lie Oorlog. RECHTZAKEN. POSTERIJEN. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. KERK EN SCHOOL. TELEGRAMMEN. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. het lichaam. Geneeskundige hulp moest di rect worden ingeroepen. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. (Vacantiekamer. Strafzitting.) Zitting van Dinsdag 17 Augustus. De 57-jarige groentenkoopman 1. S. te Sommelsdijk had op 3 Juli een kleinen jon gen ernstige brandwonden op den rechterarm toegebracht, door een kop kokend heete thee over dien arm uit te storten. Bekl. beweerde, dat hij het niet met opzet gedaan had; de kop zou aan zijn hand ontglipt en de inhoud, door het openstaande raam van zijn woning juist op den arm van den jongen terecht ge komen zijn. Een getuige deelde echter mee dat hij het vocht naar buiten had zien werpen. Wie er gooide had getuige niet kunnen zien maar beklaagde was alleen thuis geweest. De geneesheer S. Knöps had den jongen verbonden. Diens rechterarm had groote bla ren vertoond; de wonden waren pijnlijk, maar niet gevaarlijk. Omtrent bekl. dien hij vroeger als patiënt behandeld had kon de geneesheer verklaren, dat deze aan een ziekte had ge leden, welke ook de hersens had aangetast. Indien men zou vragen, of hij bekl. als toerekenbaar beschouwde, zou getuige die vraag ontkennend beantwoorden. Het O. M., waargenomen door mr. Steen- berghe, eischte wegens mishandeling f 30 boete, subs. 30 dagen hechtenis. Bekl. vond het een treurige zaak. De rechtbank begaf zich in raadkamer en bepaalde vervolgens de uitspraak op 24 dezer. POSTKANTOOR DIRKSLAND. Onbestelbare stukken over de 1ste helft van Aug.Fam. G. P. Kwant Amsterdam. Greet van Dam Goedereede. Mevrouw Duiker Am sterdam Mlddelharnls, geen opgaaf. Mlddelharnls, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av'. 6 uur Ds. Rappard. van Randwijk. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. Ds. L. Eminen nam. in de Langstraat. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, v.m en n.m. Ds. M. J. Wenflnk. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Herkingen, v.m. Ds. Addink 's av. geen dienst. Dirksland, v.m. geen dienst 's av. 6 ure Ds. Lans van Ooltgensplaat Melissant, v.m. en n.m. Ds. Kroese. Stellendam, v.m en 's av Ds. Hoogendijk. Goedereede, v m. 9.30 uur Ds. F. de Gidts Ouddorp, v m. en 's av. Ds. A. v. d. Kooij. Hellevoelsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, (Zondagsschool) v.m. 10.15 en 's av 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 'sav. 5.30 uur leeskerk. Den Bommel, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 5.30 uur Leeskerk. Ooltgensplaat, v.m. 9 uur en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Esse- link van Stad aan 't Haringvliet. Stellendam, v.m. 9.30 en 's av. 6 uurDs. Beumee van Stedum. Ouddorp, v m. 9 en nam. 2 uurDs. Smeelingvan Nijmegen. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur Ds. Pel vanEer- strum en 's av. 5 uurDs de Jager van Seroos- kerke. Nieuw-Helvoet, v.m. 9 30 uur Ds. de Jager van Serooskerke en 's av. 5.30 uur Ds. Pel van Eerstrum. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, voorm. 9 uur „Bed 11. A. nam. 2 uur en 's av. 6 uur (nabetrachting) Ds. Kievit. Nieuwe Tonge, neen opgaaf. Melissant, v.m 9 uur Bed. H. A. nam. 2 en 's av. 0 uur Ds. Hubaegtse van 's Gravendeel Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. OUDE TONGF, De heer D. Kosten van hier is benoemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school alhier. dient daar de verkoop van melk verboden te worden. e. Ten gunste der melk dienen de scha delijke gevolgen van 't alcoholgebruik in 't licht gesteld te worden. f. Voor de voeding is niet het vet der melk het voornaamste bestanddeel doch het eiwit! Hierop dient vooral bij 't onderricht gewezen te worden. g. Melkinrichtingen wordt aanbevolen z.g. melkbons in te stellen. Bij afname van een bepaald aantal een korting toestaan. Observator. Nederlandsche Anti-Oorlog Raad. Conferentie van onzijdige Staten. Het Zweedsche dagblad „Dagens Nyheter" dat geacht wordt in het algemeen zijn sym- patiëen aan de zijde der geallieerden te heb ben wijdt in zijn nummer van 12 Augustus een uitvoerige bespreking aan den door den „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" tot de Nederlandsche Regeering geuiten wensch be treffende de samenkomst van een Conferen tie van officieele vertegenwoordigers van on zijdige Staten in het belang van den vrede. „Dagens Nyheter" ondersteunt dit denk beeld en zegt o.a. het volgende: „Neemtde Nederlandsche Regeering het initiatief dan kunnen de neutrale landen niet nalaten par tij te kiezen. Het is nauwelijks anders denk baar dan dat Zweden zich bij de Conferen tie zal aansluiten. Wat Noorwegen en Dene marken betreft, is het vrijwel zeker, dat ook zij dit doen zullen. Natuurlijk is het zeer wel denkbaar, dat het Nederlandsche voor stel niet verwezenlijkt kan worden. Maar de tijd schijnt gekomen te zijn, dat iemand het ijs breekt en een poging doet. Mocht dit een eersten keer niet gelukken, dan moeten an deren volgen en een andere methode voor slaan. Naar wij vernemen is er ook een ster ke strooming, die zich beijvert voor een ac tie met president Wilson aan het hoofd. En voorts is het bekend, dat menigeen Zweden voor wellicht den meest geschiksten Staat houdt, om zich te kwijten van deze taak, waarop de heele wereld ongeduldig wacht, de oorlogvoerende landen niet uitgezonderd". DE TOESTAND. De vesting Kowno, met alle forten en een onoverzienbare hoeveelheid materieel, waar onder veel meer dan 400 kanonnen, is sedert Woensdagnac t in Duitsche handen. De ves ting werd in weerwil van een uiterst taaie verdediging stormenderhand genomen. Ziedaar het groote nieuws dat Woensdag middag door Europa getikt werd. Kowno is een plaats van 84000 zielen en wordt door zijn sterke vestingen geacht als het steunpunt op de rechterflank van de nieuwe linie, waarop de Russen hadden aan gekondigd zich te zullen terugtrekken. Terwijl dus van de terugtochtslinie het zuidelijk gedeelte, door den opmarsch der centralen naar Brest-Litowsk, reeds verloren, is, wij zien dit hieronder valt nu ook de sterkste flankdekking in het Noorden weg, nog voor de Russische legers haar hadden bereikt. Met deze beweging zal, nu de rechterflank niet meer te houden is, het Russische leger aldaar een geweldige duw krijgen. De spoorwegen achter Kowno die rechts- streeks verbinding geven met het terugtrek kende leger in Polen en het centra des Rijk worden nu zeer ernstig bedreigd. „Wij verwachten dan ook zegt de N. R. Ct. een voortzetting van het offensief der Duitschers in Oostelijke richting, allereerst naar den spoorweg Wilna-Dunaburg niet het doel door het afsnijden der verbindingen met St. Petersburg de legers van het Rus sische centrum van de hoofdstad af te,drin gen, en hen te nopen óf Jangs de Noordzij de der Polesische moerassen terug te trek ken, öf zich in de streek van Brest-Litowsk te laten opsluiten. Willen de Duitschers dat doel bereiken dat moet hun opmarsch van Kowno uit naar het Oosten zeer snel gaan." Tusschen Narew en de Boeg gaat het voor Rusland ook al niet voorspoedig. Op twee plaatsen is de Boeg door de Duitsche legers al geforceerd. Zooals we in onze vorige overzichten reeds gezegd hebben, naderde het Duitsche leger zeer snel de Boeglinie, die door het Russische leger zou worden verdedigdmaar het Duitsch-Oostenrijksche leger volgt het Rus sische zoo snel, dat van een definitief stand houden wei geen sprake zal zijn. De linkervleugel van Mackenzen en de rechtervleugel van Prins Leopolds leger be reikten gelijktijdig inet de Russen Bioia, en wierpen de Russen er uit. De Russische te rugtocht gaat daar in een razend tempo van krachtigen weerstand is geen sprake meerhet leger van Mackenzen heeft de Rus sen heden al binnen de vestinggordel van Brest-Litowsk geworpen. Zuidelijk daarvan ging zijn leger over de Boeg, wat een feit van groote beteekenis is, omdat daaruit blijkt dat het veldleger der Russen niet in staat is de beroemde vesting de laatste van de driehoek Warschau—Iwan- gorodBrest, te beschermen. Zoodoende wordt stuk voor stuk het bol werk dat Rusland beschermen moet verbroken. De Engelsche bladen zijn al zoover dat zij zeggen dat Brest-Litowsk wordt ont ruimd. Wordt Mackenzen niet snel belet Oostelijk van de Boeg verder door te dringen, dan zijn de Russische Noorder en Zuiderlegers ge scheiden, omdat onmiddelijk achter Brest- Litowsk de verschrikkelijke moerassen be ginnen, waarheen geen leger wijken kan en waar ook alie troepenbeweging onmogelijk is. Maar dit is nog niet alles. Het lijkt wel of Von Hindenburg de Russen tot vertwijfeling wil brengen, zoo meedo genloos en wiskundig zeker, dringt hij de Russen samen. Stelt het u eens voor, dat door de val van Kowno, boven bedoeld, het Von Below gelukt in het Noorden de val toe te slaan, wat zal het dan voor Rusland worden Het is een geweldige angstwekkende ope ratie, die stap voor stap wordt uitgevoerd. Van het Westelijk en Zuidelijk front zijn de berichten van weinig beteekenis. Ter zee valt weer een voor Engeland schadelijk feit te vermelden, tot nog toe heeft Engeland nog niet het geval bevestigd. Berlijn meldt dan o. m.dat Maandagavond 5 vaartuigen van de flottielje forpedobootcn bij het vuurschip Hornsif aan de westkust van Jutland een modernen kleinen Engel- schen kruiser en acht torpedojagers aanviel. Zij brachten den kruiser en één der torpe dojagers tot zinken. We kunnen hiervan nog niet veel zeggen, doordien we van de En- gelschen eerst nadere berichten afwachten willen. Ook hebben Zeppelins Dinsdagnacht een bezoek aan Londen gebracht. Vannacht, zegt Berlijn hebben onze marine-lucht vaartuigen wederom een aanval op Londen gedaan. De City en belangrijke werken aan de Theems zijn rijkelijk met bommen be strooid, waarbij goede resultaten werden waargenomen. Bovendien zijn met succes bommen ge worpen op fabrieken en smeiterijen bij Wood- rich en Ipswich. Onze luchtschepen beliepen trots scherpe beschieting, geen schade en zijn alle terug gekeerd. Londen meldde daaromtrent: Woensdag: „Zeppelins hebben in den afgeloopen nacht de Oostelijke graafschappen bezocht en bom men geworpen. Anfi-luchtvaartkanonnen heb ben hen beschoten. Men geloofd dat éèn Zeppelin is getroffen. Luchtpatroeljes kwamen in de weer, maar tengevolge van de ongun stige weersgesteldheid konden de Zeppelins ontkomen. Enkele huizen en andere gebou wen, waaronder ook een kerk, zijn bescha digd. De volgende slachtoffers zijn gemaakt 7 mannen, 2 vrouwen en 1 kind gedood; 15 mannnen, 18 vrouwen en 3 kinderen gewond allen burgers." Het is ons natuurlijk onmogelijk waarheid en verdichting te onderscheiden. We deelden deze feiten volledigheidshalve mede. Dit ge- looven we wel dat het voor Engeland, en in 't bijzonder Londen, niet aangenaam zal zijn zoo gedurig bloot te staan aan die ijzeren Duitsche groeten, uit de lucht. En wanneer zal dat ophouden. Geen dag gaat haast voor bij of men rapporteert boven Vlieland of Terschelling Zeppelins gaande naar of ko mende uit Westelijke richting. Plundering der Engelschen in Duitsch- Zuidwest. Een correspondent der „N. C." in Kaap kolonie schrijft d.d. 9 juli: Zooals ik in mijn laatsten brief schreef is er heel wat buit meegebracht uit Duitsch- Znidwest door hen die thans terug zijn. Te Stellenbosch laten enkele vrouwen aan kijkgrage vrienden prachtige stukken linnen zien door haar mannen of zoons uit het ver overde land meegebracht. Andere Kakhi's te Kaapstad en elders gaven hun vriendinnen en vrienden gouden armbanden horloges, borstspelden, enz. alles uit verlaten huizen en winkels weggenomen. Wat is een verlaten huis? Te Liideritzbuch kreeg de heele burger bevolking: mannen, vrouwen en kinderen, twee uren „notice" om zich in te schepen naar Kaapstad en verder naar de interneerings- kampen. Aldus werden alle huizen en winkels verlaten. Zoo is het overal gegaan behalve naar ik meen, in de hoofdstad Windhoek, waar de burgerbevolking blijven mocht bij proclama tie van generaal Botha, welke proclamatie de heele wereld over door Reuter verspreid is. De harde behandeling der andere plaatsen is niet bekend gemaakt. Ook hier niet. En dus leven velen nog in den droom, dat er niet geplunderd is in Duitsch-Zuidwest. Deze week was er echter een merkwaardige hof zaak te Oost-Londen, een zaak die een tipje oplicht van den sluier die nog over de cam pagne naar Duitsch-Zuidwest hangt. Soldaat A. was met wapenbroeder B. dikke vrienden einde Mei uit Duitsch- Zuidwest teruggekomen. A. was zuinig ge weest met zijn buit, deze bestond uit 150 ongeslepen diamanten (een aardig kapitaaltje! 1 Duitsch 20 M. stuk en enkele kleine geld stukken, 2 zilveren ringen van Duitsche mun ten gemaakt en andere zilveren snuisterijen. Onderweg had hij 83 diamanten verkochten had er dus nog 67 over, plus dc rest. B. wist dit en drukte herhaaldelijk zijn wcnsch uit, wat A. weigerde. Den 31cnMei landden ze te Oost-Louden, en gingen een dag plus den avond aan de zwier. Toen A. den volgenden ochtend ontwaakte, waren ai zijn schatten weg, ofschoon hij ze in zijn hemd vastgenaaid had. Later vond een de fectief er 36 in het huis van B. en A. her kende ze. Doch voor het gerecht hield B. staande, dat hijzelf deze diamanten in Duitsch- Zuidwest had opgedaan. B. werd vrijgespro ken Hier zijn de namen A. is Aub. Mc. Dougall, B. is G. C. Mckenzie. (Van Afrika ners, en daarmee bedoel ik de Hollandsch sprekenden, heb ik niet gehoord, dat zij zich aan plundering of kapen hebben schuldig gemaakt.) Het verslag van het bovenstaande hofzaakje verscheen niet in die bladen welke op het platteland gelezen worden, te Kaapstad alleen in „The Argus", niet in de „Cape Times" of „Ons Land". Hij is er aardig „achter"! De „N.R.Ct." bevat volgenden leuken brief: Mijnheer Ik het een brief van mijn Pa uit Z.-Afrika gekrij en schrijf hij Deze week vertrek Mr. uit Bloemfontein naar Europa en het ik hem gevraag, die brief voor jou mee te neem. Ik het in 3 maand ni een brief van jou ontvang ni, ik denk di nieuwskierige kantoor het di briefe niet door gelaat. Zooals hier verteld word zal di oorlog in di Woestijn net nou gedaan zijn, di Duitser het geen kost en ammunitie meer. Di En gelse bladen brui van plezier, ons Boeren mensen voel maar slecht. Di beste deel van ons volk is tronk toe, ons word behandel nog minder dan een Hot tentot misdadiger, ons word beleedig, ge knecht en belasterd. Ons kan ni een woord zeg ni, wat ons denk, di weg van ons huis naar di tronk is maar kort. Nu voel ons eerst di heele jammer van di verlies van ons onafhankelijkheid. Oom P. zeg, dit is di beproeving voor onze natie en het ons dit noodig gehad. Nu het hulle ons met een dikke stok op di kop gesla, di slag het banje pijn gemaak, maar het ons ook wakker gemaak. Oom P. het regt, dit voelt elke ware Afrikaner. Over di oorlog hoor ons maar min, di Hollandse bladen zijn amper niet te krij, en als ons een met groote moeite gekrij het, ziet di krant uit als een vogelstruis wat ge plukt is. Daaruit kan ons denk, dat Duitsland nog niet verlies het, ook omdat die Engelse bla den die Duitser nog altijd banje slecht maak en voor barbaar schel. Als di Engelsman gaat win, word di Duitser een banje sterk, moedig vijand, zal di wereld dan zeg, een natie wat een zoo sterk vijand kan slaan, moet wel banje dapper wees. Ons Boeren mensen ken dit, ons weet te goed, hoe hulle ons belaster cn slecht gemaak het in begin di oorlog toen ons di rooinek het laten loop; later toen hulle Concentration-kampen zijn werk gedaan het en ons Engels onderdaan is geworden is ons helden geworden. Di Slamse mensen wat voor ons wasch, het mij gisteren vertel, dat Rusland banje op zijn kop gekrij het. Hulle krij ook Hol landse bladen, maar hoe hulle die Hollandse bladen krij, wil hulle niet zeg. Het is won derlijk hoe dat die Slamse mensen en Mo hammedanen uit Br.-indiën altijd di eerste nieuws krij. Het lijkt voor ons Duitsland is machtig sterk en als hulle niet verlies en hulle wil di woestijn terughebben, kan ons nog snaakse spulletjes beleef in Z.-Afrika. Over Italy hoor ons niks, doch als ons hier die Engelse bladen lees, kan ons denk dat hulle nog niet veel gemaak het. Voor di oorlog met Italy, het di Engelse bladen di Italianen banje opgehemel, en van al di kantanjebakkers en Ice-Cream koopmensen Prinsen en Lords gemaak, nu trek di bladen hulle weer bij di baatje op di aarde terug; schrijft toch een blad in Kaapstad, dat hunne artillery banje goed is en hulle ook banje goed met die machinegeweren moet kunnen schiet, daar hulle armen van al di orgelge- draai banje getraind moet wees. Wat denk di mensen in Holland, wil hulle gaan vecht? Hier schrijf di Engelse bladen dat Holland ook tegen Duitsland gaat vecht, doch zeg hulle dit in hulle belang. Als Holland gaat vecht en slaat Duitsland op di kop is banje mooi voor Engeland, maar als hulle verlies en Duitsland bezet Holland, zal di Engelsman niet kennen toelaat dat di arme mensen in die Hollandse kolonies ook onder die barbaren komen en zal hulle dan in naam van di inenschelijkheid di kolonies moeten val. Ik denk dat di Hollander wel niet zoo dom zal wees en al di natjes maar zal laten praat en als onder di Hollanders nog mensen zijn wat met alle geweid wil vecht, kan hulle zich als volunteer voor di Engelse Army opgeef. Slamsen zijn Hollands sprekende Mo hammedanen, door de Oost-Indische Com- pagnie vroeger naar Z.-Afrika gebracht. SOMMELSDIJK. Voor de landstorm voor de jaarklassen 1914 en 1913 zijn resp. alhier ingeschreven 5 en 8 personen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. B. en W. dezer gemeente roepen sollicitanten op naar de vaceerende betrekking van gemeente-ar chitect, waarschijnlijk deze betrekking te aanvaarden met 1 Sept. aanstaande. Tegen K. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Motor-en Rijwielwet. De aanbesteding van de uitbaggering der haven zal plaats hebben op Maandag den 23 Augustus e.k. DEN BOMMEL. De helling boven den Schaapsweg blijkt voor veien te stijl te zijn of de draai te kort, althans Zondagmiddag 3 uur kwam een fietser uit Sommelsdijk met fiets en al op den grond terecht en schoot zoo in een diepe droge sloot, gevolg een geheel geschramd gezicht en een diepe sne de op den neus. Na ten huize van den Bur gemeester de wonden uitgewasschen te heb ben en van Ijechtpleisters enz. voorzien te zijn, kon hij zijn weg vervolgen! Door den Burgemeester is Maandag jl. een huis der gemeente, gelegen aan de Voor straat en bewoond door D. van Vliet, tail leur en coiffeur geveild in het publiek waar bij het f 1455 deed. Maandagavond a.s. pre cies 6 uur is de afslag of afmijning. De navolgende personen zijn ingeschre ven vuor den landstorm Voor de jaarklasse 1896 P. Holleman, L. Ras S. van Nicttwaal. Voor de jaarklasse 1897 C. Rom incise. .Voor die van 1901 Witvliet. 1913 Bakker M. van der Meidc cn Th.Ever- dink. Jaarklassc 1914 W. Bakelaar F. Fluit, 11. J. Kraak G. van Nieuwenhuyzen. OUDE TONGE. Inzake de onteigening van grond in verband inet aanbrengen van vloed deuren in de haven zal een commissie uit Gedeputeerde Staten Zaterdagmiddag 1.30 uur ten gem. huize alhier zitting houden. A. S. had het ongeluk met het hout hakken in zijn hand te kappen waardoor dat lichaamsdeel bloedig werd verwond. DIRKSLAND. Dinsdagmorgen geraakte een kind van C. J. Goedegebuur aan den Secre- tarieweg in den moddersloot. Zonder hulp zou het knaapje zeker verdronken zijn. De landbouwer C. Jongejan had het genoegen de kleine te .redden. Spelende viel de kleine R. van J. M. Witvliet van een wagentje en brak daar bij een arm. De hulpbesteller A. de Ruiter is na licha melijk onderzoek geschikt bevonden voor den pbstdienst, en heeft dientengevolge zijn benoeming te wachten tot postsbode te den Bommel. HERKINGEN. De landstormplichtigen van hier St. v. d. Velde Az. en W. v. 'tHoffzijn bij de te Dirksland gehouden keuring voor den dienst goedgekeurd en zullen diensvol gens Dinsdag a.s. 24 Aug. worden ingedeeld. Ook in deze gemeente heeft de in het Eiland alom heerschende varkensziekte een paar slachtoffers gemaakt. In tijds verkocht wordt alsdan nog een flinke prijs gemaakt, wat niet verhoed, in zulke gevallen groote schade wordt geleden. Het alhier voorgekomen Mond- en Klauw zeer onder de veestapel is deze week als geweken beschouwd. De bewakingsdienst is opgeheven en de waarschuwingsborden zijn weggenomen. Ten bewijze ook van tarwe een hooge opbrengst kan worden verkregen, kan gemeld worden dat de landbouwer C. D. G. 1.1. week ruim 30 H.L. per gemet dorschte en het ge luk hem ten deel viel deze voor f 13,50 de 100 Kilo te kunnen verkoopen. Naar van betrouwbare zijde wordt ver nomen ligt het in de bedoeling de nieuw aangelegde begraafplaats nog dit jaar in ge bruik te nemen. STELLENDAM. In deze gemeente doet zich een geval van roodvonk voor. De landstormplichtige A. Stolk jaar- klasse 1915, zal Dinsdag a.s. te 's Graven- hage bij den Landstorm worden ingedeeld. Deze week geraakten twee paarden ge spannen voor een boerenwagen op hol. De voerman J. Driesprong kreeg den wagen over Diefstal van 50 balen meel. Op het ter rein van de Internationale Magnesietwerken, staat aan de zijde van de Maashaven te Rot terdam een loods, die aan de naamlooze vennootschap Vriesseveem is verhuurd tot opslagplaats van Amerikaansch meel. Van dat meel zijn 15,679 balen in die loods ge borgen. De bootwerkers B. de B., G. L. K., A. R. en L. K., allen in de omgeving van de Maas haven woonachtig, meenden nu hun slag te kunnen slaan. De beide eerstgenoemden huurden het aakscheepje Anna Wilhelmina af, onder voorwaarde dat het 40 ton goed kon inladen, en de schipper kreeg last in de Maashaven aan het terrein van de Internati onale Magnesietwerken ligplaats te nemen. Intusschen verschaften de vier bootwerkers zich toegang tot de loods, na zich in ver binding gesteld te hebben met den wachts- man F. van W., voor de surveillance op het terrein aanwezig. Die man zou goed uitkijk houden/terwijl de dieven hun slag sloegen. Nu maakten de bootwerkers een soort stel ling, waarover zij de balen meel uit de loods langs een plank naar beneden konden laten glijden. Daarna werden de balen in het aak scheepje gedragen en opgestapeld. Reeds waren zoo 50 balen meel uit de loods naar de Anna Wilhelmina verhuisd, toen de ri vierpolitie ter plaatse verscheen om een on derzoek in te stellen. Haar had men gewaar schuwd, dat men aan de Maashaven op een verdachte wijze aan het meel Iaden was. De rivierpolitie vond er de bootwerkers niet, die allen een goed heenkomen hadden gezocht, doch in de jassen van een paar hunner, die zij tijdens hun werk in de loods hadden opgehangen, werden gegevens gevon den, die achtereenvolgens tot de arrestatie van de vier bootwerkers en den wachtsnian hebben geleid. De laatste is in den afgeloopen nacht gegrepen. Allen zijn naar het bureau der rivierpolitie gebracht, terwijl op de ge stolen 50 balen meel beslag is gelegd. Vanmorgen werd er gebeld ten huize van den heer B. J. B. aan den Terwenakker te Rotterdam. De dienstbode, die open deed, zag twee net gekleede jongelui op den stoep staan, van wie er een haar een brief geeft. Op de mededeeling van de dienstbode, dat mijnheer nog niet bij de hand is, zegt dit jongmensch, dat de brief niet voor mijnheer maar voor haar bestemd is, zoodat zij hem gerust kan openen. Zij doet dit en leest, dat zij hedenmorgen op den Noordsingel moet komen, op het bureau, met f 20, zegge twintig gulden, artikel 134 wetboek Strafrecht. De dienstbode loopt met het getypte briefje naar mevrouw, want zij is zich geen kwaad be wust mevrouw zegt, dat zij haar niet heeft aangeklaagd en van niets weet, doch mijnheer, die er ook aan te pas komt, zegt als bij in geving tegen de dienstbode: loop spoedig naar beneden en kijk naar mijn fiets. Toen de dienstbode beneden kwam, waren de jongelui verdwenen en ook de fiets van mijnheer, die in de gang achter een deur gestaan had. Het was de fietsdieven natuurlijk te doen om de dienstbode uit het portaal weg te hebben, nu ze toegang verkregen hadden. Dit is wel de nieuwste truc, die zij bij het stelen van fietsen uitgehaald hebben. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 22 Augustus 1915. Ned. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, nam 2 uur Ds. Lans van Ooltgensplaat BKHLUM VVoHsbureaii weidt, dat de vesting Nowo (xeorgiewsk giate- ren heeft gecapituleerd. Meer dan 30.000 gevangenen. Ue Keizer is lidaar aangekomen. Van het Oostelijk gevechtsterrein. WEENEN, 19 Augustus. Officieel bericht van den generalen staf: De Oostenrijksch-Hongaarsche strijdkrach ten onder bevel van aartshertog Jozef Fer dinand en generaal von Köwess hebben ten Noorden van Janow en Konstantynow den overtocht over de Bug bevochten. Memirow en andere plaatsen aan den Noordelijken oever zijn stormenderhand genomen. De vijand is teruggeworpen. De troepen die Brest-Litowsk insluiten, waaronder afdeelingen van veldmaarschalk von Arz, hebben den vijand eenige vooruit geschoven veldstellingen bij Wladimir Wo-- lynsky ontrukt. In Oost-Galicië niets nieuws. BERLIJN, 19 Augustus. Oficieele mededee ling uit net groote hoofdkwartier: Legergroep von Hindenburg: in Kowno zijn nog 30 officieren en 3900 man gevangen genomen. Onder den druk, door den val van Kowno veroorzaakt, ont ruimden de Russen hun stellingen tegenover de linie Kalwaria—Suwalki. Wij zetten hen na. Verder Zuidwaarts bevochten de Duitsche (roepen de overgang over de Narew ten Westen van Tykocin cn namen 800 gevan genen. Het leger van üallwitz heeft in Oostelijks* richting vorderingen gemaakt. Ten Noorden van Bielsk is dc spoorweg Bialystock—Brest bereikt2000 gevangenen weiden hier ge maakt. Op het Noordoostelijk deel van de vesting werken van Nowo-Georgiewsk hebben gis teren onze troepen den overgang over de Wkra geforceerd en twee forten op het Noordertront bestormd, meer dan 1000 ge vangenen en 125 kanonnen vielen ons in handen. Legergroep van Leopold van Beieren. De linkervleugel dreef den vijand vechtend voor zich uit en bereikte 's avonds de streek ten Westen en ten Zuidwesten van Mielczyce. De rechtervleugel, aan de andere zijde van de Boeg, over de Milnik doorbrekend, wierp den tegenstander uit zijn sterke stellingen ten Noorden van die linie en rukt verder voort. Legergroep von Mackensen: Ook hier, tusschen Niemirow en Janow werden de Boegovergangen geforceerd. Bo ven Brest-Litowsk drongen de Duitsche troe pen bij Rokitno, ten Z.O. van Janow, in de voorste stellingen van de vesting. Ten Oosten van Wlodawa vervolgen onze troepen den geslagen vijand. Onder den druk van onzen opmarsch ont ruimden de Russen de Oostelijke oever van de Boeg ook beneden en boven Wlodawa. De vervolging duurt voorl. SOMMELSDIJK. Geboren: Teuntje, dochter van Jan Hoog moed en Arendje van Delft. Getrouwd: Mattheus Volwerk, 22 jaren en Klaartje Korteweg 21 jarenGerrit Vroegin- deweij, 24 jaren van Middelharnis en Maatje van Antwerpen, 25 jaren. MIDDELHARNIS. GeborenFrederika Machieltje, d. v. A. van Hensbergen en K. Koning. Ondertrouwd J. van Staalduinen, 25 j., Den Haag en A. E. Struik, 30 j. GetrouwdC. A. Paans 22 j. en G. Driesse 18 j. Overleden: Neelje van Beek, 13j., d. v. H. van BeekMaartje Koster, 58 j., weduwe van A. Schellevis. BEURS VAN DIRKSLAND. Oude Tarwe f 14,75 en nieuwe Tar see f 11.20 a f 12 per 100 kilo. Haver onvoldoende droog vond grif koopers k f 14 per 100 kilo. Schok ker erwten voor het eerst ter markt verkocht naar kwaliteit van f 16 tot 17 per H. L. Ajuin met kleine vraag f 4.— per 60 kilo. Aard appelen f 2 per 70 kilo. Tarwe stroo met veel vraag f 18— f 19 tot f 19.50 per 1000 kilo. BEURS VAN OUDDORP. Uien f3.50 per 60 kilo. Tarwe 12 f 1230 per 100 kilo. Gerst 13.75 Af 14 per 100 kilo. Schokker Erwten 17 A f 18. Kroon 16 f 17 per H.L.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2