ZEEPPOEDER. firma 9e ïries-ifredenbregi ElliarÉ BoereniesnbaÉ „Oirksfami". f. I IFFRilI Oe eenig Echte Urbanus piilen, 6. BRÜN0TTI 0A71D HABTOBS JAGZ. Advertentiën OPENING. UIT DE PERS. PENNEKRASSEN. GEMENGD NIEUWS. Boekbeoordeeling. BOEKAANKONDIGING. Rosestraat 54, Rotterdam CEMENT-BETONWERKEN JAC. LEÜW, «been 10ZES BB HAAS Dames- en Heerenstoffen iEIorlog'es. DRAIIEIERBUIZEl M. BREKMM Mz. OOMSPLAAT. f 6,75 6,85 7- 2,05 BLEEKERS per 100 DUIFJES per 100 HOLLANDSCHE WASCH- VROUW per 100 SODA merk A per baal GROENEZEEP per ton (120 E.G.) 23,- Alles met 1 pOt. contant - Zending rembours, vracht voor koope^s. D RAI NEERBUIZEN. CEMENTEN HEININGEN. Levering van prima PORTLAND CEMENT, tegen concurreerende prijzen. Vleeschhouteerij .Kunsttanden, en gebitten.) StattoRsweg 25, ROTTEBJM3S, Spreekuren eiken werkdag 1-3, J-mr on- pb minvermogenden 9-10, B. BOTH, Maaatactnren Straat® DirksM. II e s t e 'MawHsersche Nikkei Remontoir 2.25, 3.00 Staal 3 50, 4.50 g Idem, best ankerwerk 6.00 Zilver Dames Remon toir 2.75, 3.25 J Idem, met gouden randen 3.25 1 Zilveren Heeren Re- M montoirs3.50, 4.00 gj Idem, best ankerwerk 8.50 Gouden Dames Remontoirs 8 50 S Regulateurs3.75, 5.50 f Groot en prachtig model8.00 jg Beste marmeren pendules 8.50 5 Idem met coupes 7.50 S beelden 20.50 t ft Stel beste adres vooralle ücmta- en 2il?@rwerk§n is van ouds bekend bij Gevestigd sedert 4840. tS.B. Ondanks de lage prijzen wordea tramkosten vergoed vanaf f 5,— aan koop naar verhouding, bq f 10, geheel ferde G. P. eenige dagen geleden, dat de Regeering met den invoer en de distributie van graan en meel schatten had verdiend! niet minder dan 15% miliioen! 'tis óm van te watertanden. De Regeering zou meestal veel goedkooper hebben ingekocht dan ver kocht. En er werd van het graanbedrijf geen rekening en verantwoording gegeven. G. P. becijfert, dat het Nederlandsche volk vanaf 1 Aug. 1914 tot 1 Juli 1915 aan brood en meel een bedrag van 18 miliioen te veel betaalde. Hiervan moet afgetrokken worden, wat de Regeering vergoed heeft voor de bruinbroodregeling in Mei en Juni, nl. 2'/j miliioenblijft 157* miliioen. Wat is hiervan waar? Een correspondent van „De Telegraaf", die de berekening van G. P. in zeker opzicht reeds aanvechtbaar vond, wendde zich tot den Minister, den heer Posthuma. ZExc. ant woordde welwillend aldus: „Het wil ook mij dienstig voorkomen, dat het publiek tijdig wordt gewezen op de on juiste voorstellingen, waarvan het artikel van G. P. wemelt. Terecht is daar en in het och tendblad van „De Telegraaf" van 9 dezer het vermoeden uitgesproken, dat de inkoopsprijs van tarwe gedurende enkele maanden hooger is geweest, dan door G. P. werd opgegeven. De heer G. P. bouwt zijn geheele betoog op de onjuiste praemissie, dat de regeering voor de tarwe niet meer zoude hebben betaald dan f 325 a f 350 (per last) en komt dan tot de conclusie, dat, waarde Regeering de tarwe wederom verkocht voor prijzen, die tot 425 gulden opliepen, een winst van ettelijke mil- lioenen in de schatkist moet zijn gevloeid, ik behoef er niet te verzekeren, dat die winst slechts in de fantasie van G. P. bestaat. De regeering heeft zich nl. van den aanvang af op het standpunt geplaatst, dat op het artikel tarwe geen winst mocht worden gemaakt. Daarom werden de prijzen, waarvoor de aan gekochte tarwe weer werd verkocht, steeds vastgesteld naar den doorsnee-aankoopsprijs van den voorraad, waarover de Regeering op een bepaald tijdstip de beschikking had. Dit stelsel had bovendien dit voordeel, dat de prijsschommelingen van de Amerikaansche markt werden geniveleerd. Waar de prijzen van meel en bloem en de maximum-brood prijzen telkenmale in evenredigheid tot den tarweprijs werden vastgesteld, kon worden bereikt, dat het publiek voor het brood niet meer behoefde te betalen dan In verband met den aankoopsprijs van tarwe noodzakelijk was. Dit antwoord is uiteraard kort, maar zegt toch wel zóóveel, dat men o.i. verstandig zal doen zijn oordeel op te schorten tot meer licht in deze zaak wordt ontstoken. C. B. Twee misstanden. Over twee misstanden in het leger hooren we klacht op klacht. We kunnen er niet of moeilijk over oordeelen, omdat we in dit opzicht geen ervaring hebben. Maar het wordt van serieuze menschen, die er zich maar niet afmaken, doch ernstig naar ver betering streefden, telkens bevestigd. De eerste klacht luidt: In dienst is geen recht te krijgen. Ja, wie verongelijkt is en dit kan bewijzen, wordt wel gerechtvaardigd en krijgt gelijkmaar later wordt hij extra „genomen". En dan steeds op een wijze, dat er geen verhaal op is. Meer dan ééns, zoo werd ons verzekerd, zijn er superieuren, die zonder blikken of blozen zeggenGij gaat u beklagen bij den corpscommandant, niet waar Ik zal er reke ning mee houden, hoor! Knap dit aardige karweitje maar eens op Dat is de eerste duw, die vast door meer dere gevolgd wordt. Wanneer men op zulke wijze het rechts gevoel krenkt, daar kweekt men ongetwijfeld een geest van wrevel aan, die aan de ver houdingen in het leger zeker schade doet. Een andere misstand, die telkens gecon stateerd kan worden, is het voortdurende vloeken en de ruwe bejegening. Vorige week werd hier bij den Haag nog door het publiek geconstateerd, hoe een offi cier op schandelijk ruwe wijze een troep recruten uitvloekte en op de meest harde manier beveien gaf. Zelf ontzag hij zich niet een soldaat, die blijkbaar zijn hoofd niet vol doende kon opheffen, een stomp tegen zijn onderkaak te geven. Een burger was zoo vrijmoedig hem te vragen, of zulks overeenkomstig de bevelen van onze koningin is en of hij nooit gehoord had van de circulaire tegen het vloeken. Mogen we zulk ruw optreden zonder pro test laten passeeren Dat gaat toch niet. Op discipline, op strenge tucht zelfs zullen we nooit één aanmerking maken, maar som mige gelukkig niet alle officieren, schijnen wel eens te vergeten, dat soldaten óók menschen zijn. Wat ook voorloopig de gevolgen mogen zijn, wij hopen, dat minderen, die zóó mis handeld worden, op gepaste wijze en langs hierarchischen weg hun recht zullen zoeken, Wij prediken tevredenheid, óók voor den man in krijgsdienstmaar geen berusting in toestanden die door de wet op dezen dienst zelf geoordeeld worden. Twee officieren. Op een exercitieveld vlak bij den Haag. Eenige dagen geleden. Een officier drilt de jonge recruten. Na eenige practische oefeningen geeft hij theorie. Ditmaal heeft hij het daarbij over het dienstnemen in Indië. Met keur van argu menten wordt dit aanbevolen. Wie teekent voor Indië, bezorgt zichzelf tallooze voordeelen. Eén voor één worden ze opgesomd. „Indien ge zooveel jaar in de Oost blijft en niet trouwt, dan komt ge over zooveel jaar met een flink pensioen terug." Toen een der manschappen daarop de op merking maakte dat iedereen toch niet onge trouwd wenscht te blijven, ontzag deze on derwijzende officier zich niet om met een platte aardigheid duidelijk te maken, dat men in indië immers het concubinaat heelt Een heer, die geruimen tijd naar de vaak onbehoorlijke taal had staan luisteren, trad nu op den officier toe en gaf hem in gepaste bewoordingen te verstaan, dat hij zich op zeer zonderlinge en afkeurenswaardige wijze kweet van zijn taak als opvoeder de recruten. Waar zóó onderwezen' wordt zijn wèl kwade vruchten te vreezen Hetzelfde exercitieveld een dag later. Een ander officier, Een ander! Hij wijst de pasgekomenen op de groote verandering in hun leven en positie. Hij herinnert hen aan 't leven thuis en het ver keer in een groote en schoone, maar ook vaak snoode stad als den Haag. Hij spoort zijn „leerlingen" aan om van al dat schoone in bosch en duin, aan 't strand en in de stad zóóveel te genieten als de dienst toelaat. „Verzuim niet u zooveel mogelijk te ont wikkelen in musea en leeszaal. Kennis is zooveel waard in het leven. Doch kennis is niet alles. Een rein en nauwgezet leven staat hooger. Vliedt daarom, zoo vervolgt hij, elke plaats van verleiding. Kom in kroeg nog speelzaal, maar bezoekt getrouw de militaire tehuizen en besteedt daar uw vrijen tijd door nuttige en goede boeken te lezen onder leiding van betrouwbare en hoogstaande personen". Op deze wijze ongeveer sprak de officier, vriendelijk bet oogend en vaderlijk verma nend den troep aan. Waren er maar veel van zulke superieuren in het leger. Met minder bezorgdheid zagen dan vele vaders en moeders hun kinderen van huis gaan. Het zou ook aan den geest in het leger ten goede komen. N. H. Ct. Langzaam daalde de avondnevel over de velden. Zij hadden de stad met haar bonte men geling verlaten, om alleen te zijn; om in stilte te genieten van de natuur en van hun beider geluk, nu hij, reserve-officier bij ons leger, met verlof was. Hij was haar wezen ophalen, om een bezoek af te leggen. Maar zonder dat er een woord over gerept was, waren zij naar buiten gegaan, in hun weelde- roes. Zij waren de gracht overgestoken en hadden zoodoende de buitenwijken opgezocht. Over de Singels waren zij gegaan. Toen door een zijweg, die leidde naar een naburig dorpje. De avond was aan het vallen. Zij kwamen de landlieden tegen, die hun dag taak hadden volbracht; in hun eigenaardige, bombazijnen kleederdracht met groote, zil veren gespen van vóór. Ieder oogenblik moest hij terug salueeren voor de minderen, die zij tegenkwamen. Dan was zij trotsch op hem, maar kon toch niet nalaten, op te merken, dat het ver velend was voor die kerels. Altijd maar de hand aan het hoofddeksel brengen Laconiek antwoordde hij: „Dat is nu een maal de dienst. Wij moeten het nog veel meer doen, want iedere groet moeten wij beantwoorden. Op den langen duur wordt het een kwestie van gewoonte." Zij sloegen weer een zijweg in, waar zij alleen waren. Zij drukte zich vaster tegen hem aan, als zocht zij steun en hulp. Rondom hen was het alles bosschages, met zoo nu en dan hooge boomen, waardoor de blauwe lucht, verdonkerd door het avond-vallen, nauw zichtbaar was. 'tWas doodstil. In een hoogen boom kwinkeleerde een zwaluw haar hoogste lied, begeleid door het sjilpen van musschen en het gekwaak der kikvorschen in de slooten. Plots wordt het eenigszins lichter. Zij zijn gekomen aan een open plek. Vóór hun oog rijst een donkerte op, onregelmatig met vooruitstekende hoeken; een oude ruïne. Een mosbank noodt tot zitten uit. Zij zetten zich neer, hij, de arm óm haar middel geslagen; zij, starend naar het over blijfsel van vroeger dagen. En daar, met de ruïne vóór zich, waar een nachtuil zijn gekras laat hooren, vertelt hij haar van de bewoners van het kasteel, door den tand des tijds zoo afgeknaagd. Zij luistert begeerig naar zijn vol stem geluid; naar zijn mooie zinnen, altijd even mooi gestylleerd, altijd even mooi afgerond, letterkundig ais-ie voelt. Zij drinkt zijn woor den in. Zij weet het: hij is op de hoogte. Geschiedenis: het is zijn lievelingsstudie, van zijne jonge jaren af, toen hij de boeken van Gerdes verslond over onze voorouders in hun tachtigjarigen geloofsstrijdtoen hij de Vaderlandsche geschiedenis van Louwerse haast van buiten kende. Onwillekeurig moet zij huiveren, als hij een legende vertelt, van het kasteel waaraan een spookgeschiedenis verbonden is. Hij móet lachen, of hij wil of niet. Die lach klinkt eigenaardig door de avondstilte, een stilte, een ijzingwekkende stilte als die van het graf De avond is nu gevallen. Het is donker om hen heen geworden. Maar van binnen in hen is het licht, een heilig licht O, zij houdt zielsveel van hem, van het eerste oogenblik af, dat zij hem leerde ken nen. De trotsche, de ongenaakbare, moemden zijn kennissen hem. Maar zij wisten niet, dat er onder die oogenschijnlijk ruwe korst een hart van goud was verborgen. In een plotselinge opwelling sloeg zij de armen om zijn hals en kuste hem hartstoch telijk, haar eenige, dien zij aanbad. Met een trilling van vreugde klemde hij haar aan zijn hart; trilling over zoo een weelde. In het gras vóór hun voeten piepte een krekelpaar. De donkere wolkenmassa ontspande zich. Het werd lichterde maan brak door de lucht en zond op de aarde vóór hen door de bla deropeningen het reëele beeld van haar ge stalte. Hij rukte zich los uit de mijmeringen van vroeger eeuwen en kwam neer op het tegen woordige, de ernst van den toestand, van den wereldcrisis. Zij spraken over den toestand van ons land, over den oorlog en over alles, wat daarop betrekking had. Zij haalden aan, wat zij ge lezen hadden van buitenlandsche vrouwen, die hun zonen gewillig afstonden aan het vaderland, dat geteisterd werd door een ont- zettenden oorlog. In hun jong hart daalde stilte, evenals de stilte rondom hen. Een bang gevoel kwam bij hen op. Als zijn land nu ook eens werd meegesleept in die catastrophe! Het wa3 toch best mogelijk! Het was toch niets beter dan de naburige landen; O, wat zou er dan komen van hun jonge, oprechte liefde? In haar verbeelding ziet zij weer zoo'n pracht-stille avond. Maar die stilte wordt verbrokenZij hoort op gindschen straatweg de dreunend gelijkmatige stap van honderden krijgersvan paarden, van kanonnen En van hem weet zij niets; zij leeft in angstige afwachting. De golvende landouwenzij zijn veranderd in oorlogsveldende stille omtrek van de ruïne: zij weerkaatst van krijgsgeschreeuw. Weelde is veranderd in wee Hun stemmen zwijgen; de stem van de natuuijalleen spreektspreekt van Zijn onver anderlijke trouw. Stil, doodstil zit zij tegen hem aangeleund. Het heldere licht der maan ziet glimlachend neer op de twee gelieven. Met een diepen zucht staan beiden op. Zij rekt haar slanke, lenige gestalte uit, legt beide handen op zijn schouders; wijst dan naar boven en hem diep in de oogen kijkend, zegt zij„Laat ons op Hem vertrouwen Hij zal alles wel maken." Het klinkt als een onderdrukt gesnik, maar toch vast, bemoe digend, vertrouwend. Haar lippen zoeken de zijne, in haarover- groote liefde. En hij neemt haar in zijn armen en kust haar. En in beider ziel rijst op het stille gebedO, God, spaar ons dierbaar vaderlandVerschoon onze jonge, oprechte, reine liefde! Laat weelde niet verandert worden in wee, in ontzettend wee." Kalm en vredig ligt daar het landschap in avondweelde. H. K. In den slaap gedood. Aan het Ter Apel- sche kanaal onder Musselkanaal isdescheeps- jager Kuipers, die zich op de tramrails te slapen had gelegd, door de tram overreden. Hij stierf na eenige uren. Het mijnengevaar. Uit IJmuiden wordt ge meld, dat men 40 mijlen uit de kust een schokker heeft zien drijven, waarvan het achterste gedeelte was afgeslagen, vermoe delijk door een mijn. Het vaartuig lag aan de kor. De bemanning werd niet waargeno men. Een kerkdievegge gevat. In den Haag is een jonge vrouw aangehouden die verdacht wordt, zich in den laatsten tijd bij herhaling in kerkgebouwen te hebben schuldig gemaakt aan het stelen van taschjes en portemonna- ies van kerkbezoekers. Herhaalde malen kwam 't voor, dat een jong net gekleed dametje met een lorgnetje op en een blauw manteltje aan, op een in de Kerk wat afgezonderd zittende dame toeliep om belangstellend eenige inlichtingen omtrent het uur van sommige kerkdiensten te vragen. De dame die dan welwillend de ze inlichtingen ^verstrekte, miste later te laat om de dievegge te doen aanhouden haar portemonnaie of eenig ander voorwerp van waarde. Een zelfde vergiftigings verschijnsel als te Gorinchem doet zich in den Haag voor ten gevolge van het eten van hamspek. Zon dag hadden eenige personen, in verschillen de familiën, daarvan gebruikt en 's avonds deden zich de verschijnselen voor. Gezinsle den die er niet of zoo goed als niet van hadden gegeten bleven vrij. Men klaagde over loomheid in de beenen, enz. en deze werd gevolgd door hooge koortsen. Genees kundige hulp werd ingeroepen en hoewel gelukkig geen sterfgevallen hebben plaats gehad, moeten de patiënten nog steeds on der behandeling blijven en mogen sommigen hun bed nog niet verlaten. Er waren onge veer 20 zieken. Een der patiënten is genie-soldaat te U- trecht. Hij was bij zijn ouders op bezoeken gevoelde zich Zondagmiddag na het gebruik van het hamspek ook niet prettig waarom hij maar tijdig naar zijn garnizoen vertrok. Hij werd daar ernstig ziek, maar is thans naar men hoopt buiten gevaar. De politie stelt een onderzoek in. Gevaarlijk spel. Doordat de kinderen met lucifers speelden is de geheel met hooi ge vulde berg van een landbouwer te Harselaar onder Voorthuizen, totaal uitgebrand. Met veel moeite slaagde men er in de ge bouwen te behoeden. Werkstaking. Te Ter Apel is onder de arbeiders, bezig met het graven van het Wes- terwoldsch kanaal, een werkstaking uitge broken. - Eisch is hooger loon. Ruim 130 man heb ben het werk neergelegd" Doodelijk ongeval. Bij een wachtpost on der Echtend is een 50-jarige man die vóór trein 3804 den weg wilde oversteken, door de locomotief weggeslingerd en met hersen schudding opgenomen. iHij is met den goe derentrein naar Tiel vervoerd, waar hij in het Sint Andreasgesticht werd opgenomen. Van schrik gestorven. Men meldt uit Hattem d.d. 20 Sept. aan de „Zw. Ct." Hedenmorgen had alhier een droevig ongeluk plaats, welker gevolgen zoo in-droevig zijn, dat het geheele stadje onder den indruk is. In de Kruisstraat struikelde en viel het paard van den stalhouder J. van Piekeren alhier, gespannen voor het rijtuig. Op de been ge holpen, viel het nogmaals; wederom opge holpen, viel het ten derden male. De schrik sloeg den koetsier, een zoon van den stal houder J. van Piekeren, oud 27 jaar, om het hart en heeft hem dermate bevangen, dat reeds hedennamiddag de dood een einde aan zijn leven maakte. Inbraak te Haarlem. Bij de inbraak, die gisternacht heeft plaats gehad bij mevrouw lmmink, aan den Verstronckweg te Haarlem, is een bedrag van f 670 ontvreemd. Verdronken. Te Maastricht is gisternamid dag het 6-jarige zoontje van schipper Mar tens, die met zijn schip aan de Pieterskade ligt, over boord gevallen en verdronken. Na een half uur dreggen werd het lijkje opge haald. Te Dronrijp (Fr.) geraakte Dinsdag morgen het 5-jarig zoontje van den heer IJ. v. d. Krieke in het kanaal en verdronk. Door vallend houtwerk gedood. Op een boerderij te Geldermalsen is het driejarig kind van zekere V. beklemd geraakt onder eenig houtwerk met het droevig gevolg dat de kleine er dood onderuit werd gehaald. Een gevaarlijk persoon. Nadat langer dan een week door de gemeentepolitie van Havelte, de marchaussee en rijkspolitie van Meppel, Steenwijk. Diever en Nijeveen te vergeefs jacht was gemaakt op den gevaar lijken en zoo gevreesden ruim 30-jarigen varkensdief Jans T., die al vele veroordee lingen achter den rug heeft en ook nog verdacht wordt van een de vorige week ge- pleegden diefstal met inbraak en het met oneerbare bedoelingen in de bosschen lok ken van kleine schoolmeisjes, mocht het gisteren den onbezoldigden rijksveldwachter M. gelukken hem in zijn ouderlijke woning te arresteeren en gevankelijk weg te voeren. Den vcrigen dag was nog tevergeefs door de politie en tal van ingezetenen een klop jacht op hem gehouden. Brandstichting. Maandagavond is zoowel te Middelburg als op Het Zand het direct aan Middelburg grenzend deel van Koude- kerke, getracht brand te stichten door van buitenaf de gordijnen aan te steken. In beide gevallen werd de brand in den aanvang gebluscht. De politie stelt een onderzoek naar de daders of den dader in. Hetzelfde is ook te Vlissingen den laatsten tijd een paar maal voorgekomen. De tweede electrlsche spoorweg zal 1 De cember voor 't publiek verkeer geopend wor den van Uithoorn naar Nieuwersluis. Dubbelzinnige beleefdheid. De burgemees ter (een voorbijgaanden boer uit het venster toesprekende). Hoe gaat het Krelis Is er nieuws in de stad „Och, 't is nog hetzelfde als vroeger me neer de burgemeester! De kleine dieven worden gehangen en voor de groote neemt men den hoed af. Goede morgen, heer bur gemeester! Meteen neemt de boer zijn hoed af en gaat door. Zegen buiten verwachting. Een verrassen de ontdekking in de Westerscheldedit jaar, na een reeks van zeer slechte jaren van mosselzaadval, zijn thans in de Wester-Schei- de banken ontdekt met groote hoeveelheden rijp zaad, dat vroeger nimmer tot ontwikke ling kwam. De dochter van Jeruzalem. Een verhaal uit den tijd van Judas de Mackabeëer, naar het Engelsch door James M Ludlow. J. H. Kok-Kampen. Prijs f 1.50 ing. f 1.90 geb. Een keurig verhaal. Een verhaal dat ons doet zien de gruwelen in de dagen vóór de geboorte van den Heere Jezus in en om Jeruzalem gepleegd door Antiochus Epifanus. De joden hebben tegen deze Grieksche overheersching een machtige worsteling voor vrijheid en recht doorgemaakt. Als hoofdrol speelt „de dochter van Jeru zalem", waarvan voornamelijk het gedeelte, waarin zij als spion van het Joodsche leger tot in de hoogste kringen der Griekschen doordrong, het mooist en het vloeiendst is geschetst. „Voor de beschrijving van de geleverde veldslagen, die in dit boek vermeld worden geeft de geschiedenis zeer weinig bijzonder heden, doch de gevolgen der veldslagen waren wonderbaar en zijn in dit werk historisch getrouw weergeven." De uitvoering trouwens het is van Kok is heel mooi. De 75-jarige oud-landbouwer A. Wabeke te Wemeldinge, in Zeeland en daar buiten bekend en bemind wegens zijn vele versjes in „De Zeeuw" en andere bladen en tijd schriften, heeft met 't oog op de tijdsom standigheden een Tijdvers gemaakt, hetwelk belangeloos zal worden uitgegeven door den heer J. Buijse, Hoofdredacteur van het dag blad „De Zeeuw" te Goes, aan wiendeheer Wabeka het tijdvers geheel belangeloos heeft afgestaan op voorwaarde dat alle baten zou den komen aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Zijne Excellentie Jhr. Mr. A.° F. de Sa- vornin Lohman schreef een woord ter aan beveling. Het vers, dat om zijn inhoud zeer waard is algemeen gelezen te worden, bestaat uit 125 vierregelige strophen, en zal netjes ge drukt, bij getallen voor verspreiding tegen den luttelen prijs van 10 ets. verkrijgbaar worden gesteld. Bij ruime verspreiding, ook onder militai ren, kan dit geschriftje een ruime bate geven voor genoemd Comité. Het drukken en verzenden geschiedt door de Uitgeversfirma Oosterbaan Le Coinlre, te Goes. der firma G. A. M. WITTERMANS, B. O. Z., worden om haar prima kwaliteit steeds meer en meer gevraagd. Voor goede legging der- zelve wordt ingestaan. Het uitzetten geschiedt met een le kla3 WATERPASINSTRUMENT. 8898 Beleefd aanbevolen, L. N E LI S S E Az. - - NIEUWE TONGE. Voorjaar en Zomerseizoen. Niettegenstaande de moeilijke omstandigheden bied ik u toch een prachtige collectie stalen aan in JAPON- STOFFEN enz. Verder MANUFACTUREN, DAMESBOEZELAARS, DASSEN, SAIETTEN, GAREN, BAND en MODES. 8993 Aanbevelend, Vraagt toezending van volledige prijscou rant daar ik steeds de goedkoopste ben TELEF. 5746. Zoowel met als zonder kraag, van de firma C. A. VERKOUTEREN te Halsteren, munten uit door hun prima kwaliteit, en worden tot concurreerende prijzen geleverd door 9288 A. VAN ROSSUM te Ooltgensplaat. H. C. VAN ROSSUM te Den Bommel. Fabrikant van 7999 Speciaal adres voor SEWAPEND EN ÖMÈF.WAPENO SE TON als DRINK- en VOEDERBAKKEN, RIOOLBUIZEN in verschillende maten, PUTTEN inet en zonder bodem, KRUINSTUKKEN. HALZEN, TEGELS, DRAINEER-EINDSTU KKEN, enz. enz. Beste adres voor het makes en plaatsen van Vraagt Prijsopgave. 8991 8t Joris Doelstraat, Som snels dijt, Telefoc» Igieroaan. Ne. 4, lederen Vonderdag prima kwaliteit versob KALFSYLEESCH verkrggbaar. Dageljjks eerste kwaliteit Randrleeeeh, Pijn RookTleeach en Boterhaaaworst. Alles wordt Machinaal gesneden. Vanaf heden prim a k walitei t rolpens verkrjjgbasr. Nette bediening. Billgke prgien. IsieaM aaiktralw 9329 De Bank leent gelden aan leden tegën 4Va 'sjaars. Zij neemt gelden og tegen 3 's jaars, Ook van niet-ieden. Voorschotten kunnen dagelijks worden aan gevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren Donderdag- en Zaterdag avond van 6—8 uur. 8750 KassierJOH. HOLLEMAN, Dlrksland. SSosisS- esi Tandarts, Tl'r,Tï-'iOV mil. 8546 bereid volgens voor schrift van Dr. A. MAES en beschermd door het Handels merk, op de biljetten gedrukt, zijn alléén en uitsluitend te ver krijgen bij A. TEEPE, Apotheker, te Mlddelharnis, H. VAN OOSTENBRUGGE Cz. te Dlrksland en bij J. ROMMELSE te Oude Tonge. De personen, die voorgeven voor de firma L. VAN TURENHOUT cS ZOON te reizen, zijn bedriegers, want er wordt voor de firma niet gereisd. 9172 Ondergeteekende bericht zijne geachte Cliëntele wederom als andere jaren ontvan gen te hebben een fllinke sorteering in allerlei soort zoowel voor onder als bovengoederen. Tevens ook een groote sorteering in LINNEN- en VITRAGE GORDIJNEN, zoowel afgepast als aan stuk. En dan kan ik U wederom voorleggen een groote sorteering in gemaakte goederen van allerlei soorten COSTUMES zoowel in KINDERMATEN als de GROOTE MATEN. Beslist nieuwe modellen en kleuren. Ook nog tevens een groote keuze in allerlei soorten van WERKMANSGOEDEREN. 8733 Aanbevelend, S -iJKSö- tm, -i3£*s- -SSSfr- b Heeren 18.50 J Betere kwaliteiten tegen fabrieksprijs. ft Met schriftel. garantie. ft ROTTEBDABI, BINNENWEG) 37- ft Vemsdteg tegen renbonrs. «-«res GO Wastdijk B 292, SIIDDELHARNIS. De Bank leent gelden aan leden tegen 43/. pCf. 's jaars. Ze neemt gelden op tegen 4 pCt. 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd wor den bij een der leden van het bestuur. Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden eiken Maandag- en Vrijdagavond van 6—8 uur ten huize van den kassier D.JOPPECz., SOMMELSDgK. 8665

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2