0FFICIËEL GEDEELTE. Wat adverteeren vermag. PLAATSELIJK NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. VERKOOPINGEN. GEMEENTERAAD. GEMENGD NIEUWS. Op Zuidgrens, tegen Italië trekt Duitsch- land een aanzienlijke macht samen; de Ita lianen berichten dat de Oostenrijkers aan de Isonzo groote versterkingen kregenen op de grenzen van Servië en Roemenië worden door de centrale mogendheden eveneens be langrijke legermachten samengetrokken voor een mogelijken Balkanoorlog. Want daar rommelt het onrustbarend. De spanning is zoo groot geworden, dat een conflict haast niet kan uitblijven. De .Fransche pers heeft nu bericht ontvan gen, dat de overeenkomst tusschen Bulga rije en Rumenië is geteekend en dat groote troepenbewegingen gaande zijn in Bulgarije en Rumenië. Allemaal voorbereidingen voor groote uitbarstingen die nog wel eenigen tijd kunnen uitblijven, maar ook onverwachts kunnen komen. Zooals een vernielende storm vaak onver wacht losbarst over onze lage landen aan de zee. Op Qallipoli eenzelfden toestand. Lord Kitchener heeft bericht ontvangen dat de Turken zeer ontmoedigt zijn door de ver liezen, maar wij mogen aannemen dat het Fransch-Engelsche leger daar minstens zoo veel reden heeft om moedeloos te zijn. Ook daar rust men zich van beide kanten toe tot een nieuwe bloedige worsteling. Volgens een bericht aan de Frankf. Ztg. wordt uit Konstantinopel geseind, dat een Duitsche duikboot bij Kreta een volgeladen Engelsch transportschip van 15000 ton heeft getorpedeerd. Het schip moet volgens dit bericht spoedig gezonken wezen. Het was op weg van Egypte naar de Dardanelles Kabinetscrisis in Engeland. Nicholson, de parlementaire medewerker der Daily News, heeft in het ochtendblad van Vrijdag onthullingen gedaan, die, zoo ze juist zijn, de plotselinge toeneming verklaren van de beweging voor dienstplicht, welke in weerwil van de campagne der Times, toch nog geheel onverwacht is gekomen. Nicholson is een uitnemend ingelicht man, en hoewel zijn overzicht van den toestand haast te zeer in bizonderheden afdaalt om volkomen betrouw baar te kunnen zijn, klopt het met feiten die van openbare bekendheid zijn en maakt het veel duidelijk dat onbegrijpelijk was. Het schijnt dat Engeland voor een geweldige politieke crisis staat, waarbij de nationale belangen deerlijk in het gedrang kunnen komen en zelfs het land in gevaar kan ge raken. Zoo beweert althans Nicholson. Zijn onthullingen komen op het volgende neer: Enkele der meest invloedrijke ministers die voorstanders van dienstplicht zijn, heb ben besloten om de invoering ervan in het kabinet zoo mogelijk deze week door te drij ven. Slagen zij er niet in om op dit punt tot overeenstemming te raken en op een mislukking valt wel vooraf te rekenen, daar de meerderheid er tegen is dan willen ze het tot een kabinetscrisis laten komen door hun portefeuille ter beschikking te stellen. Aldus willen ze algemeene verkiezingen uit lokken met dienstplicht als verkiezingsinzet. Voorstanders van dienstplicht zijn Lord Lansdowne, Bonar Law, Lord Curzon, Lord Selborne, Walther Long, Austen Chamber- Iain, Winston Churchill, Sir Edward Carson en Lloyd George. Hieraan kan worden toe gevoegd dat Curzon wel een van de krach tigste voorstanders is. Vele liberalen hopen dat Lloyd George met zijn politiek niet tot 't uiterste zal gaan, alhoewel men gelooft dat hij voor algemeene verkiezingen voelt. Churchill zal waarschijn lijk blijken meer voor een referendum te voelen. Van Lansdowne zegt men dat zijn geestdrift voor dienstplicht den laatsten tijd bekoeld is. Hoe de individueele houding van elk der ministers zal zijn, is trouwens maar bijzaak. Niets zal thans de crisis meer kun nen tegenhouden, die ons bedreigt, tenzij misschien de openbaarheid. De voor dienst plicht geporteerde ministers zijn achter de schermen reeds druk in de weer hun vrien den op te warmen met het oog op de aan staande kabinetscrisis. Natuurlijk zal de meerderheid de beslissing hebben te nemen. Het rapport van het comité onder presi dium van Lord Crewe ten gunste van dienst plicht, is onderteekend door Curzon, Austen Chamberlain, Churchill en Seibourue. De dienstplichtmannen in het kabinet zijn nog niet tot algeheele overeenstemming gekomen inzake gedwongen arbeid in fabrieken en nationale diensten. Mogelijk weten ze het hierover nog eens te worden. Zij trekken ook nog niet één lijn ten aanzien van het denk beeld der algemeene verkiezingen. De over- heerschende meening is dat er aanstonds algemeene verkiezingen dienden te worden gehouden, maar twee of drie moeten voor nemens zijn om af te treden onder voor waarde dat er in Januari algemeene verkie zingen plaats hebben. Het Lagerhuislid Thomas, lid der arbeiders partij, heeft Donderdag een indrukwekkende rede in het Lagerhus gehouden bij de her vatting van het dienstplichtdebat, waarin hi; de dienstplichtmannen boudweg uitdaagde hun bedoelingen bloot te leggen. Zijt ge voornemens vroeg hij den minister president te vervangen? Maar die kan niet worden vervangen. Stel dat ge het tot ver kiezingen drijft, stel dat ge wint wat dan? Wilt ge de soldaten gebruiken tegen de min derheid, in den winter met 35 procent stijging van de levensmiddelen? Thomas waarschuw de met nadruk dat wanneer dienstplicht met geweld aan de natie werd opgedrongen door een groep van ministers, er rampspoedige arbeidersonlusten zouden ontstaan. Hij kon alvast namens het spoorwegpersoneel in heel Engeland spreken. De conservatieve Daily Telegraph betoogt in een bezonnen artikel dat de beslissing omtrent de noodzakelijkheid van dienstplicht behoort te berusten, en omtrent Thomas' ernstige waarschuwing schrijft het blad Naar onze meening is het aan geen twijfel onderhevig dat de ernst van den toestand vertienvoudigd is door de wijze waarop deze poging om der natie dienstplicht op te drin gen, is aangelegd. Reuter seint nog dat het de bedoeling der dienstplichtmannen onder de ministers zou zijn om algemeene verkiezingen te doen hou den vóór de nieuwe wervingscampagne, die van het nationale register uitgaat, een aan vang neemt. Onze Londensche correspondent seint nog wat de Westminster Gazette van Vrijdag avond over Nicholson's onthullingen schrijft namelijk: Het spijt ons dat er iemand is die het noodig acht het scherm open te trekken, dat de beraadslagingen in het kabinet verbergt Nicholson's relaas moge een faze vormen in het kabinetsdebat, wij gelooven niet dat het de gezette meening weergeeft van de voor treffelijke persoonlijkheden, wier namen zijn genoemd. Er moge nu al meeningsgeschll bestaan, het is volstrekt onmogelijk dat een kabinet van verstandige mannen, verantwoor delijk voor de oorlogvoering, zouden over gaan tot het doen van een beroep op het land ter regeling van hun moeilijkheden. De bewering is de weerlegging niet waard. Het ware krankzinnige dwaasheid, die ons den spot van vijand en bondgenoot zou berok kenen. Het is mij gebleken aldus verder onze correspondent dat het artikel der West minster Gazette vrijwel de meening weer geeft die er althans in liberale kringen over de zaak heerscht. Men is grif bereid aan te nemen dat Nicholson's mededeelingen in hoofdzaak juist zijn, weigert echter te geloo ven dat de ministers op het uiterste oogen- blik niet een oplossing zouden vinden. De veldtocht van de North-cliffe-pers schijnt het voor de regeering juist moeilijker te maken om tot dienstplicht over te gaan. Want indien zij slechts dienstplicht uit militair oogpunt voor noodzakelijk verklaart, zullen velen den argwaan koesteren dat de regeering is ge dwongen door gewetenlooze kuiperijen. Al gemeen heerscht echter het vertrouwen dat een breuk zal worden vermeden. De Daily News wijt in een hoofdartikel over de onthullingen van zijn „lobby"-corres- pondent de crisis uitsluitend aan kuiperijen van Lord Nortcliffe en de hemjondergeschikte pers. De val van de vorige, liberale, regeering en haar vervanging door een coalitie-kabinet kabinet heeft nog maar ten halve hun zin gegeven. Een nieuwe aanval werd daarom door hen voorbereid. Ditmaal was het motief niet de „granaat", maar de „achterblijver" en de noodzakelijkheid van dienstplicht. Een lastercampagne werd op touw gezet, waarin ook de werkman werd betrokken, en achter de schermen werden de vreemste kameraad schappen gesloten, die, wanneer het publiek de namen kende, toorn en verbazing zouden wekken. Een zeker aantal liberale leden wer den in 't complot opgenomen en er werd een veldtocht van diners georganiseerd om de samenzwering een betrouwbaar aanzien te geven. Lord Northcliffe werd daar opzettelijk buiten gehouden. Hij mocht niet als gang maker in 't publiek verschijnen. Zijn machine bleef echter stoom maken. Hij had in 't kabi net een club, die hij exploiteeren kontot hen behoorde Llord George, Winston Chur chill, Lord Curzon. Het plan was om Asquith, Kitchener, Grey en de anderen, die niet tot 't Northcliffe-giide behooren, er uit te werken en een kleine kliek van dictators in de plaats te stellen, waaraan Times en Daily Mail dan de wet konden voorschrijven. De Daily News eindigt met een hartstoch telijk beroep op de natie om het zoover niet te laten komen. VERSPREIDE BERICHTEN. De correspondent van de Vossische Ztg. te Konstantinopel verneemt van Bulgaarsche zijde, dat de gezanten der viervouüige En tente den minister-president Radoslawof heb ben gewezen op de gevaren die (Bulgarije zou loopen, ingeval het in den oorlog zou ingrijpen ten voordeele van de Midden-Euro- peesche mogendheden. Zooals de zaken thans staan, hebben de pogingen der genoemde gezanten in het geheel geen kans op succes meent de correspondent daar zelfs de Russisch-gezinde Bulgaren overtuigd zijn dat Rusland op militair gebied gebroken is, en dat de operatiën tegen de Dardanellen geen resultaat kunnen opleveren. Bovendien is de beweging in Bulgarije voor inlijving van Macedonië thans zoo sterk, dat geen regee ring daar meer weerstand aan kan bieden. Uit Konstmitinopel wordt aan de Vossische Ztg. geseind, dat de vrees voor Duitsche duikbooten de scheepvaart in het Oostelijk gedeelte van de Middellandsche Zee en in de Egeïsche Zee bijna geheel stop heeft ge zet. Volgens te Konstantinopel j ontvangen berichten wagen vele Engelsche en Fransche schepen het niet om Saloniki te verlaten daar in de buurt van Kessendre Duitsche duikbooten zijn gesignaleerd. Ook hebben de Engelsche en Fransche oorlogschepen die gewoonlijk tusschen de Golf van Saros en de kust van Klein-Azië kruisten, zich in de haven van Moedros teruggetrokken. Riga is grootendeels ontruimd, meldt de Roesskoje Slowo. Van de 74.000 werklieden hebben er 50.000 de stad verlaten. Van de 184 fabrieken is het bedrijf van 57 geheel of gedeeltelijk naar elders overgebracht. Naar ons gemeld wordt, is den 14 Sept. j.l. te Allmansdorp bij Konstanz Prof. F. Bet- tex, na een langdurig doch geduldig gedra gen lijden, in den ouderdom van 79 jaren in zijn Heiland ontslapen. Ook in ons land had Bettex zich veel vrien den verworven. Zijn boeken mogen al niet de eeuwen verduren, vele van die zelfs maar korte jaren leven, ze hebben toch velen den blik verruimd, de kennis vermeerderd en het geloof in „God den Vader, den Almachtige" op bijzondere wijs versterkt. En zoo is hij door zijn werken in wijden kring tot grooten zegen geweest. De New York World meldt dat de Britsche regeering bij fabrieken te Stradford in de Ver. Staten 250 reusachtige tweedekkers en 10 nog geweldiger driedekkers heeft besteld. Deze vliegmachines moeten over den Atlan- tischen Oceaan kunnen vliegen. De aflevering van de tweedekkers moet einde October plaats hebben. Aan de fabriek wordt de keus overgelaten, de proefvluchten over den oce aan of over een gelijken afstand boven het grondgebied van de Ver. Staten te doen plaats hebben. De bouwer heeft verklaart dat de driedek kers, wat den vorm betreft, reusachtige vlieg- booten met motoren binnen in het schip ge lijken, maar dat zij niet vóór over drie maan den gereed kunnen zijn; de proefvluchten zullen waarschijnlijk tengevolge van het aan staande koude jaargetijde langs de kust van den Atlantischen Oceaan gemaakt worden. HERHALINGSONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdfjk maken bekend, dat voor degenen, die het gewoon lager onder wijs, hetzij op eene openbare, hetzij opeene bijzondere school, hebben genoten, in de lokalen der openbare lagere school, staande aan den Binnenweg, gelegenheid bestaat tot het ontvangen van HERHAL1NGSONDERWIJS. Dit Herhalingsonderwijs wordt gegeven: voor de Jongens, iederen Dinsdag en Vrijdag gedurende de maanden November, Decem ber 1915 en Januari en Februari 1916 des avonds van 5 tot 7 uur en gedurende de maanden October 1915 en Maart 1916 van 5Vs tot 7'/i uur en strekt zich uit over de volgende vakken: REKENEN, NEDERLAND- SCHE TAAL, AARDRIJKSKUNDE en NA TUURKUNDE; voor de Meisjes iederen Maandag en Don derdag gedurende de maanden October 1915 tot en met Maart 1916 des namiddags van 3.50 tot 5.50 uren en strekt zich uit over de volgende vakkenREKENEN, NEDERLAND- SCHE TAAL, NATUURKUNDE en NUTTIGE HANDWERKEN. Voor het genieten van dit Herhalingsonder wijs zal een Schoolgeld worden geheven van f 0.20 per maand en voor kinderenjvan Min vermogenden van f 0.10 per maand. Kinderen van Onvermogenden zullen het Herhalings onderwijs kosteloos mogen genieten. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het Herhalingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden verzocht daarvan vóór 30 September 1915 aangifte te doen bij het hoofd der herhalingsschool, den heer L. Pen. Sommelsdijk, den 17 September 1915. De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEElHOED. BOUMAN. Niet ieder is doordrongen van het nut van adverteeren. Een bewijs daarvoor levert ons de Heer A J. Voordijk, wagen maker te Nieuwe Tonge, genoem de heer schreef ons: Hoe snel een advertentie in de Maas en Scheldebode geplaatst kan werken: Zaterdag 18 Septem ber 's morgens om 11.30 ure werd uw geëerd blad hier bezorgd en om 1 x .45 ure was de door mij aangeboden nieuwe wagen door middel van de geplaatste annonce verkocht. Handel met deze mededeeling naar uw eigen goeddunken. We hebben hier niets aan toe te voegen. Adverteeren in die bladen die gelezen worden, moet winst afwerpen. Wat de stoom is voor de indu strie, is de advertentie voor den handel, zij zijn beiden onmisbaar. SOMMELSDIJK. Op de j.l. Vrijdag gehou den keuring voor de Landstormplichtigen der jaarklassen 1914en 1913 heeft de Keurings- raad de volgende uitspraken gedaan Jaarklasse 1914. P. Ie Comte Geschikt. P. Groenendijk P. Groenendijk J. Moerland L. Nelis J. Schol ongeschikt J. Wielhouwer L. Nagtegaal is niet ter keuring verschenen. Jaarklasse 1913. J. C. van Loo Geschikt. J. T. Mosselman C. v. d. Nieuwendijk H. Doornhein en W. Oosterling zijn niet ter keuring verschenen. Door den tuinier D. Bijleveld van Mid- delharnis zal aan zijn inrichting aan de Lan- geweg alhier eene uitbreiding worden gege ven, door het bij plaatsen van 8 broeikas sen en een watertoren, waarin een motor, voor besproeiing. MIDDELHARNIS. Van de 23 jongelingen, welke voor de Landstorm gekeurd zijn, is er een afgekeurd. Een der leerlingen der ambachtsschool G. Verhulst had 't ongeluk, terwijl hij gym nastiek oefeningen maakte te vallen, waar door hij zich zoo ernstig bezeerde, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk bleek. Maandag hebben de melkboeren alhier de melkprijzen met 2 cent de L. verhoogd, alzoo gebracht op 10 cent de L. A. Don, welke ingedeeld was bij de Landstorm, is a s ongeschikt voor de dienst weder huiswaarts gekomen. De gepensioneerde Sergeant-Majoor Torpedomaker Stoekkenbroek alhier, is tegen 1 Oct. opgeroepen en moet den 28 Sept. ge keurd worden. DEN BOMMEL. Tegen dhr. C. B. is pro cesverbaal opgemaakt wegens overtreding van art. 459 van het Wetboek van Strafrecht. De Landstormplichtigen der jaarklasse 1913 en 1914 zijn bij de gehouden keuring te Ooltgensplaat allen geschikt bevonden. De dienstplichtige C. Tiggelman is te gen 5 Oct. a.s. opgeroepen om bij zijn corps te worden ingelijfd. OOLTGENSPLAAT. Zaterdagmiddag ont stond brand bij de Wed. P. B., doordat de schoorsteenmantel vlam vatte. De metselaar K. v. Ree welke juist ter plaats verscheen, mocht het gelukken met eenige emmers de brand te blusschen, nadat hij nog eenige brandwonden aan zijn handen bekwam. Van de landstormplichtigen jaarklassen 1914 en 1913 zijn ongeschikt verklaard H Gebuis, P. Hokke en L. Buscop. Dinsdag 28 Sept. a.s. zal het 6 Reg. Infantrie van hier vertrekken naar Rozendaal, het 41ste Landweer Bataljon komt hiervoor terug. DIRKSLAND. Bij de Keuring voor de Land storm, Maandag 20 dezer gehouden zijn in deze gemeente ongeschikt bevonden J. L, Pitlo en A. Hameete Pz. Voor hun die zulks nog niet weten zij medegedeeld, dat van af 20 dezer brieven van en aan Militairen gefranceerd moeten worden, alleen briefkaarten en couranten blij ven vrij van port. HERRINGEN. Bij de Maandag 1.1. gehou den keuring van landstormplichtigen te Dirks land zijn van uit deze gemeente 2 der 10 opgeroepenen nl. J. van Eek en G. Gebuis] voor den dienst afgekeurd. De levering van petroleum en aanver wante artikelen ten dienste der gemeente seizoen 1915—1916 is gegund aan den laag- sten inschrijver D. de Brnine 10 ct. de L. Vanwege het Bestuur van den Polder „Klinkerland" onder deze gemeente gelegen, zal op Zaterdag a.s. 25 Sept. eene herschouw worden gedreven en zal alsdan volgens ge maakte aanmerkingen alles in orde moeten zijn, daar bij nalatigheid boete zal worden toegepast. STELLENDAM. J.l. Maandag stierf in de „Kroningspolder" onder deze gemeente een plm. 2-jarige os van J. M. te Ouddorp. Aanstaande Donderdag 23 Sept. is er gelegenheid tot kostelooze inenting in het gemeentehuis, des 's morgens ten negen uur. Dit jaar is aan de haven alhier ligplaats gevraagd voor de ^suikerbieten van plm. 350 H.A. Uitslag Keuring van de Landstorm plichtigen van deze gemeente op Maandag 20 Sept. 1915. G edgekeurd van lichting 1914 R. Lokker, Kr. Troost en Jac. Wandemaker; lichting 1913: Th. Breederveld en A. Brink man. Afgekeurd lichting 1913 C. van Koppen. GOEDEREEDE. Naar men zegt wordt al hier al f6.— voor de 60 kilo juin geboden. Maandag was het op het land zoo druk I met de cichorei, dat er nog geen suikerbiet op de kaden is aangebracht. OUDDORP. Vrijdagnamiddag is schipper C. v. d. Klooster aan een groot gevaar ont snapt. Bij het ophalen van het net bleek het een mijn te bevatten. Dadelijk werd het r,et stukgesneden, het gevaarlijke ding plofte in zee en de schipper versvijderde zich zoo spoedig mogelijk. HELLEVOETSLUIS. Naar wij vernemen zou M. v. d. H. emplyé der R. T. M. alhier, in verband met justitiezaken, zijn geschorst. Zondagavond liep de marinier v. W. langs den straatweg toen hem plotseling een slag op het hoofd werd toegebracht door een landweerman, die met vier andere kame raden den marinier aanvielen. De matroos v. B. die met zijn meisje pas seerde, schoot te hulp en bracht twee land weermannen met behulp van W. eenige slagen toe ter zelfverdediging, daar de land weermannen van bajonetten als wapenge- bruik maakten om den marinier te lijf te gaan. Vermeld zij nog, dat v. W. er met lichte verwonding afkwam, terwijl 2 landweerman nen zich in het Marine Hospitaal bevinden Ongetwijfeld zoü het avontuur voor W. slecht zijn afgeloopen, zoo B, die tevens worstelaar is, hem niet te hulp ware gekomen. Meerdere personen zouden door die land weermannen lastig gevallen zijn. Hedenavond gaf „Concordia", van 8—9Vj uur weder een concert voor de Marine Cantine. O. a. werd ook ten gehoore gebracht een karakterstiek van E. Wery getiteld „Wereld oorlog 1914", verdeeld in 9 stukken, t/w. 1. Mobilisatie. 2. Het afscheid. 3. In den strijd. 4. De nagelatene. 5. In den oorlog. 6. Begraven der gesneuvelden. 7. Hervatting der strijd. 8. Het gevecht. 9. Vrede. Na elk onderdeel werd door het zeer groote publiek, hetwelk zich uitermate rustig ge droeg, geapplaudiseerd. Het nummer werd zeer mooi uitgevoerd, jammer, dat het publiek in de Cantine den Directeur door zijn luidruchtigheid hinderde. beid anders te willen optreden, komt het voorstel in stemming. Voor, Slis, Wagner en Waling. Tegen, W. J. Donkersloot, Hobbel Jacobs en J. Donkersloot. Alzoo verworpen' Bij monde van dhr. Hobbel brengt de com missie tot het nazien der rekening van het Armbestuur verslag uit, na eenige aanmer kingen over uitkeeringen het niet betalen van huishuur en leverantiën, wordt de rekening vastgesteld. Schrijven van de officieren van gezondheid met 1 Dec. a.s. de Bewaarschool te zullen ontruimen. Naar aanleiding hiervan zal Mej. Boom aanblijven tot 1 Jan. en Mej. de Haas met de Handwerken belast worden. Dhr. W. J. Donkersloot zou gaarne zien dat de Handwerken op een ander uurplaats vonden, daar de meeste gezinnen half één niet klaar zijn. Hierover worden zulke be zwaren ingebracht en toelichtingen, dat het onmogelijk blijkt hierin verandering te bren gen. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand het woord verlangt, vraagt dhr. W. J. Donkersloot spoedig verandering te bren gen, bij dhr. Stassen, het regent erg door en het geheele plafon zou spoedig naar beneden komen, niets meer te behandelen sluit de Voorzitter de vergadering. De copie van Ingezonden Stukken, die nie! ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redactie! Vooraf mijn hartelijken dank voor de wel willendheid U mij een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad te gunnen. Het was den Uitgever dezes niet bekend, welke de reden was, waarom ik niet voldeed aan 't bedrag over 't abonem. Attgs. 1914— 1915 of m. a. w. het mij-gezonden quit, over genoemden tijd door hem onvoldaan werd terug ontvangen, wat het gevolg had dat ik als wanbetaler werd geroyeerd. Hel moet thans gezegd worden, dat ik bij 't afzenden van quit, juist tijdelijk den Mili tairen dienst verlaten had en dit bewuste quitantie door een mijner collega's onvoldaan is teruggezonden, waarover ik later van hem bericht ontving. De Uitgever moge zich overtuigd hebben, dat ik niet ongenegen was het bedrag over dien tijd te voldoen. Hoogachtend P. A. RÜEBELING. Nieuwe Tonge, 21 Sept. '15. Een kleine opheldering is niet overbodig. Wij zonden de Heer Roebeling in Maart kwitantie per post toe dat terugkwam „ge weigerd". Heden deden we dit weer en weer kwam gelijk de Heer R. zelf erkent, dit kwitaniie met de bemerking „geweigerd" terug. Thans zond voornoemde ons het bedrag toe en daarmede dus afgedaan. Alleenlijk zouden we hem den raad willen geven zijn „collega" te waarschuwen dat hij niet meer „geweigerd" doch „afwezig" op de kwit. laat zetten dan was alles in orde geweest.UITGEVER. VERSLAG van den Raad der gemeente Ooltgensplaat op Zaterdag 18 Sep tember des namiddags ten 5 ure. Voorzitter Edelachtbare Heer J. G. van Putten. Present alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen een schrijven van den Generaal Majoor, Stelling-commandant, een ontwerp verordening, het voornaamste voor deze ge meente is dat de wielen van beladen voer tuigen voor het verlaten van het land schoon gemaakt moeten worden, en geen te hooge hoopen suikerbieten opgestapeld mogen wor den, wordt besloten, Zijne Exellentie te be richten hierover en tevens te verzoeken deze bepalingen niet in al zijn gestrengheid toe te passen. Komt in behandeling het voorstel van B. en W. om aan artikel 24 der politieverorde ning toe te voegen het is verboden in de kom der gemeente nieuwe mestputten te maken. Dhr. Jacobs blijft het een bezwaar achten voor een gemeente welke van den landbouw en veeteelt moet eten. Dhr. J. Donkersloot wijst ook op onover- komenlijke bezwaren. Dhr. Slis deelt ook wel in die bezwaren. Dhr. Wagner vindt dat van het goed schoon houden der mestputten weinig terecht zal komen. Dhr. Hobbel vindt het voor de omwonen den een zeer groote last. Dhr. Waling vindt het niet zoo'n bezwaar al moet een weinig verderaf gebouwd wor den. Dhr. W. J. Donkersloot vindt het ook in grijpend om het te beletten, maar met het algemeen belang moet men ook rekening houden, de H.H. Jacobs en J. Donkersloot blijven het voorstel bestrijden, en zouden gaarne zien dat iedere aanvrage waar ge bouwd wordt, afzonderlijk behandeld werd, De voorzitter zegt dat dit niet kan, want wanneer de een wordt toegestaan en de ander niet, wordt al spoedig gesproken van be voorrechting of partijdigheid. Ook met de gezondheid en uitbreidings maatregelen moet rekening worden gehouden Thans komt het voorstel in stemming. Voor Wagner, Slis, Waling, W. J. Donkersloot en Hobbel. Tegen Jacobs cn J. Donkersloot. Alzoo aangenomen 5 tegen 2 stemmen, Komt in behandeling het beweiden van den Mariadijk, daar geen gunstig antwoord van de Dijkring is ontvangen, wordt beslo ten de dijk zoo te laten liggen. Ontvangen is een schrijven van Majoor Knook, nogmaals verzoekende het bedrag voor de verleende hulp bij den brand te verhoogen. B. en W. stellen voor nog f 80 uit te keeren. Enkele leden verklaren dat er toch geen eind aan komt, het is toch niet in het reine te brengen, nadat W. J. Donker sloot zegt bij een eventueele latere gelegen Op Woensdag 22 September,'s namiddags 4 uur te Ouddorp, bij de bouwschuur van de Gebrs. Tanis op de Goudsmijn, van een PARTIJ AFBRAAK en NIEUW HOUT om contant geld, ten verzoeke van den heer A. de Kluiver. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag den 6 October 1915 's avonds half zeven uur, te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, veiling; en Op Woensdag den 13 October 1915'savonds half zeven uur, te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin, afslag; van: 4.50.92 H.A. (9 Gem. 245*/j R- Voornsche Maat), BOUWLAND en WATERING, te Melissant, in den polder Oud-Melissant nabij de hofstede van den Heer D. Soldaat, strek- W kende van den Westdijk van den polder Dirksland tot den Westdijk van Melissant, kad, Seclie A nommers 1092, 1096 en 1102, in 4 perceelen en in massa. Vrij van huur en te aanvaarden blootschoof 1915. Notaris VAN DER SLUIS. Op Woensdag 6 Oct. 1915, 's avonds half acht uur, te Dirksland, ter herberge van H. v. d. Doel, veilingen Op Woensdag 13 Oct. 1915, 's avonds half acht uur, te Dirksland terherbergevanC.de Bruin, afslagvanEen nieuw gebouwd woon- en winkelhuis met erf en grond, te Dirksland, aan den Straatdijk, kad. Sectie B. No. 1932, groot 51 Centiaren, toebehoorend aan D. Mijnders. Notaris VAN DER SLU1JS. Woensdag 6 Oct. 1915 's avonds 6 uur, in het Koffiehuis van L. van Kempen te Oolt gensplaat veiling; en Woensdag 13 Oct. 1915 's avonds 6 uur, in het Koffiehuis van J. Vreeswijk aldaar, alslag van Een tuin (vroegere Predikantstuin) aan den Zuid- en West Achterweg te Oolt gensplaat, kad. Sectie A. No. 896 groot 14 A. 40 cA. in 5 koopen. Notarissen Mr. VAN WEEL en VAN 1SPELEN. Verhuring bij inschrijving voor 10 jaar van af blootschoof 1915 tot en met blootschoof 1925, van een perceel bouwland a/d 2e Groe- neweg i/d polder „Oudeland" te Oude Tonge, groot 1. HA. 48 A. 10 cA.toebehoorende aan dhr. W. J. de Mooij te 's-Gravenhage, tegen een door belanghebbenden in te schrij ven jaarlijksche huursom. Onderteekende en gesloten inschrijvingsbiljetten te bezorgen vóór of op 1 Oct. 1915 bij Notaris J. VAN ISPELEN te Oude Tonge. Stuk om stuk. De „Amsterdammer" deelt als historisch 't volgende mede In 'n zekere stqd besloten de vroede vade ren de kermis te doen houden niettegenstaande de tijdsomstandigheden. De kermisvrienden konden dus hun hart ophalen. Er was voor hun geen reden tot ontevredenheid. Toch bleek niet ieder van dit beste deel der burgerij tevreden met den door den Raad voor hen bevochten triomf. Dat ondervond eene dochter van een der rechtsche raadsleden in deze ongenoemde stad. Toen ze des avonds van uit een der bui tenwijken naar haar woning keerde, kwam haar een jongmensch van omstreeks 20 jaar opzij. Zonder eenige inleiding zegt dit beschaafd heerschap„Je vader is tegen de kermis hé, mij dunkt dat is wel een klap waard". En het niets kwaads vermoedende meisje kreeg

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2