voor de Zuidhollaitdselie en Zeeuwsclie Eilanden. Zaterdag 14 Augustus 1915. Antirevolutionair 30ste Jaargang N°. 2102. Orgaan Eerste Blad. w IN HOC SIGNO VINCES „HET GOUDEN HERT". OP DEN UITKIJK. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie Baanden fr. p. p. 50 Ceat. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ErmsTSB W. BOEKHOVEN, SOMMELSD1JK. VeSefoem iHtearcoaew".. So. 3?. Advertent!®» ÏO cent per regel en saaal, Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Gent per rsgei es HiessfaMtvragen es Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die 4Ï beslaan i 1 Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar, Alle stuRRen foos* de Redactie bestemd, Ad ver teutten eis verdere Administratie trrs&iae© t©e ie zenden aan den fiJitffever. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Al die schommelingen uit den ouden tijd Hotel Restaurant Gedempte lioereneteiger 63A, 638 Direct nabij de Hooïdsteeg, DINERS 60 cent en hooger, LOGIES MET ONTBIJT f 1,25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aanbevelend, 1 H. C. F. 14. LEE-Ïoom Het door ieder aanbevolen adres. «BBBg—BBMUWI WW *«8638» V Genera/ v. Woyrsct GM.L. v.Arz Z Uitvoer verboden. Een uitvoerverbod van eenig handels artikel is reeds van ouden oorsprong; en is oud, omdat 't natuurlijk is, een artikel binnenlands te houden, wanneer daar be- hoefte aan bestaat. Vooral gold dit in ouden ^tijd het graan, omdat voor eeuwen de bui- tenlandsche handel in de verste verte nog niet genomen had als tegenwoordig door samenwerking van stoomschip, spoor, tele graaf en meer intense cultuur. Daarbij komt dan nog deze factor, dat men nu het heele jaar door als 't ware versch koren kan malen, wat in ouden tijd ook niet mogelijk was, juist omdat de scheepvaart zoo ge brekkig, dit niet toeliet en ook omdat er toen Landen waren, die weinig of niet pro duceerden, 'tls tegenwoordig zóó: er is in Januari een tarweoogst in Australië, Chili en de Argentijnsche Republiekin Februari en Maart een oogst in Oost-Indiein April een oogst in Mexico, Egypte, Perzie en Syriëin Mei in Klein-Azie, Tunis, Algiers, en Marokko; in Juni is er oogst in Cali- fornie, Spanje, Portugal, Italië, Griekenland en Zuid-Frankrijkin Juli in Midden-Fran krijk, Zuid-Duitschland, Oostenrijk-Hongarije Zuid-Rusland en in de Vereenigde Staten van Noord-Amerikain Augustus in Ca nada, West- en Middel-Rusland, Noord- Duitschland, Belgie, Denemarken, Ecgeland en ons Vaderland; in September is er oogst in Zweden, Noorwegen, Schotland, Noord- Rusland en Noord-Kanada. Van Januari tot October is er dus graan oogst van het diepe Zuiden af tot 't hooge Noorden, wat natuurlijk weer met den stand der zon in verband staat. En juist, omdat er 't heele jaar door oogst is, is er ook 't heele jaar door graanhandel en is hon gersnood. menschelijkerwijs gesproken, on mogelijk. Maar in ouden tijd was er zooveel graan- productie niet en waren ook de vervoer middelen sober. Elk land was op zich zelf aangewezen, Van daar de verschillende toestanden, waarin de wetgeving de graan voorraden bracht. Nu eens werd de aan voer van graan begunstigd, om goedkoop brood te verkrijgen; dan we d de uitvoer verboden, om het Land tegen hongersnood te vrijwaren en de sterke prijsstijging tegen te gaannu eens kocht de staat al 't graan op en stelde 't tegen lage prijzen of kos teloos verkrijgbaar. En niet alleen c'a irdoor, maar ook door 't vaststellen van brood- en meeltaxen vermeed men duren prijs en bestreed men den speculant, die van 't ge brek profiteerde em zich in weinige weken rijk te maken. In Athene bestonden in den tijd vóór Christus geboorte sitofilakendie door het lot gekozen werden om toe te zien, dat de voorschriften op den verkoop en uit voer van graan trouwelijk werden nage volgd; ook was daar een broodtax en een menigte staat-graanpakhuizen. Door Rome werd reeds in de 5de eeuw vóór Chr. geboorte op Sicilië vau Staats wege graan gekocht om door verkoop den prijs Uaj te houden. En die Staatsaan- koopen werden weer bevorderd door aan Sicilië te verbieden zijn tarwe uit te voeren aan anderen dan aan Rome. Iu 1492 was er een koren-uitvoerverbod in Nederlandin 1530 evenzeereen plak kaat van 12 Dec, 1545 verbood zelfs alle uitvoer van de eeneprovincie naar de andereen alle opkooping werd gestraft met een boete van 50 gld., voor die dagen een kolossaal bedrag. Werden de oogsten weer beter, dan wer den natuurlijk zulke plakkaten weer inge trokken; ze waren steeds tijdelijk en be hoedden tegen honger en speculatiezucht, maar bevorderden ook weer de graancul- tuur, omdat men aan den lijve den geurigen graanbouw voelde. hebben opgehouden in onze dagen, tenzij men een Minister van Landbouw heeft, die met den uitvoerverbod aan 't sollen was n.l. de aardappelen; afgedacht nog van de klachten over boter en kaas, waarvan te veel wordt uitgevoerd, zoodat er aan beide artikelen gebrek komt en de boeren met de speculanten in enkele dagen sommen verdienen als vroeger met de aardappelen, Over den minister lezen we deze klacht: Onder de vele maatregelen die de re geering nu neemt zou ook een rubriek: «bemoeiingen inzake de bevorderirg der belangen van enkele speculanten zoo langzamerhand een plaats kunnen vinden, want opzettelijk tot dit doel genomen maatregelen konden voor die heeren geen beter resultaat hebben dan zoo'n reeks van veranderingen en besluiten.* Aldus schrijft de heer E van Weideren Rengers in het «Friesch Weekblad*, or gaan der Friesche Mij. van Landbouw. Ea zeer terecht. Want het is inderdaad jammerlijk hoe binnen enkele dagen de regeering van links naar rechts en van voor naar achter is gesprongen met de besluiten betreffende het uitvoerverbod van aardappelen. Den 25en Juli lezen we iu enkele bladen dat de «Staatscourant* het uitvoerver bod zal bevatten op 26 Juli. Toen op dien dag inlichtingen werden gevraagd aan de Directe van Landbouw, verwees men ons naar de «Overzee-Trust*. Deze zei: «Ja, heden 26 Juli 's nachts 12 uur onherroepelijk de grenzen gesloten." De expediteurs en kooplieden die nog groote hoeveelheden onderweg en even eens vele dure aardappelen in het land hadden richtten zich tot de Regeering met het resultaat, dat het uitvoerverbod 24 uren werd versteld. Maar dan, 27 Juli, middernacht, dus onhenoepelijk dicht met den boei. Donderdag 28 Juli vernemen we dat de niervormige aardappelen (muizen eer stelingen) nog mogen worden uitgevoerd tot en met 31 Juli. Andere soorten echter in geen geval. En aan de Friesche Mij. v. Landbouw wordt verzocht een con troleur aan te stellen die er voor moet waken dat geen andere dan niervormige aardappelen worden geexpedieerd. Dan 3e Juli vernemen we plotseling dat de Regeering alle soorten nog Iaat uitgaan tot 81 Juli 's nacht 12 uur. Maar dau ook onherroepelijk alles stopgezet. Nu lezen we weer dat de niervormige aardappelen, welke 31 Juli ter verzen ding gereed lagen, óók thans nog zullen worden uitgelaten! Inderdaad, de regeeriDg had de belangen van enkele speculanten niet beter kunnen bevorderen dan door ze thans heeft gedaan. Wie het eerst met de verschillende wij zigingen bekend was, kon tegen lagen prijs nog gauw even inkoopen. Straks werd het gewijzigde besluit ook aan anderen bekend en dan liep de markt omhoog. Er is dan ook door enkele han delaren een slordige duit met deze regee- ringsgrappen verdiend. Anderen echter zijn er de dupe van geworden, doordat ze hun voorraad met veslies maar snel van de hand deden, meestaan speculanten, lui die het nog maar eens waagdeD. En het bleek al weer spoedig dat het een succesvolle «wagerij* was. t Is dan ook in het geheel niet te verwonderen dat er hier en daar gevraagd werd of enkele dier speculaten soms ook connectie hadden aan de diverse bureau's van waaruit die eerste kostbare berichtjes de wereld in werden gezonden. Wij zullen niet gaarne deze vermoedens ook maar in het minst als juist kwali- ficeeren. Het is echter de schuld der regeering zelve, dat ze hier en daar werden gewekt. Voor alles is het dan ook te wenschen dat, wanneer weer een uitvoerverbod verschijnt, door de regeering beslister zal worden opgetreden. Ook meer prak tisch. Want in dezen tijd van het jaar en met den ennormen omzet welke plaats had, ging het niet aan om op een en den zelfden dag een uitvoerverbod te publiceeren en van kracht te doen zijn, Correct en practisch ware geweest een week vooraf het verbod aan te kondigen. üotterdaisf. - Ieder had zijn zaken daarnaar kunnen inrichten. En allen waren over één kam geschoren. Het is zeer te wenschen dat in het vervolg de regeering in dergelijke zaken ook menschen die met de praktijk be kend zijn, een woordje late meespreken. Er zijn er van die gelukkig nog wel die te vertrouwen zijn en op wier adviezen de regeeriug kan bouwen. Toelichting is hier overbodig. gen een paar drukke uren bij ziju boeken en met zijn correspondentie. Over dag komt daar niet van. Dan moet hij in den winkel en in 't pak huis zijn, kan zijn gedachten niet bij de boeken houden. Dan moet hij toezien op 't helpen der klanten, als 't druk is of dreigt spaak te loopen met een al te veeleischen- de zeurtante, sussen en schikken en ploo ien buitenorders uitzoeken, laten inpakken en verzenden neen de dag is voor wat administratie heet ongeschikt. En '3 avonds is hij er te moe voor, Dau loopt hij mtt zijn vrouw graag even 't park door of de lanen om. Of nog lie ver, zit hij 'n uurtje bij haar, alszebroer's altijd doo'Iuchtige kousen stopt, z'n pan talonnel je, doorzeefd met winkelhaakjes' wat bijhaald of steeds zeldzamer ver schijnsel bij 't groeien van 'tgezin! met 'n handwerkje op haar laag matten drie hoekstoeltje naast hem zitten komt 's Avonds houdt hij geen boeken bij Om zich dan 'n uurtje aan zijn vrouw en z'n gezin te kunnen wijden wil hij met plezier 's morgens vroeg opstaan met 'n frisch hoofd en in een rustige omgeving, twee uur voor 't ontbijt in ziju kan toor verzet hij bergen werks DE DUITSCHE LEGERAANVOERING IN HET OOSTEN. Bij een vroegere gelegenheid gaven wij reeds de portretten van von Hindenburg en von Mackensen. Bij het laatste offensief der Duitschers in het oosten traden de generaals v. Woyrsch, v. Arz, v. Gallwitz en von Scholtz eveneens op den voorgrond. Hiervan geven wij dus een foto. «Warml* puft Dolf Driever 't is éven acht uur in den morgen, maar in zijn «kantoor* eigenlijk 'n afgeschoten winkelhoekje berijden den achteruitgang, "met weinig luchtverversching en vlak op 't Zuiden overvloed van zon in zijn «kantoor*, waar hij van zes uur af al druk bezig was, stoud de thermome ter boven zijn lessenaar al op eenentach tig gradenWat dat worden moest van daag. Gelukkig is 't hier in de woonkamer ettelijke graden koeler. Die ligt Noordwest en krijgt pas laat in den middag zon. Vannacht is er goed ge lucht en 't frissche groen van den tuin geeft niet zoo warm af als de witte, blik kerende muren, die achter zijn kantoor de stoffige «plaats* afsluiten, 't Is 'm een verademing, 't ontbijt. Na 't opstaan is zijn eenige verkwikking een haastig gezette kop thee en dan vol Maar zoo drukkend warm als nu hoeft hij 't toch dezen zomer nog niet gehad, al bracht 't jaar 1914 reeds ettelijke hitteda- gen over Europa. «Daar staan nog aardbeien van gister avond* zegt Melie, zijn vrouw. 'n glans glijd over Doif's gelaat. Geen frisscher gerecht als ,t roo smoor- heet is dan brood met aardbeien 's mid dags dik-geronnen melk of karnemelk met be-chuit kaneel en suiker als-ie zoo gegeten heeft en dan den brand steekt in een versche pijp tabak kan hij weer uren van hitte doormaken! «Wil ik ze even voor hem halen?* vraagt een opgewekte stem uit de serre en te gelijkertijd veert 'n jong meisje uit haar stoel omhoog 't naaiwerk waarmee ze ijve rig bezig was luchtig weg afschuddend op een anderen stoel. «Hé .óp en gekleed doet Dolf verbaasd «Betering des levens of laat je de kwade consciëntie geen ru9t dat je de kwellingen van 't nachtleger ont vliedt, en door overdrukte van bezigheden je geweten tot zwijgen brengen wilt?* «Iu welk boek heb je dien zin gelezen, Dolf?* vraagt het meisje minachtend. «In De Bruid der Woestijnen of in Het hol der Misdaad of in «Toe Tine haal jij de aardbeien even wil je?« vraagt Mèlie goedig, maar met eenigen nadruk. «Dolf meent het niet kwaad, al plaagd hij je graag!* «De lust is wederkeerig,* antwoord Tine droogjes, maar is nu toch op weg naar den kelder, vanwaar ze weldra met 'n schoteitje van de sappige vruchten terug keert, die ze voor Dolf neerzet. *Dank je wel zus heeft de post al bericht uit.Duitschland gebracht. «Hij is nog niet geweest van morgen.* «Dan is-ie wél laatkomen de kin deren al Mélie: 'k wou graag beginnen!* «Ze zijn even met Stientje om melk ze kunnen elk oogenblik terug zijn maar als jij liever wilt dat we beginnen dan is 't mij goed!* «Och, neen! zoo'n haast heb ik niet. 't Wordt nu in den winkel de slappe tijd. Half Juli straks Augustus zoo lang 't dan zomeren blijft, kunnen we 't werk gemakkelijk aan Jammer, dat we er nooit met elkaar es «uit* kunnen dat is de schaduwzijde van zoo'n zaak; die bint erg en als nu Willems 'n flinke kerel was, waar je de zaak in den slappen tijd es op kon laten drijven maar dat is nu eenmaal niet anders: 'n goeie vent om de orders uit te voeren, die bij krijgt, maar niet geschikt om aan 't hoofd te staan al zeg ik 't zelf, ik ben onmisbaar Mélie kijkt hem vermanend aan. *Och, ja! vrouwtje, 'k weet wel wat je zeggen wilt: onmisbaar is ten slotte niemand. Enfin, laat ik er dan bijvoegen «naar den mensch gesproken* is 't zoo beter dan?* «Je moet er geen gekheid mee maken, DolfIk kan me ook niet voorstellen, hoe de zaak hier zou moeten loopen zonder jou maar wij hebben het te nemen zooals de Heere 't geeft en die weet, wat goed voor ons is. Als jij ziek werd b.v., dan moest het eenvoudig zonder jou. Wij zijn altijd maar middelen en instrumenten, moe ten we bedenken Dolf springt op en geeft haar 'n kus. «Ja, ja! vrouwtje jij hebt gelijk,zoo als altijd. Gelukkig ben ik gezond en sterk, al kan mij net zoo goed wat overkomen als een ander haast hij zich er bij te voegen. «Maar toch als ik denk aan 't jaar toen ik maar 'n dag of wat weg ge weest ben voor de Landweer en hoe Wil lems de boel in 't honderd had laten loo pen, net toen jij lag van kleine zus dan zou ik toch niet weten, hoe dat te recht komen moest!* Peinzend kijkt Mélie voor zich uit. Ja dat was een tijd van beproeving ge weest, daar heeft Dolf gelijk aan. Alles kwam toen bij elkaar! Haar man weg, ongewone drukte in de zaak, zij moest blijven liggen, vreemden over den vloer .dat waren schadelijke weken geweest «Maar de Heere heeft er ons tóén toch óók doorgeholpen!* zegt ze even later over luid. «Hij zou 't nu wéér kunnen doen, als 't moest maar wat draven we door er is nu gelukkig niets van dat alles ojp de komsttenminste niet tegelijk* zegt ze, lachend haar man van terzijde aankij kende. Deze heeft daar ditmaal geen erg in en ziet onrustig naar zijn bord. «Ik zal Tine roepen* zegt Melie haastig. «Dan moeten de kindereu maar na-eten Stientje loopt zeker even met hen 't park door, 't is daar ook zóó heerlijk in den morgen vroeg Met onstuimig geweld wordt de deur open geworpen. Tine, in de eene hand de «post*'n paar kranten en drie, vier handelsbrieven, zwaait met de andere een opengeseheurden brief hoog in de lucht en danst de kamer bin nen «Hij komt van avond nog met den sneltrein hoezee!* En opgewonden valt ze Mélie om den hals, zoent haar dat het klapt, schiet in

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1