Woensdag September 1915. 80sle Jaargang N° 2118, Antirevolutionair Orgaan voor tl® Znidlaollandselie en Zeeuwselie Eilanden. He Oorlog. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Flakkee waakt! BINNENLAND. BUITENLAND. Daze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fe. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooraitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Ï1ÏÏGMT IE 1 SOMMELSDIJK. felefooa ImteïeoaaHa. M®. 3. Aiverteatiën 10 Cent per regal en 8/? maai. Beel&me* 30 per regel,. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maai. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groot© letterB en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Aövertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen HO uur. Alle stukken veor de üedaefle bestemd, Advertentfiën em Terdere Administratie franco toe te seisden aan ilea fiJitg'ever. Bedriegen ons de teekenen der politieke tijden niet in ons vaderland, dan wordt ten stormloop voorbereid op de Eerste Kamer en omdat deze gekozen wordt rechtstreeks door de Prov. Staten, worden deze in 1916 onder hevig vuur genomen, zóó, dat de fortificatie, ook wel vesting van-ket-con- servatisme geheeten, absoluut vallen moet, als de aanval onweerstandelsjk is. Van Sociaal-Dem. zijde, maar ook van wege de concentratie is men in d8ammuni- iefabriek reeds bezig aan den aanmaak van bommen. Of 't giftige bommen zullen zijn, die op de Prov. Staten en dus op de Eerste Kamer, zullen worden afgeschoten, is na tuurlijk aan niemand bekend dan aan den politieken Krupp met zijn werklui, en deze zijn niet zoo dwaas om hun geheim aan den vijand te gaan verklappen. Trouwens, 't gebruik van gifbommen is blijkens liet oorlogsrecht, dat thans wordt toegepast, niet verboden, hoewel zeer on aangenaam voor de neus- en kselorganen, waarom dan ook in de Fransche en En- gelsche loopgraven auurstofpreparaten zijn verstrekt aan de soldaten in de loopgraven, als tegenweer tegen de verstikkende gassen, door die bommen uitgeworpen. En naar de klanten melden, voldoen die zuurstoftoe- stelleu uitstekend. Het is mogelijk, dat de Linkerzijde met ^zulke bommen gaat werkeD, want eerstens: feit is, dat de citadel der Eerste Kamer een zeer sterk bolwerk is; dat was ze vroeger en dat is ze nog; ze is er zelfs op gemaakt, om maar niet zoo gauw plat geschoten te worden, want de vijand moet eerst de voorliniën oftewel de Statenburcht in zijn bezit hebben en dan kan hij pa3 den citadel treffen, 't Is waar: er zijn tegen- wo rdig zeer ver dragende kanonnen, die zelfs van Calais naar Londen kunnen schie ten en dus 't heele Nauw van Calais be strijken maar hoever ook de oorlogstech niek is gevorderd, tot op heden is men nog niet in staat om zoo maar in eens de Eerste Kamer klein te krijgen, 't Ligt wel in de bedoeling van den politieken Kru; p 't zoover te brengen, want bij een komende Gaondwetlherziening is 't plan om de Eerste Kamer rechtstreeks door de kiezers der Tweede Kamer te laten kiezen buiten de Prov. Staten om, zoodat men dan krijgt rechtstreeksche verkiezingen voor de Tweede èn voor de Eerste Kamer, Gelukt dat om zoo'n Grondwetsherziening te verkrijgen, dan kan men de citadel in éénen en niet in tweeën beschieten. Maar too n Grondwetsherziening kan weer ni-t tot stand komen zonder dat de Eerste Kamer dat goedvindt en daarom is de toe leg van Kruppbreekt eerst met je krach- tigen munitievoorraad door de voorschans en nl, de Prov, Staten; daarna valt vanzelf de Eerste Kamer in puin en is die in puin, dan bouwen we daar op die puinhoopen een Nieuwe Kamer, die niet meer door de Prov. Stalen, maar door de Tweede Kamtr- kiezers rechtstreeks wordt gekozen! Tweeien- is t werkt-n met bommen der Linkerzijde, uit 1913, nog niet afgeleerd en zeker en gewis komen de liberale en soci alistische propagandisten er ook in 1916 weer mee te voorschijn. De Eerste Kamer moet om, dat is de toeleg. Is die om, dan is dat bij een Tweede Kamerverkiezing ook een mooi argument om Linksche zetels te behouden en te winnen, dan immers luidt 't wachtwoord: De Eerste Kamer is om do Tweede Kamer moet met de Eerste in overeenstemming blijven om Algemeen Kiesrecht, Staatsoensioen en meer van die vraag-tukken tot een goede oplossing te brengen. Voikomen waar, door een Link- schen bril bekeken. Maar met 't Rechtsche standpunt in strijd. Rechts wenscht ook geen 7e Kamer, die een Algemeen Kiesrecht of een Staatspen sioen aanvaardt. Rechts wenscht ook geen Eerste Kamer, die in zake de Grondwets herziening en 't Onderwijsvraagstuk onver trouwbaar is. tenzij de Bevredigingscom- missie besluit den Minister zulk een wets ontwerp aan te bieden, zulk een plan, dat de Schoolstrijd van Reehtszijde d. i. van de zijde der rechtvaardigheid en billijkheid, volkomen kan beëindigd beschouwd. Op de Eerste Kamer wordt geloerd Ver geel niet: ze heeft wat tp den kerfstok; pas is de Eedkwestie bij haar aanhangig geweest en ze verwierp 't wetsvoorstel pas is aanhangig geweest de Verxnogings- belasling met haar bekende bepaling van schatting naar de koopwaarde; ze ver wierp; de Bakkerswet verwierp ze; en ze verwierp ook eens de Hooger Onderwijswet, en ze wierp ook eens Keuchenius uit, toen ie nog uit Linksche heeren bestond. Tegen woordig klaagt Links over haarzooals we reeds zeiden: de verwerping der bepaling der vermogensbelasting of liever: de ver werping der koopwaarde bepaling, zit den Linkschen zeer verkeerd. Maar ons zit nog verkeerd, dat een libe rale Eerste Kamer de Hooger Onderwijswet verwierp, 't Zit de Liberalen ook verkeerd, dat Mr. Regout zoo tegen Minister Leiy opgepijpt heeft over zijn slocht financieren en ziju royaliteit bij bouwwerken. Enfin! De Eerste Kamer, die oude dame», moet weg. En in 1916 zal men probeeren door omverwerping van Statenburchten haar er onder te krijgen. Laten we onzen vijand niet licht achten Waakt! Waakt vooral op Flakkee. Denk om 1918, toen onze candidaat ©iS WlüiDlfi er ternauwzrnood kwam. Zul en de heeren WARN ESft ea TËL er komen? We smeeken u, mannen van Flakkee: past op! want we zijn aan 't verdorren en de vijand weet dat en zal er alles op zetten om één zetel zeker te winnen! 't Is hun om den zetel van den heer VEGTEL te doen. Die moet er uitLaat u waarschu wen De toeleg 13 ons bekend 1 De Hoogere Burgerschool. We danken er God voor, dat we in dezen een rein geweten hebben. Zeven jaar ge leden heeft schrijver deies een noodsehreeuw laten hooren door heel 't Eiland en den Voorzitter der Centrale Antirev. Kiesv. ge vraagd een vergadering der Centrale uit te schrijven, waar.n schrijver dezes de oprich ting eener H. B. S. met 8 j. cursus zou bepleiten. Uit alle dorpen waren ze geko men maar die Notulen, na de vergadering door hem opgemaakt, zijn door hem met bevende hand geschreven, want slotsom was: »uit financieel oogpunt is de zaak onmogelijk'En dat niet alleen, maar hij moest ook neerschrijven, dat de door de Liberalen verzonden cicrulaire's in dat jaar 1908 zelfs bij Antirevolutionairen steun gevonden hadden. En nu, in 1915 is 't feit beslist. Door de actie van mr. Patijn vooral, gesteund natuurlijk door de gansche liberale partij en met sympatbieverklaringen van antire volutionairen, zal nu de H. B. S. met 5 j. cursus, te Middelharnis zeer waar schijnlijk gesticht worden om in 1917 te worden geopend. His torKschrijven is hier betreuren. De kogel is door de kerk, zegt 't spreekwoord maar als lid der Antirev. partij gasn we vrij uit. We hebben gewaarschuwd, toen 't nog tijd was en nu andermaal, maar in dezen vorm: Stuurt tocho Rechtsche mannenuw kinderen daar niet heen Liever uw kind tot een werkman met Gods Woord, dan een mijnheer zonder dat Woord. De geest der Neutraliteit vermoordt uw kinderenOntrooft ze hun God en zijn be loften. We hebben noodig een positief Christelijk Onderwijs op onze Lagere Scholen, maar ook op een Hoogere Burgerschoolóók op een Normaalschool, ook op een Muloschool: een onderwijs, dat de eere Gods zoekt en d8 zaligheid onzer gedoopte kinderen. Verstaat dan toch in dize uwe roeping ook tegenover een Neutrale H. B. S. Uit den cirkelomtrek van alle onderwijs moeten de stralen loopen naar één Centraal punt èn dat is Christus, de Zaligmaker. En uit dat centrale punt schijnt weer 't licht, dat de kennis van alle takken van wetenschap verheldert en verdiept. Chris tus in 't middelpunt der wetenschap brengt aan den omtrek een verlichtftig in de denk beelden, die de moderne wereld nooit kan beseffenChristus in 't middelpunt kweekt die heerlijke levens- en wereldbeschouwing, die de beloft9 heeft van dit en 't toekom stig leven. Christus in de wetenschap is de Weten schap in 't licht der Eeuwigheidsgedachte, waarvan deze aarde voorportaal is. Nog eensRechtsche ouders op Flakkee Christenouders! waakt voor Uwe kinderen! Zij zija onze toekomst. NEDERLANDSCHE VEREENIG1NG „HOOP DER TOEKOMST". Gisteren vergaderde te Rotterdam de Ne- derl. Vereen. „Hoop der Toekomst", onder leiding van haar voorzitter Ds. D. van Kreve len, van Lichtenvoorde. De vergadering werd bijgewoond door 43 personen vertegenwoordigende 68 afdeelin- gen. Uit het jaarverslag der Secretaresse, Mevr. C. W. Bar.se van Verschuer- van Balveren, bleek, dat, hoewel de mobilisatie de Vereeni- ging niet weinig afbreuk deed, toch veel be langrijke arbeid was verricht. Het aantal af- deelingen bedraagt thans 129 met 267 leiders en leidsters en 6052 leerlingen. Als leden van het Hoofdbestuur werden herkozen Mej. H. W. Crommelin, van Zeist en de heer J. T. van Bruggen, van Groningen. Als plaats van vergadering werd Amsterdam aangewezen met het oog op het vijftigjarig jubilee van den arbeid. De eerste Hoop der Toekomst werd 25 Juni 1865 door Ds.Adama van Schel- tema te Amsterdam opgericht. Verschillende voorstellen betreffende leer gang en leermiddelen werden aangenomen. Een drietal referaten werden gehouden: 1. door Mej. H. W. Crommelin, over „de Hoop der Toekomst in andere landen", 2. door Dr. J. van Dorp over de vraag: „waarom een Hoop der Toekomst"? 3. door Mej. H. v. d. Leeuw over „het aandeel der kinderen in de samenkomsten." Aan de jaarvergadering was verbonden een druk bezochte openbare avondbijeen komst, waarin door Dr. J. R. Callenbach en Ds. W. Voors het woord werd gevoerd. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE GEHEELONTHOUDERS BOND. De Alg. Ned. Geh. Onth. Bond hield zijn 19e Algemeene Vergadering te Deventer. Ze werd voorafgegaan door een vergadering, waarin als spreker optrad de voorzitter van den Bond, Prof. Dr. J. van Rees, uit Hilversum, met het Onderwerp „Jeugdwerk." De jaarvergadering werd geopend met een rede door den voorzitter, waarin hij een terugblik wierp op de laatste twee jaren en in het bijzonder stilstond bij het oorlogsjaar, dat verschillende, ook voor de geheelont houders, belangrijke feiten naar voren bracht; in het bijzonder herinnerde hij aan den maat regel van den Tsaar van Rusland, die met éèn pennestreek den alcohol verbande, ter wijl daarentegen de maatregelen in Engeland fiasco leden, waaruit blijkt, zeide spreker, dat men op geheelonthouders gebied niet ge heel moet vasthouden aan dogmatische in zichten. Met genoegen constateerde steker dat de toestand van den Bond in de mobili satietijd bevredigend is gebleven. De financieele verslagen van verschillende Bondsinstellingen werden goedgekeurd. Het jaarverslag gaf aanleiding tot eenige opmer kingen, maar werd ten slotte zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Aangenomen werd een voorstel Utrecht inzake reglementswijziging. Op voorstel van de afd. Hilversum werd in behandeling genomen het voorstel Nijme gen inzake de houding door den bond aan te nemen, wanneer het betreft deelneming aan een algemeene beweging, die ten doel heeft, de propaganda voor geheelonthouding te bevorderen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten, een commissie te benoemen, wier taak zal zijn te onderzoeken, wat gedaan moet worden om het federatief karakter van den Bond te versterken en duidelijk naar voren te brengen en de groepsvorming zoo veel mogelijk te bevorderen. In deze Com missie zullen zitting hebben de heeren C.j. Polak, te Voorburg en H. A. Kaspers, te Midlaren en vertegenwoordigers uit de afd. Helder, Zaandam, Koog, Utrecht, Nijmegen en Amsterdam. Vertegenwoordigd waren 48 afdeelingen. Verkeer op Londen. Men meldt uit Vlissingen: Op last van de Engelsche admiraliteit is de vaart op de Theems voor een of meer dagen gestaakt en de maildienst van de Mpij. Zeeland stopgezet. De Mecklenburg, die 112 passagiers had, is gistermorgen niet ver trokken en de Prinses Juliana, die gisteren hier moest komen, is niet van Tllbury.Docks vertrokken. Ook de dienst van Londen op Rotterdam is, naar men aan de N. R. Ct. meldt gestaakt. DE TOESTAND. Het is alweer het Oostfront dat de aan dacht trekt. Alleen daar blijft de strijd in grooten stijl geleverd, ten volle de aandacht trekken. Sedert 8 September moet een scherp onderscheid worden gemaakt tusschen het Noordelijk en het Zuidelijk gedeelte van dit front, hetwelk we in ons jongste overzicht onzen lezers hebben medegedeeld. Ook na men we daarbij op de toestandbeschrijving van de „Times" welke voornamelijk het oog richtte op het noordelijk gedeelte, omdat volgens de Times-overzichtschrijver de toe stand daar het allerbelangrijkst is. Het is sinds Zaterdag gebleken dat de schrijver niet heeft misgezien. We schreven de vorige keer dat de Duit- schers hun Oostwaarts offensief in het noor den steeds doorzetten voornamelijk tusschen Dwina en Wilia. En de ontwikkeling van dit offensief is, sinds we dit schreven, met kracht doorgezet, waardoor zij daar een heel eind vooruit kwamen. Zij (de Duitschers) zijn ten Zuiden van Dunaburg over een breed front en over een aanzienlijken afstand naar het Oosten door gedrongen en houden een linie bezet die dicht langs de tweede spoorbaan van War schau naar St. Petersburg loopt. Op sommige plaatsen is de spoorweg volgens de Rus sische berichten reeds door de Duitschers bereikt en opgebroken. De Duitschers staan nu bij Kobilnyk, dat is ongeveer 100 K.M. ten Oosten van Wilna. Zoodra wij na dit bericht de frontlijn op de kaart hebben gewijzigd, waren wij bang of Wilna het n u nog wel lang zou kunnen houden. Niet alleen dat ze van 3 zijden wer den bedreigd, doch door het bereiken van de spoorweg naar Moskou was ook hun ver binding afgesneden. Al spoedig hadden we hieromtrent zeker heid. Berlijn meldde heden: „Het op omsingeling van den vijand ge richte offensief van het leger van generaal von Eichhorn tegen Wilna heeft tot een vol ledig succes geleid. Onze linkervleugel heeft Molodeczno, Smorgonje (aan de Wilia, ten westen van Wileiki) en Wogniany bereikt. Pogingen van den vijand om met inder haast samengeraapte strijdkrachten onze linies in de richting van Michalischki te doorbre ken zijn ten eeften male mislukt. Door de steeds vorderende omsingelingsbeweging en de daarmee gepaard gaande scherpe aanval len der legers van Scholtz en Gallwitz tegen het vijandelijke front, zijn de Russen sedert gisteren tot een overhaasten terugtocht op het geheele front genoodzaakt. Het sterk beves tigde Wilna is in onze handen gevallen. De vijand wordt op de geheele linie vervolgd. Ook deze legergroep vervolgt den terug- trekkenden vijand en heeft de linie Niena- dowiecze—Derewnoje—Dobromysl bereikt. De vijandelijke achterhoeden zijn terugge dreven. Ten noorden van Pinsk is de Wisliza be reikt, ten zuiden der stad zijn wij de Strumen overgetrokken". Met de val van Wilna bereikte de Poolsche veldtocht zijn derde bedrijf. Het eerste ein digde met de val van de Weichsellinie, het tweede met de val van de Boeglinie, terwijl de derde zich lang heeft gekenmerkt door de heftige tegenstand die de Russen toonden, doch dat nu gevolgd werd door een ver nieuwd Duitsch offensief met de val van Wilna als inzet. Zal nu, door deze val, ook de val der Duna-linie aanstaande zijn? Dit nieuwe offensief, zegt de N. R. Ct. is loodrecht gericht op de voornaamste spoor wegen en derhalve dus ook loodrecht op de richting, waarlangs zich de terugtocht der Russische legers tot nog toe in hoofdzaak bewoog. De gevolgen van het afsnijden van den tweeden spoor naar St. Petersburg zijn de volgende lo. Van een regelmatige omzwenking der centrale Russische legers naar het Noord oosten, in de richting van de Duna, met een geleidelijke verplaatsing van het draagpunt naar het noorden (Wilna, Dunaburg) is geen sprake meer en wel daarom niet, omdat het front tusschen Dunaburg en Wilna, dat is dus op een centraal punt, is doorbroken. 2o. Hieruit volgt vanzelf dat het verband tusschen de Russische legers aan de Duna en die tusschen Wilia en Njemen, verlorenis. 3o. Alles wat zich aan Russische strijd krachten nog aan de Noordwestelijke zijde van den spoorweg Lida—Molodetsjno—St. Petersburg bevindt, d. w. z. de rechtervleugel van de centrale legers der Russen, moet terug in een richting, die geenszins over eenkomstig de hoofdrichting van hun tot dusver uitgevoerden langzamen terugtocht is, maar dwars daarop staat. Reeds heeft deze rechtervleugel, die dit maal, trots de bedreiging met omvatting, stand hield, zijn Noordelijk steunpunt, Wilna, dat krachtig was versterkt, moeten prijsgeven. Wilna is niet alleen een gewichtig kruispunt van spoorwegen, maar ook een aanzienlijke stad met ruim 200.000 inwoners. Terwijl aldus de rechtervleugel der Russen door de Duitsche omvattingsbeweging genoodzaakt is terug te trekken in een richting, bijna loodrecht op die van zijn eigen front (in. a. w. wordt opgerold), wordt tevens de ruimte voor die beweging geringer, doordien tege lijkertijd de rechtervleugel zelf, alsmede het aansluitende centrum, ook voor de frontaan- vallen der Duitschers terug moeten. Dezen naderen den spoorweg Wilna—Lida—Barano- witsj. De centrale Russische legers mogen dus als bedreigd worden beschouwd, en een zeer snelle terugtocht, die echter wegens de be perktheid van de ruimte en de richting waarin deze zal moeten plaats hebben, als gevaarlijk moet worden aangemerkt, kan worden ver wacht. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de voornaamste wegen in deze streek evenwijdig met de spoorv/egen naar St. Petersburg loopen en derhalve evenals deze zijn afgesneden. De dwarswegen, waar van de Russen gebruik moeten maken, zijn minder goed. In het moerassige boschgebied, door de zijrivieren van de Njemgn ongeveer midden tusschen Lida en Minsk gevormd, zijn bijna in het geheel geen wegen van eenige be- teekenis. De totale indruk is in elk geval dat de toestand voor de Rus aldaar zeer ongunstig is. Tot slot van onze oostfrontbeschouwing kunnen we nog melden dat de telling van de buit bij Nowo Georgewieks behaald is afgeloopen. Zij bedroeg 1640 kanonnen, 23.219 geweren, 103 machinegeweren, 160.000 pro jectielen en 709.800 geweerpatronen. Het aan tal kanonnen bij Kowno buitgemaakt is tot 1301 gestegen. Schijnbaar werkeloos maar toch zoo vol actie, die straks tot spanning voert, is de toestand op de andere fronten. Zooals in de late zomerdagen, die wij nu beleven, de wolkenmassa's door het lucht ruim snellen en hier en daar ophoopen als stellen ze zich in slagordezooals het hier beneden nog stil, mooi weder kan zijn ter wijl de atmosfeer aldoor verzwaart, om op eens den storm te ontketenen, zoo is het ook op de oorlogsterreinen. Lord Kitchener achtte den tijd gekomen om te vertellen dat het westfront met elf divisien is versterkt; ook uit andere bron wisten we dat het Engelsch- Belgisch-Fransche front in Noord-Frankrijk zich tot een groot offensief toerust. Alleen tusschen Calais en Atrecht zijn vele duizen den oorlogsautomobielen bijeen gebracht voor den nieuwen aanval. Het Duitsche leger in België is in de laat ste veertien dagen zwaar versterkt met, naar schatting, een driehonderdduizend man nieu we troepen.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1