Woensdag 28 Juli 1915. 30*,r Jaargang N° 2097. voor de Zaidliollaiidsclie en Kernw§che Eilanden. Be Horloge Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES officieel gedeelte. W, BOEKHOVEN, en Landstormwet. BINNENLAND. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertenüëiï 10 Cent per regel es KraaiReclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel ea 4/B maal. Blenstaanvragen ea Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Qroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die sö beslaan. Advertentiën worde» ingewacht tot Dinsdag- aa Vrgdagmorgen 10 nur. Alle stokken voor «le ËterïactSe bestemd, Advertentlën en verdere Administratie frasie© toe te aendem aan den Uitgever. TOT0EYKB ¥e]e!ooia IntereeatGi. Mo. S. Jethro, de schoonvader van Mozes, was een politicus. Lees maar een3 Ex. IS waar hij bij zijn schoonzoon kwam hij met Mozes' huisvrouw en haar beide zonen Gersem en Eliëzer. Mozes kende na de plichtplegingen en begroetingen van vrouw en kinderen en schoonvader noch tans zijn plicht en, zoo lezen we in vera 13: des anderen daags zat Mozes om te richten. Den heelen dag zat hij en uit 't heele iger kwamen ze om rtcht te hooren spre ken. Jethro zag dat kalmpjes aau, maar dacht: dat gaat niet goed; dat houdtMoze3 nooit vol. En wat de profeet Mozes niet bedacht, dat bedacht de staatsman Jethro Arbeidsverdeeling, was zijn raadgeving. Lees maar: vers 19. Hoor nu mijn stem, ik zal u raden, en God zal met u zijn; wees gij voor 't volk bij God en breng gij de zaken voor God. vers 30. En verklaar hun de instellingen en de rechten en maak hun bekend den weg, waarin zij wandelen zullen en het werk, dat zij doen zullen. Vers 21. Doch zie gij om, onder al het volk, naar kloeke mannen, Godvree- zende; waarachtige mannen; de gie righeid hatende: stel die over hen: fch oversten der duizendenoversten der honderden; oversten der vijftigen en oversten der tienen. vers 32. Dat zij dit volk ten allen tijde richten; doch het geschiede, dat zij alle groote zaken aan u brengen maar dat zij alle kleine zaken richtenver licht alzoo uzelven en laat u met hen dragen. Goed bekeken van Jethro 1 De toekom stige Israëlietische Staat en de Kerk van Christus kon er niet dan wel bij varen, bij zoo'n arbeidsverdeeling in rechterlijke zaken. Zoo kon alleen 't reeht gehandhaafd blijven, waar er anders kans was dat tal van justiëele zaken onafgedaan bleven, wat weer haat en tweedracht zou teweeg brengen en dus de kiem zou leggen van den ondergang van den Staat, want waar 't Recht niet voldoende wordt gehandhaafd, •gaat 't onrecht bloeien, Jethro gaf een mooien raad en 't voor beeld voor arbeidsverdeeling, dat hij gaf, was eenig. Toegepast is 't al duizendmaal op aller lei terrein des levens en dit voorbeeld kwam ons in de gedachte bij de Landstormwet in verband met de oproeping van zooveel duizenden jonge menschen uit hun ambacht en beroep. Door de techniek en door den omvang Van het huidige maatschappelijke leven heeft ieder een eigen taak gekregen, waarin een andere knecht hem niet of met moeite vervangen kaD. Ga maar naar onze fa brieken van eenige beteekenis: loop de zalen en lokalen maar eens door met den fabrieksbaas of meesterknecht als deskun- kundige bij u en vraag hem eens of die en die niet wat anders kon doen, en 't antwoord luidt stee-stavast: hij heeft het niet geleerd. Men legt zich, zoodra men op een fa briek komt, op iets aparts toe; en dat onderdeel blijft het vak, tenzij men supe rieure gaven heeft en 't andere er ook nog bijleert. Maar in 't algemeen heeft elke af- deeling haar eigen werklieden, die door andere niet zijn te vervangen, En dat is op de kantoren ook zoo. ledrr heeft zijn eigen branche, zooals men dat zegt; en men is niet te vervangen. Er is, in één woord, geen bedrijf m<er in oaz* n tijd, dat door één groep van werklieden geheel wordt overzien. Er moet arbeids verdeeling zijn en daardoor tijdsbesparing en omdat tijd geld is, is de arbeidsverdee ling een stuk winstmakerij. Nu zal de Landstormwet met zijn rijk pCt. nieuwe recruten daarin een leelijke wijziging brengen, als ten minste de nog in den mist hangende oijfers waar zijn. We stellen ons nog op 't standpunt der nevelachtige Memorie van Toelichting; en dan is 't buiten twijfel, dat de Minister aan de bedrijven en de jongelui een lee- lijken knauw zal geven. Nog meer soldaten oproepen is nog meer de maatschappij ont wrichten want wat op de grenzen staat of waar ook, kan geen machiaes drijven. Zeker I als de nood aan den man was, zoodat er levensgevaar ontstond voor onze nationale positie, dan zou een Regeering heel wat moeten doen en krachtig ingrijpen, al moest heel 't sociale raderwei k des noods stilstaan; maar de Reg ering zal dan nader moeten toelichten waarin die wankelende nationale positie bestaat. Dit staat vast; als nog eens duizenden en duizenden moeten worden opgeroepen, die niet te vervangen zijn op kantoor, fabriek, schip enz. daar zal 't sociale leven enorme schade lijden. De arbeidsverdeeling is al te ver door gedrongen sn 't hart onzer samenleving, dat van een verwringen der toestanden geen sprake meer kan zijn. Alle werk is tegenwoordig georganiseerden uit een organisatie kan men maar zoo gemakkelijk geen schakels halen en weer inlasschen met mindere kwaliteit, of de organisatie van 't bedrijf lijdt er geducht onder. De Regeering diene dit wel te bedenken, als zij haar oog tevens naar de grenzen richt en 't oog houdt op onze nationale toekomst. Haar taak is in dezen zeer moeilijk. Want èa de Staat heeft zijn eischengewismaar ook de Maatschappij. Nederlandsche Anti-Oorlog Raad. In verband met verschillende mededeelin- gen in Nederlandsche dagbladen omtrent een Internationaal Vredescongres, dat in Octo ber in Zwitserland zou worden gehouden, stelt het Bestuur van den Ned. Anti-Oorlog Raad er prijs op, te verklaren, dat de meer juiste inrichting hier omtrent gevonden wordt in een telegram uit Bern aan de Frankfurter Zeitung, dat aldus luidt: „Die scheizerische Vereinigung zum Stedium der Grundlagen eines dauerhaften Friedensvertrages" zal in opdracht van de Haagsche Centrale Organi satie voor een Duurzamen Vrede, in het na jaar te Bern een groot internationaal Studie congres voorbereiden. Hieruit blijkt derhalve, dat dit congres uitgaat van de Centrale Organisatie voor een Duurzamen Vrede, waarvan de Ned. Anti- Oorlog Raad het bureau vormt. Het Studie congres zal zooveel mogelijk in bijzonder heden behandelen de vijf punten van het be kende Minimum-Progam der Centrale Orga nisatie, terwijl rapporteurs uit de verschil lende oorlogvoerende en neutrale landen de leiding der beraadslagingen op zich zullen nemen. Het Bestnur van den Ned. Anti-Oor log Raad heeft in Overleg met het Bestuur der Zwitsersche Vereeniging zich voor Jdit doel reeds weten te verzekeren van de me dewerking van staatslieden en geleerden van groot aanzien. Ook zullen rapporten van de verschillende Studiecommissies van den Ned. Anti-Ooxlog Raad aan het Congres wor den voorgelegd. Ten einde deelneming ook van Fransche en Italiaansche zijde te bevorderen, is dit maal als plaats van het Congres, (jgt'een voortzetting is van de Internationale Bijeen komst, welke in April te 's Gravenhage ge houden is, Bern gekozen. In verband hiermede heeft dezer dagen een Bestuurslid van den Ned. Anti-Oorlog Raad, namens de Internationale Centrale Or ganisatie voor een Duurzamen Vrede, een bezoek gebracht bij den Zwifserschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken, ten einde mededeeling te doen van het voornemen, het Internationaal Congres op Zwifserschen bo dem te doen plaats vinden en zich zoo mogelijk te vergewissen, dat hiertegen bij de Zwitsersche Regeering geen bezwaar be staat. De Zwitsersche Minister heeft te dien aanzien een gunstig antwoord gegeven. DE TOESTAND. Wat de Engelsche correspondenten ook uitdachten omtrent Von Hindenburg, het mocht eenmaal niet baten. Hij blijft en vol voert zijn geweldig plan. Het aanvallend optreden der Duitsche Oost-armee van uit Zuid en Noord tegen het Russische leger roept een toestand in het levenwaarvan de ernst in Russische mili taire kringen niet wordt miskent. Volgens de Boeski Invalid krijgt de alge- meene slag in het Oosten dé beteekenis van een algemeenen slag voor den geheelen veldtocht, aangezien het Duitsche opperbevel heeft ingezien, dat Rusland de voornaamste tegenstander is en er aan een ander front geen voldoend ernstige onderneming mogelijk is, voordat het Russische leger verslagen zal zijn. Zoo begint niet een Duitsch bericht, maar een communiqué van het Petersburgsche telegraafagentschap. Een zuivere Russische mededeeling dus. Terwijl de Engelsche „Times" van haar correspondent ujt St. Petersburg deze tijding ontving: „De toenemende ernst van de krijgsverrichtingen aan het Narew-front wordt algemeen toegegeven." En er is voldoende reden voor. Reeds Woensdagmiddag werd bekend dat de Oostenrijkers voor Iwangorod stonden, dat de Duitschers door het Russische Bzura- Rawkafront waren gebroken, dat ze bezig waren de Narew over te trekken en dat Riga met den meesten spoed wordt ontruimd. De gebeurtenissen volgen elkander wel snel op aan het Oostelijk front en men ziet de Russenmacht zienderoogen instorten. Zaterdagavond bereikte ons uit Berlijn het volgende, ook zeer belangrijke bericht: Het leger van generaal Von Below heeft bij Bjawle de overwinning behaald over het 5e Russische leger. Sedert tien dagen in voortdurende gevechten, marschen en vervolging, gelukte het den Duitschen troepen gisteren de Russen in de buurt van Rozalien—Szadow tot staan te dwin gen, te verslaan en te verstrooien. Het resultaat van deze krijgsverrichtin gen sedert den 14den Juli is tot 27,000 ge vangenen, 25 kanonnen, 40 machinegewe ren, meer dan 100 gevulde en bespannen munitie-wagens, talrijke bagage en ander oorlogstuig gestegen. Aan de Narew zijn de vestingen Rozan en Pultusk in een hardnekkige, onweer staanbare bestorming door het leger van generaal Von Gallwitz veroverd en is de overgang over de Narew tusschen deze beide plaatsen geforceerd. Sterke afdeelingen staan reeds op den Zuidelijken oever. Meer naar het Noorden en Zuiden rukken onze troepen naar de rivier op. In de gevechten tusschen de Njemen en den Weichsel zijn sedert den 14den Juli 41,000 gevangenen, 14 kanonnen, 9 machine geweren genomen en wat in Rozan en Pul tusk aan oorlogsmaterieel veroverd is, is nog niet te overzien. Voor Warschau zijn bij kleine gevechten in de laatste dagen 1750 gevangenen en 2 machinegeweren in onze handen gevallen. Ten Noorden van den mond van de Bylica bereikten Duitsche troepen den Weichsel. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein van den Bylica-mond tot Cozieniece, ten N.W. van Iwangorod, is de vijand over den Weichsel teruggedrongen. Voor Iwangorod zijn onze troepen dich ter naar het Westerfront van de vesting opgeschoven. Tusschen Weichsel en Boeg duurt de strijd hardnekkig voort. In de streek van Sokal zijn aanvallen van de Russen tegen onze bruggehoofd- stelling afgeslagen. Hierbij onderscheidde zich in het bijzon der een Thuringsch regiment. Den Duitschen en Qostenrijksch-Hon- gaarschen troepen van het leger van Von Woyrsch en den legers van Von Macken- sen zijn sedert den 14den Juli ongeveer 50,000 man in handen gevallen. Het juiste getal en de omvang van den buit aan materieel zijn nog niet te overzien. (Rozalien ligt 17 K.M. ten N.N.O. van Szadow. Men ziet èn uit vorige beschouwingen, èn uit bovenstaande berichten dat de toestand aldaar zéér critiek gaat worden. Het wordt aldaar misschien nog wel het laatste bedrijf. Met Warschau als centraalpunt moet in deze slag heel het Russische vestingstelsel in het Oosten vallen. Men voelt als 'tware dat daar een crisis nadert. Dat daar een vreeselijk on weder sa menpakt en waar zal het het eerst gevoelig inslaan? Op het Westelijk front heerscht de laatste dagen groote activiteit, al zijn er heden geen groote resultaten van te melden. Op het Zuidelijke gevechtsterrein zijn den 23 Juli door Oostenrijksche kruisers en vaar tuigen den spoorweg op de Oostkust van Italië over een lengte van meer dan 160 K.M. met succes beschoten, de stations Chienti, Campo Marino, Fossa Cessia, Termoli en Ortona sterk beschadigd en die van San Be nedetto en Grottammare in brand geschoten. Vele locomotieven en wagens zijn vernield, eenige verbrand. In Ortona zijn de watertoren en de pontonkraan beschadigd en een voor- raadschip in den grond geschoten. Te Ortona zijn twee, te San Vito een fabriek in puin gelegd, bij Termoli is het spoorwegviaduct vernield, de brug over de Moro ingestort. Bovendien is de kazerne te San Benedetto in elkaar geschoten. De semaphoor op de Tremiti-eilanden is in puin gelegd, de daar liggende telegraafkabel vernield. De Oostenrijksche schepen hebben geen vijandelijke zeestrijdkrachten gezien. Twee Italiaansche watervliegtuigen hebben het spoorwegstation te Riva (aan het Gar- dameer) met uitmuntend gevolg gebombar deerd en zijn behouden teruggekeerd. Overigens weinig nieuws van dit terrein. Gemeenteraadsver gadering. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat eene Openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Woensdag, den 28 Juli 1915, des .namiddags ten 3.30 ure. Sommelsdijk, den 26 Juli 1915. De Burgemeester, BOUMAN. Openbare kennisgeving. MILITIE. De Burgemeester van Sommelsdijk; Gelet op eene circulaire van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, dd. 24 dezer, A no. 2138 (2e afd.) Maakt bekend: dat de loting voor de lichting 1916 niet wordt gehouden, en dat alle ingeschrevenen voor die lichting bestemd zijn om bij de militie te worden ingelijfd, met uitzondering van hen le. die voor den dienst bij de militie onge schikt zijn bevonden; 2e. die bij onherroepelijk geworden uitspraak voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 3e. die bij onherroepelijkgewordenuitspraak, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten, en dat het korps, waarbij, en het tijdstip waarop hunne inlijving zal geschieden, nader zuilen worden bekend gemaakt. Sommelsdijk, den 26 Juli 1915. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. De winkelbediende D. H. had 't ongeluk zijn hand open te stooten, waar door deze opzwol en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die bloedvergifti ging constateerde. Door den heer Commissaris der Konin gin in deze provincie is aan B. v. d. Stad vergunning verleend om een motorrijwiel te berijden. Onder het verrichten van haar werk zaamheden had de huisvrouw van A. R. het ongeluk te struikelen en haar enkel te breken. Bij Kon. besluit is aan H. Vriezendorp, ontvanger der registratie en domeinen alhier, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking als kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Sommelsdijk zulks met ingang van 31 Juli a.s. Vrijdag had het zoontje van den land bouwer S. F. K. het ongeluk van een wagen te vallen en zijn arm te breken. Die drank! De zoon van den landbouwer S. van Oude- Tonge, die zich schuldig had gemaakt aan het misbruik van sterken drank, had Zon dagavond j.l. het ongeluk, doordat- hij voor een aankomend rijwiel moest uitwijken, zoo danig op de rand van de stoep van het café van Leeuwen te vallen, dat hij met een ern stige wonde aan hoofd èn handen werd op genomen. Na eerst in voornoemd café te zijn ver bonden, kon hij zijn reis naar Oude Tonge voortzetten. MIDDELHARNIS. Maandag viel een kind van C. Tamboer in de haven. Daar spoedig hulp aanwezig was, had men het weldra op den wal. Dinsdag 3 Augustus des namiddags 1 uur zal er ten huize van Dr. P. C. Cleindert gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Eene open bare vergadering van den Raad dezer ge meente is belegd tegen Donderdag 29 Juli a.s. des nam. half twee. Woensdagavond ontstond op den Molen dijk alhier een ruzie tusschen de koopman in varkens J. K. van hier met zijn collega Joh. K. van Middelharnis. De oorzaak was dat eerstgenoemde zich het recht aanmatigde om zijn medekoopman het koopen van zieke varkens te verbieden. NIEUWE TONGE. De Heer L. Korteweg, varende als aspirant machinist op de Gorre- dijk van de Holland-Ainerika Lijn, is aldaar bevorderd tot vierde machinist. De afgeloopen week was het hiervoor de arbeiders buitengewoon druk met het aardappelendelven die voor zeer hooge prij zen per H.L. of zoogenaamd bij de roest werden verkocht. Zondagmiddag zag de gemeente veld wachter zich genoodzaakt om aan een vruch- tendief nog hulp te verleenen. Terwijl hij voor toezicht langs de tuinen liep was er weer een bezig aan 't stelen. Met zijn vlucht bleef hij zoodanig aan het prikkeldraad han gen dat hij door de gemeente veldwachter moest geholpen worden. DIRKSLAND. De loting voor de Nationale Militie lichting 1916 zal dit jaar niet plaats hebben. Plaats en tijd van inlijving zal aan debe trokkenen nader worden bekend gemaakt. De Heer A. H. Kooman slaagde vorige week voor het Notarieel Staats-examen (2de gedeelte). De Gemeenterekening dienst 1914 is aan den Raad overgelegd en van 24 Juli tot 6 Aug. voor ieder ter Secretarie ter lezing gelegd. HERKINGEN. Een krasse oude. Dezer da gen zag men alhier de 79-jarige St. v. d. V. nog heel kalm en gemakkelijk een wagen vracht steenkolen afdragen. Voorwaar' een niet (Medaagsch,gevaL L.l. week zijn bij de Wed. D. Gebuijs alhier, wegens het aldaar voorkomend Mond en Klauwzeer een en dertig stuks hoornvee en drie varkens afgemaakt waarvan 14 stuks onmiddelijk zijn begraven geworden. Mede eigenaren waren W. Gebuijs en E. Kievit. Alle door de wet voorschreven middelen tot ontsmetting zijn daarbij in acht genomen en gaf in onze omgeving een ongewone en on aangename vertooning. Bij den handel in aardappelen die de vorige week bijzonder levendig was en waar van f 4 de H.L. werd besteed werden nu reeds door den landbouwer C. W. ongeveer 150 H.L. per gemet gerooid. STELLENDAM. Door de gemeenteveld wachter is proc. verbaal opgemaakt tegen P. v. d. B. te Ouddorp wegens rijden zonder licht, en tegen G. J. en A. v. D. alhier we gens visschen zonder.vergunning. Een 2 jarige os van K. G. te Middel harnis, werd in den Kroningspolder onder deze gemeente dood gevonden. Bij onderzoek bleek dat het dier gestorven was aan het z.g. koudvuur, en is daarom begraven. GOEDEREEDE. Zaterdag werden alhier de eerste eigenheimer aardappelen geladen, tegen f 4.— per 70 Kilo. De U-jarige P, O. viel van een 4 Me-

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1