Woensdag 9 Juni 1915 80 1 Jaargang N° 2083 voor de SSuidliollaiiilsclKe en JKeeuwscIic Eilanden. lie itring, Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGN O VINCES W. BOEKHOVEN, De Paus souverein? BONENLAND. BUITENLAND. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. SO Gent.' Buitenland bij YOOndtbetaling ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELSDUK. ■ïeSefoöï® I&tercoaMn. UB© Adreïtentiën 1.0 Cent per regel en s/s maai. Reclames 8© per regel. Boekaankondiging 5 Üent per regel en 4/s naaai. BlenstaanTragen m Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. ©roots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaas Advertentien worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Alle stukken voor «ie Bedactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie traneo toe te aenden aan den Uitfrever. TOTQSYBB r. Er waren leden, die met 't tijdelijk ge zantschap zelfs niet mee konden gaan, om dat daarin lag opgesloten naar hun ziens wijze een erkennen van den Paus als een Souverein, een Regeerder, een Staatshoofd, een wereldlijk Gezagdrager. Daarop werd geantwoord, dat de Souvereiniteit van den Paus, ook door Nederlandaltijd is erkend en nooit ontkend. Bij ons Koninklijk Hof is een internuntius, een soort gezant, toe gelaten geweest, al jaren en jaren lang. En niet alleen dat, maar onze Koningin verleent vergunning en de wet eischt dat van Haar, om Pauselijke «ridderorden* te mogen dragen. De Grondwet schrijft voor: >In geen geval mogen andere Neder landers (dan de Koningin en de Prinses) of de vreemdelingen die in Nederlandschen staatsdienst zijn, vreemde ordeteekenen, titels, rang of waardigheid aannemen, zon der bijzonder verlof van den Koning Krijgt dus een Nederlander een Pause lijke orde, dan mag hij dat lintje* niet dragen, tenzij met toestemming der Kroon en omdat zoo met alle Souvereinen en »lintjes* door Souvereinen geschonken, ge handeld wordt, ligt daarin bij konsekwen- tie opgesloten, dat de Paus nu reeds en altijd is besohouwd al een vreemden* souverein.* Men had er ook nog iets anders bij kun nen voegen. Bij de wet van IS Mei 1871, dat is, bij de Wet op de Waarborgen is bepaald: 1. Dat de persoon van den Paus onschendbaar is en onttrokken aan elke Italiaansche rechtsspraak; dat hij noch gevangen kan genomen worden, nog gedag vaard. 2. Dat elke aanslag tegen zijn per soon en elke uitlokking daarvan strafbaar zijn, alsof deze feiten waren gepleegd te gen den persoon des Konings. 3. Dat de Italiaansche autoriteiten den Paus alle eer bewijzen zullen geven aan een souverein verschuldigd. 4. Dat bij bevoegd is voor de bescherming van zijn persoon en de bewaking van zijn paleis een aantal Krijgs lieden in dienst te mogen hebben en hou den. 5. Dat de residentie van den Paus door geen Italiaansch ambtenaar mag worden betreden of bezocht, zelfs niet ter rechtmatige uitoefening zijner functies, tenzij met uitdrukkelijke vergunning door of van wege den Paus gegeven. 6. Dat de Paus het recht heeft diplomatieke vertegenwoor diging in te stellen bij vreemde Staten en die van vreemde Staten te ontvangen. 7. De Paus is niemands onderdaan, zelfs niet van den Koning van Itatië. 8, De pau selijke internuntius aan ons Hof staat in betrekking met 't Departement van Buiten- landsche Zaken en niet met dat van de Binnenlandsche, niet met de afdeeling Kerk genootschappen hij gaat in zijn fuctie bui ten de Kerkelijke zaken om, die daar in die Afdeeling bedisseld worden. Het lid der Eerste Kamer, ror. L. W. C. van den Berg, heeft in de antirev. Rotter dammer op 19 Mei jj. daarop gewezen en deze punten opgenoemd, welke we tot op heden nog niet weersproken vonden. Ze dunken ons zóó klemmend te zijn, dat er geen speld is tusschen te krijgen en 't ver wonderde ons dan ook, ze in 't Voorloopig Verslag niet te vinden. De »Protestantsche" ijveraars of liever de propagandisten van de liberale Concentratie in 1913, konden dat alles weten, maar toch hitsten ze 't volk tegen de Coalitie en Rome op en zijn ie waarlijk nu weer aan den gang. Deze historische zaken n.l. de Souvereiniteit van den Paus met al den aankleve ervan, staan sinds 1871 vaat. Nooit hebben die zooge naamde Protestanden daar in of buiten de Kamer kaptie opgemaakt. En nu gaan ze een relletje op touw zetten, 't Was beter als die Protestantsche of Liberale menschen hun eigen tuintje n 1. hun Ned. Herv. Kerk, eens gingen wieden. Laten ze eerst hun Kerk trachten te genezen van de breuk, waarover zoovele echte Hervormden dage lijks treuren en klagen. Laten ze hun schou ders zetten on der dio Kerk, opdat alle mo dernisme en socialisme geweerd worde; de leer-vrijheid en dus de afbraak der Kerk worde tegengegaan en de Ned. Herv. Kerk weer worde, wat ze^eertijds was: een stad op den berg en de Kroon der Natie; haar toevlucht en haar hope. Dat ware edeler werk en zou den Landsvrede meer bevor deren dan die vergaderingen en moties te gen Rome en 't Gezantschap. Hoe heer.ijker de Ned. Herv. Kerk en hare belijdenis zich ontplooit hoe innerlijk krachtiger 't Pro testantsche beginsel doorwerkt en hoe ster ker men dan staat in geestelijke wapenen tegenover Rome. Volkomen eens zijn we 't dan ook met wat het antirev. Kamerlid Brummeikamp schrijft in de Nieuwe Haagsche Courant Toch zal het niet overbodig zijn nog eens te herinneren aan de artikelen door Wormser Br. toon in Groen vauPrinste- rer's Nederlander* geschreven, waarvan de hoofdinhoud door Groen zeil in de Brieven van Da Costa aldus wordt weer gegeven »De bloei vau het Romanisme bewijst niets tegen de Protestantisme, wat de Belijdenis van hst laatste betreft, maar die bloei is tegen het Protestantisme een schrikbarende getuigenis, wat zijn Belijders aangaat. Het blijkt dat hetRo- manisme tegenwoordig zoo zwaar weegt, omdat het Protestantisme van onze da gen zoo licht is, en dat het Romanisine overwint, 'omdat het Protestantisme zich zelf vernietigt. «Nederland moet de gelijkheid der gezindheden niet lijdelijk dragen als een keten, aan zijn Protestantsche bevolking door de Revolutie om den hals geworpen neen, het moet de gelijkheid der gezind heden erkennen en handhaven als een vrije, in het gevoel en de bewustheid van christelijke sterkte, en van de uit nemendheid van zijn Protestantisme.* Groen roemde de bezadigdheid en zacht moedigheid in deze artikelen doorstralen de en noemde ze nog in 1872 „van blij vende waardij". Niet overbodig zal het ook zijn te herinneren, dat Wormser natuurlijk het echte Protestantisme bedoelde, dat het om de levenswaarheden uit den tijd der Hervorming te doen is. Niet het holle, inhoudlooze Protestan tisme, dat die waarheden overboord werpt, en waarvan Busken Huet in zijn snij dend sarcasme zeide: «Dff hebt gij dat ge de Roomschen haat Er is ook thans een Protestantisme, dat niets van het Prolestautisme heeft, dan den naam,.en dat zijn kracht zoekt in anti-papistische felheid en de kinderen en kleinkinderen van dat on-Nederlandsch geestelijk wangedrocht. Zoo is 't. Anti-papistische bacillen in een Volk doodt men alleen door 't koeste rend licht van 't Evangelie. Maar diezelfde antipapisten zwijgen als er een ongeloovige op den preekstoel staat; als er een onge- loovige burgemeester of notaris ofkanton- rechter wordt benoemd door de Regeering. En al wordt dan de Kerk liberaal en 't dorp liberaal ze zijn rustig entevreo. Noem voor die lui 't woord «Paus* en ze krijgen haast een toeval. Waarschuw ze, dat se met hun leer 't ongeloof in de hand werkeu, dan krijg je den wind van voren! König KonsUnltn von óriechen land Koning Constantyn van Griekenland. In verband met de ongesteldheid van Ko ning Constantyn van Griekenland geven wij een portret van dezen vorst. Het is nog altijd onzeker of Griekenland tot een interventie in den liuidigeii oorlog zal overgaan. Er zijn verschillende geruchten, dat de ex-premier Venezielos bij de aan staande verkiezingen weer als minister door het volk verlangd zal worden. Men zal zich herinneren, dal dc koning van Griekenland eenigen tijd geleden weigerde tot een inter ventie over ie gaan. Waf men vroeg. lu hot Voort. Verstag over het tijdelijk gezantschap vroog men of de Regeering bereid was te verklaren le. Dat zij tot instelling vau oen vast gezantschap bij den Paus in geen geval haar medewerking zal verleenen. 2e. Dat zij aan de tijdelijke zending een eind zal maken, zoodra de vrede geteekend is of reeds vóór dien tijd, als mocht blijken, dat samenwerking met den Pauselijken Stoel niet aan hogingen tot herstel van den vrede bevorderlijk kan zijD. 3e. Dat zij, indien men zich later ter bestendiging van het gezantschap zou beroepen op het antecedent der tijdelijke zending, dat beroep ongegrond zou achten. Verscheidene Kamerleden verklaarden hun stem niet aan 't ontwerp te kunnen geven, indien do Regeering deze vragen niet on omwonden in bevestigenden zin beant woordde. Intrekken? Er zijn Bladen, die nu, na Italië's oor logsverklaring, het wetsontwerp van het tijdelijk gezantschap willen zien ingetrok ken, omdat de Paus bijua gevangen man is, We kunnen dit bezwaar niet zwaar achten. De Paus immers werd niet tot hulp ingewezen bij een komenden vrede, omdat hij in Rome zit, maar als hoofd der Roomsch Katholieké Kerk. En of hij nu zijn kerkelijk ambt draagt te Rome, dan wel te Madrid, of te Zurich, of te 's Hage de plaats, waar hij vertoefd, doet er niets toe. 't Is om de hooge positie, die hij be kleedt in de Roomsch-Katholieke wereld en zijn band, waarmee hij aan de hoven van Europa gabonden is. De oorlogsverklaring van weik Land ook. kan die Positie nooit schaden en daarom voelen we voor de in trekking van 't wetsvoorstel op dien grond, ook niets. Nochtans de Mem. v. Antwoord is nog niet in ons bezit, en wat de Regeering doen zal, is ons op dit oogenblik onbe kend. Afwachten is de boodschap. Uitbreiding van den Landstorm. Een wetsontwerp is ingediend tot nadere uitbreiding van den Landstorm, enz. Het bestaat uit 4 artikelen, die aldus lui den: Artikel 1. a. Door Ons kan worden be paald, dat tot den Landstorm behoortieder voor zoover hij niet reeds tot den Land storm behoort die vóór het in werking treden van de Landstormwet is komen te verkeeren in een der gevallen bedoeld in art. 2, eerste lid, onder lo. en 2o. dier wet, dan wel van den dienst bij de militie is vrijgesteld als eenige wettige zoon en niet vóór 1916 het 40ste levensjaar heeft volbracht. b. Het vorige lid is niet van toepassing ten aanzien van personen als bedoeld in art. 2, tweede lid, der Landstormwet. Art. 2. De dienstplicht bij den Landstorm vangt voor de in art. 1, eerste lid, bedoelden aan met den dag, waarop zij volgens Ons daartoe strekkend besluit tot den Landstorm komen te behooreb. Art. 3. Het tweede lid van art. 4 der Landstormwet is tot een nader door Ons te bepalen tijdstip niet van kracht. Art. 4. Deze wet treedt in werking op den dag, volgende op dien waarop zij is afgekondigd. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend De regeering, overtuigd van de noodzake lijkheid om geleidelijk onze weermacht te versterken, is van oordeel, dat thans de mo gelijkheid moet worden geopend om tot den krijgsdienst te verplichten dat deel van ons volk, hetwelk, ofschoon wel daartoe in staat nog niét tot gewapendeii dienst kan worden geroepen. Zij meent dit op de meest doel treffende wijze te kunnen bereiken, door de Landstormwet te nemen als punl van uit gang voor de nader vast te stellen maatre gelen. Immers door uitbreiding van den Land storm kan onder de tegenwoordige omstan digheden op uit een oogpunt van wetgeving weinig omslachtige wijze worden bereik, dat ook aan hen, die als ingeschrevenen voor vroegere lichtingen der militie van den dienst waren vrijgesteld of vrijgeloot, de verplich ting kannen worden opgelegd, aan de lands verdediging met de wapenen mede te werken. Het ligt nu in het voornemen der regee ring om, indien het aangeboden ontwerp tot wet wordt verheven, achtereenvolgens, naar mate de verschillende daarop van invloed zijnde omstandigheden dat zullen mogelijk maken, ingeschrevenen, die van den dienst bij de militie werden vrijgesteld, of zijn vrij geloot, voor zoover zij niet reeds in mili tairen dienst zijn of tot den Landstorm be- hooren tot den Landstorm te doen toetreden, te beginnen met degenen, die zijn ingeschre ven voor de jongste der lichtingen, waarvan de dienstplichtigen thans onder de wapenen zijn. in gelijke volgorde zullen zij, voor zoover zij niet lichamelijk ongeschikt worden be vonden, bij ploegen tot den werkelijken dienst worden opgeroepen, ten einde te worden geoefend. Daarna zullen zij plaats nemen in de militie- of landweerbataljons en compag- niën, waardoor het mogelijk zal zijn, om, naarmate de omstandigheden dit zullen toe laten, achtereenvolgend, Landweerplichtigen beginnende met de oudste der onder de wapenen zijnde, niet verlof te zenden. Zooals uit het wetsontwerp blijkt, meent de regeering niettemin verder te moeten gaan. Zij is nl. van oordeel, dat, waar het ontwerp, in zoover het uitbreiding van de sterkte van den Landstorm beoogt, neerkomt op gelei delijke opheffing van de overgangsbepaling der Landstormwet, het wenschelijk moet heeten, de bevoegdheid daartoe thans ten voile te scheppen, opdat, mocht de noodza- lijkheid er toe dringen, de regeering zonder verwijl zal kunnen ddbrgaan met het voegen bij den Landstorm en het in werkelijken dienst oproepen van oudere groepen vrijgestelden en vrijgeloten en zij mede zal kunnen be schikken over al degenen die gediend hebben en die tengevolge van bedoelde overgangsbe paling thans nog buiten den Landstormplicht vallen. Het ligt in 't voornemen, om bijzondere bepalingen ter uitvoering van art. 16 eerste lid, 2o. der Landstormwet in het leven te roepen, ten einde de nog niet geoefende Landstormmannen in de gelegenheid testel len vóór hun opkomst in werkelijken dienst een onderzoek omtrent hun geschiktheid te ondergaan. Vrije Universiteit te Amsterdam. Men schrijft ons: Even als het vorige jaar zal eene weten schappelijke samenkomst gehouden worden op den dag voorafgaande aan de vergadering der Vereeniging voor Hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag. Op deze samenkomst, welke te 1 Va uur aanvangt, zal worden besproken een referaat van Prof. Dr. H. Bavinck handelende „Over het Onbewuste." Door Directeuren was nog een tweede inleider (oud leerling Jurist) uitgenoodigd op deze samenkomst een referaat te houden, die zich aanvankelijk had bereid verklaard, doch later in verband met de mobilisatie moest bedanken. Een tweede bedankte eveneens en daar door werd de tijd te kort om een derde te noodigen. Aan deze samenkomst kunnen deelnemen zij die hunne opleiding ontvangen of ont vangen hebben aan eene inrichting voor Hooger Onderwijs en zich kunnen vereenigen met de beginselen der Vereeniging. Nadere inlichtingen ook omtrent logies en reiskosten worden op aanvrage aan het Bu reel (Keizersgracht 162 te Amsterdam ver strekt. DE TOESTAND. Van het Westfront weten we thans bepaald niet wat te schrijven. Het heen en weer gol ven van het gevechtsfront maakt een beschrij ving haast onmogelijk. De plaatselijke ge vechten zijn niet-beslissend voor volgende, vandaar dat we kort kunnen zijn. De Bondgenooten schijnen nog steeds of fensief te zijn. Doch die enkele honderden Meters Frankrijk meldde in zijn bericht van Zondagavond 450 Meters die zij voor uitgekomen zijn op een kaart van de grootste schaal nog niet voldoende aan te geven. Op het Oostfront zijn thans de blikken het meest gevestigd. Generaal Mackenzen met generaal Von Lis- singe zijn daar de mannen. Generaal Mackenzen, de stoutmoedige en bekwame legeraanvoerder van de Duitsche troepen in de Karpathen is het hart van de slag die daar nu al een maand woedt. Het is de overwinnaar van Lodz, waar hij op zoo meesterlijke manier de Russische op- marsch brak, wat tot gevolg had dat de Rus sen achter Bzura- en Rawka stelling moesten zoeken en een nieuw aanvalsplan bedenken. Dat is de groote verdienste van Von Hin denburg en Mackenzen, dat ze orgineel zijn. Alle officieren, ook de leidende generaals, bezochten indertijd de krijgsscholen waar aan allen dezelfde theorie werd geleerd. Maar nu is het eigenaardige dat die beide Duitsche veldheeren een eigen plan opbou wen, tegen alle gangbare theories in den vijand aanvallen. Dat is het verrassende. Ieder herinnert zich nog wel hoe Macken zen in Polen het Russische centrum in ver warring bracht, daarna met een betrekkelijk kleine troep snel vooruit drong naar Lowicz waarbij zijn rechtervleugel in de Russenle- gers doordrong bij Lodz. Bijna was die vleu gel toen omsingeld en afgesneden, wegens zijn geringe sterkte. Maar in den nacht vol voerde de zwenkende vleugel zijn opdracht toch en nam nog ;een grooten hap uit het Russenleger mede. De Russen verloren den slag. En toen de dankbare bevolking van Silezië, Mackenzen liulde wilde brengen, sprak de generaal deze woorden, die dezen bevelhebber volledig kenmerken „ik ben er dankbaar voor dat God mij heeft willen gebruiken om u en het vader land te beschermen. En ik hoop dat het Hem behage dit nog verder te doen", li. Zoö Die wensch is vervuld. i r In den veldtocht die nu nog uii- is, werd Mackenzen gelegenheicj CaA. veldheerstalent nog breeder ss zG" Uit vorige overzichten is >.het t.ÜizS?,; gebleken boe het hem gegaa: stréG «ar: Hij leidt thans een slag wu^ <o regimenten met eenige tienduiztlS met bijna 2 millioen gevochten wörtM*^ - Met een krachtige bijna onverwachte stoof brak hij het Dunajec front door en dringt met geweld ver in het centrum der Russen. Zijn linkervleugel gebruikt hij als schild tegen mogelijke aanvallen, terwijl de rechter vleugel de opdracht krijgt dóór de Russen- stelling heen te trekken en boven Przemysl vereeniging met de Duitsche hoofdmacht te zoeken. Het einde van Mei- lagen de Duitschers vóór de forten van Przemysl. Juni schijnt de zege van de Duitsch-Oos- tenrijksche opmarsch te zullen voltooien. Przemysl is gevallenLemberg wordt bedreigd. Vs' «4

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1