ie SSuiilliollaiiflscIie est üeeiiwselie Eilanden. II© Oorlog. Woensdag 15 September 1915 8öste jaargang N#. 2111. A n tirevolu tionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, PLAATSELIJK NIEUWS. SOMMELSDIJK. Ag8e stofiJten voor de Uedactie teestefisid, Advertentiên ess verdere Administratie traaeo tee te zeiKSen Aan den fiJlttrever. BUITENLAND. Daze Courant verschijnt elkea Woeasdag an Zaterösig. iboaneiaeatsprljs per drie maasden fe. p. p. SO Gent, Buitenland bij Yooraitbetaliag f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. IL&'ÖII 1Telefffi©ïa IntfereoanR. Ho. Advertentiën 10 Cent per regel oh */s ®6al, Eeelasness SO per regel. Boekaaakondigisg 5 Cent per regel m */s maal. MesstenYFage® es DienstaanMediagea 50 Cent par plaatsing. 6-roota letters en vignettes worden berekend naar de plaatsruimte die sg beslaan. Advertentiëia worden ingawaeht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Donker Sommelsdijk. In Onze Eilanden van Zaterdag j.l. stond onder 't Plaatselijk Nieuws van Sommelsdijk dit stukje: 9 September 1915. Hedenmorgen had den de ingezetenen van Sommelsdijk de eer en het genoegen om een doortrekken van een gedeelte van de troepen van de stelling van Hellevoetsluis te zien, met volle bepakking en uitrusting en vooral niet te vergeten met een vol muziek korps, spelende opgewekte marschen. Velen waren op de stralen, bijna al de bewoners stonden met vroolijke ge zichten te kijken naar de ferme houding der manschappen en de stevige jonge mannen, die op de maat, met een vroo» lijken blik naar de jonge meisjes, over de Voerstraat marcheerden. De jonge meisjes, van alle standen, en ook de ouderen van dagen, waren tegenwoordig om dit schouwspel te sien. Ieder ingezetene die de Sommelsdijkers goed kent, zullen erkennen, dat bijna allen veel van muziek houden en het gaarne hooren. Op vroegere volksfeesten en vooral op het 25 jarig jubileumfeest van den vorigen Burgemeester wa3 mu ziek onmisbaar om de ware opgewekte stemming van het feestvieren te verhoo- gen, dan was hier vreugde en eensge zindheid duidelijk merkbaar. Na dien tijd hooren wij zelden fanfaremuziek en was deze buitengewone gelegenheid dub bel aangenaam, omdat bijna nooit meer het muziekgezelschap Sempre Crescendo een uitvoering mag geven. Nu was ei sen vrijgevender opvatting merkbaar, omdat er een ongewone omstandigheid plaats gr8ep. Dank aan den man, dia daartoe verlof gaf. De voornaamste Dorpsbestuurderen waren ook op verschillende plaatsen tegenwoordig, niet in hunne kwaliteiten, maar alleen om getuigen te zijn van het doortrekken en de muziek te hooren. Zij schijnen toch niet geheel koud te siju voor opwekkende tonen. Het is te hopen zij invloeden zullen uitoefenen, dat onze ingezetenen meer van muziek-uitvoerin gen zullen kunnen genieten. Gelukkig, dat Middelharnis zeer nabij onze gemeente is gelegen, daar heeft het Gemeentebestuur een ruimer blik, om toe te staan, dat een concert wordt gegeven. Vele bewoners van Sommelsdijk hebben gisterenavond met groot genoegen de prachtige muziek van het militaire ge zelschap gehoord. Een, neen vele muziek kenners roemden de uitvoering van het spel en de wijze, waarop al de stukken zijn uitgevoerd. Hulde aan de manschap pen voor hun prachtig spel! Dank aan de militaire en burgerlijke autoriteiten, die medegewerkt hebben om ons, ingezetenen van beide gemeenten, van de muziek te laten genieten. Velen zullen in 't vervolg met groot genoegen een aankondiging van een con cert van de militairen vernemen, Wij roe pen allen tot een weerzien toe. Sommelsdijk zit tegenwoordig in den Donker11111 Ieder die oogen heeft, ziet daar nu eens een politieke adder kruipen. Dat beest zat al sinds de benoeming van een Antirev. Burgemeester op den loer om eens van onder de verwarde struiken, uit de puin hoop van dito vrijzinnige verwachtingen en teleurstellingente voorschijn te komen. En 't beest hoorde nauwelijks de muziek der Grenadiers en Jagers en zag den heer Majoor, die toestemming gaf tot spelen, of daar kwam 't de puiuhoop uit, van ouder deu liberalen struik en ziet en hoort en hoort muziek maarsiet Don ker Sommelsdijk met 8 uitroepteekens111 De schimpscheuten van dien scribent zou den in de pen gebleven zijn, als Sommels dijk niet had: een Antirev. Burgerueester; een Raad met 7 Rechtsclie leden; 2 An tirev. Wethouderseen Christ. Schooleen Orthodoxe bevolking; een dooje Vereeni- giug van Volksonderwijs en eenige vrij zinnige kemphaantjes, die hijgen naar het liberaal reg me, maar geen kans krijgen om lakens uit te deelen. De Donkerheid van Sommelsdijk is daar mee volkomen opgeklaard. Moge 't aan dat Donkere dorp nog jaren gegeven zijn om in soo'n duisternis toch nog te arbeiden tot afbreuk en afbraak van zulk een Vrijzinnigheid die zóó, als eea adder, rondkruipt en gif spuwt op een Antirev. Burgemeester, die met 't oog op den nood der Mobilisatie en de Oorlogsel lende geen muziek toelaat; óók niet toelaat, omdat die Concerten een nasleep hebben zóó misselijk, dat er zelfs in Vooruit al eens en terecht over geklaagd is. En tijdens 't Concert éu na den afloop is alle orde soek, om 't maar zoo zacht mogelijk te zeggen, 't Volk in zijn geheel is nog niet rijp om in alle stilte, hoe gaarne Directeur Vletter en zijn geselschap, dat ook begeeren. de schoonste muziek zelfs aau te hooren. Onder plaatselijk Nieuws van Middelhar nis staat ter illustreering van deze waar heid nog eens zoo indirect een standje. Lees maar: »0>k verraste het orkest van Gr. en >Jag. ons Donderdag morgen om 11 uur »op een ochtendconcert waar velen ook »van profiteerden. Evenals de vorige avond >was er veel publiek aanwezig en hoe- iwel 't publiek niet zoo stil was als de tvorige avond, heeft menigeen genoten. Omdat het eeu nieuwtje was; daarom was 't Woensdagavond bij dat concert der soldatenstil. Maar Donderdag, nota bene nog al op klaarliohten dag, was 't met de stilte al weer gedaan. Zóó is 't nu met Het Publiek van Middelharnis. De Burg. van Sommelsdijk heeft gelijk, dat hij zoo'n rommel van opgeschoten sprin gende cn schreeuwende jongens en meiden zijn dorp uithoudt. Bedoelt die schrijver van dat plaatsnieuws zoo'n rommekóo, als hij zegt: tOp vroegere volksfeesten was in Somm. vreugde en eensgezindheid dui delijk merkbaar Och! Ieder ziju aard, zei 't varken on hij stak zijn snoet weer ia 't vuil. De Burgemeester van Middelharnis duldt dat, verdraagt dat en hij beroept zich zeker op Job, die nog erger had te verduren. Zoo kan zelfs eeu Vrijs. Burgemeester nog wat uit den Bijbel leeren. Maar als zoo'n rom mel naar zijn zin ware, dan zou dat ons een lagen indruk geven vau zijn plichtsbesef om als Burgervader tot beschaving des volks stipteüjk en steeds op te treden. Maar onze overtuiging is, dat hij zelf walgt van dit volksoptreden en die orda- stoornis. Dat Sempre Crescendo concerten geeft in Midd., ligt em, naar ons is meegedeeld, dat de Contribuanten muriek eischten Ze wouen wddr voor der geld. Bedanken als contribuant, óf muziek. Ze waren in elk geval ontevree. De Burg. van Middh. durfde niet te weige ren concerten toe te laten eu stemde ondanks Oorlogsjammcr en ondanks eeu vooruit geziene lawaaimakerij, toch in die concerten toe om vrijzinnige vrienden niet af te stoo- ten en Sempre Crescendo te steunen. Is dat de werkelijke reden, dan voelen we nog iets voor die toelating der concer ten; de Burg stoot niet zoo graag zijn politieke vrinden tegen 't hoofd die hij bij de stembus en in de Raadszaal zoo hardnoodig heeft. Maar willen die vrijzinnige vrinden de kunst cm de kunst; willen zij waarlijk eenig en alleen de muziek, omdat ze be koort en veredelen kan? Er is ook een andere opvatting mogelijk, zooals die verleden week gesignaleerd werd door een der vroede vaderen ia Nederland, toen er in den Raad gesproken werd over 't niet-doen-doorgaan van de kermis met zijn woest dansen en springen; toen zei één der vroede vaderen: »Meugea ze dan gaddome niet dansen». En als de toeleg der vrijzinnige vrinden van den Burg. van Middelharnis deze is om door concerten het volk eens te laten »dansea< enz., dan zou de Bur gemeester de sympathie van een zeer groot deel van zija burgerij ervaren, als hij die vrinden kort en bondig den wind van ve ren gaf en absoluut de conceiten weigerde. Indien de Middelharnissche Vrijzinnigheid haar steun zoekt, ia verwildering des volks, in een-laten-uitschreeuwen van dat volk; in een soort jool bij en vooral nd een concert, dan diene de Burgemeester, onze Burgervader die zooveel hooger staat of behoort te staan, óf die concerten te ver bieden óf door streng optreden en proces. verbaal die rekels van schreeuwers eens wat fatsoen te leeren. Zooals er nu concerten gegeven worden, is 't voor elk liefhebber van muziek een zware opoffering om naar da muziektent te gaan en nog veel zwaarder werk om onder dat straatgebrul der huiswaartskee- renden zich een weg te mosten zoeken naar zijn woning. Dit weten we; De Burg. vau Somm. is begunstiger vau Sempre Crescendo en daar is niets op tegen. Maar dat begunstiger- schap is bewijs, dat hij de muziek eert en Semper steunen wil maar Sempre steunen is nog wat ander3 dan 't straat gebrul in 'kijn gemeente toelaten. En trouwensNu komt de oorlogstoe stand er ook bij. Eu de eene Burgemeester voelt ïoo'u zaak dieper dan een anderook daar is do antithese werkzaam, die soo'n toestand al of niet beziet in 't licht van Gods straffende hand over de zonden der Volkeren en onzer Natie en daarom èn Sempre weghoudt, maar ook, hoewel zon der schade voor muzikaal genot ook de draaiorgels. Doch genoeg.Vreugde eu eensgezindheid» zegt de inzender van 't bericht, was er bij volksfeesten en bij 't 25-jarig jubileum van wijlen Burg. de Graaff. We laten de doo- den rusten; ook Bu^g. de Graaff; maar dit kunnen we den Correspondent wel voorspellenAls Burg. Bouman 25 jaar te Somm. is, wis en drie! het volk zal feesten; zal met vreugde zingen en eens gezind de vlag uitsteken, omdat 't volk dan in die 25 jaar gezien zal hebben, dat een Antirev. Burg. in slaat is door dat beginsel bii alle burgers te kweeken dien waren geest van vrijheid en verdraag zaamheid, die aan elke geloofs- en politieke richting gelijke rechten waarborgt, wat in een andere Gemeente ook wel Middelharnis genoemd zeer verlangd eu begeerd wordt. DE TOESTAND. De frontlijn op het Oostfront wijzigt zich de laatste dagen weinig. Hindenburg nadert Riga welde toestand dier stad wordt wel hachelijk, maar nemen deed hij ze nog niet. Uit de berichten zooals wij die tot op dit oogenblik bezitten, valt nog niet op te maken of de Duitschers er in geslaagd zijn over of dat zij nog voor de Dunajec staan. Uuneburg is nog Russisch evenals Wilna. En in hoevei re de Duitschers er in geslaagd zijn noordelijk de moerassen verder door te dringen valt niet te zeggen. Dit weten wij dat het zuidelijk deze Ro- kitno moerassen het er warm naar toe gaat. Dat het de Russen daar de laatste dagen voorspoedig is gegaan, dit staat thans wel vast. Maar of het helpen zal is een tweede vraag. De toestand is daar zooEen weinig meer Noordelijk dan dit Russische overwin ningsterrein hebben de centralen weer een voordeel behaald, (zie ons bericht onder de telegrammen van het vorig nummer). Van den Russischen vesting-driehoek, dien zij daar tegen Galicië hadden aangelegd, was Luck reeds eenige dagen gevallen. Thans zijn de „centralen" ook Kubno binnengetrok ken en thans trekken zij op de derde vesting, op Rofno aan. Dat wordt voorde meer zuidelijk gelegerde troepen aan de Sereth, gevaarlijk. Wij verwachten dan ook, dat de Russen eerlang van de Sereth naar de Sbrucz (de rivier die de rijksgrens vormt) zullen moeten teruggaan, tenzij er in Wolhynië, bij den vesting-driehoek, vooralsnog een ommekeer mocht plaats vinden. Het belangrijkste op dit front is wel dat de Tzaar het opperbevel zelf heeft aanvaard en grootvorst Nicolaas de Russische opper bevelhebber, een leelijke, vergulde pil heeft doen slikken doch die hoe mooi hij schijne erg bitter was. Hoewel uit alles blijkt, dat er op 't Oos telijk front wel eenige kentering te wachten is de tegenstand der Russen wordt steeds hardnekkiger is de toestand dadr toch zeer zorgwekkend voor het groote Siaven-rijk. Daarom besloot de Tsaar zelf het opperbe vel op zich te nemen. Ongetwijfeld om daar mee te toonen, dat het de Russen bloedige ernst is met de verdediging van het vaderland. De grootvorst moet dus wijken voor den vorst. Doch de Tsaar wil de aanvaarding van het opperbevel niet beschouwd zien als een publieke démenti voor den grootvorst en benoemde hem daarom als onderkoning van Kaukasië. Misschien dat de ex-opperbevelhebber bij zich zelf denkt: Nu de kentering komt, kan ik heengaan; maar zeggen zal hij het niet. Met diepe buigingen zal hij ongetwijfeld de pil wel hebben geslikt. Op liet Westfront is ook een weinig meer actie. (Zie weder onder de telegrammen vo rig nummer). In de Argonne heeft het leger van den Kroonprins een voor het Westen vrij aanzienlijke voortgang gemaakt waarbij zouden zijn gevangen genomen 1999 man en 48 machinegeweren, 54 mijnwerpers, be nevens 1 revolverkanon buitgemaakt. Hoewel Parijs spot met deze fantastische cijfers, Berlijn houdt vol en zegt zelfs dat deze cijfers nog van uur tot uur stijgen. De groote strijd schijnt voorloopig wel verplaatst te zijn van Oostfront naardeDar- danellen en Gallipolli. Op het West- zoowel als Oostfront is wel actie het staat daar niet stil maar wat daar op Gallipolli voorvalt is geen oorlog, PrSais Sieo^old wasa Hcyeress. Het is het leger van Prins Leopold van Beyeren, dat Warschau ingenomen heeft. De Russen hebben deze stad, zooals men weet «zonder een beslissenden siag opgegeven. Wij geven hierbij een foto van dezen veldheer. is geen vechten meer, maar is een menschen- slachting in het groot. Het is vreeselijk, onbeschrijfelijk ontzet tend, zooals het daar nu toegaaterger, mee- doogenloozer dan nog op een der andere oorlogstooneelen het geval is geweestdat verzekeren eenstemmig de Duitsche officie ren, die van de verschillende fronten in West en Oost naar dat der Dardanellen zijn over geplaatst om de opgedane ondervindingen nu hier ten bate van de verdediging van den toegang tot de Turksche hoofdstad aan te wenden. Geen bioed wordt ontzien of gespaard. Van den 6en Aug. tot den len Sept., zoo verhaalt de corresp. der N. R. Ct. te Kon- stantinopel, hebben de Britten volgens de schatting van hun eigen officieren tenminste 40.000 man verloren, waarvan meer dan de helft aan dooden. En vorderingen gemaakt zal men vragen Niets En daarvoor al die menschen gedood Ten slotte moet nog even gemeld op de toestand tusschen Oostenrijk en Amerika. Het is tusschen die twee ook niet in orde. Men hoorde van uit Amerika keer op keer van stakingen in de Amerikaansche wapen en Ammunitie fabrieken, die daar met ijver werken voor de geallieerden. Gelijk men vreet, wemelt het in Amerika van Oostenrijkers en Duitschers en velen vinden ook in die fabrieken werk. Het is daarom niet vreemd dat men ver band legt tusschen de stakingen en het na- nationaiiteits gevoel der stakers. Zullen zij dan het staal bewerken, waarmede hun land- genooten zullen worden gedood Verder dan veronderstellen kan men ech ter niet gaan, althans ten opzichte der arbei ders niet. Thans echter kwam er iets anders in 't spel. Uit een door de Engelschen onderschepten brief moet gebleken zijn, dat de Oostenrijk- sche gezant te Washington, tot stakingen en woelingen opwekte om op deze wijze zijn land te dienen. Dit nu is ongeoorloofd zegt de Ameri kaansche pers. De gezant van Oostenrijk mag van zijn bevoorrechte positie als gezant geen misbruik maken om opstootjes in óns land te bewerken. Vandaar dat Amerika Oostenrijk verzoekt zijn gezant terug te roepen. Maar of Oos tenrijk dit doen zal De kwestie is pas begonnen. Misschien hooren we spoedig meer. SOMMELSDIJK. Door de Rijksveldwachters L. Nachtegaal en M. van Es is prooes-ver- baal opgemaakt tegen J. H. B. van Dirksland wegens rijden zonder licht. Van den landbouwer Jb. de Graaff lag een l'/j jarige vaars dood in den stal. MIDDELHARNIS. Door den landbouwer J. Vroegindeweij is een aardappel gerooid die het gewicht had van 7'/j ons. Zaterdagmorgen is aan den Langeweg een strooklamp verbrand van den heer M. de Haas. Oorzaak naar men zegt waarschijn lijk door het spelen van kinderen met luci- fers. Van de lichting 1915 zijn de laatste tegen 19 October opgeroepen om alsdan in gedeeld te worden in hun garnizoen te Zwar- tewaal. Mej. M. Matze werd door een wesp in haar hand gestoken, de hand bagon op te zetten, bij geneeskundig onderzoek was bloedvergiftiging aanwezig. Door J. van der Waal is eene postdiMf gevangen welke gemerkt was 58—14, Mid- delkerke. Tegen Dinsdag 19 Oct. zijn de twee laatste Jongelingen P. Vogelaar en K. de Groot van de lichting 1915 opgeroepen om alsdan in hun garnizoen te Klaaswaal aan wezig te zijn. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vrijdag had de 7-jarige M. A. het ongeluk in de kaai te vallen. Daar de waterstand zeer hoog was zou de kleine zeker omgekomen zijn, indien K. V. hem niet uit zijne benarde positie ver lost had. De Gemeenterekening, dienst 1914, is goedgekeurd terug ontvangen. Maandag a.s. zal de bietencompagne in deze gemeente weer beginnen, Dit geeft vele menschen een goede verdienste, waar toe ook zeker de schippers behooren. OOLTGENSPLAAT. Woensdag 15 Septem ber zal de weegbrug aan het gemeentehuis den geheelen dag niet gebruikt kunnen wor den wegens reparatie. Heeren agenten en sub-agenten welke een plaats verlangen op de kaaien alhier of op de Sluische haven moeten voor 20 Sep tember a.s. aan het gemeentebestuur opgave doen van het aantal Hectaren door ieder hunner gecontracteerd de plaatsen welke hun ten deel vallen zullen nader bekend gemaakt worden. Maandag viel een koe van den landbou wer A. v. d. V. in de watering, en kwam onder de heul van de groote Oudelandsche sluis na eenigen tijd getobt te hebben kwam het er van. onder en na een paar honderd meter gezwommen te hebben, werd het dier op het droge gebracht. NIEUWE TONGE. Tot vader en moeder in het diaconie armhuis alhier is met ingang van 1 October benoemd J. Schefferlie van Oud Beijerland in de plaats van C. Groenen dijk en vrouw die als zoodanig zijn benoemd op dezelfde datum te Veenendaal. DIRKSLAND. De tweede inzameling voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft in de Gemeenten, Dirksland, Melissant en Herkingen, opgebracht netto f 499.50, waar van in Dirksland f 379.50, Melissant f 102.— en Herkingen f 18.—. Zondagnamiddag is de bouwschuur van Johs. Roodzant Johsz. geheel gevuld met graan en hooi tot den grond toe afgebrand. Eenig vee is nog bijtijds gered kunnen wor den. De Motorbrandspuit was spoedig ter plaatse doch weigerde in het begin te wer ken wegens het vuile modderige water dat in de machine kwam, hetwelk den loop be lemmerde. Aan de spuit zelf mankeerde niets dit werd door een toevallig alhier verblij- venden monteur geconstateerd. Hetvastaan- gebouwde woonhuis is met groote moeite gespaard gebleven doch heeft veel geleden van waterschade. Alles was tegen brand-

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1