PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. INGEZONDEN. VISSCHERIJ VERKOOPINGEN. UITSLAG AANBESTEDING. GEMENGD NIEUWS. KERK EN SCHOOL MARKTBERICHTEN. Deze moesten de nagaika tegen het volk gereed houden, indien dit zich verzetten zou tegen het vernielen van reservoirs en putten, van ketels en boortorens. Maar niemand waagde er iets tegen te doen. Het gerucht deed de ronde, dat, behalve de petroleum schatten, ook Boryslaw zelf in brand gestoken zou worden, zoowel de huizen van de Chris tenen als van de Joden. De menschen dach ten allen aan vluchten. Maar zij begrepen spoedig, dat ook deze redding onmogelijk was, want alle straten waren uren en dagen lang reeds bezaaid met menschen: terug trekkende Russen De Kozakken deden hun werk zorgvuldig zoolang de vijand nog voor de poorten stor d ïn een grooten halven cirkel om Boryslaw staken zij de petroleumbronnen aan. Hun techniek was zeer eenvoudig. Zij boorden de reservoirs aan, lieten de petroleum er uit en wierpen brandende, in petroleum gedrenkte lappen in de petroleummeertjes die voor de reservoirs ontstaan waren. Toen zijdemans- gaten ontdekien, namen zij eenvoudig de deksels van deze mansgaten weg, zoodat de petroleum rijkelijk uit de ketels vloeide. Enkelen der brandstichters traden heel onnoozel op. Vijf man liepen er naar een petroleum-meertje, staken lucifers aan: het meer vlamde op. En binnen enkele seconden waren de vijf kozakken verbrand. Hun ka meraden werden na dit voorbeeld voorzich tiger. De rookwolken stegen zwart en zwaar boven de geheele stad, Zij namen zoo'n om vang aan en waren zoo ondoordringbaar, dat de zon aan den volkomen helderen hemel achter den walm verscholen bleef en de warmte van den zonnedag veranderde ineen steeds gevoeliger koelte en ten slotte in een ijzige koude. Verstikkende gassen vulden de straten. Van tijd tot tijd hoorde men een verschrikkelijke knal. Dan vloog er een ketel in de lucht. Intusschen hadden de Kozakken de stad verlaten om de petroleumbronnen in brand tè steken. Zij gingen naar de houten boor torens, die snel opvlamden en waarvan de vallende, brandende stukken terechtkwamen in de bronnen. Dan schoten er onmiddelijk vlammen uit den grond op, twintig, dertig meter hoog. Aan blusschen viel niet te den ken. Niet omdat er geen mannen waren, die dat wilden doen, maar om dat zulk een brand niet te blusschen is. Eindelijk stonden er ongeveer zestig reser voirs in brand, waarvan er een paar alleen 16,000 wagons petroleum bevatten. De boor torens waren spoedig weg, maar de twee honderd naphtha-bronneu brandden door. Na zes dagen en zes nachten bedroeg de schade reeds honderd-en-tachtig millioen mark. En steeds gingen er nog voor milli- oenen in vlammen op. Vele reservoirs, door de Kozakken over het hoofd gezien, ont brandden van zelf door de hitte. In Boryslaw nam met den brand de pa niekstemming toe. Vrouwen paktenhun bed- degoed bijeen, sleepten het naar het andere eind van de stad, dat verder weg lag van de ketels en zochten schreeuwend en huilend een onderkomen. Kinderen gilden om hun moeder. Duizenden honden jankten, bang in de donkeren stad, door de straten. Het was zoo duister geworden, dat men in de huizen 's middags de lampen moest aansteken en dat de menschen op straat fakkels droegen. Er viel regen in den laten namiddag. Maar de regen was warm en zwart, als de vulka nen, die rondom werkten. En niemand her kende in de zwarte gezichten zijn beste vrienden Tegen den avond van den derden brand- dag zetten de Kozakken het plotseling op een loopen. De schoten van de Hanveds dreun den reeds in de buurt. Zij, die bij vergissing ook vele Fransche en Engelsche bronnen in brand gestoken had den in plaats van Duitsche en Oostenrijksche, konden al hun werk niet af. En ten slotte dachten zij aan de eigen beurs. Voor dertig roebel, die de ingenieurs hun gaven, ontza gen zij een bron. En zoo gelukte het nog een vrij groot aantal te redden. De kozakken wilden ook de houten bruggen in Boryslaw vernielen. Doch voor twintig roebel per brug lieten zij deze ongemoeid. Toen vertrokken de kozakken in een wilde, ongeregelde vlucht. Want op de heuvels voor de stad stonden reeds de achtervolgers, de Honveds van den Uszoker pas. VERSPREIDE BERICHTEN. Mücke, de officier van de Emden, die den bekenden zwerftocht mei een schoener heeft gemaakt, is Donderdagavond te Berlijn aan gekomen. Overal, waar hij zich vertoond, wordt hij door het publiek toegejuicht. Van Mytilene wordt gemeld, dat men een groote beweging van de oorlogsschepen van de geallieerden in de Egeïsche Zee heeft op gemerkt. Duitsche vliegtuigen hebben zich Dinsdag boven de vloot bewogen. SOMMELSD1JK. De collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente f 14,77 opgebracht. Een schadepost! Van wed. Iz. Kievit lag Zaterdagavond een varken lijdende aan vlekziekte dood in het hok. Door de Rijksveldwachters L. Nachte gaal en J. Damen is tegen J. V. uit Dirks land proces-verbaal opgemaakt wegens over treding van het Motor en Rijwielreglement. Maandagmiddag 4 uur brak er brand uit in de schilderswerkplaats van C. van Beek alhier. De oorzaak is vermoedelijk dat de jongste knecht toen alleen op de werkplaats, te dicht met lucifers bij de bus met benzine kwam waardoor deze vlam vatte en in den winkel eenige schade aanrichtte. Door spoedig toegeschoten hulp kon men den brand met eenige emmers water blus schen. Vrijdagavond werd het zoontje van T. v. H. alhier zoodanig door een fiets overre den dat hij zich met een bloedende hoofd wonde onder 'geneeskundige behandeling moest stellen. De landbouwer M. Groenendijk kwam Maandagmiddag tot de onaangename ont dekking dat van hem een paard dood in den stal lag. Het paard was verzekerd. MIDDELHARNIS. Tot opzichter van den polder 't Oudeland is aangesteld G. van der Kroon uit Nieuwe Tonge in de plaats van A. Witvliet welke eervol ontslag heeft aan gevraagd en verkregen. Tot Penningmeester van het Groene Kruis is benoemd Dr. Cleindert alhier. STAD AAN "T HARINGVLIET, Zaterdag had S. v. d. Mast hef ongeluk in de kaai te vallen. Tengevolge van den hoogen water stand verkeerde het jongetje in direct gevaar doch door toegeschoten hulp van G. v. d, B. werd hij tijdig gered. Dezer dagen werd onze vroegere dorps genoot J. van Antwerpen, thans agent van politie te Dordrecht, benoemd tot veldwach ter te Nieuw-Beijerland met ingang van 1 Juli a.s. Het Raadslid A. J. Braber, tevens wet houder wenscht zich bij de periodieke aftre ding als zoodanig niet herkiesbaar te stel len. Tot voorzitter der Vrijzinnige kiesver- eeniging alhier is in plaats van den heerD. Born gekozen d° heer P. J. van Nierop. Oorlogswinst. Dezer dagen verkocht de heer C. J. Goumare beurtschipper alhier zij ne motor aan een Belg om zich in Septem ber eene nieuwe grootere aan te schaffen. Ter vervanging van den heer A. Fris is tot brandmeester bij de Waterpomp benoemd M. Braber Bzn. en in diens plaats tot assis tent Brandmeester de heer A. Braber Jzn. DEN BOMMEL. De landweerverlofganger J. P. Verheul is met onbepaald verlof van zijn korps teruggekomen. Het paard van den landbouwer P. J. geraakte dezer dagen verward ineen heining welke flink voorzien was van prikkeldraad, en geheel doelloos daar op het gors lag, met toegeschoten hulp van den gorswachter ge lukte het paard los te komen. Uil nader on derzoek bleek dat het een leelijk gat in de voorpoot had, waarbij terstond de veearts werd geroepen. Toen de Gebr. Sch, Zondag rustig huiswaarts keerden brak bij het afrijden van een afrit de buikriem van hetpaard, nadat cle koewachter de riem eraf gehaald had en ook in de wagen was gestegen schoot plotseling de burrie uit de lichter zoodat beide priemen der burrie braken, vervolgens begon het paard achteruit te loopen waardoor de wagen met ingezetenen in een greppel te recht kwam, eerst nu konden zij uit den wagen stijgen, en moesten nu zelf voor den wagen, per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. OOLTGENSPLAAT. De Raad dezer gemeen te hoopt Donderdag a.s. des namiddags 2'/2 uur in liet openbaar te vergaderen. Donderdagavond a.s. ten 7 uur hoopt Ds. van Lummel van Zuidland in de Ger. Kerk alhier een rede te houden voor de militairen „onderwerp „Vaderlands liefde". Ook wor den de gewone leden verwacht. De Burgemeester dezer gemeenle maakt bekend dat de tweede termijn voor de ver strekking der broodkaarten loopt van 29 Juni tot en met 26 Juli a.s. Zij die bij den zelf den bakker of bakkers als op de eerste brood kaarten vermeld, wensclien te blijven, behoe ven daarvan geen aangifte te doen. Zij ech ter die van 29 Juni a.s. Regeeringsbrood van een anderen bakker verlangen, dan vermeld op de eerste broodkaart behooren hiervan aangifte te doen ter gemeentesecretarie voor Donderdag 24 Juni a.s. des middags 3 uur. DIRKSLAND. In het laatst der vorige week arriveerde voor den Bond een lading steen kolen groot 300 ton. Met deze voorraad is men dus voorioopig weer voorzien. AAet het oog op de dure broodprijzen wordt ook hier meer en meer gebruik ge maakt van Regeeringsbrood. Zoowel rijken als armen beginnen het nut er van in te zien. In de eerste plaats is het een mooi voor deeltje en ten tweede bevalt het algemeen goed. HERRINGEN. Bij den Heer Math. Bcstman onder deze gemeente kwam dezer dagen een kuiken ter wereld, hebbende twee staarten twee paar pooten en vleugels doch slechts een kopje. Zeer jammer, dit zonderlinge diertje werd al zeer spoedig door de moeder dood getrapt. Reeds in het begin der vorige week werd alhier van den konden grond door het Hoofd der O. L. School den Heer P. J, Oos terbeek de eerste nieuwe aardappelen ge rooid. Wederom doel zich in deze gemeenle een geval van Diphtheritus voor en is dewo- ning bedoeld van het vereischtc waarmerk voorzien. Het vlasgewas onder en in deze ge meente geteeld is thans geheel verkocht en bracht dit jaar voor het meerendeel van 275 tot 300 gld. per gemet op. In deze gemeente worden evenals tel ken jare bijna het geval is geweest weder om ziektegevallen onder de varkens waarge nomen. Gelukkig naar het schijnt de z.g.n, bobbelziekte en niet vlekziekte daar van eerstgenoemde ziekte de sterfte gering is ge bleken. Met het oog op de zoo nu en dan voor komende ziekte Februs Typhoidea raadt de militaire Overheid dezer stelling per publi catie aan melk en [drinkwater niet dan als gekookt te gebruiken. Als gevolg der groote droogte zal de aardbeiënteelt niet datgene geven wat mid dellijk kon worden verwacht, en dienvolgens zal deze vrucht korter dan vorige jaren ten verkoop kunnen worden aangeboden. GOEDEREEDE, Door den Noordzee visseher W. Lokker werd op de Noordzee een duik boot gezien, die hem ongemoeid zijn bedrijf liet uitoefenen. Bij het uitoefenen van zijn bedrijf bleef de visseher W. T. met zijn net in een wrak haken zoodat het geducht scheurde en de inhoud weder in het zilte nat terechtkwam. Dit is in deze dagen geen zeldzaam voorko mend geval. Over het algemeen werd de vorige week door de Noordzeevisschers een flink week geld verdiend. De hoogste besomming was f180 wat gemaakt werd door C. LokkerCzn, OUDDORP. De heer K. Voogd (anti-rev.), raadslid en tevens oudste wethouder, wenscht bij de aanstaande verkiezingen zijn mandaat niet hernieuwd te zien. HELLEVOETSLUIS. De Militaire Gezond heidscommissie heeft bekend gemaakt, dat zij ten sterkste ontraadt, ongekookt water dat niet uit de waterleiding is en ongekookte melk te drinken, dit in verband van het voor komen in deze stelling van typhus. Maandagmiddag had een meisje, genaamd M. de J. het ongeluk een pot met heete thee over de voeten te krijgen. Deerlijk gebrand werd zij naar het hospitaal gebracht om al daar verbonden te worden, waarna zij weer naar de ouderlijke woning gebracht werd. Raadsvergadering der Gemeente DEN BOMMEL gehouden op Vrijdag 11 Juni 1915, n.m. 2.30 uur. (Slot.) Verkoop woning van Vliet. De Voorz, zegt dat ïn de vorige verga dering besloten is van verkoop van het huis van Van Vliet eigendom van het Burgerlijk Armbestuur, te trachten de verkoopsom in de gemeente rekening te verantwoorden, doch Gedeputeerde Staten willen daar nog niet aan, ook al heeft de gemeente eenige jaren terug van dat Armbestuur eene leening van f 4000 op zich genomen. Bij nader onderzoek is hem gebleken dat die woning in 1837 door de gemeente is gekocht en nooit aan een ander is verkocht, zoodat het niet eigendom van het Burgerlijk Armbestuur doch van de gemeente is, hoewel het Burgerlijk Armbe stuur al van jaren her de huur heeft opge streken. Op voorstel van den Voorz. wordt nu met algemeene stemmen besloten de wo ning van Van Vliet publiek te verkoopen, zonder de goedkeuring van Ged. Staten is ontvangen. De heer van Weel en anderen vinden de opgegeven Notaris kosten veel te hoog en stellen voor, dat de Burgemeester en niet de Notaris het verkoopt, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Geldleening. Na toelichting van den voorz. wordt zonder hoofd, stemming besloten Burgemees ter en Wethouders te machtigen eeneannui- teits-geldleening aan te gaan van f 3200, met 30 jaren in verband met de ophooging der Spuikade en aankoop eener machine, zoomede om eene tijdelijke geidleening aan te gaan wegens tijdelijk kas tekort. Vergunningsrecht. Naar aanleiding van eene reclame van F. v. d. Plaat en D. Mooijaart tegen het be paalde vergunningsrecht wordt zonder hoofd, stemming besloten, het vergunningsrecht voor beiden terug te brengen op f 25. Commissie-gemeenterekening 1914 Bur gerlijk Armbestuur 1914. Tot het nazien der gemeente-rekening 1914 en de. rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1914 worden met algemeene stemmen aangewezen de heeren Jongeling, Knoop en Mijs. Hoofd. Omslag. Wegens overlijden zonder hoofdstem- min g besloten restitutie van den Hoofde- lijken Omslag te verleenen van den aanslag van C. de Wit en wegens vertrek van Mevr. Wed. van der Kreeke thans Mevr. van Delden. Instructie Gemeente Ontvanger. Op voorstel van Burgemeester en Wet houders gedeeltelijk ook op verzoek van den Ontvanger wordt zonder hoofd, stemming besloten eenige wijzigingen in de instructie van den Ontvanger aan te brengen. Commissie Onderwijs. De Voorzitter zegt dat 2 leden in de Com missie van toezicht op het Lager Onderwijs moeten gekozen worden, waarom het colle ge van Burgemeester en Wethouders voor stellen daain het college van B. en W. bij te benoemen en tevens de commissie te ver anderen in een gewone onderwijscommissie, om alle zaken vau het onderwijs die in den Raad en B. en W. behandeld worden onder het oog te zien en daarbij te voegen de heer F. J. Knoop en de heer E. Mast. De thans be staande commissie is Burgemeester en Wet houders zeer dankbaar voor deze tegemoet komende houding, doch stellen voor de com missie uit 6 leden te doen bestaan en dan te nemen A. Smits als voorstander van het bijzonder onderwijs, doch Burgemeester en Wethouders hadden voor de cotnissie ver gaderd en nemen thans nu Wethouder Jacobs niet aanwezig kan zijn geen andeie beslis sing te moeten nemen, eu voelen weinig voor het argument der commissie. De iieer Knoop pleit voor een 6e lid en zegt dat hij en Mast reeds enkele personen heeft gevraagd, de benoeming aan te nemen waarop de Voorzitter zegt, dat het niet aan gaat om zonder daarover in de vergadering te spreken en de andere commissieleden te raadplegen, eigenmachtig personen uit te noodigen. Op deze manier worden de andere leden genegeerd en hij gelooft niet, dat de heer Knoop het aardig zou vinden, indien hij zoo behandeld werd. Hierop komt het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming, waarover de stemmen staken. Vóór Borgdorff, Rosmolen en Jongeling tegen Knoop, Mijs en van Weel. Hondenbelasting- in verband met verschillende klachten over dc honden en met het oog op stijving der gemeentekas stelt de Voorzitter voor in art. 3 der verordening op de belasting van honden te lezen voor twee gulden „drie gulden" en voor vijftig cent „een gulden", Dc heer Mijs wil dc boerenhoeden vrij stellen. De heer van Weel vindt dat te hoog en zou willen f2,50 en f 1. De heer Knoop is voor 't voor stel en is tegen de honden. Het voorstel in stemming gebracht wordt verworpen met 1 stem n.l. die van den heer Knoop. Alsnu stelt de Voorzitter voor te lezen f 2,50 en f 1 waarover de stemmen staken vóór de heeren Knoop Rosmolen, Jongeling en tegen de heeren van Weel, Mijs en Borg dorff. Rondvraag. De heeren jongeling en van Weel houden nog een nabetrachting over het rioleerings- vraagstuk en de raadhuisbouw en geven daar bij verschillende wenken voor de uitvoering die de Voorzitter zegt ter harte te zullen nemen. De heer Borgdorff vraagt de bemiddeling van den Voorzittter omtrent spoedige ver krijgbaarstelling van regeeringsvarkensvleesch voor de arbeidersstand, zou ook verkrijg baarstelling wenschen van visch als volks- voedsel nu het vleesch zoo duur is en geeft in overweging de regeeringstarwe door plaat selijke molenaars te doen malen, aangezien deze anders werkeloos komen. Hierop zegt de Voorzitter te zullen trachten dat a.s. Maan dag de eerste varkens zullen aankomen, zoo dat goedkoop spek te verkrijgen zal zijn, dat hij reeds pogingen heeft aangewend om aanvoer van visch als volksvoedsel te verkrij gen, doch tot dusver daarin niet slaagde en dat hij de bakkers in overweging gegeven heeft zich met de molenaars te verbinden omtrent het malen van regeeringstarwe. Hierop wordt de vergadering gesloten. Verslag van den Raad der Gemeente OUDDORP gehouden 17 Juni 1915. Aanwezig alle leden. Opening der vergadering door den voorz. de Burgemeester met gebed. De notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ter behandeling ingekomen stukken le. Ingekomen reclames op den Hoofdelij- ken Omslag door D. Sperling, P. Tanis, H. van Spunder, Wed. A. Kastelein en S.Bezuijen. Van J. Vink en Wed. A. Kastelein verzoek tot ontheffing van de hondenbelasting. Deze stukken worden in handen gegeven der com missie daartoe belast. 2e. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van H. H. Ged. Staten, onderwerp: „Onderhoud GrintwegOuddorp.Sommelsdijk" waarin werd voorgesteld om plaatselijk dat onderhoud voor eigen rekening op zich te nemen, werd voor kennisgeving aangenomen. Voogd stelde nog voor om een gemeenschap pelijke vergadering te beleggen van de be trokken gemeente raadsleden, om alzoo een onbevangen oordeel daarover te geven, J. C. Lodder ziet daar geen heil in, zoodat niet verder meer over dit onderwerp werd gehandeld. 3e. Verzoek van Mej. L. Breen om haar ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de Openbare Lagere School, in het vak nut tige handwerken. Wordt besloten, dat ontslag haar eervol te verleenen. Door B. en W. wordt thans voorgesteld om eene onderwijzeres aan te stellen, acte lager onderwijs en tevens de noodige be kwaamheid bezit om onderwijs te geven in nuttige handwerken. (De opmerkzame lezer wordt hier mede gedeeld, dat een lange reeks van jaren, die bedoelde betrekking is waargenomen door Mej. L. Breen burgeres dezer gemeente, nu de laatste jaren tegen een salaris van f 75 per jaar, waarvoor wekelijksch 5 uur les werd gegeven, en nimmer klachten zijn ge hoord over (e kortschieting in dat onderwijs, maar integendeel haar lof is toegezwaaid. Daarom begrijpen wij niet het voorstel van B. en W. om thans voor te stellen eene op roeping te doen in de bladen voor een on derwijzeres met acte Lager Onderwijs tevens, te meer omdat de onderwijs krachlcn aan de Openbare School compleet zijn. (Verslag gever). J. Mastenbroek wil dan de thans in be trekking zijnde onderwijzeres deze taak op dragen, doch kreeg ten antwoord van B. en W. dat deze daarvoor de noodigetbekwaam- heden niet had. [KI. Voogd wil sollicitanten oproepen berekendjvoor hun iaak. J. Mastenbroek acht dat een gewoon bur germeisje of jongedochter dat wérk even goed kon verrichten. T. Hameeteman is van oordeel dat wij hier geen gediplomeerde onderwijzeres behoeven, maar zulk eene die zooals de thans ontslagene de nuttige (doch geen fraaie) handwerken aan de jeugd weet te onderwijzen. J. Mastenbroek is van meening dat liet thans goed gaat, wij even goed kunnen sla gen met een andere inwoner. KI. Voogd is bevreesd, dal ze'geen sollici tanten zullen krijgen voor die betrekking uit de inwoners dezer plaats, doch T. Hameete man geloofd juist het tegendeelhij was van meening dat zulks wel mee zal vallen. Joh. C. Lodder vind het beste een aan te stellen die daarvoor gediplomeerd is, want doet ge eene oproeping uit deze gemeente, dan moet men er ook mee voor den dag kunnen komen. Wanneer tot het laatste moest worden overgegaan dan zou hij willen voorstellen om een leeftijdsgrens aan te geven van niet jonger als 25 jaar, doch het liefst zag hij een onderwijzeres daarvoor aangesteld, die later het onderwijs bij eene eventueele vaca ture kan aanvullen. De voorz. zegt dat het beste is om eene geschoolde onderwijzeres van die betrekking te nemen. J. Mastenbrpek en T. Hameeteman zeggen, dat het hier in deze streek van het grootste belang is, dat ze practisch worden opgeleid zooals thans nog onder Mej. Breen geschied, en zien niet in, dat al dat methodisch on derricht van alles en nog wat het burger huishouden ten goede komt. Na nogmaals in herhalingen gekomen te zijn, werd door den voorz. dit onderwerp in stemming gebracht. Voor het voorste! van B. en. W. om eene onderwijzeres met acte aan te stellen, stem den KL Voogd, Kr. Voogd en Joh. C. Lod der. De overige raadsleden stemden eenparig op het andere voorstel, z.l. om uit deze ge- meemte solicitanten op te roepen. Bij de rondvraag werd door Joh. C. Lodder nog ter sprake gebracht, de thans nog be staande dienstregeling der R. T. M. voor dit Eiland. Toen dc mobilisatie intrad is daarin ver andering gekomen, en het postverkeer is daardoor vertraagd. Hij wilde van het Da- gelijksch Bestuur, dat deze aan den Raad van beheer op de spoorwegen het bestaande mededeelden en te verzoeken, om ook (ie latere tram, zooals op andere jaren, te laten doorrijden naar Ouddorp, Alzoo werd besloten. Niets meer aan de orde zijnde werd deze openbare vergadering gesloten. Ongecorrigeerd. SMART. Onder 't gedonder der granaten, Onder 't helsche kogelvuur, Dat duizenden uit 't leven wegneemt En offers eischt van uur tot uur, Ligt daar een jongling, flink van leden Hij was gisteren nog vol levensmoed. Nu ligt hij met gesloten oogen, Het hoofd is vol geronnen bloed. Toch leeft hij nog. De borst beweegt zich Hij ademt nog, doch 't leven vliedt En zeker, over enk'le uren Is ook in hem het leven niet. Maar toch, hij woelt hij schijnt te droomen En eensklaps krijgt hij een visioen: Hij ziet zichzelf in een prieeltje, Beschermd door 't weelderig groen. En naast hem, zit een lieflijk meisje, Hij kust haar, drukt haar aan z'n nart. En half verdoofd door zware pijnen Is hij gelukkig; Voelt geen smart. Doch eensklaps opent hij de oogen, Hij komt toch eventjes nog bij. Vol angst staart hij dan om zich henen En mompeld: „God het is voorbij." Zijn borst gaat heigend op en neder, Zijn hoofd gaat rust'loos heen en weer. En eensklaps slaakt hij rauwe kreeten En roept: „Ik wil niet sterven Heer"! En onder 't gedonder der granaten, Onder 't helsche kogelvuur, Vliedt 'sjonglings geest naar boven henen, Want ach, hij stierf ter zelfder uur. Dirksland,M. Ph. J. NiCODEM. STELLENDAM. In de week van 14 tot 19 Juni zijn alhier aangevoerd 28,500 kg. gar nalen, waarvan 2/3 aan de pellerijen werd geleverd k 10 cents per kg. Het overige werd op eigen risico naar het buitenland gezon den Op Woensdag 23 Juni 1915, 's avonds 6 uur, te Dirksland, ter herberge van H. van den Doel, veiling van: 13, 27, 70 H.A. (28 Gem. 273 R. V. Maat) vruchtbaarBouwland, te Melisaant, in den polder Nieuw-Kraaijer, nabij de haven van Dirksland kad. Sectie A. nommers 5, 6, 7, 8, 9, lOen ll,in7perceelen en in combinatiën. Vrij van huur en te aan vaarden blootsclioof 1915. Notaris VAN DER SLUYS. Donderdag 24 juni 1915, nam. 5 uur, in liet Hotel Hobbel te Oolgensplaat, verkoo- ping en verhuring van Grasgewas en Naët- ting alsvan de kaden van den polder het Rietveld, van den dijk van den Weipolder en van de kaden en voorliggend gors van het roeipoldersche gors en van Roode Kla vers om éénmaal te maaien, in den polder Oudeland, alles onder Ooltgensplaat, in di verse koopen, bij biljetten vermeld. Notaris- gen Mr. VAN WEEL en VAN ISPELEN. Inschrijving naar de winning van 8.94.50 H.A. (19 Gem. 143 R. V. Maat) Bouw- en Weiland te Nieuwe Tonge in den polder Bat- tenoord, aan den Blaakweg en aan het Kies- pad, Jkad. Sectie B no 495, 496, 508, 506, 811 en 854 in 7 perceelen, toebehoorende aan den Heer Corn. Holleman Anthz. en cons. De verhuring geschiedt v:or 10 jaren, in gaande blootsclioof 1915 tegen een jaarlijk- schen huurprijs van f, 45 per 0.45.92 H.A (V. Gemet). Inlichtingen te verkrijgen en geteekende inschrijvingsbiljetten uiterlijk 24 Juni 1915,in te leveren ten kantore van Notaris VAN;DF.R SLUYS te Dirksland Dondgrdag, 24 Juni inzet en Donderdag'l Juli afslag, telkens des avonds 6 uur te Stellendam in het logement van Troost, van 3.38.60 Hectare of 7 Geme ten 112 R. V. M. bouwland te Stellendam in Kavel 38 van den Eendrachtspolder, kadas ter Sectie C nos. 66 en 65. in 6 perceelen en in combinatiën. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag, 26 Juni 's avonds 6 uur te Oud- dorp in het Logement van Akershoek van verschillende perceelen grasgewas en naët onder Ouddorp. Notaris VAN DEN BF.RG. Op Woensdag 30 Juni 1915, 's avonds 6 uur, te Dirksland, ter herberge van C. de Bruin, afslag, van: 13, 27, 70 H.A. (28 Gem. 273 R. V. Maat) vruchtbaar Rottwland, te Melissant, in den polder Nieuw-Kraaijer, nabij de haven van Dirksland, kad. Sectie[ A. nommers 5, 6, 7, 8, 9, 10 en 11, in 7 per ceelen en in combinatiën. Vrij van huur en te aanvaarden blootsclioof 1915. Notaris VAN DER SLUYS. Op Woensdag 30 Juni 1915 des namiddags ten 3 ure te Middelharnis aan het Spui, ten verzoeke van den heer Curator in het fail lissement van A. v. d. Ham van meubilaire- en andere roerende goederen. 9217 Deurwaarder GROENENDIJK. NIEUWE TONGE. Afloop der gehouden aanbesteding van een Woonhuis met Schuur voor A. Kievit. TIMMERWERK. I. Mosselmanf 1774, C. A. Th. Lambert, Oude Tonge 1745,— I. J. van den Broek1655, J. A. Rober1489,89* METSELWERK. J. B. Nuchteren1340,— J. Overweel 1334,27 J. de Later, Oude Tonge1330,— S. Kanters, 1275,—* VERFWERK. J. Holleman121,25 L. Kareis120,—* P. C. van Dongen, Oude Tonge 120,— SM1DSWERK. A. van den Doel 234,70* A. Nieuwland273,70 Jan Holleman Az. in massa 3375,— Begrooting3150,— Gegund Het kroozen of schoonmaken der wate ringen in den polder Duivenwaard is aan genomen door H. Felsbonrg voor f 25.25. Komedie of werkelijkheid Een boer, wo nende bij Gennep Duitscher van geboor te bad een paard te veel, weshalve bij dit bij mondelinge overeenkomst verkocht aan een keuter te Hijen. Deze bewerkte er eenige dagen zijn land mede en liet het 's nachts grazen in een weide in de nabijheid van des veldwachters woning; hier was het toch wel veilig, meende hij. Edoch, het paard is verdwenenDe nieuwe eigenaar zoekt nu sedert eenige dagen den omtrek af en vraagt iedereen of men zijn paard ook heeft gezien. Niemand heeft het echter gezien en het is en blijft weg. De vroegere eigenaar van het bruintje heeft evenwel de koopsom nog niet en deNeder- landsche kooper wil het nu aan den Duit- schen verkooper niet betalen, omdat het ver dwenen is en de kooper niet weet waar het is gebleven. De grens is niet ver af en wie hier „de dupe" is, zal moeilijk uit te maken zijn. Krasse oudjes. De 70-jarige A. A., te Drach ten, viel in de diepe vaart. De 70-jarige J. van Houten aan den overkant wonende, dit ziende, sprong geheel gekleed te water zwom naar de overzijde en bracht den drenkeling op het droge. Geen der oudjes ondervindt nadeelige gevolgen van zijn bad. MIDDELHARNIS. Naar wij vernemen, is door het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland aan Ds. J. G. Bruining, pred. Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, het eervol emeritaat verleend met ingang van 18 Augustus a.s. Mejuffr. S. Beversluis heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor Onderwijzeres. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Naar de vacante betrekking van onderwijzer aan de O. L. School hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. NIEUWE TONGE. Heden Woensdag 23 Juni des avonds 6,30 ure hoopt in De Stoof op te treden Ds. Kieviet van Dirksland. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 21 Juni. Vee. Aangevoerd 416 vette runderen, 213 vette kalveren, 1024 schapen en lammeren, 693 varkens. Koeien 40 b 48 tot 54 c., ossen 40 5 48 tot 54 c., vette kalveren 50 tot 55 h 60 c., voor export 50 tot 55 c., schapen 35 tot 43 c., zuiglammeren 43 tot 48 c., varkens 46 tot 47 h 48 c., lichte varkens boven 75 kg. 36 h 42 c. per kilo.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2