Zaterdag 28 Augustus 1915 808te Jaargang N". 2106, voor de Zuidhollaiidschc en Zeeuwsehe Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Een sterk Duitschland,, OP DEH UITKIJK. „HET GOUDEN HERT". S. C. P. 7. L LEE-Moom PENNEKRASSEN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 56 Csai, Buitenland bij TOOrnitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDXJK. IHeastaurrragei sn Dienstaanbiedingen 50 dent per plaatsing, öroot® letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zg baaiaa-1 Aivertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- sa Vrgdagmorgan 10 uur. Alle stukken voor «ie Medlaetie bestemd, Advertentlên est verdere Administratie franeo toe Ie seoaiesi aast deia Uitgever. Motel Restaurant DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT TCMEYBB telefoon iBtercomm. S6o. 8. AdTerÉentiSB 10 arnntpsr regel ea Reclames 10 per regel. Bo@kaaakoniigi.ag i Cent per rag©! ea b/s maal. Van 't begin van den oorlog af hebben we verlangd naar een overwinniag van Duitschland. En de Rijkskanselier heeft in zijn prachtige rede naar ons hart gesproken, toen bij wenschte een onaantastbaar sterke positie van Duitschland. We zijn hst nooit eens geweest met zelfs antirev. persorganen, die pleitten voor een Evenwicht. Om 't plat te zeggen: we hebden den buik vol van dat Evenwicht. We zien niet anders, dan dat juist dat miserabele Evenwicht heel jkk Europa in den oorlog gewikkeld heeft. Er - zou, zoo was eertijds ^de loop der zaken, jen Bondschap zijn. Eu die twee Bonden zouden tegen elkander opwegen; ziezoo, dan was de vrede gevestigd. Duitschland plus Oostenrijk plus Italië zouden opwegen tegen Engeland plus Frankrijk plus Rus land; nu zou er geen oorlog kunnen ko men, dacht men; de twee Bonden ieder op zich zelf een reus, zouden nimmer botsen, juist omdat ieder reuzenkracht bezat en bij geen van beiden de moed zou bestaan om den een den ander aan te vallen. De uit gebroken oorlog heeft 't fiasco van dat Vredesteltel aangetoond: 't Evenwichtstel- sel is totaal mislukt, want de twee Bonden omspanden heel Europa en nu, juist door dat stelsel, staat nu natuurlijk de eene helft van Europa tegenover de andere. Heel dat Bondschap is de reden, waarom heel Eu- ^ropa in vuur «u vlam staat't waren twee helften van dit werelddeel, die vrede sloten, jaren geleden; 't zijn nu ook twee helften, die elkaar bestoken. Het Bondenstelsel is èén gróóte mislukking. Waarvoor hebben de diplomaten dat stelsel ingevoerd. Van zelf, om des vredes wil. Ze dachten, dat de eene Bond den anderen in bedwang zou houdenze wilden vermijden, zooals 't oud tijds ging, dat op een goeien dag Staat A maar eens den oorlog verklaarde aan Staat B en daaruit dan door tusschcnkomst en hulp van bevriende Staten allerlei verwik kelingen zouden komen. Maar een kind kon toch ook wel nare kenen, dat Bonden wel goed kunnen zijn, zoolang er in geen van beide fut genoeg zit om zijn vleugels uit te slaan. Twee Bonden, futloos I ach I die zullen elkaar geen kwaad doen. Maar als er bij één dier Bonden een geest van vooruitgang leeft, dan moet 't immers gaan botsendan komt immers bij den anderen Bond de jaloezie en broodnijd boven en met die jaloezie en afgunst en broodnijd is de kiem van oorlog, de een tegen den ander, gelegd. Haat en jaloezie en hartstocht en pijn moeten altijd een uitweg hebben, anders gaat de patient sterven. En de oorlog is zoo'n uitweg; die doet de gistende gemoederen bedaren, nis 't uitbrekend zweet bij iemand, die zwaar de koorts heeft; als een ijzige gil bij iemand, die 't benauwd heeft. De oorlog is 't kanaal, waardoor haat, broodnijd, jaloezie geloosd worden. En zoo'n oorlog moest komen, zoo'n kanaal moest gegraveD, omdat de Bonden, althans twéé Landen in die Bonden geen futlooze monarchieën waren, maar het Duitsche en EDgelsche bloed bruisten naar Vooruitgang en We reldmacht. Twee tobbers kunnen een Bond sluiten; een Lamme en een Blinde kunnen met el kaar 't pad op; ze loopen in geen zeven slooten tegelijk, zooals de Volksmond zegt maar twee zelfbewuste krachten als Enge land en Duitschland kunnen nooit samen- laven, tenzij één van hen de onderliggende wil worden, Maar daar is Duitschland geen Land voor; Engeland evenmini Gevolg: Half Europa, aan elkaar geklonken, staat nu tegenover de andere Helft en wie drij ven de machines? De leden van de Bon den GeenszinsFrankrijk zeult meeItalië viel af en zeult mee. 't Zijn de twee sterk- sten: Duitschland en Engeland, die de machines drijven maar hoewel die twee 't eigenlijk aan den stok hebben, is door het Bondschap de heele wereld in rep en roer. De groote fout der diplomaten met dat Bondschapsstelsel is een zielkundige fout geweest. Ze dachten te weinig na over den drang, die er in elke flinke menschenziel is, in elk flink individu, in elk flink ras, om niet de achterste, maar da voorste te zija. En het Bondenstelsel wou zulke kra nige zielen vastleggen, dat zeniet uit konden vliegen, maar op der ouwe plaatsje jaar na jaar als een oud grootmoedertje op haar stoofje zou blijven zitten. Neen I Neen 1 't Bondenstelsel is een zielkundige misgreep geweest. Eu daarom achtten wij 't best, dat er één Staat ware, die zooveel macht bezit, dat de anderen bang zijn om hem aan te tasten. Blijf maar van zijn lijf! want hij bijt geducht van zich afde macht en kracht bij één. Dat is ons ideaal! Zijn daaraan dan ook geen bezwaren verbonden (Slot volgt.) Ook op 't terrein der Raadsverkiezingen moet er tusschen Kiezers en Gekozenen een zedelijke Band zijn, d.w.z. de Gekozene moet uiting geven aan 't geen in 't hart der Kiezers leeft. Hij moet hun tolk zijn, en voeling met ze houden. Daarom is'tHaar- lemsche geval ook zeer onhebbelijk. Daar was een Raadslid van Rechts, zoogenaamd, die ten slotte een Liberaal bleek te wezen en toch maar netjes op zijn zetel bleef zitten, die in onwetendheid de Rechtschen voor hem bevochten haddeD. Een erg oneerlijk mensch, dat Raadslid! En de Rechtsche Kiesvereenigingen hebben daD ook eenparig besloten hem als 't ware te dwingen om te bedanken. Hij heeft nu ook bedankt en wil plaats maken voor een gevallen Liberaal. Of dat bedrieg lijke Raadslid ook goed RechtswasHij wil zijn zetel nu aan een Vrij «innige geven. Wat leert ons dit? Dat elke Kiesv. drommels goed moet uit kijken, dat ze geen kat in den zak koopt Want naderhand zit je met zoo'n man verlegen. Subsidie voor een Hoofdcursus, Er zijn onder de Vrijzinnigs Bladen toch zulke vervelende knabbelaars. Als hazen en konijnen op een koolplan - tenmeet zitten ze te loeren of ze hier of daar weer niet eens te gast zullen gaan. In Dordrecht is een Chr. Cursus gesticht, naast een Neutrale, die van den Bond van Ned. Onderwijzers. Maar jawel! Het Han delsblad is boos en met een breed gebaar als in den volmaakt verleden tijd schreef het: De Rijkssubsidie maakt zulke dingen mogelijk Ja, 't is erg met „zulke dingen" 1 De Subsidie moet zeker alleen aan de Neutralen gegeven worden en de Rechtschen buiten gesloten. Maar dat gaat niet meer, vrind 1 Die tijd ligt al een kwart eeuw achter ons, dat men ons uitsloot, maar de kans om 't nog eens te doen is ten eenenmale ver keken. Daar heeft de Coalitie voor gezorgd. En daarom is 't beste maar met dat ge knabbel op te houden, 't Haalt toch nie mendal 'n .Avondje» mocht 't niet heeten. Déaivoor was het te weinig officieel, ook had Mélie geenerlei omslag gemaakt en de gasten bezoekers waren ook maar zoo ter loops gevraagd. Maar er waren dan toch >menschen«. Gedempte Boerensieiger 63A, 63ö Direct nabij de Hoofdateeg, Motserdam. f 1.25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aanbevelend, to Hei Ieder aanbevolen adres. 'n Vriend van Driever, di9 met hem in den kerkeraad zat was er, met zijn vrouw en 'n volwassen dochter, met wie Tine vaak wandelde en fietste als ze hier was burgemeester, Wilhelm's kennis was er ook, zónder zijn dochter, die hem anders vaak vergezelde, maar die gister juist voor en kele dagen naar .Holland» ging Mé lie, die wel eens bij geruchte gehoord had .Dan moet je limonade drinken», zegt Mélie, ietwat plagerig. .Tine drinkt nooit wijn dat hebhen we nog van vader, zij en ik, die deed veel goeds voor de ge heelonthouding maar misschien heb je daar in je heimat nooit van gehoord »Dr»t is geloof ik meer iets Engel ch«, zegt Wilhelm weifelend en nu toch met een onwillekeurigen, ietwat spij- tigen blik op den wijn. Burgmeester heeft de geste gezien. Lachend klopt hij den luitenant op de knie en met 'n hoofdknik in de richting van Tine en wijzend op den wijn, zegt hij .Dat wordt een lastige keus voor je, amice 'n Keus tusschen je vaderland en je bruid, tusschen den Duitschen wija en je Hollandsch meisje »üan kies ik de zijde van mijn aan staande vrouw», zegt Wilhelm met klem. .Bravo» 1 .juicht burgemeester.» Wie er zóó over denkt mag hier komen en 'n lief meisje als zijn vrouw medevoeren over de grens Holland is ruim van hart 'n Dankbare blik uit Tine's heldere oogen is Wilhelm's loon en voor dat loon wil glipte hem, wijl de leverancier zijn waar voorloopig nog inhield .wegens den alge- meanen toestand», naar hij schreef. Dat had Driever opmerkzaam gemaakt. Er werd van .oorlog» gemompeld Maar och .die donderwolk was de laatste jaren zoo vaak aan den hemel verschenen 't was altijd toch nog weer overgegaan hij had er ook dit maal geen pijp minder om gerookt en geen minuut korter om geslapen, dat er zoo veel oorlogsgeruchten door de wereld joegen Die ingehouden leverantie echter zat hem dwars. Hij vraagt er den burgemeester naar. »Of 't werkelijk kwaad staan zou Burgemeester haalt de schouders op. »We zijn in "den laatsten tijd gewoon geraakt aan 't gevoel, dat we wandelen op een vulkaan wie zal zeggen, wat er gebeuren kan Dit weet ik wel dat ultimatum aan Servië bevalt mij ook niet daar zit een oorlog in, dunkt mij, zoo Peinzend staart hij voor zich heen. Alexanderbrug over den Weichse door welke Warschau met hare voor stad Praga wordt verbonden, is ge bouwd onder de regeering van Czaar Alexander II, heefteen lengte van ruim 500 M. Bij aftocht uit Warschau heb ben de Russen haar vernield. las> itnfS hoe ze graag wat flirtte met den monte ren luitenant, vaders kennis, dacht daar zoo 't hare van in haar plaats was haar tante meegekomen, die bij burgemees ter de huishouding deed, zelden uitging, maar zich geroepen voelde aanstaande huismoeders allerlei noodige en overbodige raadgevingen cadeau te doen eD daarom déze gelegenheid niet had willen verzuimen. 't Is een klein prettig gezelschap. Mèlie als gulle gastvrouw heeft aller sympathie en kent den smaak der gasten. Burgemeester en Driever drinken een glas fijnen Rijnwijn, de zwaar bestoven flesch heeft blijkbaar al eenige jaren in den kelder gestaan, 't is hooge uitzonde ring dat zoo iets hier geschonken wordt, maar 't glas wordt dan nu ook geheven ter eere van het aanstaand bruidspaar, dat nu van zijn voorgenomen huwelijk geen geheim meer maakt. Mélie schenkt de vrouwen limonade, volgens een nieuw recept door haar zelf gemaaktfijn en zacht 'n streeling voor 't gehemelte. De kerkeraadsvrouw vraagt om 'n af schrift van de bereidingswijze. Goedig-plagend weert Mélie haar af. .Beroepsgeheim», zegt ze lachend. .Mijn man wil er in gaan grossieren en je weet wel, hoe listig de concurenten zijn, om je een vlieg af te vangen» Maar tegelijk knipoogt ze tegen haar overbuur, die begrijpt dat 't geen al te straffe ernst is en er kans bestaat, dat voor haar een uitzondering zal worden ge maakt. »En wat zul jij drinken, Wilhelm vroeg Mélié eer ze nog de dames inschonk. .Eerlijk gezegd, met jou smaak ben ik nog niet zoo goed op de hoogte.» »Wat Tine drinkt», antwoordt de luite nant met 'n teederen blik op zijn bruid in hope. hij desnoods een ganschen avond zitten op water en brood Een tijdlang gaat 't gesprek voort over allerlei kleinsteedsche biionderheden, zon der veel stuur, net naar den een of ander een gedachte invalt. De ouderling vraagt naar het kerkelijk levea in Duitschland en Wilhelm vertelt op warmen toon van den strijd die ook daar wordt gevoerd tusschen geloof en on geloof en hoe 'dat ongeloof, aan de uni versiteit gekoesterd en gevoed, ook in de kerk telkens weer tracht der gemeente haar dierbaar geloof te ontfutselen, doch hoe er nog kloeke mannen overgebleven zijn, die strijden voor het recht der kerk om haar belijdenis te handhaven, het eeuwen oud getuigenis van haar geloof. .Net als bij ons» zegt de ouderling en hij knikt Driever tevreden toe. 't Was hem altijd 'n zeker ergernis, dat Tine haar gereformeerde hart wegschen ken kon aan 'n lutheraan maar hij ging er nu toch iets van begrijpen, hoe daar boven de geschillen uit den Refor matie-tijd, die trouwens niemand verdoeze len wilde een eenheid was der geloovigen, die haar uitdrukking vond in de apostoli schs geloofsbelijdenis, welke al wat ge loofde saambond tegen 't drieste ongeloof. Driever brengt nu de politiek ter sprake: de buitenlandsche, Europeesche politiek, In den regel zoo niets voor hém Mélie houdt hun dagblad bij voor hen samen en verteld hem er 's avonds uit. zoo in 't schemeruur of op de avondwandeling wat ze denkt dat hij belangrijk vinden zal en als er eens iets héél belangrijks was, dan geeft ze 't hem 's middags bij de thee maar anders, neen'n geboren kran ten lezer is Driever allerminst 1 Thans echter is zijn aandacht gewekt, 'n Voordeelige koop die hij had bop'-n te dien en d.e biji-a gesloten was ent- De anders zoo prettig-joviale man kijkt ongewoon ernstig, bezorgd, en 't gezelschap voelt er den weeromslag van. »Ik schend in elk geval geen ambtsge heim, als ik zeg, dat ook uit de maatre gelen onzer regeering groote bezorgdheid blijkt 't Gesprek is hiermee verstrakt. Een zekere huiveiing van angst voer door de zielen. Plotseling gaat luid de schel. Mélie, die nog net in avondschemer wat op straat zien kan, schrikt en zegt'n Telegram I wat dat wezen kaD, nog zoo laat Het telegram is voor Wilhelm 't Komt uit Berlijn, van het departement van Oorlog en 't is zéér dringend. Zijn verlof is opgeheven en hij moet zich met den meest mogelijken spoed bij zijn garnizoen voegen Verslagen kijken allen elkaar aan. Dat is voor hen 't inslaan van den donder. Tevergeefs merkt burgemeester op, dat het hier 'n voorzorgsmaatregel geldt, dat nog niet alle hoop behoeft te worden op gegeven op 't behoud van den vrede, ieder vreest het ergste en weldra gaan de gasten huns weegs. Lijkbleek zit Tine in haar stoel. De schoone lentedroom haars levens ziet ze wreed verstoord is 't of ze reeds ziet den grijnzenden Dood, die haar op- eischt als zijn oorlogsbruid 1 UITKIJK. Op de „President Steijn" één van de in derdaad prachtige geriefelijk—ingerichte ra- derstoombooten van Fop Smit <S Co„ varende van Rotterdam via Dordrecht op Gorkum en in de zomermaanden (buitengewone oinstan® digheaen, zooals tegenwoordig, niet meege-

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1