PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. VESTING GRODNO. welijks meer bij de uiterste rechterzijde, terwijl de hoop op de westelijke bondge- nooten bijna tot het nulpunt is gedaald. De linksche partijen geven aan hun stemming op nog sterkere wijze uiting. Hun leider meende dat indien men niet alles wilde ver liezen men aan het hoofd van de staats macht een dictatoriale persoonlijkheid moest hebben, waarop het geheele volk kon ver trouwen. De toestand is zoo dat er niet veel meer zijn die vertrouwen stellen in holle woor den en beloften. Alle partijen beschouwen den toestand als hoogst ernstig, en de stemming is zeer gedrukt. De leider van het centrum Grodnef verklaarde 21 Aug. woordelijk: Onze positie is precair om nog maar niet te zeggen hopeloos! Enkelen zijn er nog die hopen dat de Duitschers vroeg of laat uitgeput zullen raken en dat de Bondgenoten in het Westen alleen nog redding kunnen brengen. Sprekende over den toestand in het Oosten zegt de militaire medewerker van de „N. C." „Het geheel vertoont een voor de Russen zoo treurig beeld, dat men, met hun lot be gaan, onwillekeurig evenals zij ongetwijfeld reeds zoo lang en tevergeefs zullen hebben gedaan, den blik naar het Westen richt. eigenaren „uit vaderlandsliefde" dc cischcn omtrent den toeslag hebben ingewilligd. De Frankf. Ztg. ontleend aan de Londensche Economist de opmerking in een bespre king van Grey's antwoord op de rede van den Duitschen rijkskanselier dat, naar't de City voorkomt, de vredesonderhandelin gen niet zeer ver meer af zijn. De Frankf. Ztg. teekent er bij aan„Deze opvatting der City kan misschien ten deele worden verklaard uit de verandering in toon van Grey's brief, vergeleken bij vroegere uitlatingen. Wat daarvan zij, Duitschland zal kalm afwachten, tot de beteekenis der woorden van den Engelschen minister duide lijk wordt. De grondslag, dien wij voor den vrede noodig hebben, blijft in elk geval de zelfde." Vallen voor duikbooten. De Engelsche admiraliteit gaf onlangs te verstaan, dat haar strijd tegen de duikbooten meer succes opleverden dan zij in bijzonder heden kon meedeelen. Hiermee kan bedoeld zijn, dat de openbaarmaking daarvan de plaats harer schepen zou verraden, of dat zij, ongewone strijdmiddelen in toepassing brengt. Men weet, dat nauwe toegangen met sterke netten en kettingen, en met mijnver- Ook de vesting Grodno zal bij het steeds verder oprukken der Duitschers, spoedig, in handen der Centrale Mogendheden vallen. Zij ligt aan den rechter oever van deNje- men en is de hoofdstad van het Russisch gouver nement Grodno. In 1837 had de stad, die sedert het jaar 1183 reeds bestaat, 46.881 inwoners. Men kon nu althans verwachten, dat een krachtig Fransch-Engelsch offensief, zij het ook slechts indirect het zijne zou doen, om den zwaarbeproefden en toch zoo trouwen bondgenoot uit de klem te helpen. Doch niets, niets; als lamgeslagen moeten de Engelschen en Franschen het aanzien, hoe Rusland word verpletterd, nadat hij zich zeiven den kop te barsten hebben ge- loopen op den onwrikbaren ijzeren muur, die hen omsluit. Natuurlijk de bondgenooten in het Wes ten, zij zouden o, zoo graag helpen, als zij dat maar konden. Maar zij kunnen niet meer of nog niet, wat op het oogenblik voor Rusland gelijk is, zij zijn blijde, zelve nog het leven te hebben en gelukkiger dan de bondgenoot, den machtigen vijand althans te kunnen beletten nog verder dan reeds het geval, is hun gebied binnen te dringen. in de maand Augustus zoo meldt Wee- nen zijn door de onder Oostenrijksch- Hongaarsch opperbevel strijdende verbonden troepen 190 officieren en 53,299 man gevan gen genomen, 34 kanonnen en 123 machine geweren buit gemaakt. Het aantal gevangenen, door deze strijdkrachten sedert het begin van Mei gemaakt, bedraagt 2100 officieren en 642,500 man, het aantal buitgemaakte ka nonnen is 394, dat der machinegeweren 1275. De Duitsche troepen hebben in Augustus op het Oostelijk en Zuidoostelijk oorlogster rein meer dan 2000 officieren en 269,839 man gevangen genomen. Zij veroverde meer dan 2200 kanonnen en 560 machinegeweren. Voor Kowno alleen bedroeg de buit ruim 2000 gevangenen en 827 kanonnen. Voor Nowo-Georgiëwsk 90,000 gevangenen, waaronder 15 generaals, 1200 kanonnen en 150 machinegeweren. Het tellen van de machinegeweren in Nowo-Georgiëwsk is nog niet voltooid en van die. in Kowno moet nog beginnen. De getallen van de machine geweren zullen dus nog toenemen. De buit gemaakte voorraden munitie en proviand voor menschen en dieren is nog niet te overzien. Het getal gevangenen dat de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen sedert 2 Mei, d. i. het begin van den voorjaarsveld tocht hebben gemaakt, is thans ver over het millioen gestegen. Ons dunkt zulke aderlatingen gevoelt men daar in Rusland toch zeker wel. Tusschen Duitschland en Amerika schijnt langzamerhand overeenstemming te komen. De Duitsche gezant in Amerika moet heb ben medegedeeld dat het in het voornemen ligt den duikbootenoorlog tegen passagiers schepen te staken. Als dit waar is dan valt van die zijde geen uitbreiding van het con flict te vreezen. VERSPREIDE BERICHTEN. Het geschil in de steenkoolmijnen van Zuid-Wales is bijgelegd, seint Reuter. De Engelsche ochtendbladen van gisteren waren nog uiterst mismoedig gestemd over den af loop van de onderhandelingen, die Maandag den ganschen dag te Londen gehouden zijn tusschen vertegenwoordigers van mijneige naren en mijnwerkers met de ministers Run- ciman en Lloyd George als tusschenperso- nen. Intusschen breide de staking zich nog uit en te Cardiff heerschte de algemeene overtuiging dat een groote staking zou uit breken, indien regeering en mijneigenaren niet toegaven. Men moet namelijk weten dat ook Runciman het aanvankelijk niet eens was met de opvatting der werklieden dat de toeslag aan machinisten, stokers enz. in de nieuwe overeenkomst was begrepen. Maan dagavond laat kregen de verslaggevers der bladen, die den heelen dag tevergeefs had den getracht de resultaten der conferentie te vernemen, de boodschap dat er geen offici- eele mededeeling hieromtrent zou worden gedaan. Hieruit werd natuurlijk de gevolg trekking gemaakt dat het met de onderhan delingen misliep. Men blijkt in ieder geval Maandag nog niet tot overeenstemming te zijn gekomen. Dinsdag is de conferentie voortgezet, en we vernemen nu dat de mijn sperringen vrij afdoende kunnen worden af gesloten, niet zóó afdoende echter, of het blijft mogelijk tot bijv. in de Zee van Mar mora door te dringen. Voor open water beveelt een Amerikaan, J. W. Reno, uit Nieuw-York, een soort val len aan, die bij honderden door een enkel chip gelegd kunnen worden, of liever uit gestrooid, want zij worden niet verankerd, en drijven met stroom en getij op en neer, wat ze des te gevaarlijker maakt. Het ge vaar bestaat echter alleen voor onderzeeërs een schip aan de oppervlakte ondervindt er geen last van. De val is een ring van ijzeren staaf of buis, die op één punt aan een boei beves tigd is, zoodat de ring, die pl.m. 8 meter in doorsnede is, verticaal in 't water hangt. Hij draagt aan den omtrek een aantal touwen van 2 c.M. dik en ruim 30 meter lang, elk touw eindigt in een lus, en zit vrij los aan den ring bevestigd. Door hun geringer soor telijk gewicht hangen de touwen niet recht omlaag, maar vlotten in 't water. Een onder zeeboot die door zoo'n ring heen vaart, of er tegen stoot, loopt nu de kans met de schroeven in die touwen verward te raken, te meer daar de werking der schroef het water en het touw aanzuigt. Voor een schip hangt de val te laag om gevaar op te leveren. Natuurlijk is het zaak, de gevangen duik boot ten spoedigste te vinden, en op te brengen of in den grond te boren, vóór ze weer vrij mocht raken. Daartoe wordt de boei, die den ring drijvende houdt als sig- naalboei uitgevoerd, door haar met een ont vlambaren inhoud te voorzien. Het is prac- tisch dien zoo te kiezen, dat de vlam veel rook geeft, zoodat ze overdag evengoed als 's nachts te zien is. De ontsteking der boei kan verzekerd worden door in den ring een paar koorden aan te brengen, die aan de boei verbonden, door een ruk haar doen ontbranden als er iets tegen hen stoot. Lord Cromer spoort in de Times de uni onisten, die voor dienstplicht zijn, aan, voor- loopig de proganda te staken. Want, voor eerst dreigt er een standenstrijd uit te ont staan. Vervolgens is er dat de samenwerking tusschen de politieke partijen er door wordt verbroken. Eindelijk is de invoering van dienstplicht nu bij uitnemendheid een zaak der regeering, en met name van Lord Kitche ner geeft hij openlijk te kennen, dat hij er voor is, dan zal de meerderheid in den lande er voor gewonnen zijn. Is hij er tegen of houdt hij zich onzijdig, dan is het niet al leen onverstandig, maar hopeloos trachten, dienstplicht in te voeren. De Matin vertelt van den mislukten aan slag op Parijs, die zes Duitsche vliegtuigen ondernomen hebben. Het was tien uur in den ochtend ongeveer toen de vijandelijke vliegers, komende uit het Noord-Oosten, bo ven het verschanste kamp van Parijs ver schenen. Er werd terstond jacht op hen ge maakt door Fransche vliegers, terwijl zij bij het passeeren boven de Fransche linies en forten hevig met kanonnen beschoten wer den. Vijf Duitsche vliegtuigen keerden spoe dig terug, een wierp er nog in de vlucht vijf bommen op Montmorency, die niet noe menswaardige schade aanrichten. Tegen twaalf uur 's middags kreeg een Fransche vlieger boven het bosch van Halatte, tusschen het dorp Fleurines en Senlis Duitsche Avia- tik C 311 te pakken. Een mitraileuze-duel in de lucht volgde en de Duitscher werd neer geschoten. Het toestel geraakte in b.and en de bewoners uit de buurt vonden op de plaats, waar de Aviatik neer was gekomen, slechts een brandende hoop, waarin de half verkoolde lijken der beide inzittenden. De bewoners van Fleurine hebben de Fransche overwinnaar een ovatie gebracht en bloemen geschonken. De overige Duitsche vliegers zijn ontkomen. Voor den krijgsraad te Parijs stonden de zer dagen twee Fransche soldaten terecht, die zich hadden schuldig gemaakt aan dief stal van laken ten nadeele van den kleerma ker van het 21e regiment koloniale troepen. Bij de behandeling hunner zaak kwam tot groote verbazing van den krijgsraad aan het licht, dat zulk een „meester-kleermaker"ivan een regiment, die de beschikking schijnt te mogen hebben over dc z.g. „roguures dc drap", de afknipsels en lappen laken, die er bij het maken der uniformen overschieten, daarmede per jaar een bijverdienste van zes tigduizend, zegge zestigduizend frank maakt. Een der advokaten merkte op, dat Joffre heel wat minder verdient en een andere advokaat rekende snel uit, dat de vierhonderd regi- ments-kleermakers tijdens den oorlog dus zoowat zes-en-twintig millioen frank „ver diend" hebben. En inmiddels streeft de staat naar bezui niging. SOMMELSD1JK. Procesverbaal is opge maakt tegen L. W. V. te Rotterdam en J. V. te Sommelsdijk, wegens rijden zonder licht op een rijwiel te Sommelsdijk. J. C. de V. te Oude Tonge, wegens het met zoodanige snelheid rijden op een rijwiel, te Sommels dijk, dat daardoor de veiligheid van het openbaar verkeer werd in gevaar gebracht. In verband met bovenstaande achten wij het niet ondienstig op artikel 20 Motor- en Rijwielwet te wijzen, dat zegt, „ieder rijwiel moet tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang voorzien zijn van minstens een lantaarn die voorwaarts een helder wit licht uitstraald. Artikel 23 bepaald, dat ieder voertuig, niet uitzondering van kruiwagens, kinder wagens, en daarmede gelijk te stellen rij- of voertuigjes-dat zich tusschen een uur na zonsondergang en een uur vóór zonsopgang op een Kunstweg bevind, zonder dat het echter een ander voertuig is gekoppeld, voorzien zijn van minstens één lantaarn, die vooraan geplaatst is aan de Iinkeizijde en voorwaarts een helder wit licht uitstraald. a. Voertuigen op vaste assen kunnen vol staan, met het licht aan de voorzijde zooveel doenlijk naar links, b. links aan het gareel van het trekdier of van het meest linksche van meer trek dieren. c. het licht aan het vooreinde van den dis selboom. d. bij voertuigen op twee wielen onder aan de as en bij voertuigen op vier wielen onder aan de vóóras; e. gedragen voor de borst of in de hand door den bestuurder of door een geleider, mits deze zich ter linkerzijde op of nevens het voertuig bevind." Men lette er wel op, er geen uitzondering is gemaakt, en alle voertuigen daaronder be grepen zijn, boerenwagens, rolslede enz. als het maar een voertuig is, (geen kinderwa gen of kruiwagen). Er wordt hier, en in de omgeving slecht aan gedacht, daarom kan het geen kwaad hieraan eens te herinneren. Men doe er zijn voordeel mee en zorge voor licht als het tijd is. Door den heer Burgemeester is eene openbare vergadering van den Raad belegd tegen Dinsdag 7 September a.s.n.m.4uur. Niet alleen met het weer, maar ook met het vervoer der landbouwproducten gaat het den landbouwer niet naar wensch. Vrijdag morgen kantelde een hoogbeladen voertuig van den landbouwer L. Buth op de Voor straat alhier om. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. STAD AAN 'T HARINGVTIET. Eene Open bare Vergadering van den Raad dezer ge meente is belegd tegen Dinsdag 7 Septem ber a.s. des nam. half twee. Tot gezworene van den polder „Oude Stad" is gekozen de heer C. Arensman. Maandag j.l. werden enkele touristen, die met een sloep op het Haringvliet ver toefden, gedwongen door het gure weder in deze gemeente te overnachten, om den daar- aanvolgenden dag weer naar de plaats hun ner bestemming te vertrekken. DEN BOMMEL. Bij den landbouwer L. C. de W. heerscht de vlekziekte onder de var kens, waarvan er reeds twee aan de gevol gen zijn gestorven. Eene openbare vergadering van den raad dezer gemeente is uitgeschreven tegen Dinsdag 7 September 1915, des namiddags 51/ï uur, met de onderwerpen. I. Opening en lezing notulen. 2. Installatie nieuwbenoem de raadsleden. 3. Benoeming wethouder, af treding J. C. Borgdorff. 4. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 5. Instructie Gem. ontvanger. 6. Vacature gemeentegeneesheer. 7. Huurcontract L. de Jong, loopt af eind dezes jaars. 8. Woning verbeteringen huizen A. no. 95 t/m 100.9. Reclames Hoofd-omslag. 10 Salarieering. 11 Rondvraag. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente brengen ter kennis dat op Woens dag 8 September a.s. zal plaats hebben de aanbesteding van de gewone jaarlijksche op ruiming van het peevuil aan de havenkade, van het z.g. Lombok tot aan het sluismuurtje. Aan de personen van Jacob Bakker, Th. van Everdink, M. van der Meide, W. Bake- laar, F. Fluit, H. J. Kraak, en G. van Nieu- wenhuizen wordt gelegenheid gegeven zich aan een keuring te onderwerpen, welke voor deze gemeente zal plaats hebben te Oolt- gensplaat, in de le. O. L. School op Zater dag 18 September a.s. v.m. 11 uur. Gedurende de maand Augustus zijn de volgende processen-verbaal opgemaakt, 1 wegens dronkenschap, 1 wegens overtieding van art. 26 van het Prov. Reglement, 6 we gens het rijden langs de trambaan, 6 we gens het rijden zonder licht. Men wachte zich dus voortaan wel een lantaarn op te steken, en een straatje om te gaan, daar men anders zeer licht gevaar loopt, in den val te raken. OOLTGENSPLAAT. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat een afschrift van het pri mitief Kohier van den Hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1915 van 30 Aug. tot 30 Jan. voor ieder ter gemeentesecretarie ter lezing ligt. Ter gelegenheid van de verjaring van H. M. onze geeerbiedigde Vorstin gaf de Muziekvereeniging Uitspanning door Inspan ning en de Vereeniging der Landweer een uitvoering in een verlichte tent op de Voor straat welke van 7 tot 10 uur duurde dat de liefhebbers van muziek genoten is te begrij pen. Met het Wilhelmus werd begonnen en geëindigd. Woensdagavond '.waren eenige jongens aan het stoeien, welke ten slotte zoo ver liep dat C. W. H. in de ruiten terecht kwam en aan hoofd en handen verwond werd. Na door militaire geneeskundige verbonden te zijn, kon hij huiswaarts keeren. Van den landbouwer A.J. v. Rossum al hier liepen 3 koeien en 8 zoogende kalveren op het gors te Stad aan 't Haringvliet, waarvan I koe en 4 kalveren naar huis werden ge haald. Den volgenden dag waren de kalve ren verdwenen en bleek spoedig, dat ze zich weer bij de achtergeblevenen te Stad aan 't Haringvliet hadden gevoegd, een afstand van een paar uur. DIRKSLAND. Door het Gemeentebestuur alhier worden Sollicitanten opgeroepen ter vervulling van twee vacatures voor de be trekking van helpster aan de Bewaarschool en Handwerkschool. Gegadigden worden uitgenoodigd hunne sollicitantiestukken uiter lijk op September a.s. ter Gemeente-secre tarie in te zenden. HERRINGEN. Belanghebbenden worden at tent gemaakt, dat, door het Bestuur van den polder Klinkerland onder deze gemeente gelegen, op Vrijdag 10 Sept. e.k. des v.m. II uur eene schouw zal worden gehouden waarbij elk aan de daartoe gestelde bepa lingen zal dienen te hebben voldaan. Door den Burg. dezer Gemeente is te gen a.s Dinsdag 7 Sept. een openbare ver gadering van den Raad uitgeschreven waarin o.m. de herbenoemde leden van Kempen en Keijzer zullen worden beeëdigd. Tijdens het stoeien met andere meisjes had het dochtertje van P. Nieuwlander al hier deze week het ongeluk daarbij zoodanig te vallen dat voor beenbreuk werd gevreesd. Ontboden geneeskundige hulp constateerde zware kneuzing. MELISSANT. Tegen Dinsdag a.s. n.m. 3 ure is een openbare vergadering van den Gemeenteraad belegd. De landstormplichiigen der jaarklasse 1913 en 1914 dezer gemeente zullen in de gelegenheid worden gesteld om op Maandag 20 Sept. des voorm. lOl/2 ure te Dirksland een geneeskundig onderzoek te ondergaan. De vorige week sloegen twee paarden gespannen voor een boerenwagen van den landbouwer J. S. op hol. Paarden en wagen kwamen ten slotte in een sloot terecht. Ge lukkig kan alles weer zonder ongelukken te hebben veroorzaakt op het droge worden gebracht. STELLENDAM. Door den gemeenteveld wachter alhier is op verzoek van den heer J. A. S. te Melissant proces-verbaal opge maakt tegen Gebrs. D. te Herkingen wegens het uit een weide in de Kroningspolder me de nemen van vee, toebehoorende aan S. Een huis enz. eigenaar de heer D. Bra- ber, op 25 Aug. j.l. ingezet op f 1060 is 1 Sept. j.l. afgemijnd op f 1061 door den heer A. de Jager. GOEDEREEDE. Van den werkman G. R. is zijn varken aan vlekziekte gestorven. Een waarde van f 150— ongeveer. Voor een werk man een zwaar verlies. De vorige week werden door de Noord- zeevisschers vele drijvende mijnen gezien. Heeren suikerbieten agenten moeten voor 17 September a.s. het aantal gecontrac teerde H.A. suikerbieten opgeven aan den havenmeester A. Neele, tot het verkrijgen van een ligplaats aan de kaden, langs de haven, voor hunne suikerbieten. De keuring van de landstormplichtigen, jaarklasse 1914 en 1913 zal voor deze ge meente worden gehouden te Dirksland op Maandag 20 Sep. a.s. voorm. 9 uur. Het tarwe beschot is in deze streek dat jaar meer dan middelmatig. Er is zelfs een partijtje gedorschen tegen 39 H.L. per Voorns üemet. tot B. en'W. Want de Voorz. voegt hier de verzekering bij dat hier in 't minst geen partijdigheid bestaat of persoonlijke voor liefde. En indien de heer Vroegindewei min der heeft gehad zal daar een volgend jaar zooveel mogelijk voor gezorgd worden. Hierna wordt de rekening voorloopig vast gesteld met een nadeelig saldo van f 1028.10. De Voorz. steld nu voor over te gaan tot het onderzoek van de geloofsbrieven van den heer J. J. Nipius en steld dit in handen van een daartoe benoemde commissieD. Slis, J. Braber en T. Schilperoord. Na onderzoek adviseert de commissie bij monde van den heer D. Slis tot toelating daar zij de geloofs brieven in orde hebben bevondenwaarna de Voorz. den raad voorsteld tot toelating. Daartoe wordt besloten. Ten slotte is aan de orde. Aanbieding Gemeente begrooting 1916. De Voorz. steld den raad voor over te gaan tot het benoemen eener Commissie. Na gehouden stemming zijn benoemd tot le lid den heer J. J. Slis, tot 2e lid den heer J. v. der Koog, tot 3e lid den heer T. Schil peroord. Hierna gaat de Voorz. over om de afge treden leden te bedanken. Ten eerste de heer van der Baan, welke 20 jaar lid van den raad is geweest en welke wegens hooge leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen. Hoewel onze meening niet altijd de zelfde was, steeds aangenaam hebben verga derd, zoo zal 't hem steeds een aangename herinnering zijn. Waarbij den heer v. der Baan den Voorz. hartelijk dank zegde voor het gesprokene. Daarna richtte de Voorz. 't woord tot den heer Slis, welke 7 jaar als raadslid, en ook enkele jaren daarvan als Wethouder, waar door zij elkander nog nader leerden kennen. Ook zal dit den Voorz. steeds een aangena me herinnering zijn. Waarop den heer Slis den Voorz. ook hartelijk dank betuigde. Hierna wordt de vergadering gesloten. Verslag van het verhandelde in den gemeenteraad te M1DDELHARN1S op Dinsdag 31 Aug. 1915. Aanwezig 10 leden afwezig den heer J. Slis met kennisgeving. De Voorz. opent de vergaderingen spreekt eene korte rede ter herinnering aan de ver jaardag onzer Koninginde wensch er bij voegende dat dezelfde 't volgende jaar on der gunstiger omstandigheden herdacht mo ge worden. Hierna verzoekt de Voorz. den secretaris de notulen voor te lezen waarna deze wor den goedgekeurd. Aan de orde is: ingekomen stukken. le Een schrijven van de benoemde leden van de Commissie tot wering van school verzuim en van de bewaarschool dat zij hun benoeming hebben aangenomen. 2e Goedgekeurd terug ontvangen van Ged. staten, een 2 vorig raadsbesluiten van het zelfde College ontvangen ontheffing verleend, verordening omtrent 't bouwen bij de be graafplaats, zoodat zij daar een woonhuis kunnen bouwen voor den heer Alblas. De Voorz. stelt den raad voor volgens een vorig besluit hun daar grond in erfpacht voor te geven tegen 10 cent de M2 't welk wordt goedgekeurd. Hierna is aan de orde. Rekening Weeshuis en Burgerlijk Armbestuur de Voorz. verzoekt de Commissie bij monde van den heer Schil peroord rapport uit te brengen. De heer Schilperoord zegt de rekening Weeshuis in orde te hebben bevonden. Als ook de rekening Burgerlijk Armbestuur. De ze worden aldus vastgesteld. Daar nu aan de orde is Gemeenterekening 1914, verzocht de Voorz. de Commissie, die met het nazien daarvan belast is geweest, verslag uit te brengen. Daaraan wordt voldaan bij monde van ucn heer J. v. d. Koog de Commissie heeft geen aanleiding, gevonden om de rekening niet goed te keuren doch wenscht op enkele pun ten eenige inlichting. In de eerste plaats: over de uitgaven aan verschillende menschen van arbeidsloon, en van zand hoewel de begrooting Voorstraat en Westdijk gelijk zijn gebleven. Dan werd nog een kleine aanmer king gemaakt over de rioolbuizen, verder over de vuilniskar waarvoor aange vraagt was f500 en waar nu f580 voor aangegeven staat. Dan nog dat door de Commissie een brief was ontvangen van den heer L. Vroeginde wei inhoudende dat volgens zijns inziens de Ieverantie's door hem aan de gemeente wel wat weinig waren, in verhouding van de groote cijfers aan de drukkerij en den heer Teepe. Daar Vroegindewei geleverd had voor f37.50 Teepe f205 en de drukkerij f350. Hierna gaat de Voorz. over om de Com missie te beantwoorden uiteenzettende waar om die uitgaven hebben plaats gehad geeft ook voldoende inlichtingen wat betreft den aanleg van rioolbuizen. En ten slotte wat het schrijven betreft van den heer Vroegin dewei aan de Commissie over de leverantie van het afgeloopen jaar. Speet het den voorz dat Vroegindewei zich niet gewend heeft VERSLAG van den Gemeenteraad van Den Bommel, op 27 Augustus 1915, des namiddags 2,30 ure. Aanwezig alle leden: de heeren J. C. Borg dorff en P. G. Jacobs, wethouders, W. J. Rosmolen, B. Jongeling, F. J. Knoop, Job Mijs en A. van Weel. Voorzitter de EdelAchtb. heer L. de Winter, Burgemeester-Secretaris. Na opening met formuliergebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en behoudens een kleine opmerking van den heer Van Weel goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen een schrijven van de heeren E. Mast en J, Mooijaart, dat zij eene in de vorige verga deringen gedane herbenoeming als lid eener leerplicht en onderwijscommissie aannemen. Aan de orde komt Rekening Burgerlijk Armbestuur 1914. dhr. Knoop brengt namens de Commissie van onderzoek rapport uit, en adviseert de 4| IJ rekening ongewijzigd vast te stellen, in ontvangsten f 4832.63, en uitgaven f 3070.615, alzoo met een batig saldo van f 1762.055, en zullen van dat batig saldo f262.015 in de ge meentekas worden gestort. Zonder hoofd, stemming wordt aldus besloten. Gemeente-Rekening 1914. Ook hiervan brengt dhr. Knoop namens de Commissie van onderzoek rapport uit, en adviseert ook deze rekening ongewijzigd, vast te stellen, in gewone ontvangsten op f 23170.59 en in gewone uitgaven op f24321.15, alzoo met een nadeelig saldo van f 1150.56, in buitengewone ontvangsten f 3003.10, in buitengewone uitgaven f 3000.—, alzoo met een batig saldo van f 3.10, in totaal in ont vangsten f 26173.69, in uitgaven van f 27321.15' alzoo met een nadeelig saldo van f 1147.46. Zonder discussie en zonder hoofd, stemming wordt dien overeenkomstig besloten. Verordening heffing en invordering haven gelden. Zonder hoofd, stemming wordt besloten in de verordening op heffing en invordering van haven en kaaigelden eenige wijzigingen te brengen. Verkoop Woning Van Vliet. De Voorzittei deelt den uitslag der ver- kooping mede en dat P. Huijer het huis voor f 1660,— afgemijnd heeft en leest een verzoek voor van C. van Vliet, om het huis niet Huijer, doch het aan hem te gunnen, daar hij genegen is een aanmerkelijke hoo- gere som uit te leggen. De heer Van Weel verzoekt dit punt in geheime vergadering te behandelen, doch de Voorzitter zegt, dat art. 44 der gemeentewet zulks verbiedt. De heer Van Weel wenscht geen partij te trek ken tusschen Huijer en Van Vliet, doch meent dat de knoop het best door gehakt kan worden door het aan niemand te gunnen, maar het te blijven verhuren aan C. van Vliet, maar dan voor een hoogere huurprijs. Op deze manier blijft het huis toch nog de rente opbrengen. dhr. Rosmolen keurt het ten strengste af, en zegt dat het een kwajongenstreek zou zijn, om eerst het huis te verkoopen, en dan niet te gunnen temeer daar we een geschikte kooper hebben, en de verkoopprijs niet tegen valt. dhr. van Weel zegt dat er wel eens grootere kwajongensstreken uitgehaald zijn. dhr. Borgdorff zegt dat het huis juist ver kocht is, omdat er voor de gemeente hooge reparatiën te wachten staan, en dat begrijpt demheer van Weel niet. Tevens zegt de heer Borgdorff dat hij het schandelijk onrecht vaardig zou vinden, dat de kooper den koop niet gegund werd, en denkt dat van Vliet het wellicht van Huijer huren kan voor een hoogere huurprijs. Dhr. Knoop zegt dat van Vliet juist even voor de vergadering aan hem in gezelschap van de heeren van Weel en Mijs heeft medegedeeld meer huur te willen verwonen en zou daarop in willen gaan en het huis niet gunnen. Dhr. van Weel zegt indien het hier gegund werd zou het tele foonkantoor ten huize van Van Vliet, ook veranderd moeten worden en komt de ge meente dadelijk weer voor nieuwe onkosten te staan en acht het in het belang van de gemeente het niet te gunnen. De voorzitter zegt dat men de zaak hier goed uit elkaar moet houden. Wij hebben eerst overwogen of de koopsom te laag is, daar allen het overeens zijn dat het huis goed aan de waarde is, gerekend met den staat waarin het zich bevind en waar geen overwegende bezwaren tegen den koop bestaan is er geen reden het niet te gunnen. Dhr. Jacobs zegt, als de koop niet gegund wordt, dan kunnen we elke koop wel te niet doen en men moet wel degelijk rekening houden, dat we niet voor particu liere man voor de gemeentebelangen zitten. De heer Jongeling vindt het een lastig geval, eenerzijds zou hij van Vliet gaarne willen laten wonen, doch anderzijds, zegt spreker, is de koop wettig geschiedt, en zijn den kooper geene overwegende bezwaren, zoodat de zaak voor de gemeente als cor- peratie zeer lastig is, en hoewel persoonlijk de zaak liever anders, wilt hij dat de ge-

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 4