lie Oorlog. Zaterdaü 81 Juli 1915. 80 1 Jaargang N° 2098 2 A n tirevo Orgaan voor de Zufidliollstndsclie en Zeeuw^ehe Eilanden. Tweede Blad. IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen, W. BOEKHOVEN, OFFICIEEL gedeelte. BINNENLAND. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. Deze Courant verschijnt elkea Woensdag m Zaterdag. Abonnementsprijs per dris maanden fr. p. p. 50 0©at. Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 por jaar, Afzonderlijke nummers 5 Cant. SOMMELSDIJK. Adrertentiën 10 Cent per regal ©e 3/s saai. Beebmes 20 par regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Menstaanvragen en Bienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters ®a vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden iagevaont tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Dit nummer bestaat uit UITGfflYSB Telefoon IsaiereoEasa. IS®. Alle stukken voor «Ie Sftednctle bestemd, Advertentiën eis verdere Administratie trane© toe te zenden aan den Uitgever. GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uit gaven der Gemeente, over het dienstjaar 1914, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van den 30 Juli tot en met den 12 Augustus aanstaande, ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar is gesteld. Sommelsdijk, den 29 Juli 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, lz. GEELHOED. BOUMAN. Nederlandsche Anti-Oorlog Raad. Het Bestuur van den „Nederlandsche Anti- Oorlograad" heeft officieel bericht ontvan gen, dat het nieuw opgerichte NoorscheVre- des-Comite zich aansluit bij de te's-Graven- hage gevestigde „Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede". Het Noorsch Comité heeft evenals de zus terorganisaties in andere landen in de eerste plaats gestreefd naar samenwerking van per sonen van verschillende poletieke richting; van de leden behooren ongeveer 20 perso nen tot de conservatieve en de liberale, 20 tot de radicale partij, terwijl de overige 10 socialisten zijn. De samenstelling is tevens zoodanig, dat zich onder de leden personen bevinden uit zeer verschillende maatschappelijke kringen. Voorzitter is J. Lövland, de president van het Storting, ondervoorzitter prof. Morgen- stierne, Rector aan de Universiteit te Chris- tiania, secretaris de Heer Chr. L. Lange, Secretaris-Generaal van de Interparlemen taire Unie, die tevens het secretariaat van dit Noorsche comité op zich heeft genomen. Voorts kunnen onder de 50 leden de vol gende namen worden genoemdAnathon Aall, professor aan de Universiteit te Chris- tiania; Carl Berner, oud-President van het StortingAlf Bjerke, Voorzitter van de Han delsverenigingP. Boekman, Bisschop van Trondjem; J. Castberg, oud-MinisterJoa chim Grieg, afgevaardigde van Noorwegen op de tweede VredesconferentieArne Halg- jem, Leider der goede TempelierenBernard Hanssen, Voorzitter van de (oude) vredes- vereenigingH. Horst, lid van den interpar lementairen Raad, lid van hetHaagsche Hof van Arbitrage, Sigurd Ibsen, Oud-Minister, lid van het Haagsche Hof ,van Arbitrage Betsie Kjelsberg, Onder-Voorzitster van den Nationalen Vrouwenraad; Chr. H. Knutsen, Leider der Socialistische partijQina Krog Voorzitster van den Nationalen Vrouwen raad H. Koht, Professor aan de Universi teit te Christiania; Ole S. Lian, Voorzitter van den Bond van VakvereenigingenA. O. Lindwig, Voorzitter van de Vereeniging van Reeders; Jens Tandberg, Bisschop van Chris tiania; K. Thinn, president van het Hoogste Gerechtshof; Othilie Tonning,vooraanstaan de persoon van het Leger des HeilsNiels Ostbije, Voorzitter van de Onderwijzers-ver- geniging. Door dit Comité is, evenals dit inZweden is geschied, verspreid de oproep van de „Centrale Organisatie voor een duurzamen Vrede"' waaraan enkele woorden zijn toege voegd, inhoudende een bijzondere opwekking tot de Noren, aan den internationalen arbeid tot verwezenlijking van het Minimum-pro- gram mede te arbeiden. Herinnerd wordt er aan, hoe Noorwegen steeds een eer er in gesteld heeft het recht te nemen als grondslag voor zijn politiek, en anderzijds hoe Noorwegen 100 jaar lang gespaard is gebleven voor de verschrikkin gen van den oorlog, reden waarom de No ren niet mogen achter blijven, nu het er op aankomt te werken, om voor de menschheid te bereiken een duurzamen vrede, gegrond vest op het recht. DE TOESTAND. De groote worsteling duurt nog steeds voort. Nog altijd trachten de Duitsche en Oostenrijksche legers vooruit te dringen. De Rus bied wel hardnekkigen tegenstand, en er worden wel zware en bloedige gevechten ge leverd, maar tot nu toe, zoover wij weten, vermag niets den opmarsch van de verbon denen te stuiten zij het dan toegegeven, dat het langzaam gaatalthans op sommige plaatsen van dit 1600 K.M. lange front. Toch tracht een dagblad correspondent te Petersburg het te doen voorkomen alsof de positie der Russische legers zeer gunstig is. „De Russische staf" zoo schrijft hij „heeft thans den Vijand daar, waar hij hem hebben wilde, waar sedert den aanvang van den oorlog alles in gereedheid is gebracht, om den vijand een beslissende slag te leve ren. En terwijl voor het Russische leger de dag van het beslissende gevecht nadert, neemt de gevechtswaarde van de Duitschers af." Mooier geschetst is haast niet mogelijk. De Rus bezit dus alles. De mooiste stellingen. Ze staan tegenover een verzwakt leger. Wel nu dan zullen ze ook gauw hun vijand ver pletterd hebben. We moeten dit echter eerst nog zien. In flagranten strijd met bovenstaande op timistische beschouwing is wel een ander bericht dat ons zegt dat de ontevredenheid steeds grooter wordt, omdat Rusland feitelijk alleen de last van den oorlog te dragen krijgt. En dan wordt geklaagd over de verwoede slagen welke binnen de Russiche grenzen worden geleverd, in tegenstelling met de werkeloosheid, waartoe Engeland, Frankrijk en Italië zich bepalen. Wij hebben daar indertijd meer over ge schreven en het schijnt haast waar te wezen dat de verhouding tusschen de geallieerden niet meer zoo innig is als voorheen. Men klaagt b.v. over ServiëDe gezondheids toestand is er weer uitstekend, het leger is weer krachtig en het heet zelfs, dat het over meer en beter artillerie beschikt dan in het begin van den oorlog en toch vecht het niet. Is het onstemd op zijn Russischen be schermer of op de groote bondgenooten in het algemeen Wie zal het zeggen, maar er schijnt wel iets waar te zijn van de vele geruchten die zeggen, dat de sterke pressie, welke de geallieerden op Servië hebben uit geoefend ten bate van Rulgarije's wenschen Servië zeer onwelgevallig is geweest. Boven dien men vergete niet, dat Servië Bulgarije niet vertrouwt en gedachtig aan den verra derlijken overval, die den tweeden Balkan oorlog inleidde, zich voor alle gebeurlijkhe den van die zijde gereed wil houden. In dit opzicht heeft het wat voor, slechts één bondgenoot te hebben, gelijk het met de centraien het geval is. Doch een bondgenoot schap van vier grooten en drie kleinen wordt wat lastig, als de wenschen en belangen zoo tegenstrijdig zijn. Doch ter zake, we hadden het over het Oostfront. Van haast alle kanten krijgen de Russchen het in Warschau benauwd. Blone, een soort voorstad, moet reeds door de Duitschers zijn bezet. Aan de Zuidzijde werden eveneens al plaatsen bezet, terwijl nog Zuidelijker de val van de vesting iwan- gorod, die reeds aan 3 zijden wordt inge sloten, aanstaande is. Noordelijk van War schau houden de Russchen nog stand bij Ostrolenka, maar als ze ook hier terugwijken dan komt het bezettingsleger in, en het ver- deaigingsleger om Warschau danig in de knel. Het zou dan voor Rusland wel eens kunnen worden wat Sedan voor Frankrijk was in 187071. Komen toch de verbonde nen tussshen Ostrolenka en Pultuseli over de Narew en wordt Iwangorod genomen, dan staat het Russische leger bij Warschau een omsingeling te wachten, 't Zou daarom best kunnen gebeuren, dat de geheele Weichsel- linie werd ontruimd om van een omsingeling verschoond te blijven. Evenwel, de Rus zal zich dan moeten haasten. Een ander Russisch bericht zegt weer, dat van meet af het plan is geweest de Narew en Weichsellinie maar tijdelijk te verdedigen om zich dan op nog sterker linie terug te trekken, 't Kan waar zijn, maar, ai prijzen de Franschen het beleid der Russische leger aanvoering ook nog zoo hoog, als de En- gelschen de positie van de Duitsche legers geenszins benijden, „want als Warschau wordt ontruimd, dan zullen ze nog veel verder Rusland in moeten trekken", dan kan een Hollander zoo gezegd tusschen de regels door .lezen, wat de verbondenen zien aan komen, m. a. w. dat het voor hun daar slecht gaat. Zij 't daarom nog eens gezegd: Te ver wonderen behoeft het niet, ais men eerst daags hoort dat én Warschau èn Iwangorod worden ontruimd. Want als de Duitsche troepen belangrijke successen weten te be halen Noordelijk van Warschau en Oostelijk van Iwangorod weten door te breken, zou, nog eens, het groote Russen-leger in de klem zitten. In hït hooge Noorden, in Koerland, nade ren de Duitschers reeds tot Windau. 't Wordt daar ook ernst. Alle gedenkwaardige stukken, archiven enz. werden reeds naar Petersburg overgebracht. Ambtenaren hebben de opdracht gehad zich gereed te houden. Gedurende de vorige week verlieten meer dan 10,000 in woners vluchtende de stad. De spoorwegen hebben bevel dagelijksch 15 vluchtelingen- treinen gereed te hebben. Het Oostfront heeft in de laatste dagen alle aandacht. Zouden hier de beslissingen Doch ook zijn er andere. 't Gaat daar als bij de Dardanelles De stellingen waartegen het italiaansche leger oprukken moet zijn reeds van nature zeer sterke en voorts door menschelijke vesting bouwkunst schier als oninneembaar gemaakt. Ooggetuigen verhalen daarvan „Bijna alle forten zijn in de rotsen uitge houwen en wel zoo geplaatst, dat zij voor den vijand zooveel mogelijk onzichtbaar, althans geen doel voor diens vuurmonden zijn. Om dit te bereiken, zag ik o. a. in een fort een tunnel van 70 meter lengte, in hard gesteente geboord en aan het einde daarvan een mooi, ruim emplacement voor een bat terij zwaar geschut, dat van daar uit de vij andelijke stellingen uitstekend onder vuur kon nemen, terwijl alleen de betrekkelijk kleine openingen voor elk der vuurmonden in een loodrechten, een paar honderd meter hoogen rotswand, het eenige is, dat het fort verraadt, terwijl het geschut en de manschap pen daarentegen achter dien wand ook tegen EEN DOOR DE DUITSCHERS OP DE RUSSEN VEROVERD STUK GESCHUT. Eigenaardig is de uitwerking van het vuur op dit stuk gericht. van vér strekkende beteekenis te wachten zijn Op het Zuidelijk front schijnt het offensief waarvan wij sedert enkele weken schreven en waarvan we op de voorpagina van ons le Blad van heden nog lezen kunnen, op niets te zijn uitgeloopen. Volgens de berich ten van 28 Juli uit Weenen is het ook tegen de hoogvlakten van Dodubo gerichte offen sief verflauwd." Op sommige punten onder hielden de Italianen nog een hevig geschut vuur, doch zij hebben slechts op zich zelf staande onbeteekende aanvallen gedaan, die zonder moeite zijn afgeslagen. In de gevech ten van grooten omvang is derhalve een stil stand ingetreden. Evenals het eerste is ook het tweede offen sief van de Italianen in dit gebied van Görz volslagen mislukt. De vijand had ditmaal op een ongeveer 30 K.M. breede front tusschen Monte Sabontino en de kust 7 legerkorpsen, tezamen ten minste 17 diviesies infanterie en militie sterk, in het vuur gebracht en geen offers aan menschen en oorlogstuig ontzien om door te breken. De verliezen der Italianen worden op 100.000 man geschat. De geschiedenis zal de prestaties van onze zegevierende troepen en van hun leiders in dezen slag waardeeren. Ongeschokt staan ze nog altijd, waar zij twee maanden geleden den vijand afwachtten. Dit geldt niet alleen voor het front van Görz, maar voor het ge heele tot verdediging van het Zuidwestelijk deel der monarchie gekozen gevechtsterrein." Hoe dit toch komt, heeft menigeen zich wel eens afgevraagd, dat het Italiaansche leger, waarvan men dan toch hoort dat het met viervoudige overmacht staat aan en even over de grenzen van het begeerde iand, niet harder opschiet Daar zijn veel redenen voor. Ongetwijfeld ook zulke die rechtstreeks schuilen in het Italiaansche leger zelf. de zwaarste granaten zijn. beveiligd. De toegang tot de batterij en den tunnel, de toevoer van munitie aan levensmiddelen zijn voor den vijand volkomen onzichtbaar en voor diens projectielen onbereikbaar, daar de ingang van den tunnel zich aan de ach terzijde van de rots bevind. Op andere plaatsen is hetzelfde op een andere wijze bereikt, en overal is er voor gezorgd, dat alle manschappen zoowel in fanterie als artillerie, in volkomen bomvrije ruimten kunnen vluchten, wanneer het fort met zwaar geschut wordt bestookt." Men zou zoo zeggen't Moet daar voor Italië ondoenlijk zijn. Ten slotte nog een enkel woord, dat de blik niet leidt over 't gebeurde van één week, maar van één jaar. Heden, Donderdag voor een jaar begon Frankrijk te mobiliseeren en morgen 30 Juli België en op 1 Aug. ons land. 't Staat ons voor den geest als of hetgis- ièren gebeurt ware, dat op dien dag Duitsch- land zijn ultimatum aan Rusland stelde; dat twee dagen later de plechtige en toch zoo angstige zitting van onze Tweede Kamer plaats had en hoe, terwijl de zitting plaats had het schokkende nieuws binnenkwam dat Duitschland aan België den doortocht vroeg. Thans herleven we in gedachten dievree- selijke dagen nog eens. Moge het bij velen zijn met de erkentenis van schuld aan God de Heere, maar tevens de dank daarbij voe gende dat Hij ons zoo wonderbaar spaarde, ais klein eilandje in de woelige menschenzee. Geve Hij bij velen op de lippen niet alleen de bede: „Bescherm o God bewaar den grond!" maar ook de bede voor de nieuwe vervulling van datgene wat eenmaal da Costa zong, wel bij andere gelegenheid, maar wat zoo schoon ons past: doorgeworsteld was de kamp en ten eind de schriktafreelen van een schrikkelijken ramp en vergaan de laatste vonken van den vreeselijken brand 1 Vrede! vrede! galmde Europe vrede! Duitsch- en Engeland. Achter grauwe kruitdampwolken stijgt een koesterende zont Nieuwe tijden zijn geboren, en een nieuwe loop begon. doorgeworsteld was de kamp en ten eind de bloedtafreelen van den langen oorlogsramp! Met aanbidding met ontzetting zag de Maagd van Neerland om I Hoe ze als opwaakte uit een droombeeld hoe d' aanbidding hooger klom Want het Hollandsch visschersscheepje onder vlaag op vlaag behoed, Was de haven ingeloopen Zinkend, maar van overvloed. SOMMELSDIJK. De aan den Raad aange boden gemeente-rekening over 1914 beloopt in ontvang f 52803.89!/2 en in uitgaaf f52326,37 zoodat er een batig saldo is van f477.52'/2 Door den heer Commissaris der Konin gin in deze provincie is aan L. Mastenbroek alhier een rijbewijs uitgereikt tot het bestu ren van een motorrijwiel. De door het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis aan den Gemeenteraad ingediende rekening bedraagt in ontvang f 13.470.3072 en in uitgaaf f 12422.72 alzoo sluitende met een batig saldo van f 1047.5872. Wegens het voorloopig niet meer ver krijgbaarstellen van Regeeringsspek, hebben de spekslagers alhier het spek met 127s cent per pond verhoogd. Donderdagmiddag viel de schippers knecht J. V. in de volle haven. Zwemmende begaf hij zich naar een roei boot, zoodat hij er met den schrik qn een nat pak afkwam. M1DDELHARN1S. Woensdagavond is het huis geveild van de erven P. Knops staande aan de Voorstraat door den heer J. Boeter voor f5700. Bij gunstig weder zal op Maandag 2 Aug. ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin Moeder een) uitvoering worden gegeven des avonds in de muziek tent. Door den Gemeenteontvanger wordt be kend gemaakt dat op Maandag 2 Aug. 1915 zitdag zal gehouden worden tot ontvangst van den tweeden termijn van den Hoofdelij- ken Omslag en herinnert de aangeslagene er aan op de noot voorkomende op het bil jet dat dien dag de helft van den aanslag moet zijn voldaan. 't Zoontje van W. Taaie had 't onge luk al spelende van een boerenwagen te val len met het gevolg dat hij zich ernstig aan het hoofd verwonde, geneeskundige hulp was noodzakelijk. De sergeant J. Hartogs bij het reserve Kader is bevordert tot Vaandrig. Woensdagavond reed L. G. Czn. van Sommelsdijk met zijn fiets in de volle ha ven. Daar hij niet zwemmen kon, was het ge lukkig dat er nog iemand in de nabijheid was, en alzoo met behulp van L. G. Kzn. eveneens uit Sommelsdijk op het droge werd gehaald. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In deze ge meente komen telkens meerdere gevallen voor van de vlekziekte onder de varkens. Woens dag vond St. T. zijn varken dood in het hok. Vele bewoners verkoopen echter hunne var kens, waar ze nog een hoogen prijs voor maken. Ter openbare Raadsvergadering van den 29 Juli is de Gemeenterekening aangeboden en ligt gedurende veertien dagen van den 29sten Juli tot den 12den Aug. ter visie. In den ouderdom van 82 jaren overleed deze week de gemeente-architect G. van Wageningen die tot het einde zijner leeftijd altijd trouw en nauwgezet zijn plicht heeft veivuld. Na onderzoek der geloofsbrieven inde vergadering van den Raad dezer gemeente op 29 dezer en in orde bevonden hebbende kunnen de heeren A. Koppenaal en L. Bra- ber J.L.zn., 6 Juli tot Gemeenteraadslid ge kozen toegelaten worden om als zoodanig hun taak te vervullen.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3