El I il Woensdag 16 Juni 1915. 80*1* Jaargang N". 2085, f«®r «le Zuiilliollaiiilsclie esi Keenwiche Eilanden. De Oorlog. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O V INCES De Memorie van Antwoord. BINNENLAND. BUITENLAND. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER W, BOEKHOVEN, SOMMEIjSDÏJK. Telefoow Intercoms. No. I. Advertentiën 10 Cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en '/g maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die sij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stekken voor de Itedactle bestemd, Adverterctfën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. ;icii. gq 8987 us Bij brief van 5 Juni jl. heeft Minister Loudon, van Buitenlandsche Zaken, geant woord op 'l Voorl. Verslag aangaande het Wetsontwerp der tijdelijke lending van een gerant naar 't Vaticaan. Liever geven we 't geüeele stuk, zooals het daar ligt, dan broksgewijze de woorden des Ministers den lezers voor te zetten; ieder kan dan oor- deelen, dat de Regeering vrij uitgaat en 't «Protestantsch* gekakel zonder eieren, totaal niets om 't lijf heeft en belachelijk Trouwens, de zaak is reeds in de Kamer Desproken en de Protestantsche* ijveraars, (maar zonder verstand, voegde Paulus er eens bij!) staan in de kou, want de groote meerderheid vond het ontwerp en de han delwijze der Regeering goed. Ook de Unie-Liberalen, waarvan Mr. Pa- tijn een der leden is. Trouwens, we heb ben dat vermoeden onlangs in een driestar reeds uitgesproken. Toch, in 1917, stemmen die Protestanten* natuurlijk in alle dis tricten op liberalen en socialisten. Want die heeren gebruiken 't «Protestantisme* om er hun vijandschap tegen de coalitie, mee te dekken, 't Is kort en goed boerenbedrog, dat echter door heel Nederland in de gaten liepen een Protestantisme zouder fut, dal als een nachtkaars eerst wat zwarte walm geefL maar daarna ternauwernood de duis ternis breekt. Ziehier dan 't antwoord der ltegeoring Dat een buitengewone zending als de onderhavige zou zijn een terugkomen op de sinds 1872 bestaande verhouding tus- schen ons land en het Vaticaan, kan de ondergeteekende niet toegeven. Ook is hem niet duidelijk, wat het beginsel van scheiding van Kerk en Staat met zoo danige tijdelijke zending heeft uit te staan. De aanneming van het wetsontwerp zal niets veranderen aan Nederlands houding tegenover de quaestie der Pauselijke souvereiniteit. Immers, hoe men ook over die quaestie denkt, een feit is het, dat Nederland sinds jaren door het aanvan gen van een Internuntius als diploma tiek vertegenwoordiger van den Paus een der voornaamste attributen van souve reiniteit, nl. het zelfstandig onderhouden van diplomatieke betrekkingen door het Vaticaan erkent, onverschillig of ten deze al dan niet wederkesrigheid betracht wordt. Dat door de indiening van het wets ontwerp gevoeligheden in Nederland zijn opgewekt betreurt de Regeering. Zij had zich gevleid met de hoop, dat het klaar uitgesgroken doel en het karakter der voorgestelde zending andere overwegin gen zou hebban doen ter zijde stellen. Door de aanneming van het ontwerp- zal, Volgens haar oordeel 's lands belang ge diend zijn omdat gelijk in de Memorie van toelichting te kennen gegeven werd geen vredesactie ons onverschillig mag laten en de rol waartoe Nederland sedert het einde der vorige eeuw door de vredes- en andere conferenties geroepen is, mede brengt, dat de Regeering een werkzaam aandeel tracht te nemen in al datgene wat leiden kan tot oen betere verstand houding tusschen volkeren en zij mits dien zich in rechtstreeksch contact be hoort te stellen met een middelpunt vanwaar voor het speciaal doel, dat thans beoogt wordt, gewichtige invloed kan uitgaan. In het hooger doel, dat de Regeering nastreefde, lag voor haar een waarborg, dat de Volksvertegenwoordiging hare medewerking zou verleenen zonder dat er gerept kon worden van een verstoren van het politiek bestand of een bedrei gen der nationale eensgezindheid, welke door den hoogen ernst der tijden geboden zijn. Aan dat wetsontwerp is een veel grootere beteekenis gehecht dan daarin lag opge-loten. Ondanks het meenings- verschil dat zich geopenbaard heeft ver trouwt de ondergeteekende dat de Kamer, na kennisneming van het voorgaande, het eenvoudig doel, dat de Regeering voor oogen heeft, zal billijken en steunen. Het is den ondergeteekende niet mo gelijk in eenig politiek debat, schriftelijk of mondeling, te treden omtrent de kansen van welslagen der beoogde samen werking met den Pauselijken Stoel. Wel kan hij onbewimpeld en met den meesten nadruk verklaren, dat door de voorge stelde zending de neutrale stelling van Nederland geheel ongerept blijft en dat in de verhoucing der Nederlandsche Re geering tot geen der onzijdige of oorlog voerende Staten eenige verandering zal komen ten gevolge van die zending. Dat het deelnemen van Italië aan den oorlog de uitzending van een tijdelijk gezant nutteloos zou maken kan de oudereeteekende niet onderschrijven, al erkent hij, dat het uitzicht op een spoedig horstel van den vrede daardoor mogelijk verminderd is. Voor het vermoeden, dat onze vertegenwoordiger zieh eventueel belasten zou met de waarneming der be langen van oorlogvoerenden is geenerlei reden; immers alleen reeds uit hoofde van het speciaal en tijdelijk karakter van onze zending zou de Regeering nimmer hare toestemming daartoe kunnen geven. Al hebben de Gezanten van de eene Partij Rome verlaten, zij blijven van uit Zwit serland, waarheen zij zich begeven heb ben, in voeling met het Vaticaan, dank zij door de Garantiewet van 1871 ge waarborgde vrijheid van post- en tele- graafverkeer over het Italiaansch grond gebied. Na het voorafgaande zal de onder geteekende niet behoeven te treden in eene wederlegging van de opmerking, dat de opdracht van Dr. Nolens het be dekt oogmerk had van een definitief herstel der blijvende missie bij het Va ticaan, of praejudicieeren zou op het herstel dier missie. Al handhaaft de ondergeteekende zijne in de Eerste Kamer uitgesproken meening tegenover het be ginsel van zoodanig herstel, hij aarzelt niet met de meeste beslistheid te ver klaren, dat de gedachte daaraan geheel vreemd is aan het ondeihavig wetsont werp. Met de woorden: «tijdelijk en bijzonder* in de Memorie van Toelichting is niets anders bedoeld dan het inciden teel karakter der zending met nadruk op den voorgrond te stellen. Ofschoon uit de hem gestelde drie vragen een zeker wantrouwen spreekt, wil de ondergeteekende het antwoord daarop n:et schuldig blijven. Op de eerste vraag, of nl. tot instelling van een per manent gezantschap bij den Paus de Regeering in geen geval hare medewer king zou verleenen, aarzelt hij niet ont kennend te antwoorden, omdat z. i. de Regeering niet mag vooruitloopen op hetgeen 's lands belang in de toekomst zou kunnen eischen. De tweede vraag, indien de onderge teekende hare strekking goed begrijpt, vindt haar antwoord in het eenig, dui delijk aangegeven doel der zeneing. En wat de derde vraag betreft, waar de Regeering met klem verklaart dat een tijdelijke en speciale zending als de be doelde geheel op zichzelve staat, zou ontegenzeggelijk een beroep op die in- cidenteele zending om te komen tot vestiging van een blijvend gezantschap ongegrond zijn te achten. Het ligt niet op den weg der Regeering om, gevolg gevende aan den wensch van eenige leden, zich uit te laten omtrent de gedachte die, naar hare meening, aan de Engelsche missie bij het Vaticaan ten grondslag ligt. Met waardeering heeft de ondergetee kende kennis genomen van hetgeen op pag. 6 en 7 van het Voorloopig Verslag te lezen staat. Hij heeft daaruit ontwaard dat de overwegingen welke de Regeering geleid hebben naar waarde geschat zijn geworden. De papiernood en de couranten. Tot kort geleden, toen de uitvoer van pa pier uit Duitschland niet verboden was, ble ven ondanks een ernstige bedreiging In Au gustus j.l. de prijzen van het papier voor couranten in Nederland gelijk aan die, wel ke vóór den oorlog betaald werden. Andere papieren waren reeds 10 tot 25 pet. verhoogd, parafine-papier voor chocolade-verpakking met 50 pet. Sedert einde van Mei echter is ook het papier der couranten zeer veel verhoogd, het formaat-papier van 12 cent tot 16 a 17 ct. per K. G., het rotatiepapier op rollen met ruim 25 pet. en nog erger: wie zijn loopend contract voor een lageren prijs loslaat en voor hoogeren prijs bijkoopt, krijgt nog maar tot einde van September a.s, waarborg, dat geleverd zal worden. Wellicht zal daarna geen papier meer te krijgen zijn. Wiedebo» venvermelde transactie niet wil aangaan, ont vangt van half Juni af geen papier meer. De Nederlandsche fabriek grondt deze hou ding op overmacht door den oorlog, op de onmogelijkheid om voor de oude prijzen voort te werken, zoodat sluiting van de fa briek dreigt. Van het buitenland worden alleen nog aan biedingen gedaan uit Scandinavië voor bui tensporig hooge prijzen. De oorzaak van den nood ligt voorname- De verovering van Neuville schijnt voor de Duitschers een heel kleine aderlating ge weest te zijn. Niet zoo zeer aan het aantal krijgsgevangenen, maar meer aan schietvoor raad. Parijs meldde (over Reuter) op 12Juni: De inventaris van de bij Neuville ge maakte buit is nog niet gereed, maar tot dusver zijn er gevonden de overblijfsels van drie veldkanonnen, drie schansmortieren, vijftien machine-geweren, begraven of be schadigd; duizend granaten, achthonderd duizend patronen, duizend geweren; veel werktuigen om brand te maken, ingenieurs werktuigen, tal van kisten met ontplofbare stoffen. Wij hebben nog honderd-en-dertig krijgsgevangenen gemaakt, waaronder een majoor, ten zuiden van Hébuterne. Boven dien zijn er vele gekwetste Duitschers in ambulances opgenomen. De lijken van Duitschers worden op honderden gerekend. Wij zijn over een front van twee kilometer lengte en een kilometer diepte door de Duitsche linies heengebroken. Een sterke Duitsche tegenaanval is dezen morgen af geslagen. We melden met opzet boven dit telegram de bron van oorsprong Reuter aangezien hij als niet erg betrouwbaar bekend staat. Want is het niet vreemd dat de Duitschers, zie de laatste zin direct na deze „neder laag" weer tot een „sterke tegenaanval" over gingen DE EUROPEESCHE OORLOG. Iii de berichten van de verschillende generale staven wordt vaak gesproken van „Onze infanterie deed een storm aanval en won eenige honderden me ters terrein". Op deze foto kan men zien, hoe zulk een aanval van infanterie uitgevoerd wordt. Het hier afgebeelde gevecht had plaats in de Karpathen, waar de Duit sche infanterie tot den aanval overging. Mr. Patijn vóór. We spraken het vermoeden uit, dat mr. Patijn zijn «protestantsche* helpers van 1918 wel los zou laten, als 't op een stem men aankwam over 't tijdelijk gezantschap bij den Paus. De stemmingslijst van 10 Juni wijst ook hem aan als één der 82 voorstemmers, waarmee we sympatiseeren. Niemand denke nu, dat die «Protestant sche* kabaaimakers hem in 1917 los zul len laten. Geen denken aan. Die menschen zijn vrijzinnige menschen en zijn nu een maal doodsbenauwd van Zwart. Rose en Rood deert ze nietze vinden d e een mooi kleurtje; van Zwart krijgen ze kippevel. Al wat Gereformeerd is en naar de Af scheiding en Doleantie riektwat maar met de Vrije Universiteit en de Vrije Gymnasia sympathiseert; wat maar Antirevolutionair heet en met Rome in 's Lands Staatkunde samenwerkt om voor 't Christ. Onderwijs vrij baan te maken 't staat die hee ren alles tegen. Liberale Politiek is hun ide aal en smaak. Toch willen ze dat bemantelen en bedek ken voor de menschen, die niet verder kij ken dan der neus lang is. En nu omhangen ze zich met 't kleed van autipaapsgezind- heid, zoodoende speculeerend op kerkelijke gevoeligheden en zich met heel wat bom barie den schijn gevend alsof zij de echte Protestanten zijn. Als Luther die lui hoorde of zag, nam hij een geesel van touwkens en jaagde ze van 't Protestantsche erf af. Want Protestantisme en vrijzinnigheid zijn vuur en water. lijk hierin, dat de Russische regeering allen uitvoer van hout heeft verboden. De Nederlandsche fabriek, die anders uit Rusland hout invoert, en dit zelf tot cellu lose verwerkt heeft reeds sedert maanden de cellulose in het buitenland, voornamelijk in Scandinavië, moeten koopen en dan droog terwijl zij gewoon is haar eigen cellulose met 60 pet. water te verwerken. Voor het gebruik van courantenpapier in Nederland strekt de voorraad van grondstof fen van allerlei soort reeds veel duurder dan anders gekocht o.a. steenkool kalk salpeter en de hoofdgrondstoffen zelve, voor loopig niet langer dan vier maanden. Als de oorlog niet spoedig geëindigd is of niet op andere wijze in den nood wordt voorzien dreigt ook in Nederland het ernstige gevaar dat de couranten niet meer zullen kunnen verschijnen, zelfs niet meer op zeerduurpa- pier. De vereeniging De Nederlandsche Dag bladpers houdt a.s. Dinsdag een algemeene vergadering om te overleggen, wat er gedaan kan worden. N. R. Ct. DE TOESTAND. Op het Westfront blijven de Franschen, zij 't dan heel langzaam, vorderingen maken. Het dorp Neuville is na een hevig gevecht nu geheel in hun handen gevallen. Ook wordt bij Atrecht en bij Soissons weer hevig ge vochten. Over het algemeen heerscht rust op het geheele front; alleen kwamen de Duitschers iets vooruit in Champagne. Naar verluidt zouden een 20.000 marine soldaten in Brussel aangekomen zijn. Het Oostfront blijft steeds in beweging. De Duitsche troepen rukten langs de kust van de Oostzee en namen Windau, tusschen Libau en Riga gelegen. Om Jaroslau en Przemysl bleef enkele dagen de toestand ongewijzigd, maar in het Oosten scheen de belangrijkste gebeurtenis plaats te hebben. Generaal Von Lissinger rukte eerst in N.-O. richting langs Stry op, maar toen de Russen meenden dat hij daar een aanval zou doen op de Dnjestr-stelling, wendde hij zich plot seling rechtsaf en veroverden bij verrassing de Dnjestr-overgang bij Zurawno. De Russen in Oost-Galicië kwamen A door in heel moeilijke positie. /~ee Juist waren ze begonnen den Oo: .e'en, d schen rechtervleugel aan te valle;..Dü"T. centrum te verlichten, toen zij ploft. w groote macht aangegrepen en 30 KSi. .3 Jjjf teruit geworpen werden. Stanislaus werd door de Duitschers inge nomen. Het Russische leger trekt in Oost-Oalicië haastig achteruit. Duitsche en Oostenrijksche legers, die als een tang werken, namen 12420 Russen bij de achtervolging gevangen. De laatste telegrammen, die, nu we dit schrijven, in ons bezit zijn, luiden Officieele mededeeling van het groote hoofdkwartier: Ten Noord-Westen van Szawle zijn wij goed opgeschoten. Kusje is stormenderhand 'Ir/,., i

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1