30l' Jaargang N°. 2093. Woensdag 14 Juli 1015 Antirevolutionair Orgaan w&w de Zuidliollaiidsclie en Zeeiiwsclie Eilanden. m lie Horloge IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN Herstemming op Woensdag. ALBLAS C. BORN J. C. ZEEDIJK J. ZEEDIJK S. Nadere uitbreiding van den Landstorm. UIT DE PERS. BINNENLAND. BUITENLAND. Deze Coarant verschijnt elkea Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per dria maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 1,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel ea aaaL Reclames 20 pet regei. Boekaankondiging 5 Cent per rage! es *fs maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent par plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrgdagmorgen 10 nnr. Alle 8tukken v«©r de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco Ine te zenden aan den Uitgever. Het Duitsch Oostenrij ksche front van 1 Mei tot 15 Jnni. ÜÏTGEVSB felefooa Interes»», Mo. Middelbare is is iu spanning. Natuurlijk en verklaarbaar. Rechts en Links staan bei den, tegenover elkaar in de grootste onzeke - heid, wie winnen of verliezen zal. Ieder hoopt en werkt, dat de beslissing hem gunstig zal zijn. Neen! van Rechts zullen ze niet thuis blijven. Ze zijn opgeschrikt door die ééne stem te weinig voor Bom en S. Zeedijk, Nu komen ze gewis, want zoo'n zelfverwijt niet te dragen. Zoo'n zelfverwijt vervolgt een degelijk mensch tot aan zijn dood. We hebben iemand gekend, door wiens thuisblijven drie candidaten vielen, zijn warme partijgenooten, hoewel niet allen zijn persoonlijke vrienden; en als we hem er soms aan moesten herinneren in een gesprek over de verkiezingen, dan bedekte schaamte zijn aangezicht; dan stond er een traan in zijn oog; die had 't er altijd be nauwd onder, want hij was toch ondanks die groote fout van dat thuisblijven, een konsjentieus man. Hij wist en gevoelde, dat al de mannen van Rechts hem er op aankeken en hij vermeed liefst alle gesprekken over da sohan - de en scha, die thuisblijvers berokkenen aan de partij. Hij schaamde zich, als hij een Liberaal V®Z<iorde zeggen; Jij bracht ons geluk Hans! Hij is met dat beschuldigende geweten in 't graf gegaan. Daarom! Mannen van Rechts! Bewaar uzelf voor vlijmend zelfverwijt. Houd uw geweten vrij voor uw partij genooten. En komt alles wat Rechts in onze Ge meente is, op, geen twijfel aanonze ar beid sal bekroond worden, onder Zijn zegen, waaraan 't alles gelegen is, met de nieuwe zetels van: VOORLOOPIG VERSLAG. Den 30sten Juni verscheen 't ongunstige Voerloopige Verslag over de zoo gerucht makende Landstormwet. We laten zwem men de opmerkingen over de poovere Me morie van Toelichting; over de gevolgen daarvan en de ongerustheid in breede kringen; over de mogelijkheid alsof de Regeering soms algemeenen dienstplicht bedoeldemaar we willen meer weergeven 't bezwaar tegen 't Regeeringszinnetje: >dat deel van ons volk, hetwelk of- schoon daartoe wel in staat, nog »niet tot den gewapenden dienst kan .worden opgeroepen. Wat zegt 't verslag der Tweede Kamer daarvan Wat zeidensommigen i,velen Versterking van het effectief is thans niet noodig, althans- niet wenschelijk. Door de mobilisatie onzer strijdkrachten was een voldoende macht aanwezig. Versterking onzer legermacht was zelfs esn gevaar nl. een steunverleening aan een eventueel drijven naar deelneming aan den volkeren- krijg, Wanneer ons leger zoo krachtig mocht worden, zou een krachtige rem tegen oor logszuchtige neigingen verloren gaan. Men wees ook op de zeer groote per soonlijke en economische offers, die door zulk een legeruitbreiding van de bevolking zouden worden gevraagd en op de zeer aanzienlijke uitgaven, waarop zij den Staat zouden komen te staan. Voor honderden en duizenden kleine zakenmenschen heeft de mobilisatie nu al een bedroevenden achteruitgang gehad en dat zal door uit breiding van 't leger er nog slechter op worden, Verscheidene bedrijven zullen niet kunnen dooi werken. Men wees er ook op, dat 't Regeerings- plan niet uitvoerbaar was, omdat er geen instructeurs, geen .onderwijzers* genoeg voor waren; eenige jaren zouden met de oefening voorbijgaan. En alles bij elkaar de toevoeging van al die nieuwelingen zou zooveel kader, uitrustingsstukken, wapenen en munitie vorderen, dat zonder desorga nisatie vau 't bestaande, binnen maanden en maanden daartoe niet kon worden over gegaan. De Regeering heeft op 18 Mei jl. zelf êncadreeren, te bewapenen en te voorzien van de noodige munitie. Trouwenswat erger wasmen zag ver band tusschen die beweging en het roeke loos pleiten voor deelneming van ons Land aan den oorlog, waaraan zich sinds eenigen tijd sommige kranten schuldig maken. De invloed, dien zulk een heilloos streven op den duur kan hebben, moet niet worden onderschat. Daarom behoort alle3 te wor den nagelaten, dat aan zulk een streven steun kan verleenendaartoe behoort in de eerste plaats het bevorderen van een geest, die drijft naar opvoering onzer be wapening. De voorgestelde bepalingen komen ook in werkelijkheid neer op algemeenen oefen en dienstplicht met terugwerkende kracht. Men achtte de vrees niet ongegrond, dat hier vooruit wordt geloopen op de invoe ring van algemeenen dienstplicht en had vooral om d e reden ook tegen 't voorstel bezwaar. Over dien algemeenen dienstplicht een zwaar militair vraagstuk, maar ook finantiëel zwaar en ook Staatkundig zwaar, kan naderhand, als de oorlog voorbij is, En met belangstelling zal ieder burger naar de beantwoording uitzien, waarmee we onzen lezers zullen op de hoogte stellen. Een ongunstig voorloopig verslag. Het afdeelingsverslag over het wetsont werp tot nadere uitbreiding van den Land storm kan verre van gunstig worden genoemd, gelijk ook was te verwachten. De klacht is algemeen, dat door een vol strekt onvoldoende toelichting niemand dui delijk is de juiste bedoeling van het wets ontwerp; daarbij is groote ongerustheid ge wekt onder ons volk door de meening, die het deed geboren worden, als zouden alle mannen beneden de 40 jaren, die lichame lijk geschikt zijn en nog niet in militairen dienst, worden opgeroepen. Het schijnt inderdaad, dat deze meening niet slechts bij enkelen, maar bij meerderen werd aangetroffen. Van zekere zijde werd zij gevoed. Toch moest bij een weinig naden ken terstond de dwaasheid worden ingezien van de opvatting, als zou dit wetsontwerp een leger van 700000 man uit den grond wil len stampen. Men behoeft waarlijk nog niet te zijn ingewijd in de geheimen der leger- organisatie, om te gevoelen dat kleeding, voeding, wapening enz., van zulk een aan tal manschappen onoverkomelijke moeilijkhe den met zich bracht, verklaard dat 't niet doenlijk was om al die menschen te bewapenen en te dressee- ren. Op de verhooging vau de strijdwaarde der huidige troepen, meende men, moest 't oog gericht blijven veel meer dan op de vorming van nieuwe troepen. Zelfs de lich ting 1916 is nog niet ingelijfd en dat komt waarschijnlijk hier vandaan, omdat de in structeurs ontbreken. Wat moet er dan van terecht komen, als al de mannen tot 40 jaar moesten worden opgeroepen. Er waren verscheidene leden, die geloof den, dat de Regeeriog zich had laten voort bewegen door 't adres der 22, die op al gemeenen oefenplicht aanstuurdenen zoo zijn er fantesieën en illusiën aan 't werk getogen, die tot een Ëiasco moesten leiden. De Regeering had zich, gezien den huidigen toestand, die nog voor verbetering vatbaar is, van deze 22 adressanten moeten los maken; nu is aan een ondoordachte bewe ging steun en voedsel gegeven en de on aangename gevolgen zullen voor de Regee ring niet uitblijven. Een geoefend volk is niet binnen eenige maanden te vormen, minder in korten tijd te organiseeren, te worden gepraat, maar voor een principiëele beslissing is 't nu de tijd niet. Er zouden eerst andere militaire hervormingen moeten voorafgaan zooals: lichamelijke vóóroefe ning; korte eerste-oefeningstijdeen over wegend militiekader; in een woord: een heel samenstel van veranderingen. Anderen vonden de geopperde bedenkin gen niet zoo gewichtig. Als er oorlog komt, moet de Regeering toch geoefende troepen hebben, 't Is hier een noodwet. En als er offers moeten gedracht wordenja, ze zijn zwaar; maar als de nood 't eischt, moet men ze brengen. Vele nieuwe soldaten zullen daarentegen de oudere Landweer mannen vervanged, wat den druk gedeel telijk vermindert. En daarom het beginsel van grootere weermacht moet worden vastgehouden, al zal de Regeering beter dan thans zich moeten verdedigen in haar Antwoord; ook over de kosten, waarover zij niets heeft gerept. Ook allerlei andere vragen werden nog gedaan. Genoeg echter om te doen zien, dat de Ministers een beentje gekregen hebben om aan t@ klui ven: 't Voorloopig Verslag is niet mak. Door verschillende leden werd, met eeni ge reserven, de legerversterking als hier be doeld, verdedigd, echter slechts voor den tijd gedurende welken militie en landweer zijn gemobiliseerd. Verscheidene leden, die be zwaar hadden tegen de invoering van alge- meene oefenplicht, verklaarden met een wets ontwerp van beperktere strekking te kunnen medegaan. De beantwoording door den Minister van dit verslag lijkt ons geen gemaklijke taak. En overleg met de Kamer, hetzij door mid del van de rapporteurs, hetzij met vertegen woordigers der verschillende partijen, zou, èn met het oog op den aard van het wets ontwerp èn met het oog op de tijdsomstan digheden, hoogst gewenscht zijn. Anders is er grond voor de vrees, dat de Minister de vele klippen niet omzeilt. (Geld. Dagbl.) Nieuw Weekblad. Naar wij vernemen zal bij den uitgever J. H. Kok te Kampen, te beginnen met 1 Oc tober a.s., een nieuw weekblad verschijnen onder Hoofdredactie van Ds. J.J. Knap, Ned. Herv. Pred. te Groningen. Het zal zijn een weekblad voor de verbreiding der Gerefor meerde Beginselen ten dienste van Kerk en Volk. Aan de typografische uitvoering zal alle zorg worden besteed. Het blad zal verschij nen in een handig formaat, telkens minstens in 8 pag. en met heldere letter worden ge drukt op zuiver houtvrij papier. De abonnementsprijs zal zoo laag moge lijk worden gesteld. DE TOESTAND. Op het Westfont blijft zoowat alles hetzelf de, hoe hevig daar ook in de laatste dagen gestreden wordt. Bij Esparges gelukte -het den Duitschers eenige heuvels en loopgraven te veroveren terwijl een goed versterkt deel van het Pries terbosch nog in hunne handen viel. Ook op andere plaatsen van dit bekende front is het de laatste dagen erg rumoerig. Bij Yperen namen de Engelschen een loop graaf. Een wapenfeit waarvan men op het Oostfront niet zou reppen. In het Oosten wordt de bewegingsoorlog op groote schaal voortgezet. De groote actie der verbonden legers is daar echter tot staan gekomen en het krach tige offensief hier en daar is ineen defensief omgezet. 't Is echter wel opmerkelijk dat we de laatste dagen in 't geheel niets lezen van Von Linsinger en het schijnt dat zelfs de aandacht van den Duitschen staf bijna uit sluitend op de troepen gevestigd is die Polen noordwaarts binnenrukken. Zij stonden 11 K. M. Noordelijk van Kraswick, waar de Oostenrijksche legers op sterke Russische reserven stuitten. Een gevecht ontstond waar door de Oostenrijksche opmarsch werd ge stuit en waarvan de Russen berichten dat zij 2000 man dooden en evenzooveel gevangen namen. De Oostenrijkers zijn toen terugge trokken tot Kraswick waar nu de slag zal worden geleverd. Niemand echter ontveinst zich thans de ernst van den toestand. De Russische bevelhebber heeft er blijk baar alles op gezet de spoorlijn Lublin—Holm Kowel te dekken en daarmee Warschau. De spoorlijnen toch spelen in dezen oorlog, welke met millioenenlegers wordt gevoerd, een overwegende rol. Immers, slagen de Duitschers er in van uit het zuiden de aanvoerwegen naar War schau te bedreigen, dan moet die vesting worden losgelaten of aan haar lot overgelaten. Het wordt meer en meer duidelijk, dat inderdaad Warschau het doel is van de te genwoordige actie der Duitsch-Oostenrijksche legers. Door Hindenburg werd een omvatting in grooten stijl van den Russischen linkervleu gel op touw gezet, en waarvan de Oosten rijksche tegenslag bij Lublin een episode vormt. Afgewacht dient te worden, of de tegen aanval der Russen het begin is van groot offensief of wel een tijdelijke afleidende be weging is om een nieuwen algemeenen te rugtocht te dekken. Generaal Staal schrijft over het Russenleger in 't „Vaderland". „Een vervolgend leger moet altijd min| of meer een kolonnevorm aannemen al ware 't maar alleen omdat opmarsch in één aaneen gesloten linie gedurende een reeks van dagen feitelijk eene onmogelijkheid is. „Het is dns best mogelijk dat de Russen, door reserves versterkt, er voor het oogen- blik in slagen de voorhoeden der vervolgers tot staan en hier en daar zelfs tot wijken te brengen, maar de eerstvolgende dagen moe ten uitmaken, of zij bij machte zullen zijn een verderen aanval der Duitschers te weer staan, nadat deze opnieuw zich in gevechts front zullen hebben ontwikkeld en weer vol ledig zijn „opgemarcheerd". „Dit laatste kost eenigen tijd, maar daarna zal het moeten blijken, of al dan niet in de Russische legers nog voldoende kracht zit tot verweer. Aan menschen ontbreekt het hun niet, maar deze vormen op zich zelf nog niet weerstandkrachtige legers en als het waar is, dat het den Russen aan een goed voorbereid officiers- en kaderpersoneel gaat ontbreken en dat de voorraad artillerie en munitie uitgeput geraakt, zal, ondanks allen toevoer van „menschen", een nieuwe terug slag niet kunnen uitblijven.3 „Zijn de Russische afdeelingen nog wel geschikt voor krachtige operatiën en doet zich bij de zegevierende Duitschers vermoeid heid en uitputting voor na de inspannende tnarschen en gevechten, dan inderdaad zou de Russische opperbevelhebbernogeen mooien strategischen slag kunnen slaan. „Trekt men toch op de kaart de lijn van

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1