voor de Znidltollaiidscbe en Keeuwselie Eilanden. Zaterdag 3 Juli 1915 8Ö8le Jaargang N°. 2000. Antirevolutionair Orgaan Eerste Blad. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, OP OEM UITKIJK. Oase Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag, Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Ceat Buitenland bij roornltbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent, SOMMELSD1JK. Adrertentiës 10 cant par regal en */g maal, Eeslames 10 per regel. Bee&aankondigiHg Cent per nagel en */s aaaal. BlenstaanirageB ea Bienstaanbiedingea 50 öent per pla&taiag. Groote letters sa vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dis zij baslaarï Advertemtiën worden ingewaobt tot Dinsdag- en Yrgdagmorgen 10 nar. SS ©tel Restaurant „HET GOUDEN HERT", Gedempte Bocrensteiger 63A, 63B Direct nabij de Hoofdsteeg, DINERS 60 cent en hooger. LOGIES MET ONTBIJT f 1.25, f 1.50 en f 1.75 Tel. No. 10595. Aanbevelend, R. C. F. y. i LEE-Scoiien. Het door ieder aanbevolen adres. VOOÜ HUIS EM HOF, UITGXYBB felefo©» F*«erc©Bis». II Alle §luKkeii voor «Ie Redactie bestemd, Aflverteiitïèis en verdere Administratie franco toe te gegifiea aan desi Uitgever. Als een nachtpit uitgegaan. Men staat er verbaasd over, hoe (li anti-papisten na de aanneming van 't be kende wetsontwerp aangaande aanraking met 't Vatikaan in zake een toekomenden vrede, xich nu muisstil houden. Zijn ze ver legen geworden met der eigen, na xoo'n prachtstemming als in de 2e en ie Earner plaats had. Hebben ie 't ingexiea, dat wie te veel bewijst, ten slotte niets bewijst en dat al hun veronderstellingen die ie 't Wetsontwerp en de Regeering toedichtten in de lucht hingen; dat al hun argumenten in de mist zaten en hun «protestantsche* huiveringen maar larie waren; maar dien den om hier en daar een protestantsch duivenhart door de publieke vergaderingen en meetings wat op te heffen? Heel die actie is als een nachtpit uitge gaan. 't Was een regenlooie wolk. Trouwens niet voor 't eerst en 't zal niet voor 't laatst zijn. In 1853 is zoo'n dito be weging ook totaal mislukt. Heel 't «Protestantsche* Volk kwam toen in beweging tegen een wetsvoorstel, dat zoo eerlijk was als een Nederlandsche rechter en zoo zuiver grondwettelijk, dat men op den keper bekeken geen ziertje er op kon aanmerken, 't Was toen over 't herstel der bisdommen; over 't recht, dat elke religie in Nederland heeft om eigen inwendige aangelegenheden te regelen zooals 't zelf verkiest, 't Was oen zuiver Roomsche zaak, die ten slotte niemand aanging dan de Roomschen zelf. En juist omdat de Roomscheu zich op hun recht beriepen, moest toen heel de Protestantsche actie dood loopen. De Koning liet wel 't Kabinet vallen, maar 't nieuwe dat opstond voerde uit, wat 't vorige had laten liggen, want de bisdommen kwamen er en zijn er nog. Alleen enkele beperkende bepalingen zijn gemaakt, maar die golden toen al de Kerk genootschappen, zoo wel deProtestantsche als de Roomsche. En zooals die actie van 53 doodging, moest deze ook uitsterven, want wat de Regeering nu voorstelde was zoo simpel, zoo duide lijk, dat alleen ingekankerde haat tegen de Roomschen, spoken kon oproepen. En nu hoor je niets meer. De «Protestant sche* fut is er uit. Geen klacht meer over die 82 voorstemmers; geen dreiging tegen 1917geen mok en wrok tegen de Regee ring, die zoo triomfeerdegeen nijdige woor den meer aan 't adres der Roomsch-Katho lieken: ze zijn lam geslagen en stemmen in 1917 weer dapper op mr. Patijn, waar 't Schouwen en Duivelandbetreft met Flakkee. Wat bij velen der heeren ook vergeten wordeniet, dat ze in der hart liberalen zijn, anti-clericalen, wars van de Coalitie, vol lof voor de Concentratie. Voorstanders der Vrijzinnigheid, die liever met de Loge en de Dageraadsmannen goede vrinden blijven dan met hen, die 't Geloofbewaren en de Kerk liefhebben. V' Vredegeroep. De Duitsche Sociaal-Democratische Partij deed een roep uitgaan tot vrede en 't hoofd orgaan is geschorst door de Regeering. Een trilling gaat door onze Socialistische gelederen, schrijft «Het Volk*, over zulk een stout, maar nochtans edel werk. De Nederlandsche Socialistische gemoederen zijn er van aangedaan. Lees eens: «Blijder boodschap kon ons nauwelijks worden gebracht. «Een storm van geestdrift ging gisteren «op uit de vergadering van vertegenwoor digers der Nederlandsche arbeidersbewe- »ging; bij 't vernemen van deze vredebood- »8chaponze Duitsche partijgenooten kunnen »er zeker van zijn dat zij over heel de »wereld ontroering en innige vreugde heeft gebracht.* Nu behooren wij ook voor een klein portie tot die »heele wereld,* maar dan mag »Het Volk* met ons gerust een on gunstige uitzondering makenwant we voelen in ons binnenste nog geen grein ontroering en nog veel minder vreugde; we voelen kort en goed gezegd, niks. Wat schiet dat nu op, of een partij op haar bureau zit te schrijven en to vragen of er asjeblieft toch eens vrede mag komen. Zoo'n geschrijf beteekent dan pas wat, als ze aan de Socialistische soldaten in de loopgraven toevoegt; »En jullie de loop graven uit.* «Jullie de wapens neer en naar huis gekomen.* «Jullie ophouden met vechten, al wordt je ook wegens dienst weigering doodgeschoten.* Afgedacht of de jongens het doen zouden. Dat de Duitsche regeering de «Vorwiirts*, het Hoofdorgaan schorst, is nochtans niets bijzonders; niet om dat geschrijf over vrede zal ze dat gedaan hebben, want tegenover die weinige miliioenen Socialisten, die dan nog zouden luisteren naar 't vredegeroep van hun hoofdorgaan, staan nog veel, veel meer miliioenen, die liever aan de Regee- ring overlaten het juiste oogenblik te kie zen voor vredesluitiDg, zoodat het bloot geroep om vrede door de Socialistische Pers toch overstemd zou worden door andere groepen. De Duitsche Regeering heeft in dezen oorlog een volgzame Pers, en dat is noodig, waar zoo hooge belaDgen op 't spel staan sinds 1 Augustus 1914. Maar dat de «Vorwiirts* geschorst wordt, ligt em onzes inziens alleen hierin, dat dit Blad onbekwaam is om de gevolgen te overzien van een vrede op dit oogenblik. Als er sprake is van vrede komen er inter nationale en diplomatieke vraagstukken aan de ordekomt er een wereldcongres over dien vrede meesprekenkomen er tongen los op den Balkan en in Italië; in Enge land en Japan (denk om Kiautsjau dat genomen is door de Japanners); in Rusland en Amerika: Hoe kan nu een partijorgaan die dingen breed bekijken. Want ja! men kan wel roepen: Vrede! Vrede! maar de internationale vorhoudingen zijn te inge wikkeld geworden, dan dat die door een hoofdartikel in een Socialistisch orgaan door een manifest hunnerzijds, worden ontward. Onze meening is, dat in dit stadium van den oorlog, de vrede alleen en uitsluiteud kan komen door doorzetten van den oor log. Alleen op 't slagveld kan de vrede go teekend worden, niet ,op een Persbureau vau de «Vorwiirts.* XLVI. (Slot Burgemeester wéét dat-ie laat is. Vaste gewoonte is dan ook, dat hij ge haast binnenkomt, met één algemeenen forschen groet allen tegelijk de maat zij ner burgemcesterlijke belangstelling volmeet recht doorloopt naar den presidialea zetel, secretaris die reeds 'n kwartier achter z'n papieren verschanst zit vluchtig de hand drukt,, plaats neemtvooraan op den broe den stoel, elleboogpunten op tafel, kin in de handpalmen, de vingers goedkeurend glijdend langs de pas geschoren wangen en dat hij dan pas met kennis van personen de tafel rondziet, de plaats ne mende leden in 't gelaat. Zoo gaat het ook thans weer. En eerst als zijn oogen spiedend langs de dertien zetels gaan, krijgt hij erg in de weggedoken gestalte van den liberalen ve teraan, door twee forsche en pientere par tijgenoten geflankeerd, wijl 't zaak is op allerlei lichamelijke en geestelijke «inciden ten* verdacht te zijn. Van Haalst zelf merkt niets. Geen sterveling kan zeggen of die on beweeglijke, weggezakte gestalte slaapt of wakker is, ja alleen 't éven bewegen der borst toont dat zij nog levend is en niet dood. 't Is dan ook niet zonder kras protest van huisgenooten en buren, dat 'n paar stoere kruiers het afgeleefde raadslid daar straks in dokterskoetsje heschen. >'n Schandaal 1* bromde 'n Patrimoni um-man die langs de straat heggen schoor. «Ze benne gek* verklaarde 'n werkster, die [de stoep dweilde en 't getop aankeek. Maar Van Haalst had zelf gewild. «Zoo'n ouë man móés-je z'n zin geven,* verklaarde de kleindochter in den buurt- winkel, anders wind-ie zich op en dan kan-ie zoo dood blijven, heit dokter ge legd*. lïotterdai». Burgemeester begrijpt de truc. Lichtelijk trekken even zijn schouders, Hij voor zich is «neutraal*, heeft altijd eerlijk tusschen de partijen iu gestaan, wou zelfs nooit candidaat zijn, omdat-ie dan 'n partij vóór en tégen zich krijgen zou, wat-ie juist niét wou. Beginsel-bezwaar had hij niet. Maar van 't jaar, ja met ai die oor logsellende, had-ie liever géén kermis ge had dat wil-ie wel weten en dat nu de kermis-drijvers zoo'n half dooien man van z'n bed hebben gehaald, om toch hun zin door te draaien, dat vindt hij dun Hij Iaat echter niets blijken. Tastend zocht zijn hand den hamer en even later dreunen er notulen door de zaal. Mededeelingen worden gedaan, Benoemingen hebben plaats. 'n paar onbeduidende voorstelletjes gaan zonder discussie onder den hamer door Dan is 't even stil de pen van den se cretaris krast, burgemeester bladert in z'n papieren. «Thans is aan de orde 't adres vau den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, ge steund door dien van de Geref. kerk en verschillende corporatiën verzoekende ook dit jaar met het oog op de bizondere tijds omstandigheden de kermis niet te laten doorgaaD. Het prae-adviea van B. en W. gelijk het met redenen omkleed voor de leden ter visie gelegen heeft, luidt om bedoeld ver zoek in te willigen. Ook de tegen-adres sen zijn voor ieder ter inzage geweest verlangt iemand het woord Achter de balie schuifelt publiek, 't Staat er in drommen gedrongen. Tot in de deur rekken zich roode kop pen in spanning nu het nationale gevaar ook hun geliefde vaderstad bedreigt en 'n nieuw geslacht bezig is de oude palen te verzetten en van de goede zeden der va deren af te wijken 'n Kermis voorstander heeft het woord. Alle bekende motiefjes worden bijeen gezocht om de onschuldige kermis te red den uit de handen harer vuigo belagers. Al sprekende windt de man zich op en als bij 'n perroratiehoudtoverfariseeuwsch gehuichel en uiterlijken schijn van gods dienst, eindigend, slaande met kracht op zijn stijfgestreken overhemd «Maar God mijne heeren 1 ziet het hart aan -dan gromt het goedkeurend onder 't publiek en 'n jong heertje, ver over de balie naar voren geleund, alles vergetend, klapt enthoe- siast in de handen. Burgemeester kijkt gramstorig op. «Indien nog eenmaal teekenen van goed of afkeuring worden gegeven, laat ik di rect de publieke tribune ontruimen* zegt hij streng. Publiek, dat burgemeester kent als «goed maar niet gek* staat steevast en stil Andere verdedigers volgen, «Nog iemand het woord Een der anti's houdt eon kloeke rede tegen de kermis, waarin kalm maar lo gisch al de redeneeringen der voorstanders worden ontzenuwd en uiteengerafeld, waarin 't getuigenis hunner eigen partijgenoten wordt geciteerd en die hoog-ernstig ein digt «Maar, mijne heeren 1 't Is thans niet de principiëele vraag, die u ter oplossing is gesteld. Thans gaat het slechts hierom, in dit oorlogsjaar, nu God met zijn oor- deelen op de aarde is nu eiken dag dui zenden onzer medemenschen op zoo ver schrikkelijke wijze omkomen, thans de schrille wanklank van gehos en gejoel, van dolle dronkenschap en bestialiteit op onze straten niet toe te laten Van Haalst is nu ook wat wakker. Telkens schudt zijn oud hoofd en hij mompelt ik ben voor de kermis ik ben er voor.* Ea hoe verder de ander sprak hoe heftiger hij bij zichzelf werd «Ik ben er toch voor De twee paranymfen naast hem glim lachen zelfvoldaan laat die anti's nu maar kletsen, de neuzen zijn geteld en ziJ zullen wafels eten op de kermis De beraadslaging wordt gesloten. Alle leden wachten nu in spanning Van Haalst wiebelt opgewonden in z'n zetel en mompelt nu zoo dat zelfs de «tri bune* hot hoort en fonkeloogend glim lacht van pret«Ik ben er toch voor «In stemming, mijne heeren komt thans het voorstel van B. en W. ter inwilliging van het verzoek door de kerkeraden en corporatiën straks genoemd aan den Raad gedaan*. «Ik ben er toch voor mummelt weer zachtkens het «levende lijk*. Plotseling zien de twee, die hem lijf- staffierden elkaar onthutst aan, door één dezelfde gedachte verschrikt Snel beraadslagen ze samen. Dan buigen ze zich elk van z'n kant naar Van Haalst over en praten rad aan zijn oor. Maar de oude wordt gemelijk Ze hoeven hém niet teleerenhoe-ie stem men moet als 't over de kermis gaat, daar is-ie vóór, dat weet toch iedereen waarom laten ze 'm niet met rust De stemming gaat door over het voorstel van B en W,géén kermis dit jaar. «Vóór stemdon de anti's. «Tegen de andersdenkenden «Van Haalstklinkt het luid. De oude is mobiél 1 Als die anderen naast hem dan 't vaandel ontrouw" worden, hij blijft de kermis trouw, hij is er vóór «Vóór de lippen schuiven er het woord je uit, maar het is duidelijk hoorbaar. Groote beroering op de tribune 't Sist, het raast, het vloekt er en heftig bewogen stroomt het publiek naar buiten. De Raad kijkt beduusd. Zelfs de anti's die het gevaar hadden gezien noch bevroed, geloovea hun ooren niet Nu zal er tóch geen kermis zijn, dank zij de stem van het «levende lijk* Alleen Van Haalst zit rustig pal staander bleef hij tot 't laatst vóór I Van de inspanning raakt hij weer aan 't soezen, wordt half wakker als burgemees ter aan 't eind hem noemt, daDk zegt voor zijn ijver en toeweiding en hem nog een rustigen ouderdom wenscht Van Haalst begrijpt, dat het hem geldt En dat het zoo iets als een wensch is waarop een wederwoord past «Ja, ja burgemeester van 't zelfde enne plezierige ker mis Forsche hamerslag maakt een eind aan de merkwaardigste raadszitting, door Meer- stein in jaren beleefd UITKIJK. Iets over inktvlekken. In het „Wkbl. voor de Ghraphische Vakken" wordt een middel aan de hand gedaan om inktvlekken door electriciteit te verwijderen. „Onder het met een inktvlak bedorven pa pier wordt een zinkplaat gelegd, die verbon den is aan een pool van- een paar galvani sche elementen. „Met een stak kool, aan de andere pool verbonden, wordt nu langzaam over de vlek gestreken, die eerst met wat vochtig kool poeder is bestrooid. „Binnen korten tijd ziet men de vlek ver- bleeken 't papier wordt tusschen voch tig vloeipapier opgestreken, en niemand zal u meer zeggen waar ge een inktvlak hebt neergegooid! De chemische werking van den electrischen stroom heeft het hare gedaan, en de inkt door de vorming van hyperchloride kleurloos gemaakt. „Reeds heeft deze nieuwe methode bij het reinigen van manuscripten en oude hand schriften merkwaardige resultaten opgele verd", Duurzame inkt voor het nummeren in boomgaarden. Bij 1 liter kokend water voe ge men 2 decagram fijn gestooten schellak en even zooveel gezuiverde porax. Men doet het schellak en de porax telkens met kleine hoeveelheden in 't kokende water om de porax geheel maar 't schellak niet heelemaal te doen oplossen. Daarna giete men 't wa ter zorgvuldig door een linnen doek, al de deelen van 't onopgeloste lak blijven daarin achter. Het doorgezeefde water is nu een soort van vernis geworden, waarmede men zeer goed schrijven kan. Om nu deze vloei stof zwart te maken, neme men zwartsel en wrijve het met het verkregen vernis fijn. Dewijl men dezen inkt niet lang kan bewa ren moet men geen te groote hoeveelheid ineens maken. Met dezen inkt schrijve men op 't hout en late het geschrevene drogen. Regen noch sneeuwwater zullen het uitwis- schen. Dit kan alleen met zeepsop geschie den. 0— Rooken. „Moleschot" geeft de volgende wenken aan rookers. 1. Rook niet vóór gij volwassen zijt (jon gelui moeten niet voor zichzelf uilmaken of zij wel of niet volwassen zijn). 2. Rookt 'matig, d.i. niet veel meer dan 15 gr. tabak 'per dag of ongeveer 4 sigaren. 3. Rookt nooit vóór het ontbijt rookt hoogs tens één sigaar vóór het koffie-uur. Na het gebruik van den maaltijd is het rooken beter te verdragen. 4. Let er op, dat ge den rook steeds vol komen uitblaast. 5. Rookt niet te snel, houdt de sigaar of de pijp niet voortdurend in den mond, maar neemt telkens een trekje. 6. Kauwt, bijt of zuigt niet op uw sigaar. 7. Rookt het laatste eindje van uw sigaar niet te ver op. 8. Rookt niet onder het loopen, werken fietsen of dansen. 9. Rookt geen of weinig sigaretten. 10 Zorgt extra goed voor de reiniging van uw gebit en uw mond. Doet dit vooral 's avonds voor het slapen gaan. 11. Zoo gij gewend zijt onmatig te rooken tracht u dan in dit opzicht te verbeteren, maar in elk geval, laat het rooken nu en dan eens geheel of bijna geheel. Wanneer men b.v. elke maand gedurende drie dagen er in slaagt niet of slechts één niet te groote si gaar te rooken, is men nog niet aan het ta baksgebruik verslaafd. 12. Let niet alleen op de hoeveelheid, maar ook op de qualiteit van hetgeen gij rookt. 13. Rookt steeds in goed geventileerde vertrekken, hinder anderen niet met uw rook vooral niet jonge kinderen. Verblijft niet in zeer rookige lokalen. Rookt nooit op uw slaapkamer. 14. Rook niet zoo gij van het vrouwelijk geslacht zijt. Behalve dat het rooken nadee- lig is voor de zwangere en zoogende vrou wen, betreft dit laatste een gevoels-quaes- tie. 0— Verstopte Gootsteenen. Hierover schrijft de Haagsche Post het volgende Hoe menigmaal geniet men niet, bij ver stopping van den gootsteen in de keuken, of van .andere pijpleidingen, van de geuren van 't vuile water, dat niet weg wil loopen. Dan moeten de werklui er aan te pas ko men en soms de geheele zaak worden open gebroken, terwijl men in dien tusschentijd maar moet zien, hoe den afval kwijt te ra ken. Hier brengt een eenvoudig apparaat, welks aanschaffing binnen elks bereik ligt, uitkomsthet verwijdert elke verstopping, hoe groot de afstand zij van de plaats waar het apparaat wordt ingebrachtdoor iederen knik of kronkel van de afvoerbuis gaat het heen doorsnijden of stukhakken van de bui zen is onnoodig. Het apparaat bestaat uit een lange spiraal van metaaldraad, die des noods door aanzetstukken kan worden ver lengd. Aan het einde bevindt zich een soort van kurkelrekker. Men verwijderd de schroef- dop, die zich bevindt aan het ondereinde van den zwaanshals, welke steeds in de af voerbuis is aangebracht, brengt het kurke- trekker-einde van de spiraal daarin en schuift haar doorduwend en draaiend dieper. Is de plaats der verstopping bereikt, dan schroefd zich de kurketrekker in de versperring, en, al naar den aard, wordt deze in stukjes ge broken, of kan als één prop door trekkend draaien (steeds in dezelfde richting) worden uitgetrokken en met de spiraal verwijderd. De buigzaamheid van de spiraal doet haar gemakkelijk alle bochten volgen. 0— Zuiver drinkwater. Het is een zeer ver spreide meening, dat verdacht water door toevoeging van alcohol ongevaarlijk zal wor den. Dit is ook inderdaad waar, mits men meer dan 60 pCt. alcohol toevoegt. Doch dan is het mengsel geen water meer maar ver dunde alcohol. Wijn doet zijn plicht hiet

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1