OFFICIEEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL. DE FONDSENMARKT. TELEGRAMMEN. MARKTBERICHTEN. Wanneer o.i. het Duitsche leger daar niet tijdig doorbreekt, mislukt de aanvallingspo- ging van Von Hindenburg en zal het Russen- leger tóch ontkomen. Meer Zuidelijker gaat het de Russen min der voorspoedig. Daar is sinds Vrijdag de vesting Grodno genomen. De laatste vesting van de tweede linie. Bij deze vesting gelukte het de bestor mende troepen door snel handelen over de Njemen te komen en na een gevecht in de huizen en straten de stad te nemen. Er wer den 400 gevangenen gemaakt. Vierhonderd is niet veel. Ook hier schijnt de hoofdmacht der Rus sen ontkomen te zijn. Wel meld Rusland in zijn jongste bericht dat bij Grodno het verwoede gevecht is her vat en dat zich de troepen daar meester hebben gemaakt van de stad benevens 8 machinegeweren en ongeveer 150 gevangenen, doch tegelijk hiermede meldt Berlijn: „Ten Oosten van Grodno is de vijand achter de Kotza geweken", (ongeveer 20 K.M. achter Grodno). Dit laatste kan evengoed waar zijn als het eerste als men bedenkt dat de Rus sische berichten meestal een paar dagen na de Duitsche ons bereiken. Het aantal gevan genen steeg bij Duitschland in deze gevech ten tot 3600. Nog meer Zuidelijker, in Galicië; gaan de Russen hollend achteruit. Zij staan nu achter de Sereth. Ook dóór zijn de Russen zoo glad als aaien, meesters in de terugtocht: zóó hard kunnen Hindenburg en Mackenzen niet voor uit komen of de Russische grootvorst brengt zijn hoofdleger ongerept nóg verder achter uit. Overigens kunnen wij ons overzicht wel sluiten ware het niet dat de Duitschers iets melden dat ons nog vreemd was. In een zeer lang telegram van hetP. T. A. wordt medegedeeld het Duitsche leger óp is. En voorzoover het nog doormarcheert is het hoogelijk ontevreden omdat er aan de overwinningen geen eind komt! Welke oolijkert heeft dit telegram opge steld. Tot welke galgenhumor de Rus zich laat verleiden moge blijken uit het vervolg: „De mededeelingen van Russische zijde en de verklaringen der Duitsche krijgsgevan genen geven een volkomen beeld van den toestand in het Duitsche leger. De Duitsche generaals nemen er hun toevlucht tot alcohol en ether om de soldaten aan te vuren. De verdedigers van Novo Georgievsk vertellen, dat men duidelijk kon waarnemen, hoeveel Duitsche soldaten in de aanvalscolonnes nau welijks op hun beenen konden staan. Het vuur der belegerden maaiden in de gelederen van den vijand, maar de lijken bleven in de aaneengesloten gelederen overeind, want de vijand rukte op in zoo dichte drommen, dat zelfs de dooden in den aanval meegedragen werden. De Duitsche machinegeweren hielden in onze kolonnes huis, wat een onbeschrij felijk wild karakter aan den strijd gaf." Deze mededeelingen zijn zoo bijzonder, dat we ze onze lezers niet mogen onthouden. Een dronken leger waggelt naar een van de sterkste vestingen, het moordend vuur der bezetting maait geheele rijen weg, maar doo den en beschonkenen marcheeren voort en veroveren een door drie fortengordels en 90000 man verdedigde vesting. Gezwegen nog maar van het feit, dat de gevangen genomen bezetting kans zag dit schokkende feit te Petersburg te vertellen. Van uit Londen wordt gemeld dat het Engelsche mailschip Hesperian, met zes- tot zevenhonderd passagiers, is gisteravond op zee ter hoogte van Fastnet getorpedeerd. Het schip is niet gezonken. De passagiers kwamen ongekleed te Queenstown aan. De Hesperian is een dubbelschroefstoom- schip van de Allan-lijn. Het meet 9599 ton en is in 1908 te Glasgow gebouwd. Hoezeer de misdaad met de Hespiran met voorbedachten rade is geschiedt, meldt Lon den verder, komt goed uit in de verhalen der passagiers. Het was verrukkelijk weer. Er waren een groot aantal menschen op het dek, die na het eten over de" aangename reis praatten, in het denkbeeld, dat zij de gevaarlijke zone achter den rug hadden. Plotseling wierp een vree- selijken schok de dekstoelen door elkaar, een ontploffing volgde, een kolom water, zoo hoog als de mast, spoot omhoog en kwakte vervolgens op het dek neer, waar iedereen druipnat werd. De kapitein, met benijdens waardige kalmte en spoed, liet de booten neer en vulde ze met vrouwen en kinderen eerst, daarna met de andere passagiers. De kapitein en de officieren bleven aan boord. Daar het bijna donker was, is er natuurlijk geen duikboot gezien. Volgens Lloyd's bleven de kapitein en 20 man aan boord. Overigens zijn alle passa giers en de bemanning te Queenstown ge land. Er is hulp naar het schip gezonden van uit Londen, waar men het hoopte binnen te sleepen. Een later bericht meldt echter dat de Hes perian hedenmorgen om 13 minuten voor zeven is gezonken. De geheele bemanning is gered. In Amerika is over dit feit de opwinding weer groot. President Wilson en minister Lansing aldus Reuter hebben door middel van een perstelegram het bericht aangaande de tor pedeering van-de Hesperian ontvangen. Geen van beiden liet er zich over uit. Alvorens er een besluit wordt genomen, wacht men nadere berichten af, of er Amerikanen aan boord waren en of het schip van te voren gewaarschuwd was. Met dat al is men in officieele kringen de meening toegedaan, dat de vriendschappelijke betrekkingen (tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland) op nieuw in gevaar zijn. De bladen brandmerken het torpedeeren van de Hesperian als een grove trouwbreuk ten opzichte van de Vereenigde Staten. Zij wijzen er op, dat er geen sprake van kan zijn, dat de betrokken gezagvoerder van de onderzeeboot niet op de hoogte zou zijn ge weest van de nieuwe gedragslijn, zooals die door Bernstorff aan de Amerikaansche re geering was uiteengezet. Bernstorff zelf had verklaard, dat de nieuwe gedragslijn, te weten het waarschuwen van passagiersbooten alvo rens die in den grond te boren, reeds vóór den 19den Augustus was aanvaard. En hoewel nu de inkt, waarmee het des betreffende memorandum geschreven was, ternauwernood droog is, wordt de wereld in opschudding gebracht door een nieuwe mis daad van een onderzeeboot, even hardvoch tig en afschuwelijk als het in den grond boren van de Lusitania en de Arabic. Dat er ditmaal geen menschenlevens zijnjverloren gegaan, is te danken aan dezeemansbekwaam- heid van den gezagvoerder van de Hesperian en niet aan voorzorgen van den kant der onderzeeboot. De algemeene opvatting, die in de pers tot uiting komt, is dat deze nieuwste schanddaad bewijst, dat Duitschland bereid is om zijn overwegingen in het belang van de mensch- heid in den wind te slaan, wanneer het zoo doende zijn doel kan bereiken. Het bericht omtrent het torpedeeren van de Hesperian heeft veel opwinding teweeg gebracht en onder het Amerikaansche publiek ernstige ongerustheid veroorzaakt. De Amerikaansche dagbladen hadden de regeering gewaarschuwd, toch geen overdre ven waarde te hechten aan de beweerde Duitsche concessies; maar daarop was dan steeds van regeeringszijde geantwoord, dat de regeering de belofte van Duitschland be treffende de oorlogvoering der onderzeebooten aanvaardde en dat de toekomst zou leeren, wat daarvan de waarde was. VERSPREIDE BERICHTEN. Gen. de Wet en gen. Kemp zijn uit de ge vangenis te Johannisberg naar Pretoria over gebracht om in het proces tegen ds. van Broekhuijzen te getuigen. De Volkstemver- telt daarvan Op de statie was 'n groot aantal vrouwen aanwezig, die hadden deelgenomen aan de betooging. Nauwelijks kwamen de beide ge neraals naar voren en voor de bewakers 't hadden kunnen beletten, hadden zij genl. de Wet en genl. Kemp in hun midden ge nomen en brachten zij 'n opgewonden ova tie. De bewakers waren machteloos dit te beletten, doch de beide generaals maakten spoedig een einde aan de beweging en stap ten naar buiten, waar de gevangenismotor wachtte. De vrouwen wilden evenwel niet dat generaal de Wet en generaal Kemp daar zouden instappen, omsingelden hen weder en brachten hen in hun midden weg in de richting van de tronk. Inmiddels was er blijk baar om versterking naar de tronk getelefo neerd, want weldra kwamen er meer bewa kers opdagen en werd 't geleide van de beide generaals verder overgelaten aan de bevoegde macht. Volgens de Koln. Ztg. vernemen de Zwit- sersche bladen van welingelichte zijde uit Soffia, dat de Turken een machtig offensief aan de Dardanellen voorbereiden. Het troe pentransport kon niet verborgen blijven. Dag en nacht komen er thans troepen uit Klein- Azië in Konstantinopel aan. Tegelijkertijd worden de Dardanellen met kanonnen van groot kaliber voorzien. Volgens de Baseier National Ztg. bedra gen de Russische verliezen, van het begin van den oorlog tot 15 Augustus, aan offi cieren 223.172 waarvan 43.125 gedood, 171.443 gewond en 18.605 vermist. Het totaal ver lies aan manschappen bedraagt 5*/a millioen. Volgens het St. Petersburgsche Handels- en Industrieblad zijn bij de ontruiming van Riga houtvoorraden ter waarde van 30 millioen roebel vernietigd, omdat gelegenheid tot ver voer per spoor ontbrak. In de Vossische Ztg. schrijft Georg Bern- hard over de schikking tusschen Duitschland en de Ver. Staten inzake den duikbootoorlog een artikel, waarin hij ook de teikels opdui kende vredesgeruchten ter sprake brengt. Hij is van oordeel dat die hoofdzakelijk van En gelsche zijde komen, omdat Engeland naar vrede schijnt te verlangen. Duitschland moet z. i. aan dat verlangen echter geen gehoor geven. „Met elk onzer tegenstanders zou op dit oogenblik een vrede mogelijk zijn, maar niet met Engeland. Engeland heeft ons de zware last van een wereld-oorlog opgelegd. De Engelschen hebben door hun wanhopige pogingen aan de Dardanellen getoond, dat zij heel goed weten, waar deze oorlog wordt beslist (op het oostelijk front, bedoelt de schr. blijkbaar). Zij zien nu reeds in, hoe die beslissing moet vallen. En nu wenschen zij vóór die beslissing den vrede. Dat is van Engelsch standpunt heel verstandig. Wij ech ter verlangen eerst een beslissing en eerst dan den vrede, die met de beslissing verband zal houden. INVORDERING 's Rijks directe belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat de kohieren op de personeele belasting N°s 2 en 3 B, over het dienstjaar 1915 invorderbaar zijn verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschul dige is verplicht zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk den 4 September 1915. De Burgemeester, BOUMAN. RIJKSINKOMSTENBELASTING. Daar 't voorkomt, dat tegen den opgeleg- den aanslag in deze belasting lichtvaardig wordt gereclameerd, zij men indachtig dat indien de volgens de uitspraak in hoogste instantie verschuldigde belasting het bedrag te boven gaat, dat volgens reclament had moeten worden geheven, de aanslag bij wij ze van straf, verhoogd wordt met vijf en twintig ten honderd van het verschil. Het indienen var. ongemotiveerde bezwaar schriften kan dus aanleiding geven tot ver hooging van den bestaanden aanslag. SOMMELSDIJK. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de nieuwe brood kaarten, tegen inwisseling van de oude, ten gemeeentehuize behooren te worden afge haald op Dinsdag 21 September a.s. n.m. 6 7 uur. Zij, die nog geene broodkaart hebben aan gevraagd kunnen voor het tijdvak, 22 Sep tember t/m 19 October nog een kaart beko men, mits zij zich voor 15 September daar toe aanmelden. MIDDELHARNIS. Van af 1 Sept. ligt de rekening van de gemeente begrooting 1916 tot den dag der beraadslaging voor een ieder ter inzage. Uit het pakhuis van den heer J. Knöps zijn ten nadeele van den landbouwer D. Vroegindewei L.z. 3 zakken haver ont vreemd. Bij genoegzame deelname zal dezen winter weder een tuinbouw cursus gegeven worden, d. w. z. eene curcus in fruit en groenteteelt. De aanmelding kan tot a.s. Za terdag 11 Sept. geschieden bij den heer L. C. Schoenmaker, chef van den Centralen Proeftuin alhier. Woensdagavond om 8 uur zal er bij gunstig weder door de muziekvereeniging alhier in de muziektent een uitvoering wor den gegeven. Donderdag aanstaande des namiddags half drie zal er alhier eene openbare ge meenteraadsvergadering worden gehouden STAD a/h HARINGVLIET. De dienstplich tige C. Maliepaard van de lichting 1915 zal 5 October a.s. bij de Veld Artillerie worden ingelijfd. DEN BOMMEL. Naar wij vernemen heeft Dr. W. Reinout van Hage eervol ontslag aangevraagd als gemeente-geneesheer met ingang van 1 November a.s. Proces-verbaal is opgemaakt tegen A. v. D. wegens overtreding van art. 91 der algemeene pol-verordening dezer gemeente en tegen W. v. L. wegens overtreding van art. 26 van het Prov. Reglement van Zuid- Holland. L.l. Zondag werd de vrouw van H. v. d. M. doordat zij verkeerd uitweek omver gereden door een motorrijwiel, alles ging tegen den grond, de bestuurder der motor, dr. A. C. vloog over rijwiel en vrouw heen, de vrouw werd een eindje meegesleept, waardoor zij zich en door den val erg bezeerde, na wat opgeknapt te zijn keerde zij huiswaarts, met haar japon die verschillende gapingen had bekomen. Ook de bestuurder der motorfiets bekwam eenige letselen en materieele schade aan de motor. De dienstplichtige der lichting 1915, C. Tiggelman zal op 5 October bij zijn korps, het 3de Reg. Veld Art. worden ingelijfd. NIEUWE TONGE. De vlekziekte onder de varkens breidt zich hier ernstig uit, daarom moeten er vele uit nood geslacht worden. Naar men verneemt hebben zich 11 sollicitanten aangemeld voor de betrekking van vader en moeder in het Diakonie armhuis. HERK1NGEN. De landstormplichtigen dezer gemeente lichting 1914 zijnJac. van Eek, J. Drooge, M. Melissant, L. Struik en Joh. v. d. Ouden. Die der lichting 1913 zijnH. Klem, A. v. d. Velde, A. Noordijk, C. v. 't Hoff en G. Gebuis. Deze allen zijn ter keuring, te houden op 20 Sept., te Dirksland opgeroepen om voorts respectievelijk 1 Oct. en 10 Nov. te worden ingedeeld. Bij het voor den wagen spannen der paarden, staande in de mestput van den land bouwer D. D. Kastelein, schrokken de dieren en gingen aan den haal, liepen den dijk over en kwamen beiden in de sloot terecht. Met vereende krachten wist men de dieren op het drooge te brengen. Zij die zich bezwaard gevoelen geen of geen genoegzame vergoeding te ontvangen tijdens de vervulling van militaire diensten, worden attent gemaakt thans eene commissie is benoemd zetelende te 's Hage om zooda nige bezwaren te onderzoeken. J.l. Maandag waren eenigen getuigen van een luchtgevecht tusschen een torenvalk en een reiger waarvan het gevolg was dat de reiger het moest afleggen en door de valk op de slikken verder werd afgemaakt. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat zij de grond afkomstig van de komende bietencompagne gratis willen verstrekken voor het vervoer. Inlichtingen dienen daartoe te worden gevraagd vóór of op 10 Sept. e.k. des voorm. 10 uur. STELLENDAM. De keuring voor den land storm jaarklassen 1914 en 1913 zal voor de ze gemeente gehouden worden op Maandag 20 Sept. des n.m. ten 1% ure te Dirksland. GOEDEREEDE. De oudste bewoonster van deze gemeente, de wed. F. van Tiggelen- Non, heeft 3 Sep. haar 90ste verjaardag ge vierd. Zaterdag werd alhier juin verkocht voor f3.60 en Maandag voor f4 per 60 kilo. OUDENHOORN. Zondagmorgen vroeg is de bliksem geslagen in den kerktoren alhier. De toren en de kerk zijn geheel afgebrand. De kerk was zeer oud, na 1355 en zeker vóór 1403 gesticht. De toren dateerde van iets later, maar bestond reeds in 1431, toen de klok er in gehangen werdten minste dit jaartal kwam op den rand dier klok voor, waarop nog het volgende inschrift voorkwam „In die eer goids, en zijn lieve moeder, die machet Maria ben ic gemaekt. Ic love den waarachtigen god. Ic roep dat vole, ic verzamen die clerken". In de 18de eeuw verkeerden toren en kerk in vervallen staat, waarom er in het jaar 1781 aanzienlijke herstellingen aan plaats hadden. De hooge toren was een sieraad van het landschap; vooral van het Haringvliet af had men er een mooi gezicht op. MIDDELHARNIS. ,Van de visscherij zijn te ljmuiden binnengekomen de vischsloepen Albatros st. J. de Waard f 1960 Theodora Emmerenta st. Abr. Jongejan f 1680. GOEDEREEDE. Voor het eerst in dit sei zoen werd door de Noordzeevisschers inde afgeloopen week, geen cent verdient, daar het weder aldoor te onstuimig was. NIEUWE TONGE. Op het hulp telegraaf kantoor zijn gedurende de maand Augustus behandeld 109 telegrammen, 428 telefoon gesprekken en 11 oproepings totaal 548. Donderdag 9 September 1915 voorm. 10 uur a/d Kaai te Battenoord. Verkoop van eene partij Timmerhout. Notaris VAN ISPELEN. Vrijdag 17 September 1915, voorm. 10 uur aan de Kaai te Oude Tonge, verkoop van Timmerhout. Notaris VAN ISPELEN. Eet smakelijk 1 Te Alfen a/d Rijn arriveer den aan de gemeentelijke vuilnisbelt 2 vuil niswagens vol gele pruimen, welke onge schikt waren voor een jamfabriek. Nadat de ze een nacht op het dampende vuil doorge- wasemd waren vielen zij in 't oog van en-, kele omwonenden, die zich om 't hardst heerlijk geprepareerde vruchten zich toe te eigenen. Het ging zelfs zoo ver, dat enkele van deze lekkerbekken een paar groote man den vol hadden en deze op een kar meteen hit er voor hadden en rpet behulp van een groentenverkooper uit het dorp, in de rich ting van Zwammerdam de pruimen voor 10 cent per kilo gingen verkoopen. Wanneer zullen de menschen eens giënisch wijs worden. Het nikkelen ding. Geen sprookje, lezer! Van de week vond een voddenraper te Gro ningen op een morgen in een aschbak aan een van de Singels te midden van allerlei afval een in vloeipapier gewikkelden beugel. De voddenraper verkocht het „nikkelen ding", zooals hij het noemde, aan een koopman in de Prinsenstraat voor vijftig cent. Maar de ze bemerkte al heel spoedig, dat het nikke len ding een beugel was en zag, dat het voorwerp niet van nikkel was. Om zich ze kerheid te verschaffen ging hij met het voor werp naar een goudsmid. Daar hoorde hij, dat de beugel niet van nikkel, maar van oud ducatengoud was, en dat hij een waarde van ongeveer duizend gulden vertegenwoor digde. Toen onze koopman dit gehoord had vervoegde hij zich onmiddelijk aan het hoofd bureau van politie, waar hij de recherche mededeeling van den zonderingen koop deed. De recherche spoorde den voddenraper in zijn woning in een der zijstraten van den Oosterweg op en hoorde van hem op welke plaats hij de vondst gedaan had. De koopman bezorgde den gouden beugel aan den rechtmatigen eigenaar terug. De eerlijke vinder werd natuurlijk goed beloond. Lw. Ct. Spionnage? Te Woudrichem is een vreem deling, vermoedelijk een Duitscher, gearres teerd, die sedert eenige dagen met een bootje op de rivier de Merwede rondzwalkte. Een paar kistjes, waarin zich o.m. teekeningen be vonden, heeft de politie in beslag genomen. Verder vond men in het bootje een teeken tafel en Duitsche tijdschriften. De politie uit 's-Hertogenbosch heeft Don derdag te Woudrichem een onderzoek in die zaak ingesteld. Het bootje is naar 's-Herto genbosch gesleept. Teruggekeerd. De gemeenteontvanger van Weerselo, de heer C., van wien gemeld werd, dat hij vermist werd, is ter plaatse terugge keerd. De raad heeft hem echter ontslagen als gemeenteontvanger en waarnemend secretaris welke laatste betrekking hij bekleede, omdat de secretaris was gemobiliseerd. De gemeen terekening moest worden ingediend bij den raad en dat verzuimde de heer C. Van mal versatiën is niets bekend. MIDDELHARNIS. Naar men ons uit goede bron mededeeld, is door den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier besloten Ds. Kruit van Gouderak te beroepen. NIEUWE TONGE. Woensdagavond zal in de consistoriekamer een verkiezing plaats hebben van 4 leden voor het Kiescollegie aan de beurt van aftreding zijn J. van Dreunen Jasp. van Vliet G. v. d. Kroon en J. Katte- staart. GOEDEREEDE. De collecte voor noodlij dende kerken en personen heeft met nagif- ten f5.39 opgebracht. UNIE-COLLECTE. De 5de lijst van de 37ste Jaar-Collecte voor de scholen met den Bijbel, heeft opge bracht van totaal 125 Locale Comité's de som van f 16.232.33. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Vlaardinge, J. D. Lind van Wijngaarden, te Feijenoord, P. Kuylman, te Lunteren en A. Luteyn, te IJselmonde. Beroepen: Te Idsegahuizen en Piaam, S. de Vries, cand. te Niezijl (Gron.). Te Huis- sen, A. J. Splinter te De Krim. Te Oenc, bij Epe, W. Bieshaar te Zetten. Te Roosen daal (N.-Br.), F. J. Los te Sijbecarspel. Te Durgerdam, D. Emmen te Den Bommel. Te Nijkerkerveen, J. Kijne te lerseke. TeBeesd, B. J. C. Rijnders te Doorn. Te Bruchem en Kerkwijk B. van der Wal te Hoevelaken. Te Schoonrewoerd, J. Kraaij te Hasselt. Te Doetinchem (vac.-C. R. Rijnenberg Dzn.), H. Smelt te Hazerswoude. Te Rouveen, H. A. Heijer te Renkum. Te Asperen, J. vanRijste Tjerkwerd. AangenomenNaar Ede P. Zandt te IJsel- muiden. Bedankt: Voor Benthuizen, j. Dijkshoorn te Ter Aa. Voor Garderen, D.vanLutter- velt te Wierden. Voor Nijkerk o.d. Veluwe (vac.-wijlen J. W. Beerekamp), F. Kijftenbelt te Leerdam. Voor Rouveen, P. Kruijt te Gou derak. Voor Aalst, (gem. Poederoijen), D. H. Keek te Bergambacht. Voor Ouderkerk a. d. Amstel, L. C. W. Ekering te Woubrug- ge. Voor Driesum, J. Kraaij te Hasselt (O.). Voor Helium, J. G. Steenbeek te Lutjegast. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Assen, R. C. van Arkel te Soest, H. S. Bouma te Hoogeveen en T. J. Hagen te Nieuwe Pekela. Tweetal: Te Emmercompascuum, B. v. Halsema te Haastrecht en J. Scholten te Ro den. Te Veenwoudsteswal, R. Haitsma te Hindeloopen en M. Pel te Eestrum. Te Axel (vac.-Chr. Bruins), W. E. van Duin te Bol nes en E. Schouten te Hoofddorp. Te Zalk, R. Koolstra te Numansdorp en M. Schouten te Ridderkerk. Te Jutrijp-Hommerts, N. Die- mer te Gameren en C. W. de Vries te Kiel- Windeweer. Beroepen: Te Haarlem (A), J. L.Schouten te Arnhem. Te Ouderkerk a. d, IJsel, J. E. Reijenga te Siddeburen. Te Assen (2de pred.), R. E. van Arkel te Soest. Te Emmercom pascuum, B. van Halsema te Haastrecht. Te Oosthem, G. M, van Rennes te Dussen. Te Oldeboorn, H. Haspers te Nieuw-Weer- dinge. Te Veenwoudsterwal, R. Haitsma te Hindeloopen. Te Gaast en Piaam G. H. de Jonge te Scharnegoutum. TeNieuwer- kerk (Zeel.) Ds. G. Klumper, te Gouda. Te Zwartsluis, B. van Halsema te Haastrecht. Te Opperdoes, J. van Henten te Wijckel. Te Duurswoude, J. Scholten te Roden, Te Oldemarkt, J. Visser, te Nieuwendam. AangenomenNaar Epe, P. Jukkenefeke J. Pzn. te Kockengen. Naar Broek op Langen- dijk, R. W. de Jong te Werkendam. Naar Harderwijk. J. W. van den Bosch te Culem- borg. Naar Middelstum, J. F. van Hulstéijn te Terneuzen. Naar Nieuw-Lekkerland, L. H. Duin, te Zweeloo (Dr.), Bedankt: Voor Tzum, G. D. Scheepsma te Roodeschool. Voor Pieterburen (Gron.), Z. Hoek te Zonnemaire (Zeel.) Voor Helle- voetsluis en Nieuw-Helvoet, S. Kamper te Oldebroek. Voor Drachter Compagnie, N. D. van Leeuwen te Murmerwoude. Voor Oud dorp (Z.-H.), T. Bouma te Doorn. Voor Krom menie, R. Haitsma te Hindeloopen. Voor Driesum, F. W. Geerds te Oldekerk. Voor Wolvega, J. W. van den Bosch te Culenborg. Voor 's-Gravenmoer, J. Tonkens te 's-Gra- veland. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Bruinisse, G. H. Kersten te lerseke er. D. Overduin te Nieuw-Beijerland. Te Hoedekenskerke, J. Fraanje te Rotterdam en G. H. Kersten te lerseke. BeroepenTe Tholen, A. Janse te Barneveld. Bedankt: Voor Benthuizen, A. Janse te Barneveld. Voor Borssele, H. Roelofsen te Zeist. Voor Grand Rapids (Michigan, Noord-Amerika2e beroep), G. van Reenen te Opheusden. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Sneek, L. Baas te Apeldoorn en B. van den Berg te Vlissingen. Sommelsdijk, 6 Sept. 1915 In de achter ons liggende week stond de Amerikaansche markt nagenoeg geheel onder den invloed van de „Arabic"kwestie, d.w.z., de toegevende houding van Duitschland tegen over Amerika, door verontschuldiging aan te bieden voor het verlies door Amerikaan sche burgers geleden, die zich op de in den grond geboorde „Arabic" bevonden, miste hare uitwerking op de verschillende aan- deelen niet. Hoewel Duitschland aan de Unie niet geheel diens zin gaf door slechts toe gevend te zijn voor passagiersschepen, kan men te Washington tevreden zijn en het incident als geëindigd beschouwen. Het is onmogelijk na te gaan in hoeverre de betere verstandhouding tusschen Amerika en Ger- manië, de neutrale scheepvaart zal te goede komen, doch een feit is dat er wederom meer belangstelling bestaat voor de aandeelen daarop betrekking hebbende. De vaste stem ming voor de fondsenmarkt in Wallstreet werd een oogenblik onderbroken door het dalen van de sterlingkoers te New-York tot het lage cijfer van 4,48, dat is ongeveer 30 punten beneden den normalen koers. Zoowel te New-York als te Amsterdam, trokken de koperfondsen de meeste aandacht, hetgeen wederom te danken was aan een stijging van het roode metaal; de handel in Steels was levendig en ging gepaard met groote omzetten. Voorts viel een vaste stem ming waar te nemen voor Car <S Foundlig Shares en voor de lederwaarden alsmede in Pitts Coals, op grond dat het steenkolen- bedrijf in Amerika ook moet profiteeren van de bedrijvigheid in de nijverheid. Vermits de oogstberichten, met uitzonde ring van katoen, nog steeds gunstig luiden en de ontvangsten der Amerikaansche spo ren betere cijfers vertoonen, was de Spoor- wegafdeeling, hoewel de handel nog zeer beperkt is, in een tamelijk gunstige stemming gekomen, voornamelijk golden dit Eries en Rails, Denners en Missouri Kansas verwaar loosd. Petroleumwaarden. Over het algemeen genomen was het in deze afdeeling stil en waren de omzetten van geringe beteekenis. Koninklijken en Geconsolideerden onveran derd, hoewel de grondtoon vast was. Ru- meensche soorten beter, vooral voor Astra Romana en Orions. Van de Russische soor ten konden Schibaieffs en Russians belang rijk in koers stijgen. Perlaks gezocht op overname geruchten. Mijnwaarden. In deze afdeeling behaalden, zoowel de preferente als de gewone aan deelen Katahoen eenig avans en genoten Guyana's eenige belangstelling. Wolfram Mining waren willig op berichten van voor- deelige afsluitcontracten. Rubberwaarden. Deze hoek was onregel matig, doch vast voor Amsterdam Rubber vermeldingswaardige koersveranderingen had den niet plaats. Tabakken. Voor de tabaksaandeelen valt steeds een vaste houding waar te nemen, gegrond op de inschrijvingen op 10 dezer te houden en waarvan het gerucht gaat de aangeboden pai tijen van goede kwaliteit moet zijn, zoodat mooie prijzen bedongen kunnen worden. Van de goede soorten konden Se- nembah en Oude Deli naar voren, van de lichtere waren vooral Amsterdam Serdang gevraagd, zoo ook Medan en Deli Cultuur. Scheepvaartaandeelen. Voor deze waarden bestond een gunstige stemming. De belang stelling voor Marine Shares bleef de vorige week nog aanhouden, vooral in de preferente aandeelen was veel handel; als datum van storting is aangewezen 15 September a. s. Nationale schuld, prijshoudend. Russen flauw op onbevredigende financiëele be richten. Voor aan- en verkoop orders van effecten, ook op prolongatie, en voor het verzilveren van coupons, houden wij ons aanbevolen. FLAKKEESCHE BANK. Kleine Engelsche kruiser getorpedeerd. Duitsche duikboot verloren. BERLIJN, 6 September. De marinestaf meldt officieelBlijkens een bericht van een onzer duikbooten, die op zee de U 27 heeft ont moet, heeft laatstgenoemde duikboot den lOen Augustus ten westen van de Hebriden, een ouden kleinen Engelschen kruiser in den grond geboord. De U 27 is zelf niet terug gekeerd. Daar zij aanmerkelijk over tijd is, moet zij ais verloren worden beschouwd. De Hesperian. LONDEN, 6 September. In strijd met de eerste berichten gelooft men dat verscheidene personen bij de torpedeering van de Hespe rian het leven hebben verloren. Het lijk van mejuffrouw Carterry van New-Foundland, een eerste-klasse passagiere, is uit zee opgehaald. Juistte cijfers zullen pas te geven zijn wan neer de kapitein te Liverpool aankomt. LONDEN, 6 September. Het aantal vermis ten van de Hesperian bedraagt blijkens de laatste berichten 13 passagiers en 7 leden der bemanning. Het postbestuur deelt mede dat er 3545 mailzakken aan boord waren, waarvan ver scheidene bestemd waren voor de Ver. Staten en sommige uit onzijdige landen afkomstig waren. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 6 September. Vee. Aange voerd 354 vette runderen, 139 vette kalveren, 306 schapen en lammeren, 541 varkens,

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2