iSe SSnidhollandsclie en Sfüeeuw§che Eilanden, lie Oorlog. Zaterdag 4 September 1915 30st' Jaargang N°. 2108 2 Antirevolutionair Orgaan Tweede Blad. officieel gedeelte. voor huis en hof. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Twee Bladen. BUITENLAND. Desa Courant versohgnt eiken Woensdag es Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij rooraitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Adrertentiën 10 Gent per regel. en *j% maal. Beeitunes 20 per regel. Boekaankondiging 5 Gent per rage! en */8 gaaal. Bieastaanyragea en BiengtaauMedingen 50 Cent per plaatsing. (ïroote letters en vignetten wordsn barakend naar de plaatsruimte dia s{| beslaan. Advertentiën vrorden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 se?. Alle stukken voor «te Redactie bestemd, Advertentfiém en verdere AdmlasistpatSe tranen toe te eenden aan den ütfever. Dit nummer bestaat uit Warschau- Petersburg-. ÏÏIT01YSSR Tfelefoos IiaSereoaiaiw. Mo. LANDSTORM-KEURING. JAARKLASSEN 1914 EN 1913. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk brengt teralgemeene kennis, dat de dienstplichtigen bij den landstorm derjaar- klassen 1914 en 1913 gelegenheid hebben zich aan een keuring te onderwerpen bij den keuringsraad, die zitting houdt te Middelhar- nis, in de Ambachtsschool, op Vrijdag 17 September 1915, 's voormiddags 10l/2 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de land- stormptichtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden o.a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huiswaarts wor de.? gezonden, hiervan moeilijkheden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maatschap pelijke of studie-belangen. Onderwerpen zij zich aan e'Sn onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschikt heid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans omalsland- stormplichtige in werkelijken dienst te wor den opgeroepen. Wenscht een landstormplichtige bij een anderen keuringsraad het onderzoek te on dergaan, dan kan de Voorzitter vaneerstbe- doelden keuringsraad hem daartoe op zijn "•^verzoek toestemming verleenen. De landstormplichtigen van de jaar klasse 1914 zullen hoogstwaarschijnlijk worden op geroepen om of op omstreeks 1 October a.s. en die van de jaarklasse 1913 om op of om streeks 10 November a.s. in werkelijken dienst te komen. Sommelsdijk, 31 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. VERGOEDING wegens KOSTWINNERSCHAP. BEZWAARSCHRIFTEN. De BURGEMEESTER der gemeente Som melsdijk brengt ter afgemeene kennis, dat bij Koninklijk besluit van 17 Augustus 1915, no. 34, en bij Beschikking van den Minister van Oorlog van 24 Augustus 1915, afdeeling Dienstplicht, no. 468 L., onder andere het navolgende is bepaald 1. Voor elke provincie wordt met ingang van 1 September 1915 voor den verderen duur van den mobilisatietoestand, of voor zooveel Hanger als door de Koningin wordt noodig geacht, een commissie ingesteld ten einde de Ministers van Oorlog en van Marine te die- men van voorlichiing in zake bezwaarschrif- iten van door de Burgemeesters genomen be slissingen nopens aanvragen om vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen yuan militie, landweer en landstorm. (Art, 1 v"an ihet Besluit.) De .commissie bestaat uit drie leden en is^p-vestigd in de hoofdplaats der provincie. (Art 2 ^an ket Besluit.) 3 'np tezwaarschiften worden gericht: aan denMinister van Oorlog, zoo de dienst plichtige wM Üet Seldt< beh°°rt f,ot <}e '"te- te te land landweer of den landstorm; aan den 'Min f ZnTtnt d^Tee plichtige, wien behoort tot de zee militie (8 i van .te .Beschikking.) tusschenkomst van t. te lichting voor ae pro\*ï®^'e' wa J is de gemeente, welker Bwgemeester de be slissing heeft genomen. 2 der Beschikking.) Bezwaarschriften, rechts treeks t>ij den Mi nister ingediend, worden do>or den Minister voor zooveel noodig aan de coramisste van voorlichting gezonden. 3 der Beschikking.) 5. De commissie stelt een nauwkeurig on derzoek in nopens hetgeen in het bezwaar schrift wordt aangevoerd, voor zoover het aangevoerde voor onderzoek in aanmerking kan komen. 4 der Beschikking.) 6. De commissie kan een persoonlijk on derzoek doen instellen in de woon- of ver blijfplaats van het gezin of den persoon, bij de aanvraag om vergoeding betrokken, zoo die woon- of verblijfplaats binnensland is gelegen. 5 der Beschikking.) 7. De commissie brengt aan den betrok ken Minister omtrent haar bevindingen naar aanleiding van het bezwaarschrift een rap port uit. In dat rapport vermeldt de commis sie tevens haar oordeel. 7 der Beschikking.) in verband met het vorenstaande wordt onder de aandacht gebracht: a. dat bovenaan op het bezwaarschrift moet worden gezet„Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog", zoo de dienstplichtige behoort tot de militie te land, de landweer of den landstorm, óf: „Aan Zijne Excellentie den Minister van Marine", zoo de dienst plichtige behoort tot de zeemilitie; b. dat echter op den briefomslag, waarin het bezwaarschrift wordt gesloten, moet wor den vermeld: „Aan de Commissie van voor lichting in zake vergoeding wegens kostwin nerschap te (in tevullen de hoofd plaats der provincie). De bezwaarschriften kunnen op ONGEZE GELD papier worden geschreven. Bij verzending per post moet de briefom slag van de noodige postzegels worden voor zien, tenzij de verzending geschiedt door een dienstplichtige in werkelijken dienst. Sommelsdijk, 31 Augustus 1915. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Eenvoudig middel tegen Bloedvergiftiging. Het komt dikwijls voor, dat men door het steken met een pen met inkt een wondje aan den vinger krijgt of onder den nagel; ook door het afspringen van een luciferskop kan bloedvergiftiging ontstaan. Het vingerlid zwelt terstond op en doet veel pijn. Niets is daarbij beter en van gunstiger werking dan het gekwetste lichaamsdeel in zure melk of karnemelk te steken, welke dan daarvan warm wordt en daarom een keer of drie vernieuwd moet worden. Terstond voelt men verlichting van pijn, en na een of twee uur al naar de groote van het lid, is alle gevaar geweken. -0- Wenken voor Rookers. De eerste en voor naamste regei is, nooit voor het ontbijt te rooken en in het algemeen niet met een le dige maagdeze gewoonte is uiterst na- deelig voor de spijsverteering. Rook nooit gedurende lichaamlijke inspanning als dansen hardloopen, wielrijden, bergklimmen of roeien en vooral niet bij een wedstrijd. Volg nooit de „slechte gewoonte van Franschen en Rus sen", die den rook door den neus laten gaan en haal ook nooit den rook door den neus op. Houdt den rook zoover mogelijk van oogen en neus verwijderd, hoe langer pijp hoe beter, onder het werk moet men het ge bruik van een kort pijpje vermijden. Een pijp is de minst ongezonde wijze van rooken, daarna de sigaar en de cigarette is het na- deeiigst. Werp uw sigaar weg zoodra gij er viervijfden van heb opgerookt, het laatste eindje is het schadelijkst; cigaretten zijn al tijd nadeelig doch het ergst zijn Oostersche cigaretten, omdat die met een hoeveelheid opium vermengd worden. 0- Kanker. Volgens het Engeische genees kundige blad The Lancet zijn er vier hoofd oorzaken van den kanker. Jn de eerste en voornaamste plaatszout in de yoeding. Te zoute voeding acht de Lancet beslist en in hooge mate schadelijk, beperkt toch het gebruik van zout in uw eten, zegt hij. Verder vindt hij gebruik van te veel vleeseh één der ernstige kankeroor zaken. Over het algemeen is de vleeschvoe- ding veel te sterk in de beter bedeelde krin gen: men denkt daar dat vleeseh het lichaam versterkt en dat is in zekeren zin ook wel het geval, maar zoo gauw men er te veel van neemt brengt men daarmee tevens een der gevaarlijkste kankeroorzaken in het lichaam. Beperkt dus het gebruik van vleeseh. De derde oorzaak is een overvoede toe stand van het lichaam door gebruik van meer voedsel in 't bijzonder van vleeseh dan noodig is, de onzuivere conditie van het lichaam als gevolg van het niet verteren van het voedsel dat genomen is. Zoo komt kanker zeer veel voor op hoogeren leeftijd bij lieden, die een lui, gemakkelijk leven hebben geleid, gepaard met zware voeding met veelal moeielijk te verteren spijzen. De vierde oorzaak eindelijk is het in het lichaam dringen van microben. Het allermeest komt volgens The Lan cet de eerste oorzaak het zout, voor. Men houde dus, op aansporing van de beste Engeische geneeskundigen, een behoor lijk diëet maar vooral van zout. „If salt were absent, cancer would be absent" (als zout afwezig is, zal kanker afwezig zijn). Wilden hebben zelden of nooit kanker omdat zij zelden of nooit zout gebruiken, dit spreekt boekdeelen. Alle dieren, behalve het varken, lijden aan kanker, en zout wordt gegeven aan schapen, koeien, paarden, doch nooit aan varkens. Wilde dieren lijden aan kanker alléén in dierentuinen, waar zij zout in hun voeding krijgen een Afrikaansche hippopotamis stierf te Londen aan kanker, door zoutvoeding In hoogere standen, waar veel vleeseh en dus veel zout gegeten wordt sterven meer menschen aan kanker dan in lagere waar minder vleeseh en dus minder zout op tafel komt. Het blad wijst er nog op dat bij Joden in Engeland kanker zoo weinig voorkomt en zooveel bij Christenen die hun ham en hun worst eten, niet omdat varkensvleesch de ziekte veroorzaakt (bij het varken werd nim mer kanker geconstateerd), maar omdat het steeds zoo zwaar gezouten is. Het zout is hier kankeroorzaak. -0- Tegen zonnesteek! Een zeer eenvoudig middel ter voorkoming van zonnesteek is diemen legge een stukje rood papier in den bol van hoed of pet, en de chemische stralen der zon, die den steek veroorzaken, hebben daardoor hun kracht verloren. -0— Tegen Bladluizen. Wij moeten de aange taste planten besproeien, herhaaldelijk be sproeien. Dit kan geschieden met zeepwater, niet te sterk tabakswater of een afkooksel van quassiahout. Men kieze daartoe bij voor keur een warmen avond. Bekend is het be- sproeiïngsmiddel van Koch1 K.G. groene zeep in 5 Liter heet water oplossen7 K.G. spaanders van quassiahout gedurende 12 uur in 5 L. regenwater laten aftrekken, deze vloei stof koken en filtreeren en na toevoeging van het zeepwater, tot 40 Liters aanvullen. Men moet de besproeiing herhalen, tot alle luizen verdwenen zijnanders is na korten tijd de plaag weer even groot. -0- Nesten voor kanarievogels. De beste en tevens goedkoopste stof, waarvan men dc kanarievogels hun nesten kan laten bouwen in den broeitijd, is wit, grof linnen dat men rnet een schaar iti lapjes knipt van 3 a 4 centimeters breedte en lengte. Deze lapjes rafelt men in draden uit. Met langere draden kunnen de vogels moeilijker overweg, en dikwijls ook blijven ze er met hun teencn inzitten, waardoor de nesten noodeloos wor den vernield. 0— Chocolade, hoewel een voedzame drank, kan door misbruik zeer nadeelig worden. De olie- en slijmachtige bestanddeeien verstoren de spijsvertering. Bijgevoegde specerijen zoo als vanille, maken de vertering veel gemak kelijker, maar prikkelen te veel. -0- Tegen de muggenplaag. Men plaatst een schoteltje met cajepoetolie in slaapkamer of alcoof, reeds in den vooravond, doch neme het weg bij het ter ruste gaan, aangezien de reuk des nachts te veel op de zenuwen werkt. De lieve mugjes kunnen deze lucht niet ver dragen en verwijderen zich met den looppas. Het is een kleine moeite dit middel eens te beproeven. Het is tevens zeer goedkoop. -0- On» kamers koel te houden. Een uitste kend middel om in warme dagen de kamers frisch te houden, bestaat daarin, dat men een met ijs gevulden emmer of ander voor werp, dicht bij het plafond hangt. In betrek kelijk korten tijd zal men de aangename uit werking daarvan ondervinden. De lucht om den emmer wordt afgekoeld en daardoor zwaarder, zoodat zij naar beneden zakt en plaats maakt voor de lichtere warme lucht, die op haar beurt weder wordt afgekoeld. Onafgebroken blijft dit voortgaan en door deze circulatie van de lucht blijft in de ka mer een aangename koelte heerschen. Observator. DE TOESTAND. Hoog in 't Noorden en ver in 't Zuiden van het Reusachtige Oostfront speelt thans de grootste gebeurtenissen af, gebeurtenissen die van veel belang zijn bij het verder ver loop van den krijg. In het Noorden gaat het om en in de rich ting van Riga. 't Heeft daar lang stil geweest, er gebeurde daar haast niets, omdat de Duitschers hun werk elders hadden. Ze moesten Brest-Litowsk nemen en na de inneming de vluchtende Rus nog achtervolgen. En komt nü Riga aan de beurt De Duitschers die Mitau, daar aan de Nje- menek en bij de Dwina al wekenlang stonden, zijn nu opgerukt. Ze rukken op de Dwina aan en richten hun aanvallen tegen de Spoor weg ten Zuiden van de Dwina en op deze rivier zelf. Eti nu wordt gemeld dat de troepen van generaal Below, die tot von Hindenburg behooren, strijden om het brug- gehoofd van Friedrichstad. Deze plaats ligt ook aan de Dwina, aan welken mond Riga ligt. Als dus de Duitschers hier den overgang forceeren, dan kunnen ze van twee kanten langs beide oevers op de stad Riga aanrukken. En zouden de Russen dan dit voor hen zoo gewichtige punt nog kunnen houden Hoewel, het zou nog wel eens lang kunnen duren eer Riga viel, als n.l. de Rus daar met een overmacht dit bruggehoofd verdedigd. De medewerker van de N. R. Ct. uitte gisteren het bezwaar: Als de Dwina maar geen Yser en Friedrichstad maar geen Dix- muiden wordt. We noemden het Zuiden het tweede be langrijke punt. Op het kleine strookje dat Rusland nog van Galicië bezet houdt hebben het thans de Oostenrijkers gemund. Zij rukken daar in zeer snelle marschen net even ten Zuiden van de moerassen al aanvallen afgeslagen. Daarbij hebben de Rus sen zware verliezen geleden." Men ziet dus dat de berichten op dit front, zoowel Noordelijk als Zuidelijk in de eerste dagen van groote beteekenis kunnen worden. Nu in 't Zuiden Luck gevallen, of liever ont ruimd is, is de overgave van de vestingen Rowko en Dubno slechts een kwestie van dagen. Het ziet er daar voor de Rus alles behalve rooskleurig uit. Over de beteekenis van deze en voorgaande Russische nederlagen is men nog maar niet uitgepraat. 't Is vermakelijk om dit woord eens te- gebruiken hoe sterke Anti-Duitsche bladen als „de Telegraaf" trachtten die nederlaag als zonder beteekenis voor te stellen. „De geheele terugtocht" aldus dit blad geschiedt overeenkomstig het door den gene- ralen staf vastgestelde plan. Door het vijan delijke leger naar het buitenland te lokken tot zekere van te voren aangewezen linie, verwijdert het Russische leger de Duitsche strijdmacht van haar spoorwegen en appro- viandeeringsbasis en terwijl de vijand oprukt, verlengt hij zijn verbindingswegen en ver zwakt zijn strijdmacht, daar hij een zekere troepenmacht voor de bezetting van het ver- De kaart toont de belangrijkste Spoor wegverbindingen en den toestand van het oorlogstooneel ten noorden van Warschau tot de hoofdstad van het Russische Rijk, PE TERSBURG. De bij Petersburg dichtst bij zijnde stelling ten zui den van Riga, welke op de kaart aangewe zen wordt, is ongeveer 500 K.M. van Peters burg verwijderd. maar Oostelijk, Het Oostenrijksche iegerbe- richt meld'de in 't begin dezer v/eek al dat der Russen tegenstand aldaar gebroken was en dat zij in vollen aftocht zijn. Het laatste bericht dat wij var, dit front gedeelte ontvingen luidde: „De vesting Luck is sedert gisteren In ons bezit. Het 29ste regiment infanterie heeft de Russen met de bajonet uit het station en de verschanschte stellingen ten Noorden der stad verdreven en is daarna tegelijk met den vluchtenden vijand de stad binnengedrongen, die gisterenavond van vijanden was gezui verd. De verslagen Russen zijn naar het Zui den en Zuidoosten teruggetrokken. Bij Bialy Kamien (ten Noorden van Zloc- zow in N.O. Galicië) is het leger van gene raal Boehm Ermolli over een afstand van 20 K.M. door de vijandelijke linie heengebroken. Deze dubbele nederlaag heeft de ten Westen van de Styr vechtende Russen tot den terug tocht achter die rivier gedwongen. De terugtocht heeft zich vanochtend ook uitgestrekt tot het front bij Zborow (ten Z.Z.O. van Zloczow), welke plaats gisteren door het leger van generaal Bothmer is genomen. Aan de Strypa wordt nog gevochten. De Russen hadden gisteren bij een tegenaanval in de streek van Kozowa (ten Oosten van Brzezany, aan de Koropiec) een Duitsche en een Oostenrijksch-Hongaarschebrigadeeenige K.M. teruggedrongen. Een daarop door onze troepen tot verdrijving van den vijand on dernomen flankstoot heeft de Russen, nog voor het tot een aanval was gekomen, tot een overhaasten terugtocht op den Oostelij ken oever van de Strypa gedwongen. Ook ten Noorden van Buczncz (aan de Strypa) zijn verscheidene vijandelijke tegen overde gebied moet achterlaten. En het ge bied, dat de vijand bezet, is verwoest, ter wijl de Russen terugwijken naar streken, die voor hen een onuitputtelijk provisie-depot vormen.'. Veel behoeven we hierop niet te zeggen. Waarom hebben de Russen dan geen stand gehouden op hun beter verdedigbare en dichter bij hun magazijnen gelegen Boeglinie Het onzinnige van bovengenoemd blad springt voldoende in 't oog wanneer men nagaat welk een ontzaggelijke inspanning de Russen zich hebben getroost om de oorspronkelijke bezette en zeer belangrijke stellingen te behouden. Onbetwistbaar is het: de Russen hebben zeer gevoelige slagen gehad. En welke ge volgen zal dit voor de toekomst hebben In Duitsche militaire kringen gaat men zoover dat men het Rusische leger niet meer instaat acht in dezen oorlog een noemens waardige rol te spelen. De Russchen aldus redeneert men, zullen het wellicht niet aan taaien tegenstand laten ontbreken doch de woekerende demoralisatie in hun gelederen doet nu reeds de verschrikkelijke catastrophe verwachten. Brest Litowsk is de mijlpaal in de geschiedenis van den veldtocht in het Oosten. Duitschland kan nu weer herademen, want met den val van Brest Litowsk is het Russische gevaar voor een tijd afgewend en het woord van Keizer Wilhelm, dat de beslissing in het Oosten reeds gevallen is, is thans bewaarheid. Deze beschouwing kan juist zijn, maar die juistheid zal dan toch eerst moeten blijken. in Rusland zelf? Daar is men hoe buiten bladen ook oordeelen zelf niet gerust. Aan een toekomstig offensief, gelooft men nau-

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3