Woensdag 1 September 11)15. 3öH" Jaargang N°. 2107 Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidliollandselie en Zeeuwsclie Eilanden. lie tlorlog. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle sSekfec?si vckof sle Redactie bestemd, Advertentlên ens verdere Administratie fraaie© toe te seisileei aan dess Uitgever. Een sterk Duitschland. LAND- EN TUINBOUW, UIT DE PERS. BUITENLAHP. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jasr. Afzonderlijke nummers 5 Cent. AdfertentiSn 10 Cent per regel en 3/s snaai. Bedames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent p@r regel en */s ®aai» Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. TOCGST1E1 l'cleSefflïa Iffiteïe«saas». Mo. @root® letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dl© zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot Dingdag- en Vrijdagmorgen 10 nar, (Slot.) »Het Handelsblad* en »De Telegraaf* hebben alarm geslagen over de uitlating van den Rijkskanselier. Zoo'n sterk, on aantastbaar Duitschland was, aldus hun redeneering, ook voor Nederland 't begin van 't eind, en de Nederlandsche Regeering moest eens bij de Duitsche op informatie uitgaan, wat de Kanselier en 't Duitsche volk nu toch, eenmaal onaantastbaar met de kleine Staten zou doen; en ook Neder land moest waakzaam zijn en zich gereed houden om de Nationale vrijheid met goed bloed te verdedigen! We zien voor dat alarm geen aanwijs baren grond. Eerstens is onze Natie te prutsch, dan dat 't ooit tegen Duitschland op kanhet kan ook ons maken en breken hoogstens kunnen we doen als de Belgen al terugtrekkend bloed vergieten, tot we ten slotte tegen de kust doodgedrukt wor den. 't ls nationale lef om te denken, dat we veel kunnen presteeren tegen een zelfs zwak Duitschland; alleen in een oorlogs tijd, zooals nu, kan een 800 000 versche soldaten eenig overwicht schenken ten goede of ten kwade van Duitschland. Maar heel nuchter de zaak bekeken, blijft Nederland van de genade van Duitschland afhangen 1 Nederland blijft een prutsch landje van 6 millioen zielen zonder militairen aanleg tegenover Duitschland met 65 mil lioen zielen en grooten militairen aanleg en strenge militaire opvoeding, die reuzen kracht presteert. Neerlands toekomst ligt em dan ook eenig en alleen in de genade, die eenige groots Staat ons bewijzen wil. En die genade staat weer, of moet gefundeerd staan op 't recht. Nederland heeft een Staat noodig, die zeggen kan: Ik kan je verpletteren, maar mijn Staatsziel eischt, dat ik 't recht erken om je te laten leven, zooals ieder, die zijn plicht doet, recht op bestaan heeft. En dan moet ook Nederland zóó hoog een standpunt innemen, dat 't Duitschland een eere is, zoo'n Klein-Duimpje nochtans te beschermen en tegen anderer ontrouw en vredebreuk te beschutten. Maar waarom dan niet net zoo goed een sterk Engeland? Dank je vriendelijk, voor dat Land I Hoe dit Engeland ook een mooi gebaar maakte in Aug. '15 en de wereld wou wijsmaken, dat 't den ooilog aanbond om de kleine Staten te beschermen: er is in dezen oorlog èn hier èn in Z.-Afrika al te veel vuil losgekomen van de overzijde van het Kanaal, dan dat wij persoonlijk ooit aan den wolf in schapenvacht 't oor zouden willen leenen. Een sterk Engeland is voor ons de waarborg van eeuwige onrust, eeuwige wrijving, eeuwige ontrouw, hoe dat land ook moge praten over zijn sympathie voor kleine Staten. Neen, dat smoesje heeft bij ons, gezien de historie der laatste 14 maanden, absoluut afgedaan. België een kleine Staat! maar waar waren de Engelschen toen Antwerpen viel België een kleine Staat 1 waar was de beloofde Engelsche hulp, toen Luik gebombardeerd werd; Namen enz. enz, België een kleine Staat! maar waarom vecht Engeland dan nu niet op 't Westfront? 't Laat den Rus de spits afbijten, maar zelf, ho maar! 't Drinkt op zijn gemak zijn whiskey en laat zich seheren. Een sterk Engeland? Dat op recht zich fundeert? Dat genade kent? Dat waar- deeren kan de energie van een anderen Staat? 0, wat onnoozele ziele, die aan zoo'n Engeland gelooftEen sterk Engeland naast een zwak Duitschland zou de dood zijn voor alle zelfstandige kleine Staten. Alleen een onaantastbaar Duitschland naast een zwak of sterk Engeland, 't is ons om 't even, kan ons en de kleine Staten hel pen. Omdat we gelooven in 't rechtsgevoel van Duitschland, dat Nederland zoo iaug mogelijk, tot in 't alleruiterste, vrijheid gucnen zal. Naast Duitschland loopt Nederland geen gevaar. Naast Engeland is 't een wandelen van den vos met den haanMaar de haan werd 't boutje. Wanneer KLH-Duimpje uit wandelen gaat, is 't wenschelijk dat zijn vader bij hem is. Zoo zien we den toestand van Nederland. Maar ook met 't oog op de Internationale verhoudingen wenschen we een sterk Duitsch land. Spanje is niets; Italië niets; Frank rijk iets; en de Neutrale Staten met der allen iets. Voeg nu al die nietsen en ietsen bij elkaar, dan krijg je een reusachtige macht, die in staat is één Monarchie de wet te stellen. Maar dan kan er oorlog komen, die die Monarchie bijna verplettert. Is 't wenschelijk voor de Internationale belangen, dat zoo'n Veelbond ontstaat. Neen, want die draagt de kiem des oorlogs weer in zich. Is 't wenschelijk, dat één kranige Monarchie verdelgd wordt Stel natuurlijk, het ware mogelijk. Is 't dan wenschelijk? Geenszins, 't Zou een verlies aan ideale en economische goederen zijn, die jaren en jaren gansch Europa drukken zou. We staan dus voor dit geval. De andere kleinere met grootere Staten verbinden zich tegen één; maar dan leeft Europa weer op een vulkaan, net als nu bij de twee Driebonden 't geval was. Ofde kleinere Staten met de grootere hebben werkelijk tot doel één Land te knechten. Maar dan verdwijnt er een Monarchie van 't tooneel, die tot heden voor vriend en vijand ge toond heeft waard te zijn, dat ze leeft. Welnu, dan! onze eenige conclusie is danEen sterk Duitschland, als krachtig regulateur der internationale verhoudingen. Stilzwijgend gaan we van de veronder stelling uit, dat Duitschland 't recht wil dienen. Maar dit zal 't wel moeten doen, anders komt er een Veelbond tegen hem in 't harnas. Doch we vertrouwen ook op dat Land. Gewis, ieder kan een andere over tuiging koesteren, 't Is hier trouwens hee- lemaal een vertrouwens kwestie. Maar we hebben nog geen enkele reden om dat Land van trouweloosheid te beschuldigen. En is de vrede eenmaal geteekend, verwachten we van dat Land ten opzichte van alle StatenRechtUit pure liefde voor 't recht Deels ja, maar ook uit eigenbelang, omdat zwermen vijanden, jaloersch, hem omringen. En vijanden zijn alleen van je lijf te hou- dea door strikte en stipte rechtvaardigheid en consciëntieuse eerlijkheid. Daa*otn een sterk Duitschland èn ter wille onze. natie èn om de internationale verhoudingen. Een onaantastbaar Duitsch land is alleen gevaarlijk, wanneer de eischen van dat Volk te zwaar worden om gedragen te worden door de Volken rond om. Maar wanneer de toeleg is, zooals herhaaldelijk is beweerd van Duitsche zijde: Zelf leven en laten leven, dan is er geen gevaar. Integendeeldan staat een nieuwe toekomst geopend: Een vrije zee! Een vrije concurrentie op alle koloniënRust op den Balkan en Klein-Azië. Dan zal alleen de energie de welvaart heheerschen 1 Cursussen voor Zaakvoerders. Van onderscheidene zijden wordt er den laatsten tijd op aangedrongen, dat voor zaak voerders, beheerders van aankoopvereenigin- gen op landbouwgebied de gelegenheid moet worden geopend om zich voor hun taak te bekwamen. Dr. Hissink, Directeur van het Proefstation te Wageningen, sprak er over in de Voorjaarsvergadering van de O. O. Mij v. Landbouw en zijn betoog werd krach tig gesteund door den Directeur-Generaal van Landbouw, den heer Van Hoek, De N. Br. Chr. Boerenbond sloeg reeds de hand aan 't werk en wil bij voldoende deelneming een 2 jaarlijksche zomercursus ter bekwaming van zaakvoerders openen. De vorige week was er een buitengewone vergadering der Afd. Gelderland vandeVer- eeniging van Koopers onder A. H. V. te Arn hem, waar Dr. Hissink en de heer Joh. Op- De Algemeene Handelsvoorwaarden (A. H. V.), met medewerking van de Proefstations door vertegenwoordigers van koopers cnver- koopers samengesteld, voorzien in deze zaken. De zaakvoerders van vereenigingen moeten hiervan op de hoogte zijn. Zij moeten weten wat er toe behoort om een goed monster te nemenkennis van de bereiding en samen stelling der producten, welke zij moeten be monsteren, is daartoe noodig. Zij dienen op de hojgte te zijn van de eischen voor de kwaliteit aan meststoffen, voedermiddelen en zaaizaden gesteldvan de bemestings- en voederwaarde der artikelenvan de te eischen kortingen. Zal men beëedigde monsternemers aan stellen en dus de bestuurders ontlasten 't Heeft bezwaren: le zulk een beëedigd mon sternemer kan niet overal zijn, zou zich te lang op één plaats moeten ophouden2e de aanstelling zou vrij aanzienlijke kosten met zich brengen;3e niet in het beëedigd zijn zit de beteekenis, in het aanstellen van En opmerkelijk is, hoe Engeland thans de rechten der „kleine staten" Griekenland en Bulgarije ontziet: Vóór de havens Dede Agatsj Kavalla en Saloniki kruisen de Engelsche schepen en onderzoeken ten nauwste elk schip, den han del ondragelijk belemmerende. Te Saloniki kwamen Engelsche oorlogsche pen in de haven. Te Kavalla gingen Engel sche officieren aan wal om onderzoek te doen naar benzine-opslagplaatsen en te De- de Agatsj kwamen ze ook aan wal, dreigen de dat Bulgarije Engeland van nog veel onaangenamer zijde zou leeren kennen, wan neer het weigeren bleef aan zijn verlangens te voldoen. Dus melden Duitsche bladen. Komt er tegenspraak, dan zullen we 't melden. Maar wij voor ons hebben aan die vaderlijke zorg van Groot-Brittanje juist voor de „kleinen" nooit geloofd: Transvaal en de Vrijstaat hebben 't ons indertijd anders ge leerd Friesch Dagblad. Hoogte 60 is op omstreeks 2% mijl ten Z.O. van Yperen gelegen bij klein Zillibeke, aan den spoorweg. Na den slag aan de Marne namen de bondge- nooten stelling aan het kanaal van Yperen, vanwaar later op sommige punten Oostwaarts werd doorgedron gen. Op 17 April werd de hoogte 60 door de Engelschen veroverd die den, 2 dagen later door de Duitschers be proefden tegenaanval wisten af te slaan. pink uit Aalten voor de in grooten getale opgekomen belangstellenden bovenvermeld denkbeeld ontwikkelden. Eerst was de heer Oppink aan 't woord, die zich bepaalde tot de administratie eener Vereeniging, Een ongekende vlucht heeft de landbouw coöperatie genomen, zei spr., en in zooverre beantwoorden de coöperaties aan heur doel, dat zij de landbouwers hebben vrij gemaakt uit den toestand van afhankelijkheid, waarin velen verkeerden. Uit organisatorisch oog punt hapert er echter nog veel. De zaak voerders of bestuurders zijn veelal niet vol doende voor hun taak berekend, missen de noodzakelijke kennis van boekhouden, van administreeren. Dat is niet erg, zoolang de coöperatie klein, bescheiden is, maarbreiden de zaken zich uit, dan gaat het menigeen over de hand: zij begaan fout op fout, ra ken het overzicht kwijt, de boekhouding loop in de war. De Vereeniging wordt ten slotte het kind van de rekening. "Dit te eerder en te erger, wanneer, gelijk veelal het geval is, een goede controle ontbreekt, omdat de Be stuursleden zelf weinig van administratie af weten. Voor andere bedrijven wordt in den regel zaakkennis gevraagd, bij de coöperatie wordt dikwijls de eerst de beste liefhebber die den tijd er toe heeft en wat wil bijver dienen, als geschikt aanvaard. Spr. prees het juiste inzicht van den N. Br. Chr. Boerenbond, wenschte, dat ook el ders de zaak aldus zou worden aangevat, maar voorts nog, dat door de aanstelling van een accountand voor verschillende vereenigingen het voeren van een behoorlijke administratie zou worden bevorderd. Dr. Hissink sprak over: bemonstering en de eischen, waaraan voeder- en meststoffen moeten voldoen. Bij aankoop van mest- en voederstoffen zaaizaden is 't accoord, dat de betaling ge schied na onderzoek der waar aan een der Proefstations; vastgesteld is ook welke kor tingen de handelaar dient te geven als het onderzochte monster niet aan de gegeven garantie beantwoordt of niet van voldoende zuiverheid }s. De lêverancier mag daartegen over verlangen, dat de monsterneming naar behooren geschiedt, dus zóó, dat een mon ster zoo nauwkeurig mogelijk desamensteD ling der partij weergeeft. Kooper en verkooper dienen omtrent de wijze van levering, te late levering, enz., te weten, waaraan zich te houden. Ontstaat eenig geschil, dan moet arbitrage dit be slechten. willekeurige personen, die wel zoo'n bijbaan tje willen hebben, maar in de kennis en ont wikkeling der lieden. Daarom voelt spr. meer voor een opleiding der zaakvoerders, De coöperatieve vereenigingen °op land bouwgebied zijn in de laatste halve eeuw van groote beteekenis geworden. Houdt men met haar nog niet steeds en overal voldoen de rekening, dan is dit toe te schrijven, voor een deel althans, hieraan, dat de ont wikkeling der leden geen gelijken tred heeft gehouden met de ontwikkeling der coöpera tie. Over het Brabantsche voorbeeld sprekende dat ook spr. toejuichte, noemde hij één na deel der cursussendat zij geen voeling houden met de Proefstations. Dit is toch dringend noodig. Dr. Hissink wilde in overweging geveneen diploma in te stellen voor zaakvoerders, uit te reiken eens per jaar na afgelegd examen voor het geheele land. Benoemde men dan enkele ambtenaren der Proefstations in de examen commissie, dan was aan genoemd bezwaar tegemoet gekomen. De kosten der opleiding wil spr. althans ten deele, door de belang hebbende vereenigingen doen betalende kosten der leerlingen door dezen zelf. Een betere bezoldiging der zaakvoerders mag niet uitblijven, maar daarvoor mogen de vereenigingen bekwame goed onderlegde personen eischen. De Vergadering had een rechtstreeksch po sitief resultaat. Bij acclamatie werd aange nomen het voorstel van Dr. Hissink. overge nomen door den Voorzitter, den heer Hoog veld dat het Bestuur een Commissie zou benoemen, die het geven van Cursussen in verschillende plaatsen der provincie Gelder land door een accountand en een landbouw kundige zal voorbereiden. Wij hopen zeer, dat deze belangrijke zaak in de naaste toekomst niet alleen in Gelder land, maar ook in de overige provinciën, in een of anderen vorm haar beslag krijge. De bloei der coöperaties zal er ongetwijfeld ten zeerste door worden bevorderd. C. B. Zorg voor de „kleinen" De hekken worden nu verhangen. Zoolang Engeland hoop had op den steun der Balkan-staten was de toon poeslief en waren de beloften schitterend. Maar nu gaat die hoop vervliegen. Gansch anders worden toon en houding. DE TOESTAND. Brest Litowsk is gevallen. Dat was het telegram dat we onder ons laatste nieuws en de telegrammen nog even konden vermelden in ons vorig nummer. 't Was, zooals we zeiden, niet anders te verwachten. Van alle zijden drongen de legers der cen- tralen op dit eene punt aan, alles overhoop werpend, reeds dagen lang liepen geruchten dat de Russen het niet op een slag of op een insluiting zouden laten aankomen. Onverwachts viel echter de stad nog in der Duitschers handen. Stormenderhand, zoo meldde het telegram, werd ze ingenomen en het is waarlijk wel te begrijpen, dat er ont roering ging door de dichte rijen van den Rijksdag, toen het ook daar bekend werd. De tweede linie waarachter de Russen uit Polen vluchtend steun zouden zoeken, is nu bezweken. De vesting Olita in het noorden is eveneens al in Duitsche handen. En het kwade is, daar is geen derde. Daarachter Brest Litowsk is het, zooals de natuur sinds de dagen der schepping het vormde, zooals bij wijze van spreken wij het uitdrukken, omdat ieder het vatte. Menschenwerk ontdekt men hier niet. Wel is er vroeger in deze eindelooze Ro- kitno of Pripet moerassen, die uit vele malen Nederland bestaan, kleine gedeelten omgezet in vruchtbaar land, doch dit zijn slechts oasen. Verder is alles moeras en.bosch. Met slechts enkele wegen. En langs die enkele wegen, die over heu velruggen liggen, rukt Mackenzen voorwaarts. En dat in zoo'n oord. Dat is nog eerst es 'n bosch I Dat groeit daar zoo, op en door en in elkaar, zonder dat in duizenden jaren ooit menschenhand er aan hakte of snoeide, ja er zijn in dit woud, duizend vierkante kilo meter groot, plaatsen genoeg waar nog nim mer menschenvoet is gezet of menschenoog heeft geschouwd. 'n Echt maagdelijk oerwoud. Waar 't wild gedierte bóas is. Waar geen geluid gehoord werd, dan't ge brul der beesten. en de stem van Gods deader hoog boven de boomen van 't woud. Daar dondert nu het kanon. Dóar ratelen de geweren.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1