f PENNEKRASSEN. BINNENLAND* OFFICIËEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. ÜÏTSÖ GE VISSCHERIJ. MSr wordt het wilde b.ecstendom opge schrikt door 't geweld der strijdende vij anden. Maar ook daar worden de Russen steeds achterwaarts gedrongen, zoodat de berichten al melden dat het Russen-leger op die plaats in drieën brak. De toestand is nl. zoo, dat twee afgescheiden Russische legermachts, een ten zuiden en een ten noorden van de moerassen, een Duitsch- Oostenrijksche legermacht tegenover zich hebben. Welk verband er bestaat tusschen het Rus sische centrum dat op Brest-Litowsk terug trok, en het Russische noorderleger in Koer land is niet bekendevenmin waar de Rus sische hoofdmacht zich bevindt. Maar dat verband tusschen de van Brest- Litowsk teruggetrokken hoofdmacht en de troepen in de buurt van Riga is in elk geval zeer los. Wordt Wilna genomen, wat maar een kwestie schijnt van korten tijd, dan kan men zeggen, dat dit verband geheel verbroken is en de Russische legerscharen in drie onder ling niet samenhangende armeeën uiteenge slagen zijn. Wat het nu aldaar verder worden zal, stel eens Wilna wordt heden of morgen geno men We plaatsen een vraagteeken. Zal Hindenburg nu inderdaad een kans wagen om Petersburg te bereiken -Zal Riga niet meer het eind-, maar het tusschenstation zijn En staat de levendige actie der Duit- sche vloot der laatste dagen daarmede in direct verband De overzicht-schrijver van het „Vaderland" maakt hierover enkele aar dige opmerkingen Voor het Duitsche leger is thans een ge wichtig moment aangebroken. Een campagne in Rusland, wellicht een wintercainpagne, moet resultaten afwerpen, die de ontzettende inspanning en offers ruimschoots vergoedt; zij dient tot een overwinning te leiden, die den oorlog voor Duitschland zoo niet beslist, dan toch het einde er van bespoedigt. En het spreekt van zelf dat indien Duitsch land tot een campagne in Rusland overgaat, het hierbij een onmiddellijk en vast doel voor oogen heeft, ten einde niet noodeloos aan de gevaren van zulk een grootsch onder nemen te zijn blootgesteld. In deze dagén wordt door ieder welgeaard burger, in wien sinds Augustus 1914 tal van sluimerende strategische talenten zijn ont waakt, veelal hoofdschuddend beweerd dat een veldtocht in Rusland voor de Duitschers tot een tragisch einde voeren moet. Veelbe- teekenend herinneren zij aan Napoleon's cam pagne. aan Moskou en aan de Beresina. En indien het mogelijk ware, zouden zij mis schien wel geneigd zijn Von Hindenburg te waarschuwen, dat een voorttrekken in Rusland thans gevaarlijk worden kan. Zij vergeten echter in hun bezorgdheid dat het Duitsche legerbestuur oök wel eens van Napoleon en diens veldtocht in Rusland zal hebben vernomen en dat het tevens over den noodlottigen afloop tamelijk nauwkeurig zal zijn ingelicht! Ook hierbij geldt het ongetwijfeldde beste generaals hebben nog nooit den kruitdamp geroken In den heksen ketel dien wij Balkan noemen komt meer roering. Roering ten voordeele van Duitschland. De Vossische Zeitung plaatst een artikel van eentoonaangevend Bulgaarscji staats man, getileid; Bulgarijë's verwachtingen. Hij schrijft o. m.: Het erikèle dagen geleden be- reikte resultaat der Turksch-BuIgaarsche an- derhandelingen js„een_ge.beurtenis van verre, strekking, want zij beteekent niets minder dan een ondubbelzinnig en beslist oversteken van Bulgarije naar de verbonden centrale mogendheden. In verband hiermee staat ook de benoeming van den nieuwen minister van oorlog, generaal Jekof, die de Turksch-Bul- gaarsche onderhandelingen ten einde heeft gebracht en overigens als een ijverig voor stander geldt van een Duitschgezinde politiek. Er moge, na dit alles,' officieel nog worden gesproken van een Bulgaarsche onzijdigheids- politiek, feitelijk kunnen de Bulgaren thans reeds als de bondgenoten van Duitschland en Oostenrijk worden beschouwd, hetgeen, naar gehoopt mag worden, binnen den kortst mogelijken tijd ook door Bulgarijë's actieve deelneming aan den oorlog zal worden be wezen. „Ga je gang maarl" Op het gelaat van den compagniescom mandant was geen rimpel te bespeuren. Ernstig-streng keek hij den soldaat aan. 't Was het „rapportuur" der compagnie. Brutaal, totaal onvatbaar voor indrukken stond de soldaat vóór zijn Kapitein in af wachting van zijn straf. ,,'t Spijt me, Jansen. We hebben het goede met je voor gehad; we hebben je ontelbare malen gewaarschuwd. Maar je hebt niet wil len luisteren. Altijd waart je dwars. En nu moet je de gevolgen dragen, jongen. Je straflijst heb ik nagezien en het wemelt bij jou van rapporten Kwartierarrest, politieka mer, provoost en zelfs een paar malen cachot. Nu is de maat vol. Wie niet hooren wil moet voelen. Er zal aangevraagd worden voor je naar Hoorn te zenden. Nog iets te vragen?" Er volgde geen antwoord. „Ga je gang maar!" Hij had de deurknop reeds in de hand, toen dezelfde vaste stem weer klonk: „Gaat dat zoo maar. Kan-je niet salueeren 1" Zij, die op het bureau zaten, zagen het: hij wou onbeleefd wezen. Hij wou er ruwe woorden uitgooien. Een ondeelbaar oogenblik echter keek hij in de doorborende oogen van zijn chef en sloeg de zijne neer. Hij zag, dat het meenens was en bracht daarna werk tuigelijk de rechterhand aan zijn kwartier muts, maakte model rechtsomkeert en vertrok onder geleide van twee gewapende soldaten naar het lokaal, waar hij in voorarrest zat. „In den grond doodgoed, maar bedorven", zei de Kapitein tegen den sergeant-majoor administrateur. „De volgende Natuurlijk hij kon er zich niet verder aan gelegen laten liggenhij had wel meer te doen. En dan, hij was toch de chef. Hij kon toch niet afdalen tot vertrouwelijkheid met een dood-gewoon soldaat. Hij hoorde nog de laatste woorden„We hebben Hoorn voor je aangevraagd". Hij vroeg zich af, wat het beteekende. Ja, nu wist hij iets. In Hoorn was de straf-com pagnie. Ze gingen er heen, {omdat de ge wone disciplinaire^straffen niet voldoende wa ren voor je. Dan was je totaal van de bui tenwereld afgesloten en kon je alleen brief wisseling houden. Ja, als je goed oppaste mocht je een paar uur per week uit. Je kreegt, meende hij, 3 of 5 cent per dag soldij. En van verlof was geen sprake. Maar 't laatste kon hem niet schelen. Waar moest hij in vredesnaam naar toe? Naar zijn woonplaats Rotterdam Naar de vrouw, die met zijn vader leeft en die zijn moeder niet is, omdat deze laatste er met een ander is van door gegaan Daar wordt hij toch ook maar uit gelachen. Meestal ging hij naar zijn getrouwde zus ter. Maar dat mensch kon je toch ook niet altijd lastig vallen 1 De meeste keeren ging hij niet met verlof en verkocht het vooreen paar gulden. Dan kon hij tenminste zijn hartstochten weer botvieren. Dan kwam hij laat n£ het avondappél in het kwartier aan en maakte kabaal in de wacht, om daarna, dronken als-ie was, op zijn stroozak gesme ten te worden als een heestdikwijls onder ruw gelach van vele zijner onmeedoo- genlooze kameraden. Nu hij zit te peinzen, in zijn donkere cel, over de woorden van zijn compagniescom mandant, diepen zich weer veel herinnerin gen op. Hij was naar een kroeg gegaan, want het was pas soldij geweest. Hij had sterken drank gedronken als water en was met het sluitingsuur der kroeg naar de wacht gestrompeld. Wat er verder gebeurd was, kon hij zich niet meer herinneren. Maar den volgenden morgen kwam de wachtcommandant (voor hem, gelukkig, een milicien-sergeant), die hem op den schouder klopte en hem zei „Je weet misschien niet, wat er gisteravond is voorgevallen. Maar ik wil je wel vertellen dat de dikke oogen, die ik heb, afkomstig zijn van jouw slagen. Maar stel je gerust, ik zal geen rapport opmaken over dat, in de hoop, dat het je tot leering zal zijn. Je krijgt alleen een rapport over het te laat komen. Want anders ging je voor de krijgs raad, man. Jansen, doe me nou is 'n pleizier en drink niet meer. Je ziet, hoever je komt. Misschien wel voor het eerst van zijn leven voelde hij zich aangedaan. Er waren dus toch nog men- schen, die het wél met hem meenden. En hij zou probeeren van den drank af te blijven. Alle goede voornemens vervlogen echter in rook. Hij kón er niet afblijven, omdat hij er naar trachtte in eigen kracht. Dergelijke tooneelen herhaalden zich maar al te vaak, totdat het tenslotte spaak liep, provoost en cachot niet meer hielpen en Hoorn werd aangevraagd. Zij zaten met hun drieën in een coupé van den sneltrein, een sergeant en soldaat als begeleiders en Jansen, die begeleide. Hij had geen woord gesproken. Zeeland hadden Ze reeds verlaten, nu stopten zij aan het groote station van Roozendaal, waar een half uur gewacht moest worden. Hij wilde niet uit. stappen, wilde niets gebruiken en zei niets. Voort ging het weer, over de groote Moer. dijkbrug, naar Dordrecht en toen Rotterdam...^ Hij stond op en liét het raampje zakken. Plots sprak hij rad„Hier ben ik geboren „Ach, was ik maar nooit geboren". „Het is de schuld van mijne ouders". En als zij over het viaduct snorren balt hij de vuist en met rauwe stem gilt hij over de huizen massa: „Vervloekt zijn ze!. Ontzet kijkt de onderofficier hem aan. Neen hij kon de z.g. „fijnen" niet verdra gen, maar hij weet toch wel, dat er in hun Bijbel, die de zijne niet is, staat: „Wie zijn vader of moeder vloekt, diens lamp zal wor den uitgebluscht in zwarte duisternis". Hij tracht hem te kalmeeren, maar Jansen is neergezonken op zijn bank, de handen onder het hoofd, snikkend als een kind. Hr K. Nationale Christen Geheelonthouders Vereenlging. De 35e Algemeene Vergadering der N. C. G. O. V. werd gisteren te. Utrecht in het gebouw IRENE gehouden. De voorzitter, Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, van Utrecht, opende de vergadering door te laten zingen Gez. 23, las daarna een gedeelte van Psalm 33, waarna Ds. P. Veen, van Zutphen, voorging in gebed. De voorzitter deelt mede, dat, aangezien men samengekomen is om zoo veel mogelijk zaken te doen, hij ditmaal geen openings rede zal houden temeer waar straks na de morgenvergadering, Ds. C. L. van den Broek een wijdingswoord zal spreken. Commissies werden benoemd voor het nazien van de Geloofsbrieven, de rekening van den penningmeester en voor het stem bureau. Uit het verslag van den secretaris, Ds. D. van Krevelen, van Lichtenvoorde, stippen we aan dat er door het hoofdbestuur en de af- deelingen heel wat werk is verricht, niette genstaande den oorlogstoestand. Verschil lende van die werkzaamheden passeerden de revuezooals arbeid onder militairen, vluchtelingen, zeelieden, maaiers en hooiers, werk onder de jeugd, vergaderingen in zalen en in de open lucht enz. enz. Door de mobilsatie worden in sommige afdeelingen goede werkkrachten aan den ar beid onttrokken. Dat neemt echter niet weg dat er, over het geheel in de Vereeniging veel werkkracht tot uiting kwam. Herdacht werden de brs. J. D. Wolters, van Velp, Ds. J. H. Wolters, van Heemstede, Marmelsteyn, van Amsterdam en Ruitenbeek, van Doorn, die aan de Vereeniging ontvie len door den dood. De rekening van den penningmeester, J. Henri Ledeboer, van Amsterdam, sloot in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 5941.27. De Algem. Vergadering in 1916 zal D. V. in Middelburg gehouden worden. De aftredende leden van het Hoofdbestuur Mevr. C. W. Barse Van Versschuer-Van Bal veren, Ds, C. L. van den Broek, J. Huizinga, Ds. D. van Krevelen en A. L. Soetekouw werden herkozen terwijl in de vacature Dr. Cramer werd gekozen Dr. K. E. de Jong te Haarlem. Na het afdoen dezer huishoudelijke zaken werd door Ds. C. L. van den Broek uit Dor drecht een Bidstond geleid. Te 1 uur vereenigden de vergaderden zich aan de koffietafel, om daar na over te gaan tot behandeling van verschillende voor stellen. Een voorstel van het Hoofdbestuur tot wijziging van Art. 5 der Statuten kon het vereischte aantal stemmen niet halen. Aangenomen werden de voorstelllen betref fende het schrappen van leden en hun recht van beroep, terwijl besloten werd den arbeid onder drankzuchtigen krachtig ter hand te nemen. Bij een voorstel tot stichting van een Bond voor Plaatselijke Keuze werd verwezen naar hetgeen de N. C. A. in dezen reeds deed, dit geschiede eveneens met een voorstel tot polsing van de politieke partijen inzake drankwetsbepallngert, en met eën betreffende het tegengaan van den handel in rumboonen. Getracht zal worden zoo veel mogelijk een spreker in het belang van den drankstrijd te doen optreden op het C. N. Zendingsfeest, Overwogen zat worden de vervaardiging van een Bondslied. Eenige voorstellen, den ar beid der Commissie van Redactie rakende, worden naar die Commissie doorgezonden. Aan het eind der vergadering vat de voor zitter de besprekingen van den dag samen en wijst er op dat de besluiten hier genomen, feitelijk geraamte vormen. Ieder in zijn kring zorge, dat er vleesch en bloed om dat ge raamte kome. Spreker releveert wat in ver band met de niet aangenomen wijziging in de Statuten ons te doen staat. Hij spreekt de wensch uit, dat er eenheid moge zijn in den arbeid, en in onze verhouding tot den Heere en dat de vergadering uiteen moge gaan in de overtuiging dat, zoo de Heere het huis niet bouwt, de bouwlieden tever- geefsch arbeiden. Na het zingen van Ps. 138: 4 sloot Ds. A. J. Montijn, van Haarlem, de samenkomst met dankzegging. De vergadering werd bijgewoond door 161 afgevaardigden, vertegenwoordigende 104 afdeelingen, en 26leden, niet-afgevaardigden. Duitsch vliegtuig geland. Zaterdagmorgen is onder de gemeente Venlo een Duitsch vliegtuig gedaald. De inzitten den, een officier en een mindere zijn naar den garnizoenscommandant geleid. Het vlieg tuig was uit België op weg naar devesting Wesel. De vliegers meenden dat zij boven Duitsch grondgebied waren en deden een noodlanding. Toen zij bemerkte op Neder- landsch grondgebied te zijn gedaald wilden zij weder opsteigen wat hun door de militai ren werd belet. OEMEENTEBEG ROOTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uit gaven der Gemeente, voor het dienstjaar 1916 van af heden tot den dag der behandeling in den Raad, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Sommelsdijk, den 27 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. BOUMAN. SOMMELSDIJK. De keuring van landstorm- plichtigen, jaarklasse 1914 en 1913, zal voor deze gemeente worden gehouden te Middel- harnis, op Vrijdag 17 September a.s. v.m lO'/j uur. MIDDELHARNIS. 't Zoontje van J. Don, had 't ongeluk zich zoo ernstig met een glas scherf aan zijn hand te verwonden, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Zaterdagavond omstreeks elf uur kwa men eenige personen uit Sommelsdijk welke onder den invloed van sterken drank ver keerden over de Westdijk en stelden zich zeer rumoerig aan, ten slotte ontaardde dit in een kloppartij tusschen de belhamels onderling. OUDE TONGE.* Door den Heer P. C. v. Dongen is aan den Raad dezer Gemeente ingediend een verzoekschrift tot het oprich ten van een Emailleer inrichting voor Rij wielen kachels Haarden enz. NIEUWE TONGE. Maandagavond omstreeks 8 ure brak er brand uit in de schuur van Jacob Verolme. De hulp der brandspuit kon wegens gebrek aan water niet baten zoodat het aangrenzende woonhuis mede een prooi der vlammen werd, omstreeks 12 uur kon de brandspuit inrukken. DIRKSLAND. De graanoogst is voor dit seizoen weder ingezameld. Het mooie weer van de vorige week heeft daartoe ze.r me degewerkt. Hel beschot is algemeen zeer be vredigend eii terwijl de prijzen hoog zijn valt financieel zeker niet ;te klagen. Thans is men druk aan het aardappelrooien en uien plukken, aardappelen geven minder beschot dan verleden jaar. Uien zijn meestal goed HERRINGEN. Hedenmiddag circa 2.30 uur ontlastte zich boven deze gemeente een kort doch hevig onweder gepaard gaande met regen en een zeer sterke winddruk. De ko renmolen van den Heer Nipius werd hierdoor van zijn kap met toebehooren be roofd. Letterlijk niets bleef gespaard behalve de romp. Alle wieken liggen stuk, de kap zelf voor het grootste gedeelte ingedrukt, de staart en een stuk der kap bleef in een ge vaarlijke positie hangen. Splinters enz. werden ver in de omliggende tuinen aangetroffen. De molenaar welke met zijn personeel aan wezig was, probeerde de in werking zijnde molen, bij de eerste teekenen van onweder tot stilstand te brengen om de bliksem af leider op de molen te plaatsen dat echter evenwel niet mocht gelukken, wilde hij zijn leven niet in de waagschaal stellen. Als reden van oorzaak kan tot nog toe niets worden opgegeven, men vermoedt uit schot van wind of het inslaan van het hemel vuur. Voor de eigenaar alzoo een belangrijke schadepost. Vanwege het bestuur der gemeente is Maan dagavond een wacht geplaatst geworden bij de molen wegens de gevaarlijke houding die de kap na de verwoesting heeft aangenomen. De landstormplichtigen van de lichting 1915, uit deze gemeente n.l. v. d. Velde en van 't Hoff zijn beiden ingedeeld in garnizoen te Haarlem. De klompenmaker A. M. alhier had het ongeluk bij zijn werkzaamheden, d. w. z. bij het scherp slijpen van zijn gereedschap, een zijner vingers zoo te verwonden dat werken voor hem in de eerste dagen onmogelijk is gebleken. Met de ziekte onder de varkens is het gelukkig tot op heden goed afgeloopen in tegenstelling van naburige gemeenten. Slechts een tweetal zijn verkocht geworden, terwijl geen gevallen met doodelijken afloop zijn voorgekomen. Daarenboven wordt thans van geen ziektegevallen gehoord. Burg. en Weth. dezer gemeente hebben gedurende 14 dagen vanaf 21 Aug. tot 3 Sept. ter inzage ter secretarie nedergelegd de voor- loopig vastgestelde Rekening van Ontvang sten en Uitgaven, dienst 1914. STELLENDAM. J.L Zaterdag strandde op de Garnalenplaat nabij de Hinder het Noord- sche stoomschip Rollon met kooien geladen van Goole naar Rotterdam. Het stoomschip is Zaterdagmiddag met behulp van 2 sleep- booten weer vlot gekomen. J.l. Zaterdag werd in de Kroningspol der weer een 2-jarige os dood gevonden. Dat is reeds de zevende in dit seizoen Van dezen os was eigenaar de heer Nieuwenhuizen te Dirksland. GOEDEREEDE. De gemeenterekening over 1914 zal tot 17 September a.s. voor een ie der ter inzage liggen. Door den beurtschipper v. Gelder werd de vorige week Zaterdag ongeveer 400 H. L. juin geladen tegen f3.50 de 60 kilo. OUDDORP. J.l. Zaterdag is op het strand alhier aangespoeld en door de kustwacht al daar gevonden een flesch waarin het volgende briefje bevond: Torpedoed AH lost, s.s. „Ara bic". HELLEVOETSLUIS. In de gisteravond ge houden raadszitting is de gemeenterekening van 1914 voorloopig goedgekeurd en vast gesteld in ontvangsten f82.354.38 en in uit gaven f83.183.53'/2. Zij sluit dus met een nadeelig saldo van f 829.15J/2. erft dat Koninkrijk dat voor u is weggelegd van voor de grondlegging der wereld. Hier na werd hij door de gansche Raad hartelijk de hand gedrukt tot afscheid, iterwijl de Voorz. na deze de Vergadering sloot. Ongecorrigeerd. Verslag van de gehouden zitting van de Raad der Gemeente OUDORP gehouden op Zaterdag 28 Augustus 1915. Aanwezig alle leden. Opening der vergadering door den Voor zitter de Burgemeester met het voorlezen van het gebed. De notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ter behandeling ingekomen stukken: Een verzoekschrift van L. Mastenbroek, gemeentebode om voor de toenemende ar beid door hem te verrichten hoogen salaris te mogen ontvangen. Dit verzoek wordt aan gehouden tot een volgende vergadering. Verslag wordt uitgebracht door de com missie die belast was met het onderzoek van de reclames op Hoofdelijken Omslag. Verslag van de commisie tot het nazien der Gemeenterekening wordt eveneens voor gelegd en werd aan hen zonder noemens waardige opmerking voorgesteld tot goed keuring. De begrooting dienst 1916 werd aan hen op enkele posten aanmerking gemaakt. De daarop voorgestelde verhooging van politie dienst en andere verhoogingen van ambte naren werden niet goedgekeurd. Over een en ander ontspon een levende discussie tus schen de Voorzitter en de Raadsleden. De Voorzitter meende dat nu door de dure tijden deze verhooging zeer ten stade zou komen. T. Hameeteman meent alvorens te beslui ten of er een werkelijke druk op de bevol king rust, na te gaan of nu het sterken drank gebruik af of toe genomen ts volgens den accijns. De Voorzitter zegt, dat dit geen maatstaf kan zijn omdat in de laatste jaren toen dat gebruik is afgenomen. De voorgestelde ver hooging van hun jaarwedde komt eerlang de ambtenaren ten goede met hun pensioen berekening. T. Hameeteman meent dat de salarissen voldoende zijn in vergelijking met die van een arbeider. De Voorzitter beweert dat deze in werke lijkheid mee verdienen als de cijfers wel eens opgeven. T. Hameeteman. Ook daarvoor werken zij tot laat in den avond om aan die bijverdien ste te komen. J. C. Lodder meent ook als eenmaal weer deze toestand van duurte over is en wellicht eene abnormale tijd van goedkoope levens middelen is ingetreden, juist hen die een vast salaris genieten daar dan wel bij zullen varen. Ook KI. Voogd deeld deze meening, waarom ook zij niet voor zijn om tot trac- tementsverhooging over te gaan. Met alge- mnene stemmen werd dan ook deze verhoo ging afgestemd. Bij het nazien van de Rekening en Be grooting van het Algemeen Armbestuur meende ook de commissie aan te mogen dringen op bezuiniging ook de Voorzitter deeld deze meening en is van oordeel alvo rens onderstand worde verleend, eerst na te gaan wat de betrokken diaconiën kunnen doen, daar in de eerste plaats deze taak van bedeeling bij hen berust; mocht het dan zijn dat die armlastige personen door levensge drag of anderzins geen aanspraak mogen hebben op die bedeeling, wij dan ten laatste te hulp zullen komen. Omdat deze fondsen zeer beperkt zijn, moet hier nauwlettend wor den toegezien. Ten slotte komt de commissie bij monde van den heer J. C. Lodder met het voorstel om aan de navolgende personen een duurte- toeslag te geven. De Burgemeester en Secre taris ieder f 100. De twee veldwachters en den nachtwaker elk f 50. De havenmeester de gemeentebode en de onderwijzer P. Hekman elk f 50 te geven. De Voorzitter gaf de com missie de eer voor dit voorstel. De heer T. Hameeteman ook deel uitma kende van deze commissie voegde hier in het midden, dat het de meerderheid van deze commissie was, die dat ondoordachte voor stel hadden doorgedreven, maar dat hij daar niet met mee was gegaan. De heer J. C Lodder achtte zich verplicht toen de eer van deze commissie werd aam gerand met de qualificeering ondoordacht (of juister weer gegeven onbekochtdeze woorden persoonlijk terug te slingeren naar het hoofd van den heer T. Hameeteman. De heer KI. Voogd vond dit voorstel toen wel wat ingrijpend en zou daarmede niet accoord kunnen gaan. Na gehouden stemming bleek dan ook dat de Raad met 5 tegen 2 stemmen deze duurte toeslag niet aannam. Na de rondvraag, gevoelde de Voorzitter zich gedwongen om het vrijwillig aftredende Raadslid de heer Krijn Voogd, die thans voor het laatst de zitting bijwoonde, een woord van afscheid toe te voegen. Hij bracht hierbij in herinnering de aange name samenwerking die hij van hem had ondervonden en sprak dat hij nooit een bits woord van hem han vernomen, enwenschte dat hij nog tot in lengte van dagen genieten mocht van de rust die hem door de Raad van harte zij gegund. De heer Krijn Voogd zichtbaar aangedaan door de warme bewoordingen van den Voor zitter, sprak daarvoor][zijn oprechten dank, en hoopte daar nu de tijd van scheiding voor hem van deze vergadering is aangebroken de Raad voorts moge voortgaan in onderling vertrouwen en dat hune beraadslagingen mo ge strekken tot eere van Hem en tot heil dezer gemeente' En dat wanneer de tijd van ons aller scheiden van deze aarde zal zijn aangebro ken, tot ieder onzer zal kunnen gezegd wor den; komt in gij getrouwe dienstknecht be- De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redactie! Aan de inwoners van Dirksland. in Uw blad van 25 Aug. 1915, komt in de kolom „Plaatselijk Nieuws", een bericht voor betreffende, de door ons opgerichte tooneel- vereeniging. Genoemd bericht, onderteekend door part. corr. houdt den wensch in, dat wij niet lang pleizier mogen bebben van deze Tooneelvereeniglng. Deze wensch is echter voor twee uitleg gingen vatbaar. Het meest waarschijnlijk lijkt ons de uitlegging, dat de inzender den wensch te kennen heeft willen geven, dat demobili satie spoedig zou intreden en zoodoende onze vereeniging zou ophouden te bestaan. Mocht dit de bedoeling zijn, waaraan wij haast niet twijfelen, dan verklaren wij ons met den wensch volkomen accoord en betuigen wij den schrijver onzen welgemeenden dank. Hoewel naar onze meening zeer onwaar schijnlijk, kan het echter ook zijn, dat deze wensch de antipathie tegen de oprichting diende te kennen te geven. Deze mogelijkheid dus niet uitgesloten zijn de, willen wij het doel trachten te verklaren dat wij met deze vereeniging beoogen. Bij sommige burgers heerscht de meening dat wij deze vereeniging opgericht hebben, door gebrek aan huiselijkheid of gezelligheid. Dit is absoluit niet het geval. Wij hebben huiselijkheid en gezelligheid genoeg. De in kwartiering liet niets te wenschen over. Maar ons Detachement bestaat voor het grootste gedeelte uit jongelui, die ook in hun burger leven reeds lid waren van eene tooneelver- eeniging. Om alle bezwaren, welke de burgers even tueel tegen het bestaan van onze vereeniging mochten hebben, uit den weg te ruimen, willen wij trachten, even het doel van onze vereeniging te verklaren. Het hoofddoel is, door het geven van enkele, absoluut nette en voor niemand stootende uitvoeringen, behalve ons, ook het publiek eenige gezellige winteravonden te bezorgen. Alle tooneelstukken en voordrachten zullen aan eene strenge controle onderhevig zijn. Wij hopen en gelooven, dat een groot ge deelte der burgerij nu gerustgesteld zal zijn en dat wij op hunne medewerking kunnen rekenen. Wij verzoeken tevens den part. corr. zich in den vervolge wat duidelijker uit te druk ken, om misverstand te voorkomen. De Redactie beleefd dankend voor de ver leende plaatsruimte teeken ik namens d- Tooneelvereeniging O. S. C. Dirksland, 27 Aug. 1915. M. Ph. J NIRODEM, milicien Opt. seiner Dirksland. Werkend lid der Dirkslandsche Tooneel vereeniging. De Optische Seiners Club. O. S. C. Schipp een {net opj len zaten. I heel niet g broken, zon Op Woei lendam, tej J. G. Knöp' - Een huis r December ter weg, kc groot 02 j aan D. Bra Notaris N Donderde uur a/d K eene partij Notaris j OUDE 7 steding tot hier is als H. v. d. D. den F C. Snijd* P. Snijd* C. Lam ba S. Kante L. Kardt J. de Laj? J. Holleil P. v. d. C. Mooi P. C. v.l Waarde redactie! Mag ik voor onderstaande regelen een plaatsje in uw veelgelezen blad, waarvoor, bij voorbaat mijn welgemeenden dank? Dat er nog vele menschen zijn, die denken dat Jacobus de Berg een man is, voor de be langen van den werkman, zal na deze rege len gelezen te hebben, wel anders over hem gaan denken. Het is u, lezer, wel bekend, dat ondergeteekende met nog meer personen een dorschmachine aankoop op touw bebben gezet. Ge begrijpt, daar wij allen arbeiders zijn, hoegenaamd zonder duiten, hiervoor borg noodig hadden. We zijn toen naar de Berg gegaan en hem gevraagd, hoe of hij daar over dacht, waarop hij ons een geruit antwoord gaf, door ons geheel en al bij te 1. zullen staan. We zijn zoover gekomen, wc w\f> hebben een dorschmachine gekocht van de H v - gebroeders Zwijns te Numansdorp waar ook de Berg bij tegenwoordig was in het hotel Geluk te Oude Tonge. Nu is bij onze ma chine aankoop ook een contract aanwezig, dat zoowel door den borg als door de koopers moet geteekend worden, maar wat dunkt u lezer? Onze borg, de heer de Berg,weigert nu te teekenen, alwaar hij zelf heeft voorge steld, hoe of de betaling het gemakkelijkst kan geschieden, deze zijn voor ons zeer ge makkelijk, (belanghebbende mogen dit wel inzien) zoodat de Berg hieraan niet te of feren heeft. Maar gelukkig we weten ons zeiven wel te redden. Maar nu Zaterdag was 't nog gekker. We hebben ook voorde Berg gedorschen en voor nog meer van die blauwe so sialisten. Als naar gewoonte klam pen die kleine boertjes hunne granen op een meet land die daarvoor dan wordt gehuurd. Nu is bij het dorschen voor den motor, wa ter noodig, en zou de Berg hiervoor dan wel zorgenmaar wat dunkt u lezer, de zorg bleef voor ons. Nu hebben wij die kos ten overal de H.L. heen gerekend, waarvoor een elk 1,25 cent betalen moest, maar onze vooruitstrevende de Berg heeft enkele van die klapzweepers aangezegd, dit niet te be talen, als ook niet de helft in 't staan geld. Voor dat we bij hun aan 't dorschen waren zouden ze op geen dubbeltje zien als't werk maar goed gebeurde. Nu hiervan zijn ze overtuigt, en waarom is dan nog een paar centen per H.L. te veel Als het graan slecht gedorschen wordt, weet men niet, wat je te veel betaalt. We vinden dit ver schrikkelijk, zoo iets te worden aangedaan, van een persoon, die wekelijksch in 't soci alistisch weekblad „De Toekomst" kolommen vol schrijft over de belangen van den werk man. De Berg! de Berg! Wanneer zal je toch eens tot andere en betere inzichten ko men, bedenkt toch eens goed welk een schep sel of ge zijt, vele moeielijkheden met je zeiven en nog niets geen nut gesticht. Laat ik voorloopig hier over zwijgen, misschien kom ik nog wel eens bij gelegenheid met wat anders voor den dag. Alleen dit nog. Wij brengen in deze onze welgemeenden dank aan den lanbouwer L. Slis, die ons in deze tot grooten steun geworden is, als ook aan den heer J. Prince voor zijne gedane diensten. Nogmaals mijn dank voor de plaatsing. MACHIEL KOERT Pz. Oude Tonge. Begrafa derdagmo aardige e was namJ wacht eel kerkhof cl het lijk cl geen BeM hier den I men moe en vanda van GentB Na de lijk over I de grens militairen eenige F I #handigd, I L Van v I - -«iraadver: staren, j Gevaai jarige J. I briek en I eenige a I den watc vallen ei I oorzaak I schadelij I hoewel c I GOEDEREEDE. In de afgeloopen week werd door de Noordzeevisschers tot f 100 per vaartuig besomd.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2