m-M Tweede Blad. lie Oorlog. Zaterdag 2 October 1915. No. 2116 Twee Bladen. officieel gedeelte. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. Ook de Franschen erkennen dat zij van INHOCSM0WSES Dit xiniuaiéf bestaat ait MILITIE. Onderzoek betreffende voorgeoefendheid. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat voor de dienst plichtigen der lichting 1916 in de maand November a.s. andermaal zal plaats hebben een onderzoek tot het verwerven van het be wijs betreffende het voldoen aan de eischen van voorgeoefendheid, bedoeld in art. '/O der Militiewet. Aan dit onderzoek kunnen deel nemen niet alleen zij, die zich aan het in juli j.l. gehouden onderzoek of het daarna gehouden na-onderzoek hebben onderworpen, doch niet zijn geslaagd, maar ook degenen, die het onderzoek nog niet hebben ondergaan. Het bezit van het bewijs van voorgeoefend heid geeft in geval van toewijding aan de Infanterie, de Vesting-Artillerie of de Genie troepen aanspraak op een twee maanden kor- teren eerste-oefeningstijdvoorts geeft het bewijs aanspraak op inlijving bij het korps en in het garnizoen ter keuze van den dienst plichtige, voor zoover hij voor zoodanige inlijving geschikt is en deze met de belan gen van den dienst is overeen te brengen. Bedoelde eischen zijn vastgesteld bij Ko ninklijk besluit van 17 Juni 1912 Staatsblad no. 188). Inlichtingen omtrent deze eischen zijn te verkrijgen ter secretarie dezer ge meente. Het onderzoek zal aanvangen op Dinsdag 16 November eerstkomende en zoo noodig, op twee of meer daarop volgende dagen worden voorgezet. Het wordt gehouden in de volgende gar- nizoensplaatsenAmsterdam, Den Helder, i^ .-Gravenhage, Gorinchem, Bergen op Zoom, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. De dienstplichtigen der lichting 1916, die aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 24 October a.s. aanmelden bij den Burgemeester der gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven. Zij moeten bij de aanmelding opgeven in welke gemeente zij aan het onderzoek wen schen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de gemeente, waar zij aan het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten bovendien te kennen geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijks rekening leger en voeding wenschen te ge nieten. Aan de dienstplichtigen, die zich voor het onderzoek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter inlijving bestemd zijn, later bericht gezonden van de plaats pocaliteit), waar en van het uur, waarop zij zich voor deelne ming aan het onderzoek moeten vervoegen. Somraelsdijk, 29 September 1915. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. DE TOESTAND. Het front dat maandenlang niet de moeite waard was om te bespreken trekt thans het meest de aandacht. De algemeene aanval der geallieerden op het Westfront ingezet is het groote feit van den dag, temeer omdat de eerste aanioop voor hun niet ongelukkig is, maar integendeel het grootste succes bo ekte dat de Fransch-Engelsche legers tot nog toe mochten behalen. De aandacht is op eenmaal van de overige fronten afgewend, omdat de beslissende slag in het Westen zal moeten worden gestreden. Het offensief der verbondenen in begonnen, de bloedprijs wordt betaald, want de ver liezen zijn nu eenmaal ontzettend, in ver houding van de geringe terreinwinst. Zeker, de Engelsehen hadden een aardig succes, de Franschen zelfs een aardige voorsprong, maar het resultaat beantwoord nog niet aan het doel. Van een doorbraak, van een wan keling van het front is nog geen sprake, misschien dat het er van komt, maar als het er zoo bij blijven moet, vraagt men zich af, of de prijs voor de overwinning betaald niet veel te hoog is. De.voornaamste bladen der Entente slaan dan ook een zeer kalmen toon aan, het is mooi, zeggen ze, maar er moet nog heel iets anders gebeuren wil de uitkomst belangrijk worden genoemd. Het zijn de Engelsche bladen voornamelijk die hun spijt niet verbergen dat op dezen eersten aanval geen tweeden is gevolgd. En inderdaad in verhouding tot de gevechten van Zondag mag mén spreken dat er weer een stilstand is ingetreden, d. w. z. Het offensief is door Duitsche tegenaanvallen weer tot staan gebracht. Uit de nadere bijzonderheden van den slag blijkt de verwoedheid van den eersten aan val. Met een geweldig munitieverbruik, met honderdduizende kubieke meters stikgas en met Engelsche kleurlingen van alle scha keeringen hebben de Engelschen het offen- 81 ex genomen op den rechtervleugel van dit Westfront. Hun verliezen waren zeer zwaar, hun resultaten nauwelijks vermeldens waard. Alleen bij Loos hadden zjj succes. Hier waren het de stikgassen die voor aanvallen fungeerden. De gassen waren zoo dicht, volgens beschrijvingen dat men op geen 30 pas afstand een boom zag staan. Voor deze moesten de Duitschers terug op hun tweede linie, maar zoo gauw het weer lichter werd gingen ze tot den aanval over en heroverden gedeelten van de verlo ren stellingen. het veroverde terrein bij Atrecht weer iets hadden moeten teruggeven, aan de aanval lende Duitschers. In Champagne staan de Franschen ook voor de Duitsche tweede linie, waarop ze nog steeds aanvallen doen, maar ook daar wor den zij teruggeslagen. De Duitsche kroonprins heeft in de Argon- nen het tegenoffensief begonnen, hij wierp zich in de stellingen der Franschen bij La- ville Morte en drong daarin door en hield sommige deelen bezet. Dit is in het kort na Zondag de toestand op dit front. De beschouwingen zijn natuurlijk legio en zeer uiteenloopend. Twee meeningen willen we even aanhalen Een particuliere correspondent te Parijs van Reuter: „De nadere bijzonderheden, die er over het Fransch-Engelsche offensief openbaar gemaakt worden, geven goeden grond voor de veronderstelling, dat de actie onder gun stige omstandigheden begonnen is. De eenige ongunstige omstandigheid is het slechte weer. Militaire critici zijn van oordeel, dat de vijand een groote strijdmacht op de bedreigde pun ten van zijn front zal samenbrengen, maar daartoe moet hij andere deelen van zijn front ontblooten. De bondgenooten willen de ge legenheid om zulke zwakke plaatsen aan te vallen niet missen, zoodat er gevechten verwacht mogen worden op andere punten, waar er tot dusver geen melding van ge-; maakt is. Het schitterend aanvankelijk succes wordt beschouwd als het bewijs, dat de bondge nooten over het initiatief aan het westelijk front beschikken en de middelen bezitten om den vijand zware slagen toe te brengen." De bijzondere berichtgever van de Kölni- sche Ztg. in het groote hoofdkwartier heeft een onderhoud met den opperbevelhebber gehad over de gevechten op het westelijke gevechtsterrein. De laatste verklaarde, dat het een geweldige aanval was, die met bui tengewone kracht werd geleid en gesteund door een artilleriegevecht, zooals nog niet was voorgekomen. Een beslissend resultaat echter zou het offensief geenszins hebben. De gewonden en de afgeloste manschap pen vertelden van de buitengewone verwoed heid van den strijd en het handgemeen in de loopgraven. Zij waardeerden de hardnek kigheid en den moed van den tegenstander, doch verzekerden met vertrouwenEr door komen zij niet. De opperbevelhebber zeide van de houding der Duitsche troepen Onze mannen houden zich prachtig. Met niet genoeg nadruk kan daarop gewezen worden. Men wordt van vreugde en dank vervuld, wanneer men met deze mannen in aanraking komt. Terwijl de „Vossische Ztg." ook hierover schreef „Nadat de nacht van Zaterdag op Zondag rustig verloopen was, vielen de Franschen Zondagmorgen den westelijken, op de Ar- gonnen steunenden vleugel en het centrum der Duitsche troepen in Champagne aan en herhaalden 's middags hun aanval op het centrum met buitengewone kracht. Eenig ander resultaat dan het door het hoofdkwar tier medegedeelde terugdringen van een divi sie heeft de vijand echter niet bereikt. Een doorbraak in grooten stijl, die hem voor oogen stond en waarop ook een gevonden legerorder van generaal Joffre duidde, mis lukte, hoewel dc Franschen iu de overmacht waren". Het Oosten raakt door dit wei wat op den achtergrond. Dit krijgsbedrijf verbleekt bij het bliksemen der kanonnen op het Westelijk front. Toch gaat ook daar de strijd voort. De D.-O.H. legers die daar de vorige week nogal „pech" hadden, zoo in 't Noorden als het midden en Zuiden, schijnen aldoor ver sterking en nieuwe ammunitie gekregen te hebben, want hun aanval is aldoor met nieuwe kracht hervat. De Duitschers berichten dat zij weer een stelling voor de vesting Duna- burg veroverden en daarbij 1300 gevangenen maakten. Naar de „Hamb. Nachr." mededeelt, trekken de Russen geweldige troepenmassa's samen op het front Riga—Wilna. De militaire medewerker van het te Petersburg verschij nende blad „Djen" verklaart, dat zoowel de troepen die bij Brest Litowsk teruggeslagen werden, als het leger van Grodno, later naar het front bij Wilna zijn getransporteerd. We zullenmoeten afwachten of het den Duitscher gelukken zal de vesting Dunaburg te nemen voor de nieuwe legers op dit front kunnen optreden. Het Wilna-leger moge al uit de omsinge ling zijn ontsnapt, het heeft zich van den vijand niet los kunnen maken en strijd in de bosschen en moerassen van boven-Njemen en boven-Beresina zijn doodelijke worsteling. Voorts meldde een der Duitsche berichten deze week dat Zuidelijk van Smorgen de aan val vooruitgaat. Noordelijk van Wischnef is de Russische stelling doorbroken. Ook heeft het leger van Leopold van Beieren de brug- gehoofden Oostelijk van Baranowisch in zijn bezit. Het leger van generaal von Eickhorn maakte weder 70 officieren en 21.90S man krijgsgevangen, ook werden 3 kanonnen en 72 machinegeweren benevens veel bagage buitgemaakt. Beneden de Pripet moerassen heeft de toe stand in eens een belangrijke wijziging onder gaan. De Oostenrijkers melden dat de Russen over de geheele linker vleugel moesten wij ken en de Russen zelf verklaren „In de grensstreek van Galicië zijn hard nekkige gevechten begonnen bij Nowo- Aleks-nets aan de Styr. De Oostenrijkers hadden na versterkingen ontvangen te heb ben ons gedwongen het gehucht te ontrui men". Het Duitsche legerbericht brengt de ver klaring. Dat spreekt ineens van „een legergroep Von Linsingen". Blijkbaar hebben de Duitschers troepen onder dezen bekenden generaal naar de bekende linkervleugel der Oostenrijkers ge zonden en hun optreden is dadelijk merk baar. De Duitschers melden „Legergroep Von Linsingen. De overgang over Styr, beneden Lusk, is geforceerd. Onder dezen druk zijn de Russen op het geheele front in vollen aftocht." De vesting Lutsk is weder door de Oostenrijkers bezet. Men ziet: Ook het Oostfront vereischt aandacht. De Italiaansche marine heeft weer een ge voelig verlies geleden door het ontploffen van de „Benedetto Brin", een schip van on geveer 13000 ton, met 800 koppen bemand, in de haven van Brindisi. De eerste berich ten maakten melding dat nog maar 300 koppen waren gered. Met de berging van het nog overige materieel is men begonnen. Volgens een telegram aan „de Tijd" zijn aldaar berichten ontvangen dat de,kruiser niet is ontploft doch door een Duitsche on derzeeër getorpedeerd. Vluchtelingen in Rusland. Een Duitsch officier, die de gevechten bij Brest-Litowsk meemaakte, schrijft over de ellende van de Russische vluchtelingen het volgende aan de Deutsche Tageszeitung Van Brest-Litowsk af was voor het RUsis- sche leger slechts één landweg overgebleven voor den terugtocht door de breede Rokitnr- moerassen, de weg ten noordoosten oveo Kobryn naar Minsk. Deze weg was de eenige dam door het moerassengebied. De Russen hadden ervan gebruik gemaakt om in ver schillende colonnes, dicht naast elkaar, te marcheeren. Bij deze kleine bewegingsvrij heid en de haast moet hun het leger van meegesleepte burgers lastig geworden zijn en dus grepen zij het laatste verschrikkelijke middel aan zij lieten de arme menschen lig gen op den eindeloozen landweg. Onze troepen volgden den vluchtenden vijand op dezen zelfden weg, dicht op de hielen. Dag en nacht gingen onze marsch- en trein-colonnes over dezen weg. De weinige plaatsen, waar men water had kunnen vin den, waren reeds leeg en het kleine beetje, dat men vond, was onvoldoende voor de nood zakelijkste verfrissching van onze troepen, die in de brandende zon geforceerde mar- schen langs den stoffigen weg moesten doen. De dorpen aan weerszijden van den weg waren platgebrand. En in deze omgeving waren de burgers achtergelaten. Ontelbaren lagen versuft langs den weg. Zij zaten bij hun kommerlijk huisraad, dat zij meegeno men hadden. Vrouwen en kinderen snikten handenwringend. Om hen heen de laatste huisdieren, kalveren, varkens en schapen. Alles doodmoe. Hoe hooger de zon steeg, des te brandender werd de dorst. De voortdurend opwervelende stof droogde de kelen nog meer uit. En nergens was water te vinden. In hun wanhoop lieten velen alles liggen en gingen op weg. Zij lieten huisraad en vee in den steek en liepen door de moerassen. Zij wilden weg uit deze omgeving tot eiken prijs, waar het spook van den hongerdood en versmach ting hen dreigde. Dit was op den eersten deg. De nacht liet zijn schaduw vallen op de ellende langs den eindeloozen weg. Velen van hen, die te voet liepen naar het einde van dit verschrikkelijke moeras-gebied, zullen misschien redding ge vonden hebben. Den volgenden morgen zagen wij vele ver laten wagens, vol geladen en ook verlaten kampen, bezaaid met kussens, dekens en matrassen. Daarnaast lag het vee omgeko men. De paarden nog in het gareel. De var kens hadden in hun doodsstrijd gaten gegra ven in den grond en waren in hun eigen graf omgekomen. Hier en daar bewoog zich nog een dier, stak den kop omhoog, steunde nog dof, stond met inspanning van zijn laat ste krachten op en tuimelde dan weer neer. Het was een gruwelijk veld van lijken, mijlen ver langs den weg, onophoudelijk nieuwe verschrikkelijke tooneelen vertoonend. Elke twintig pas lag links en rechts van den weg een dood dier. Wij trokken langs een reus achtig kerkhof van niet begraven dierenlijken. Zoo gruwelijk hadden wij de ellende van den oorlog nog nooit aan vreedzame, onschuldige beesten, gedemonstreerd gezien. Verder gingen we. De middagzon brandt. Een verpestende lucht hangt er in de zware, drukkende atmosfeer. Elk levend wezen snakt in deze woestenij naar schaduw en water. Opnieuw ontmoetten wij scharen van bur gers, in doffe wanhoop liggend aan den kant van den weg. Hier was het noodlot al erger geworden. Zij staren ons versuft aan uit hun holle oogen Hun heiligenbeelden hebben zij rondom zich opgesteld. Vrouwen wentelen in krampen op den grond, kinderen kreunen zwakjes. Een grijsaard met wuivend hoofd en baardhaar leest in een boekje en bidt dan zacht voor zich heen. De dood sluipt hier rond. Op den helderen zonnedag, te midden van een voorbijtrekkend leger van millioenen, houdt hij langs den straatweg een rijken oogst. Een grijsaard, in dekens gehuld, ligt op een verlaten leger. Zijn lotgenooten hebben hem alleen achtergelaten. De zon brandt onbarm hartig op zijn verwelkte gezicht, zijn trillen de wasachtige handen, die hij met laatste krachtsinspanning ons tegemoet strekt. Hij zal spoedig uit zijn lijden verlost zijn. Naast een verlaten wagen zit een kleine blonde jongen. Bleek, meer dan bleek ziet hij er uit. Zijn wit handje, zonder bloed, speelt voortdurend met het mulle zand van den weg. Zijn beweging is als de slinger van een klok, zoo regelmatig. Hij ziet ons niet, zoo is hij in zijn spel verdiept. En spe lend zal hij sterven, ver van zijn vader en moeder, die hem verlaten hebben. Een kleine open plek, iéts op zij van den weg, omzoomd door laag kreupelhout, is het tooneel geweest van een sterven op groote schaal. Hier liggen wild door eikaarstukken van wagens met de overblijfselen der meu bels, paarden- en varkens-lijken in groote bloedplassen. Hier oogste niet de bleeke dood van honger en dorst. Hier sloeg de oorlogsdood zijn slag. Hier hadden kozakken hun landgenoo- ten gedwongen barricades te bouwen van hun wagens, waarin zij zich verbergen kon den bij het naderen van den vijand. Hier achter dezen levenden muur loerden zij. De aanwezigheid van vreedzame burgers met hun vee bij de wagens moest de Duitsche patrouilles in een val lokken. De zich ver borgen houdende kozakken lieten de Duitsche voorhoede voorbij trekken. Eerst toen de artillerie en in dichte gelederen de infanterie kwam, knetterden de verborgen machinege- geweren en karbijnen en zonden op kleinen afstand hun 'hagel van ijzer in de Duitsche troepen. Spoedig echter beantwoordden de Duitschers dit vuur. Van alle kanten sloegen de Duitschers granaten in den levenden vier hoek, alles vernielend, alles doodend. De ko zakken hadden het onmiddellijk op een loopen gezet. Hun onschuldiger! landslieden trof echter het harde, niet af te wenden lot. Stom, met vast op elkaar gebeten tanden gaan wij langs deze tooneelen. Het is niet onze schuld SOMMELSDIJK. Woensdagmorgen onge veer 11% uur werd de bevolking opgeschrikt door het luiden der brandklok. Er was na melijk brand uitgebroken in de schuur van den landbouwer j. Nipius, staande aan den Wevershoek. De aangrenzende schuur van den landbou wer P. Kieviet Dzn. vatte ook dadelijk vlam en werd mede een prooi der vlammen. Door den krachtigen noordenwind sloeg de vlam over op vier van de zes woningen staande ten zuiden van de schuur van J. Ni pius, welke woningen geheel uitbrandden. Uit drie woningen werden de inboedels, welke verzekerd waren, gered, doch uit de vierde bewoond door W. Kieviet en niet verzekerd, kon niets gered worden. Veel koren, hooi, zoomede twee jonge paar den en een varken van Nipius kwamen in de vlammen om. Door het krachtige optreden van de brand weer, was het gevaar voor de woningen van genoemde landbouwers spoedig geweken. 's Avonds tien uur kon de spuit, welke nachtdienst had, inrukken. Beide schuren waren verzekerd. Oorzaak onbekend. Bij het verleenen van hulp bij de op Woensdag plaats gehad hebbenden brand had J. K. het ongeluk zich zoodanig aan zijn pols te verwonden, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Door alle onderwijzers en onderwijze ressen van het openbaar lager onderwijs is aan den Gemeenteraad een verzoek gericht om verhooging van salaris. De vijf iandstormplichtigen dezer ge meente der jaarklasse 1914 zijn heden Vrij dag naar Rotterdam vertrokken, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld bij het 4e Reg. Vest. Art. te Zwartewaal. De milicien G. A. Tieleman van de lichting 1908 is heden uit den dienst ont slagen, wegens lichaamsgebreken, ontstaan buiten den dienst, met toekenning van eene gratificatie ad f 15.—. Onze dorpsgenoote mej. C. Wesdijk vertrekt morgen naar Noord Amerika ter ver betering van hare positie Tot weger aan de weegbrug n° 11 is benoemd de heer J. Knape A.zn. Voor den landstorm, lichting 1912, zijn alhier 10 personen ingeschreven. Door den Raad dezer gemeente is het tractement van den gemeente-veldwachter met f 100.— verhoogd. M1DDELHARNIS. De sergeant Majoor Tor pedomaker Stoekenbroek alhier is Woensdag goedgekeurd en is heden Vrijdag 1 October naar zijn standplaats vertrokken. Voor Middelharnis en Sommelsdijk is een geitenfokvereeniging opgericht bestaan de uit 23 leden. Tot bestuursleden zijn ge kozen de heeren L. v. d. Weide, G. L. van den Hoek J. Vroegindewei, j. v. d. Velde uit Middelharnis en J. van Schouwen, J. Buur- veld en M. Roetman uit Sommeldijk. De ajuin is reeds gestegen tot f 7.25 per mud, met veel gevraag. Doch de koe peen-handel daartegen ligt op 't oogenblik zoo goed als stil. DEN BOMMEL. Met algemeene stemmen heeft de gemeenteraad besloten het salaris van den burgemeester en secretaris met f 200 te verhoogen. Aangezien zeer vele personen nalatig zijn in het betalen van den Hoofd. Omslag hondenbelasting en schoolgeld, zal de ge meente-ontvanger op aandrang van burge meester en wethouders de volgende week overgaan tot het vervolgen van alle belas tingschuldigen. Een ieder die nog betalen moet, wordt aangeraden, |dit ten spoedigste te doen, ter vermijding van vervolgingskos- ten. De laatste termijn van den Hoofd. Om slag is den le October vervallen. B. en W. maken bekend dat a.s. Dins dagmiddags 5 October gelegenheid zal wor den gegeven tot kostelooze in- en herinen ting ten huize van dr. Haga. Vrijdag 1 October isgde militieplichtige G. L. Stoutjesdijk vertrokken om bij zijn korps te Middelburg te worden ingelijfd. OOLTGENSPLAAT. Door den gemeente veldwachter L. Jordaan is tegen een inwoner procesvervaal opgemaakt, wegens het ver- koopen van sterken drank in het klein, zon der daartoe de vereischte vergunning te hebben. Deze week werden de ingezetenen her innerd hun Hoofdeiijken Omslag te betalen met vermelding de gemeente vele voorschot ten moet betalen tengevolge de mobilisatie. Heden zullen de Iandstormplichtigen van de jaarklasse 1914, K. Braber P. Bom en Joh. van Hassent te Rotterdam worden ingelijfd. Het 2-jarig zoontje van M. van der Vliet geraakte tusschen de paarden van een bespannen voertuig hoewel de toestand van het knaapje zich ernstig liet aanzien, hoopt men toch dat het geheel herstellen zal. Door de tuinman van der Stelt is in den tuin van °Mr. A. J. C. van W. een ei genheimer aardappel gerooid waaraan zich bevonden 102 stuks, waarvan 71 groote en 31 kleine, voorwaar niet te weinig. Door de hooge uienprijzenkunnen vele werkende gezinnen op financieel gebied een wintertje afwachten. We hooren tevergeefsch f 7 bieden. DIRKSLAND. Woensdag 6 October, a.s. des middags te 4 ure zal er ter Gemeente secretarie gelegenheid bestaan tot kostelooze vacinatie. De bakkers hebben het brood 1 cent p. K.G. afgeslagen, zoodat het nu bij hun 16 c. en bij de Coöp. 18 cent de K.G. is. (part. Corresp.) HERRINGEN. Naast de miliciensoldaat M. Bruggeman die werd afgekeurd en gisteren huiswaarts heerde zjjn ook de milicien L. Keijzer en de landweersoldaat D. Struijk beiden voor den dienst ongeschikt bevonden en afgekeurd. Dacht men algemeen de ziekte onder de varkens alhier had opgehouden te heer- schen, thans zijn weer enkele gevallen voor gekomen. Nu de natuurgesteldheid zulks be ter dan voorheen toelaat worden ze spoedig voor eigen gebruik geslacht. GOEDEREEDE. Onder de graskalveren heerst alhier de z.g.n. heig, waaraan er een tweetal zijn gestorven. Voor de Eigenheimer aardappelen wordt f 2,45 per 70 Kilo geboden. Voor de juin werd Donderdagochtend f 7.25 per 60 gelooft, doch latei op den dag liep de prijs fot f6.50 maar er werd geen kilo voor opgekocht. Van den vrachtrijder J. v. d. W. kwam een paard, doordat het achteruit liep, met een zijner pooten zoodanig met de ploeg in aanraking, en bekwam een diepen wond, zoo dat de veearts er aan te pas moest komen en het dier ongeschikt is voor zijn werk. Alhier ligt een schip; Rhur koleffe dat word gelost tegen den prijs van f 1.60 per H.L. De heer T. T. werd Donderdag voor 4 jonge kippen f 10.— geboden. Bepaald een zeer hooge prijs. OUDDORP. Thans gaan hier groote par tijen uien voor de hoog bestaande prijzen weg. Vele boeren thans overtuigd zijnde, dat zij voor den tijd van het jaar een buitenge- woone prijs ontvangen durven geen verdere risico meer op zich te nemen. HELLEVOETSLUIS. Het burgercomité al hier heeft op juitnoodiging van het steunco mité besloten aan inwoners van deze ge meente, die niet meer dan f750 inkomen per jaar genieten, te verschaffen anthraciet tegen f 1.88 en eibriketten tegen f 1.30 per H. L. Zich ter gemeentesecretarie vóór 1 October aan te melden. Er wordt aan herinnerd, dat blijkens kennisgeving van den Onderstellingcomman- dant, voor visschers nog steeds vergunning noodig is om 's nachts uit te varen, hetwelk is aan te vragen ter Marine Directie voor 2 uur n. m. -- Naar de „Tel" meldt, heeft onze regee ring het aanbod van de Fransche regeering om het vliegtuig, dat eenigen tijd geleden in Zuid Beveland is geland en geinterneerd, ten geschenke te nemen, niet aanvaard, maar heeft het aangekocht. Eveneens heeft de re geering het Engelsche vliegtuig n0 1139, dat bij Cadzand is neergekomen aangekocht. Het bericht echter, „dat zij hier op's Rijks werf zijn aangebracht, om hersteld te wor den" dient in zooverre gewijzigd, dat zij de ze week van hier naar Soesterberg zijn ver voerd ter monteering. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente SOMMELSDIJK, op Donderdag 30 Sept. des n.m. ten 3.30 ure. Voorz. den WelEdelAchtb. Heer Burge meester. Tegenwoordig alle leden, behalve dhr. Mijs. De Voorz. opende de vergadering op de gebruikelijke wijze met gebed. Daarna werden de Notulen der vorige ver gadering door den Secr. gelezen en overan- derd gearresteerd. 1. Ingekomen stukken. a. Missieve van H.H. Ged. Staten, goed gekeurd terugzendende het Raadsbesluit van 26 Aug. tot het doen van af- en overschrij ving op de Begrooting dienst 1915. b. Proces-verbaal Boeken en Kas ran den Gemeente-ontvanger op 9 Sept. j. L; Kas f 2729,1 D. c. Vefzoek van Mej. de Wed. J. Mijs geb. Vink en H. Knöps, om afschrijving van den H. Omslag. Resp. werd 6 en 5 maanden af schrijving toestaan. d. Verzoek van A. Freeke om terugbeta ling van den te veel betaalden H. Omslag, over de maanden Nov. en Dec. wegens ver trek. Toegestaan. e. Request van de Afd. van den Ned. Bond van Onderwijzers, met het beleefd, doch dringend verzoek de salarisregeling van het Onderwijzend Personeel der O. L. School te herzien. Genoemd Request was vergezeld van een Memorie van toelichting. Op voorstel des Voorz. werd besloten, (waar dit adres 28 Sept. pas was ingekomen en daardoor noch niet in behandeling ge weest bij B. en W) dit in handen te stellen van het Dag. Bestuur om alsdan in een vol gende vergadering preadvies uit te brengen. Bericht vari dhr. T. Buurveld, dat hij bij dezen de vrijheid neemt, aan de Raad zijn ontslag aan te bieden als Weger aan de Fairbank No. II, den Raad dankend voor het in hem gestelde vertrouwen, gedurende den tijd dat hij deze betrekking heeft vervuld. Dit-ontslag werd eervol verleend. 2. Voorz. Als gevolg daarvan hebben B. en W. naar de betrekking van Weger aan de Weegbrug No. II, sollicitanten opgeroe pen, waar zich 9 personen voor hebben aan gemeld. Voor de bespreking van collicitanten, acht ik het'wenschelijk, omdat het personen geldt even de deuren te sluiten. Na heropening der vergadering werd tot stemming overgegaan. W. C. van Nimwegen verkreeg 5 stemmen en j. Knape Az. 5 stemmen. Daar geen meerderheid was verkregen, moest een tweede vrije stemming plaats heb ben, evenwel met hetzelfde resultaat. Na herstemming verkreeg W. C. van Nim wegen 4 stemmen en laatstgenoemde 6 stem men, zoodat gekozen is J. Knape Az. 3. Behandeling der Gemeentebegrooting, dienst 1916. Algemeene beschouwingen wer den niet gehouden. Daarop werd deze door den Voorz. post voor post gelezen. Gekomen zijnde aan Post No. III Kosten Schoolreisje van de Kinderen der O. L. School, sprak dhr. Doornbos ongeveer het volgende M. de V. Over deze post wenscli ik wei eens even een woord te spreken, meer spe ciaal om uit te doen komen, waarom dat deze post op de Begrooting staat. Lettende op haar herkomst en op het bedrag dat uit getrokken is, dan komen we tot de conclu sie, dat deze f20 betaald wordt door het algemeen, want dat bedrag wordt in de Ge meentekas gestort door alle ingezetenen der Gemeente. Wanneer en nu straks, omdat te kort ge komen wordt, door wie wordt dat dan ge haald Alleen door diegenen die kunnen bewijzen, dat zij op de Openbare School gaan. Gaan de kinderen evenwel op de Bijz. School en komt men dan vragen om iets mee te betalen, daar ze toch ook een tekort gehad hebben met het Schoolreisje, dan wordt er afwijzend op beschikt met de mededeeling „de Wet laat het niet toe," dat wij jullie uit- keering doen. 't Is nu zoo gesteld, dat de ouders die hun kinderen zenden naar de Chr. School ver plicht worden mee te helpen betalen aan die f20, maar het wordt niet toegestaan om wan neer er een tekort is, dat weer terug te krij gen, alleen als de kinderen gaan op de Open bare School. Nu dunkt mij dat dit niet recht is en om dat dit niet recht is, beschouw ik het als een grievend onrecht, waarom ik deze post zou willen foijeeren. Het is bij de behandeling van de vorige Begrooting, ja zelf over twee jaar ook al

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3