Dankbetuiging KNECHT, fwee Mam Siltestaclits Water stokerij. Advertentien. RECHTZAKEN. UITSLAG VERKOOPING. VISSCHERIJ. KERK EN SCHOOL DE FONDSEN MARKT. LAATSTE BERIGHTEN. MARKTBERICHTEN. Gabriël Pïeter Schildersknecht Degelijke Dienstbode WATERSTOKERIi. jeboren ZOON van L. BOSSOU IET KR en II. BOSSOHIETER—Lammerse DitksIanJ, 22 Juni 1915. 9219 (Jurnelia van t Hof Cornelia van l Hof Voor de vele bewijzen van belang stelling zoowel van hier als elders ondervonden op 21 Juni betuigen wij onzen oprechten dank. AREN MELISSANT en MARIA JOHANNA BOGERT Dirksland, 26 Juni 1915. 9223 TERSTOND een GEVRAAGD bij G. TAi\IS, ivlr. schil der, Ouddorp. 9214 G E V R A A G D een hoofzakelijk vc-or tuinwerk Vast, loon, vrij woning en tuin 9218 Adres: Mr. A. ZAAIJER, te Dirksland. Zoo spoedig mogelijk gevraagd P. G. voor geruimen tijd werk. Adres: C. VAN STIGT, Mr. Schilder Puttershoek. 9203 of hulp in de huishouding gevraagd in een Chr. gezin, met drie kinderen. Loon f150.Mevrouw WILLE, L. v. Oostenburg 14, Voor burg. 9221 I Stad aan 't Haringvliet in 't gelijk zou wor-r den gesteld. Onjuist achtte hij voorts, ten deze de meening, in 't algemeen, dat weer een gemeenschappelijk besluit noodig zou zijn van al de betrokken gemeenten te zamen om tot opheffing der bestaande regeling over te gaan. De opheffing zou volstrekt geen nadeeiige gevolgen voor het onderhoud van den weg behoeven te hebben. Immers in geval van opheffing, zou eenvoudig iedere gemeente haar deel van den weg onderhouden. Deed eene der gemeenten dat dan niet zooals bv. misschien Middelharnis, dan zou deze krachtens hare wettelijke verplichting daartoe door de overheid gedwongen kunnen worden. De overige gemeenten ten deze zouden aan hare verplichtingen zeker voldoen. In ver band met de veranderde omstandigheden zou de Kroon hier volgens pleiter volkomen bevoegd zijn om te beslissen, dat de ge meente Stad aan 't Haringvliet het recht had eenzijdig haar deelneming aan de gemeen schappelijke regeling op te zeggen. Nog wees pleiter er op dat de onderwer- pelijke gemeenschappelijke regeling, waarvan de gemeente Stad nu af wil, volgens het oordeel van verschillende gezaghebbende schrijvers onwettig is. Pleiter vereenigde zich geheel met het Kon. besluit van 1830, en zei dat het niet aangaat zooals tegenpleiter minachtend daar over te spreken, aangezien het voor de Kroon geen verschil maakt of met de zaak veel of weinig geld gemoeid is, doch liet gaat alleen om het beginsel. Vervolgens hield pleiter een krachtig pleidooi 0111 deze gemeenten eindelijk eens te verlossen van het contract van 1857, dat toch niet tot de eeuwigheid kan gelden, nu de hoofdweg niet meer het belang van vroeger had, nu de tram er is. Mr. Blaupot ten Cate zag verder van het woord af en daardoor vanzelf ook Mr. Coert. Alsnu verkreeg Burgemeester Van Putten van Ooltgensplaat het woord, die zeide dat de gemeenteraad niets te zeggen had in de grintwegregeling, doch de grintwegcommissie alles voorschreef en er niet eens aftreding der commissieleden was en de gemeente voor het geld had te zorgen, waarom ook Oolt gensplaat sterk voor opheffing was. Burgemeester De Winter van Den Bommel zei na de wederzijdsche krachtige pleidooien, in deze hooge vergadering weinig meer te kunnen zeggen, doch meende zoo vrij te mogen zijn, enkele practische bezwaren te opperen, in de hoop dat de gemeenten toch eindelijk eens uit het dwangjuk van 1857 zouden mogen verlost worden. Hij toonde aan, dat de grintweg kostte in 1861 f 1500,—, in 1872 f 2000,—, in 1882 f 2600,—, in 1893 f2753,—, in 1895 f3601,-, in 1902 f 3550,—, in 1907 f 3849,—, in 1909 f 4180,— en in 1914 f 6044,zegge viermaal zooveel als in 1860, niettegenstaande dat Middelharnis nooit meer betaald dan f 325,dat ons budget f 24000,—, dus de grintweg van het budget uitmaakt en heel de hoofdelijke omslag bijna aan den grintweg heengaat, waardoor hoog noodige zaken onuitgevoerd blijven. Dat in Den Bommel door de boot en later door de tram de weg naar Middel harnis alleen secundair belang heeft, dat behalve deze weg in Den Bommel nog tal van andere grintwegen loopen naar de haven en tramstations, dat al wordt de regeling opgeheven, de grintwegen alhier toch zul len worden onderhouden, dat men nu geen baas is over de eigen wegen en men zelfs niet eens een gedeelte kan bestraten, tenzij men alles zelf betaald en bovendien dat aantal meters nog aan de grintwegcommissie dat bovendien op de door Mr. Blaupot ten Cate rondgedeelde kaart een gedeelte weg onder Den Bommel ontbrak nl. de Boutweg. Burgemeester Sterk van Stad aan 't Ha ringvliet noemde het onbillijk dat Stad voor Middelharnis moet betalen, terwijl van de bewoners van Middelharnis nabij Stad wonende, Middelharnis zooveel aan hoofde- lijken omslag en opcenten op personeele en grondbelasting heeft, dat de billijkheid dus meebracht dat het contract opgeheven werd, en Middelharnis zijn eigen wegen onderhoudt en niet leeft ten koste van een arme nabu rige gemeente. Hierop vroeg Staatsraad Oud-Minister Heemskerk dc Burgemeester van Den Bom mel eens aan te toonen, waardoor deze ge meente na opheffing financieel zou vooruit gaan. Waarop deze aantoonde, dat nu Den Bommel bijdraagt voor de slechte gedeelten weg onder Stad en Middelharnis en andere gemeenten liggende, dat in eigen gemeente de wegen vrij goed zijn en blijkens in dit jaar opgedane ondervinding veel minder kosten wat ook een gevolg is van meer plaatselijk toezicht en meebesturen. Op de vraag van Prof. Oppenheim of ge meenschappelijk bestellen enz. dan niet voor- deeliger is, antwoordde deze, dat de grint toch voor iedere gemeente afzonderlijk ge leverd wordt en het rijden ook voor iedere gemeente afzonderlijk besteed. Op de vraag van Staatsraad Mr. Elias, hoe het nu gaat, deelde Burgemeester Van Put ten mede, dat de grintwegcommissie sedert 1 Jan. 1915 opgeheven was en iedere ge meente nu voor zichzelf zorgde, en dat het voordeelig saldo niet behoefde belegd te worden, omdat er een groot nadeelig saldo was, waarop Burgemeester Sterk nog zei, dat alleen het gedeelte van Middelharnis, dat Stad moet onderhouden, onbeheerd ligt, doch het er nog goed bijligt. Na beantwoording door de drie Burge meesters van tal van vragen door den Voor zitter en de verschillende Staatsraden gesteld en mededeeling was gedaan van het mis lukken der met Middelharnis gehouden ver gadering om tot overeenstemming te geraken, antwoordde de Burgemeester van Den Bommel na betwisting van Mr. Blaupot nog, dat de subsidie door de provincie slechts één keer en wel bij 't begin is verleend voor den aanleg en het niets ter zake doet of deze aan de commissie dan aan de gemeente is verleend, en het nu niet aangaat, om daaraan vast te koppelen de conclusiedoor die subsidie blijkt de bedoeling der pro vincie om die weg eeuwig door die gemeente te deen onderhouden. Tijdens deze behandeling, die drie uren heeft geduurd, had nog een incident plaats. Toen de Burgemeester aan Prof. Oppenheim aantoonde, dat Middelharnis zijn gedeelten weg van opheffing in zijn belang wel zal blijven onderhouden en Mr. Oppenheim be weerde, wat ook Mr. Coert reeds had gezegd, dat Middelharnis dan volgens de gemeente wet, die weg moet onderhouden, zei Mr. Blaupot ten Cate op hoogen toon aan Staats raad Oppenheim„niet waar en waarom dan", waarop Prof. Oppenheim snedig ant woordde: „mijnheer, ik geef hier geen col lege." Pleiter van Middelharnis af. Alle broodkaarten moeten Dinsdagmor gen in verband met de controle ter verlen ging en vernieuwing ter secretarie worden ingeleverdwaarop, er dan voor een maand worden afgegeven de kaarten van bakker Leydens en van ]de bakkers uit andere ge meenten van 9 tot 10, die van Snijder van 10 tot lO'/s die van van Nierop van lO'/a tot 11 die van Holleman van 11 tot 11 '/s- Zij die steeds minder gebruiken dan zij mogen hebben gelieve daarvan mededeeling te doen. De gelegenheid maakt den dief. Dit spreekwoord is maar al te waar. Eenige da gen geleden werd dit bevestigd door het volgende feit. Terwijf een zeker landbouwer met zijn familie van huis was wisten twee nog jeugdige meisjes zich toegang te ver schaffen tot diens woning na van alle lek kernijen eens gesmuld te hebben verlieten zij weer de woning. De boer thuiskomende bemerkte dit terstond daar alles niet op zijn oude plaats stond, hij maakte zijn vrouw daar opmerkzaam op maar deze kon het niet gelooven. Een week later was de boer weer weg en het was weer het zelfde ge val als de vorige keer de tafel lag bezaaid met omslagen van bonbons, hij |wees zijn echtgenoote hierop en deze begon het nu ook te gelooven. De man wilde hieraan een eind maken en toen hij weer eens weg moest verzocht hij een man der wet de wacht te komen houden. Nadat deze een geruiinen tijd in den tuin vertoefd had, zag hij een man van de fiets afstappen, hij dacht nu dat zal hem wezen maar neen de mangingdoor na alles goed onderzocht te hebben verborg hij zich in de schuur, opeens daar ziet hij dezelfde kerel weer maar deze peddelde na dat hij alles goed gezien had verder. Dezelf de meisjes nu als van de vorige keeren wa ren iniddellerwijl op de werf gekomen zon der opgemerkt te zijn, ziende dat zij er niet in konden, de landmen nu had alles goed verzegeld gooiden zij een paar ruiten stuk en kropen daardoor naar binnen. Zij namen nu uit de kast een flesch met boerenjongens en het doosje met koekjes en begonnen te peuzelen, 11a goed verzadigd te zijn keerden zij wederom naar buiten en gingen heel par mantig door den tuin een wandeling doen, daar echter werden ze opgemerkt door den politie, deze nam hen mede en onderzocht verder het curieuse feit. Voorwaar een paar veel belovende vrouwen voor de Maatschap pij. OOLTGENSPLAAT. De weegbruggen No 1 en 2 in dienst der gemeente zijn weder goedgekeurd. HERKINGEN. Door den Ant. Rev. Kiesv. alhier, is het aftredende lid den heer Jan van Kempen met algemeene stemmen wederom candidaat gesteld voor de op 29 Juni e.k. verkiezing van twee leden voor den Gemeen teraad. Evenals den laatsten tijd telken jare gebeurde is ook thans door het Personeel der O. L. School alhier voorgenomen een uitstapje te maken met enkele klassen school kinderen. Ditmaal naar Rotterdam en indien omstandigheden dit toelaten mede naar Dor drecht. De verkooping van het grasgewas staande aan de Zeedijk polder Oud-Herkingen heeft ditmaal f192 meer opgebracht dan het vorige jaar. Toen werd het niet goedkoop genoemd. Dan mag het nu zeker wel flink betaald hee- ten, om van niet te duur te melden aange zien de hooiprijzen ook hoog zijn genoteerd. Onder deze gemeente geraakten van P. v. W. en W. R. twee kinderen met z.g.n. vischjesvangen te water in een achter de woning gelegen sloot. Een daarvan wist zich zelf op het droge te werken, terwijl de an dere nog in tijd door toegeschoten hulp kon worden gered. Deze week verdronk van den landbou wer J. v. d. V. alhier een bijna 2-jarig vaars, tijdens willen drinken in de wei. Met veel moete op het drooge gehaaid, is het geslacht doch voor den verkoop als niet eetbaar af gekeurd. De Burg. dezer gemeente maakt bekend dat op Dinsdag 29 Juni a.s. des avonds van 6 tot 8 uur gelegenneid zal zijn ten gemeen- tclmize oude tegen nieuwe broodkaarten tc verwisselen. Alleen de inwoners van Herkin- geu kunnen alsdan hun kaarten inwisselen. Zij die dan niet zijn kaart verwisselt kan gedurende een wecii geen goedkoop brood koopen. Wie voor hel eerst een kaart ver langt kan die voortaan alleen verkrijgen ie- deren Dinsdag van voorin. 9 tot 12 en nam. van 2 tot 4 uur. MELISSANT. Dc collecte voor den gevva- penden dienst heeft in deze gemeente na aftrek van kosten f5,92'/i opgebracht. Op Dinsdag a.s. zal de candidaatstelling plaats hebben van twee leden van den Ge meenteraad, wegens periodieke aftreding van de Heeren L. Sieling en C. van der Velde. De vorige week werd de brandspuit geprobeerd, ze bleek geheel in orde te zijn. GOEDEREEDE. Van af heden is elke.t Don derdag bij den spekslager P. Struik het z.g. Regeeringsspek te bekomen. OUDDORP. Op de zandgronden alhier wordt verlangend uitgezien naar een flinke regen bui, de rogge en erwten beginnen op enkele stukken aan te rijpen wat nog wel te vroeg is. HELLEVOETSLUIS. De anti- rev. kiesver- eeniging besloot in haar vergadering van Dinsdag 22 Juni 1.1. bij de a.s. Gemeenteraads verkiezingen buiten het aftredende lid, de heer P. v. d. Does nog een candidaat te stel len, daar door stellen van candidaten door de S. D. A. P. de Godsvrede niet kon wor den bewaard. Er wordt een marsch voorbereid naar Rotterdam en Vlaardingen, door de man schappen van het Garnizoen, alhier, die vrij willig er aan kunnen deelnemen. Van Vlaar dingen komen ze naar hier met de boot, die des avonds om 5.30 hier aankomt. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van 23 Juni 1915. Veroordeeld ter zake „rijden zonder licht" T. W. te Dirksland, J. P. te Oude Tonge, L. C. M. te Dirksland, A. V. te Dirksland, H. T. te Ouddorp, W. C. L. te den Bommel, J. v. U. te Ooltgensplaat, P. W. v. D. te Dirksland, P. W. te Ouddorp, 1. J. te Dirks land, M. v. O. te Stellendam. K. K. te Oud dorp en C. C. v. G. te Ooltgensplaat, allen bij verstek tot een boete van f 3 subs. 2 dagen hechtenis; ter zake „overtreding van den keur van den polder Kraaijenisse" J. C. te Melissant tot een boete van f 1 subs 1 dag; ter zake „straatschenderij" J. v. O. te Stel lendam tot een boete van f 1 subs. 1 dag; ter zake „nachtrumoer verwekken" M. d. R. te Ooltgensplaat bij verstek tot een boete van f 5 subs. 3 dagen ter zake „zalm- of elftfuiken plaatsen in de Zuid-Hollandsche stroomen" J. H. v. d. H. te Willemstad tot een boete van f 2 subs. 2 dagen ter zake „overtreding trekhondenwet" M. P. H. te Middelharnis tot 3 boeten van f 0.50 subs. 1 dag elke boete ter zake „loopen over den trambaan" G. W. v. K. tcPt een boete van f2 subs. 2 dagen ter zake „overtreding verordening Melis sant op het reinigen der straten", W. H. 1. te Melissant bij verstek tot een boete van f 1 subs. 1 dag ter zake „te Dirksland slachten op den openbaren weg" P. W. v. D. te Dirksland tot 1 boete van f 3 subs. 3 dagen ter zake „overtreding verordening Oude Tonge op de grootte der vaartuigen in de haven" M. I. v. VI. te Oude Tonge bij ver stek tot 2 maal f 5 boete subs 3 dagen elke boete ter zake „te Dirksland een riek onverpakt op een rijwiel medevoeren" W. Str. te Sont- melsdijk bij verstek tot 1 boete van f3 subs. 2 dagen terzake „overtreding politiereglement op de buitenhaven te Middelharnis" M. K. te Mid delharnis tot een boete van f3 subs. 3 dagen. H. B. te Kampen bij verstek tol een boete van f 5 subs. 3 dagen ter zake „overtreding politieverordening te den Bommel" P. D. te den Bommel bij ver stek tot een boete van f 1 subs. 1 dag; ter zake „openbare dronkenschap" J. C. N. en L.'H. te Nieuwe Tonge en B. de B. te Dirksland bij verstek tot 1 boete van f 3 subs. 2 dagen ieder ter zake „overtreding der leerplichtwet" W. de J. te Ouddorp, J. Vr. te Sommelsdijk, C. P. T. te Melisant, A. II. te Oude Tonge, J. Gr. te Oude Tonge, C. L. te Oude Tonge ieder tot een boete van f 3 stibs. 2 dagen; ter zake „nachtrumoer verwekken" C. v. H„ P. v. 1-1., G. d. K., J. Gr., C. L., W. R., allen te Goedereede bij verstek ieder tot een boete van f 3 subs. 3 dagen ter zake „openbare dronkenschap" J. Tr. te Stad aan 't Haringvliet bij verstek tot een boete van f 5 subs. 3 dagen hechtenis. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Kamer van Strafzaken. Zitting van Dondtrdag 24 Juni. De 37-jarige koopman G. K. te Zuidland, recidivist en uit anderen hoofde gedetineerd, zou zich op 14 October een stierenketting hebben toegeëigend, het eigendom van den veehouder L. Kruik. De eerste getuige verklaarde, dat hij in October van Kruik een stier had gekocht, op voorwaarde dat hij het dier zelf uit de weide zou laten halen. Getuige had dit opgedragen aan bekl., die hem ook den stier bezorgd had. Een ketting had getuige niet gezien, noch toen hij den stier gekocht had, noch toen de stier hem door bekl. gebracht was. De tweede getuige had in October een stierenketting van bekl. gekocht, voor f 2.50. Bekl. beaamde dit, doch verklaarde dat dit een ketting was geweest, welken hij tevoren gekocht had. Getuige L. Kruik had zijn stierenketting vermist en zag in den ter terechtzitting aan gewezen ketting een soortgelijken, als dien hij vermist had. Hij kon den ketting echter niet bepaald als zijn eigendom herkennen. Het O. M. eischte wegens diefstal bij her haling, zes maanden gevangenisstraf. Bekl. werd reeds herhaaldelijk veroordeeld. Dc 20-jarige schippersknecht A. v. G. tc Ooltgensplaat had op 5 April den gemeente veldwachter aldaar een paar scheldwoorden toegevoegd. Ter zake van eenvoudige bclcediging van een ambtenaar eischte het O. M. f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. DIRKSLAND. Uitslag van de door Notaris Van der Sluis te Dirksland gehouden veiling der landerijen te Melissant, in den polder Nieuw Kraaijer: Perc. per Gemet. Totaal. Inzetter. 1. 1000 5140 E. v. d. Doel. 2. 1030 4405 W. de Ruiter. 3. 830 3494 Joh. Kaslander. 4. 770 2932 M. G. de Graaff. 5. 840 3429 P. van Prooijen. 6. 815 3081 W. Hagens. 7. 965 3487 P. van Prooijen. Totaal25968 Van de virscherij is te IJmuideit binnenge komen de vischsloep Paul Kruger st. L. Koster f 1000. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 27 Juni 1915. Ned. Hervormde, Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en 'sav. 0 uur Ds. Westrik. Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Bruining. Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en s av. 6 uur dhr. J. Vroegindeweij van Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. L. Emm en. Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, v.m. en 's av. Ds. Verkerk. Nieuwe Tonge, v.m. en n.m. Ds. Wentink. Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Lans. Herkingen, v.m. Ds. Addink. Dirksland, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Steenbeek Melissant, v.m. en nam. Ds. Kroese. Stellendam, v.m. en nam. Ds. Hoogendijk. Goedereede, v.m. 9.30 uur (Doopsbediening) en 's av. 5.30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, v. m. en 's av. Ds. A van der Kooij. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 uur Leeskerk en 's av. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 'sav. 5.30 uur Ds. Esselink. (Maandel. Collecte.) Den Bommel, v.m. 9 en n.m. 2 uur (collecte Pas torie) en 's av. 5.3() uur den Heer A*. de Boer van Hoogvliet. Ooltgensplaat. v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, v.m. 9 30 en nam. 2 uur Ds. Van Veizen van Middelharnis Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, geen opgaaf. Hellevoetsluis, v m. 9.30 uur Ds. Tazelaar van Lutjegast (Bediening Heilig Avondmen 's av. 5 uur den Heer Guillaume van Rotterdam Nieuw-Helvoet vm. 9.3 J uur den Heer Guillaume van Rotterdam en 's av. 5 30 uur Ds. Tazeiaar van Lutjegast. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, voorin. 9 nam. 2 en 's av. 6 uur Ds. Kieviet. Melissant, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. MIDDELHARNIS. Naar men ons meedeelt hoopt Ds. Bruining Zondag 15 Aug. in de Ned. Herv. Kerk zijn afscheidsrede fe houden. STAD at HARINGVLIET. Tot onderwijzer aan de O. L. School alhier is met ingang van 1 September a.s. benoemd de lieer J. Jurriaan van Puttershoek. NIEUWE TONGE. Zondag 27 Juni hoopt in de stoof op te treden, den heer Overdttin van lerseke des v.m. 9 uur, 's n.m. 2 uur en 's avonds 6 uur. De Dit gewas wekt ook ieders bewondering, e prijzen op de veiling zijn tot nu tot 20 cent per kilo. De talrijke bezoekers van den proeftuin betreurden het, dat alle aardbeziën van die kwaliteit verzonden worden naar Rotterdam. Door de liberale kiesvereniging zijn voor de verkiezing voor den gemeenteraad candidaten gesteld de heeren L Nipius, I. Zaaijer, D. Slis en W. Buth. NIEUWE TONGE. Tijdens het zware 011- weder dat* heden boven onze gemeente woed de, sloeg de bliksem itt de ledigstaande woning van M. Kieviet, zonder brand te veroorzaken. Het gebouwtje was slechts kort ledig, daar voornoemde Kieviet het door verhuizing een paar uur van te voren had verlaten. HERKINGEN. Een hooischelf staande nabij de hofstede „De Klaver" aan den Herking- schendijk onder deze gemeente, werd heden middag tijdens een kort doch zwaar onweder door den bliksem getroffen. De schelf werd een prooi der vlammen. Sommelsdijk 24 Juni 1915. De afgeloopen overzichlsperiode heefl niet veel verandering in de algemeene toestand, voornamelijk wat betreft de effectenbeurzen, gebracht, de mogelijkheid van een conflict tusschen Amerika en Dtiitschland wordt niet bijster groot meer geacht, daar de nota van President Wilson bij nadere beschouwing, zoodanig gesteld was geworden, dat een weg tot verzoening openstaat, zelfs Bryan, de af getreden Staatssecretaris, heeft zich reeds gedwongen gevoeld mede te deelen, dat de nota na zijn aftreden verzacht en gewijzigd is geworden. Het heeft er allen schijn van dat Wilson geen oorlog verlangt, trouwens hij zal ook zeer goed begrijpen dat de Unie in een strijd met Dtiitschland niet veel te winnen kati hebben, doch wel te verliezen. Op de beurzen blijkt de houding voort durend gereserveerd, voor zoover de Ameri- kaansche Afdeeling betreft, was er toch wel een betere tendenz waar te nemen, voorna melijk konden de industrieële waarden eenige koersverbeteringen aanwijzen, Waarvan wij kunnen noemen Beet Sugars, Smelters en Hide of Leathers. Voor koperwaarden blijft de vaste stemming aanhouden en schijnt er thans groote bedrijvigheid te bestaan bij die ondernemingen, welke oorlogsmateriaal ver vaardigen, alsmede in die bedrijven, welke voorzien in levensmiddelen, uitrusting enz., zoodat het geen verbazing behoeft te wek ken de industrials reageerden. Van de spoorwegshares waren Missouri Kansas, Texas aangeboden, terwijl Missouri Pacific's lager noteerden op geruchten dat er op de aandeelen een hooge storting zou worden gevraagd, in de overige waarden bestond weinig of geen handel, zoodat wij hierover het stilzwijgen kunnen bewaren. Pelroleumwaarden. Deze afdeeling was eenigzins verdeeldKoninklijken en Gecon solideerden waren góed gevraagd, alsmede Astra Romana. Perlakken en Rumeensche soorten werden verwaasloosd. Mijnmaarden. Deze hoek was wederom to taal verlaten, een enkele noteering vondt er plaats in Paleleh's en gewone Guyana Goud. Tabakken, eerst lusteloos, doen later iets levendiger, daar de berichten over den nieu wen oogst uitmuntend luiden. Amsterdam Serdang kon tot 78 "/o monteeren, Senembalt 420 o, Sennah 93 en Rotterdam Deli 140 Ruboerwaarden. In navolging van verleden weck waren dc rubbers in vaste stemming, vooral Scrbadjadi, aangezien deze maatschap pij 10 pci. dividend zal uitkecrcn, tegen 5 pel. in liet vorige jaar. Schcepvaartaandeelen. Van deze waarden waren vooral Holland-Amerikalijn willig gc- stemd, zoowel Ie Londen, New York als Am sterdam, trokken dc Marincwaardcn de aan dacht door een willige stemming, van Wall- strcct uitgaandede 4"/o Bouds stegen tot boven 50 preferente aandeden volgden, doch voor dc Commons is dc belangstelling nog niet zoo groot, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten dat ook deze aandeeltjes zul len gaan profiteeren. Staatsfondsen, binnenlandscheprijshoudend Russen iets zwakker. Voor aan- en verkoop orders van effecten, ook op prolongatie, houden wij ons, evenals voor het verzilveren van coupons aanbevolen Wij vergoeden thans voor in bewaring te nemen gelden, naar gelang van den termijn van opzegging, eene rentevan4—5pct. 'sjaars FLAKKEESCHE BANK. SOMMELSDIJK. Een schadepost. Van Jb Vroegindeweij alhier zijn twee varkens aan vlekziekte gestorven. Onder het verrichten van zijn werk zaamheden had de zoon van den timmer man Jn. S. alhier het ongeluk van een stoel te vallen en zijn pols te breken. MIDDELHARNIS. Van den proeftuin. De producten uit den proeftuin te Middelharnis die alle naar de groenteveilingen te Rotter dam worden gezonden zijn dit jaar over 't geheel van uitstekende kwaliteit. Waren de prijzen van de sla geweest als verleden jaar dan zou de opbrengst zeer bevredigend zijn geweest, 't Gewas van den kouden grond was veel beter dan dat uit de kassen en op de veiling bracht de proeftuinsla de hoogste prijzen op die gemaakt werden. Zeer jam mer was het dat de markt zoo snel terug liep in 't laatst konden de kosten voor de beste sla niet eens worden goedgemaakt, Duizenden kroppen zijn daarom later niet eens verzonden men moest doen zooals over al elders; ze omschoffelen. Gelukkig brach ten de andere gewassen goed geld op de bloemkool, de spinazie en de postelein. De rhabarber is ook niet duur, doch de kom kommers zijn nog al vrij goed in prijs. De bezoekers van den proeftuin zijn verbaasd over de reuzenkomkommer3, die in de bakken gekweekt worden. Tegenwoordig vormende aardbeziën een hoofdproduct. Een tameiijk groot oppervlak is er mee beteeld ook al omdat een goed soorl aardbeziën voor ve len een loonende cultuur kan zijn. Wie er iets voor gevoeld doet goed dit gewas met opmerkzaamheid gade te slaan. De soorten die in den proeftuin gekweekt worden kun nen een reusachtige opbrengst geven en de kwaliteit is uitstekend. BEURS VAN OUDDORP. Voor het nieuwe gewas van uien werd al-' hier f 3.50 per 60 kilo geboden. Chalotten 16 5 12 cent per kilo. Cichorei niet aangeboden. Meekrap sterk gevraagd door meerdere afnemers. Heden overleed na een langdurig, doelt geduldig lijden, mijn geliefde Echtge noote in den ouderdom van 21 jaar en 8 maan den Hoe zwaar mij dil verlies valt, kan een ieder beseffen. PIETER BAKELAAR Jz. OUDDORP, 24 Juni 1915. 9225 Heden overleed tot onze diepe droef heid na een langdurig, doch geduldig lij den onze geliefde Dochter, Zuster, Be huwdzuster en Nichtje in den nog jeugdigen leeftijd van 21 jaar en 8 maanden. Zij die haar van nabij gekend hebben, kunnen beseffen wat wij in haar verliezen. K. VAN 'T HOF I VAN 'T HOi Looij P. VAN 'T HOI- C. VAN 'T HOF—GRtNwis C. VAN 'T HOF E. VAN 'T HOF H. VAN 'T HOF B. VAN 'T HOF JANNETJE LOOIJ SOMMELSDIJK, 24 Juni 1915. 9224 Wegens verandering van werkzaamheden TE KOOP AANGEBODEN een goed rendee- rende 9207 Omzet 60 M3. water per maand. Verhuurd 20 Kuipen. Brieven fr. onder No. 2293 Adv. Bur. N. K. M. Wijnhaven 85 Rotterdam.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 4