UIT DE PERS. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. VISSÖHERIJ. RECHTZAKEN. VERKQOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SDH00L. LAATSTE BERICHTEN. Ze heeft herhaaldelijk van den oorlog ge leden. Zoo werd zij in 1665 door Karei Gus- taaf van Zweden voor korten tijd bezet, en in het volgende jaar werd bij Warschau de driedaagsche veldslag geleverd tusschen de Zweedsche en Brandenburgsche troepen te gen de Poolsche onder Johan Casimirde hoofdstad moest zich daarop overgeven. De Russen bezetten de stad in 1764, en bleven er tien jaar, tot na de eerste verdeeling van Polen. Zal Duitschland Polen nu zijn zelfstandig heid hergeven, waar reeds min of meer op is gezindspeeld Het dient afgewacht. Gewichtige dingen schijnen op til, de Duitsche bladen melden het volgende: Er zijn in de volgende week belangrijke conferenties in Berlijn te wachten. De hoog ste ambtenaren van het Rijk keeren daarvoor naar Berlijn terug. De Keizer zal a.s. Zon dag reeds in de hoofdstad zijn. Bij de opening van den Rijksdag op 17 Augustus zal een gewichtig voorstel worden voorgelegd, dat verband houdt met de ope- ratiën in Polen. Naar uit andere bron wordt isernomen, is niet slechts een kabinetsraad in Berlijn te wachten, maar zal ook de bijeenroeping wor den overwogen van een vergadering der Bondsvorsten, welke bovendien zal worden bijgewoond door twee Oostenrijksche aarts hertogen. Naar verluidt, zal de mogelijkheid worden besproken van het herstel van het in Polen ver overde gebied hetwelk zal worden vereenigd met Galicië en een deel van Posen, dus on geveer het oude koninkrijk Polen, dat voor- loopig onder een Poolschen stadhouder zal komen, niet een Raad van State, samenge steld uit Polen, Duitschers en Oostenrijkers. Maar dat in elk geval Warschau's val grooten indruk zal maken op de onzijdige Balkan-staten die geneigd schenen zich aan Entente-zijde te scharen, behoeft geen betoog. En na Warschau dan ook Iwangorod. De vesting Iwangorod, in het district No- wo-Alexandria, gouvernement Lublin, ligt op 102 K.M. afstand ten Zuidwesten van Warschau op de plaats waar de Wieprz in de Weichsel uitloopt, aan den spoorweg Chowel-Mlawa en de lijnen, die naar Lukof en Dombrowo voeren. Het voornaamste ves tingsysteem bevindt zich aan den rechter Weichsel- en Wieprz-oever. Aan den linker Weichseloever ligt het fort Gortschakof, waar voor weer twee forten, die den spoorbrug beschermen. Iwangorod diende ter bescher ming van de Wieprz-linie en behoort tot den verdedigingsdriehoek Iwangorod-Nowogeor- gisewsk-Brest-Litowski. De Russen hebben op hun terugtocht al les verwoest. Zoo vernielden zij op onge veer 36 K.M. van den spoorweg Warschau— Weenen, de wol- en katoenspinnerijen, en linnen- en damastweverijen van Hielle Diettrich. De fabriek is in 1857 opgericht door Karl Diettrich uit Schönlinde in Noord- Bohemen. Voor den oorlog gaf zij werk aan nagenoeg 9000 arbeiders. De schade wordt op tien niillioen roebel geschat. Bovendien is er, naar de Deutsche Lodzer Zeitung meldt, van de fabriek voor 1.2 millioen roebel garen, voor 1 milioen vlas en werk en voor */2 millioen katoen op gevorderd. Voorts werd er op 3 millioen roebel aan metaal en machines beslag gelegd. Aan opgevorderd goed is de schade dus on geveer 6 millioen roebel. Voorts zijn uit Warschau veel bewoners weggezonden lieden zonder bestaansmidde len, de gevangenen en .de Joden. De archieven enz. waren reeds in veiligheid ge bracht, Bij een eenigszins langdurige inslui ting van de stad waartoe het gelukkig niet gekomen is zou de ellende onder de dicht opeengedrongen bevolking van bijna een millioen zielen in elk geval schrikkelijk geweest zijn. Moreel is de indruk overweldigend en te recht wijst een Engelsch blad er op, dat de Duitschers nu een van de drie groote doel einden, Calais, Parijs, Warschau hebben be reikt. Het is het grootste feit in de geschiedenis van dezen oorlog. In drie maanden ijds, van 1 Mei tot 1 Aug., werden drie kwart millioen Russen gevangengenomen, Galicië heroverd, het machtigste leger van de wereld honderden K.M. achteruitgeworpen, een geweldige ves tinglinie in een onherbergzaam land, achter breede rivieren, meermalen doorgebroken en de hoofdstad van Polen bezet. Door deze daad én door de doorbraak bij Osterlenka, komt het Russische leger in Novo Georgiek geducht in de knel. Ieder oogenblik kan de overgave worden gemeld. Opmerkelijk is, dat van het hoofd-operatie- terrein, het Westfront al weken aaneen niets van belang te melden valt. Want niet in Polen, maar in het Westen moet de eigenlijke beslissing vallen. Op het Oostelijk dambord behaalden Von Hindenburg en de Aartshertog elk een dam. Wie zal het in het Westen doen? Voor heden daarvan geen nieuws. Een roebel is in Nederl. munt f i;60. Elk vogeltje Dat is een mooi spreekwoord. Elk vogeltje zingt zooals het gebekt is. 't Kunnen allemaal geen nachtegalen wezen. 't Zijn ook allemaal geen eerste klas zangers. 't Hoeft ook niet. God schiep in Zijn wereld zoo heerlijke variare. Ook in Zijn nienschenwereld. Zij is er te rijker om. We kunnen toch niet allemaal koning zijn, of allemaal geleerde, of uitvinder. Dan kwam er niets van terecht. Er is variatie en er is gradatie Elk vogeltje zingt Ja, als het maar zingt. Daar komt het op aan. Van een lijster geen nachtegalenzang. Maar dan toch een lijsterzang. Elk naar zijn gave en zijn krachten. Als de man van het eene talent, het maar niet stil opbergt in een zweetdoek, maar het gebruikt. Ook dat ééne talent kan zooveel doen. Elk arbeidde. Niemand onttrekke zich. Zoo komt de breede schaje voor den dag, waarin ieder zijn plaats inneemt, maar die, door eendracht saamverbonden, machtig is, ja onoverwinnelijk. (Nieuwe Haagsche Courant.) SOMMELSDIJK. De wagenmakersknecht Iz v. d. B. had het ongeluk een pongerboom op den rechtervoet te krijgen, waardoor dit lichaamsdeel zoo werd verwond dat genees kundige hulp noodzakelijk was. De landarbeider S. K. had hedenmorgen» doordat een wiel van de wagen liep, het ongeluk van een voer vlas te vallen. Na geneeskundig onderzoek bleek dat hij twee ribben gebroken had en inwendig ge kneusd was. Onze dorpsgenoot de heer Johs. van der Baan is benoemd tot politieagent 3e klasse te Rotterdam. M1DDELHARNIS. Onze dorpsgenoot A. Bruggeman is Maandag te 's Gravendeel af gekeurd voor den Landstorm. Terwijl Zaterdag de zoon van B. de Korte bezig was met tarwe te snijden had hij 't ongeluk heel zijn pink af te snijden. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Mej. C. v. d. D., j.l. Vrijdag bezig zijnde met wasschen, had het ongeluk in een emmer met kokend water te stappen, waarbij zij hevige brandwonden bekwam. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door het zure weder werden de militairen de vorige week Dinsdag verhinderd hun voetbalwed strijd te geven. Dat velen hierdoor werden teleurgesteld is te begrijpen. DEN BOMMEL. In de landsformregistèrs jaarklasse 1915 komen alhier 4 personen voor n.l. P. Bakelaar, M. Hameeteman, C. A. Ja cobs, en A. Wolfert welke 24 dezer zullen worden opgeroepen in werkelijken dienst. Door de gemeente-politie te Ooltgens- plaat is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van grint. In deze gemeente is een geval van miltvuur geconstateerd, een beest werd dood in de weide bij den landbouwer M. gevon den. OOLTGENSPLAAT. De Burgemeester de zer gemeente roept de leden van den gemeen teraad op tot het houden van een openbare vergadering op Woensdag 11 Aug. a.s.'s mid dags 1 '/a uur. Waarschuwing. Door den gemeenteveld wachter L. Jordaan is tegen een inwoner van den Bommel proces-verbaal opgemaakt we gens het wegnemen van grint uit de bakken liggende aan de wegen, en toebehoorende aan de gemeente Ooltgensplaat, zonder daar toe gerechtigd te zijn. Het bestuur van den polder Klinkertand onder deze gemeente gelegen zal trachten aan te besteden het z.g.n. kroosen waarvoor briefjes worden ingewacht bij den voorz. D. Breesnee te Nieuwe Tonge, terwijl inlichtin gen mede zijn te bekomen bij den polders baas A. Volaart te Battenoord. Door de Burg. dezer gemeente zijn deze week voor kruidenierswaren aan H. H. win keliers maximumprijzen voorgeschreven en daartoe aan hun lijsten verstrekt waar o.m. prijzen op voorkomen waarvoor door hen ter nauwernood kan worden ingekocht. Zeer zeker zal ook dit door H.H. Burg. nader onder de oogen worden gezien. GOEDEREEDE. De keuring van de land storm lichting 1915 zal plaats hebben te Dirksland, 12 Aug. a.s. des voorm. 9uur. Als een bijzonderheid zij gemeld, dat Zaterdag 7 Aug. door eenige veldarbeiders een troep wilde ganzen zijn gezien. Het Kohier No. 3 der Personeele Be lasting is invorderbaar verklaard, en aan den heer Ontvanger ter invordering ter hand ge steld. Van den veehouder de F., geraakte Maan dag een koe in de haven, die door een paar vissciiers, die juist met een boot kwamen aanvaren, op den wal werd geholpen. Aan hel aanplakbord is gepubliceerd,de van Regeeringswege vastgestelde maximum prijzen van verschillende levensmiddelen, OUDDORP. Alhier zal dezen winter een tuinbouwcurcus gegeven worden. Wij weten hoe enkele jaren terug door de toen bestaan de vereeniging, Landbouwonderwijs voorzien is in de behoefde aan grondig onderwijs op landbouwgebied, en dat die gehouden cur sussen met nul zijn bekroond. Nu in dezen tegenwoordigen tijd, stemt iedereen toe, dat meerdere kennis op het gebied van den tuin bouw een groot belang is voor den land bouwer en grondbezitter; vooral Ouddorp en hare omgeving met hare gewenschte grondsoort voor. den tuinbouw heeft zeer zeker een groot belang er bij, dat hier een tuinbouwcurcus worde opgericht. Wij afgaande op de aanmelding van vele jongelieden, hebben goeden nioed dat deze cursus tot stand komt. Zal het plan volkomen kunnen slagen, dan moeten zich nog meerderen personen daar voor aanmelden. Deze aanmelding kan nog geschieden voor Zaterdag 14 Augustus bij de Heeren T. Hameeteman (Raadslid) en J. Bosland (Dijkstelweg) en op de Gemeente secretarie alhier. Ieder boven de 15 jaar kan zich voor deze cursus aanmelden. Voor de rekeningen van het weeshuis en' burgelijk armbestuur, worden door den voor zitter als Commissieleden benoemd de heeren Schilperoord, Zeedijk en Braber. Hierna vraagt de voorzitter of nog iemand 't woord ver langt. Door den heer Vroegindeweij wordt gevraagd of dat volgens het raadsbesluit is, dat die heining achter het pakhuis van den heer D. de Haas aldus aangebracht, daar dit nu meer op een vierkante bak gelijkt dan op een heining. De voorzitter zegt dat hier over reeds veel gebeurd is en dat B. en W. ten slotte in overeenkomst niet den gemeen te architect en ambachtslui besloten zijn aldus die heining aan te brengen. Nie's meir te verhandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET, op Donderdag den 29 Juni 1915. Present met den Voorzitter alle leden, exept dhr. Koer f, Wethouder. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde: Ingekomen stukken. Een missive van dhr. Jurjaanz houdende mededeeling van de aanneming zijner benoe ming tot onderwijzer aan de O. L. School, eene ten geleide van een goedgekeurd comp- tabiliteitsbesluit van een goedgekeurd terug zendend de verordening regelende de wijzi ging der oaderwijzerswedden, welke alle. voor kennisgeving worden aangenomen. Onderzoek geloofsbrieven Raadsleden. Nadat de geloofsbrieven der H.H. Braber en Koppenaal zijn onderzocht en in orde be vonden, wordt tot hunne toelating -besloten. Toevoeging kasgeldleening. Wordt besloten tot toevoeging aan de ge- meentebegrooting dienst 1915 van een kas geldleening groot f8000 ten behoeve der ver bouwing van de O. L. School alhier. Reclame's H. Omslag. Overeenkomstig het voorstel van het Da- gelijksch bestuur wordt besloten een adres van vermindering van den aanslag in den H. Omslag van K. Voogd voor kennisgeving aan te nemen, aangezien de termijn van be roep reeds verstreken was. Verzoek om gratificatie. Overeenkomstig het voorstel van het Da- gelijksch Bestuur wordt besloten op een ver zoek van K. Voogd te Middelliarnis om gra tificatie afwijzend te beschikken. Aanbieding Gemeenterekening. Door het Dagelijksch Bestuur wordt de Raad de Gemeenterekening aangeboden. Hier na gingen H.H. Raadsleden tot onderzoek over en na deze in orde bevonden te hebben werd ze voorloopig vastgesteld. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. M1DDELHARNIS. Van de visscherij zijn te Vlaardingen binnengekomen de vischsloepen Oranje Nassau st. J. de Korte 10 last haring Johanna Hendrika st. D. Koster met 3 last' STELLENDAM. 7 Augustus. In de afgeloo- pen week zijn alhier aangevoerd 14,600 kg. garnalen, waarvan aan de pellerijen zijn ge leverd 13,200 kg. a 10 cent en 1400 kg. naar het buitenland zijn verzonden. Prijzen der vurige week f6 a f8 per mand. Arrondlssements Rechtbank te Rotterdam. Vacantiekamer—Strafzitting. Op 5 Mei zou de niet-verschenen bekl. H. N. te Oude-Tonge den expeditieknecht W. van der Bij een paar scheldwoorden heb ben toegevoegd. Ter zake van eenvoudige beleediging eischle het O. M., waargenomen door mr. Böhtlingk, f25 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Tc Stellendam zou de niet-verschenen bekl- H. M. op 10 Juni J. Koese hebben uitgeschol den. Eiscli wegens eenvoudige beleediging f5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Te Dirksland zou de niet-verschenen bekl. P. K. zich hevig verzet hebben tegen den gemeente-veldwachter, die hem had overge bracht naar het arrestanten-lokaal, Eisch wegens wederspannigheid zes weken gevangenisstraf. In den nacht van 26 op 27 Juni had de 27-jarige visscher A. v. H. te Goedereede zich verzet tegen den gemeenteveldwachter die hem had overgebracht, omdat hij in open baren staat van dronkenschap verkeerde. Bekl. kon er zich niets van herinneren. Het O. M. eischte wegens wederspannig heid f20 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Uitspraken 13 dezer, 10'A uur. Zaterdag, 14 Augustus, 's avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement Akershoek, van onderscheidene perceelen klaver 2e slag onder Ouddorp in de polders het Oudeland, het West-Nieuwland en den Ouden Oostdijk. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 18 Augustus, 's voormiddahs 9 uur te Stellendam, in het Logement van Troost van 83 perceelen klaver 2e slag, in den Adri- ana-, Eendrachts- en Halspolder onder Stel lendam en den Kleinen Zuiderpolder onder Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 18 Augustus 1915 des na middags 2 uur in het Hotel Meijer te Mid- delharnis vanAardappelen in den Van Pal- landtspolder. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 25 Augustus 1915, te Stel lendam, ter herberge van F. Troost veiling; en Op Woensdag 1 September 1915, te Stel lendam, ter herberge van Mejuffr. de Wed. J. G. Knöps afslag; telkens 'savonds 6l/j uur, vanEen huis met erf en grond (erf pacht tot 31 December 1975) te Stellendam, aan den Achterweg, kadaster Sectie B. nom- mer 1424, groot 02 Aren 03 Centiaren, toe- behoorend aan D. Braber. Notaris VAN DER SLUYS. Een eigenaardig huwelijk. Woensdag is te Naarden een huwelijk gesloten tusschen een jongeman en een jonge dochter wier eigen zuster de tweede vrouw is van den vader des bruigoms. Men begrijpt dat daar uit zonderlinge combinaties ontstaan. De vader van den bruigom is nu de zwager van zijn eigen zoon, terwijl de zuster der bruid nu tevens haar schoonmoeder is. De zaak wordt nog ingewikkelder als men weet dat uit het tweede huwelijk van bruigom's va der een dochtertje is gesproten, een half zuster dus van den bruidegom, die nu de behuwdoom is geworden van zijn zusje, ter wijl de jonge vrouw, die de eigen tante is van dit kind, nu tevens haar schoonzuster is. Men kan natuurlijk nog meer niet-alledaag- sclie verhoudingen bedenlen, ook in veib3nd met mogelijke nieuwe geboorten. Gas uit turf. Sinds eenige dagen wordt aan de gemeentelijke gasfabriek te Aklcrum het gas gedeeltelijk uit turf bereid. Gedeel telijk, daar bij het distillleeren van enkel turf de retorten te heet worden door den gevormden stoom, ontstaan uit de vocht- deelen, die zelfs de droogste turf nog bevat. De retorten worden nu gevuld met 2 ge- wichtsdeelen steenkolen en 1 gewichtsdeel turf. Evenals de steenkool brengt ook de turf ongeveer 30 M:i gas per 100 K.G. op. Het gemengde kolen- en turfgas is van uitste kende kwaliteit. Uit de turf worden echter geen bijproducten als teer en cokes ver kregen. De verbranding is zoo goed als vol komen. De maatregel geeft evenwel een be langrijke besparing aan steenkool. (Lw. Ct.) In het been geschoten. Te Herkenbosch (L.) heeft Zaterdag de Duitsche grenswacht aan den z.g. Meiaweg een 19-jarigen jongen, Wellers genaamd, die op Hollandsch grond gebied liep, met een kogel in het been ge schoten en hem vervolgens op Duitsch ge bied gehaald. Wellers is een zoon van Duit sche ouders, die daar op Hollandsch gebied wonen. In October zou hij in Duitschland soldaat worden. De verwonde moet reeds in een Duitsch ziekenhuis opgenomen zijn. Naar de oorzaak van dit optreden der grenswacht wordt slechts gegist. Eén cent per week. De conducteurs van de paardentram Beilingwoude Winscho ten, die slechts een weekloon hebben van f 9.—, verzochten aan de directie loonsver- hooging. De directie heeft nu een nieuwe regeling ingevoerd, waarbij het weekloon f 9.10 zal bedragen, met verplichting om voor het ziekenfonds 9 cent per week bij te dragen. De loonsverhooging bedraagt dus 1, zegge één cent in de week. Een onniensch. Te Woensel heeft zekere V. E., zijn vrouw dermate mishandeld, dat zij Weldra aan de gevolgen is overleden. De vrouw was pas drie dagen geleden moeder geworden van een tweeling. Hout voor papier. Het stoomschip Bianca heeft te Delfzijl 1,350.000 K.g. kort hout aan gebracht, bestemd om te worden verwerkt tot papier, ten behoeve der verschillende dagbladdrukkerijen. (N. Ct.) SOMMELSDIJK. GeborenWillempje d. v. Adrianus van der Meide en Teuntje Gouswaart. OverledenAdrianus van der Baan oud 77 jaren, weduwnaar van Anna Vroegindeweij. DEN BOMMEL. Gehuwd: P. v. Eijk oud 32 jaren te Kétel en Spaland en Joh. Jongeling j.d. 23 jaren. OndertrouwdJ. Zuijdijk j.m. 23 jaren en J. J. Fokker, j.d. oud 23 jaren. SOMMELSDIJK. Zondagavond 6 uur hoopt in de Herv. Kerk, in plaats van Ds. Steen beek van Dirksland, Ds. Van de Waal van Ovezande op te treden. GOEDEREEDE. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk voor de tijdelijke Chr. Mil. Tehuizen, heeft f 14.72'/j opgebracht. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Drachtser Compagnie, N. D. van Leeuwen te Murmerwoude en J. van Henten te Wijckel en Balk. Te Driesem, F. W. Geerds te Oldekerk en J. Tazelaar te Lutjegast. Beroepen: Te Serooskerke, J. P. Klaar hamer te Wommels. Te Raamsdonk c.a., H. N. Basoski te Moerdijk. Te Serooskerke (W.), H. S. Bouma te Hoogeveen (verb. ber.). Te Rilland-Bath, J. H. A. Bosch, cand. te Almkerk. Te Pieteiburen, Z. HoekteZon- nemaire. Te Tzum, G. D. Scheepsma te Roodeschool. BedanktVoor Lekkerkerk, M. A. van Per nis te Heerjansdam. Voor Vrijhoeven-'s-Gre- velduin-Capelle. H. N. Basoski te Moerdijk. Voor Broek op Langendijk, H. Meuling te Hendrik-ldo-Ambacht. AangenomenNaar Beekbergen, J. L. Jas pers te Moordrecht. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal: Te Leiden, H. Roelofsen te Zeist en A. Verhagen oefenaar te Meliskerke. Te Borsselen, R. Kok, cand. te lerseke, en H, Roelofsen te Zeist. Beroepen: Te Benthuizen, A.janseteBar- neveld. Te Kampen en te Aagtekerke, R. Kok, cand. te lerseke. CHR. GEREF. KERK, Beroepen: Te Werkendam, J. A. Riekel cand. te Den Haag, NEDERLAND EN DE OORLOG, Voor den vrede. Naar Wolff's bureau ons uit Genévé seint, vernemen de bladen aldaar uit Rome, dat volgens goed ingelichte kringen Koningin Wilhelmina den Paus in een brief heeft ge luk gewenscht met zijn pogingen, welke ge richt zijn op het herstel van den vrede. Bommen uit een vliegtuig. Men meldt uit Cadzand, dat gisternacht omstreeks tien minuten over twaalf in de nabijheid van een sleepboot, welke in dienst is bij de Nederlandsche marine, een bom gevallen is. Eenige munuten later viel achter het gebouw van den sluismeester bij de Wie lingen in de nabijheid van de haven een tweede bom, die waarschijnlijk, voordat zij den grond bereikte, ontplofte. De stukken vlogen door de ruiten in het gebouw van B. en W. brengen ter kennis van be langhebbenden dat de 'formuliëren tof aan vrage van verlof voor schoolgaande kinde ren Ier gemeentesecretarie gratis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt gevestigd op artikel j4 der leerplichtwet (zie hiervoor aanplak bord). De vergunning wordt verleend van geptember tot 12 October a.s. OUDE TONGE. L.l. week is in de woning van den Directeur der Gasfabriek een post duif gevangen gemerkt B 123 V en is aan de Directeur der Posterijen ter hand gesteld. Door den (Rijksveldwachter is próces- verbaal opgemaakt wegens Motor- eit Rij- wielwetf tëgën j. dë L,12. L; J. de "V, L. T, en P. de K. Maandagmorgen reed een auto tegen een huis aan den Molendijk. Met eenige'ma- terieele schade aan de auto kon zij de reis doorzetten. Door de Gem. Politie is tegen H. H, A. K, C. K, J. van P, P. T, C. T, J. W. en W. W. Proces-verbaal opgemaakt, wegens het spelen met een voetbal in de weide van den Heer P. van Vucht alhier. C. v. K. sneed zich met het koren snij den ernstig in de hand zoodat geneeeskun- dige hulp moest worden ingeroepen. De Paardenmarkt zal gelijk met de Groote jaarlijksche verloting op Vrijdag 3 September gehouden worden. Voor de Landstorm moeten van hier 11 Aug. 5 Jongelui-gekeurd worden te Oolt gensplaat. Volgens geruchten worden hier weder egin October militairen ingekwartierd. Ze zu)!en weer door de burgerij welkom ont vangen worden. NIEUWE TONGE. Zondag morgen om streeks 5 ure mocht het de gemeente veld wachter J. Hage gelukken om de 38 jarige H. N. en de 46 jarige H. M. H, te snappen, terwijl zij bezig waren om een vruchtboom van zijn vruchten te ontdoen. Een pan en een zakje alwaar de vruchten jn waren ge borgen werdt in beslag genomen. Het is te hopen dat dit geval eenige schrik mag zetten voor anderen. DIRKSLAND. 't Viel Zaterdagavond niet mee voor mej. P. H. Ze zou een fietstoertje aan den ring doen, doch daaraan ligt de geurige kerkgracht waar ze tegen wil en dank met fiets en al in terecht kwam. Er waren onmiddellijk tal van toeschouwersaan wezig welke hun bereidwilligheid toonden haar uit deze onaangename positie te red den. Veelkleurig kwam ze boven water, en met hevigen schrik liep het ongeval af. HERKINGEN. De vorige week is alhier ook op „Krammerzicht" bij den landbouwer D. v. Weel Mond- en Klauwzeer geconstateerd en zijn dientengevolge aldaar 25 stuks hoorn vee en 20 schapen afgemaakt. Een dier werd geheel en van de anderen, koppen en pooten in den grond gestopt. Van de landbouwers Mijs en Keijzer stierven deze week respectievelijk een best paard en een l'/s jarige. Hoewel verzekerd, is 't voor beide in dezen duren handelsprijs een aanzienlijke schadepost. Beide dieren zijn vanwege de verzekering Maatschappij ge slacht geworden. Bij de op Donderdag e.k. des voorm. te 9Vj uur te houden keuring in een der openbare gebouwen te Dirksland zullen voor de lichting 1915 van hier slechts 2 personen deelnemen n.l. St. v. d. Velde en W. v. ,t Hoff. Bij besluit van den Comm. der Kon. in deze provincie is bekend gemaakt dat op 7 Aug. 1.1. de jacht op waterwild is gesloten geworden. Nader verwijzen we belang heb benden op de gedane publicatie waar uit gebreid een en ander ook al door de mobi lisatie is omschreven. Verslag van het verhandelde in den Gemeenteraad te M1DDELHARNIS, op Maandag 9 Aug. 1915, des nam. ten 2.30 ure. Aanwezig 8 leden, afwezig de heeren D. Slis, J. Zaaier en Kolff. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen voor te lezen, waarna, dezelve worden goedgekeurd. Aan de orde is ingekomen stukken: le. Een schrijven van Ged. Staten inhou dende goedkeuring Kohier Hoofdelijken Om slag/' 2e. Dankbetuiging loonarbeiders. 3e. Een schrijven van de dames Boomsma en Van den Broek inhoudende ontslag aan vraag als leden van de Commissie der Be waarschool. 4. Een schrijven van de Commissie der Gasfabriek. De voorzitter deelt het doel van dit schrijven aan den raad mede, 't welk in hoofdzaak inhoud, dat bij eventueel gebrek aan kolen, de gasverbruikers beperking van gebruik zullen moeten ondergaan ofzoonöoclig verhooging. Door de heeren Slis en Van der Koogh werd hierop eenige aanmerking gemaakt, namelijk in het opstellen van '1 schrijven der gascommissie. Wanneer men daarop in zou gaan dat dan de raad de macht uit handen zou geven. Nadat dit breedvoerig uiteengezet werd, werden beide heeren door de voorzit ter beantwoord, 't welk in hoofdzaak hier op neer kwam dat het niet in de bedoeling lag der gascommissie, om den raad in eenig op zicht hierin te kort te doen. Doch uitsluitend om te kunnen handelen naar de tijdsomstan digheden, wanneer de kolenaanvoer mocht verminderen of stop gezet werd. Nadat hier over nog eenige discussies plaats hadden, werd ten slotte door den voorzitter aan den raad voorgesteld, om eenige wijzigingen in het voorstel van de gascommissie aan te brengen. Dat noodige verandering door de Commissie hiervan aan den raad kennis worde gegeven, 't welk wordt goedgevonden. Verder is ingekomen, dat door 't Rijk een buitengewone subsidie is verleend van f310 tot het verbouwen der school. Ook is ontvangen van H.H. Ged. Staten verordening havengeld, om alsnog daar een kleine wijziging in aan te brengen, waartoe wordt besloten. Ontvangen van den gemeenteontvanger boeken en kas, welke in orde zijn bevonden. Daarna wordt door de voorzitter medege deeld dat is ingekomen een adres van de bewoners van het zandpad om verbetering van de stofplaag, 't welk door den secretaris wordt voorgelezen. De voorzitter stelt den raad voor om dit aan te houden tot de a.s. gemeentebegrooting, opdat dan B. en W. met een vorrstel tot den raad kunnemkomen. Na eenige discussies wordt hiertoe besloten. Verder zijn ingekomen de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden de heeren J. C. Born, S. Zeedijk en J. Zaaijer, welke in han den gesteld worden van een daar toe door den voorzitter benoemde Commissie. Na in zage brengt de Commissie bij monde van den" heer Schilperoord verslag uit dat deze in orde bevonden zijn en wordt alzoo to.t toe lating van genoemde heeren besloten. Hierna heeft uitloting plaats van twee verschillende aandeelen van geldleeningen groot f 8000 en f4500, van de eerste 't laatste nummer 3 en van de tweede geldleening no.,4. Hierna wordt overgegaan tot het benoe men van 2 leden van de Commissie der Be waarschool en worden benoemd de dames Timmers-Mijs en Cleindert-Schalk. Daarna heeft de benoeming plaats van 3 leden der Commissie tot wering van school verzuim, na gehouden stemming worden be noemd de heeren A. W. Nijgh, G. van Ek en J. Snijders, welke met hun benoeming in kennis zullen worden gesteld. Daarna stelt de voorzitter voor over te gaan tot stemming van 3 leden eener Commissie tot het nazien der Gemeente Rekening 1914. Hiertoe worden benoemd als le lid de heer J. J. Slis, 2e lid de heer J. v. d. Koogh, 3e lid de heer T. Schilperoord.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2