111' I II P l Boerenleenbank „Birksland". MONOPOL Thee en Knflie de Beste en Goedkoopste mm vmmmi KUNSTBLOEMEN SOMMELSDIJK. ill! m II Advêrtentien. I I il 11 I I 111 I I It UIT DE PERS. GEMENGD NIEUWS. VARIA. P. DE 70S te Goedereede BINNENLANDSCHE HET PUBLIEK J. van der Voorde, CEMENT-BETONWERKEN I Onze NIEUWE VOORRAAD is weder gearriveerd. Ze behoeven geen water, verflenschen niet, maar altijd frisch. Bouquetten in verschillende grootte's. - Onze prijzen varieeren van 10 Cent tot f 5. - W. if fr IS» 4 I vertegenwoordigt soliede Brand-, Hagei- en Levensverzekering maatschappijen. JAR. LEU*, mortal ÏOZES DE BAAS Fijn Roofevleesch en Boterham wornt. AU PRINTENIPS - ROTTERDAM DAMES- EN KINDERHOEDEN. tAXËëUIKMj&H o j'- liiir' f i té fsr Wr HBÏl V 'i.l wl©-' 8f|f ||j! 1» D.i H MEIll •if.1' :rj v. Rupsennesten. Wij en velen met ons raden aan de rupsennesten te vernietigen, in 't be lang van land-, tuin- en boschbouw. Maar 't blijft bij aanraden, want het opvolgen van dien raad moet aan 't inzicht en 't verstand der belanghebbenden worden overgelaten. Het niet opvolgen ervan is niet strafbaar, zoodat steeds schade ontstaat, waar 't niet noodig is. Bij onze naburen zit men er evenwel an ders ^chter heen. In Duitschland wordt het niet vernietigen der rupsennesten strafbaar gesteld. Dit bewijst het volgende wat wij uit een der dagbladen overnemen. In een politieverordening wordt aan de eigenaars van boomen de verplichting opge legd die van rupsen te zuiveren. De eigenaar van een park had dit voorschrift niet ten volle toegepast, daar hij de toppen der hooge boomen niet had laten zuiveren. Hij werd vervolgd, maar door den eersten rechter vrij gesproken, op grond van zijn verdediging, dat wegens de hoogte der boomen gevaar voor menschenlevens te vreezen was geweest. In hooger beroep echter werd een boete op gelegd, omdat de rechter aannam dat de ei genaar dan de hoogste takken hadbehooren te laten afhouwen en daartegen niet de be denking kon gelden, dat hierdoor de boomen zeiven verminkt zouden worden. Hiertegen voerde de eigenaar in derde instantie aan, dat men toch niet kon verlangen, dat hij om een paar rupsen zijn oude boomen zou be derven maar hij werd afgewezen en moest dns de boete betalen. -0- Wilde eenden kunnen wel eens naar traan en viscli smaken. Die smaak kan gemakke lijk verdreven worden, als men den romp met gele erwten opvult en om te voorkomen, dat die bij 't braden er uit vallen toenaait. De erwten hebben de eigenschap den traan- en vischsmaak tijdens het braden volkomen in zich op te nemen en worden, voor het gebraad op tafel komt, weer eruit verwijderd. -0- Vruchtboonien, die niet dragen. Dikwijls hoort men de klacht: „Mijne vruchtboomen bloeien elk jaar wel, doch dragen nooit vruch ten". 't Middel daartegen is eenvoudig. Graaf rondom de boomen een greppel, ongeveer anderhalve meter van den stam (bij groote boomen namelijk, kap daar vervolgens alle wortels door, vul de greppel weder met an dere, vruchtbare aarde en begiet de boomen in den winter goed. Reeds het volgend jaar zal men over het resultaat verbaasd staan, want de boomen zullen rijk bloeien en te vens vrucht zetten. Observator. Teekenen der tijden. Bijna dagelijks werden we de vorige week door de ontzettende gebeurtenissen, die de bladen ons meldden, herinnerd aan de woor den van Christus, tot Zijn discipelen gespro ken op den Olijfberg, toen deze Hem vroe gen naar het teeken van Zijn toekomst en van de voleinding der wereld. 't Zal onzen lezers niet ontgaan zijn. Aardbeving en vulkaan-uitbarstingen op IJsland. Aardschokken in Zuid-Duitschland. Hongersnood in Mexico. Oorlogen ja, wèl het meervouden geruchten van oorlogen let op den Bal kan. Wij zien de vervulling dér profetie „En gij zult hooren van oorlogen en ge ruchten van oorlogenziet toe, wordt niet verschriktwant alle die dingen moeten ge schieden, maar nog is het einde niet. Want het ééne volk zal tegen het andere volk opstaan, en het ééne koninkrijk tegen het andere koninkrijk; en daar zullen zijn hongersnooden en pestilentieën, en aardbe vingen in verscheidene plaatsen." Nog hoorden we niet van pestilentiën, maar zal de menschheid daarvan verschoond blij ven, als straks de velden in Noord-Frank rijk en België, in West-Rusland en Galicië in reusachtige kerkhoven zijn veranderd, waar de duizenden, misschien millioencn, slapen den slaap des doods Kenden we den bijbel niet 't zou zijn om radeloos tc worden. Maar Gode zij dankChristus staat aan onze zij. Hij brengt onze ontruste gemoede ren tot kalmte door ons toe te fluisteren „Wordt niet verschrikt; want alle die dingen moeten geschieden." Laat de stormen woedenMet Jezus in het scheepje, kan geen storm ons doen ver gaan. De Graafschapper. Aardbevingen. Ook nu weer herhalen zich de geruchten van groote aardbevingen. Ditmaal schijnt vooral Zuid-Duitschland getroffen in het land tusschen München en Stuttgart. Ook Baden leed mee. En tot in het Schwarzwald breidde de aanval zich uit. Wel zijn nu ditmaal geen aangrijpende ongevallen voorgekomen. Er zijn geen dor pen verwoest en geen steden gehavend. Maar dit belet niet, dat er toch de aan dacht op gevestigd moet blijven, dat de com binatie van den finalen oorlog met de beving van de gronden der aarde, op het stellige getuigenis der Heilige Schrift berust. „Standaard." Ontvluchte krijgsgevangenen. Te Roer mond zijn Dinsdag twee in Duitschland ont vluchte Russische krijgsgevangenen aange komen. Na veel omzwervingen hebben ze de Nederlandsche grens weten te bereiken. Een hunner was gekleed in een Belgische uniform. Met nog twee anderen waren zij te Keulen gevlucht; de beide anderen waren weer gevat. Stymperd 1 Men schrijft aan het Hbld. 14 dagen geleden is de woning Jf ^^^■fce^hwonenden 71-jarigen arbeider ^ilderveen, onder Lunteren, ge- En sedert dien vindt de be- pige man geen andere rustplaats "je voorzijde geheel open zijnd strooien kap en dito wanden u.ider van zulke geringe afmetingen ^"grijsaard zijn legerstede, bestaande uit een dun laagje verdord gras en mos, al leen kruipende bereiden kan. Verder ontbreekt hem alles. Geen stoel heeft hij om op te zit ten en geen bord om van te eten, terwijl er evenmin een stookgelegenheid meer bestaat zoodat hij al dien tijd van brood en water, dat uit een naburige kolk afkomstig is, heeft moeten leven. Doodgevallen. De 50-jarige timmerman A, Kromhout uit De Clercqstraat te Haarlem, is Dinsdagmiddag om half 4, bij het schoon maken van de gewelven van de r.-kafh, Sf. Bavokerk, aan de Leidschevaart te Haarlem in de kerk gevallen. De man stierf kort daarop. De warmte. Een onderwijzer te Tiel, die gedurende 25 jaar aanteekening houdt van buitengewone thermometerstanden in zijn school, heeft in die tijdruimte voor de eers te week van Juni nimmer een stand aange- teekend als die van Dinsdag. Om kwart voor drie stond de termometer op 87 gr. F. Brand. Een zeer zware brand heeft van morgen aan den Katendrechtschen Lagen dijk alhier gewoed op de erven van de boer derijen van B. J. Barendrecht en van de wed. B. Blok. De brand ontstond op het erf van Baren drecht. Daar was men vanmorgen om goed 6 uur bezig met het koken van water in een grooten ijzeren pot, die buiten stond. Onder den pot werd een vuur gestookt met hout en turf. Door den westenwind zijn vonken van dit vuur gewaaid tegen een houten schuur, die in de onmiddellijke nabijheid stond. De schuur vatte vlam en de wind deed de von ken terecht komen op rieten daken van bij gebouwtjes. Van die bijgebouwtjes, als werk loods, zwengelkeet wagenkeet enz., zijn de vlammen in een oogwenk overgeslagen op twee groote schuren, achter het woonhuis gebouwd, welk woonhuis ten slotte eveneens is aangetast. In een half uur tijds stond de geheele boerderij van Barendrecht, die er te vens eigenaar van is, in lichte laaie. De rie ten daken bevorderden niet weinig het toe nemen van den brand, terwijl bovendien al les kurkdroog was. Van deze kapitale boer derij rest niets meer dan een aantal kale uitgebrande muren en muurtjes. Een voor raad hooi en stroo, partijtjes lijnzaad, rogge en haver gingen mede in de vlammen op. Het vee, zeven kalveren en vier varkens, is gered. De andere dieren liepen in de weide. Van de boerderij van Barendrecht sloegen de vlammen over op een groote schuur, staande achter het woonhuis van de boerde rij, die bewoond wordt door de weduwe B. Blok. Deze boerderij genaamd Stadwijk, is eigendom van mevrouw de weduwe P.Smit. De schuur bevatte eenig hooi en stroo en landbouwwerktuigen. Eenige honderden li ters melk gingen er ook te loor, doch vee was er niet in. Met groote inspanning slaag de de brandweer er in, den brand bij deze schuur te stuiten, nochtans ging het rieten dak grootendeels in de vlammen op. De brandweer, uitgerukt onder de leiding van den brandmeester den heer J. Engel, had in den beginne een verbazend moeilijke taak, want de vlammen hadden de overhand en sprongen van het eene dak op het andere over. Eerst toen de spuiten 42, 52, 43, 51, 44 en 40, de stoombrandspuiten 5 en 4 ach tereenvolgens in het werk gesteld waren en met een groot aantal slangen water gaven kreeg de brandweer, onder de opperleiding van den hoofdman, den heer A. E. P. M. Driebeek, de overhand. Omstreeks half tien had men zekerheid, dat op de boerderij Stadwijk de brand zich niet verder zou uitbreiden dan tot de groote schuur. De schade is zeer aanzienlijk maar wordt door verzekering gedekt. De reddingsbrigade, de spuiten 46 en 45 en de stoomboot Gemeentewerken rukten eveneens uit. Op het terrein van den brand waren me de aanwezig de commissaris van politie, de keer D. A. Caspers, en de adjünct-directeur der gemeentewerken, de heer H. C. Wesse- ling. Een gedeelte van den inboedel, afkomstig uit het woonhuis van B. J. Barendrecht, is naar buiten gedragen en in het gras opge stapeld. N. R. Ct. Tram op hol. Te Nijmegen zijn Zondag middag, omstreeks 4 uur, een aantal perso nen als door een wonder aan een groot on geluk ontsnapt. Bij liet rangeeren van de clec- trischc trams aan liet eindpunt der stadslijn op den Bcrg-en-Dalschen weg geraakte een losstaande .bijwagen in bewegingen reed den sterk hellenden weg af. Een conducteur en '11 wagenbestuurder sprongen op den rijden den wagen, doch konden tengevolge van een defect aan de reminrichting, hem niet tot staan brengen. Zij riepen luidkeels den wan delaars toe zich te bergen en zoo passeerde de wilde wagen in steeds toenemende vaart de verschillende halten, gelukkig zonder an dere trams te ontmoeten en vloog vervolgens door de op het Zondagnamiddaguur zeer drukke Burchtstraat. Een uit de Hezelstraat in tegenovergestelde richting komende tram vol passagiers de lijn heeft hier enkel spoor kon gelukkig nog juist den wissel op de Markt bereiken, waardoor een botsing werd voorkomen. De bijwagen ging de Stikke He zelstraat af, door de Lange Hezelstraat en liep bij het Kronenburgerpark, waar de lijn een scherpe bocht maakt uit de rails. Hier stuitte een boom hem in zijn vaart. De con ducteur was op de Markt uit den wagen ge sprongen, doch de bestuurder was moedig op zijn post gebleven, om het publiek te waarschuwen. De wagen was aan den voor kant beschadigd. Paard en rijtuig te water. In den nacht van Zaterdag op Zondag geraakte aan de Korte Prinsengracht te A'dam een met een paard bespannen rijtuig te water. Door Sinck's toestel werd de bespanning weder op den wal gebracht. Hoewel de koetsier en nog een man te water geraakten, liep alles zon der persoonlijke ongelukken af. Tramlijnen op de Veluwe. Naar de N. Crt. verneemt, zijn de plannen voor den aanleg van een stoomtram te Arnhem naar Apel doorn met een zijtak naar Ede nog steeds niet opgegeven, ondanks dat de gemeente Arnhem verleden jaar besloot om geen deel te nemen aan de uitvoering der plannen. Alle andere gemeenten, die bij de aan te leggen lijn belang hadden zegden reeds haar medewerking toe. Thans is aan de gemeen te Arnhem voor het plan, dat ondertusschen eenigszins gewijzigd is opnieuw om steun gevraagd, naar het commité hoopt met meer succes. Het gebeurde te Harderwijk. Men zal zich herinneren, hoe in het vorige jaar een Fransch reisgezelschap te Harderwijk werd lastigge vallen door de straatjeugd en o.a. een dame door een visscher hardhandig werd beetgepakt. Deswege zal deze visscher zich op 17 dezer voor de Zwolsche rechtbank te verantwoor den hebben. Dorpsjaloezie. Men schrijft aan het „Hsg." Voor eenigen tijd pachtte een inwoner uit Herpen een weide onder de gemeente Dieden. Dit perceel was voor dien tijd in gebruik geweest bij ingezetenen uit laatstgenoemde gemeente. De stoutigheid om van elders te komen pachten zou men ze wel eens voor goedaf- leeren. Er werd op wraak gezonnen. In het duister van den nacht, de gewone tijd, die voor dergelijke lage daden wordt uitgekozen, kwamen de onverlaten in de be wuste weide bijeen, vernielden daarin de waterpomp, trokken alle heiningpalen uit den grond en knipten den prikdraad, die tot af rastering diende, tot onbruikbare stukjes door. Hiermede was het echter nog niet genoeg. De palen werden vervolgens op het terrein, aan een hoop gelegd en daarbovenop het ijze- zeren afsluithek geworpen, waarna de boel in brand werd gestoken. Ook nooit goed. Men herinnert zich welk een misbaar van socialistische zijde gemaakt is, omdat de regeering tegen verminderdep prijs bruin brood beschikbaar ging stellen. Bruin brood 't was gewoon een schandaal. Wie eet er nu bruin brood Wittebrood moest het zijn. Heftige artikelen werden geschreven en klinkende redevoeringen werden gehouden om tegen zóó schandelijk onrecht te protes teeren. Die klachten zijn intusschen al spoedig verstomd. 't Liep overal storm om broodkaarten en zelfs" kwam het Volk verklaren dat de kwa liteit van het brood meevalt en de smaak zeer goed is. En nu is het reeds zoover, dat in Het Volk geprotesteerd wordt niet tegen de beschik baarstelling van het brood, niaar omdat niet meer dan een brood voor elk persoon per dag beschikbaar wordt gesteld. Verdronken. Men meldt ons uit Zalt Bom mel De milicien Cobus Kools van het korps potonniers, lichting 1914, afkomstig van Rot terdam, is gisterenmorgen bij het zwemmen in de rivier de Waal verdronken. Zijn kame raden stelden onmiddelijk alle pogingen in het werk om hem te redden, doch toen zij hem op het droge brachten, waren de levens geesten reeds geweken. Een warmte-golf. De zomerhitte begint vroeg. Meer dan eens gebeurt het, dat men omstreeks half Juni nog zijn handen in zijn overjas steekt. Het Noordenweer van April is bijna even berucht als dat van Mei. Maar thans is het anders, geheel anders. Van Noordenwind geen sprake. In Oost-Eu ropa staat de barometer laag, en ons land ligt in de zóne, die bij de meterologische gebieden van elkander scheidt. Het hoog is echter voorloopig nog de beheerscher van den weerstoestand, vandaar dat de zonne schijn domineert. De winden zijn zwak en uiteenloopend. De hoofdwindrichting is Zuid, en hierdoor komt het, dat niet alleen de thermometer belangrijk stijgt, maar, dat ook het vochtigheidsgehalte van de lucht zeer groot is. Hierdoor krijgt de warmte dat druk kend karakter en ook de onweersvorming, die bijna geregeld valt te constateeren, moet aan deze hooge vochtigheid worden toege schreven. De zomer heeft goed ingezet, en het mooie weer kan nog langen tijd duren. De baro meter schommelt maar om den 765, hetgeen als een goed-weer-teeken te beschouwen is. 's Morgens vormen zich soms dreigende sta pelwolken, maar in den middag loopen ze op, en de hemel is dan blauw dit duidt op goed weer, evenals de avonddauw of de ochtendnevels. Zeker, een korte interruptie blijft mogelijk. Maar de algemeene weertoe- stand kan nog weken duren. Op dit oogenbllk stond een flink jong heer, met rood haar, van zijn plaats op en vroeg het woord. „Mijne vrienden", zeide hij, „ik ben die roodharige knaap van New-York, die van dezen heer een boterham ontving. Ik heb reeds vele jaren in het Westen geleefd en geluk gehadik ben nu een welgesteld man. Ik bezit '500 morgen land van de beste soort die de zon beschijnt. Mijn paard en wagen staan voor de poort en als de samenkomst geëindigd is, zal ik mij verheugen als mijn oude vriend mij wil volgen naar mijn huis. Ik ben nu zelf leider van een Zondagsschool en alles wat ik verwacht van het toekomende leven, dank ik aan het Woord Gods dat ik het eerst op de Zondagsschool gehoord heb". (Get.) De premiën eyn vast en matig, de poliskosten laag. 8557 De Bank leent gelden aan leden tegen 5 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 4 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks worden aan gevraagd bij een der leden van het bestuur. Kantooruren Donderdag- en Zaterdag avond van 6—8 uur, 8750 KassierJOH. HOLLEMAN, Dirksland. Vleeschhoutverij ">t Joris Doelstrant, 6ommelftd(jl>:, Telefoon Intercomm. No. 4, 5e«scre» Oonderdag prima kwaliteit versch KALFSYLEE80H verkrjjgboar. Oageljjfcg tersti Jcu>aliteit ituadvlerscl), Aü«s wordt Machinaal gesneden. Yanaf heden prima kwa'iteliroApeKs vorkrggbaar. Nette bsdieaing. Billijke prijgen. **oïe<sfi3 8367 verkiest voor haar Salon voor Scheeren en Haarsnijden het door ieder aanbevolen adres van 8315 Coiffeur, Zandpad Middelharnis, nabij de Gasfabriek. Bijzonder ingericht voor de leverantie van SCHEERMESSEN vanaf ƒ2,— tot ƒ4,— enz. Fabrikant van 7999 Speciaal adres voor GEWAPEND EN ONGEWAPEND BETON als DRINK- en VOEDERBAKKEN, RIOOLBUIZEN in verschillende maten, PUTTEN met en zonder bodem, KRUINSTUKKEN, HALZEN, TEGELS, DRAINEER-EINDSTü KKEN, enz. enz. Beste adres voor het maken en plaatsen van CEMENTEN HEININGEN. Levering van prima PORTLAND CEMENT, tegen concurreerende prijzen. Vraagt Prijsopgave. 8991 Een Bedelknaap die Farmer (Landbouwer) werd. Een koopman in New-York werd alsoud- zondagsschool-leeraaruitgenoodigd te spreken op een groote Zondagschool-vergadering in hel Westend. Hij zij daar onder anderen: lk wil ii een kleine geschiedenis vertellen van een bcdclkuaap. Op een schoonen Zondagmorgen ging ik uit om bcdelknapen op (c sporen voor mijn klas. Op den hoek eener straat ontmoette ik een knaap op bloolc voeten, zonder hoed of jas. Hij had rood haar, dat er uitzag of er nooit een kam doorgehaald was. Ik vroeg den jongen of hij lust had om op .de Zon dagsschool te komen. „Neen", zei hij scherp en kort. „Je behoorde toch op de Zondagsschool te gaan", zeide ik vriendelijk. „Waarom?" vroeg hij. „Daar kun je leeren en een flinke jongen worden", antwoordde ik. „Ik wil geen flinke jongen worden", was zijn antwoord. „En waarom wil je dat niet?" hernam ik ernstig. „Omdat ik zoo'n honger heb", uitte hij met haast. „Het is negen uur", zeide ik, „heb je nog niets gegeten?" „Neen", hernam hij, „ik woon in bij tante en zij is ziek." „Wil je een boterham met koffie, dan kun je die van mij krijgen?" „Ja, die wil ik, en u bedanken ook." lk nam hem mede naar huis, zette hem spijs voor en hij at naar hartelust. Het kon gezegd worden, dat hij ongemakk elijkhonger had. Toen hij klaar was, vroeg ik: „Ga je nu mede naar de Zondagsschool „Ja, u zijt voor mij zoo goed geweest", zeide hij, „ik wil gaan waar u mij hebben wilt. Maar mag ik de rest van het brood brengen bij tante, dan kom ik dadelijk terug?" Hij liep zoo hard hij kon en kwam even spoedig terug naar den hoek der straat, waar ik hem wachtte en zoo gingen we naar de Zondagsschool. Hij was nog nooit op zulk een plaats geweest. Hij had gedacht, dat de school een plaats was, waar men de handen moest uitsteken en men er dan slagen op ontving, of waar men bij de ooren werd geringeld. En toen hij zich nu bevond te midden van een schaar blijde kinderen en juffrouwen, die hem vriendelijk aanzagen, lief methem spra ken en niets zeiden van zijn.slechtejdeede- ren, was hij zeer verwonderd. Hij werd een trouweZondagsschool-bezoe ker; vertelde andere jongens van zijn onder vinding op de school en wist menigeen te overreden en ook te komen. Twee jaren daarna gingen een aantal jongens naar het Westen, om veldarbeid te leeren bij de boe ren en mijn roodharige jongen was er ook bij. Later heb ik gehoord, dat het hem goed ging en dat hij vooruit kwam in de wereld, In de laatste jaren heb ik niets meer van hem vernomen, maar ik ben zeker, dat het hem goed gaat, waar hij is. De koopman eindigde zijn toespraak met eenige opmerkingen omtrent het nut, dat er in ligt, om vooral in de groote steden de verwaarloosden zich aan te trekken en ze op de Zondagsschool te brengen en zette zich toen weer op zijn plaats. i ii ii ii KOOPMEINERS V&N DIJK. BESLIST het beste, dpgelijkste en GOEDKOOPSTE aVdres van Specialiteit ii Hoeden voor Dames op leeftijd. Rouwhoeden eri. Kap jthoeden. Lage prijzen! HOOGSTRAAT 248 - ZWART JANSTRAAT 32. Telef. 3825. Itelef. 7046. zoo fijn nagemaakt, dat ze nauwkeurig dienen bekeken te worden om ze van natuurbloe- men te onderscheiden. WE HEBBEN bv.- - - ROZENPLANTJES, ADIANTHUM'S, AKASIA'S, PAPAVERS, GOUDEN REGEN, LELIE DER DALEN, ASPARAGERS, EDELWEIS, enz. enz., zoo fijn dat men ze voor natuur aanziet. Varen's en bloeiende heide in mandje of schelp, naar keus. Bezoekt onzen winkel en ge zult verbaasd staan over een zoo natuurgetrouwe nabootsing.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2