0HILISALP1ME Eslili (nihiazijg. DIJKERS Overal te ontbieden. Firma Ie Vries-Vredenbregt lelgiedi Werkpaard F. Adverèeatisn. BIJENTEELT. UIT DE PERS. GEMENGD NIEUWS. Koopt Uw G. VIS Jz., Sommelsdijk. WERKPAARD Spekslagerij. J. Wielaard. Middelharnis. Belgisch of Luxe Paard Rosesfraaf 54, Rotterdam TITAANVERF GLANSVERF T 0FI Its ILem P. WIELHÖUWER, Drogist (■ARiiËLIMKKR li- A. YAN RÖSSUM te OOLTGENSPLAAT. LANDBOUWWERKTUIGEN en GEREEDSCHAP' PEN, HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, RIJ WIELEN, NAAIMACHINES enz. M Steeds voorradig verschillende soor ten in genoemde Artikelen alsmedt alles op het gebied van f«asver- igcfnlng. 8661 9e eenig Echte Urhanus pillen, Dagelijks versch varkensvleescb. Gedurende de Zomermaanden alles in de ijskast. Fijne vleeschwaren en worstsoorten. Alles macbinaa gesneden. 9244 P. DE 70S te Gfoedereede vertegenwoordigt soliede BINNENLANDSCHE Brand-, Hagel- en Levensverzekering maatschappijen. OIJft BEIfiRLAIO fokkers, Importeurs en Exporteurs van OLDENBURGSCHE en BELGI SCHE 9307 MuelpÉii Nikkel Remontoir 2.25, 3.00 Staal 3 50, 4.50 Idem, best ankerwerk 6.00 Zilver Dames Remon toir 2 75, 3.25 Idem, met gouden randen 3 25 Zilveren Heeren Re montoirs 3.50, 4.00 Idem, best ankerwerk 8.50 Gouden Dames Remontoirs 8 50 Heeren 18 50 Betere kwaliteiten tegen fabrieksprijs. Regulateurs3.75, 5.50 Groot en prachtig model 8.00 Beste marmeren pendules 8.50 Idem rnet coupes 7.50 9 beelden 20.50 Met schriftel. garantie. 16. BRUN0TTI EGAULT WATERPASiraUlENf AL WIE EEN 9249 wil koopen of een -:- wil aanschaffen, wende zich tot I- SB. SHjfsel per kist van 50 pond I 5.50. Cressent Stijfsel per- baal van ÏOO pond f 9.50. Soda merk a per baal van 50 K G. f 2.05 bij ÏO balen f 2.©»1/,. Op alle artitelmi 1% voor uoiitart. Walen hurgerweg 88. Telefoon 9087. 2 s Ti u.t u. flessch ere en snh%akpottel inruime keuze, met gummiring en beugel, iu de maten van 1/2, 3/4, L l1/^ en 2 Liter, vanaf 3© tot 90 ft. IE DE BESTE VERPAKTE MARGARINE. Adres voor Winkeliers 9238 1» 11IX EEBfSSJIXEIW Dese Ooi Abonnex Buitenla Afzondei Ti Ook per 5 Ons te krijgen. Adres: DORSMAN, Voorstraat 38, Ooltgensplaal. 8992 ui SiiAÉaaï ll\ Mi bovenhuis naby de Schiekade. II DRaIN eerbuizen. ;W SU Voedert gerust in mate, b.v. een derde rog ge en verder maïs; daar is niets tegen. Qeeft, wat Ge verkoopen kunt of wilt, niet te gauw af; houdt den handelaarvoorloopig op een afstandOverlegt met de medeleden Uwer Vereeniging wat te doen Samenwer king is ook hier gewenscht. Gezamenlijk verkoopen tegen een behoor lijken, niet buitensporigen prijs, aan de bak kers, lijkt ons het beste toe, in het belang van u zelf en in het algemeen belang. -0- Oogstverlof. Het valt tegen, dat de Minister van Oor log zoo schriel is met het oogstverlof. Z. Exc. heeft nu zelf aangegeven, hoe ver mag wor den gegaan14 dagen of minder acht hij in den regel voldoende, in bijzondere gevallen mag een verlof van 3 weken worden gegeven. Dit geldt voor den geheelen volgenden oogstvan het graan, (rogge, tarwe, haver) de aardappelen, de knolrapen, de bieten, dus voor den geheelen nazomer en herfst. Daar voor is het aantal vermelde dagen in vele ge vallen beslist onvoldoende, en een groot deel der militairen, die verlof behoeven, zal het dan ook wel op het maximum van 3 weken aanhouden. De Commandant zal dit maal hebben uit te maken óf en in hoeverre het gevraagde verlof noodig is daartoe moet hij de militairen zelf en hun kameraden uit dezelfde woonplaats ondervragenbij twijfel kan hij zich nog wenden tot de bestaande provinciale bemiddelingsbureaux. Dat deze onderzoekinswijze meer waarborg zal geven dat geen onnoodige of overdreven verloven zullen worden verleend, betwijfelen weve len zijn geneigd te overvragen en de jongens zullen elkaar niet tegenwerken. De Commandant zelf weet niets, en waar hij zonder verder onderzoek beslist, bestaat ook het gevaar, dat meenigeen onbillijk te kort wordt gedaan. De Minister was van oordeel, dat een rui mer verlof niet noodig was, daar men zich het vorige jaar met het oogsten ook had ge red. Maar Z.Exc. vergat, toen hij oordeelde dat het vorige jaar op het tijdstip der mo bilisatie de oogst in vele streken al gemaaid was en nog slecht behoefde te worden bin nengehaald, en dat men thans ten gevolge der mobilisatie met den hooibouw ten ach teren is. Wij hopen daarom, dat de Commandanten met het verleenen van verlof binnen de hen door den Minister gestelde grenzen, zoo mild mogelijk zullen zijn, opdat de oogst geen schade lijde door gebrek aan werk krachten. C. B. De bijen zijn of gaan naar de heide. Ter wijl we dit schrijven, is er echter van de heidestruikjes nog weinig te halen, er is nog niet veel bloem. Wanneer de heide-campagne mag meeloopen, dan wordt 1915 een goed honigjaar, daar over 't algemeen de koloniën zich goed hebben gehouden. Reeds is in sommige deelen van ons land aardig wat honig gewonnen en worden reeds honig- aanbiedingen gedaan. Wij willen dus hopen op gunstig weer, beter dan Juli heeft gegeven. Dan zal het straks niet noodig zijn, om de volken veel suiker als winterprovisi mee te geven. Gelukkig echter, dat er toch, niettegenstaan de de suiker schaarsch is, accijnsvrije gede natureerde suiker te krijgen zal zijn. Het Hoofdbest uur van de vereeniging voor Bijen teelt in Nederland is er in geslaagd de be schikking te krijgen over 150 duizend K.G. bijensuiker. De leden der Vereeniging mogen hoogstens 6 K.G. per opzetter (winterkorf) bestellen en betalen 33'/i et. per K.G.niet- leden 39 ets., plus 40 ct. voor emballage. Men bestelle tot uiterlijk 30 Sept.; gedu rende Augustus en September zal de suiker verkrijgbaar zijn. De suiker is heel wat duur der dan andere jaren, toch heeft het Bestuur slechts de noodzakelijke onkostem in rekening gebracht, om den prijs zoo laag mogelijk te houden. Leden van Afdeellngen moeten hun be stellingen opgeven bij den Secretaris hun ner Afdeeling en niet rechtstreeks bij den Algemeenen Secretaris; doen ze het laatste dan betalen zij evenveel als niet-leden Afdeelingen geven zooveel mogelijk hun bestellingen in eens op; de eerste zending geschiedt franco, de volgende niet. Men ron de af tot 50 en 100 K.G. Het Hoofdbestuur van de Vereenining voor Bijenteelt heeft besloten een aanvang te ma- kan met de oprichting in ons land van een zeer beperkt aantal waarnemingsstations, zooals in het buitenland bestaan, waar het Hoofdbestuur een onderzoek heeft ingesteld naar de werkwijze van dergelijke inrichtingen. De waarnemingsstations hebben ten doel, waarnemingen te doen ten dienste der Bij enteelt. Een beheerder van een waarnemings station verplicht zich dagelijks, op zooveel mogelijk vaste tijden, de volgende waarne mingen te doen en daarvan aanteekeningen te houden, omtrent: a. vermeerdering of vermindering van het gewicht van den waarnemingsstok des mor gens (vermindering dus gedurende den nacht) en des avonds (vermeerdering of verminde ring des daags) gedurende het tijdvak van 15 Maart tot 15 October, en degewichtsver- andering tusschen 15 Oct. en 15 Maart ééns per maand, namelijk den laatsten dag der maand; b. het aantal vliegdagen der bijen (reini gingsvlucht enz.); c. het opnemen van den neerslag d. zoo nauwkeurig mogelijk de planten vermelden, waarop de bijen honig en stuif meel verzamelen. Vóór 15 Januari wordt door den beheerder een rapport van zijn bevindingen met ingevulde lijsten aan het Hoofdbestuur der Vereeniging gezonden, is hij zijn verplich tingen nagekomen, dan ontvangt hij de som van f 20.—. Een weegschaal, een regenmeter en invul- lingslijsten worden door de Vereenigingver- strekt. Wie lust heeft houder van een observatie station te worden, melde zich vóór den len September aan bij den Secretaris, den heer W, A. van Os te Amerongen. Het Bestuur zal dan een keuze doen uit de ingeko men aanvragen, waarbij in hoofdzaak de gunstigt gelegen plaatsen in aanmerking zul len komen. C. B, IJdele höop. De vooruitzichten op een spoedige Vrede worden er niet beter op. Men weet, hoe velen hoopten op den na„ zomer van dit jaar, als dan n.l. beide par tijen de moeielijkheid zouden ondervonden den hebben om een volledige overwinning te behalen en ze ook beiderzijds tegen een nieuwen winterveldtocht zouden opzien. Daar hoopte ook, meenen we, de oud-mi nister Colijn in zijn bekende tijdschrift-arti kelen op. Nu, wat nog gebeuren kan Maar 't ziet er niet naar uit. Scherp is den laatsten tijd van Engelsch- Fransche zijde weer de eiseh gesteld, dat Frankrijk en België zelfs niet door onder handelingen, noch door ruil tegen verloren koloniën, maar alleen door wapengeweld uit handen der Duitschers in die der wettige bezitters mogen overgaan. Zoo spreekt en denkt men. Zelfs is de schuchtere vredestoon, die on langs uit de Duitsche sociaaldemocratie werd gehoord, door bekende woordwoerders der Fransche socialisten met denzelfden eisch beantwoord. En ja 1 dan zit het vast. Zoo vast als een muur. Wie dan nog als buitenstaander, gelijk thans weer de Amerikaan Bryan op vrede aandringen durft, die kan figuurlijk gespro ken een pak slaag krijgen. Engeland c. s. rékenen op winst. D.w.z. op een volkomen overwinning, die den „bondgenoten" veroorloofd de vredes voorwaarden op te stellen en op te leggen. Vroeger rekenden ze op Rusland, de groote stoomwals. Thans is hun hoop meer op de Darda- nellen gevestigd, waar de Turken gebrek aan munutie gaan krijgen. Maar zoolang nog één der twee partijen de hoop behoudt op een volledige overwin ning, kén er van onderhandelen geen sprake zijn. En is alle hoop op vrede ijdel. Japan in Oost-Azië. Hij gaat stillekens z'n gang! De kleine, maar slimme Japannees laat den oorlog in Europa voor wat hij is en zal 't wel nader hooren, wanneer de mogendheden daar uit hun razernij loskomen en op welke voorwaarden zij vrede sluiten. 'tKan hèm weinig schelen. Zijn doel is feitelijk bereikt. Rusland en Duitschland heeft hij nu achter eenvolgens uit Oost-Azië verdrongen en nu is hij bezig China te mobiliseeren en geheel onder zijn invloed te brengen. Rusteloos jaagt hij naar dit doel. Het nieuwste plan van Japan met betrek king tot het indringen in China is nu weer het oprichten van een Chineesch-Japansche Bank, die met een kapitaal van 5 millioen p. st. zou worden gesticht en waarin de Chi- neesche en de Japansche regeeringen elk voor 30 pet. zouden deelnemen. China is de logge olifant. Maar Japan de kleine, sluwe berijder, die het dier leidt naar zijn wil en het straks, als het geheel afgericht is, gebruiken zal om allen vreemden invloed in Oost-Azië onder zijn voeten te verpletteren. (Friesch Dagblad.) Eéne lichtzijde. 't Is nu de rechte tijd Voor paartjes om te trouwen Nu leert de jonge vrouw Eerst zuinig huis te houwen. Want wie zou nu de kaas Niet, o zoo dun, gaan snijden, En alle overdaad In spijs en kleeding mijden? Gewis, het dapper paar, Dat in deez' duren tijd Den grooten stap durlt doen Leert zeker zuinigheid. F. De drie Provinciën. „Voorbereid". Omdat Duitschland bleek vrijwel op Alles te zijn voorbereid, zelfs op tegenslagen en misrekeningen, wordt het thans door millioc- nen beschuldigd „napoleontische veroverings plannen" te hebben gehad, al die jaren lang. Is dat billijk geoordeeld Dat hangt af van de vraag, of de kansen gelijk zouden staan voor Duitschland en voor zijn eventueele vijanden. En hoe stond de zaak. Zoodra de „wereldoorlog" uitbrak, die hon derdmaal is voorspeld, zou Duitschland van de gansche wereld afgesloten worden, terwijl Frankrijk en Engeland de gansche aarde open zouden houden. Zij kunnen aanvullen. De wereld arbeidt voor hen. Duitschland is nu reeds een klein jaar van 't wereldverkeer afgesloten en wist dit vooruit ookis 't zoo onbegrijpelijk, dat het er reke ning mee hield Friesch Dagblad. Verdronken. Maandag is van de Haring- visscherij te Vlaardingen teruggekeerd het loggerschip Hillegonda, schipper W. de Jager met verlies van den matroos J. van Duin, uit 's-Gravenhage, die op de Noordzee over boord is geslagen en verdronken. De onge lukkige was gehuwd en vader van 7 kinde ren. Oplichting. In een hotel te Rotterdam ver voegde zich dezer dagen een heer en dame, alwaar zij zich lieten inschrijven als den heer en mevr. A. A. V. V., directeur van de Kon. Ned. Sigarenfabriek te Amsterdam. Als zoo danig plaatste hij ook een advertentie in een der bladen, waarin hij een filiaalhouder vroeg, voor een op te richten filiaal. Een zekere L. te Rotterdam reflecteerde hierop en kreeg de betrekking op voorwaarde f200 te moeten storten. Aangezien L. niet meer dan 200 M. R. bij zich had, storte hij deze en beloofde de rest nog te zullen brengen. Bij nader onderzoek bleek echter, dat v. d. V. niet de persoon was waarvoor hij zich uitgaf, maar in wer kelijkheid de 21-jarige C. C., wonende te Rotterdam, die vroeger voor onderwijzer bij het Christelijk onderwijs gestudeerd had. De dame was een vroegere dienstbode van zijn ouders, die een erfenis had ontvangen daar van werd eerst goede sier gemaakt en toen het geld op was, trachtemen op de boven staande manier aan geld te komen. C. C. is naar het huis van bewaring overgebracht. Een mooi jachtseizoen. Men schrijft uit Noord-Brabant aan „De Tijd": Het is opvallend, hoe bar veel wild er op het oogenblik in onze streken is. Vooral ha zen en konijnen zijn er bij de vleet en de boeren zien dan ook met vreugde den tijd tegemoet, dat de jacht weer zal geopend worden, wijl verschillende veldgewassen het aardig moeten ontgelden. Met strikken en klemmen wordt er door de boeren nog wel jacht op gemaakt, maar het beschiet er niet aan. En angst zit er bij de dieren niet in, om dat er niet op geschoten wordt, wijl nog steeds alle geweren zijn ingeleverd en zich op de gemeentehuizen bevinden. Boeren die aan den boschkant of ver buitenaf wonen, vertellen, dat het wild haast bij hen in huis zou loopen. Voor de jagers zal het aanstaande seizoen dit jaar een bijzondere bekoorlijkheid heb ben, want ze zullen niet met ledige weitasch van hun tochten huiswaarts behoeven te kee- ren. In een station opgesloten. Een nachtelijk avontuur hadden Zondag een zestigtal reizi gers, die uit Zandvoort het Centraal-Station te Amsterdam aankwamen. Om 12 uur ver trok de trein uit Zandvoortdoordat er een oponthoud was van meer dan een uur, arri veerde men ongeveer kwart vóór twee aan het station, waarvan de uitgangen dicht wa ren en waar ook de controleurs niet aanwe zig waren. Tevergeefs trachtten de reizigers onder wie ook dames waren, de deuren te forceerenook de deuren bij de afuitten wa ren gesloten. Het opgesloten gezelschap kort te den tijd met het zingen van liederen, wat ook ten doel had om den betrokken beamb te wakker te krijgen. Ten slotte waarschuwde men vanwege het stations-postkantoor de politie, die de reizi gers om kwart over twee bevreidde. Door de hal kwamen allen op straat, aldus luidde het verhaal van een der reizigers schrijft het Hbld. De oorzaak van het gebeurde is te zoeken schrijft het Hbld., in het feit, dat bij IJmui- den een locomotief gederailleerd was, waar door het verkeer vertraging ondervond. Uit Haarlem werd toen 's nachts nog een extra trein met de reizigers afgezonden. Na het aankomen van den laatsten trein uit den Haag ruim half één werd echter het Centraal-Station gesloten. Een vreemde geschiedenis. Door een agent van politie werd in den nacht van Maandag op Dinsdag aan het Scheveningsche strand een omstreeks 18-jarige jongen slapende aan getroffen. Naar het commissariaat geleid, deed de jongen een flink opgeschoten stevige knaap een zeer fantastisch verhaal. Hoe hij te Scheveningen terecht was gekomen, kan hij zich met geen mogelijkheid verkla ren. Alleen wist hij zich te herinneren dat hij tot den 20n Juli bij een bakker te En schedé in dienstbetrekking was geweest. In den avond van genoemden datum aldaar rondwandelende hadden een paar Duitsch sprekende heeren, die in een automobiel za ten, hem den weg gevraagd naar Winters wijk. De heeren hadden hem met allerlei praatjes in hun auto gelokt, waren met hem over de grens gereden, en hadden hem later Duitsche stukken willen laten teekenen. Maar deze had hij naar hij zich wist te herinne ren, niet willen onderteekenen. Volgens zijn bewering was hij toen ergens in een huis opgesloten. Eerst had hij daar elk voedsel geweigerd maar later had hij toch maar gegeten. Men had hem daarna althans volgens zijn zeggen een drankje ingegeven en toen was hij in slaap gevallen, tot dat hij door den politiagent aan het Scheveningsche strand was wakker gemaakt, want van wat er met hem was gebeurd tusschen het tijd stip dat hij het drankje had ingenomen en het oogenblik dat de politieagent hem had gewekt wist hij, ten minste volgens zijn be wering niets af. De Scheveningsche politie kreeg den in druk, dat het geheele verhaal fantasie is. De commissaris van politie te Enschedé om inlichtingen gevraagd antwoordde dat de jongen werkelijk tot de vorige week al daar werkzaam was geweest. Van een ont voering of iets dergelijks was hem echter niets bekend. Het jongmensch gaf op te heeteu J. Z. Het ongeluk met de „Eastland". De ramp van de „Eastland" heeft, volgens de bladen te Chicago, aan 1810 menschen het leven gekost. Van de 2572 personen, die zich aan boord bevonden, zijn er 762 gere'd. Tot dus ver zijn 885 lijken geborgen, voor het mee- rendeel van vrouwen en kinderen. Het door de autoriteiten begonnen onderzoek heeft tot dertig arrestaties aanleiding gegeven. en alle andere soorten kunstmest voorradig bij Levering onder A. H. V. 9303 Al wie een vertrouwd wil koopen wende zich tot JOH. MIJNDERS L.Wz. Bouwdijk Melissant. Ook genegen tot inrui len van paarden tegen paarden. 8464 bereid volgens voor schrift van Dr. A. MAES en beschermd door het Handels merk, op de biljetten gedrukt, zijn alléén en uitsluitend te ver krijgen bij A. TEEPE, Apotheker, te Middelharnis, H. VAN OOSTENBRUGGE Cz. te Dirksland en bij J. ROMMELSE te Oude Tonge. De personen, die voorgeven voor de firma L. VAN TURENHOUT ZOON te reizen, zijn bedriegers, want er wordt voor de firma niet gereisd. 9172 BV De premiën zjfjn vast en matig, de poliskotten laag, 8557 fleste ZwMtsersche jfc ROTTERDAM, BINNENWEÊ 37- ijji Vrmndiag tegen rewbom 3 -m»- ««-sag*»?»*- -mm D Dé ondergeteekende bericht bij de. e aar, ■leere» Landeigenaren an Landbouwers, da lij «ch een toeft aangeschaft teneinde landerijen «?e!kc «en wenscht te Draineeren zuiver uit a waterpassen Tevens lever ik Draineerbulzen met •onder kragen. •Teneinde van tijdige levering verzekert fr ijn, is spoedige bestelling gewenscht. Steeds bereid alle gewenschte inlichtingen verschaften. Aanbevelend «4. JOFT*E fk 80M¥FXR1>ÏJ¥ Verkrijgbaar bij TELEF. 5746. AL WIE EEN VERTROUWD of DRACHTIGE MERRIE wil koopen, of andere paarden, wende zich lot 8498 A. VAN AoOiiSEL, Rotterdam 8970 Vitello B, SLAG1B, Middslharsis der firma G. A. M. WITTERMANS, B. O. Z., worden om haar prima kwaliteit steeds meer en meer gevraagd. Voor goede legging der- zelve wordt ingestaan. Het uitzetten geschiedt met een le klas WATERPASINSTRUMENT. 8898 Beleefd aanbevolen, L. N E L IS S E Az. - - NIEUWE TONGE. Di 50 ets. de K.G. 62 ets. de K.G. Burgem Sommelsc dat de gaven de^ is overge veertien den 12 Ai secretarie tegen bet, baar is g< Somme) Burgemee. De Seei Iz. GEEI mm* Prachige Mahonie linnenkast gebeeld houwde deuren 28, bijpassende stoe len, leer en pieluch Tafels, Spiegels, Schilderijen, Theetafels, Compleet Leer- ameublement 56. Peluch Salonameu blement 69. Twee persoons onbe- slapen Veerenbedstellen, Matrassen, Ledikanten, Leerstoelen vanaf 14.50 de zes, Theetafels, Boekenkasten, Uittrektafels enz. enz. alle soliede ejj goedkoop. KRUIDEN, MEIWIJN, BESSENWIJN, BES SENSAP, LIMONADE en EXENSE, ZWAVEL LUCHT, PERKAMENTPAPIER, VLIEGEN VANGERS enz. enz. Alles tegen concurreerende prijzen ver krijgbaar bij 9243 WESTDiJK. MIDDELHARNIS. Zoowel met als zonder kraag, van de firma C. A. VERKOUTEREN te Halsteren, munten uit door hun prima kwaliteit, en worden tot concurreerende prijzen geleverd door 9288 A. VAN ROSSUM te Ooltgensplaat. H. C. VAN ROSSUM te Den Bommel. 8666 Nede Het Bei Oorlograa gen, dat 1 des-ComiJ hage gev een Duur Het Nc terorganis plaats gej a sonen va m)\ van de nen tot tot de r| socialiste De sar zich one zeer vers Voorzitte het Stor^ stierne, tiania, st Secretaris taire Un: dit Noors Voorts gende n; Aall, pro tiania; C Storting delsveree Trondjer chim Gij op de tv jem, Lek Hanssen, vereenigi lementaii van Art lid van Betsie K, National^ Leider Voorzitsl raadHl teit te van den Lindwig, Reeders tiania; Gerechts de pers Ostbije, geniging Door is gescj „Central Vrede"! voegd, tot de tot verj gram Herin steeds te nemj en and gespaar gen val ren nief aankor te bere vest on

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2