MUS-ES SGSELIEEODE. Tweede Blad, lie Oorlog. Zaterdag 25 September 1915, No. 2114 Twee Bladen officieel gedeelte. binnenland. Dit nummer bestaat uit BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. INHOC-SIGNOWSES Openbare kennisgeving. Landstorm. De Burgemeester van Sommelsdijk; Gelet op eene circulaire van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 21 September A no 2675 1 2e afd. Maakt bekend: dat de opkomst in werkelijken dienst van de personen, die voor den landstorm zijn ingeschreven voor de jaarklasse 1914, is be paald op Vrijdag 1 en Zaterdag 2 October a.s. behalve voor hen, die den Israëlietischen godsdienst belijden, voor wie de opkomst is bepaald op Maandag, 4 October a.s. Aan iedere landstormplichtige zal, voor zoover diens adres bij den Burgemeester bekend is, een oproepingsbrief worden be zorgd, uitgereikt of toegezonden. Sommelsdijk, 12 September 1915. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat op Donder dag, den 7 October a.s., des namiddags te 2 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den geneesheer S. Knöps aanmelden. Sommelsdijk, den 22 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, lz. Q^pLHOED. BOUMAN. De Koningin Emma door een mijn getroffen. Volgens een draadloos telegram via Scheveningen is het stoomschip Koningin Emma, van de stoomvaartmaatschappij Neder land, dat van Java op reis was naar Amster dam, op een mijn geloopen, nabij Long Sand (vuurschip in den mond van de Theems.) Alle passagiers en opvarenden zijn gered. Een nader telegram meldt De Koningin Emma drijft nog. Ruim 1 en 2 staan vol water. Men zal trachten het schip op een bank te zetten. De Batavier IV verleent hulp. Men meldt ons verder nog: Het is helder weer en er zijn veel booten in den omtrek van de Koningin Emma. Men heeft hoop, het schip te kunnen behouden. Het is beslist zeker, dat van het treffen van het schip door een torpedo geen sprake is. Van den gezagvoerder van het s.s. Ko- (iwoningin Emma is het volgende, derde, tele- gram ontvangen: Toestand zeer critiek. Luik 1 en 3 vol water. Schip in zinkenden toestand. De gisteren te Vlissingen binnengekomen mailboot Mecklenburg heeft ook hulp aan de Koningin Emma aangeboden welke niet noo- dig werd geacht, daar alle opvarenden ge red waren. Ook de mailboot Oranje-Nassau naar Enge land passeerde de plaats van het ongeluk; in de buurt waren meer schepen. Engelsche marinevaartuigen kwamen ook om hulp te bieden. Reuter seint ons uit Londen, dat de Koningin Emma de Theems wordt opgesleept. 250 passagiers zijn overgebracht op de Batavier IV. De machines van de Koningin Emma werken, het schip blijft drijvende door de voorste waterdichte schotten. De Koningin Emma gezonken. De directie van de Maatschappij Nederland heeü gisteravond een draadloos telegram ontvangen van den gezagvoerder van de Koningin Emma, die zich bevindt op de Kam- bangan, luidende: Koningin Emma gezonken, ligt bijna plat op zijde; verblijf aan boord verder onmogelijk. Passagiers en equipage gedeeltelijk op Kambangan, IJstroom en Ba tavier. Mail op 20 zakken na op IJstroom, alle personen gered. De bemanning van de Noordzee V. In een persgesprek heeft de gezagvoerder van de Professor Buys, het schip, waarmede 5 leden van de waanzinnige bemanning van de Noordzee werden aangebracht, medege deeld, dat Maandag avond 9 uur 5 leden van de bemanning van de Noordzee, A. Vlieland, L. Vlieland, J. P. van der Plas, T. Heems kerk en J. Kruyt, door de Engelsche politie aan boord van de Prof. Buys werden ge bracht. Hij had den Nederlandschen consul gevraagd een ziekenoppasser tijdens de reis mede te krijgen, doch dit werd hem niet toegestaan. Wel kreeg de kapitein vijf stel boeien mede om bij eventueel verzet te kun nen gebruiken. Voorts had de kapitein een geladen revolver bij zich, die gelukkig niet gebruikt werd, daar de bemanning zich ge durende de reis zeer rustig gedroeg Eenige agenten van politie bewaakten de bemanning, zoolang het schip nog aan wal lag, om te voorkomen, dat een -van de man nen het schip zou verlaten. Des morgens om 6 uur verliet de Prof. Buys Hull. De bemanning van de Noordzee kreeg toestemming zich vrij op het schip te bewegen. Al spoedig knoopte A. Vlieland een gesprek aan met den gezagvoerder, wien hij mededeelde, dat hij Christus was en dat bij, op de Noordzee varende, des nachts plotseling wakker werd en toen met God ge sproken had, die hem opdracht gegeven had het schip van duivels te zuiveren. Onmid dellijk is hij dan ook daarmede aangevangen. Inmiddels waren L. Vlieland en Van der Plas wakker geworden, die mededeelden, dat zij dienzelfden nacht een roode ster gezien had den en nu een ingeving hadden om Christus bij te staan bij het verrichten van zijn God delijk werk. De overige leden van de beman ning waren nog ter ruste, toen zeilen, mas ten en touwwerk reeds vernield en over boord waren geworpen. Deze drie mannen zijn groote, zwaar gebouwde zeelieden en hadden blijkbaar door hun kracht veel invloed op de andere personen. Om 8 uur des morgens bleek de geheele bemanning op drie na onder den invloed van de drie aanvoerders te zijn gekomen. Allen togen nu aan het werk om het schip te zuiveren, zoodat na korten tijd niets anders overbleef, dan 85 ton haring, die als voedsel dienen moest. De leden der bemanning had den allen slechts oude kleeren aan en liepen op klompen. In drie leden van de bemanning had de duivel zijn woonplaats gekozen, dus moesten ook deze drie onschadelijk worden gemaakt. Eerst moesten zij bij wijze van straf op commando dansen en dan weder stokstijf blijven staan. Den daarop volgenden nacht werd een hunner hel hoofd afgeslagen en vervolgens het lijk onder het zingen van psalmen over boord geworpen. De twee an deren werden overdag met messen toegeta keld en hun de buiken opengesneden, opdat men zekerheid zou hebben, dat die duivels niet meer daar binnen zaten. Toen ook deze lijken in zee geworpen waren, nam het tien tal plaats om een tafel beneden in het schip en werden gebeden aangeheven. Een Noorsch stoomschip pikte toen de Noordzee op, die hulpeloos rondzwalkte. De bemanning werd aan boord opgenomen, het geen zonder verzet geschiedde. Aan boord van de Prof. Buys vroeg A. Vlieland den kapitein of deze een bijbel bezat, daar hij bidden moest, doch aangezien deze niet aan wezig was, bad hij gebeden, welke hij uit het hoofd kende. Voor het eten knielden zij allen en zongen in koor een psalm, den Heere dankende voor zijn ingeving. Toen de zon fel scheen, liep Vlieland naar het dek en bleef met de oogen wijd open naar de zon kijken, zeggende: „Die kracht heeft God mij gegeven". Herhaaldelijk zeide Vlieland, dat hoe dichter hij bij de Nederlandsche kust kwam, hoe angstiger het hem om het hart werd: „Zoo zijn de menschen nu eenmaal", voegde hij daaraan toe. Van der Plas zeide eenige malen, dat men hen voor moordenaars zou houden en dat er tien jaar op zat, doch dat zijn geweten zuiver was en hij geen schuld droeg. Toen het schip IJmuiden binnenkwam, wer den allen geboeid door de politie wegge bracht. Vlieland weigerde echter geboeid te worden en met de armen over elkaar gekruist zeide hij„God heeft mij reeds geboeid". Bij het verlaten van het schip hebben de beide broeders Vlieland en Van der Plas den kapi tein hartelijk bedankt voor zijn goede be handeling. Zij zullen uit IJmuiden naar Den Haag worden overgebracht. De kapitein deelde nog mede, dat het laatste middagmaal van de 5 personen van de Noordzee aan boord van de Prof. Buys bestond uit 14 pond aardappelen, 2 pond uien en 3 pond vleesch. Twee der opvaren den, beiden kinderen, bevinden zich thans te Rotterdam. Deze werden met de Caledonia aldaar overgebracht. DE TOESTAND. De aandacht is thans weer in de allereer ste plaats op den Balkan gericht. Zal die nu als gevolg van het offensief tegen Servië, eindelijk dan toch in beweging komen Het zinnetje, waarmede Maandagavond het Duitsche Dagbericht sloot,heeftbuitengewoon de aandacht getrokken en kan van verstrek kende gevolgen zijn. Het sloot n.l.„Van den Noordelijken Do- nauoever heeft de Duitsche artillerie den strijd met de stellingen der Serviërs ten Zuiden der rivier bij Semendria aangebonden. De vijand is verdreven en zijn geschutvuur tot zwijgen gebracht." De Oostenrijksche mededeeling luidde „De Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche bat terijen hebben gisteren de stellingen der Ser viërs aan den Zuidelijken oever van de Donau beschoten. Ook de vesting Belgrado is onder vuur genomen. In de nabijheid van den mond der Dwina hebben onze troepen een voor uitgeschoven Servische afdeeling overrompeld en vernietigd." Alzoo dus een offensief der centralen tegen Servië. Dit kanonschot op de Donau is de lont aan het kruit. Want dit is zeker, dit schot is over den geheelen Balkan gehoord en wel licht heeft dit schot het sein gegeven aan een geheel nieuw oorlogsdrama. Niemand kan thans zeggen wat de gevol gen zullen zijn. Engeland en Frankrijk hebben maanden lang hun best gedaan, om de Balkanstaten partij te doen kiezen, ten voordeele voor de Entente. Er is met zilveren en met gouden kogels geschoten; groote lappen land, kleine Ko- ningkrijken werden den deelnemers beloofd, maar het schijnt of heel deze actie op een groot fiasco zal uitloopen. Toen heeft men getracht Bulgarije alleen te bewegen, maar deze weigerde, terwijl Griekenland en Servië zich zeer gereserveerd toonden. Onderwijl zetten de centrale mogendheden hun aanval op het Oostfront door en de daar behaalde geweldige successen lieten niet na indruk op den Balkan achter te laten. Ook zij kwamen met voorstellen en het schijnt dat Bulgarije nu partij gaat kiezen. De berichten zijn ten minste nu al binnen gekomen waarin wordt medegedeeld dat Bulgarije mobiliseert, en met onbekende doelen groote legercorpsen Sofia het ben ver laten. Het is wel, zegt het Bulgaarsche be richt om onze neutraliteit te bewaren, des noods met geweld, doch wie maar eenigszins de politiek van dit land volgt, ziet zijn be doelen. Bulgarije begeert Macedonië te hernemen, dat hij in den tweeden Balkanoorlog zoo jammerlijk is ontnomen. Hij wil het terug hebben, hoe het ook ga. En daar beide oor logvoerende partijen het hem beloven, meent hij er al recht op te hebben, maar per slot van rekening gaat dit dan toch ten koste van Servië en Griekenland. Nu doet Engeland haast wanhopige po gingen om Bulgarije nog op zijn hand te krijgen, doch dit kan alleen gebeuren, wan neer op het laatste oogenblik Servië en Griekenland aan-hem het zoo begeerde gebied afstaan. Doen deze twee laatste dit niet, dan zal een oorlog ook daar onvermijdelijk zijn, waardoor als vanzelf Bulgarije de partij der centralen kiest. Natuurlijk zou Duitschland dit gaarne hebben. Om verschillende oor zaken, maar voornamelijk dezeTurkije, hun bondgenoot, krijgt aan vele dingen gebrek, maar vooral aan ammunitie. En om hen daarvan te voorzien, zocht Duitschland- Oostenrijk ^en weg. Roemenië weigerde lang groote partijen oorlogstuig naar Turkije door te laten, terwijl het voor Servië vrije doortocht gaf. Daardoor zijn er voor Duitschland slechts twee wegen open om de Dardanellen te be reiken. Door Bessarabië naar Odessa of door Servië via Bulgarije. 'tKan best zijn, dat beide wegen worden betreden, maar de zekerste en koriste weg is, als Bulgarije zijn Indien dit bericht juist blijkt, zouden de Russen inderdaad in een zeer critieke positie verkeeren, die de vergelijking met Sedan zou rechtvaardigen. De binnenlandsche toestand van Rusland schijnt ook allesbehalve rooskleurig te zijn. De zitting van de Doema is plotseling ver daagd. De reden daarvan ligt voor de hand. Men begon de laatsten tijd, scherpe en rake critiek te oefenen, ook in de Doema. En geen wonder. Er is reden tot ontevredenheid. Een Noorsch journalist, die pas van een reis uit Rusland terugkeerde, constateert, dat er nimmer in de historie van een land zoo vele gevallen van rooverij, enz. zijn voorge vallen als daar in het afgeloopen jaar. In April kreeg de volksvertegenwoordiging toe stemming de verantwoording der legergelden een beetje van naderbij te beschouwen en toen bleek, dat er voor f36.000.000 in Ame rika voor benoodigheden is betaald en maar voor f 18.000.000 is geleverd. Behalve misda digheid heerscht er ordelooze ongeschiktheid, ongekende ordeloosheid en stelselloosheid aan dit parlement. Nogeens geen wonder dat men ongeduldig wordt. In Rusland weet men daar echter raad op. fe Bladen worden verboden. De Doema naar huis gestuurd. Het is echter de vraag of het langs dien weg gelukken zal om aan die ontevreden heid een eind te maken. We weten de wer kelijke toestand niet, maar dat zij ernstig wordt genoemd is buiten twijfel. |jgA!s er binnenkort een revolutie uitbrak als nooit te voren zou niemand verwonderen' Aanvallen der Russen in Oost-Galicië. In minder dan 14 dagen hebben de Russen hier bij hun offensief 40.000 man gevangen geno men. De Duitschers werden daardoor na tuurlijk genoodzaakt troepen te onttrekken aan het Noorderfront. De Russen hebben aan de Strypna naeenhard- nekkigen aanval het dorp Beniave bezet. De Russen zijn dus in het Zuiden tot het offensief overgegaan en hoewel men nog niet kan zeg gen of dit offensief van langdurigen aard is, toch is daardoor het Duitsch- Oostenrijksche offensief tot staan ge bracht. partij kiest, door een tunneloorlog met Servië aan te gaan. De zekerste weg, zeiden we, want als Bulgarije Servië in 't Zuiden binnenvalt en de D.-O. troepen opereeren in 't Noorden, dan kan een land als Servië, dat nu reeds door een derde oorlog wordt geteisterd, om nog maar te zwijgen van de besmettelijke ziekte, die daar heeft gewoed, het niet lang maken. Is Servië eenmaal ten onder, dan ligt de weg naar Konstantinopel, als door een tunnel, voor de centralen open. Hoe het zij, de lont aan het kruitvat op den Balkan is aangestoken en het zal wel springen, doch hoe? Heel dat gewirwar van loven en bieden, van overwegen en voorbe reiden kan ineens tot een besluit komen door het Duitsche kanonschot op Semendria. Een pistoolschot met vaste hand te Sera- jewo afgeschoten, deed den Europeeschen oorlog ontbranden. Het wel overwogen en doelbewuste kanonschot bij Semendria kan het sein wezen voor een nieuwen en vreese- lijken Balkanbrand. Op het oostfront woedt thans weer een geweldige slag. We bespraken het reeds dat dit lange front in drieën is gebroken. Het centrum, het middelste leger dus, ver keert daarvan in een benarde positie. Niet minder dan 2.800.000 man Duitsche en Oos tenrijksche troepen bedreigen dit gedeelte met omsingeling. Wanneer we de berichten der laatste dagen vandaar nagaan, dan schijnt het zoo dat de Duitschers er alles op zetten om dit centrum te verpletteren. Het is, of zij het Noordelijke leger van Riga tot Dunaburg en het Zuidelijke beneden de moerassen tot Rumenië even aan hun lot over laten om eerst met de Wilna-Grodno-legers af te reke nen. Van deze beide uiteinden van dit leger zijn haast geen berichten van eenige beteeke- nis. Alleen van het middenleger zijn ze uit voeriger. 't Is of de Rus daar een toestand te beleven krijgt wat voor hem wel eens kon worden wat Sedan in 1870 voor Fraakgjjk was, met dien verstande echter dat hi^ppes op grootere schaal geschiedt, aangezien het gebied waarop de insluiting nu plaats dreigt te hebben ruim 10.000 vierkante K. M. groot is. De Russische troepenmachten, die tusschen de Wilna en de Njemen weerstand boden konden slechts naar het Zuid-Oosten langs Minsk terugtrekken hoewel hun dat ook zonder groote verliezen niet mogelijk zal zijn. Bij deze terugtocht moeten zij echter steeds bevreesd zijn, Mackenzen in de armen te loopen. Een terugtocht in de richting van de groote straatwegen naar Minsk of Smo- lensko (zegt de Frankf. Zeitung) of op den linkervleugel van generaal Eickhorn is, zoo deze vleugel sterk genoeg is niet meer mogelijk. Door de grootsche omsingeling van dezen generaal is een strategischen crisis voor de Russen ontstaan, zooals er sedert de val van Pszemysl geen is geweest. De N. Ct. ontving dan ook uit Berlijn het bericht „Van uur tot uur rekent men op het bin nenkomen van het bericht, dat de omsinge ling van het Russische leger is voltooid. De Russen doen wanhopige pogingen om althans een stuk hunner legermacht en een deel der artillerie te redden. Het is een wedloop tusschen de Russen en de kleine nog open ruimte te bereiken, en de Duitschers die de opening willen sluiten. Reeds zouden eenige Duitsche patrouilles de eenige spoorweg, die de Russen nog overbleef hebben bereikt en plaatselijk vernield." VERSPREIDE BERICHTEN. Het Oostenrijksche perskwartier schrijft het volgende: Op den 7en September 1914 had er in het dorp Josefina bij Rawa-Renka een hevig gevecht plaats. De dorpelingen gingen op de vlucht, en met hen de burge meester, Kunz. Deze verzocht den volgenden morgen aan zijn schoonzoon Michael Pacholik, om naar Jacfinia terug te keeren, ten einde te zien wat uit hun huis geworden was. Daarin lagen 17 zwaargewonde Oostenrijksch- Hongaarsche soldaten, en uit het dak stak de Roode-Kruisvlag. En nu zag Pacholik hoe 's avonds om 9 uur een Russische patrouille van 15 man het huis in brand stak en zich bij de deur posteerde om te beletten dat er ook maar een uit kwam, met dit gevolg dat zij allen verbrand zijn. Toen den lOen Sep tember de burgemeester Kunz naar zijn ver brand huis ging kijken, kwam hem een Rus sisch soldaat tegemoet, die hem zei dat die gruweldaad geschied was op bevel van zijn kommandant. In de Deutsche Kurier leest men bijzonder heden over de Oostenrijksche fabriek van Skoda, die in dezen oorlog door haar zwaar geschut zoo vermaard geworden is. De fa briek is voortgesproten uit een machine fabriek, die in 1859 en 1860 te Pilsen door een graaf Waldstein gebouwd werd. In 1866 nam de energieke Emil ridder von Skoda, een neef van den gelijknamigen geneeskun dige, den vader van den tegenwoordigen directeur, baron Karl von Skoda, de fabriek over. De onderneming ontwikkelde zich nu zeer snel en Emil von Skoda, die in 1900 gestorven is, deed alles om haar tot de be langrijkste Oostenrijksche artilleriefabriek te maken. Het gelukte hem de Oostenrijk-Hon- gaarsche monarchie, wat het geschut materiaal betreft, volkomen onafhankelijk te maken van het buitenland. Dit ging buitengewoon snel in zijn werk. In 1869 werd de eerste kanon loop gemaakt met een kaliber van 7 centi meter. In 1897 werd het eerste 15 centimeter scheepskanon geleverd en in 1914 toonden de 30,5 centimeter motormortieren, waartoe de fabriek in staat was. Het bleek, dat de fabriek het juiste inzicht gehad had in de eischen van den modernen vestingoorlog en in de rol, die de techniek bij elke belangrijke beslissing zou spelen. Zoo kwam zij er toe, het gemakkelijk ver- voerbare monsterkanon te bouwen, dat in staat moest zijn een granaat van 380kilogr. tegen de sterkste pantsertorens af te vuren, dat slechts dit gewicht een zeker succes be loofde. De 30,5 centimeter mortieren worden daarom door automobielen getrokken en kun nen van iedere dekking, die het terrein hun biedt, gebruik maken. De automobiel trekt den bijwagen, voorop loop, affuit en funda ment geladen worden. Het snelle opstellen van de mortier maakt ook een even snel transport mogelijk, wat bij stormaanvallen van den vijand van buitengewoon belang is. Als de standplaats van de mortier uit de be legerde vesting beschoten wordt, of als de vijand een uitval doet, kan het monsterkanon zeer snel weer opgeladen en met behulp van de automobiel buiten gevaar gebracht worden. Bijzonder zorgvuldig zijn de projectielen voor deze mortier vervaardigd. Het zijn ge hard stalen bommen, die met een groote lading gevuld zijn en waarvan de ontsteking zoo geregeld is, dat het projectiel eerst ont ploft, nadat het in het doel binnengedrongen is, waardoor de uitwerking er van aanzien lijk wordt verhoogd. Tegen het slagvermogen van het projectiel zelf zijn geen pantserkoe pels en betonlagen van verscheidene meters bestand. Bij Antwerpen werd een 12 centi meter dik stalen pantser door een granaat geheel doorboord. Keizer Wilhelm heeft aan keizer Frans Jozef dezen koepel als aanden ken ten geschenke gegeven. De puntige projectielen worden tot met een hoek van 75 graden in de lucht gescho ten, stijgen dan tot 4000 meter omhoog en werken bij het vallen niet alleen door den stoot, maar meer nog door de geweldige ontploffing. Deze plant zich zoo ontzaggelijk voort, dat zelfs voorwerpen, die ver van de plaats liggen, waar de granaat neer komt, vernield worden. De geweldige uitwerking van deze kanon nen is hierdoor te verklaren dat zij de eerste zijn in hun soort, die gedurende den oorlog dicht bij de belegerde vesting kunnen worden gebracht, lerwijl in andere Staten kanonnen van dit kaliber slechts op vaste plaatsen en op oorlogsschepen konden worden ge bruikt. De beteekenis van deze bewegelijk heid is zoo groot, dat een Duitsch generaal tijdens dezen oorlog gezegd heeft, dat iedere mortier tegen een legercorps opweegt. Twee Skoda-mortieren, die in België uit geladen waren, legden reeds den eersten dag dertig kilometer en den tweeden dag twintig kilometer af. Zij kwamen nog bijtijds voor Namen, dat na een beschieting van drie dagen viel. Vervolgens legden zij in drie dagen weer zestig kilometer af, waarop den 25en Augustus hun beschieting van Maubeuge be gint, die den 8en September met den val van deze vesting eindigt. Daarbij waren voor deze beide vestingen slechts een beperkt aantal granaten versehoten, wat evenzeer voor de nauwkeurigheid van de kanonnen als voor de goede bediening pleit. Wij lezen in een der Afrikaansche bladen het volgende staaltje van verkiezingshumor In Bloemfontein loop nou die dag 'n man in die straat met 'n paar klein hondjies in sijn arm, terwijl hij uitroep „Wie wil Botha- hondjies koop Geen mens neem notisie van die Botha-hondjies nie. Die volgende dag skree hij: „Wie wil Hertzog-hondjies koop?" Daar kom 'n man naar hem toe en vra: „Maar is dat dan nie dieselfde hondjies, wat jij gister gehad het nie En hoekom is huile vandag Hertzog-hondjies Kijk, meneer, gister was hulle ogies toe, en vandag is dit oop 1" SOMMELDljK. Voor de betrekking van we ger aan de weegbrug n° II hebben zich 9 sollicitanten aangemeld. M1DDELHARNIS. Donderdag had 't doch tertje van J. Schellius het ongeluk van een wagen te vallen met 't gevolg dat zij met een gebroken been huiswaarts werd gebracht De huisvrouw van L. Driesse had een wondje aan haar hand 't welk op begon te zetten bijgeneeskundigonderzoekbleekbloed- vergiftiging aanwezig te zijn. OOLTGENSPLAAT. De gehouden verga dering om de plannen ter verkrijging van een nieuw orgel door te zetten, heeft tenge volge gehad dat een commissie van 8 per sonen is benoemd om geiden te verzamelen ook bij die personen, welke reeds vroeger voor verschillende bedragen hebben getee- kend, en dit thans ter beschikking van de commissie kunnen stellen. OUDE TONGE. Op Dinsdag 5 October 1915 zal een schouw worden gehouden over alle dijk- en wegslooten, wateringen en toe drachten, in de poiders het Oudeland, Oos tende, Oostmoeren, Noordland Oude Tonge en Noordland Nieuwe Tonge. De heer I. M. van Wijhe, ambtenaar ter Secretarie alhier, is als zoodanig benoemd te Eibergen, met ingang van 1 October a.s. Vrijdag viel het 9-jarig dochtertje van J. Les zoodanig tegen een paal op= de stoep van H. Heestermans dat ze met een gekneusd been opgenomen werd. C. Heestermans bracht ze met de sportkar huiswaarts. H. de Leeuw prikte zich aan het prik keldraad, waardoor een bloedende wond ont stond waarvoor geneeskundige hnlp werd in geroepen waar men bloedvergiftiging con stateerde. Voor de landstorm zijn 16 personen alhier te Ooltgensplaat gekeurd. Allen wer den voor den dienst geschikt bevonden. NIEUWE TONGE, De gemeenteontvanger zal op Vrijdag den 1 Oct. a.s. vm. van 9 tot 12 ure in het gemeentehuis de laatste zitdag houden tot den ontvangst van de Hoofdelij- ken omslag en hondenbelasting. Bij niet be talen zal onmiddellijk tot vervolging worden overgegaan. De ziekte onder de varkens gaat nog steeds ernstig door. De arbeider A. D. vond des morgens zijn varken dood in het hok liggen, dat vooral met dehoogeprijzen groo te schadeposten zijn. MELISSANT. Bij de gehouden keuring van landstormplichtigen, jaarklasse 1913 en 1914 zijn twee personen afgekeurd, n.l. Laurens Kievit en Leendert Keijzer. M. Wiegel had bij het ploegen het on geluk de ploeg over den voet te krijgen. Hevig bloedende moest hij zich onder ge neeskundige behandeling stellen. GOEDEREEDE. Woensdag 29 Sept. is er gelegenheid tot kostelooze inenting in de Gemeentelijke Bewaarschool, des voorm. 10.30 ure. Van de vijf jongelingen, welke voorde Landstorm gekeurd zijn,zijn ertwee afgekeurd. De eerste winterboden n.l. de wilde ganzen, zijn wederom met troepen tot ons overgekomen. OUDDORP. Woensdagavond is hier langs de Westkust een vliegmachine overgekomen. Nationaliteit nog onbekend. HELLEVÖETSLUIS. In verband met ons vorig bericht zij medegedeeld, dat thans even als eenigen tijd geleden door den hofmees ter op de boot der R. T. M. „Minister v. d. Sleijden", sigaren zouden zijn vermist. Van eenige schuld hieraan, werd v. d. H. toen volkomen vrij gesproken, terwijl den beschuldiger daarentegen een straf werd op gelegd. Naar wij vernemen zou door de mili tairen a.d. Straatweg Zondagavond ook een burgerv. H. lastig gevallen zijn en o.a. met wapens bedreigd. Gepensioneerd: D. Kerkhoven en F„ Krijgsman voorheen scheepmaker en sjouwer met f 427 en f 210 pensioen.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3