Woensdaö 7 Juli 1915 30 Jaargang N°. 2001. voor lie Zuiflliollaiidsclie en Zeeuwselie Eilanden. flle Oorlog. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES "Ft de persT plaatselijk NIEUWS. W. BOEKHOVEN, Onze Regeering aSs zorgende Jozef. BUITENLAND. SOMMELSDÏJK. Alle stoSikera voor sie Siedactle bestemd, Asfvertesitiëii em verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever. Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag» Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Gent. UITGKBYER Telefoon Intercom». aio. S. Advertentiën 10 Cent per regel en lji maal. Beclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s niaal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, öroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zjj beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Zal in dit jaar 15 de oorlog eindigen?En hoe lang mllen de vredesou dei handelingen duren? Ei we'.ke gevolgen kunnen er weer uit voortvloeieu als de Mogendheden elkaar niet verstaan en weer gaan dreigen met nieuwen oorlog? Heel de toekomst is on zeker. Er zijn broodetende profeten, die den vrede op 't Najaar stellener zijn er ook geweest, die den vrede nog lange niet in zicht hadden en spraken over 1917 als 't eind van den oorlog. Allemaal gissingen, die weinig om 't lijf hebben. Het beate is, dunkt ons, dat elke Regee ring als Jozef in Epypte, toen de magere jaren geprofeteerd waren, maar vast ging zorgen dat er schuren werden gebouwd om 't op gekochte koren onder dak te brengeu.Toen kon Egypte tegen een stootje en de zeven magere jaren levende van den overvloed der zeven vette, hadden geen reden tot •overvloedig klagenalthans de Heilige Schrift gewaagt in Genesis' laatste hoofdstukken er nergens van dat er in Kan aan noch in Egypte van den honger gestorven zijn.. En geloof ook maar vrij, dat 't pientere Duitschland van nu af al bezig is om de ■wereld door te kijken en optelsommen te maken over de mogelijke graanproductie en den graaninkoop, Geloof maar nooit, dat, al duurt de oorlog nog 12 maanden, de buitsckers gebrek zullen lijden aan brood koren. Ook de andere oorlog voerende Mo gendheden zuilen 't er niet bij laten zitten. Maar wat voor de oorlogvoerenden geldt, geldt ook voor de Neutralen. Niemand weet, in wat moeilijke positie Nederland nog ko men kanniemand weet, hoe onze handel en scheepvaart nog belemmerd kunnen wor den, als Duitschland eens op 't Oostelijke front zijn oorlogswals volledig heeft laten rollen en zijn troepen van daar terugtrekt naar 't Westfront, Wat zal Engeland dan doen als ie eens in de moeite kwam? Duitsch land aanvallen in de flank over Nederland heen? De Schelde oversteken InZeeuws- Vlaanderen vallen? 't Zijn toch geen on mogelijkheden voor een kat, die in'tnauw zit? En daarom dunkt 't ons verstandig als onze Regeering eens gaat rekenen met den in Nederland aanwezigen graanvoorraad en daar naar handelt, zoo dat er van den winter brood genoeg is en de prijs gema tigd; zóo-gematigd, dat er bij eer? werkend gezin met eenvoudig daggeld toch brood genoeg in huis kan zijn. Zoo ook met an dere artikelen van mondgebruik! Ze in voor raad zien te krijgen; pakhuizen vol en daarna verdoelen als de nood aan döü man komt. Maar daar dient haast gemaakt. Want als alle Landen bezig zijn aan 't rekenen en cijferen over de graanproductie en de graanafneming door de bevolking, bestaat er ook kans, dat door de opkooperij van den een of anderen Staat de graanprijzen geweldig gaan stijgen. Elke handelsbeweging richt zich voortdurend naar de Landen met de grootste vraagen die groote vraag heeft stijging tot gevolg. Gaat nu een Re geering pas vragen, als een andere Regee ring al klaar is met 't opvragen, dan zijn de prijzen al gestegen en de goedkoopte is voor maanden weg. Gewis, een Regeeriug kan al vast begin nen met eigen tarwe vast te leggen; alle speculatie den nek om te draaien; opkoo pen dus zoover de voorraad toelaat; in Nederland is daar gesn sprake van omdat we ze'.f millioenen KG, graan en meel moeten invoaren. Maar daarom, omdat we zooveel in voeren, zooveel te Jroopen heb ben van graan en meal; daarom klemt des te meer de drang: de Nederlandsche Re geering moet zich haasten vóór de prijzen te duur worden, Eu 't wil ons voorkomen, dat de prijzen zullen stijgen, zelfs bij groo- tere graanproductie dan verleden jaar, om dat de oorlogvoerende Staten tegen alle gebeurlijkheden gewapend zouden zijn. En zooals 't met de tarwe is, is 't ook met de andere spijzen. Er is spek, vleesch, visch, rijst, rogge, enz. enz. noodig. Wat is er in een huishouden al niet een behoefte. Eu 't is de plicht van de Regeering om voor de hoofdartikelen een wakend oog te houden. Zie naar de steenkolen. Wat moet ervan den winter van komen bij gebrek aau steen kool. Nu reeds gaat 't praatje, dat zever- bazend duur zal zijn. Nu reeds, de voor beelden zijn ons bekend, wordt er al op gekocht,, Kan daarin niet worden voorzien van Regeeringswege Regeeren is vooruit zien, zegt een spreekwoord en waar onzes inzien voor Nederland de gevaarlijkste tijd nog komen moet met 'toogop dan toestand op 't Westfront, daar zouden we gaarne van de Regeering eenige meerdere teekenen van leven zien. Maar 't, is nu Juli; doch van proviandaering hoort men niets. Toch zijn 't deze maanden Juli en Augustus, waarin zeer veel zal moeten beslist over 't lot van den winter. Van opslagplaatsen en inkoop op groote schaal: men hoort niets. TGaat alles ziju ouwe gangetje. Ons komt 'tyoor dat wat meer bezorgdheid in dezen niet misplaatst zou zijn. Voor de Landstormwet maakt men propaganda I Maar er is iets dat nog meer waard is dan een 700.000 soldaten. Er moet voedsel voorzijn, volop I ook als er eens nood kwam van oorlog. Eu voor de soldaten, maar ook voor de niet-soldaten Merkwaardig. Het is zoo moeilijk rechtvaardig te oor- deelen over de strijdvoerende volken. De Duitschers hebben den naam van echte oorlogs-mannen te zijn. Het militairisme zit hun in merg en been. De andere volken zijn van vredelievender aanleg. Zij gruwen van den oorlog, Wij maken die tegenstelling niet, Reeds tof tweemaal toe werden wij echter getroffen door een merkwaardig verschijnsel. Vooreerst weet ieder, dat de entente-mo- gettdheden alles in het werk hebben gesteld om iralië tot oorlogsverklaring te verlokken. En zij slaagden in hun poging. Niets zou hun ook meer verblijden, dan dat de Balkan- staten, ja Amerika en alle neutralen, liever vandaag dan morgen, den vrede vaarwel zei den, en een ultimatum naar Berlijn zonden. En in de tweede plaatsUit Duitschland kwamen nu reeds meermalen vredesklanken. Zij werden door de regeering onderdrukt. Volkomen waar. Maar ze werden toch tot buiten de grenzen gehoord. Zelfs zóó, dat men in Petersburg en elders er al den draak mee stak, en repte van zwakheid, die er zich in openbaarde. En daartegen nu hoort men van den an deren kant, onder alle serieuze partijen tot,nu toe sleehtséén roep de oorlog moet doorge zet tot het uiterste. Eerst als j German je lam geslagen is kan aan vrede worden gedacht. Dit geschied dan natuurlijk meteen prach tig doel: het Duitsche militairisme moet ver nietigd «worden alleen zoo kan er een duur zame vrede komen. Maar dit herinnert toch eenigzins aan Na poleon, die niets deed dan vechten om een vrederijk te kunnen stichten. Nieuwe Haagsche Courant. Dr. De Visser en de Eed. Merkwaardig was de houding, die dr. De Visser in de vergadering der Chr.-Historische Unie inzake de eedskwestie aannam. De cou ranten melden er n.l. van Eenigzins uitvoerig staat spreker stil bij het door de Eerste Kamer verworpen Eèds- wetje. Spreker constateert dat het princi- piëele van de quaestie door de rechterzij de niet is onderzocht. In „De Nederlander" wordt de verwerping betreurd, doch voor namelijk omdat daardoor de toestand van rechtsonzekerheid voortduurt. De oorzaak van het conflict wijt spreker echter a.an de linkerzijde in de Tweede Kamer, die niet binnen de grenzen van 't bestand is ge bleven. Spreker meent, dat een principiëel debat over de eedsquaestie binnen zeer korten tijd niet kan uitblijven. Is dit korte verslag ook jütst, dan dunkt ons, staat dr. de Visser niet zoo ver van dr. Kuyper af in deze kwestie en zou hij zeker niet zoo fel over deze zaak tegen De Stand. zijn opgevlogen, ware hij hoofdredacteur van De Nederl. geweest. j Ook hij meent, dat dés schuld van de ont stane rechtsonzekerheid bij Links ligt, waar men zich niet bij een tijdelijken maatregel wou neerleggen. En ten slotte is hij het blijkbaar niét eens met de De Rottd., die meent dat de zaak be slist heeten kan, wijl de hoogleeraren Diepen horst en Anema geen betere oplossing der eedskwestie hebben kunnen vinden en dit in geschrifte te kennen gaven. Hij staat integen deel aan de zijde van dr. Kuyper en zegt als deze Het principiëel debat en de hoofd slag moeten nog komen. Kalm en zakelijk heeft dr. de Visser hier o.i. het pad gewezen, waarlangs de gansche Rechterzijde in deze beginselkwestie tot een heid komen kan. De drie Provincieën. Cijfers We leven nu reeds meer dan tien maan den midden in den grooten wereldoorlog, en we kunnen ons toch niet voorstellen, hoe groot de ellende eigenlijk wel is. Want wij zien het niet van nabij, en we denken ons niet in, hoe groot de getallen wel zijn. Men kan de bevolking van Europa rekenen op ongeveer 440 millioen, dat is zeventig maal de bevolking van- ons land. Welnu daarvan zijn slechts 64 millioen neutraalin Neder land, in de drie Noordsche landen, in Span je, Portugal, Zwitserland, Boelgarije, Roeme nië en Griekenland, louter kleine mogend heden. De overige 376 millioen Europeanen zijn in oorlogstoestand. Dat wil zeggen dat van die honderden millioenen bijna elk gezin en in elk geval elke familie wel een harer leden aan het front heeft; dat de huisgenooten eiken dag uitzien naar de allerernstigste be richten, dat in die landen de nijverheid en de handel voor een groot deel stiltaat, en de landbouw en de veeteelt moeite hebben, om staande te blijven. Europa is in twee kampen verdeeld, het eene juist twee maal zoo groot als het andere. Er zijn 68 millioen Duitschers, 53 millioen Oostenrijkers en 4 millioen Europeesche Tur ken dat is samen 125 millioen menschen, deze vormen het eene kamp. Er zijn 105 millioen Europeesche Russen, 40 millioen Franschen, bijna 8 millioen Belgen, 47 mil lioen Engelschen, 5V2 millioen Serviërs en Montenegrijnen, en 35ljS millioen Italianen dat is te zamen 251 millioen menschen, die het tweede kamp vormen. Doch ook de andere werelddeelen doen mee, ai is het niet in die mate. Turkije heeft in Azië nog 15 millioen, de Duitsche kolo niën 12 millioen, zoodat de verbondenen al les te zamen tot 152 millioen komen. Enge land heeft in zijn bezittingen en koloniën nog 363 millioen, Rusland 27 millioen, Frankrijk 35 millioen, Italië 10 millioen, België 15 mil lioen, terwijl bovendien Japan met-68 milli oen aan de zijde der geallieerden staat. Zoo dat op dit oogenblik van de bevolking der wereld 152 millioen aan de eene zijde en 780 millioen aan den anderen kant staan. Meer dan 900 millioen der aardbewoners in oorlog! Daarbuiten zijn er dan nog 100 millioen bewoners van Noord-Amerika, 30 of 40 van Middel- en Zuid-Amerika, 450 mil lioen Chineezen, de 64 millioen neutralen van Europa, en dan misschien nog een 50 millioen van de bijna onbekende volken van Afrika en Australië. Over de legers het volgende. Men schat dat de geallieerden 12.800.000 man in het veld hebben, en de verbonde nen 8.950.000 man, samen bijna 22 millioen mannen, die tegenover elkander staan en elkander trachten te dooden en te vernie len. Dagelijks kost de oorlog 100 millioen gul den, nu Italië ook meedoet. Van 1 Aug. tot 2 April is er 24000 millioen gulden uitge geven. Als het jaar vol is zal het 36000 millioen gulden zijn. In goud zou dat een gewicht zijn van 24 millioen K.G. en de geheele goudproductie in de iaatste 500 jaar heeft slechts 15 millioen K.G. bedragen. Alle grond in ons land zal een waarde hebben van 5000 millioen; de oorlog kost dus in een jaar meer dan zeven maal zoo veel als de bodem van ons land waard is. Dat zijn schrikkelijke cijfers! Het zal tientallen van jaren duren, eer Europa de financieele verliezen weer te bo ven is, terwijl het verlies aan menschenle- vens en menschengeluk nooit te vergelden is. En wat is tegenover dit verlies de winst („Timotheus") DE TOESTAND. Thans schijnen de Duitschers het offensief van hun vijanden op 't Westfront overgeno men te hebben. Zoo geheel onverwachts bereikten ons Za terdag de berichten uit Berlijn die dienaan gaande zeiden „In het Westelijk deel van de Argonne hebben afdeelingen van het leger van den Kroonprins een mooi succes behaald. Wur- tembergsche en Rijnlandsche troepen heb ben ten N.W. van Four de Paris vijande lijke loopgraven en steunpunten over een breedte van 3 K.M. en een diepte van 200 tot 300 M. stormenderhand genomen. De buit bedraagt 25 officieren en 1710 man gevangen genomen, 18 machinegeweren, 40 mijnwerpers en een revolverkanon ver- meesterd. De verliezen der Franschen zijn aanzienlijk." De Fransche communiqué schijnen wel iets te willen erkennen van deze nederlaag, maar uit alles blijkt, dat het niet van harte gaat. De Duilschers schijnen met deze verove ring nog niet tevreden te zijn geweest, althans de laatste berichten die wij van dit gevechtsfront ontvingen luidenUit Berlijn „In de Argonnen hebben onze troepen het offensief voortgezet, De buit is aan merkelijk toegenomen. Hij bedraagt voor de eerste twee dagen van Juli 2556 gevan genen, onder wie 37 officieren, 25 machine geweren, 72 mijnwerpers en een revolver kanon." Ook hier is het Fransche avondbericht weer pover als het zegt: „In Argonne is de dag gunstiger ge weest. Na de nederlaag die de vijand bij zijn jongste pogingen heeft geleden, heeft hij geen verdere infanterie-aanvallen ge daan." We hopen dat we Vrijdag daarover meer kunnen schrijven. Hoe 't echter zijhet lijkt ons dat de Duitschers hier een mooi succes hebben te boeken. De overige berichten van dit front zijn van weinig beteekenis. Over het Oostfront is al heel wat geschre ven en nog steeds blijven uil dien hoek de verschillende berichten ons toestroomen. Er schijnt copie in die zaak te zitten. Dat het er daar warm naar toe gaat, is al sinds 1 Mei bekend, want blijkens de laatste berichten trekken de Russen nog steeds terug en heeft Von Lissingen's leger de Russen in Galicië thans gedwongen tot een voliedigen terugtocht van de Gnila Lipa-stelling. Halicz ligt nu reeds weer een goed eind achter de D.-O. linie en reeds wordt gesproken van de streek van Mariampol, een stad die 15 K.M. Z.O. aan de Dnjestr ligt. „Het leger van Von Lissingen vervolgt den verslagen vijand" zegt het Beriijnsche bericht en het deelt voorts mede, dat de buit sinds Donderdag avond vermeerderd is met 5765 gevangenen, waaronder 11 officieren en 18 machine geweren. Verder stroomafwaarts aan de Dnjestr is volgens het Oostenrijksche bericht, niets ge beurd, Het leger van Pflanzer Baltin krijgt dus na de aanvallen die de Russen daar vóór eenigen tijd herhaaldelijk deden, rust, om straks, als de Russen gedwongen zijn zich ook achter de Zlota Lipa en verder terug te trekken, weer opnieuw aan het algemeen offensief te kunnen deelnemen. „Meer naar het Noorden, aansluitend aan dit front (het Gnila Lipa-front), duren de gevechten nog voort", dus deelt het Oosten rijksche communiqué mede. De Russen hou den dus stand achter dc Boeg doch ook hier wordt door de centralen getracht hen tot het voortzetten van hun terugtocht te dwingen. Niet alleen Von Lissingen maar ookMac- ken's leger schijnt snelle vorderingen te maken. Krasnit is reeds door het leger be~ reikt en bezet. En weder als gevolg daarvan, trekken de Russen ook ten Westen van de Weichsel steeds verder terug en hebben zij Tarnow reeds moeten prijs geven en zijn zij ook ten Zuidoosten van Senno en bij Ilsha terug geworpen door de troepen van den Duit- schen generaal Von Woyrsch. Ook de stad Juzefow aan den Wechsel werd bij de vervolging bezet. Van uit zee komen de vage berichten vanuit St. Petersburg dat in de Oostzee op 2 Juli Om 3 uur namiddag een duikboot met twee torpedoschoten een vijandelijk oorlogschip van het type Deutschland, in de lucht laten vliegen. We moeten voorloopig hier nog een?zet ten en wachten nadere berichten af. Uit Amerika bereikten ons berichten over een moordaanslag die gepleegd zijn zou op de millionair Morgan door een geboren Duit- scher. (Dit laatste onder voorbehoud.) Uit latere telegrammen blijkt dat de dader in den ochtend van 3 Juli met den trein naar Glencove is gegaan, een auto heeft gehuurd en daarmede naar Morgan's huis is gereden. Hij belde en vroeg Morgan te spreken, voor gevend een oud vriend van hem te zijn. Toen de bediende hem den toegang weigerde, hield hij dezen een revolver tegen de borst, duwde hem daarna op zij en drong het huis binnen. Op het geschreeuw van den bediende kwam Morgan door de gang aanloopen en vroeg den indringer wat hij wilde. Als eenig ant woord schoot de man op Morgan, die wan kelde en op een stoel neerviel. De bediende had intusschen een kolen schop genomen en sloeg daarmede van ach teren den misdadiger op het hoofd. Deze had echter nog den tijd gehad een tweede schot af te vuren. De bediende greep den man daarop aan, ontwrong hem zijn wapen en wist hem te overmannen. Middelerwijl kwamen ook andere bedien den toeloopen en telefoneerden om een dok ter. De dader werd in hechtenis genomen en naar Glencove gebracht. Hij weigerde iets mee te deelen en zelfs zijn naam op te ge ven. Een tasch die de dader bij zich had ge had en die bij het huis van Morgan is ge vonden, was met dynamiet gevuld. Beweerd wordt dat de dader gisteren reeds bij het huis van Morgan was gezien. De Engelsche gezant, die bij Morgan de jeuneerde, is getuige geweest van den aan slag. In hoeverre dezen aanslag een politieke be teekenis heeft zullen we moet afwachten. SOMMELSDÏJK. Zaterdagmiddag hadden eenige jongetjes de aardigheid bij den alleen wonenden groentenkoopman Iz. S. alhier door de ruiten te gaan kijken. S. in drift ontstoken, sloeg de ruit stuk en wierp een der kinderen n.l. het zoontje van A. J. Hartensveld de kokende inhoud van een ketel water over het lichaampje, waardoor eenige brandwonden ontstonden en genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De zaak is in handen der politie. De tweede zitting van den Militieraad zal voor dit eiland plaats hebben te Dirks la nd op 15 Juli a.s. Van G. Razenberg is een varken aan vlekziekte gestorven. Door den Rijksveldwachter L. Nagtegaal is proces-verbaal opgemaakt tegen C. H. van Dirksland, wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. Zaterdagmiddag had de landbouwer C. J. Lzn. het ongeluk een riek in zijn hand t? steken. Geneeskundige hulp moest terstond worden ingeroepen. MIDDELHARNIS. M. C. Weber werd met een steen zoodanig tegen zijn hand gegooid waardoor bij geneeskundig onderzoek bleek dat dit lichaamsdeel ernstig gekneusd was. DEN BOMMEL. De collecte voor den ge- wapenden dienst heeft na aftrek der onkos ten opgebracht f 9. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben niet goedgekeurd het besluit tot op hooging der Spuikade en de daarvoor aan te gane geldleening, zoodat thans de aannemer niet door de gemeente kan worden betaald. Ten einde een en ander te beoordeelen heb ben Ged. Staten de verschillende stukken en bestek opgevraagd. Hoewel zij misschien het stakingsrecht niet zullen toepassen schijn- een geheele verandering van den opgehoogt

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1