BINNENLAND. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. lossing van aluin en water kilo op een liter water), nadat het water weer koud is geworden. De bloemen zullen dan een ge- ruimen tijd haar vorm en frissche kleur be houden. -0- Het is gevaarlijk bij onweders met hevige bliksemstralen gebruik te maken van de te- lephoon. Menigeen is hierdoor getroffen en gedood, terwijl hij het oor aan den ontvan ger hield. -0- Inktvlekken verwijderen. Het kan de huis vrouw soms heel wat waard zijn, als ze uit een of andere stof inktvlekken kan verwij deren. Is de inkt niet te scherp en zijn de vlekken niet te oud, dan gaat het op de vol gende manier. Men koke gedroogde witte boonen1 ons met een halven driekwart Liter water, naar gelang men het waschwa- ter meer of minder sterk verlangt. In het af gegoten en afgekoelde water legt men de verontreinigde stof en wrijft deze er mee zonder zeep. Daarna uitspoelen in lauw wa ter, zacht uitdrukken en op de rugzijde uit leggen. -0- Rabarber. We leven in den rabarbertijd. Veel wordt er thans van deze plant geteeld. We denken, dat er vaak groote overvloed van is, en daar ze zich uitmuntend laat con- serveeren, geven we hierbij een recept om ze in flesschen in te maken. Men neemt de stelen en ontdoet ze op de gewone wijze van schil en snijdt ze in stuk jes. Daarna worden de stukjes gewoon gaar gekookt en het gekookte na afkoeling in zuiver schoongemaakte flesschen gedaan, welke volkomen gevuld dienen te zijn. Met een kurk sluit men de flesschen af; de kurk heeft tevoren een kwartier lang in een ketel met water gekookt. Het geconserveerde wordt bij het gebruik warm gemaakt en naar be lieven met suiker gemengd, in den winter is het een aangename versnapering. Observator. Regeeringsvarkens. De beschikbaarstelling van varkens door bemiddeling van het Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en var- kens-vleesch. zal 9 Augustus a.s. worden hervat. Voorloopig zal dit zijn tot een aantal van ongeveer 6000 stuks, daar het niet mo gelijk is wederom terstond aan alle aanvra gen te voldoen. En aangezien een procentische verminde ring ondoelmatig zou zijn, zal begonnen wor den met levering uitsluitend aan die gemeen ten die per week 50 of meer stuks ontvin gen, uitsluitend bestemd voor de gemeente zelf. De gemeenten die tengevolge dezer regeling voorloopig, althans gedurende de maand Augustus, geen varkens kunnen krij gen, zullen in staat worden gesteld tegen verlaagde prijzen gezouten spek, Amerikaansch en inlands, te betrekken. DE TOESTAND. Door de geheele wereld is de verjaardag herdacht van den oortog. Wanneer zal deze schrikwekkende krijg een einde nemen? Verpletterd is nog niemand. Op den len Augustus 1914 verklaarde Duitschland aan Rusland den oorlog, op den 3den Augustus volgde de oorlogsverklaring van Duitschland aan Frankrijk en België en op den 4en Augustus verklaarde Engeland aan Duitschland den krijg. Nog dienzelfden dag betraden de voorste Duitsche colonnes België, zoadat men kan aannemen, dat de eerste krijgsverrichtingen op den 4eu Augustus zijn aangevangen. Die datum derhalve is de verjaardag van den grooten Europeeschen oorlog. De militaire medewerker van de N. Ct. teekende zoo juist de wederzijdsche positie op de slagfronten als hij zegt: „Na het eerste jaar van den oorlog zien wij de Geallieerden ondanks het voordeel, dat een nieuwe oogenschijnlijk krachtige strijder hun gelederen versterkte, op nage noeg alle oorlogstooneelen in het nadeel. Frankrijk, nog steeds door een ontzaggelijk onverbreekbare insluitingslinie omgeven, is een reusachtige, belegerde veste gelijkItalië gestadig worstelend om de vermeestering van het vijandelijk grensgebied, wacht nog altijd op den zegevierenden opmarsch, dien het zich in zijn eersten oorlogsroes van zijn leger heeft gedroomdRusland's legerscha ren zijn niettegenstaande hun overmacht uit Galicië, Polen en Koerland verjaagd enver- keeren in een hachelijke positie Engeland's en Frankrijks landingstroepen staan reeds maanden achtereen onder niet te benijden omstandigheden saamgedrongen aan de Zuidelijke punt van Gallipoli en worstelen tevergeefs om den doortocht naar de rug zijde der Dardanellenforten Engeland blijft, wel is waar op zee overmachtig, doch wordt onafgebroken door een hinderlijk duikboo tenlijden geplaagd, dat niet heeft nagelaten zijn prestige op de golven te schokkende economische uithongering van Duitschland zag het mislnkken zijn schatten verdwijnen in de bodemlooze put van een wereldoorlog, dien het moet financieren. Tóch mag aan Duitschland, hoezeer ook in velerlei opzicht onmiskenbaar in het voor deel geenszins de zegepalm worden toege kend. Al heeft ook de weloverwogen poging der „Tripte Entente" om den Tweebond te over weldigen en te verlammen, schipbreuk gele den, evenzeer heeft de vooropgezette bedoe ling van haar hoofdfegenstander. Duitsch land om Frankrijk en het Engelsche hulple ger door den strategischen overval dwars door België te verpletteren en vervolgens met Rusland af te rekenen, gefaald. Zoo het er in geslaagd moge zijn van den aanvang af den oorlog met al zijn verwoes ting en ellende grootendeels op dertegenstan ders terrein over 'te brengen, hem daar te houden en zijn vijanden, met name Rusland, gevoelige slagen toe te brengen een afdoend resultaat heeft het niet bereikt. Hoezeer ook het bezit van een belangrijke deel van des vijands gebied bij eventueele vredesonder handeling een niet gering te schatten voor deel is, voor het oogenblik is het van gerin ge strategische waarde." Zoo is hetNiemand heeft zijn tegenstan der nog vernietigd. In het Westen geen nieuws. !n het Oosten is het aantal gevangenen in de afgeloopen drie maanden door de Duitsche en Oostenrijksche legers gemaakt, gestegen tot 634.996. Het aantal kanonnen dat buitgemaakt werd 395. lederen dag vallen den Duitschers duizen den gevangenen in handen. Hun opmarsch wordt voortgezet en de Russen trekken voort durend het binnenland in. Uit het jongste Duitsche rapport blijkt al weer dat de Russen er niet zoo gemakkelijk afkwamen. Bij Mitau maakten de Duitschers 560 gevangenen, bij Wobolnyki-Subocz waar de troepen den straatweg overschreden 1250 in de richting van Lomza 3000, oostelijk van de Weichsel 760, op het westelijk front voot Ivangorod 2300, oostelijk van Levna 2000 en tusschen Cholm en de Boeg 1300, samen 11160 gevangenen. Voorts werden tai van machinegeweren en verscheidene kanonnen, waaronder 21 zware genomen. De legers van MackenSen rukken in het zuiden snel op. Ze braken door de linie oos telijk van Levna en noordelijk van Cholm. Daar was het dat samen 3300 man werden gevangen genomen. Militaire deskundigen, die aan den kant van Rusland staan, beginnen ernstig te vree zen dat de Russen den terugtocht er niet zonder zware verliezen kunnen afbrengen. Het gevaar voor afsnijding van een belang rijk deel der Russische strijdmacht wordt steeds grootter, naarmate de terugtocht lan ger wordt uitgesteld. Wel gaat het in het noorden niet zoo snel als in het zuiden, maar het Duitsche bericht dat Mitau genomen is, waardoor het eind punt van de spoorwegen naar Riga en naar Dunaburg in Dnitsche handen viel, is zeer belangrijk. Te meer, daar Belows leger in het zuiden van dien sector, oostelijk van Ponewiesj, steeds meer voortdringt. Dit is de strategische omtrekking van het Russische leger. De omtrekking van Warschau gaat lang zaam, maar gestadig voort. In Engeland schijnt men de toekomst niet zoo helder in te zien. In een artikel in de „Fortnightly Review" gaat een pseudonieme schrijver ons land uitnoodigen aan den oor log [mee te doen, en dan natuurlijk aan de zijde van Franschen en Engelschen. De schrijver telt eens op hoeveel soldaten er in Nederland zijn. Hij komt op 26000. Met zooveel soldaten, het dubbele van wat België in Augustus klaar had behoeft ons land niet te vreezen, gelijk België, onder den voet te worden geloopen. Voorts wijst hij er op dat Engeland en Frankrijk alle mogelijke hulp noodig hebben om de Duitschers neer te werpen. Dan tracht hij de Nederlanders bang te praten voor de onderwerping onder het Duit sche juk. Dat zal wat wordenMaar geluk kig, we behoeven niet te bang te zijn, want de Duitschers zijn volgens den schrijver zoo sterk niet meer als toen zij België over stroomden. Daarom Er zijn zeker nog geen ongelukkigen ge noeg. Ook Nederland mag plat geschoten en plat gebrand. Ook het bloed onzer mannen en zonen zou de schrijver willen zien vloeien voor de eer van de entente. Een zeer groot deel van ons volk heeft van die verdachtmakingen tegen Duitschland meer dan genoeg. Uit al zulk pseudoniem schrijven blijkt overduidelijk dat de machten der duisternis niet stil zitten. Steeds meer landen moeten zich werpen in dien wereldoorlog die zoo veel bloed en tranen kost. O, wat mogen we het dus een voorrecht achten te mogen leven onder de regeering van een Koningin, die in het gebed haar sterkste wapen vond, die ons volk voorgaat in Godsvrucht en kloek belijden. De naaste toekomst laten we ons dit diep inprenten blijft somber en dreigend. Eén ding weten wij, dat ook de dag van morgen in des Heeren hand is. Er is echter reden om te bidden. Eer we een jaarverder zijn kan ons nationaal bestaan dreigen on der te gaan in de golven van het geweld. God is het die de historie schrijft. Maar zoo daar in ons volk geen ontwaking komt uit den roes van werclddienst en zingenot, kan de toekomst ons zoo met angst en vrees vervullen. Daarom is er alle reden om aan te houden in het gebed. Wanneer wij geduriglijk de toekomst van ons land in des Vaders hand geven, zal het ons, ook wanneerJiet moet gaan langs donkere en diepe wegen, in den Heere gerust doen zijn. Onze God is de almachtige, die ook, al schijnt het nog zoo donker, het over Europa woedend onweer kan doen ophouden en te gengaan dat de volkeren elkaar niet meer economisch en militair uitputten. De Amerikanen zijn aan het praktiseeren om hun vloot te verbeteren, die zoo verbe teren, dat zij beter wordt dan de vloten der andere mogendheden, en dééraan wordt door een aparte commissie gewerkt, waarin Ame- rika's groote uitvinders zitting hebben en die niemand minder dan den grooten Edison aan 't hoofd heeft .als de plannen ten minste doorgaan. Naast Edison zullen bovendien Orvilie Wright, John Hays Hammond Jr., Alex. Gra ham Bell, Hudson Mayim, professor Zessen- den en Henry Ford waarschijnlijk leden wor den. Men kent Edison, men weet wat Bell voor de telefoon heeft gedaan, Wright voor de vliegmachine, Maxim voor het machine geweer en Ford voor de automobiel. Van den jeugdigen Hammond, den miilionair- mijningenieur en vredesapostel, heeft men de hoogste verwachtingen. Reeds moet hij een belangrijke ontdekking gedaan hebben op het gebied der duikbooten. (Edison ver klaarde onlangs dat hij aan een duikboot werkte, die, gelijk een visch uit het water de zuurstof zou verwerken). Professor Zes senden is de uitvinder van de draadlooze controle der duikbooten Kortom, al wat Amerika aan uitvinders binnen zijn grenzen heeft, schijnt te zullen worden gemobiliseerd, om de vloot des lands machtig te maken en sterk. Wat Edison van deze mobilisatie verwacht, blijkt b.v. uit een persgesprek dat hij had met een man van de Matin. Edison zeide tegen den Franschen journa list Ik heb er altijd voor gewerkt om het bestaan van den mensch aangenamer te ma ken. Ik zal mij slechts inspannen om nieuwe wapens uit te vinden om aan mijn land te gehoorzamen. De correspondent der Matin vroeg vervol gens wat dat dan voor wapens zouden zijn. Edi son heeft op deze vraag niet direct geant woord hij zeide Tot dusver heeft men in dezen ver- schrikkelijken oorlog slechts de chemie als hulpmiddel gebruikt; de electriciteit heeft nog geen belangrijke rol gespeeld. Zou men bijvoorbeeld electriciteit zon der draad kunnen gebruiken om op grooten afstand een ontploffing van munutie te ver oorzaken. Ja. Zou electriciteit een torpedo kunnen doen ontploffen voor die het doel bereikt had Edison draalde even met zijn antwoord. Toen zeide hij Onze uitvinder Hammond heeft bewe zen, dat een torpedo geleid kan worden inet behulp van een electrischen stroom uit het schip, dat de torpedo heeft afgeschoten. Er is nog niet aangetoond, dat het schip, waar de torpedo op gericht is, over hetzelfde ver mogen zou kunnen beschikken. Maar het zou mij niet verbazen zoo er een uitvinding werd gedaan, waardoor een schip tegen torpedo's beschermd wordt. Wij zullen trouwens groote veranderingen zien in de architectuur van de schepen. De correspondent der Matin deelt nog mede dat Edison van minister Daniels volledige, bevoegdheid heeft gekregen om zich de me dewerking te verzekeren van de knapste uit vinders in de Vereenigde Staten. De Russische Doema is bijeen geweest en heeft gehoord naar de redevoeringen van de verschillende ministers. Van ontmoediging is blijkbaar bij regeering en volksvertegenwoordigers nog geen sprake. De ministers spraken van de eindelijke overwinning die zéker komt, als Rusland maar één is en volhoudt. Maar een paar voorname punten moeten wij even mededeelen. Aan Polen zal, na den oorlog, zelfbestuur worden gegeven onder Russisch toezicht de Russische finantiën zijn in vrij goeden staat volgens den minister van financiën maar uit de rede van min. Sasonof stippen wij aan dat hij erkennen moest dat de Balkanstaten nog niet hun belang begrepen. Voorts deelde de minister mede dat Rus land al maanden vruchteloos bezig is, met behulp van Engeland, Perzië te pacificeeren, maar het wil niet gelukken dat land rustig onder Russisch bewind te krijgen. Volgens den minister ligt dat „aan de vij anden", maar wij vestigen vooral de aan dacht op de dreigende taal van Sasonof. Ik moet daar nog aan toevoegen, dat, in dien onze pogingen vruchteloos zijn en de genomen maatregelen niet tot kalmte leiden, wij gedwongen zullen zijn tot andere maat regelen over te gaan. Welke gruwelen worden uitgedacht en uit gevoerd om de arme Perzen onder Russische knoet te doen buigen? Welk afschuwelijk drama wordt daar in het Oosten afgespeeld, waar wij hier niets van kunnen vernemen En van het grootste belang kan de mede- deeling van Sasonof worden, dat Rusland een verbond met Japan sluit en daarop hoop volle verwachtingen bouwt. De minister doelde blijkbaar op een verder meedoen van Japan in den wereldoorlog en ditmaal als bondgenoot van Rusland. Japan heeft, door Engeland uitgenoodigd, Kiaut- Chau veroverd, China gedwongen onder Ja pan's protectoraat te staan en nu vat, op Rusland's noodkreet, de Gele man den afge broken draad weer op. Wat zal nu weer te gebeuren staan, vraagt men zich af De oorlogsminister erkende den tegenslag der legers en zei dat Warschou zou worden prijsgegeven, maar dat komt alles terecht, volgens hem, wanneer er maar munitie is. Hierin denkt deze Rus gelijk met Lord Kitchener die profeteerde, dat in 1916 alles anders gaat worden. Dan zullen de gealli eerden, Engelschen, Franschen en Russen volop munitie hebben. En dat zal dan den oorlog beslissen. En de ééne toon die door alle telegrammen en redevoeringen klinkt is deze „Nooit vaster dan nu zijn we besloten de eens begonnen krijg voort te zetten." 1916 somber vooruitzicht. En zullen deze hoopvolle verwachtingen dan ook een waan zijn gebleken Hoe zal Europa er uilzien als wij weer eens 4 Augustus kunnen schrijven Men huivert bij de gedachte aan al de ellende en het wee dat tusschen mi en d&n zal kunnen liggen. (Zie Telegr.) VERSPREIDE BERICHTEN. Men seint uit Budel aan de Meierijsche Courant Zoo juist vernemen wij, dat een vrouw te Coulille, die in een bootje met drie anderen bij de zoogenaamde Kettingbrug de Kempen- sche vaart wilde oversteken, door de Duit schers is doodgeschoten. Nader wordt gemeld, dat een vrouw van 23 jaar en een man van 60 jaar zijn dood geschoten. Zes anderen konden zich op Ne- derlandsch gebied redden. De vrouwen had den niet minder dan 6000 brieven bij zich. Op het Dönhoff-plein te Berlijn zal een reusachtig beeld van Hindenburg opgericht worden, dat dienen zal om spijkers in te slaan, tot het geheele beeld met ijzer bedekt zal zijn. Wie zulk een spijker inslaat, betaalt een kleinigheid. De opbrengst zal komen aan de Nationale Stichting, de gemeente Berlijn en het fonds voor luchtschippers. Het beeld zal 12 Meter hoog zijn en is ontworpen door den beeldhouwer Georg Marschalk De onthulling zal op 28 Augus tus, den verjaardag van den slag bij Tan- nenberg, plaats hebben. De nationale bladen in Zuid-Afrika heb ben een halve-kroon-fonds (f 1.50) opgericht ten behoeve van generaal de Wet, die, ge lijk men weet, tot 2000 p. st boete is ver oordeeld. „Het ganse Afrikaner volk wil de eer hebben om iets te doen als blijk van waardeering van de diensten door de grijs aard leider zijn volk in het verleden bewe zen", zoo schrijft een dier bladen. Ook de Afrikaansche studenten in Neder land zijn van plan een flinke som bij te dra gen tot dit fonds. Overstroomingen in de Ver. Staten. ERIE (Pensylvanië), 4 Augustus. Tengevol ge van een wolkbreuk, waardoor dijken be zweken zijn, zijn de handels- en de woon wijken der stad overstroomd. Het water, dat tot aan de tweede verdieping der huizen stond, heeft de geleidingen voor het licht, de telefoon en de telegraaf geheel wegge spoeld en fabrieken doen instorten. Het werk staat stil. Het aantal dooden wordt op vijf- en-twintig geschat, het aantal dakloozen op tweeduizend. De schade beloopt millioenen. Naar uit New-York aan de (Berlijnsche) Continental Tiemes wordt gemeld, beweert een matroos van een onzijdig koopvaardij schip, dat naar Kirkwall op de orkaden was opgebracht, dat hij, aan land heimelijk een uitstapje makende, van een heuvel de En gelsche vloot in de Scapa-Flow, de groole door eilanden omringde baai, heeft zien lig gen, wel zeventig groote schepen, hon derd torpedojagers, een heele flottielje duik booten en een menigte transportschepen. Van den lOden dezer af mag niemand uit Engeland naar een van de drie Skandinaaf- sche landen scheep gaan, tenzij hij er een bijzondere vergunning voor heeft. Uitvoerverbod van steenkool uit Engeland. Bij Koninklijk besluit is van 13 Augustus af de uitvoer van steenkool naar het buiten land, behalve naar |de Britsche bezittingen, verboden. SOMMELSDIJK. Een schadepost. Van den landbouwer B. Vis lag een zwaar varken dood in het hok. De gemeente-veldwachter J. Uijl, had Woensdagmorgen, onder het verrichten van zijn werkzaamheden het ongeluk te vallen en zijn enkel te breken. Het zoontje van den landarbeider B- Kransse had het ongeluk te vallen en zijn pols te breken. Woensdag j.l. maakten de leden der landbouwvereeniging alhier gezamenlijk met die van Middelharnis een uitstapje naar Tien gemeten. Door het aan den grond varen van de stoomboot, waardoor zij twee uren opont houd hadden, kwamen zij omstreeks 7 uur n.m. alhier weder aan. Onder voorzitterschap van den heer J. van der Koogh is te Middelharnis de al- gemeene vergadering gehouden van het Cen- traal Bestuur van Flakkeesche Landbouwver- eenigingen. Het aantal aangesloten afdeelingen steeg tot 15 en dat der gewone leden op 926. De rekening sluit met een voordeelig saldo van f2.16. De totale aankoopsommen voor hulpmest stoffen, veevoeder, enz. beliepen in dit boek jaar f 160.658.40V2 tegen f 446.301.09l/2 in het vorige jaar, wat voor 1914 een gemiddelde aankoopsom was van f497.47 per lid. Na verschillende meer huishoudelijke zaken behandeld te hebben heeft de heer O. G. J. A. van Genderen Stort, secretaris van het Nederl. Landb. Comité ,te 's-Gravenhage een lezing gehouden over de regeeringsmaatre- gelen gedurende het afgeloopen jaar voor den handel in landbouwproducten getroffen én de plannen van het Ned. Landb. Comité in verband met bovenstaand .onderwerp. MIDDELHARNIS. Het woonhuis van de erven van wijlen den heer P. Knops is afge mijnd door den heer J. Knops voor f6210. OOLTGENSPLAAT. De keuring voor de landstorm, jaarklasse 1915 zal voor deze ge meente plaats hebben op 11 Augustus a.s. des namiddags U/2 uur in de Openbare la gere school No 1 ieder wordt in zijn eigen belang aangeraden voor dezen keuringsraad te verschijnen. Men is hier druk bezig een houten ge bouw op te slaan voor de militairen van hef 40ste Bataljon Landweer en het Detachement Vestingartillerie Afdeeling A. welke ongeveer een jaar ingekwartierd waren. Over 3 5 4 weken zullen ze in dit gebouw gehuisvest worden, Dinsdagmiddag kwam in statige vlugt een vliegmachine boven ons dorp, komende van de richting Hellevoetsluis, volgens waar neming was de vliegmachine van Oranje cirkels voorzien later blijkt dat de inzitten den waren de luitenant Versteegh en een luitenant waarnemer. Volgende week zullen schietoefeningen worden gehouden van de forten te Willem stad, Ooltgensplaat het in den Henrica Ser- bia polder gelegen fort wanneer geschoten wordt zullen roode vlaggen worden gehe- schen. Op 10 Aug. zal de haven te Ooltgens plaat smorgens eenigen tijd gesloten zijn. (Zie nadere bizonde,heden aanplakbord). OUDE TONGE.* De raad dezer gemeente besloot in hare vergadering van 5 Augustus met 5 tegen 2 stemmen de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. NIEUWE TONGE. Dinsdag kwam het ge rij van J. de K. uit Oude Tonge voorbij de molen alhier waarvan het paard vermoede lijk schrok waardoor het heele zaakje door de heg in het tuintje daarachter terechtkwam de schade was gering. D1RKSLAND. In de landstormregisters zijn ingeschreven C. Both, J. Buth W. Boks en C. Knöps welke in de jaren 1911 1912 en vóór 24 Mei 1913 den militairen dienst heb ben verlaten. De Keuringsraad zal 12 Aug. v.m. 9 ure zitting houden in de openbare school tot onderzoek der landstormplichtigen jaar- glasse 1915. De oogst heeft sedert eenige dagen een aanvang genomen. De handel in enkele producten begint te herleven. Zie daartoe marktberichten. MELISSANT. Op Donderdag 12 Aug" a.s. voorm. 9 ure zullen de landstormplichtigen der jaarklasse 1915 te Dirksland worden ge keurd, Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. M. Nagtegaal slaagde deze week voor akte Engelsch L. O. HELLEVOETSLUIS. Door de kerkeraden der Geref. Kerken te Hellevoetsluis en Nieuw Helvoet zal waarschijnlijk weer een nieuw tweetal moeten worden gevormd, daar door de twee gemeenten een verschillende keus is gedaan tusschen de twee predikanten. Dinsdagmorgen vloog hier een vlieg machine over. Door benzinegebrek daalde- de machine op een weide langs den Briel- schen straatweg, die dadelijk door militairen en politie werd afgezet. Bestuurder van het vliegtuig was de luitenant-vlieger Versteegh. s' Middags om drie uur steeg de machine weer op en verdween in noordelijke richting. Donderdagavond had voor de Mobili- satie-Afdeeling die alhier gevormd is, op Ds. G. W. J. van Lummel, van Zuidland met het onderwerp„De Bijbel en de oorlog." De bijeenkomst werd gehouden in de bovenzaal van het Tehuis van Militairen. Men is reeds begonnen om de exer- eitieloods van de Marine, staande op het Glacis, uit elkaar te nemen, teneinde haar naar den Helder over te brengen. Dit in ver band met de opheffing van de Opleiding voor jongens bij den Marine. Ook de Marine-Machinistenschool wordt verplaatst. De toebereidselen voor het ver plaatsen naar Dordrecht zijn reeds gemaakt. Vergadering gemeenteaaad van DEN BOMMEL, op Donderdag 29Juli 1915, des nam. 2.30 uur. Aanwezig alle leden. Na opening met formuliergebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken a. Het procesverbaal van kasopname van den gemeenteontvanger. b. Een schrijven van het bestuur der Vereen, van groote Ned. gemeenten om lid te worden dier Vereeniging. c. Een besluit van Ged. Staten tot goed keuring tot verkoop van een huis op de Voorstraat. d. De besluiten van Ged. Staten tot goed keuring tot het maken van een waterstaats werk n.1. het ophoogen der Spuikade, met goedkeuring der geldleening en tot af- en overschrijving in verband met de ophooging der Spuikade. e. het verslag van de belangs- en winst en verliesrekening der Gasfabriek. Onderzoek geloofsbrieven. A. v. Weel en J. C. Borgdorff. Overeenkomstig het regle ment van orde wijst de voorz. de leden Jon geling, Mijs en Rosmolen aan om de geloofs brieven der herkozen raadsleden te onder zoeken. Na gedaan onderzoek brengt de heer Mijs rapport uit, dat de geloofsbrieven in orde waren bevonden en adviseert namens de commissie tot toelating der heeren A. v. Weel en J. C. Borgdorff. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. Bij behandeling van dit punt waren de beide herkozen raadsleden tijdelijk aanwezig. Raadhuisreparatie. De voorzitter brengt ter tafel de door Mooijaart gemaakte teekening inzake ver nieuwing voorgevel en kozijnen van het ge meentehuis en van de veldwachterswouing met eer.e kleine inwendige verandering. Tegen de denkbeelden van Weel en Knoop om nog wat uit te stellen voert de voorzitter aan, dat als van 't jaar eerst alles geverfd wordt, en op een ander jaar weer gebroken wordt, alles veel duurder uitkomt, en deskundigen allen verklaren, dat de deur-en raamkozijnen en de voorgevel door en door vermolmd zijn. Na nog eenige onderlinge discussie's waarbij de H.H. jongeling en Mijs aanvoerden, dat deze verbetering heel wat voordeeliger is dan de vorige plannen en ook het oplappen en verven der kozijnen niet zoo veel minder zal kosten, wordt met 5 tegen 2 stemmen (die der H.H. Knoop en Van Weel) besloten tot, de door den opzichter Mooijaart gepro jecteerde verbeteringen aan gemeentehuis en veldwachterswoning. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten onder de burgers aan te besteden en de verdere uitvoering geheel aan B. en W. over te laten. Arrestantenlokaal. Aangezien de bouw van een geheel nieuw raadhuis nu vervallen is wordt van een op merking van dhr. Rosmolen omtrent het kooien- stelsel en het verschil tusschen een planken of betonnen zolder met algemeene stemmen besloten gevolg te geven aan het vroeger gedane voorstel van een arrestantenlokaal plaats te doen maken achter in het brand spuithuis en wordt de verdere uitvoering geheel aan B. en W. over gelaten. Onderwijscommissie. Het in de vorige vergadering gedane voor stel tot omvorming der Commissie van toe zicht op het lager Onderwijs als in de no tulen der vergadering vervat is waarover toen de stemmen staakten, wordt thans met 4 tegen 3 stemmen aangenomen tegen de H.H. Knoop van Weel en Mijs. Hondenbelasting De in de vorige vergadering voorgestelde verandering van losloopendê honden f 2.50 en vastliggende f 1. wordt thans aangeno men met 5 tegen 2 stemmen, tegen: de hee ren van Weel en Mijs. Aftredend lid commissie tot wering van schoolverzuim. I11 verband met de aanstaande aftreding van den heer J. Mooijaart, als lid der com missie tot wering van schoolverzuim, wordt uit het voorgedragen tweetal de aftredende en A. Smits, met algemeene stemmen de af tredende J. Mooijaart herbenoemd. Af- en overschrijving. In verband met enkele overschreden uit gaafposten, teruggave vergunningsrecht, de aankoop van een schrijfmachine, de verbou wing van gemeentehuis en arrestantenlokaal en den verkoop van het huis van C. van Vliet, wordt zonder hoofd, stemming besloten het tot eene af- en overschrijving op den dienst 1915. Belastingen. Zonder hoofd, stemming wordt besloten aan P. Bafcelaar wegens vertrek naar Oude Tonge restitutie te verleenen van den hoofd, omslag voor 7 maanden en aan J. den Braber algeheele vrijstelling van de hondenbelasting, waar zijn hond reeds vóór 1 Januari aan een anderen eigenaar is overgegaan. Als commissielid van de reclames hoofd, omslag wordt op voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen de heer van Weel aangewezen; de ingekomen reclames worden tot nader aangehouden. Publieke verkoop woning van Vliet. De voorzitter deelt mee, dat door B. en W. de datums van veiling en afslag derworing Voorstraat A no. zijn bepaald op Maan dag en Augnstus des namiddags ten 6 ure, dat de betaling is bepaald vóór of op 1 December 1915 en de aanvaarding van het pand op 1 Januari 1916. De gunning zal 8 dagen worden aangehouden. De gemeente draagt de kosten van publicatie en van de verkooping, terwijl de kooper voor de kosten van strijkgeld en van de verbreking moet zorgen, wat zonder hoofd, stemming wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer van Weel informeert of al keibe- slag besteld is, waarop de voorzitter mede deelt, dat reeds lang geleden met de basalt Mij. omtrent de levering is overeengekomen, doch dat door de 001 ljgstoestand de levering niet geheel zeker is. De heer van Weel informeert omtrent de betaling van den aannemer en omtrent de hoegrootheid van het salaris van deh opzich ter der Spuikade, waarop de voorzitter zegt, dat hij juist thuis is gekomen en in zijn af wezigheid de goedkeuringen van Ged. Staten zijn ingekomen, zoodat de betaling van den aannemer nu reeds kan geschieden, indien de tijdelijke geldschieter het bedrag voorra dig heeft (de heer Knoop zegt meer dan 5 te willen hebben voor zijn geld waartegen de voorzitter en de heer Jongeling opkomen, die zeggen, dat hij eerst beloofd heeft het voor 5 °/o te geven en het niet aangaat, thans meer te vragen) en wat het salaris van Smits betreft, kan hij moeilijk de hoegrootheid be palen, waar het wel verschil maakt of men

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 4