PLAATSELIJK NIEUWS. !Ui GEMEENTERAAD. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS- BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL DE F0NDSENMARKT. MARKTBERICHTEN. De strijd op Gallipoli. SOMMELSDIJK. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de nieuwebrood- kaarten tegen inwisseling van de oude, ten gemeentehuize behooren te worden afgehaald op Dinsdag 24 Augustus a.s. n.m. tusschen 6 7 uur. Zij die nog geene broodkaart hebben aangevraagd, kunnen voor het tijd vak 25 Augustus t/m 21 September nog eene kaart bekomen, mits zij zich vóór 21 Augus tus daartoe aanmelden. Door de Rijksveldwachters L. Nagte- gaal en j. M. Elenbaas zijn processen-verbaal opgemaakt tegen J. C. W. alhier, A. v. Z. te Middelharnts en C. J. van Melisant, allen wegens rijden zonder licht en door den Rijks- veldwachter L. Nagtegaal tegen L. A. B. van Dirksland,eveneens wegens rijden zonder licht. Op de j.l. Woensdag te Middelharnis gehouden keuring voor de landstormplich- tigen, jaarklasse 1915, heeft de keuringsraad de volgende uitspraken gedaan: W. van Aalst J. M. Buskop L. Buth i J. B. Hanson M. Kardux J. K. v. d. Valk A. A. v. d. Wekke M. v. d. Wende A. Wielhouwer L. Volwerk is wegens ziekte niet opge komen. Van Wed. A. van derSluijs, is een var ken aan vlekziekte gestorven. Wegens ziekte der tegenwoordige, is als tijdelijk gem.-veldwachter aangesteld, de Rijksveldwachter-brigadier J. Damen. Een schadepost! Van Abr. Schilper- oord is een varken aan vlekziekte gestorven. MIDDELHARNIS. Door den heer W. Buth alhier is van 2 roeden land ruim 2'/2 H. L. aardappelen gerooid. Onderstaande personen welke Woens dag deel genomen hebben aan de keuring voor den Landstorm zijn allen goedgekeurd. A. Revers, A. Schellevis, Q. Looij, P. de Blok, P. Krijtenberg, W. J. van Dis, J. A. Don, B. M. Groen, J. Sala, L. Kroos en J. van Hulst. Wegens het bedanken van J. H. Zee dijk als nieuw gekozen raadslid zal Woens dag 18 Aug. de verkiezing plaats hebben voor candidaten en op Donderdag 26 Aug. de stem ming. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door den Raad dezer gemeente is tot slraatvemieuwing besloten in verband waarmede de firma van Splunter van Ridderkerk is verzocht plan en begrooting te maken. De Landstormplichtige dezer gemeente van de lichting 1915, Mr. Arensman, is voor den dienst goedgekeurd. Zonder doodelijken afloop is de besmet telijke ziekte Febris Typhoidea in het huis Wijk A no 14 geweken. OOLTGENSPLAAT. Voor den Landstorm jaarklasse 1915 zijn ingeschreven: A. van den Houten, C. van Maastricht, E. Masten broek, J. Ras, M. Tiggelman, P. de Vos Jz. Naar men verneemt zijn E. Mastenbroek en P. de Vos Jz. ongeschikt, de overigen zullen wel spoedig worden ingedeeld. Terwijl J. D. aan het tarwesnijden was, verwondde hij zich zoo ernstig aan de linker hand, dat spoedig geneeskundige hulp noo- dig bleek. Door de Rechtbank is goedgevonden, dat F. IJ. Nelis en zijn nakomelingen thans zuilen heeten kortaf Neels zooals oorspron kelijk zijn voorgeslachten waren ingeschre ven. Heden maakten een compagnie van het 40ste Landweerbattaljon, 14de Reg. Inft. en het 6de Reg. Inft. een geforceerde marsch van 50 K. M.alle compagniën waren bin nen den vastgestelden tijd terug, een com pagnie zelfs een half uur binnen den tijd, hoewel enkelen het laatste gedeelte iets achterbleven. NIEUWE TONGE. Op het gehucht Batte- noord onder deze gemeente is met ingang van 10 dezer een publiek telefoon-hulp station geopend, aangesloten aan het hulp telefoonkantoor alhier onder No. 11. Dat de juin een H. L. per voorn, roede opbrengt is wel zeldzaam, maar het gebeurt toch soms; maar deze week werd in een tuintje van de 7 roeden 11 H. L. geplukt. DIRKSLAND. Dinsdag 17 Aug. des avonds 6 ure, zal op de gemeentelijke mestvaalt lig gende straatmest publiek worden verkocht. HERKINGEN. Maandag 1.1. werden door ar beiders van D. W. alhier reeds een groep ganzen dus wintervogels waargenomen. Als winterboden voorwaar zeer vroeg. Maar eene schrede tusschen ons en den dood. Een sprekend bewijs ondervond daar van 1.1. Dinsdagavond de familie v. d. V. al hier. Terwijl de 51-jarige Mej. v. d. V. over het dorp wandelde zakte deze ineen en bij menschen in de omgeving aldaar binnenge dragen bleek de dood reeds ingetreden. Men denke dat in, mede ook voor haar familie. Ge zond van huis gaan en slechts een oogen- blik daarna dood binnengebracht Toen dit dan ook 's morgens bekend werd bleek heel de gemeente ontroerd en wekte het alge- meene deelneming op. Niet alledaagsch is het te noemen wan neer arbeiders op het veld op versnape ringen worden getracteerd. Toch viel dit de ze week de arbeiders van den Heer D. v. Weel ten deel. De reeds bejaarde vader van gen. Heer was overgekomen om de eerste wagen tarwe de schuur binnen te rijden en liet zich daarbij niet onbetuigd om bij die gelegenheid het werkvolk eens te verrassen, op eenige z.g.n. Poolsche mutten enz., wat zich toch nog beter liet smaken dan regee- ringsbrood. 4 STELLENDAM. Jl. Zondag viel het 2 jarig dochtertje van Dr. Mulder in de bermsloot. Een visscher R. v. d. Ree, wist de kleine gelukkig nog intijds te redden. Een kind van Z. K. alhier had het on geluk te vallen en haar arm te breken. Van Stellendam zijn voor den Land storm goedgekeurd J. v. d. Wal, J/v. Huizen en M. Tanis, terwijl werd afgekeurd M. Bie- mond. De heer P. Roon alhier, heeft thans zijn benoeming als gemeenteraadslid aange nomen. Bij Kon. besluit van 11 dezer is tot heemraad van den kleinen Zuiderpolder be noemd de heer j. L. Bosschieter Burgem. alhier. Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT, op Woensdag 11 Augustus 's middags 1.30 uur. Voorzitter Edelachtb. Heer J. G. van Putten. PresentWagner, Slis, W. J. Donkersloot, Jacobs, J. Donkersloot en P. J. Hobbel. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken Schrijven van H.H. Ged. Staten, waarbij goedgekeurd de wijziging in de Hoofdelijke Omslag. Ingekomen een verzoekschrift van de H.H. Officieren van Gezondheid dezer plaatse om de bewaarschool in gebruik te mogen houden voor hospitaal. De voorzitter houd een warm pleidooi hier over en gevoeld veel voor een goede ver zorging, wijst echter ook op de nadcelcn. De H.H. Slis en Donkersloot wijzen ook nog op de kinderen die rond loopen, zeer zeker tot ongemak der oudcr3. Alle leden mcenen voor een moeilijk geval te staan. Dhr. Wag ner wil grond afstaan voor het bouwen van een hospitaal en dhr. Hobbel verklaart dat de kerk ook grond wil afstaan, derhalve is er een uitweg mogelijk. Nadat de voorzitter nog verklaard had geen oproeping voor een nieuw hoofd te kunnen doen voor de school ontruimd is, wordt eenparig besloten de be waarschool niet langer af te staan, tenzij geen andere plaats werd gevonden. Wordt besloten een herstelling aan het ge meente ziekenhuis te doen, tenzij het wer kelijk volgens plan en onder degelijk toe zicht wordt uitgevoerd, daar de leden klagen dat zulks dikwijls niet het geval is. Door de H. H. W. J. Donkersloot, P, J. Hobbel en J. Donkersloot wordt verslag uit- gedracht over de gemeenterekening 1914 en was in orde bevonden, en wordt alzoo vast gesteld. Gewone inkomsten f 38 398.42 en ge wone uitgaven f 38.833.68'/2 nadeelig slot f 435.261/2. Buitengew. inkomsten f21.111.08V2 buitengewone uitgaven 21.019.57, batigslot: 91.51V2. Rekening Bewaarschool door dezelfde heeren onderzocht wordt vastgesteld in ont vangsten f 1295.31, in uitgaaf 1277.01, goed slot: f 18.30. De geloofsbrieven van dhr. P. J. Hobbel worden onderzocht en wordt tot toelating besloten. Op de vraag van den voorzitter of nog iemand wat heeft in het belang der gemeente, verklaart dhr. W. J. Donkersloot dat hun bij 't nazien der rekening gebleken is het opruimen der peeaarde zooveel heeft gekost zou dit niet goedkooper kunnen en doelma tiger. Na opmerking van verschillende leden zal hij echter zijn voorstel terugnemen. Nadat door P. J. Hobbel het dempen der sloot bij de Openbare school en W. J. Don kersloot het dempen der sloot voor de wo ning van H. v. Veen ter sprake heeft gebracht wordt de vergadering gesloten, en in gehei me zitting voortgezet om de Hoofdelijke Omslag vast te stellen. Vergadering van den Gemeenteraad van HELLEVOETSLU1S, op Vrijdag 6 Au gustus 1915. De Voorzitter, de Edelachtb. Heer P. Gal las, opent te half acht de Vergadering. Af wezig waren de leden J. v. d. Wiele, R. Dirk zwager en P. v. d. Does. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ie. Komt aan de orde: Wijzigingv/d ver ordening der salarissen van het onderwijzend personeel bij het M. U. L. O. Voorz. zegt, dat het wel wonderlijk is, dat nu weer die wijzigingen aan de orde komen, daar zij reeds in de vorige vergadering be handeld zijn, maar het is noodzakelijk, omdat er een fout gemaakt is, daar een cijfer on duidelijk was. Nu is in de vorige vergadering besloten de toelage voor de hoofdakte voor onderwijzers aan de school voor M. U. L. O. te stellen op f 200. Dit moest zijn f 100. Nog moet er iets behandeld worden onder dit hoofd. Voorz. zegt, dat hij met het hoofd der school voor M. U. L. O. heeft gesproken over diens salaris, aangezien dat niet in overeen stemming was met de eischen, gesteld aan een hoofd van zulk een school. B. en W. hebben besproken om dit bij de begrooting te behandelen. De heer Rietbergen, het hoofd der school heeft een uitvoerige nota aan den Arr. School opziener gezonden. De Arr. Schoolopziener verklaarde het ver zoek van het hoofd niet onbillijk. B. en W. hebben met den Schoolopziener De strijd op het schiereiland Galli poli duurt nog steeds voort, zonder dat de geallieerden noemenswaardig vooruitgaan. Het blijft hier evenals op het Westelijk en Ifaliaansch oorlogs- tooneel bij het veroveren van een loopgraaf of zelfs een gedeelte daar van. Hoe klein en nietig de successen zijn, de verliezen zijn desniettegen staande soms zeer zwaar. Onze foto, uit een Engelsch blad geeft ons te zien het teraarde bestellen van gesneuvelde Franschen. Een Fransch priesterspreekt een rede uit ter nagedachtenis der gevallen soldaten. en den heer Rietbergen een conferentie gehad. De eisch van het hoofd was, aanvangssalaris f 1700 (nu f 1600 en voor de vierakten, Fransch, Engelsch, Duitsch en Wiskunde) ieder f 100. Dit is langdurig door B. en W. behandeld en zij stellen voor het aanvangssalaris op f 1800, met vier 3-jaarlijksche verhoogingen van f50 tot een maximum van f2000. Daarna wordt de bespreking geopend. Dhr. Guttig zegt, dat nu toch de toelage voor de hoofdakte bij het L. en M. U. L. O. even hoog is. Dhr. Smit vraagt verduidelijking van het eerste voorstel. Voorz. verklaart hem het onduidelijke. Dhr. Kerbert vraagt, waarom dit nu be handeld moet worden, daar het toch een ver hooging is, die bij de begrooting dient be handeld te worden. Nu gaan de verhoogingen er zonder tegenstand door. Voorz. zegt, dat het hoofdzakelijk door het spreken met den Arr. Schoolopziener is, dat nu deze zaak in behandeling is, ook omdat er een verzuim is ingeslopen. Dhr. Kerbert zegt, dat deze wijziging om een onderwijzer begonnen is en nu wordt het langzamerhand voor geheel het personeel. Dhr. Vermaas zegt, dat het ook bij de be grooting behoort behandeld te worden. Voorz. zegt, dat ook aan het hoofd gezegd te hebben, maar deze heeft zich tot den schoolopziener gewend en daar deze veel voor het verzoek voelde, achtte B. en W. het wenschelijk het nu te behandelen. Dhr. Kerbert zegt, dat het geen goede re geling is, want tusschentijds worden nu din gen behandeld, die absoluut bij de begrooting behandeld moesten worden. Dhr. Guttig vraagt, of men soms van ge dachte is, dat het hoofd zal weggaan, wan neer de verhooging niet met spoed behan deld wordt. Voorz. zegt, dat het ieder bijligt, om er gens heen te gaan, waar de omstandigheden beter zijn, maar dat daaromtrent niets be kend is van den heer Rietbergen. Dhr. Kerbert zegt, nog niet één steekhou dend argument te hebben gehoord, dat het „nu behandelen" rechtvaardigde. Voorz. zegt, dat nu een gewoon onder wijzer bijna hetzelfde salaris heeft als het hoofd, niet medegerekend de vrije woning. Op andere plaatsen is de salarieering beter. Dhr. Kerbert maakte er voorstel van om deze wijziging in Oct. te behandelen. Voorz. zegt nog, dat de Arr. Schoolopzie ner zich in 't geheel niet met de financiën der gemeente bemoeit, maar dat hij het ver zoek van den heer Rietbergen zeer genegen was. Dhr. Kerbert, herhaalt, daar de Voorz. het voorstel van B. en W. in stemming brengen wil, zijn voorstel om de wijziging bij de begrooting te behandelen. Daar er niemand zich tegen verklaart wordt het voorstel aangenomen. Vervolgens wordt het rapport van de com missie, benoemd tot het nazien der rekening van de Waterleiding 1915 voorgelezen. Voorz. brengt de leden der comm. dank voor het nazien en stelt voor, de rekening aldus voorloopig vast te stellen. De Gemeentereker.ing over 1914 komt nu ter tafel. De Voorz. benoemt een comm. tot het nazien daarvan, bestaande uit de heeren; De Boo, Vermaas, en van Lien, die zich deze benoeming laten welgevallen. Voor het nazien van de rekening der ar- meninstelling worden benoemd de heeren v. d. Wiele en Kerbert. Daarna worden benoemd tot het nazien der geloofsbrieven van de herkozen en ge kozen leden, de heeren, Kerbert, Vermaas en van Lien de herkozen leden, de heeren De Boo en Smit verlaten de vergadering en de vergadering wordt geschorst. Na heropening der vergadering brengt de comm. bij monde van den heer Vermaas verslag uit van het onderzoek en verklaart, dat de geloofsbrieven van de heeren De Boo, Prins en Smit in orde zijn bevonden, maar dat die van den heer Schlosser nog niet zijn ingekomen, waarom zij toelating der drie eerstgenoemden adviseert. Het rapport der Comm. in stemming ge bracht zijnde wordt tot toelating besloten. Ingekomen stukken Een missive van de gezondheidscommissie adviseerende om het verzoek van J. Leeflang, tot verlenging met 6 maanden van de onbe woonbaarverklaring van het pand Kerkstraat 80. Hiertoe wordt besloten. 2e. Een adres van G. v. d. Linde, Nieuw Helvoet om in het pand Kerkstraat 81, ster ken drank in het klein te mogen verkoopen. Voorz. zegt, dat dit adres bij B. en W. behoort te worden ingezonden. 3e. Een missive, meldende de goedkeuring van het besluit van den raad door Ged. Sta ten, om de termijn voor het uitbetalen van salaris aan den onderwijver in militiedienst, met één jaar te verlengen. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. sluit de vergadering. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvanVANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 19 faillissementen tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Over het gansche kalenderjaar, deze week inbegrepen, 828 tegenover 1090 in denzelfden tijd van het vorige jaar. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, voorm. 9 uur (Voorbereiding Heilig Avondm) nam. 2 uur (Doopsbedlenlng) en 's av. 6 uur Ds. Kieviet. Nieuwe Tonge, (Stoof) v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Overduijn van Ierseke. Melissant, geen opgaaf. Herklngen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. SOMMELSDIJK. Op Maandag 16 Augustus a.s. n.m. 6 uur, zal in de Ned. Herv. kerk de verhuring plaats hebben van de nog open staande zitplaatsen. DIRKSLAND. Ds. Steenbeek heeft het be roep naar Dinteloord-Prinsland aangenomen. Ds. Kievit is voornemens, Zondag 29 Augustus zijn afscheidsrede te houden des avonds 6 ure om d. a. v. Zondag 5 Septem ber zijn intrede te doen te Veenendaal. Tram-idylle, 't Gebeurde met de tram van Franeker naar Bolsward. Overmatig hard ging het als gewoonlijk niet. Het dob- belsteeniocomotiefje liep puffend en blazend ('t was toevallig ook zoo warm) z'n gemoe delijk sukkelgangetje; een beetje schokkend en stootend volgden, met meer of minder animo, al naar den ouderdom, de wagens. Maar 't ging toch en al was het dan wat langzaam, zeker dacht men het einde te be reiken, want Hitzum en Achlum waren reeds gepasseerdin Arum had het wel lang ge duurd, maar men had daar het locomotiefje ook weer nieuwe levenskracht ingegoten in den vorm van vele liters ketelwater. En bij het kruispunt met het Makkumer paarden- trammetje hadden twee mannen wel heel moeizaam een goederenwagen van de lijn geschoven, maar men was toch klaar geko men en heel gemoedelijk ging het weer voort en men verwachtte er nu zonder verdere wederwaardigheden wel te zullen komen. Het Schettenser hof was reeds in zicht, toen de wagens plotseling met een ruk stil stonden. Dat gebeurt wel eens meer en 't gaf dan ook geen reden tot bijzondere on gerustheid. Maar nu ging het, eerst lang zaam, toen al sneller en sneller achteruit. Dat werd de passagiers toch wel wat al te kras. „Hij schijnt weer naar Witmarsum te rug te gaanzeker iets vergeten" veronder stelde er iemand gelaten. „Misschien een wagen verloren", opperde een ander, die hier blijkbaar wel meer had gereisd. Maai er was nergens op de lijn een ^eenzame wagen te zien. Toen begon de tram weer langzamer te rijden en eindelijk stond ze schuurschokkend stil. Er sprong iemand van een der wagens en raapte uit het gras langs den weg iets zwarts op. De machinist had zijn pet verloren. Fr. Dbl. SOMMELSDIJK. GetrouwdAdrianus van der Wekke, oud 21 jaren en Maatje Franke oud 21 jaren. MIDDELHARNIS. GeborenHendrika Cornelia, d. v. L. J. van Eek en P. Wesdijk; Teuntje d. v. Gerrit den Boer en Cornelia JordaanAagje, d. v. J. Kroos en J. Snijder; Marinus Christoffel z'. v. C. van Wijk en P. Moerenhout; Hen drik, z. v. H. Overweel en A. M. Goedege- b uur. OndertrouwdC. A. Paans, 22 j. en Geer- truida Driese, 18 j.G. Bom, 27 j. (Rotter dam) en Lena de Bloeme 30 j. Overleden Levenloos aangegeven kind van C. van Wijk en P. MoerenhoutGerrit Prins 1 mnd., zoon van Jacob Prins en C. A.Jon- gejan. OOLTGENSPLAAT. GeborenMaatje d. v. H. van Nieuwen- huizen en L. MijsGerrit Jan z. v. W. van Kempen en A. van ImmerzeelAdriaantje, d. van J. Donkersloot en M. Mastenbroek; Adriana, Pietje d. van H. van Gent en W. C. BastieaanseMarie d. van M. de Vos en J. Overboek; Dymphena d. van C. Koeneen C. van Dravik. OverledenD. Schaap 78 j. wed. Joh. dc Vos. Krijntjc Anna, 2 j. d. van L. Dorsman en M. Breeman. Cornelia d. van A. Brabei en P. A. Wielhouwer. Cornells 4 m. z. van Joh. Jansen en 'J. van der Mast. GehuwdD. J. de Graaf 31 j. en M. Hart- mans 27 j. C. Luijken 28 j. en J. M. van Balen 32 j. A. Remus 22 j. en P. Hokke 19 j. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 15 Augustus 1915. Ned. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, 's av. 6 uur Ds. Van de Waal van Ovezande. Middelharnis, n.m. 2 uur Ds. Bruining (Afscheids rede). Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur dhr. Vroegindeweij van Middelharnis Stad aan 't Haringvliet, v m. en n m. Ds. Polhuijs Den Bommel, v.m. 9 30 uur geen dienst en nam. 2 uur den Heer Hack van Langstraat. Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, 's av. 6 30 uur Ds. Lans van Oolt gensplaat. Nieuwe Tonge, v.m. en n.m. Ds. M. J. Wentlnk. Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur dhr. Hack van Langstraat. Herkingen, v.m. en 's avonds Ds. Verschoor van Bleiswijk. Dirksland, v.m. 9 uur Ds. Van de Waal van Ove zande en 's av. 6 uur Ds. Steenbeek. Melissant, v.m. en n.m. Ds. Kroese. Stellendam, v.m. en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede, v.m. 9.30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, v.m. en 's av. Ds. A. van der Kooij. Helievoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoei, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, (Zondagsschool) v.m. 10.15 en'sav. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 'sav.5.30uui Ds. Esselink. (Collecte). Den Bommel, v.m. 9, n.m. 2 en 's av. 5.30 uui Ds. Heidema van Heinenoord. Ooltgensplaat, v.m. 9 uur (BedieningH. Avondm) en 's av. 6 uur Ds. Dekker Melissant, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Bouma van Doorn. Stellendam, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Mol van Zwartewaal. Ouddorp, geen opgaaf. Helievoetsluis, v.m. 9.30 uur Ds. Aalberts van Baanbrugge en 's av. 5 uur Ds. Krohne van Zoutkamp. Nleuw-Helvoet, v.m. 930 uur Ds. Krohne van Zoutkamp en 's av. 5.30 uur Ds. Aalberts van Baanbrugge. HELLEVOETSLUIS. Melden we de vorige maal, dat waarschijnlijk een nieuw tweetal door de kerkeraden der Geref. Kerken te Helievoetsluis en Nieuw-Helvoet moest wor den gevormd, nu deelen we mee, dat beslo ten is om Ds. S. Kampen van Oldebroek te beroepen hetwelk ook reeds gedaan is. Kerkelijke Vrijzinnigheid. Men schrijft aan de „Ned." In de Ned. Herv. gemeente te Gorinchem werd onlangs ds. M. van Grieken uit Delft beroepen. Dit geschiedde tegen den zin der vrijzinnige leden van het kiescollege, die over bijna van het stemmenaantal beschik ten. Iemand, dié zich „Waarheidsvriend" noemt, plaatst nu in de liberale N. Gor. Ct. de volgende advertentie Maarten Politiek 1 Waar die verkeert, onthoudt de Heer Zijn zegen Daar woont hij niet, daar wordt geen heil verkregen Maar ruzie tot in eeuwigheid.— Is het niet meer dan ergerlijk Inderdaad, aok nu weer blijkt, dat de Gorkumsche vrij zinnigheid voor niets staat. Ook de kerkelijke vrijzinnigheid niet! Hopen we, dat ds. Van Grieken zich niet door een dergelijke wijze van bestrijden van een aanneming van het beroep zal laten af schrikken. Gorcum heeft iemand als hij noo- dig. Sommelsdijk, 12 Augustus 1915. In de afgeloopen week, bepaalde de han del ter beurze zich voornamelijk tot de Ame- rikaansche waarden, waarvoor de stemming steeds gunstig is geblevenhet hoe en waar om die stemming vast blijft ligt niet op on zen weg om nader uit een te zetten, trou wens dit zou ook geen nut hebben en zou den wij in herhalingen moeten treden, een feit is, dat Amerika, juist door de oorlogs toestand in Europa, in gunstiger conditie verkeerd dan menig ander land. De specula tie dan, heeft deze gunstige positie derVer- eenigde Staten meer schitterend doen uit komen en een hernieuwde rijzing, vooral in Industriëele waarden, doen ontstaan, waarbij in hoofdzaak Bethlehem Steel en Carren de boventoon voerden. Ook Spoorwegwaarden waren over het algemeen iets beter gestemd, waarschijn lijk op het vooruitzicht dat de Interstate Commerce Commission aan de Westelijke Spoorwegen toe zal staan de tarieven te verhoogen. Missouri, Kausas en Texas Shares gingen niet onaardig vooruit, ofschoon reor ganisatieplannen met dit lichaam nog niet van de lucht zijn; het reorganisatieplan van de Missouri Pacific is nu bekend hetwelk in hoofdzaak hierop neer komt dat de aandeel houders zullen worden uitgenoodigd om 50 pond per aandeel te storten, in ruil voor een nieuw aandeel en 50 pond 4 pet. algemeene hypotheekobligatiën, geen wonder alzoo, dat de aandeelen reeds tot 2 pet. zijn ge daald. Southern Pacific, Eries, Denners, Rails en üulven waren meerendeels gunstig ge stemd, waaraan gunstige oogstrapporten toe mede werkten. Öp het oogenblik dat wij dit verslag schrij ven en voornemens waren van de Ameri- kaansche waarden af in stappen, komt tot ons het bericht dat het aantal onuitgevoerde orders van de Steeltrust in Juli j.l. 4.929.000 ton bedroeg, een tegenvaller alzoo voor de haussiers. Petroleumwaarden. Deze afdeeling had over het algemeen een- kalm verloop, doch ken merkte zich wel door een betere stemming. Koninklijken en Geconsolideerden met wei nig verandering in de koersen. Rumeensche soorten geheel verlaten. Pendawa vast. Mijnwaarden. Hier valt wederom weinig te vertellenIndische mijnen waren tamelijk vast. Preferente Guyana Goud noteerden tot 27 pCt., gewone tot 19 pCt., van buiten- landsche soorten w aren Pittsburg Coal willig. Rubberwaarden. Deze hoek is steeds willig gestemd onder invloed van de gunstige pro ductiecijfers over de maand Juli. Amsterdam rubber, Nederlandsche, Deli-Batavia en Ser- badjadie konden allen eenige procenten ver beteren. Scheepvaartaandeelen. Deze afdeeling was wel eenigszins verdeeld, doch vast van on dertoon, Holland-Amerika, Bothnia en Oostf- zee waren gevraagd. Marinewaarden, voor de 4'/j pCt. Bonds, nu en dan in reactie; preferente Shares mede iets lager, naar men zegt wordt bij de reorganisatie geen rekening gehouden met de achterstallige dividenden; het wil ons voorkomen dat de houders van preferente aandeelen en natuurlijk ook die van de gewone, geen enkele reden hebben zich over de reorganisatie te verheugen. Nationale schuld tamelijk vast. Russen eerder zwak. Voor aan- en verkoop orders van effecten, ook op prolongatie en voor het verzilveren van coupons, houden wij ons aanbevolen. FLAKKEESCHE BANK, BEURS VAN DIRKSLAND. Oude Tarwe de beste f 14.50 en Nieuwe Tarwe een enkel partijtje aangevoerd onvol doende droog f 11 Af 12 per 100 kilo. Nieu we haver verhandelt A f 14 per 100 kilo. Tarwe strooij f 16 per 1000 kilo. Ajuin f 4.25 per 60 kilo en aardappelen f 2.75 per 70 kilo. Geschikt. n n n Ongeschikt. Geschikt.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 4