in hoc signo vinces yoop tie ZtiitHiollanilselie en Keenw^elae Eilanden. K Woensdag 11 Augustus 1915 Antirevolutionair 30<t' Jaargang N°. 2101. Orgaan m 1.19. island W. BOEKHOVEN, De oude stam met nieuwe Loot? IARNIS tbieden. prijzen. aa imn »m. TUINBOUW. BINNENLAND. BUITENLAND. lie Oorlog. 3ur- nis. 9157 meat. neut. >.so a mm linnen- en landerijen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. fdefeon Xntercosaat. Mo. I. Adrertentiën 10 Cent per regel en */s maal. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 Reclames SO per regel, maal, BienstaaKYragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die ssij beslaan. Adyertentiën worden ingewasht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 aar. Alle stukken voor de kedactie bestemd, Advertentlên esi verdere Administratie traneo toe te eenden aan den Uitgever. ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. draiueeren, jn dat zulks caineerwerk allen tijde leveren wij 6186 verzekert 9158 sj 9 f 140.— 120.— 100.— «0.- 8990 TE. 105.— 92.— 80. inn 1. UITGEVER Z 8668 lODELLEN. i wat daar ge» gulden. Veeren julden. Kapok ermeubelen en cadeau en koo- M, Op 8 Jan. 1897 werd Dubois, Officier van gezondheid bij het »Nederlandsch-In- dische leger, als blijk van waa deering zijner verdiensten op natuur- en weten- schappelijk gebied, benoemd tot doctor in ^^<le plant- en dierkunde, honorisoausa, d.i. te zijner eere. Dit geschiedde door den Senaat der Amsterdamsche Universiteit. Wat had die Officier dan gepresteerd? Onder anderen ditOp aanzoek der Neder landsche Regeering had hij op Java, in de provincie Madioen, nabij 't kleine dorp Trinil, opgravingen gedaan bij de Solorivier. Vijf jaar lang waren die opgravingen tij dens den drogen moesson voortgezet en hadden opgeleverd een rijk materiaal van belangrijke overblijfsels van gewervelde dieren. Zóó in September 1891: een men- schelijke kies; in October een hersenpan; in Mei '92 een dijbeen; in October een tweede kies. Dubois is toen aan 't denken, meten, cijferen en vergelijken gegaan met mensckenkiezen en apenkiezen en kwam tot de slotsom, dat hij gevonden had den ■^9 tussehenvorm tusschen aap en huidigen menscb. De lezer weet, dat er geleerden geweest zijn, die beweerden, dat de mensch van den aap afstamtde aap van een mindere soort dieren; die weer van een mindere soort enz. totdat die geleerden terecht kwa men in de plantenwereld; bij de meest onvolkomen schepselen met de meest on volkomen organen. Door evolutie of ent wikkeling kwam uit 't onvolkomenste ten slotte de aap, en uit den aapde menscb. Dubois twijfelde aan die leer en meende, dat er tusschen aap en mensch nog een anderen stamvorm moest hebben bestaan; want zijns inziens was die sprong der Natuur van een spraakloozen aap naar een sprekenden mensch wat al te groot. Er moest dus volgens hem een tussehen vorm zijn en de bewijzen meende hij in handen te hebben met de kies, de hersen pan, 't dijbeen en die andere kies. Vele geleerden van verschillende Landen hebben bij zijn vondst een reusachtig vraagteeken gezet en beweerd, dat die stukken maar aan den Lorren- en Beenenkoop moesten gegeven worden als van nul en geener waarde; zelfs voor een Museüm deugden ze niet, en daar durft men nog al wat in te bergen. Zoo dan ontstonden er drie meeningen: Eerstens de Bijbelsche menschen, die nog .conservatief» en .bekrompen» genoeg zijn om vast te houden aan het Scheppings verhaal, dat God den mensch schiep uit 't stof der aarde en in zijn neusgaten blies den adem des levens. Tweedens: de ver stokte Darwinisten, die voor bewezen houden en onomstootbaar logisch, dat de mensch van de Apen stamt. En derdens de mannen, die met Dubois nog aan een tus sehenvorm hechten. Maar de Oorlog is uitgebroken. Het mensch-dier, zoo is gezegd, werd losgelaten en men hakt en snijdt en kerft en steekt alsof 't leven geen waarde heeft maar zoo eindigt men: een nieuwe mensch zal uit deze razernij, uit dezen nood der tijden geboren worden. Een mensch, met andere sympathieën, met nieuwe begeerten, zachtere tochten en frissche verlangens. Geleerd door scha en schande, zal op den ouden Stam een nieuwe Loot geënt worden van menschen, die geen oorlog meer zullen beleven, omdat die voortaan tot de onmogelijkheden zal gaan behooren. Europa zal van heden af wijzer worden en zich spiegelen aan 't verleden en immers wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Daarom een nieuwe Cultuur ingeluid en tot andere menschen gevormd. Gewisstaande op 't Darwinistische stand punt, zelfs op dat van Dubois, is 't mogelijk, dater na 't debacle van de huidige mensch- heid, door scha en schande geleerd, een nieuwe ontwikkelingsfaze is ingetreden. Dat door L't verlies van oude verwachtingen, oude begrippen, oude veronderstellingen een nieuwe winst is te boeken. Een winst ten gunste der menschheid. Dat de mensch edeler zal worden en van bloed en bloed- velden zal gaan gruwen. Dat liefde en vriendschap zullen gaan tieren nationaal en internationaal. Dat de wolf met 't lam zal gaan verkeeren. Een grootsche Vredesbe weging voorop; daarna traktaten vastgelegd voor duurzamen vrede; daarna elk jaar Vredesconferenties en arbiterrechtspraak. Totdat de Evolutie zoo isj toegenomen, dat de mensch volmaakter dan in 1914. geen oorlog meer zien zal en zien kan. Naar een nieuwe ontwikkeling! Hooger en edeler en fijngevoeliger dan die van heden. Toch houden we ons hart voor die nieuwe ontwikkeling der menschheid vast; want 't Evolutiestelsel is juist 't stelsel van de Macht van den Sterkste; 't zwakke moet er uit en 't Krachtige moet naar boven. 'tZal dus in de toekomst strijden blijven, maar fijner. Als iemand staat op 't Bijbi 1 ehe stand punt, en gedenkt, dat de mensch voer ont wikkeling vatbaar en zelfs geboren is, maar ook ontvangen in zonde en ook geboren in ongerechtigheid, dan gelooft hij ook, dat door den oorlog op don ouden Stam een nieuwe Loot kan groeien, maar op één con ditie: dat de mensch ophoudt zich-zelf te zijn en gelooft met den Apostel, dat hij sterk is, als hij zwak is, dat is: als bij zich in al zijn leven laat rusten op God en Gods geboden en dus wandelt op 'tpad des Rechts. Het is gansch niet onmogelijk, dat deze oorlog een ander menschdom brengt; per soonlijke bekeering is er alle dag, anders zou de Kerk van Christus sterven; maar er kan ook komen nationale en internationale omzetting; verteedering der harten; haat tegen ruwe zeden. Denk ook maar eens om 't verschil tusschen den tijd der Batavieren, de Middeleeuwen en onzen tijd. En ga nu met je gedachten eens twee eeuwen verder en fantazeert dan een nog moeieren tijd dan den onzen. Maar bedenk ook: achter de Batavieren kwamen de Zendelingen achter de Middeleeuwen: deRoomscheKerk en de Reformatie met haar verzachtende zeden. En dan alleen zal uit dezen oorlog een nieuwe ontwikkeling geboren worden, als achter dezen oorlog weer staat de Re ligie met als middelpunt geen halven Chris tus, of de verheven mensch Christus, maar Christus, de Zaligmaker, reinigend en lou terend 't hart van den eenling en de zeden der volkeren daarnevens. Zonder Christus is de nieuwe toekomst even slecht als het verleden en zal 1999 nog net zoo bloeddorstig zijn als 1914. Centrale Proeftuin voor Overflakkee en Goedereede. AARDBEIEN. De weersgesteldheid is tegenwoordig beter voor 't aanplanten van aardbeien, dan voor den tarweoogst. Aan den Proeftuin zijn over aardbeien nog al eens inlichtingen gevraagd en om nu ook anderen tegemoet te komen, zij hier een en ander over de teelt medege deeld. Aardbeien wortelen niet diep en daarom groeien ze 't best in vruchtbaren, waterhou denden grond. De opbrengst neemt nog al tamelijk snel af; in 't tweede jaar is ze meestal 't grootst, daarna vermindert ze. Wie dus telken jare een tamelijk groote hoeveel heid wil winnen, moet niet verzuimen na enkele jaren weer nieuwe bedden aan te leggen. Er zijn verschillende soorten aardbeien. In den Proeftuin wordt gekweektJucunda, een variëteit, die groote vruchten voortbrengt en rijk draagt. Om stevige planten te verkrijgen, doet men 't best, 't eerste plantje van de uitloo- pers te nemen, dat is het sterkste en geeft de beste pollen. Begin Augustus is een goede tijd, om nieuwe bedden aan te leggen en 't weer is er nu zeer gunstig voor. Tot in begin van September kan men er mee doorgaan, doch om zeker te zijn van een tamelijk groote op brengst in 't volgende jaar is 't zaak, er nu niet mede te wachten. Wie in Juli grond beschikbaar had, had toen reeds nieuwe bedden kunnen aanleggen, wat in een vorig nummer van dit blad reeds gezegd is. De afstand der planten in de rij moet on geveer 40 c.M zijn, terwijl de rijen ook zoo ver van elkaar moeten staan. Om de drie rijen neemt men de tusschenruimte grooter. In den Proeftuin kan men alweer zien hoe dat moet en tevens, hoe door tusschenteelt die grond weer productief gemaakt kan wor den. In den tuinbouw moet elk hoekje zooveel mogelijk benuttigd worden. Voor den klei nen man ook valt in dit opzicht in den Proef tuin veel te leeren. Ieder mag er vrij gaan zien. Eerst heeft tusschen de aardbeien sla gestaan en nu staat er al weer andijvie tus schen. Voor 't plukken van de aardbeien is 't gemakkelijk wanneer 3 rijen op een bed geplant worden en voor dat de aardbeien rijp zijn, kan de sla al zijn opgeruimd. Beschutting tegen de vorst is wel eens gewenscht, vooral wanneer het veld open ligt. Men moet de aardbeien echter niet be dekken, doch wel kan het goed zijn tusschen de rijen ruige mest aan te brengen, die dan in 't voorjaar ter plaatse ingewerkt moet worden. Alleen een beschutting tusschen en tegen de plantjes is dus goed. Ook houde men den grond vrij van onkruid. Dat doet men ook vanzelf wanneer men tusschenteelt toepast. Nogmaals moeten we het ten sterkste ont raden, de planten gelijk met den grond af te snijden. Wie Jdat doet, verzwakt zijn ge was en behoeft niet op een rijke opbrengst te rekenen, L. PEN. Oproeping landstorm. De landstormplichtigen van de jaarklasse 1915 zullen worden opgeroepen om in wer- kelijken dienst te komen op Dinsdag 24 de zer (voor Drente op Woensdag 25 dezer). Die van de jaarklasse 1914 en 1913 (per sonen geboren in 1894 of 1893), welke op 20 dezer tot den landstorm komen te be hooren, zullen eerst later behoeven op te komen, waarschijnlijk die van de jaarklasse 1914 in het begin van October en die van de jaarklasse 1913 een maand later. (Stct.) NED. ANTI-OORLOG RAAD. De Nederlandsche Anti-Oorlog Raad hield in de Oranje-Societeit een buitengewone, drukbezochte algemeene vergadering. Behalve ruim 30 leden van den Raad zelf waren de afgevaardigden van 42 plaatselijke groepen en van 120 aangesloten vereenigingen uit alle provinciën aanwezig, alsmede een aantal bijzondere genoodigden, onder wie de bekende Engelsche pacifiste miss Emily Hobhouse, enj vertegenwoordigster van Internationaal Vrouwencomité voor een duurzamen vrede. De Voorzitter, Mr. Dresselhuys, hield een uitvoerige en met groote aandacht aange hoorde openingsrede, waarin hij het stand punt der vredesvrienden uiteenzette bij de herdenking van het eenjarig voortduren van den oorlog en waarin voorts een overzicht gegeven werd omtrent den arbeid en den vooruitgang van den N. A. O. R., zoowel wat betreft het binnenland als het buitenland. Het Hoofdpunt van beraadslaging was het voorstel van het bestuur, dat de Nederland sche Anti-Oorlog Raad den wensch zou uit spreken, „dat de Nederlandsche regeering het initiatief neme tot het bijeenroepen van een conferentie, bepaaldelijk in het belang van den vrede, van bijzondere vertegenwoor digers van onzijdige machten, welke tot het einde van den oorlog zitting houdt en ten doel heeft, mede door het verzamelen van feiten en gegevens en het uit den weg rui men van misverstanden, welke een tot el kander komen der oorlogvoerenden in den weg staan, bemiddeling voor te bereiden en te zijner tijd in te leiden" en dat de Raad voorts het bestuur zou opdragen dezen wensch ter kennis van de Nederlandsche regeering te brengen. In de toelichting tot dit voorstel wees het bestuur er op, hoe dit denkbeeld reeds meer malen was bepleit, o.a. door de regeering van Venezuela en door het Internationaal Congres van Vrouwen. Het bestuursvoorstel onderscheidde zich echter wezenlijk van het bekende denkbeeld van Venezuela, daar de regeering van dien staat een bijeenkomst van onzijdigen wilde in het eigen belang der Neutralen, terwijl het bestuur van den raad de werkzaamheden der conferentie uitsluitend wil beperkt zien tot arbeid voor het herstel van den vrede. Ten aanzien van het door het Internatio nale Vrouwencongres bepleitte denkbeeld, bestaat het verschil hierin, dat het Vrouwen congres beoogt een oogenblikkelijke bemid delingspoging doordat redelijke vredesvoor waarden door de conferentie zouden worden ontworpen en als grondslag van bemidde ling zouden worden aangeboden, terwijl het door den N. A. O. R. behandelde voorstel in het midden laat of thans reeds bemidde ling mogelijk is met kans op welslagen, en voor de gewenschte Conferentie van Neu tralen geen bepaald omschreven taak voor opstelt. Hoofdbedoeling van het voorstel was, dat zoo spoedig mogelijk de bijzondere voor dit doel aangewezen officieele vertegenwoordi gers van onzijdige machten in de eerste plaats werd gedacht aan de Vereenigde Sta ten van Amerika, Denemarken, Nederland, Noorwegen, Spanje, Zweden en Zwitserland en ook aan den Paus tezamen komen teneinde voortdurend met elkander te over leggen, op welke wijze een duurzame vrede zou kunnen worden bevorderd en teneinde op het eerst geschikte oogenblik terstond gereed te zijn voor bemiddeling. Verwacht werd, dat deze officieele conferen tie van een aantal Neutralen vollediger en beter dan één regeering zou werden inge licht omtrent alle punten die voor de beoor deeling van tijdstip en inhoud van een be middelingsaanbod van belang zouden kunnen zijn. Wellicht zou de conferentie inden eer sten tijd hoofdzakelijk slechts zijn een inter nationaal officieel bureau tot het inwinnen van dergelijke gegevens en inlichtingen. Met nadruk werd tevens in de toelichting betoogd, dat, waar in het voorstel van be vordering van „vrede" wordt gesproken, van zelf sprekend daarmede bedoeld wordt een „rechtvaardige en duurzame" vrede, en dat het b.v. ondenkbaar moest worden geacht dat eenige onzijdige staat zijn bemiddeling zou aanbieden tot een vrede, die niet de volkomen onafhandelijkheid van België zou verzekeren. Het voorstel van het bestuur gaf aanleiding tot een levendige gedachtenwisseling tus schen een groot aantal belangstellenden. Eenerzijds stelde men voorop, dat iedere gedachte aan bemiddeling thans nog uitge sloten was en dit voorstel dus geen kans op succes kon hebben. Anderzijds vreesde men juist dat het voorstel meer dan dat van het vrouwencongres, het aanbieden van bemid deling op de lange baan zou schuiven, daar de conferentie door het verzamelen van fei ten en gegevens en het uit den wegruimen van misverstanden veel tijd zou laten verlo ren gaan. Ook drong men aan van de zijde van de voorstanders in de vergadering van het bestuursvoorstel, dat het bestuur zich niet zou bepalen tot het indienen van het adres bij de regeering, maar een volksbewe ging tot ondersteuning ervan zou in het leven roepen. Eenige leden ontrieden de zinsnede om trent de noodzakelijkheid van België's onaf hankelijkheid in het advies op te nemen, teneinde in Duitschlaiid geen ontstemming tegen het denkbeeld te maken. Verschillende moties en amendementen werden ingediend, nl. door de heeren J. Dou- wes, Dr. C. Easton, Ds. N. J. C. Schermer- horn, Mr. J. A. Veraart, C. Viertelhausen, G. Vlug en door mevrouw Alletta Jacobs en mevrouw Ramondt-Hirschmann. Het gevolg was, dat het bestuur in hoofd zaak overnemend een amendement van de dames Jacobs en Ramondt, de woorden be trekking hebbende op het verzamelde van gegevens en het uit den weg ruimen van misverstanden uit het voorstel schrapte, ten einde buiten twijfel te stellen, dat naar de bedoeling van dit voorstel de Conferentie van Neutralen niet noodzakelijkerwijze eerst een feitenonderzoek, enz. behoorde in te stellen, alvorens een bemiddelingspoging te doen. Tegenover hen die meenden dat het oogenblik voor bemiddeling nog niet geko men was, betoogde het bestuur met nadruk, dat het voorstel in de eerste plaats slechts voorbereiding tot bemiddeling beoogde. Het voorstel van het bestuur, thans lui dende: „dat de Raad den wensch uitspreke, dat de Nederlandsche regeering het initiatief neme tot het bijeenroepen van een conferen tie, bepaaldelijk in het belang van den vrede, van bijzondere vertegenwoordigers van on zijdige machten, welke tot het einde van den oorlog zitting houdt en ten doel heeft be middeling voor te bereiden en te zijner tijd in te leiden", werd hierna met algemeene stemmen aangenomen. Ten aanzien van de uitvoering, die het bestuur aan dit besluit zal hebben te geven, werd eveneens met algemeene stemmen aangenomen, dat het bestuur niet alleen den wensch ter kennis der Nederlandsche regee ring zou brengen, doch tevens alle plaatse lijke groepen en aangesloten vereenigingen zal uitnoodigen een verzoek in den geest van het Raadsbesluit tot de Nederlandsche regeering te richten. Een voorstel van den heer Viertelhausen, strekkende om de zinsneden omtrent de noodzakelijkheid van België's onafhankelijk heid uit de toelichting te schrappen, werd met groote meerderheid verworpen. Het bestuur deelde nog mede, dat tal van telegrammen uit het buitenland (Zwitserland, Zweden, Denemarken, Amerika, Duitschland, Engeland en Italië waren ingekomen, inhou dende betuigingen van sympathie met het voorstel. Ook verschillende aangesloten ver eenigingen en plaatselijke groepen, verhinderd ter vergadering aanwezig te zijn, zonden telegrafische instemmingsbetuiging. Aan het slot van de vergadering werd het bestuur nog aangevuld door de verkiezing van den heer H. van der Mandere tot be stuurslid. DE TOESTAND. Warschau en Iwangorod in handen der verbondenen. Ziehier het groote nieuws dat we nog even in de telegrammen van ons vórig nummer konden opnemen. Warschau en Iwangorod genomen. Is het wonder, dat in Duitschland en Oos tenrijk thans feest wordt gevierd De lange reeks successen door de legers der centrale mogendheden sedert den veld slag in Mei aan de Dunajec, in Galicië, Zuid en Noord-Polen en de Oostzee-provincies behaald, zijn, zegt het Oostenrijksche leger- bericht, nu door de bezetting van Warschau en Iwangorod bekroond. Onze troepen heb ben Iwangorod bezet, en de Duitsche troe pen van prins Leopold van Beieren zijn de hoofdstad van Russich Polen binnenge trokken. Tusschen Weichsel en Boeg rukken de ver bonden troepen in vervolgingsgevechten naar het noorden op. De Oostenrijksche ruiterij heeft Motilag, de Duitschers Wladimir Wo- lynski bereikt. Voorwaar er is, al verliep dan een jaar eer dit doel werd bereikt, een succes van groote beteekenis behaald. Zeker het belang rijkste na den val van Antwerpen. Warschau toch is niet alleen de hoofdstad van Russisch Polen, maar is een jaar lang het centrum geweest van Rusland's mili taire actie, vermoedelijk de zetel van het groote hoofdkwartier en in elk geval het middelpunt vanwaar de draden uitgingen naar alle kanten van het half-cirkel-vormige front. De Duitschë" bladen laten dan ook niet na op de beteekenis der verovering van War schau te wijzen en erkennen dankbaar de daden der legeraanvoerders en soldaten van de bondgenooten. Warschau is eeii mooie stad, die zich ver bazend snel heeft uitgebreid de bevolking is in een kwart-eeuw verdubbeld met prachtige paleizen, museums, monumenten en parken. Tot 1526 was zij de Residentie der Koningen van Masovië, sedert 1587 hielden de Koningen van Polen er geregeld verblijf. T '9 H urll

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1