OFFICIÉÉL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERKQQPINGEN. UITSLAG VERKOOPING. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. militie. in kendmaIing. sommelsdijk. De antirevolutieonaire kies- vereeniging alhier heeft op voorstel der vrijzin nige om de verkiezing zonder strijd te doen passeeren enkel de aftredende antirevolutie onaire raadsleden candidaat gesteld zoo dat heden bij enkele candidaatstelling zijn gekozen de heeren W. van Beek (a.r. weth.) m. Joppe (I) A. A. Mijs (1) en J. Timmer man Mzn. (a.r. weth.) nieuwe TONGE. Zondagmiddag had het ruim 3-jarig kind van P. v. d. D. het onge luk in de Kerkgracht te vallen, maar wist zich zelf er uit te werken. oude tonge. pc door dc Wed.-Verce- ïigiug jngesleldj examen ter verkrijging ièncrë-dkje". v|a bekwaamheid van de gemeen- CieaaminisTatie werd onder een 57 heeren Teir diploma' uitgereikt 'waaronder de heer j. m. van Wijke alhier. dirksland. Tijdens het onweder van j.l. Vrijdag werden buiten de Gemeente enkele boomen door den bliksem getroffen. stellendam. Maandag kwam alhier aan per Marinevaarluigen een afdeeling grena diers van Brielle. Ze vertrokken direct naar Ouddorp, De vaartuigen keerden daarop terug naar Hellevoetsluis. goedereede. Heden Woensdag zal al hier voor het eerst het z. g. Regeeringsbrood verkrijgbaar worden gesteld. Er zijn voor meer dan 400 personen kaarten aangevraagd. ouddorp. A.s. Donderdag 1 Juli zal de Raad dezer gemeente bijeenkomen om be slissing te nemen inzake de benoeming van eene Onderwijzeres in de nuttige hand werken. hellevoetsluis. Vrijdagmiddag woed de boven deze gemeente een hevig onweer waardoor geen persoonlijke ongelukken wer den veroorzaakt. Van den landbouwer K.D. werd een jong paard in de weide door den bliksem gedood. stellendam. In de afgeloopen week zijn door 30 vaartuigen aangevoerd 24.500 kg. garnalen a 10 cent per kg. Naar het buiten land werd door visschers 5000 kg. verzon den. Prijzen der vorige week f 2.40-6 per mand. goedereede. Door de Noordzeevisschers is de vorige week een flink weekgeld verdiend daar tot ruim f 150 per vaartuig werd besomd. Met de enkele garnalen visschers gaat het in den laatsten tijd ook nog al wel daar de vangst soms tot 150 kilo garnalen per getij bedraagd; de verzending naar Engeland we der geregeld doorgaat en de prijs middel matig is. nieuwe tonge. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend: dat het hulptelegraaf- en hulptelephoonkan foor te Nieuwe Tonge met ingang van 1 Juli op werkdagen zal zijn opengesteld van 8 voorni. tot 1 nam., 2 tot 3 en 5.30tot 7.30 nam. nieuwe tonge. Donderdagavond half zeven uren zullen Kerkvoogden der Herv. Gem. alhier verhuring houden van zilplaal- e n in de Kerk. hellevoetsluis. Door de gecombineerde kerkeraden der Geref. Kerken van Nieuw- Helvoet en Hellevoetsluis is liet volgende tweetal opgemaakt, waaruit een keuze zal worden gedaan om te komen lot het beroe pen van een leeraar voor beide gemeenten n.l. Ds. P. Warmenhoven, van Aarlanderveen en Ds. G. v. d. Zanden van Renkum. per telegraaf. Alleen Ier zee ia dit hcteenige nieuws dat een OostumylraalitiOnderzeecfri het Noom|t^ii8 jtié Adria ItaliaanscM Horpecfoóoot' heë en,iafc-~zi-ftken- gebracht.- - Onderzoek betreffende voorgeoefendheid. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat weldra zal plaats hebben, het-^pnderzoek t oj-bgt v e r werverwwati- hef v&|wij|s "bitreifende het voldoen aan de eScpen vat) ydof geoefendheid, bedoeld in art. 7*0 der Mllitiewet. iottfiiièljdijt, dqu 28 Juni li>l!5} lie Burgemeester vojurnpemd, "i BOEMAN. ]RijÈsk<birfng van Dekhengsten. JGSjMsft^-ln WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in dit najaar de Rijkskeuring van tol dekking bestemde heng sten, voor zooveel deze Provincie betreft, zal gehouden worden, als volgtte Leiden op 19 October, Rotterdam op 20 October, Dirksland op 21 October; Dordrecht op 18 November. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op den inhoud der artt. 4 en 5 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1901 (Staatblad No. 204), gewijzigd bij Ko ninklijke Besluiten van 3Februari 1902(Staats- blad No. 15) en 6 November 1900 (Staats blad No. 278), Ier uilvoering van de artt. 8, 11, 13, 19 en 21 der Wet op de Paardenfok kerij 1901, luidende als volgt: AKT. 4. Tol de najaarskeuringen worden toegelaten alle hengsten, die ten minste 2 jaar oud zijn. Tot (Te voorjaarsketiringeu worden alleen toegelaten a. hengsten, die daartoe aangewezen zijn bij de najaarskeuringen van het vooraf gaande jaar; h. hengsten, die volgens een schriftelijke verklaring van een geëxamineerden vee arts wegens ziekte niet op de najaars keuringen van het voorafgaande jaar hebben kunnen komen c. hengsten van 3 jaar of ouder, die uit het buitenland of uit eene andere pro vincie ingevoerd zijn na de najaarskeu ringen van het voorafgaande jaar d. driejarige hengsten, die de eigenaars of houders om aannemelijke redenen, ter beoordeeling van de provinciale rege lingscommissie, niet als tweejarige in het najaar te voren lieten keuren. Art. 5. De eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, is verplicht daarvan ten minste 3 weken vóór de keuring vrachtvrij een schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den secretaris der betrokken provincialeregelingscommisie, met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzon dere kenteekenen van den hengst, be nevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboek- nummer; c. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders- als van moeders zijde en naam en woonplaats van den fokker. Een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, wordt van de keuring uitgesloten tenzij de commissie geen bezwaar tegen toe lating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring een som van f 10,— bij voornoemden secretaris stort. 'Inschrijvingsbiljetteji voor dc keuringen zullen op vrachtvrije, schriftelijke en onder teekende aanvragen aan eigenaars en hou ders" van hengsten versterkt worden dooi den secretaris der provinciale regclingscom- missie, den heer J. C. Roodzant Kzn., Val- kenboschlaan 40 te 's Gravenhage. Sommelsdijk, den 28 Juni 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, lz. GEELHOED.BQUMAN. Onze zeventienjarige dorpsgenoot A. Westdijk heeft zich vrijwillig in militairen dienst begeven en is Dinsdagmorgen ver trokken om bij zijn garnizoen te Eindhoven te worden ingelijfd. De najaarshengstenkeuringen zullen ge houden worden te Dirksland op 21 Octo ber a.s. Onze vroegere dorpsgenoot de heer D. C. O. Boekhoven thans ambtenaar ter se cretarie te Hasselt (O.) is benoemt tot ad ministrateur van het Provisoren en Weezen- ambt aldaar. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen L. M. te Melissant wegens overtreding van de visscherijwet. Door de Rijksveldwachter J. Damen is proces-verbaal opgemaakt tegen C. P. te Dirksland wegens overtreding van het Mo tor en Rijwielreglement. Van de 19 lotelingen dezer gemeente, lichting 1916, die geen vrijstelling hadden, zijn slechts twee afgekeurd n.l. Piefer Vroeg- indeweij en Aren Vijfhuizen Phz. M1DDELHARN1S. Door de Antirev. Kies- vereeniging Nederland en Oranje zijn voor den gemeenteraad als candidaten gesteld, de heerenj. H. Zeedijk, S, Zeedijk, C. Alblas en j. C, Born. Terwijl Mej. J. Spee uit Sommelsdijk Zaterdagavond aan den havendijk bezig was zich te oefenen in het fietsrijden raakte zij het spoor bijster, kwam in de sloot te recht en keerde met een nat pak huis waarts. Maandag is alhier ongeveer y4 van de opgegeven bestellingen van de Chilisalpeter aangekomen. Voor Ajuin wordt het nog met graagte aanvaardt, voor vele andere vruchten is het echter te laat. Bij den landbouwer M. van Eek werd èeö kalf in de we de door het hemelvuur gedoocp Aan onze vorige dorpsgenoot C. de' Graaff M. G. zn., te Gouda werd vorige week Diploma uitgereikt tot bekwaamheid in de Gemeente Administratie. HERKINGEN. *Aan Ged. Staten is voorge steld om een wijziging te mogen brengen in liet Bijzonder Reglement van den polder Ond-Herkingen, beoogende het aantal be stuursleden, thans bestaande uit een voor zitter en vier leden, met een lid te vermin deren. De Rijksveldwachter Brigadier Titulair J. van Helden van hier is dezer dagen opge roepen en vertrokken naar een der buurt schappen in de omgeving van Leiden in verband met het aldaar veelvuldig voorko mend mond- en klauwzeer. Donderdag e.k. zullen heel vroeg in den morgen de schoolkinderen per rijtuig van hier vertrekken om onder geleide hunner onderwijzers de reeds aangekondigde voor genomen reis te maken naar Rotterdam en Dordrecht. Evenals vorige malen hebben tal van landbouwers hunne rijtuigen voor de jeugd bereidwillig toegezegd. Thans is ook alhier een aanvang ge maakt met den verkoop van Regeeringsspek en wordt daarvan begrijpelijk genoeg gaarne een ruim gebruik gemaakt. Naast liet gewone brood en het veel gebruikte Regeeringsbrood wordt alhier ook nog door een der bakkers inlandsch bruin- brood gebakken en ten verkoop aangeboden tegen den prijs van 13 cent de K.G. Bij het zware onweder dat j.l. week zich boven onze gemeente ontlaste is de bliksem ook nog in een der boomen van de Hofstede C. Tanis geslagen. Een aldaar gra zende geil bleef ongedeerd. Een kind van P. S. alhier had 't onge luk te vallen en haar armpje zoodanig te bezceren dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Naar men zegt wordt alhier f4 voor de 60 kilo juin geboden, n.l. voor de juin die nog moet groeien. Een wonderlijke wereld tegenwoordig. Van onze Noordzeevisschers verloren de vorige week twee schippers hun netten, wat in deze tijden nog al schadelijk is, daar het nettengaren 20 duurder is dan voorheen. Maandagnamiddag 1 uur marcheerden door onze gemeente een troepje, van onge veer 150 soldaten. Dat „onze jóngens" veel bekijks hadden behoeft geen betoog. Ter opheldering van ons laatste verslag zij nog gemeld, dat de tijdelijke Onderwijzeres, Mej. de Graaf daarin vermeid, zich daarvoor beleedigd heeft gevoeld, als zou zij de noo- dige bekwaamheid missen om onderwijs te geven in de bedoelde vakken. Ook wij zelf hebben dat gevoeld toen wij dat neerschre ven, doch hebben juist den indruk weerge geven dien wij' van het Dagelijksche Bestuur opvingeiL Gaarne voldoen wij aan haar wcnsch, daar zij zich voor hel publiek daar door beleedigd gevoeld, om mede Ic deelen, dal zij dc vcrcischtc bekwaamheid daarvoor WEL bczil. Wij zullen dus Donderdag over deze zaak wel meer hooren, en hopen dal onze mannen in den Raad geen onzeker ge luid zullen geven bij de behandeling over dit onderwerp. Vrijdagavond dreef de landbouwer Kr. drie vaarzen voor zich uit op den weg langs het Voornsche Kanaal. Bij de aanlegplaats der Vlaardingsche Stoombootmaatschappij maakte een der dieren plotseling een zijsprong en kwam in het kanaal terecht. Hoewel aan vankelijk langs den kant zwemmende, be woog het dier zich later naar het midden. De manschappen van de Torpedodienst di.e het longeval zagen haasten zich een boot te bemannen en met deze brachten zij het dier naar de helling van de Torpedodienst waar het weer gemakkelijk uit het water kwam. De vrijwillige marsch waarvan wij in het vorig nummer melding maakten is Za terdag gehouden. Nadat de deelnemers te half een in den nacht gewekt waren bega ven zij zich om twee uur op marsch. Officie ren die controle over den af te leggen af stand hadden te houden vergezelden den troep, die bestond uit ruim 200 man. De route liep over Geervliet, Heenvliet, Spijke- nisse en verder door Rotterdam waar een uur gerust werd naar Vlaardingen, waar de (roep om ruim elf uur aankwam. De afgelegde afstand was meer dan 50 K. M. Het muziekkorps was later van huis vertrokken en vergezelde den troep vanaf Rotterdam. Met de boot die te 5,30 hier aankomt ar riveerden de jmanschapgen, wien het aan te zien was, dal zij vermoeid waren. Niette genstaande dit, marcheerden zij van de boot naar hun kwartieren in een opgewekten pas. In 't geheel waren [dertien manschappen uitgevallen. Onder de deelnemers waren ook vele vesting artillerie manschappen. Het is een mooie prestatie die ook beloond wordt want aan alle deelnemers wordt een ver guld zilveren een zilveren of een bronzen medaille uitgereikt. VERGADERING van den Raad der Gemeente OOLTGENSPLAAT, op Donderdag 23 Juni. Voorzitter Edelachtb. Heer J. G. v. Putten, Burgemeester. Present de H. H. Wagner, Slis, J. Donker sloot, P. J. Hobbel, W. J. Donkersloot en Jacobs. De Voorz. opent de vergadering. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Wordt aan den' Raad aangeboden dc Ge meenterekening over 1914. Eveneens de rekening der Openbare Be waarschool over 1914. Worden de H. H. P. J. Hobbel, J. Donker sloot en W. J. Donkersloot benoemd om de rekeningen na te zien. De commissie der Langstraatschendijk heeft de rekening 1914 aangeboden. Ontvangsten f 434.93', 2 Uitgavenf38L67 Goed Slot f 53.26', 2 Begroofingscommissie voor de zelfde dijk voor 1915 wordt aangeboden in Ontvangsten en Uitgaven op f392.26'/2. Wordt door de H. H. W. J. Donkersloot en J. A. Slis nagezien en goedgekeurd. Tot leden van het stembureau worden be noemd dhm. Wagner en Jacobs en tot derde lid dhr. J. Donkersloot. De stemming is bepaald op Woensdag 7 Juli a.s. en de herstemming zoo noodig op Donderdag 15 Juli. Tot leden der schatlingscommissie voor de Rijksinkoiustenbelasting worden benoemd de li. II. J. G. van Putten, Jacobs, W. J. Don kersloot en J. A. Slis. ingekomen stukken. Procesverbaal van opname der kas en boe ken van den Gemeente Ontvanger op 12 Juni, waaruit bleek dat in kas was f 430.02. Idem van den Administrateur van liet Groot Armbestuur d.d. 19 Juni. In kas f 1837.52. Ingekomen is een schrijven van de Maat schappij der gasfabriek van Oude Tonge be treffende liet ontslag Camphens, hoewel zij zich niet verplicht acht dil te doen. In den breecle zet zij uiteen, de grieven tegen Camphens. De Voorz. wou liever het rapport aan de leden ronddeelen. Dhr. W. J. Donkersloot wil liefst dal liet wordt voorgelezen, daar juist gevraagd is om de grieven te weten te komen; alsnu wordt het voorgelezen; in liet laatst word! echter te kennen gegeven aan de Maatschappij dat zij na afloop der Mobilisatie nog wel inet Camphens willen onderhandelen over weder indienstneming. De Voorz. wil wel in dien mogelijk van zijn kant ook mede wer ken. Aangezien de Raad echter niets aan de zaak kan veranderen, wordt het rapport voor kennisgeving aangenomen. Verder is ingekomen een schrijven van H. H. Ged. Staten over het heffen van school geld voor Fransche en Duitsche lessen. Ingekomen is een ontslag aanvrage van Mej. A. Boom als Hoofd der Bewaarschool tegen 1 Nov. a.s. Na 30 jaren trouwe plichts betrachting wordt besloten dit eervol te ver- leenen. Niets meer te behandelen gaat de Raad in geheime zitting over. De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Aan de Redactie van de „Maas en Scheldebode". Mijnheer! Uw correspondent te Hellevoetsluis bericht in het laatste no. van uw blad dat door de Sociaal-Democraten alhier candidaten voor de Raadsverkiezing zijn gesteld en dat daar door de godsvrede niet kon worden bewaard. De waarheid is dat er één candidaat ge steld is, terwijl er vier zetels vacant komen. En erbij dient vermeld te worden dat nog geen enkele Sociaal-Democraat in den Raad hier zitting heeft. Verwachtte uw correspondent dat wij nu maar afzien van den strijd? Dat is mij niet duidelijk? Overigens deden wij precies als dc Anti revolutionairen in Vlissingcu en (al van an dere plaatsen, waar zij, niet in den Raad vertegenwoordigd zijnde, eveneens den gods vrede verbraken en eigen candidaten stelden! Wij nemen hel de Anti-revolutionairen niet kwalijk dat zij trachten een zetel te winnen, maar dan is zoo'n bericht als van uw cor respondent over onze „godsvredebreuk" al lerminst op zijn plaats. Dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, H. SCHLQSSER. Hellevoetsluis, 28 Juni 1915. Op Zon- en feestdagen gesloten. (St.ct.). Op Woensdag 30 Juni 1915 des namiddags ten 7Va ure b'i het tramstation te Nieuwe Tonge van ongeveer 50 kuikens, hondekar hondetuig enz. Deurwaarder GROENENDIJK, 9232 Op Woensdag 30 Juni 1915 des namiddags ten 3 ure te Middelharnis aan het Spuij.ten verzoeke van den heer Curator in het fail lissement van A. van der Ham van meubi laire en andere roerende goederen. Deur' waarder GROENENDIJK. Op Woensdag 30 Juni 1915, 's avonds 6 uur, te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin, afslag, van: 13, 27, 70 H.A. (28 Gem. 273 R. V. Maat) vruchtbaar Bouwland, te Melissant, in den polder Nieuw-Kraaijer, nabij de haven van Dirksland, kad. Sectie| A. nommers 5, 6, 7, 8, 9, 10 en 11, in 7 per ceelen en in combinatiën. Vrij van huur en te aanvaarden blootschoof 1915. Notaris VAN DER 3LUYS. Donderdag 1 Juli 1915 afslag, des avonds 6 uur te Stellendam in het logement van Troost, van 3.38.60 Hectare of 7 Gemeten 112 R. V. Maat bouwland te Stellendam in Kavel 38 van den Eendrachtspolder, kadas ter Sectie C nos. 66 en 65. in 6 perceelen en in combinatiën. Notaris VAN DEN BERG. Op Vrijdag 16 Juli, 1915, 's namiddags half drie uur, te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, van verscheidene perceelen tarwe, haver en erwten. Breeder bij biljet omschreven. Notaris VAN DER SLU1JS. STELLENDAM. De perceelen bouwland gelegen in Kavel 38 van den Eendrachtspol der, eigendom van Mej. de Wed. P. Nieuw- land. Gestel te Apeldoorn, zijn op 24 Juni ingezet als volgt: Perceel 1 door Matlh. van Lenlen Gz. (e Stellendam, ter somma van f 1170. Perceel 2 door den zeilde Ier somma van f 1165. Perceel 3 door Jacob Griiiwis J.Krz. Ie Guddorp Ier somma van f 1070. Perceel 4 door Pieter Biemond le Stellen dam, ter som ma van f 1015. Perceel 5 door Cornells Roon Az. te Stel lendam ter somma van f 1015. Perceel 0 door denzelfde ter somma van f 1015. Totaal f 6450. Overleden: Jacob Hartog 73 j. cchlgenoot- van Jacoba Koudijzer. DIRKSLAND. Geboren He.idrika d. v. Pieler Leendert van der Wekke en Catharina de Visser. Dirkje d. v. Adrianus de Ruiter en Trijntje den Hol lander. Leennert z. v. Cornelis Kasteleijn en Elizabeth van Broekhoven. Adrianus z. v Pieter Jacobus Grootenboer en Pietronella Diep'enhorst. Adriaantje Cornelia, d. v. Adri anus Ardon en Maatje de Jong. Adrianus z. v. Wniein Zoon en Arendtje Lampert. Krijn Daniël z. v. Beije den Baars en Anna Arentje Soldaat. Paulus, z. v. Jan Corneis, Zorge en Neeltje van Putten. Jacoba d. v. Pieter Johannes Palingdood en Willetnina Grevenstuk. Bouwdewijn z. v. Johannis Ge- rardus Noorddijk en Pouwlina de Jong. Overleden: Johannis Labeur, oud 24 jaar. Ondertrouwd: Willem de Ruiter j. m. oud 28 jaar Elizabeth Poortvliet j. d. oud 23 j. Leendert Both j. m. oud 24 j. eu Willemtje de Ruiter j. d. oud 21 j. Gehuwd Pieter Johannis Palingdood j. m. oud 19 jaar en Willemina Grevenstuk j. d. oud 22 jaar. Bastiaan Holster j. m. oud 24 [aar en Johanna Boogert j. d. oud 24 jaar. Leun Bal j. m. oud 24 jaar en Aagje Witte j. d. oud 29 jaar. Jacob van Oostende j. m. oud 21 jaar, en Jannetje Klapmuts j. d. oud 21 j. Ernstig spoorwegongeluk. Vrijdagavond is de (rein 146 van de S.S., die oniöu.Srn. uit Zwolle in de richting Utrecht was ver trokken, even voorbij de spOoiwegbrug over den ljsel, bij Hattemerbroek, ontspoord. Van de reizigers zijn drie militairen ge wond en is 1 militair, genaamd J. Snedema, gedood. De gewonden en de doode zijn naar Zwolle overgebracht. De reizigers, die zich in den trein bevon den, hebben met een liulptrein, van Utrecht gezonden, hun reis vervolgd. Deze trein is vannacht half-één van Utrecht naar Rotter dam vertrokken. De agent van politie 2de kl. J. Eggens te Rotterdam, die vannacht te halftwee met den hulptrein uit Utrecht aan het Maasstation al hier aankwam, was een der passagiers van den trein, waarmee het ongeluk is gebeurd. Hij deelde mede, dat er één derdeklasse rijtuig is ontspoord, welk rijtuig flink bezet was met reizigers, meest militairen. Dit rijtuig, dat omsloeg, behoorde tot het gedeelte van den trein voor den Haag be stemd. Eggens werd aan den linkerpols gewond En evenals hij kregen verschillende andere passagiers uit dien wagen kwetsuren van lichten aard, die op het station Hattemer broek onder meer door militaire doktoren verbonden zijn. De gedoode soldaat J. Snedema, was af komstig uit Engwierum (Friesl.). Van een der gewonde soldaten is een been gesplinterd een ander is een voet afgereden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk kon men ons nog niet inlichten, schrijft de N. R. Ct. Over het spoorwegongeluk te Hattemer broek vernemen we nog nader hoe een mili tair, landweerman, Semeda uit Sexbierum, die in het omgekantelde derdeklasserijtuig had gezeten, door den schok met de beenen door een der ruiten naar buiten was geslin gerd. Op hetzelfde oogenblik kantelde het rijtuig en raakte een zijner beenen onder het rijtuig, met het noodlottige gevolg, dat dit lichaamsdeel werd afgekneld. De ongelukkige stierf onderweg naar het station Hattemer broek, waarheen hij vervoerd werd. Een heer, cfie tegenover hem zat, werd ernstig aan de hand gewond, doordal hij door den schok met de hand door een ruit sloeg. Hij gevoelde naar hij verhaalde den zandgrond en kon daarbij tevens con- slalccrcn, dat de ontspoorde wagen nog een cindswcegs werd voortgesleept. (Deze heer een reiziger uit Utrecht, was ook in den trein geweest, waarmede liet ongeluk bij Beilen gebeurde). Vier rijtuigen werden uit de rails gewor pen een lag geheel op zijde, de andere wa ren 1 bagagewagen, 1 e-rijtuig en 2 A.B.- rijtuigen. Vijf of zes personen zijn licht ge wond. De zwaartst gewonde werd per trein naar Zwolle gebracht, terwijl deandeienper auto daarheen werden vervoerd. De treinenloop was geheel gestoord, zoo dat de reizigers van en naar Zwolle te Hat temerbroek moesten overstappen, om hun bestemming te bereiken. In den trein bevonden zich een militaire arts en een pleegzuster, zoodat onmiddelijk geneeskundige hulp kon worden verleend. Overigens kwamen, zoowel uit Zwolle als Hattem en Wezep, doctoren ter hulpe ge sneld, terwijl mede een zestal verpleegsters uit Zwolle per auto aan kwamen. Een gedeelte van den trein was op het goede spoor, terwijl het 3de klasse rijtuig met het voorste gedeelte op dat naar Apel doorn stond, waarop ook de laatste wagons stonden. Te vroeg omtrekken van den wis sel moet dus als de oorzaak van den ramp worden beschouwd. De adjunct-chef V.(erloop) een jonge man zou dan ook hebben bekend, dat het onge luk aan hem te wijten is. Hij haalde de wissel te vroeg over, om de achter den sneltrein komende locaaltrein naar Hattum gelegenheid te geven om te passeeren De man is radeloos. De namen der gewonde militairen zijn B. Groeneveld uit Sledum, K. Vos uit Roo- deschool en W. Toeters uit Daarle. De toe stand van de drie gewonden, waarvan twee zeer ernstig, is over het algemeen gunstig tpsftöte mep. Naar aanleiding van het spoorwegongeluk dat gisterenavond bij Hattemerbroek nabi Zwolle is voorgevallen, heett de minister van waterstaat, dr. Lely, vergezeld van den voorzitter van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, den heer E. H. Stieltjes, naar Zwolle begeven. DIRKSLAND. Ds. Steenbeek heeft een be roep ontvangen naar de Herv. Gemeente te Drieaem, (Friesland). HERKINGEN. Donderdagavond e.k. des avonds half acht bestaat in de consistorie der N. II. Kerk gelegenheid tot aangifte van kinderen voor de op e.k. Zondag plaats hebbende be diening H. Doop. SOMMELSDIJK. GeborenLieven, zoon van Pieter Groe nendijk en Maatje Knöps. Neeltje, d. v. Leen dert'Wielhouwer en Maria Visser. Overleden: Cornelia van 't Hof, oud 21 jaren, wonende te Ouddorp, d. v. Klaas van 't Hof en Jacomina Looij gehuwd met Pieter Bakelaar. MIDDELHARNIS. Gehuwd: Jan Grootenboer 27 j. en Jacoba Blok 28 j. NED. HERV. KERK. TwaalftalTe Meppel (vac-J. Hoogenraad), P. van Bruggen te Uithuizermeeden, J. F. van üuyne te Spijkenisse, J. G. W. Goedhard te Windesheim, J. D. Jansen te Nieuwvliet, P. M. de Jong te Nijverdal, C. D. van Nop pen te Nieuwe Pekela, Corn. J. van Paassen te Delfzijl, Dr. J. Rieinens Jr. te Dedemsvaart, W. P. le Roy te Sloterdijk, J. A. van Selms te Grijpskerke, P. J. Steinz te Goes en M.J. A. de Vrijer te Odijk. BeroepenTe Veenendaal (vac-J. de Bruin), F. Kijftenbelt te Leerdam. Te Barneveld (vac.-L. van Mastricht), J. G. Dekking te Mont- foort. Te Poortvliet, J. W. Verschoor te Bleiswijk. Te Schore en Vlake,J. L. Klomp te Meeuwen. Aangenomen Naar St.Oedenrode, A.Daran, pred. bij de Herv. Staatskerk van België te Antwerpen, tijdelijk verblijvend te Wassenaar. Naar Giessen-Oudekerk c.a., H. van Dijken Gzn., cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Ottoland en voor Bieskens- graaf en Hofwegen, H. van Dijken Gzn. te Utrecht. Voor Schoonoord, O. S. Jellema, cand. te Groningen. Voor Gorinchem (vac.-j. J. C. van Toore- nenbergen Azn.), J. H. F. Remme te Oud- Beierland. Voor Rouveen, P. Kuylman te Lunteren GEREF. KERKEN. Zestal: Te Leiden (vac.-wijle» A. Roorda) A. van Andel te Hilversum, J. van den Berg le Fcijenoord, Dr. K. Dijk te Rijswijk (Z-H.), R. W. Huizing 1c IJnuiidcn, J. L. Schouten le Arnhem en R. M. Westerin'k le Vclp. Tweetal: Te Eimucrcompascuutn, D. van Dijk tc Kuijpc en C. J. dc Kruytcr te Oost- kapcllc. BeroepenTe Waardhuizen c.a., W. Wee- ner te Vianen. Te Genderen, H. L. Both te Eindhoven. Te 's Gravenmoer, P. van Hoven te Krimpen a.d. Lek. Bedankt: Voor Batavia, Joh. C. Brussaard te Meppel. Voor Wolvega, H. Hummelen te Haarlemmermeer. (O.z.). Voor Krommenie. H. L. Both te Eindhoven. Voor Veenwoudsterwal, H. Haspers te Nieuw-Weerdinge. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Veenendaal, H. Kieviet Jzn. te Dirksland. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Kampen, P. de Groot te Rotterdam. GRANEN, enz. MEEL en OLIÊEN. AMSTERDAM, 28 Juni. Binnenl. granen. Tarwe f 11.25 a 12 per 80 kg.; Haver f 15 a f 15.50 per 100 kg.; Bruine boonen f 24A f 26 per 100 kg.; Groene erwten f 22 d f24 per 100 kg.; Karwijzaad f 20'/2 it f 203/,, per 5O kg.bruin Mosterdzaad f 321/2, Kanarie- zaad f 20.50. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 28 Juni. Aardappelen. West- landsche schoolmeesters zand- f 3, dito klei- f 2.80 per kin. Bravo's f 3 a 3.30 per heet. Met veel aanvoer en behoorlijke vraag. AMSTERDAM, 28 Juni. Aardappelen, blau we f 3 bravo's f 3 a 3.10. Andijker muizen: groote f 6 d 7., kleine f 3.20 a 4. Westlandsche muizen f 6, ronde f 6.50 d 6.60, Langedijker muizen f 5.20 d 6, schoolmeesters f 5.20 d 6, rijpermuizen f 5.80 a 6. Malta's 4 d 6 c., dito Spring 21 c. per kiio. Aanvoer 8 ladingen. ROTTERDAM, 29 juni. Aangevoerd Vee. 107 Paarden, 1 Veulens, 0 Ezels, 923 ma gere Runderen, 560 vette Runderen, 212 vette Kal veren, 553 nuchtere Kalveren, 0 Graskalveren, 0 Schapen of Lammeren, 3 Varkens, 179 Biggen, 4 Bokken of Geiten. Prijzen per halve Kilo. Koeien en Ossen, van f 0.40 tot f 0.48 0.52'. Stieren 0.36 0.40 d 0.44. Kalveren 0.52' 0.57' d 0.62'. Prijzen per stuk van mager Vee. Melkkoeien 180 a 345. Kalfkoeien f 250 d 335 Stieren 160 420. Pinken 100 150 Graskalveren 00—. Vaarzen 150 200 Paarden 200 500. Slachtp. 100 250 Fok nuchtere Kalveren van I 25.— tot f 40.—

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2