Woensdag 21 Juli 1915. 30*!" Jaargang N°. 2095, voor de Znidliollandsche en Zeeuwsclie Eilanden. lie Oorlog. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Herstemming DEN BOMSTEL BORGDORFF. BORGDORFF BORGDORFF. TUINBOUW. BINNENLAND. BUITENLAND. Telefoon Interconn. Ho. S. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dion staan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Oroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Menschenliefde in den oorlog. Derse Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER I W. BOEKHOVEN, SOMMEL.SDIJK. Alle sttskfeeis voor de üedactie bestemd, Adverteistiën en verdere Admlnliiratie trasseo toe te zenden «tan den Uitgever. Borgdorff of Mooiiaaid, zóó staat de keus niet. Dat zijn maar twee menschen, waarover een strijd nooit en nimmer mag gaan. Een politieke strijd, hetzij voor de Kamer, voor de Staten of den Raad wordt verlaagd, en elk kiezer verlaagt zich zelf door blootweg te stemmen omdat de eene candidaat dit en een andere dat gebrek heeft; of niet heeft. Borgdorff heeft fouten en Mooijaard heeft foutenelk mensch moet naar zijn eigen kijken maar elke Raads verkiezing wordt beheerscht door dat ééne, machtige beginsel, dat op alle terrein des levens zich openbaart: Rechte of Links. Waarom had Mooijaard zooveel stemmen Omdat alle Liberalen dachten: Mooijaard is een heilige? Ze vroegen niet naar zijn deugden en gebreken, maar stemden hem, omdat hij hun beginsel vertegenwoordigt; de Liberalen voelden en voelen zich met hem een in al hun politieke begeerten om den Raad om te zettenom den Wethou derszetel te bemachtigen; om het roer in handen te krijgen en den Antirev. Bur gemeester te kunnen kortwiekenhem, die sinds zijn benoeming voor de belangen van al zijn Gemeentenaren met ingespannen ijver, dag aan dag gearbeid heeft. Daarom en daarom stemmen de Liberalen Mooijaart, Het wil een ander personeel in den Raad- hebben en een anderen geest en een ander beginsel, dat ingaat tegen 't antirev. be ginsel. Want 't Rechtsche en Linksche be ginsel staan als water en vuur tegenover elkaar. Wie dat niet weet; wie dat niet ziet: die verstaat zijn roeping als man van Rechts niet. Rechts is altijd de partij geweest van de zuinigheid, omdat ze de partij is der kleine luijden, bij wie weinig te halen is. Links is de roijale partij, die geld heeften uitgeeft en zelfs uitgeeft van eens anders beurs. Belastingsdruk en opjaging van uit gaven is nooit van Rechts te wachten, omdat ze de waarde van elk dubbeltje door armoe geleerd heeft. Ea daarom, kiezers van den Bommel: alle man van Rechts moet naar de bus! Geen één thuis blijven. En niet en nooit vragen Heeft Mooijaard gebreken; heeft Borgdorff ze: 't zijn allebei onvolmaakte menschen; maar onderzoek asjeblieft eerst je zelf wie je al3 Rechtsch man ben voor God en voor je partij. Doe als Rechtsche man je plicht en stem Rechtskies Kies hem met schitterende meerderheid: dat is plichtsbetrachting tegenover een me debelijder uwer politieke beginselen, tegen over een Rechtsehen Begiuseldrager, die altijd een krachtigen steun is geweest bij alle besluiten en voorstellen, die 't Gemeen tebelang op 't oog hadden; dat is plicht tegenover een antirev. wethouder van zoo ïijke ervaring als hij. Kies opdat de meerderheid Rechts blijve, waar voor ge vroeger zoo kloek gestreden hebt om die te krijgen. Moet die na zooveel inspanning verkregen meerderheid door uw lakschheid verdwijnen. Moet Links victorie kraaien! Denk om 't Gebed in den Raad; denk om de afgeschafte kermis; om de verlichting der belasting; om de moeilijke positie van uwen Antirev. Burgervader bij een Linksche meerderheid en dat alles bedenkend; gij kunt en moogt niet anders stemmen dan: Op één stem komt 't aan. Stemt vroeg! Vooruit, mannen broeders van den Bom mel! Borgdorff moet herkozen. 't Geldt de eere der partij! 't Bovenste blokje zwart. Tijdelijk gezantschap bij den Paus. Bij Koninklijk Besluit van 10 dezer is tot tijdelijk en buitengewoon gezant bij den Paus benoemd, de Oud-Minister van Wa terstaat, nu lid der Eerste Kamer: Mr. L. H. W. Regout. In 1861 geboren, promoveerde hij op 22 j. leeftijd als civiel-ingenieur aandeHooge- school te Leuven en later in 1896 tot dok tor in de rechten van de Gemeentelijke Hoogeschool te Amsterdam. In 1909 werd hij Minister in 't Heemskerk kabinet door 't overlijden van Minister Bevers, ook R. Kath., en minister van Waterstaat. Naden val van dat Kabinet werd hij weer Kamer lid. Al deze hooge functies en ambten wij zen er reeds op, dat mr. Regout een man van buitengewone bekwaamheden isvoor de R. Katholieken een man van zeer hoog aanzien en gezag; en ia de Eerste Kamer door alle Man van Rechts zeer gewaardeerd. Is 't echter waar, dat dus de R. Kath. een geducht kampioen verliezen, daar staat weer tegenover, dat 't Vaderland in zijn geheel een man naar 't Vaticaan ziet ver trekken, die door al zijn bekwaamheden en takt zeer zeker de Vredesbelangen daar zal kunnen behartigen. Moge zijn invloed van verstrekkende gevolgen zijn tot een door Nederland zoo verlangden vrede. De heer Rambonnet, minister van Marine vroeg 28 millioen gulden aan voor kruisers en onderzeeërs. De heele Kamer verzette er zich tegen, maar toen begon de Minister te dreigen met de porte feuille-kwestie, dat is hij zou weg gaan, als hij 't geld niet kreeg. De Kamer bezweek voor dat paardenmid del en de Minister kreeg zijn zin. We vin den 't een miserabel optreden van dezen Minister, 't Is misbruik maken van den oorlogstoestand om daarmee de Kamerleden 't mes op de keel te zetten. Toch zal dit zich wreken. Nu wilde de Kamer toegeven, om des lieven vredes wil maar de eerste de beste gelegenheid wordt de heer Rambonnet gewipt. En bij heeft 't aan zich zelf te wijten, want dat is geen optreden tegenover de Kamer: zóo wordt de Volksvertegenwoordiging een keten aan gelegd, waarbij van Volkswil geen sprake meer is. Zoo wordt 't Parlementaire Stel sel; dat toch al in slechten reuk gekomen is, een belaching. Dreigen is alleen noodig tegenover een incompetente, onbekwame Kamer. Maar zoo staat 't gelukkig in Nederland nog niet met onze Honderd. De Proeftuin, Het doel van den Proeftuin is vooral om op ons eiland den tuinbouw te bevorderen. Een van de middelen is o.a. ook het ver vroegen van groenten en het kweeken van gewassen onder glas. Die glascultures voor al wekken veler belangstelling, wat ook eenigszins kan blijken uit het getal bezoe kers, dat nu sedert 1 Januari van dit jaar is gestegen tot 800. De tomatenteelt en de per- zikkas trekken in 't bijzonder de aandacht en ook de komkommerteelt is voor velen be langwekkend. De grootste komkommers wa ren bijna 70 c.M. lang. De vorige week zijn 1560 stuks verzonden; 880 eerste soort en 680 tweede soort. De hoogste prijs die be dongen werd was f 4.50 per 100 stuks, de laagste f 1.80. Een ander doel van den Proeftuin is, om door het verstrekken van zaden, stekken, ent hout enz. aan leden en donateurs den tuin bouw te bevorderen. Dit heeft men o.a. toegepast met de teelt van bloemkool en wordt tegenwoordig weer gedaan met de teelt van [aardbeziënblanten. Tal van bezoekers willen jonge planten uit den Proeftnin betrekken en er zullen zeker weinigen teleurgesteld behoeven te worden. Tegen één ding mag zeker wel gewaar- schnwd worden, en dat is tegen de gewoon te om de planten na afloop van den oogst gelijk met den grond af te snijden. Daardoor wordt het gewas te zeer verzwakt en de op brengst van een volgend jaar lijdt er veel onder. Hoe de grond tusschen de aardbeiën nut tig en met voordeel kan worden aangewend, wordt in den Proeftuin aangetoond en be langhebbenden wordt aangeraden ook daar van goede nota te nemen. De positie van Nederland. Onderhoud met Minister Churchill. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. heeft 5 Juli een onderhoud met Mi nister Churchill gehad, waarvan het verslag zoolang door de censuur is opgehouden.dat het eerst in het ochtendblad van Zaterdag j.l. verschijnen kon. De correspondent schrijft dan onder meer het volgende: op doortocht. Dat wij in het vervolg van den oorlog ons tot eenigen aanslag op Ne- derland's onzijdigheid zouden laten verleiden, is onmogelijk, ondenkbaar. Wij gaan het beginsel waarom wij strijden, niet zelf ver nielen, nadat we er zoo ontzettend veel voor hebben opgeofferd. Gij kunt er volkomen ver zekerd van zijn, dat wij er onder geen om standigheden aan zullen denken om op Ne derland eenigen druk te oefenen, ten einde het zijn onzijdigheid te doen verlaten. „Ik geloof wel, dat de Hollanders goed doen, zich gereed te houden.Maar het gevaar dreigt nimmer van onzen kant. Ik behoef aan een Hollander wel niet uit te leggen, dat België in handen van de Duitschers het ein de van Nederland's onafhankelijkheid zou beteekeneneen vrij Nederland is onbestaan baar met een Duitsch Antwerpen. Maar dit zijn zaken, waarin uw eigen staatslieden en uw eigen volk moeten beslissen. Er zijn intusschen mogelijkheden van wezenlijk gevaar. Duitschland kan ertoe gedreven worden om Holland aan te vallen. Duitsch land raakt in de positie van het wilde beest in zijn kooi, dat de vlammen nader en nader ziet komen en links en rechts zijn wanho pige uitvallen doet. Gelukkig dat gij een goed en dapper leger hebt, en dan uw be- Dat er in den oorlog nog staal tjes van menschenliefde voorkomen, bewijst ons deze foto. Een matroos, op een Engelsch schip, is door een schot, dat de „Uitkijk" vernielde, gewond, zoodat hij niet alleen naar beneden kon komen, Een van zijn kameraden gaat vlug naar boven en klimt met zijn zwaren last langs de touwladder naar beneden. De heer Churchill, om tot het interview te komen (en ik zal wat een gesprek was, zoo veel mogelijk in monoloogvorm overbrengen), verheelde mij zijn opvatting niet, dat, aar drijkskundig en strategisch beschouwd, de territoriale regeling aan den Scheldemond hem onnatuurlijk voorkwam. En zij had de zaak der bondgenooten zonder twijfel ge schaad. Indien Antwerpen transporten langs de Schelde had kunnen toegevoerd krijgen, had het niet behoeven te vallenhet Belgi sche leger zou op de Nethe-linie hebben kunnen standhouden in plaats van op de Yser-linie. Ik zei dat niet iedereen in Neder land er zoo over dacht en de Minister sprak mij niet tegen, toen ik te verstaan gaf, dat de nadeelen van onze heerschappij over de Schelde niet uitsluitend de ëene partij trof fen, aangezien zij op het oogenblik Antwer pen gesloten hield voor de Duitschers. Maar wat hiervan zij, „versta mij niet'verkeerd", sprak hij„ik bedoel geen verwijt. Indien Nederland deze zending van haar onzijdig heid had toegestaan, zou het zijn aangeval len en misschien voor een groot deel zijn bezet door de Duitsche legers. Dit zou een offer zijn geweest, dat niemand het recht had van Nederland te vragen of te verwachten. Niemand heeft het recht om Nederland van zijn onzijdigheid een verwijt te maken. Als onafhankelijke staat zag het zijn belang daar en het had het volste recht om in overeen stemming ermee te handelen. En hebben wij geen bewijs gegeven, dat wij dat recht mee- nen te erkennen Op het kritiekste oogen blik hebben wij het stipt ontzien. Wij hebben zelfs niet gevraagd, zelfs niet gezinspeeld wonderenswaardige waterlinie. „In elk geval zult gij begrijpen, dat wij, die ons hebben opgeworpen als de kampi oen van een verdrukte kleine natie, zonder ons zelf onmogelijk te maken geen andere kleine natie in haar onbetwisbare rechten kunnen gaan krenken. En gij begrijpt ook, dat na dezen oorlog, wanneer wij hem tot een overwinning hebben gebracht en dat zullen wij zeker! de positie der kleine staten sterker zal zijn dan ooit te voren. De misdadiger die zich aan het kleine België vergrepen heeft, zal daar staan, na zijn tuch tiging, als een afschrikkend voorbeeld. En wat gij nu zegt, dat sommigen in Holland beducht zijn, dat op het vredescongres, wan neer de bondgenoten daar de lakens hebben uit te deelen, zou ter sprake komen, dat men Nederland zou voorstellen om Zeeuwsch- Vlaanderen af te staan tegen een stuk Duitsch grondgebied, Oost-Friesland of iets derge lijks, wij zijn nog zoo ver van den vrede af: deze zaken zijn nog nauwelijks, zoo al, besproken. Maar nog eens, het zou tegen 't diepste wezen van onze zaak indruischen om een land als Nederland slecht te behandelen of te dwingen met bedreigingen of met ge weld, nu of later, en onder wat voorwend sels of omstandigheden ook". Dat de bondgenooten gaan winnen, is voor den heer Churchill geen zaak van twijfel. „Wij moeten winnen", zei hij. „De Russen trekken terug Niet van 't jaar dus misschien dan volgend jaar! Ons volk is taai en vast houdend. Met iedere maand groeit onze vast- beradendheid. En onze macht. De mannen stroomen nog toe. Wij hebben hen niet zoo snel kunnen wapenen als zij binnenkwamen. Nu worden 's lands industrieele hulpmidde len grondig georganiseerd. De productie van munitie zal ontzagwekkend zijn. De vloot wordt al sterker. De Italianen zijn gaan mee doen zij zijn frisch. Meer zullen er volgen. En de Duitschers hebben zich misrekend in het Frankrijk waarmee zij te doen hebben. Zij hebben nooit begrepen wat dat Frankrijk in bondgenootschap met Engeland zou kun nen doen. Maar is het bevreemdend dat wij niet van den eersten dag even sterk waren als de Duitschers Die menschen hebben zich veertig jaar voorbereid,, Wij hadden onze militaire toebereidselen al vechtende weg uit te breiden, te improviseeren ten deele DE TOESTAND. In spannende verwachting, vol nieuws gierige blikken ziet ieder die thans meeleeft met de oorlogvoerende partijen naar het Oostfront, wetende dat déér een stuk oorlog staat afgespeeld te worden. In spannende verwachting zien aller oogen naar dit front, waar ieder oogenblik een ge* wichtige verandering kan intreden. En daar geen gevechtsterrein zoo vol ver rassingen is als juist het Oosten, verbaast het niet bijzonder dat wij vandaar weer plotseling hoorden van een grooten aanval der verbonden Duitsche en Oostenrijksche troepen. Herhaaldelijk werd van Engelsche zijde beweerd dat Von Hindenburg was terugge roepen. Dat hij bij den Keizer in ongenade zou zijn gevallen, omdat hij den Keizer den raad zou gegeven hebben den strijd te sta ken. Van Duitsche zijde werd dit beslist tegen gesproken, wat wij trouwens wel had den verwacht. Van wel ingelichte zijde komt de corres pondent van „De Tijd" mededeelen, dat Von Hindenburg integendeel bezig was met de voorbereiding van iets dat binnenkort de wereld zal verrassen, wellicht den oorlog zal beslissen. We deelden dit volledigheids halve reeds mede onder de „verspreide be richten" in ons vorig nummer. En om dit Engelsche bericht met feiten te logenstraffen, zet Von Hindenburg een aan val op het geheele Noorderfront in en wordt verluid, dat hij een nieuw verbazingwekkend plan ten uitvoer gaat leggen. De Duitschers spraken in 't laatst van de vorige week van plaatselijke. Doch hun laatste telegrammen luiden: „Het eenige dagen geleden onder de opperste leiding van maarschalk Von Hin denburg begonnen offensief heeft groote resultaten opgeleverd. Het leger van gene raal Von Below, dat den 14den dezer bij en ten Noorden van Kurschany de Windau is overgetrokken, heeft sedert dien zijn zegevierenden opmarsch voortgezet. Onze ruiterij heeft herhaaldelijk de vijandelijke op de vlucht gedreven. 2450 Russen zijn gevangen genomen, drie kanonnen en vijf machinegeweren buitgemaakt. Onder de gevangen genomen officieren bevindt zich de bevelhebber van het 18de Russische regiment jagers. Het leger van generaal Von Gallwitz heeft de sedert het begin van Maart sterk bevestigde Russische stelling in de streek ten Zuiden en Zuidoosten van Mlawa aan gevallen. In een schitterenden stormloop werden de drie achter elkaar gelegen Rus sische linies ten N. W. en N. O. van Przasnysz doorbroken en genomen en Dzielin en Lipa bereikt. Door de van beide plaatsen uitgeoefenden druk in het nauw gebracht, trokken de opnieuw aangevallen Russen na ontruiming van Przasnysz den 14den dezer op hun sedert geruimen tijd voorbereide en bevestigde verdedigings linie Ciechanow (aan de Lidynia)—Kras- nosielc (aan de Orzyc) terug. Reeds den volgenden dag namen de vervolgende Duitsche troepen ook deze vijandelijke stelling stormenderhand, braken er ten Zuiden van Zielona over een breedte van zeven K.M. doorheen en dwongen den vijand tot den terugtocht. Zij werden ondersteund door artillerie-troepen van generaal Von Scholtz, die aan de vervolging deelnemen. Sedert gisteren trekken de Russen op het geheele front tusschen Pissa en Weich- sel naar de Narew terug. Het leger van generaal Gallwitz heeft in deze dagen 880 officieren en 17.500 man gevangen geno men, 13 kanonnen (waaronder een zwaar), 40 machinegeweren en 7 mijnwerpers buit gemaakt. De buit van het leger van gene raal von Scholtz is|tot 2500 gevangenen en acht machinegeweren gestegen.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1