n, 'P' K SC1UE0DI. Tweede Blad. lie Oorlog. A", Zaterdag 26 Juni 1915. No. 2088 If'.i 2 5 mm. Twee Bladen. r.Z. AAT erc. 3765. UIT DE PERS. BINNENLAND. BUITENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. III. •EN aat 33, 8992 LAN 36 8986 wond. 8279 umis. 3 TER ttioon 4 IIS. 511.8605 IN H0C SIGNO WSRS Dit nummer bestaat uit Het offensief der geallieerden bij Atrecht. ige n |f 1.10 1.30 1.40 1.50 1.50 1.60 Jöoars. 20 In ;ken o- dal vanaf als volgt: er H.L. kende ver- Framjoise, :Stad a h. we-Tonge lidzijde bij wordt de tat en Stad we-Tonge 8383 4,9 -ö- Asphalt- it. Spaden, taamhorren eters, Melk- 'aterkranen. nmerlieden nsingklem- RGD. - 8990 Hoe nten „stemming" maakt. Wat men al niet aanwendt, om een vijan delijke sieintning te maken en aan te blazen tegen dén bepaalde partij, n.l. die der Duit schers en tegen hun vorst, blijkt uit hetgeen b.v. „Le Réfugé", het blad der Waalsche kerken in Nederland van Keizer Wilhelm heeft verteld. Deze zon aan zijn leger in het Oosten een proclamatie hebben gericht, waarin hij ge zegd zou hebben: „Weet wel, dat gij het uitverkoren volk zijt. De geest des Meereti is op mij gedaald, omdat ik de keizer der Germanen ben. Ik ben het werktuig des Allerhoogsten. On geluk en dood aan allen, die niet in mijne zending gelooven". De „Telegraaf" was er natuurlijk als de kippen bij, om die woorden door geheel Ne derland te verbreiden. Nu weet ieder, die zichzelf kent, dat ook keizer Wilhelm zijn gebreken heeft. Maar als hij niet krankzinnig geworden is, waarvan de Duitsche opperleiding nog geen blijken geeft dan tón hij zoo iets niet gezegd hebben. Naar onze vaste over tuiging moeten Fransche journalisten op sluwe wijze den tekst eener proclamatie zóó vertaald hebben, dat zij godslasterlijk ge worden is. 't Was daarom flink van den bekenden arts Van Dieren uit Amsterdam, dat hij publiek durfde schrijven over „de zwarte ziel van een leugenachtigen Franschen journalist". Men kan er bepaaldelijk in Amsterdam Boor op zijn baadje krijgen 1 Gelukkig is deze ^trts niet bang uitgevallen en we wachten met belangstelling af, wat zijn uitdaging, om eens met den oorspronkelijken tekst voor den dag te komen opleveren zal Intusschen heeft de laster in elk geval zijn werk gedaan, de gemoederen opgehitst. En daar is 't maar om te doen (Friesch Dagblad.) Drankwetsherziening. Naar het Centr. Bureau van den Volksbond ons meldt, wordt door den Minister van Binnenlandsche Zaken bij de Gewestelijke besturen en andere autoriteiten wier oordeel ten deze van gewicht mag worden geacht, een onderzoek ingesteld omtrent de vraag in hoeverre de tijd kan worden geacht te zijn gekomen, over te gaan tot een ander stelsel van drankwetgeving waardoor waarschijnlijk het misbruik van sterkeudrank nteer afdoende zou kunnen worden bestreden. De Minister bedoelt, hel stelsel van nio- opoliseering van den groothandel en klein handel in sterken drank door den Staat en van een daardoor mogelijke beperking van den verkoop tot zekere hoeveelheden per hoofd der bevolking. „Wat dit laatste betreft, zou ieder meer derjarig mannelijk persoon, die sterken drank wenscht te gebruiken zich bij 't Gemeente bestuur ten zijnen name van een koopcon sent moeten voorzien. Hótels, restaurants en sociëteiten zouden voor het gebruik der gasten aan een admi nistratieve controle moeten worden onder worpen, opdat het gebruik van sterken drank tot het geoorloofde beperkt zou blijven. Ten aanzien van het biergebruik zou het stelsel van de drankwet behouden kunnen worden, behoudens de heffing door het Rijk van een hoog verlofsrecht. ENKRATE1A. Heden vergaderde Enkrateia, Bond van Protestantsch-Christelijke Drankbestrijders- vereenigingen. Vertegenwoordigd waren de Nationale Christen Geheelonthouders Vereeniging, de Gereformeerde Vereeniging voor Drankbe strijding, de Ned. Chr. Geh. Onthoudersbond, de Predikanten Geheelonthouders Vereeni ging, de Ned. Vereen. „Hoop der Toekomst" en de Gomm. voor Drankbestrijding door Ge heelonthouding (in het Ned. Jongel. Verbond). Nadat verschillende finantieele zaken waren geordend, werd tot penningmeester benoemd Ds. D. van Krevelen, de secretaris van den Bond. Vervolgens werden mededeelingen gedaan betreffende de samenwerking in de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme (N. C. A.) en besprekingen daarover gehouden. Wat den nieuw aan te vangen arbeid be treft, werd besloten, deel te nemen aan de stichting van een Bond voor Plaatselijke Keuze, ook aan sa menwerking met den N. A. O. R., mits En krateia niet mede de verantwoordelijkheid drage voor wat met het beginsel van den Bond niet strookt. De Commissie van voorbereiding van den arbeid ten bate der Zeelieden, wordt ontbon den. Het werk zal ten deele worden opge dragen aan de N. C. A., namelijk voor zoover aangaat het doen van stappen bij de Regee ring en hij reederijen en stoomvaartmaat schappijen. Voor het werk met het oog op visschers en matrozen wordt een nieuwe commissie benoemd. Aan voorzitter en secretaris wordt opge dragen, voor te bereiden de internationale organisatie der Protestantsch-Christelijke drankbestrijders. Besproken worden wenschen voor ideale drankwetsherzing. Door Enkrateia worden overgenomen de wenschen reeds geruimen tijd geleden door een der Vereenigingen ge formuleerd: Plaatselijke Keuze aangevuld door Gotheuburgerstelsel, daar waar men den drankverkoop nog niet bannen wil; bovendien Zondagssluiting, sluiting op Lotingsdagen en dergel., vaststelling bij de wet van sluitings uren op andere dagen. DE TOESTAND. Wat te verwachten was is geschiedt. „Lemberg is gevallen". Woensdag kwamen de telegrammen daar over los. Zoo meldde Weenen: „Ons leger veroverde heden Lemberg na een hevig ge vecht". Gok Galicië's hoofdstad is dus in handen van de „centralen" gevallen, na ongeveer 9 maanden in Russisch bezit te zijn geweest. Nadere bijzonderheden over het gevecht ontbreken nog. We willen hopen dat we daar later meer over kunnen melden. Alleen dat weten we dat het centrum streed onder het oog van de Duitsche Keizer. Zeker van de overwinning schikte Mac- kenzen zijn troepen zóó, dat eenOostenrijksch leger, te midden der Duitsche troepen kwam te staan. Het was o.rn. 't 34e Oostenrijksche infanterie regiment, waarvan de Duitsche Keizer chef is. Dit werd de eer der overwinning gegund. Het bestormde met weergaloozen moed het Lasygoud-bolwerk en plaatste er de Oos tenrijksche vlag. Der Russen tegenstand was gebroken en Dinsdag deed het Oostenrijksche leger zijn intochtjn Galicië's hoofdstad. De moreele indruk der herovering is groot. Ten eerste zullen de Balkanstaten, met name Rumenië, wel een weinig de lust voe len verkoelen om nu nog het terugtrekkende leger van de Russen bij te springen, en zich wel drie maal geluk hebben gewenscht neu traal te zijn gebleven. Ten tweede is het misschien we! van groot gewicht voor de verdere loop van den oor log tegen Rusland primo en 't Westfront se- cundo. Dit is almee de groote politieke beteekenis van de verovering. En ai moge hetwaar zijn, dat een verloren stelling vaak van meer beteekenis is in mi litair opzicht, dan deze herwonnen stad, toch zal de moreele indruk in geheel Europa groot blijken, en het zal lang duren, eer de bladen van de geallieerden, weer de stoomwals the orie naar voren brengen. 't Is te begrijpen, dat de vreugde de laatste dagen in Duitschiand en Oostenrijk groot is. De Lokal Anzeiger schrijft naar aanleiding van de val van Lemberg. Het Oostenrijksch-Hongaarsche land haalt adem zooals wij na den slag bij Tannenberg en den winterslag aan de Masurische me ren, want reeds ziet het volk het vaderland van vijanden gezuiverd. Wij deelende vreugd der bondgenooten en bet is ons een voldoe ning, dat wij er ook bij waren. De Oos- tenrijksch-Duitsche bond, waartoe het Turksche rijk zich als nieuwen vriend heeft toegevoegd, vormt een eenheid, waarvan de fyzieke kracht door innerlijke moreele kracht gesterkt wordt. Wij zijn in trouw verbonden als een voorbeeld van hetgeen ware wapenbroederschap bctcekent. Aan dit eerlijke samenwerken danken wij de onderlaag van het machtige Rusland. De Vossische schreef: Sedert het begin van Mei is er geen sprake meer van een Russisch offensief; langzaam aan brokkelt ook het Russische defensief af. Te Lemberg heeft het sterk ste paard uil den stal der vier bondge nooten een slag ontvangen, waar het niet nteer van bovenop kan komen. De Noord-Deutsche algetneene Ztg: Na iange vreemde overheersching daagde in Lemberg de vrijheid. Als een suizelende wervelwind joegen de troepen der bond genooten den vijand voor zich uit. Heel de grootheid der daden, die door de geniale aanvoering en de verbijsterende offervaar digheid en taaiheid der troepen zijn vol bracht, zal eerst later bekend worden en ons een machtig aangrijpend beeld toonen. Eerst later zal blijken wat een voortreffelijke aanvoering onder de moeilijkste omstan digheden heeft volbracht. De heldhaftig heid en de toewijding onzer troepen zullen dan nog schitterender aan 't licht treden. De onwrikbare wapenbroederschap tusschen Duitschiand en Oostenrijk-Hongarije zal andermaal in zijn oppersten vorm zich schitterend aan heel de wereld openbaren. Hier heeft de bondgenootschappelijke broe derschap zijn ernstige proef op onover trefbare wijze doorstaan. De geest van samenhoorigheid zal de volkeren van beide staten ook verder van zege tot zege voe ren in den strijd, niet alleen voor de eigen vrijheid, doch in waarheid voor de Europee- sche beschaving en zeden. Nog zouden we zoo door kunnen gaan. Zelfs bladen uit Neutrale landen schrijven over deze overwinning. Zoo zegt en hier zullen we het bij laten Svenska Dagbladet (Zweden). „De kracht, de slelselmatigheid en de volharding der Duitschers hebben weder de overwinning behaald." Andere Zweed- sche bladen, als Svenska Morgenbladet, laten zich in gelijken zin uit. Van het Westfront is weinig te vertellen. Zoolang de geallieerden niet meer bereiken dan plaatselijke suecesjes kan men moeilijk een prettig overzicht geven. Zij moeten, willen zij slagen het Duitsche front hebben doorgebroken voor de Duitsche troepen met de Russen „klaar" zijn. En dat de Duitsche troepen het nog zoo erg voor het Westfront niet inzien, blijkt wel daaruit dat nog deze week, naar de Russen berichten, bij Lemberg nieuwe regementen, die uit Bel gië kwamen, aan den slag hebben deelge nomen. Maar de verbondenen schijnen vol goeden moed te zijn, nu hun aanhoudende aanvallen hun eenige suecesjes brengt. Zij komen nog steeds iets, al is het wei nig vooruit benoorden Atrecht in de omge ving van Souchet en Neuville. in de Argonne deden de Duitschers een plotselinge uitval die hen in het bezit stelde van eenige rijen loopgraven en waarbij 650 Franschen gevangen raakten. Maar in het algemeen zijn de geallieerden aanvallers en winnen zij ook voel voorvoet terrein. Ten koste van ontzettende verliezen. Van het zuidelijk front komt zoo langza merhand weer nieuws. Gedurende de volle maand die Italië thans aan den oorlog deelneemt hebben kleine schermutselingen plaats gehad, met terug trekkende Oostenrijksche voorposten. Hoewel er niets van belang gebeurd, gaf toch steeds de Italiaansche generale staf groote dagberichten uit, alsof hij met zeven mijlslaarzen door Oostenrijk stapi. Doch nu zullen voor Item de moeielijk- lieden pas beginnen. Het terrein dat nu achter hun licht is effen, maar wat voor hen is, is heuvelachtig, rots blokken van torens hoog. En daar achter wacht littn de Oostenrijkers. De eerste klappen schijnen al gevallen ie zijn, want de Italianen aldus Weenen zijn bij Gör/, Gradisca en Monfalcone met zware verliezen teruggeslagen. '1 Is daarmee dus ook op het Zuidfront begonnen. Gedurende deze maand vechtens is Italië dus nog niet zooveel rijker geworden. En als men de berichten weer gelooven mag, schijnt er onder de bondgenooten mopperaars te zijn over het zwakke offensief van Italië. Maar niet alleen voor het Zuidelijk front. Voor alie fronten schijnt er oneenigheden ouder de bondgenooten te komen. De Ween- sche Nette Freie Presse meent daarop te mogen hopen en beweert o.nt dat in Frank rijk Joffre liet vertrouwen begint kwijt te raken. Als de Duitschers en Oostenrijkers door de linies der Russen kunnen breken, vragen de Franschen, waarom dan Joffre niet door die van de Duitschers? En de vreese- lijke verliezen waarop hun in het Westen het veroveren van wat loopraven te staan komt, worden verzwegen. Rusland mokt, om dat het Fransche leger niet de kracht heeft, Duitschjand door zijn aanvallen van Galicië af te trekken. De oorlog in Italië duurt al 4 weken en wat heeft hij opgeleverd De Dar danelles is een groot graf geworden voor Engelschen en Franschen. Servië is vergramd op^Jden nieuwen bondgenoot en de Grieken zijn vol wantrouwen tegen het volk, dat hun met zijn landhonger zelfs de Egeïsche Zee wil versperren. Zóó begint men in Frankrijk en elders te te mopperen meent het Weensche blad. paaltjes liet omverhalen Bijna twce-en-lwintighonderd dagen (en nachten!) zal het duren voor de Zuid-Afri- kaansche held de vrijheid terugkrijgt, om dan als gebroken zeventiger te wachten op het einde. Zes jaar gevangenisstraf en tweeduizend pondDat geld beteekend nietsde che ques en goudstukken dwarrelen en klet teren neer bij wie die som moet ontvan gen. Dat gaat in Zuid-Afrika in zoo'n geval vlug genoeg. Maar de zes jaar gevange nisstraf? Wie helpt hem daarvan af? Laat De Wet niet gratie krijgen van zijn politieke tegenstanders, van hen die hem brachten waar hij nu staat. Laten niet stamverwanten smeekschriften aan de Unie- regeering opstellen om genade voor recht. Van die zijde moet het niet komen. Maar Zijne Majesteit de Koning van Groot Brittanje kan het Koninklijk woord spreken dat alle banden slaakt en uit wiens handen De Wet de vrijheid dankbaar en toch met eere kan aannemen, daar hij nimmer tegen Zijne Majesteit woordbreuk bedoelde. Dan zullen Grooi-BriUanjes bondgenoo ten, met name de Franschen en Russen, die De Wet zoo herhaaldelijk huldigden, mei de vele neutralen, ja zelfs met de vijanden van Groot-Brittanje, den Vorst iu hun hart hulde brengen dat hij zich kon stellen boven de hartstochten van het oogenblik. Een dankbaar Zuid-Afrika zal er dan wezen Zelfs de veroordeelde rech ters zullen de daad billijken". De paus en de oorlog. De Liberté drukt het verslag af van een onderhoud dat zijn redacteur Latapie met den paus heeft gehad. Ziehier de punten waar liet op aankomt De paus zeide: Iedere Fransche beschuldi ging lokt een Duitsch antwoord uit. Ik kan thans geen onderzoek instellen. Latapie vroeg ls er ereen onderzoek noo- dig om te welen of de onzijdigheid van België is geschonden I)e paus: Dat was onder het pontificaat van Pius X. Latapie: Tal van Belgische en Fransche priesters zijn als gijzelaars genomen en dood geschoten. De Paus: De Oostenrijkers hebben verze kerd dat de Russen eveneens priesters als gijzelaars hebben genomen en dat op zeke ren dag het Russische leger 1500 Joden voor zich uit heeft gedreven om achter dien le venden slagboom, blootgesteld aan de vij andelijke kogels, op te rukken. De bisschop van Cremona deelt mij mede dat de Italianen reeds 18 Oostenrijksche priesters als gijze laars hebben genomen. Latapie: De Duitschers hebben nog andere schendingen gepleegd. De paus: De vertegenwoordigers van zeven Belgische congregaties hebben verklaard dat bij hen geen enkel geval is voorgekomen. iivjr ö&W ft Er is den laatsten tijd hevig gevochten ten Noorden van Atrecht (Arras). De geallieerden pogen door hevig aan te vallen de Duitschers te noodzaken troepen aan het Oostelijk front te onttrekken en daardoor hun offensief tegen de Russen in Galicië te staken. Het schijnt echter, dat de Duitschers liever aan het Westelijk front een „stukje loopgraaf" veriiezen, dan hun offensief in Galicië te staken, want nog steeds gaan zij voort de Russen daar terug te drijven. En tot slot rest ons nog iets te melden over Zuid-Afrika. Het proces tegen generaal De Wet liep op het einde. Hij is tot 6 jaar gevangenisstraf en 2000 pond sterling boete veroordeeld. Dit bericht snijd diep door de ziel van hen die De Wet lief hebben. 't Is alsof het uit het hart is gegrepen, wat de Zuid-Afrikaansche professor Molsbergen schreef in de N. R. Ct. „In de geschiedenis zijn er vonnissen, die onvergetelijk blijven, eeuwen lang. Zoo kent men het lot van Sokrates, Strafford, Oldenbarneveidt en Koning LodewijkXVI. Van eigen rijd zijn Dreyfus' processen en nu de veroordeeling van Generaal Christi- aau De Wet. Politieke vonnissen zijn het, waarbij de winnende partij de verliezer is, de ver oordeelde de overwinnaar. Maar met dat al, wie gaf den dooden het leven terug en wie vergoedt Dreyfus de verloren jaren En morgen aan morgen, als we in vrij heid aan ons werk gaan, kunnen we even met ontroering denken aan den vrijheids held, den arend, gekortwiekt in zijn kooi. Zes lange jaren, als de dood geen uit komst geeft, zal De Wet lijden omdat hij- zijn volk liefhad en opkwam tegen wat hem onrecht leek. Daarbij week hij af van het gewone padmaar hoeveel jaar tucht huis kreeg Solon toen hij de hypotheek- Wij zijn hieromtrent nog slecht ingelicht. Latapie: En de brand van Leuven de beschieting van kathedralen? De paus: De Duitschers antwoorden dat men op hun troepen heeft geschoten en dat er een waarnemingspost was op de kathe draal van Reims. LatapieWaarom is er niet geprotesteerd tegen de inhechtenisneming van kardinaal Mercier? De paus: Kardinaal Mercier is nooit in hechtenis genomen. Hij kan zich vrij bewe gen binnen zijn diocees. Gouverneur-generaal Von Bissing heeft mij geschreven dat hij voortaan alle handelingen tegen kerken en priesters krachtig zal tegengaan. Latapie: En de Lusitania De paus: lk ken geen vreeselijker euvel daad Maar gelooft u dat een blokkade, die millioenen onschuldige wezens aan den hon ger overlevert, wel door zeer menschelijke gevoelens is ingegeven? De paus heeft vervolgens verklaard waar om hij tegen het ingrijpen van Italië was en uiteengezet in welk een onzekeren toe stand het Vaticaan thans verkeert. Verzegelde brieven worden zelfs opengemaakt. De per soonlijke veiligheid van den paus is er op achteruitgegaan, Latapie vroeg ten slotte: Is van uw hei ligheid het initiatief tot het aansturen op den vrede te verwachten. De paus: Het uur schijnt mij nog niet gekomen, Ik moet echter met bedachtzaam heid te werk gaan teneinde het zedelijk ge zag, dat ik aan God ontleen en dat ik moet gebruiken om den vrede onder de menschen te herstellen, niet te verzwakken. Maar ik zie met koortsachtig verlangen naar de gelegenheid uit en zal de eerste hand grijpen, die zich zal uitstrekken. SOMMELSDIJK. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de nieuwe brood kaarten, tegen inruiling van de oude, ten gemeentehuize behooren te worden afge haald op Dinsdag 29 Juni a.s n. m. 6 7 uur. Zij die nog geene broodkaart hebben aan gevraagd. kunnen voor het tijdvak 30 Juni t/m 27 Juli nog eene kaart bekomen, mits zij zich voor 29 Juni a.s. daartoe aan melden. De aan de haven dezer gemeente staan de weegbruggen ns. 1 en 2 zijn Dinsdag middag j.l. onderzocht en in orde bevonden. Bij Kon. besluit, is op voorstel van den Gemeenteraad het maximum aantal vergun ningen voor den handel in sterken drank in het klein, vastgesteld op elf. Voorheen was liet maximum dertien. Dinsdagmiddag kreeg hel zoontje van B. D. alhier onder zijn werkzaamheden, zoo danig een trap van een paard dat hij zich met een gapende hoofdwonde onder genees kundige behandeling moest stellen. MIDDELHARNIS. Ged. Staten van Zuid- Holland stellen voor, aan de vereeniging Cen trale proeftuin voor Goedereede en Overflak^ kee gevestigd alhier, voor de jaren 1916 en 1917 een subsidie van f500 per jaar toe te kennen. De Heer J. v. d. Baan, die 20 jaar lid van den gemeenteraad is geweest, zal zich bij de a.s. periodieke verkiezing niet meer verkies baar stellen. De leerlingen van de hoogste klasse der Openbare school zullen op 2 Juli een reisje maken naar Rotterdam onder geleide van hun onderwijzers. Door iemand uit de Visscherstraaf is de hulp der politie ingeroepen wegens on derlinge burentwist aldaar. Door een slaapsteê-houdster alhier is een aanklacht bij de politie ingediend tegen een logeergast welke haar voor een belang rijk bedrag heeft opgelicht. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot tus- schenpersoon bedoeld bij de Invaliditeits wet werd dezer dagen benoemd G. Keijzer, werkzaam ter secretarie dezer gemeente. Onze vroegere dorpsgenoot Joh. Silvius werd dezer dagen wegens lichaamsgebreken voor den militairen dienst afgekeurd. Bij de heden gehouden inspectie van wege de bond der Nederl. Suikerbfarieken is de fairbank alhier goedgekeurd. DEN BOMMEL. Aangezien ons bleek, dat sommigen benieuwd waren naar de behan deling der grintwegzaak van den Raad van State, hebben wij ons gewend tot een der daarbij aanwezig geweest zijnden, die ons bereidwillig ongeveer het volgende mede deelde Nadat Staatsraad Jhr. Mr. Elias verslag had uitgebracht omtrent de grintwegzaak en de besluiten der gemeenten Stad, Middel- harnis, Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude Tonge, hield de verdediger voor Middel- harnis Mr. H. Blaupot ten Cate te 's Graven- hage een lange rede van een uur, herinnerde er aan, dat het reeds de zesde maal is dat de gemeente Stad aan 't Haringvliet beproeft een einde te doen maken aan de gemeen schappelijke regeling. Vooropstellende verder, dat de vraag zich hier nog kan voordoen, of er wel een geschil aanwezig is als bedoeld in art. 70 der Grond wet en arl. 147 der Provinciale wet, nam hij echter aan dal hier zulk een geschil aan wezig is en dit wel in verband met eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken in deze, waarbij, nadat Ged. Staten liet besluit van Stad aan '1 Haringvliet om uit te treden uil de gemeenschappelijke re geling als in strijd met art. 121 der Ge meentewet, ter vernietiging aan de Kroon hadden voorgedragen, werd medegedeeld, dat de regeering niet tot vernietiging zou overgaan, maar dat een andere weg zou moeten worden gevolgd. Eerst zouden nl. Ged. Staten moeten vragen aan de vijf be trokken gemeentebesturen of zij tot opheffing der gemeenschappelijke regeling bereid wa ren. Zoo neen, dan moest de zaak aanhangig gemaakt worden als geschil van bestuur. Wat nu de zaak zelve betreft betoogde Mr. Blaupot ten Cate uitvoerig, dat de ge meente Stad aan 't Haringvliet niet gerechtigd was eenzijdig te besluiten zooals zij deed. Zij had, wilde zij tot eene opheffing van de gemeenschappelijke regeling geraken, met de andere betrokken gemeenten te zamen de zaak meer moeten regelen, en bij de behan deling van de gerezen quaestie zou dan niet alleen met de belangen van de gemeente Stad aan 't Haringvliet, maar ook met die der andere gemeenten moet worden rekening gehouden: De gemeenschappelijke regeling, tot opheffing der bestaande regeling of an derszins, zou dan weer door Ged. Staten moeten worden goedgekeurd. Verder trachtte pleiter aan te toonen, dat ook geen billijkheidsgronden aanwezig zijn om te doen wat de gemeente Stad aan 't Haringvliet zou willen. Het besluit van Stad aan 't Haringvliet zou voorts in strijd zijn met den plicht door de gemeentebesturen tegenover rijk en provincie op zich genomen tot voortdurend onderhoud van den onder- wërpelijken grintweg, waarvoor het rijk en provincie subsidie geven. Dat de onderhouds kosten zijn gestegen mocht geen argumnnt zijn. Dit geldt dan trouwens evenzeer voor de andere gemeenten. En het argument door Stad aan 't Haringvliet verder nog bijgebracht, dat nl. de beteekenis van den weg zou ver anderd zijn, sedert het aanleggen van de stoomtrambaan, achtte pleiter ook niet van belang, maar veeleer achtte hij, juist in ver band met die stoomtrambaan, welke voor sommige gedeelten ook langs den onderwer- pelijken grintweg loopt, en met de uitbrei ding van het vervoer van landbouwproducten, bieten, enz. ook nog over den onderwerpe- lijken weg, die beteekenis volstrekt niet vermindert. Mr, J. Coert, advocaat te Rotterdam voor de gemeente Stad aan 't Haringvliet en ook voor de gemeente Oude Tonge opkomende, betoogde dat hel hier eigenlijk geen zuivere, uitsluitend publieke rechtelijke regeling be treft, maar in zekeren zin, meer een privaat rechtelijke, waarvoor de overheidsbemoeiing, welke de tegenpartij ten deze wenscht te doen erkennen, niet vereischt zou zijnEven wel, in de hoop de zaak te zien uitgemaakt, stelde pleiter zich op het standpunt, dat er een publiek rechtelijk geschil is en hoopte hij, dat op billijkheidsgronden, de gemeent-

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3