ilor I TUINBOUW. OFFICIËEL GEDEELTE. BINNENLAND. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. 1 rekend) verder naar het historische slot. Een prachtige, zonnige dag; bladstil. De zonnestralen weerkaatsen haar gouden gloed in het nu rimpelooze water van de Merwede die reeds zooveel eeuwen haar water voert van de Duitsche berg :n langs Gorkum, Ar kels oude trotsch naar de zee met haar voort durende deining. Prachtig doorsnijdt de ranke boot het wateroppervlak, schuimspattend, zoo nu en dan vaart een sleep voorbij groote Duitsche Kasten, op weg naar het vaderland Hier en daar tornt een zielscheepje, met slap neerhangende zeilen stroomopwaarts. Overigens niet druk, tengevolge van den oorlog. Op Sliedrecht-Middelveer kwam zij er op 't was een nog jong meisje, naar ik schatte, 16 jaar. Zij was blootshoofds, onder den arm droeg zij een groote doos gewikkeld in couranten. Vrijmoedig niet brutaal, keek zi; ons, medepassagiers in de oogen. Zij ging iets achteraf zitten en staarde droomerig vóór zich uit, zonder zich verder te bekommeren om de omgeving. Hoe het kwam, weet ik niet, maar ik ge voelde mij tot haar aangetrokken, ging er heen en knoopte een gesprek aan. Eerst ant woordde zij niet veel; was achterhoudend, maar dit veranderde weldra, toen ik de op merking maakte, dat de vliegen wel lastig waren waarop zij lachend zei: „Dan moet u een vliegenvanger van mij koopen". Nu wist ik dus, wat de doos bevatte. Op mijn vraag, of daarop nu veel verdienste zat, kwam haar tong los. „Niet veel", was het antwoord, „maar ik kan toch een weinig geld thuis brengen voor moeder. Ik heb er var- daag 44 verkocht en heb dus f 1.32 verdiend. Maar nu moet de boot er nog af, dus hou ik f 1.— over". Ik vond het betrekkelijk veel voor zoo'n jong kind. Want jong was zij nog. Ik kwam te weten, dat zij nog 14 moest wordenZoo jong, en dan reeds zoo bekend met de zorgen van het leven! Maar nu moet u niet denken, dat het iede- ren dag zoo goed gaat. Gisteren heb ik een heel kwartje verdiend", ging haar lief stem metje voort. Zij sprak maar over haar moeder. Ik waagde haar naar heur vader te vragen. Zij keek schuw om zich heen, alsof hij in de nabij heid was en zei daarop, zeer zacht: U zult het toch niet verder vertellen, mijnheer?" „Kind, hoe kan dat nou", antwoordde ik, „ik ken je niet eens". En toen kwam alles er achter elkaar uit. Hij was straatmuzikant; speelde met een troepje Duitschers op kermissen, onafhanke lijkheidsfeesten enz. Hij verdiende ruim zijn brood, maar kwam zoo doende in dagen, in weken, zelfs in maanden niet thuis. Getrouw stuurde hij echter geld naar huis, zoodat zij geen gebrek behoefden te lijden. Maar toen kwam de oorlog. Al zijn mede muzikanten werden door de Duitsche regee ring opgeroepen En hij stond alleen het ging niet meer. Alleen kon hij niets ver dienen. Bovendien hadden de menschen in de eerste maanden wel aan iets anders te denken, dan aan straatmuzikanten. Van ker missen en feesten was geen sprake. En dat in het drukke van het seizoen! Zoodoende keerde hij terug haar zijn woonplaats Dor drecht, moedeloos Drinken deed hij niet, d.w.z. haar moeder had hem nog nooit dronken gezien. Maar nn had vrind Alcohol hem in zijn macht. Hij ging vergetelheid zoeken bij de drankflesch. En bij <le week vloog het gezin achteruit. Maar er moest toch gegeten worden, niet waar? Daarom ging zij venten en verdiende zoodoende toch wat. Ik had diep medelijden met haar en begreep nu heel goed, dat zij er oud uitzag, hoewel nog jong in jarenReeds vroeg wist zij, wat het leven was Geen pad op rozen Voor de zooveelste maal zag ik hier weer het drankmisbruik en de stille werkelijkheid als gevolg er van Zij hield op met spreken en keek mij ver trouwelijk aan. Op mijn vraag, of zij altijd maar in dee'z omtrek ventte, antwoordde zij dat haar plan was per boot naar Zierikzee te gaan en dan eenige weken in Schouwen- Duiveland te blijven. Ik weet niet, of zij er geweest is, maar als mijn lezers, die er wo nen, daar een meisje gezien hebben met vliegenvangers, sprekende met een scherpen Dortsche tongval, dan hebben zij de werke lijkheid aanschouwd van de copie, die ik hier schets. Intusschen waren wij te Dordrecht geland. Hoe gaarne was ik met haar meegegaan, wat zij mij trouwens ook had gevraagd, om met heur moeder te spreken. Maar ik kon niet. 'kHad nog juist tijd om de paardentram te pakken, die mij op een sukkeldrafje naar het station bracht. Vergeten deed ik haar niet. Maar door andere indrukken, opgedaan op reis en elders, werd haar beeld toch eenigszins vaag. Tot ik haar plots weer ontmoette. In den trein van Vlake tot Goes. De herkenning kwam direct, wederzijdsch. Ik heb een gloeien- den hekel aan „boemeltreinen." Maar toen was ik blij, dat het er een was. In Kapelle— Biezelinge gingen een paar Zuid-Bevelandsche boerinnen er uit, zoodat we alleen overble ven en ongestoord tot Goes konden praten. Zij ging naar Middelburg, waar zij familie had wonen om daar te trachten haar waar aan den man te brengen. Verder vertelde zij en toen bleek mij, dat, al sprak zij vroeger niet veel over haar vader, de kinderliefde toch niet was gedoofd, want de waterlanders kwamen te voorschijn, dat weldra overging in een hevig snikken. Toen vertelde zij, dat haar vader stomdronken in de rivier geloo- pen en verdronken was Ik zat een oogenblik verstomd. Zulk een ontknooping had ik niet verwacht. Ik had geen woorden, om haar te troosten. Somtijds is zwijgen ook wel goed. De trein gilde, stopte en op allerlei wijze hoorde ik de conducteurs „Goes I" roepen 'kWas dus aan 't eind van mijn reis, per trein tenminste, drukte haar de hand en wenschte haar een goede verkoop. Flauwtjes glimlachte zij. Spoedig had ik het station verlaten en was gestapt in den ouden boemelwagen, die mij naar Katsche Veer zou brengen. Maar lang heb ik nog aan haar gedacht, aan het meisje dat reeds zoo vroeg kennis maakte met de zorgen van het leven, waarbij de Alcohol ook weer zoo een groote rol speelde. H. K. Centrale Proeftuin voor Overflakkee en Goedereede. WELKE AARDAPPELS? Op ons eiland worden nog maar weinig schoolmeesters geteeld, misschien vroeger nog wel meer dan tegenwoordig, 't Is dan ook geen aardappel van puike kwaliteit, doch dit neemt niet weg, dat schoolmeesters in den handel zeer gewild zijn. De marktno- teeringen hebben dit weer uitgewezen school meesters brachten meer op dan muizen, bon ten, eigenheimers of welke andere soort ook, Voor den uitvoer is het een aardappel bi, uitnemendheid en wie er zich op wil toe leggen, vroege aardappels te kweeken, zal met schoolmeesters goede resultaten kunnen bereiken. De grond kan vroeg vrij zijn en men heeft ruimschoots gelegenheid vooreen tweede teelt. We zullen eenige cijfers geven om een en ander nader aan te toonen en kiezen daarvoor de uitkomsten aan den Proeftuin verkregen. Hierbij zij nog opge merkt, dat de stand van 't gewas niet eens gunstig was. De opkomst was zeer onregel matig en het terrein was te laag en daardoor te koud. De beteeide oppervlakte was 173 Roeden, waarvan de bruto ontvangst was f 250. wat per H.A. berekend ruim f 1C00 is. Op 4 en 5 Juli zijn de aardappels gerooid, 't Gedeelte dat met stalmest bemest is, gaf grooter opbrengst dan het perceel dat en kel kunstmest had ontvangen. Van de kali bemesting kon geen gunstige uitwerking worden geconstateerd. Een belangrijke fac tor voor het maken van goede prijzen is ook de wijze van verzenden en het sorteeren Hieraan wordt aan den Proefuin de noodige zorg besteed, niet alleen bij 't verzenden der aardappels, maar ook bij alle andere pro ducten. Voor belangstellenden loont het de moeite dit eens na te gaan. De verzending van eigenheimers die laatst in der haast ge dolven zijn om nog naar 't buitenland ver zonden te kunnen worden, vormt hiermee een sterk contrast. Poters en groote aardap pels door elkaar, kleine onder in den zak en groote er boven op en alles vermengd met aarde, dat zijn praktijken, die voor de toekomst zeer verderfelijk werken en tot on berekenbare schade aanleiding geven. Boontje komt om zijn loontje zegt het spreekwoord en dat mag wel eens worden overwogen door hen, die door winstbejag gedreven een belangrijke teelt in gevaar brengen. KOHIER VAN HET SCHOOLGELD voor het Lager onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het kohier van het school geld voor het lager onderwijs over het 3e kwartaal 1915, gedurende vijf maanden, van 25 Augustus 1915 toten met 24Januari 1916, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk, 24 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Burgemeester, BOUMAN. Secretaris. Iz. GEELHOED. Luchtschip boven Nederlandsch grondgebied. In verband met de berichten, dat in den vroegen morgen van 18 dezer een luchtschip zich heeft bewogen boven Nederlandsch grondgebied, vernemen wij, dat de Duitsche gezant in opdracht" van zijn regeering den 23sten dezer aan onze regeering heeft mede gedeeld, dat op voormelden dag een Duitsch luchtschip, voortgedreven door hevigen Noor denwind en bij hevig weer zich boven Ne derlandsch grondgebied is komen te bevin den. Zoodra het schip zich heeft kunnen oriënteeren heeft het de afwijking van zijn koers bemerkt en de richting naar zee inge slagen, die tusschen Vlieland en Terschelling weder is bereikt. De Duitsche regeering deed daarbij in het licht stellen, dat het betreurenswaardige voorval uitsluitend het gevolg is geweest van bijzondere atmospherische omstandigheden, die den bestuurder hebben misleid, en erbij voegen, dat sedert het begin van de vijande lijkheden aan de Duitsche bestuurders de meest formeele bevelen zijn gegeven om nim mer boven het territoir van neutrale Staten te vliegen. Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. De Nationale Commissie tegen het Alco holisme (N. C. A.) vergaderde heden te Utrecht in hotel „la Station". De afgevaar digden der aangesloten organisaties waren buitengewoon goed opgekomen. Na het openingswoord van den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering gelezen en, na kleine wijziging goedgekeurd. Met dank en waardeering, voorden arbeid daaraan verricht, ontvingen de aanwezigen een boekje waarin het verrichte door en de samenstelling van de N. C. A. beknopt weer gegeven wordt door den secretaris. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Uit de mondelinge verslagen van de Com missies voor Bijzonderen arbeid, die in de morgenuren vergaderden, stippen we als het meest belangrijke aan, dat die voor Alcohol cursussen voor Studenten, in den komenden winter cursussen hoopt te houden te Gro ningen. De Commissie voor een Ideale Drankwet zal eerst dan haar werk publiceeren, wanneer zij daartoe het geschikte oogenblik gekomen acht. Die voor een Commissie voor een Bond voor Plaatselijke Keuze, benoemde drie leden, die uit een door organisaties en afgevaardig den op te geven grostal een negental namen zullen voordragen ter oprichting van een bond voor Plaatselijke Keuze. Voorts wordt de grondslag en de organisatie-vorm van dien Bond vastgesteld. Geruimen tijd werd gesproken over de mogelijkheid om een groep, uit een organi satie die krachtens haar reglement als zoo danig niet kan meedoen, te laten medewer ken aan een bepaalden arbeid. Bij stemming wordt ten slotte uitgemaakt dat, naar de opvatting der meerderheid, het thans vigee- rend reglement der N. C. A. zulks niet toelaat. De voorzitter deelt mede dat de Statuten van het „Controle-Station voor Alcoholvrije Dranken" ter goedkeuring aan de Regeering werden opgezonden en de inwerking-treding van de zoo zeer gewenschte controle dus niet lang meer op zich zal laten wachten. Stappen zullen gedaan worden om zoo mogelijk te voorkomen, dat bjj demobilisatie het gevoel van ontspanning leidt tot uitspat tingen. Ook zal gewaarschuwd worden tegen het gevaar dat schuilt in rumboonen en allerlei andere chocolade- en suikerwerken die gevuld zijn met alcoholhoudende dranken en door wier uiterlijk menigeen wordt misleid. Echter niet, dan nadat scheikundig onderzoek heeft aangewezen hoe groot de hoeveelheden zijn die er zich bevinden. De drankbestrijders worden opgewekt mon sters te zenden aan den secretaris van de N. C. A., den heer J. Henri Ledeboer, 74 Van F.eghenstraat, Amsterdam, liefst met vermel ding van herkomst, fabrikant, prijs, enz. Een schrijven van een Bond voor Geheel onthoud' rskoffiehuizen wordt voorloopigvoor kennisgeving aangenomen. De Spoorweg-Geh. Onth. Ver. zal de N, C. A. van advies dienen bij hare pogingen om de Centrale Drankweer-Comité's behulp zaam te zijn bij de plaatsing van propagan- da-spreuken en reclameborden aan de stations, Nadat de secretaris nog de wenschelijkheid heeft ter sprake gebracht dat critiek op de samenstelling en werkwijze van de N. C. A, niet alleen in tijdschriften opgenomen, maar ook in concrete voorstellen ter vergadering zal worden gebracht, sluit de voorzitter de vergadering. De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden op 28 Dec. 1915. DE TOESTAND. Onder de telegrammen van ons vorig num mer konden we nog de in bezit neming van Ossowiec door de Duitschers, melden. Alzoo is dus ook deze sterke, door moerassen om geven vesting, waar de Duitschers zoolang ten Westen voorgelegen hebben, thans door de Russen ontruimd, omdat de Duitschers bezig waren haar aan de Zuid-Oostzijde om te trekken. De Duitsche linie is dus ook hier weer belangrijk korter geworden en het offensief kan tegen Bielostok en Grodno op voordeeliger wijze worden voortgezet. Veel bijzonders is sinds Maandag, behou dens bovenstaande op dit oostfront niet voor gevallen. Hoogst spannend wordt de toestand, voor al, waar nu een uiterst verwoede en ontzet tende slag aan de gang is. De Russen zijn volgens de berichten nu over het geheele front op den nieuwen door hun beter verdedigbare linie aangekomen, met verlies van veel en velerlei; maar, bij deze mededeeling volgt een groote maar hun vijanden zijn er ook. En dat maakt de zaak bedenkelijker. De veronderstelling van de meeste militaire schrijvers is dan ook, dat het Russenleger, dat zich nu voor het overgroote deel in Brest-Litowsk en tusschen d ;ze vesting en Grodno bevind, in een moeie- lijke positie is. Er zijn herhaalde berichten door Engelsche berichten versterkt dat Brest en Wilna al worden ontruimd. Tegelijk daarmede zal de Russische staf wel trachten, al gedurende verscheidene da gen, om een deel van het leger te redden, met de enkele spoorwegen waarover het nog te beschikken heeft. Het leger zelf zit vóór de moerassen en bosschen en daarop dringen de Duitsche en Oostenrijksche legers aan, met al het ge weld waarover zij beschikken. Voet voor voet, stap voor stap wordt het terrein door de Russen verdedigd, met de moed der wanhoop. Maar ook zonder dat naderen groote beslissingen op dit front. Het Brandpunt van den slag is wel Brest- Litowsk*) de sterke en groote vesting, om ringd door rivieren en moerassen. Het is Mackenzen wiens leger om de vesting heen- zwaaide en het hart der sterkte tot op 15 K.M. is genaderd. Ondanks heftigen tegen stand werden de Russen ook ten Westen van de vesting teruggeworpen. Bovendien kan men er verzekerd van zijn dat Von Beseier die Nowo Georgewiek dwong met zijn zwaar geschut al op weg is naar Brest. Wanneer de Duitschers door deze vesting heen komen, binnen niet te langen tijd, tas ten ze de Russen zelf aan. Want achter de ze vesting zit een groot deel van hun leger. Vandaar den heftigen tegenstand. Dinsdag bezette de Oostenrijksche cavalerie Kowel. Een deel van het leger zit daar dus vrij wel opgesloten want ten noorden van Brest ontwikkeld zich een niet minder spannend moment. Prins Leopold heeft zich tusschen Bjelostok en Brest doorgewrongenhij ver sloeg tweemaal achtereen, de Russen die daarbij 3050 en 4500 gevangenen verloren en kon zijn cavalerie tot bij het oerwoud van Biolowieska zenden. Daardoor wordt het centrum der Russen- legers verdeeld en staat weldra een Duitsch leger tusschen het Russenleger bij Brest en dat bij Bjelostok. Men ziet dus dat de gevechten om Brest- Litowsk van buitengewoon hevig karakter zijn. En geen wonder. Deze sterke vesting aan de Boeg, vormde tot voor een maand met Nowo Georgiewsk, Warschau en Iwangorod, een vierhoek van vestingen aan Weichsel en Boeg, de grootste en belangrijkste vesting in het stelsel van de Russische landsverdediging in het westen. Deze vierhoek in Polen heette altijd de sterkste groep, en hij bestond, behalve Iwan gorod, dat een vesting 2 de klasse is, uit eer ste klas vestingen. Deze Weichsel-Boeggroep moest den opmarsch der Russen beschermen, en Brest was dan door zijn achterwaartsche ligging en zijn spoorwegverbindingen met de plaatsen meer naar voren de sterkste ruggesteun en tegelijk het reservoir waar men de voorraden uit putten kon. Ook door zijn verbirsdings met het binnenland, over Wilna met Petrograd, over Minks met Mos kou, over Pinks en Gomel met Kief is Brest- Litowsk een vesting van groote beteekenis en van overwegend belang van de verdedi ging van Rusland. Vandaar deze zware strijd op dit frontge deelte. Rusland zal, niet dan na vele moeite en alles in het werk gesteld te hebben deze belangrijke plaats ontruimen, als hij momen teel niet, als Nowo Georgiewsk ingesloten mocht worden. Ook als vesting op zich zelf is Brest-Li towsk als Russisch steunpunt aan de Boeg niet te overschatten. „De vesting ligt zegt Onze Courant aan de beide oevers van den Boeg, daar waar de Mochawietsj er in uitloopt; deze laatste rivier maakt een deel uit van het K. M. lange Brest-Litowsk-kanaal, den waterweg, die voor den handel zoo belang rijk is en den Djnepr met den Weichsel ver bindt. Brest-Litowsk is dus niet slechts een belangrijk kruispunt van spoorwegen, maar ook het grootste bruggehoofd aan den mid denloop van den Boeg, welke hier 120 M. breed, doch slechts twee tot vier meter diep is. Niet alleen door deze breede rivier, maar ook door het moeras- en plassengebied van het laagland der Pripjet, ligt Brest-Litowsk dus uiterst gunstig voor de verdediging. Op alle fronten, doch vooral in 't oosten en 't zuid-oosten, door de Rokitno-moerassen, is de vesting moeilijk te naderen voor den aanvaller. Verder weg, vooral ten zuiden bij Wladowa, is de Boeg gemakkelijker over te trekken. Ten noorden van Brest-Litowsk zij de oevers van den Boeg hooger en vaster en Pratolyn en Janof, 15 tot 30 K.M. van de linie, is de rivier gemakkelijker over te trekken. Brest-Litowsk is, als alle grootere versterkte plaatsen in Rusland, een gordelvesting, die bestaat uit een kernvesting en een gordel van 12 forten daaromheen. Twee dezer forten liggen op den westelijk oever en zijn in den jongsten tijd gebouwd. De kernvesting op een eiland in den Boeg, is daarentegen een oud bouwwerk, daar Brest-Litowsk reeds tachtig jaren geleden versterkt werd. De stad, die ruim 48000 inwoners telt, ligt op den rechter-(oostelijken) oever van de Boeg, twee kilometer van de kernvesting en is dooreen brug met het spoorwegstation Terespotver- bonden. Deze voorstad ligt slechts een kilometer achter de westelijke fortenlinie, de stad Brest- Litowsk twee tot zeven kilometer van de verschillende forten. Met de zware kanonnen kunnen dus tegelijk de forten en de stad beschoten worden. De spoorwegbrug wordt in het bijzonder beschermd door het sterke fort „Graaf Berg". In het westen en het zuidoosten zijn K. M. buiten den ouden gordel nieuwe ver sterkingen aangelegd, die voor den oorlog nog in aanbouw waren en vóór alles moeten dienen om de spoorwegen en straatwegen naar Loekof en Kowel te beschermen. In hoeverre zij voltooid zijn tijdens den oorlog is niet bekend. In elk geval zijn het moderne versterkingen, waarbij zeker pantserplaten en beton niet gespaard zullen zijn." Zoo rukken dan de Duitschers van alle kanten, zij het dan op de eene plaats vlugger als op de andere op de bosschen en moe rassen aan, om het Russenleger daar vast te trekken en met de grootste belangstelling volgt ieder de snelle ontwikkeling der ge vechten op het hoe langer hoe keiner wor dende front. Van het Westfront valt hoegenaamd niets te melden. Alleen dat de Engelsche vloot Zeebrugge bombardeerde maar geringe schade aanrichtte. Een paar Duitsche soldaten en wat Belgische burgers werden gedood. Van de zeeslag in de Golf van Riga zijn nog vele tegenstrijdige berichten. Wel is al ten deele uitgemaakt dat de Russische voor stelling sterk overdreven is. Sommige be richten zijn wel zóó schril gekleurd dat de Engelsche Times in deze voorzichtigheid aanbeveelt. Voor de Dardanellen is ook heden weer geen nieuws. Aan voorspellingen nu Italië „meedoet" wagen wij ons niet. Alleen vonden we een merkwaardig berichtje deze week in de bladen. Een berichtje dat misschien voor de toekomst veel inhoud. De Duitsche gezant te Athene dan, heeft aan de Grieksche regeering een nota over handigd, waarin aan de Grieksche en ook aan de neutrale reederijen ten zeerste wordt aangeraden hun schepen van vlaggen van grootere afmetingen te voorzien. We vragen ons af. Valt hieruit te besluiten dat binnenkort een grootere activiteit van Duitsche onderzeeërs in de Aegeische Zee en voor de Dardanellen kan worden verwacht? Ten slotte nog een merkwaardig bericht uit Duitschland. De militaire verlofpassen schrijft de „Vos- sische Zeitung", bevatten sedert kort eene opmerkelijke bepaling. Aan het slot wordt nl. vermeld, dat de verlofganger bij een even tueele wapenstilstand na afloop van het ver lof, niet naar zijn troepen afdeeling moet ferugkeeren, doch zich heeft aan te melden bij de reserve. Wat beteekend dit bijschrift. Bestaat bij de Duitsche autoriteiten soms het vermoeden, dat binnenkort een wapen stilstand is te verwachten? (De vesting Brest Litowsk is intusschen gevallen. Zie Telegrammen en laatste be richten.) SOMMELSDIJK. De door den heer Burge meester, over de maand Juni uitgekeerde mi litie- en landweer vergoeding zijn door den heer Minister van Oorlog tot een bedrag van f968.65 goedgekeurd. Tegen E. B. huisvrouw van H. v. d. V. is proces-verbaal opgemaakt, wegens be- leediging van A. v. N. huisvrouw van J. V Door den Rijksveldwachter J. Damen, is proces-verbaal opgemaakt tegen A. W wegens openbare dronkenschap. MIDDELHARNIS. De uitslag van de gehou den stemming voor een lid van den gemeen teraad op Donderdag 26 Aug. is als volgt: uitgebracht 564 geldige stemmen, van on waarde 9. Daarvan verkreeg de heer J. J. Nipius 287 en de heer Adr. v. den Tol 277. Alzoo gekozen de heer J. J. Nipius. De milicien-sergeant H. v. Beek uit deze gemeente, heeft met gunstig gevolg zijn middelbaar examen afgelegd voor de Gym nastiek. Donderdag had er een werkstaking plaats van het personeel der dorschmachine van den Heer J. Knops, daar zij in plaats van 20 cent 22V2 cent per uur verlangden. Dinsdagavond ontstond erbij aankomst van de boot een twist tusschen twee mans personen, hetwelk al spoedig jn een vecht partij ontaarde. De politie trad tusschenbei- de om hun te scheiden. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin zal op 31 Aug. een muziekuitvoering in de tent worden gegeven. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. Deijs, opzichter-teekenaar te Winterswijk is als zoodanig benoemd aan de Gemeente te Winsterswijk. OOLTGENSPLAAT. Dijkgraaf en Gezwo rens van de polders het Oudeland, Weipol der, den Alteklein, de Galathee, den Maria- polder, het Rietveld, den Grooten en Nieu- wenblok, den Krammerpolder en Anna Wil- helminapolder onder Óoltgenplaat en den Bommel brengen ter kennis van eigenaren en pachters van die landen op Woensdag 8 Sep. a.s. schouw zal worden gehouden over alle in die polders gelegen wateringen, toedrachten, slooten, scheid- en kavelslooten, heulen, dammen en zijlen, en is ieder ver plicht des avonds te voren alles in goeden staat op te leveren. Als een bizonderheid kunnen we mel den dat C. J. A. Buscop op 10 roeden tuin grond 18 H.L. uien van 60 Kilogrammen zijn gegroeid. Het dochtertje van P. Troost kwam deze week zoo ongelukkig te vallen dat ter stond geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. STELLENDAM. Deze week werden weder twee runderen dood gevonden op het gors in de Kroningspolder, nu van M. v. Oosten- brugge alhier, en Mijs te Melissant. Oorzaak Door A. de Jager werd op den „Hin der" gevonden een reddingsgordel, gemerkt s.s. Harpalijce. London. OUDDORP. Nu de oogst onder tamelijk gunstige omstandigheden is binnen gehaald, zijn de boeren alhier druk bezig met het dorschen. Van de stoomdorschmachine wordt alhier algemeen gebruik gemaakt. VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Ge meenteraad te Sommelsdijk op Don derdag 26 Aug. nam. 3,30 uur. Voorzitter de EdtlAchtb.heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de hee- ren G. Joppe en Mijs. dhr. Joppe was afwezig met kennisgeving door verhindering. De Voorz. opende de vergadering op ge bruikelijke wijze met gebed. Daarna werden de notulen der vorige ver gadering door den Secretaris gelezen en on veranderd vastgesteld. Ie. Ingekomen stukken. Missive's van H.H. üed. Staten, goedge keurd terugzendend de kohieren Hondenbelas ting, Hoofdelijken Omslag en Schoolgeld. 2. Voorstel van B, en W. om eenige wij zigingen te brengen in de begrooting dienst 1915. Goedgekeurd. 3. Voorz. Mag ik de heeren welke de Rekening der Gemeente over 1914 hebben nagezien daarover verzoeken rapport uit te brengen? Dhr. van Dorsser oudste lid der Commissie adviseert tot goedkeuring van bovengenoemde Rekening, mits eenigszins nadere inlichtingen worden verschaft over eene post die de aan dacht der Commissie had getrokken. En wel deze: dat in de Uitgaven is ver antwoord een post van f50 als gratificatie aan D. C. O. Boekhoven toen volontair ter Secretarie. Voorz. Ik lees in de notulen van 4 Febr. 1915, dat behoudens goedkeuring van H.H. Ged. Staten de Begrooting van 1914 aldus gewijzigd is, aan de navolgende personen de navolgende gratificatie's toe te kennen D. C. O. Boekhoven, volontair ter secretarie.^., f50, J. Daamen voor Politiedienst in de g° "Wl meente f20 en T. E. van der Baan, helpstt aan de Bewaarschool f 10. Daarna werd de gemeenterekening over 1914 vastgesteld. In Ontvangst, Uitgaaf en Batig Saldo Vaststelling Rekening Burgelijk Ambestuur en Weeshuis. Bij monde van den heer van Dorsser werd geadviseerd deze goed te keuren, daar hierop geen aanmerkingen zijn te maken. Ontvangsten f 13470,30'' Uitgaven f 12422,72 Batig Saldo f 1047,585 Deze Rekening is dan zoo wanneer nog enkele af- en overschrijvingen zijn gedaan op de Begooting die de goedkeuring van den Raad behoeven. 5. Aanbieding van de Gemeente-Begroo ting Dienst 1916. Totale Inkomsten f 62418,23. Totale Uitgaven f 6221J,39. Batig Saldo f 206,84. Rondvraag. Dhr. van Dorsser. De rioleering laat die niet een beetje te wenschen over, want al.-^Sr we een groote bui krijgen dan gelijkt het v>/ daar op den Oostelijken Achterweg (en We- vershoek) wel een overstrooming. De Voorz. zegt toe dit te laten onderzoeken. Niets meer te verhandelen zijnde, sloot de Voorz. de vergadering. Gemeenteraadsvergadering te STEL LENDAM op Woensdag 25 Aug. 1915. Aanwezig 4 leden. Afwezig de heeren Keij- zer, Nagtegaal en J. van Seters. Voorzitter de Burgemeester. Na opening komt aan de orde het rapport over de gemeenterekening dienstjaar 1914. Daarover heeft de heer Biemond de vol gende aanmerking: In Bijlage 47 staat: Voor buitengewone diensten verricht door den onbezoldigden gemeenteveldwachter P. Kievit f20.50. Bie mond meent, dat waar de Rijksveldwachter een gratificatie ontvangt voor buitengewone diensten, het niet geoorloofd is een ander aan te stellen, en de gemeente te laten be kostigen. Hij verzoekt den Voorz. daarom trent nadere inlichtingen. Holleman sluit zich bij Biemond aan. De Voorz. zegt dat hij hierover geen ver dere verklaring wenscht te geven. Biemond en Holleman meenen dat de Voorz. dit ver plicht is, doch de Voorz. denkt er anders over. Hij zegt alleen dat de Rijksveldwach ter geen recht heeft op een gratificatie en er voor dit jaar ook nog geen is vastgesteld echter wel op de begrooting. Hiertoe wordt échter direct overgegaan, en wordt met algemeene stemmen besloten over het jaar 1914 een gratif. van f25 aan den Rijksveldwachter uit te keeren. Betreffende de post van P. Kievit zegt Holleman tegen te zullen stemmen als de voorz. geen nadere redenen aanvoert. Hierop antwoordt de Voorz. dat als Holleman voor zoo'n kleinigheid te gen stemt het hem goed is. Daarna gaat de Raad over in geheime zitting. Bij heropening is ook Keijzer aanwezig. Hij heeft aangaande de Gemeenterekening de volgende opmerkingenUitbetaald aan Quist f 1.25 voor het uit de sloot halen van emmers enz. bij de mestvaalt. Keijzer vraagt hoe het komt dat het zoo'n karwei was, dat daar een aparte rekening voor werd ingebracht. Hierop antwoord de Voorz. dat er zooveel door jongens ingegooid waren, dat het Polderbestuur verzocht deze er uit te laten halen. Daarna heeft Keijzer aanmerking op het uitbetalen van fl voor schoonmaken van het pad naar de dokterswoning. (Ter gelegenheid van de komst van den Prins.) Keijzer begrijpt niet waarom dat pad toen moest worden opgeknapt. De Voorzitter antwoordt dat dit toe wa: var Kei wo rio< stei me dCt nag me hij spij zijn gez jaa& Nie tere keu Arr zitt tus'<i zou F dar ten mei te van; var de nof ver verl Arrt 1. mef sub de ken in inbf tijd Oud

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2