SCHEUEBODK lie Oorlog. Zaterdag 15 Mei 1915. No. 2076 Tweede Blad, Drie Bladen. VOOR HUIS EN HOF. BUITENLAND. BRIEVEN UIT AMERIKA. PLAATSELIJK NIEUWS. ^ARNialV IN HO C-SIGrNO WSES Dit nummer bestaat nit DUINKERKEN. •yen. u- i n; h« v te Maastricht De Gezondheidscommissie gaf de volgende wenken: Gezond wonen. Zoekt een droge woning en laat de zon er vrij in toetreden. Slecht verlichte vertrekken zijn ongezond om te bewonen. Licht en lucht zijn de eerste vereischten voor een goede gezondheid. Slechte "lucht veroorzaakt bloedarmoede en lichaamszwakte. Zorgt voor goede luchtverversching uwer woonkamers en gangen. Laat dag en nacht een uwer ramen open. Voert de warmte in uw kamers niet te hoog op. Zorgt, dat niet door eigen toedoen vocht in uw woning komt. Droogt uw waschgoed en kinderdoeken buiten de kamers. Hangt geen overbodige gordijnen voor uw ramen. Houdt de woning stofvrij en vooral die plaatsen, waar zich stof kan verzamelen als in kleeden enz. Reinigt bij verhuizing vooraf uw meubels. Betrekt geen woning alvorens de gaten in het pleisterwerk gedicht en de muren gewit zijn en stelt dit als eisch aan uwen verhuur der. In een zindelijke woning is het gevaar voor ziekten kleiner dan in een vervuilde woning, o— Steriliseeren van groenten en vruchten. Wij hopen straks weer overvloed van vruch ten en groenten te hebben. Wij moeten als dan zooveel mogelijk zorg dragen, dat we ook in de wintermaanden er van kunnen "Stfiteeren. Het steriliseeren is een der beste Middelen om de producten in zoo versch mogelijken staat te bewaren. Het steriliseeren in glazen heeft de volgende voordeelen: 1. Toestel en glazen behoeven slechts eens voor goed aangeschaft te worden, ze lijden in 't geheel niet door de bewerking. 2. Jaarlijks onderhoud is er zoo te zeggen niet, een enkele ring die slecht wordt (wat eerst na enkele jaren 't geval is) of een en kel door eigen schuld gebroken glas te ver vangen, is alles. 3. Het steriliseeren gaat vlug en hetresul- taat is absoluut zeker, mits goed gewerkt wordt. 4. Groenten en vruchten behouden hun oorspronkelijke kleur, vorm en geur. 5. Etiquetten zijn onnoodig, toch vergissin gen onmogelijk, daar men met èén oogopslag ziet wat de inhoud van 't glas is. 6. Vergiftigingen komen niet voor, omdat het geconserveerde alleen met glas in aan raking komt. 7. Het aanzien van den geconservecrden voorraad is keurig, een omstandigheid, die voor huisvrouwen, welke gaarne alles netjes hebben, van veel belang is. De bewerking is zoo eenvoudig en ge- akkelijk, dat iedereen haar verrichten kan, zonder cenige hulp. 9. Het openen is in een oogenblik geschied, zonder krachtsinspanning, door aan de lip van den ring te trekken. 10. Na het gebruik blijft er niet een zoo goed als waardeloos blik over, maar een in- maakglas met ring en deksel van geheel de zelfde waarde alsof het nieuw ware. -0- Doodt thans vooral de VliegenDe vlie gen, waartegen voor meer dan honderd jaar de wijze dokter de verdelging predikte kent- men nu als bittere vijanden. Vliegen verspreiden gif, vuil en bederf. Het is immers bekend, dat vliegen bij voor keur haar voedsel vinden op stoffen die in ontbinding verkeeren, straatvuil, uitwerpse len, rottende bestanddeelen, cadavers. Zij be smetten er haar geheele lijfje mee haar vleu gelen, haar pootjes, haar snuitje. Dan snel len ze voort, onze huizen binnen zetten zich op onze levensmiddelen neer en bevuilen en besmetten die. Het bederf treed sneller op in onze spij zen en, erger, dat nog onvermoeid bederf komt in ons lichaam. Doodt de vliegen! Doodt ze thans, want in het vroege voor jaar is de verdelging het zekerst. Voor elke vlieg die je thans doodt, verwijdert ge een heel geslacht van vliegen, dat in den a.s. zomer bederf zou ronddragen in uw omge ving. Doodt ze thans, nu de oorlog zooveel smet stof tot in de onmidellijke nabijheid van ons land heeft gebracht en verzameld, nu geheele velden met onvoldoend begraven lijken be derf en ontbinding door millioenen vliegen zullen laten wegdragen. Beschouwt in deze dagen de vliegen als uw ergste vijanden! Doodt ze onverbiddelijk, waar gij ze vindt! Observator. DE TOESTAND. Het Westfront gaat met den dag al maar meer onze belangstelling wekken en het zou wel mogelijk zijn dat óf de beslissende aan val is begonnen óf zij zal op zich niet lang laten wachten. Juist vielen eenige granaten in Duinkerken, misschien wel om het Fransche legerbericht te logenstraffen, dat ons meldde hoe de ge vreesde 38 cM. kanonnen waren vernield. En het Duitsche bericht van hedenmorgen seinde nog: „Duinkerken zijn wij onder vuur blijven nemen." De groote aanval der geallieerden op een breedfront schijnt begonnen. Bij de zee deden de Belgen een uitval, die hun tot bij Lotnbartzijde bracht, maar zij konden de plaats niet houden en moesten weer achteruit. Iperen wordt door de Duitschers omkneld en deze zijn daar nog de aanvallers, want French meldt, dat vijf aanvallen onder zware verliezen voor de Duitschers werden afge slagen. „Nog houden wij Iperen bezet, zegt het Engelsche bericht, maar onze verliezen zijn zeer zwaar. Het artillerievuur, waarmede de vijand den aanval op onze stelling ten oosten van Ipe ren begon, was zoo hevig en verschrikkelijk, als wij totnogtoe nog niet hadden doorstaan." Maar verder Zuidelijk, van La Bassee tot Atrecht, zijn de Geallieerden de aanvallers. Zij brachten daar vier nieuwe legerkorpsen in het vuur, zeggen de Duitschers die be weren dat dit nu het groote, lang verwachte offensief der geallieerden is. De Engelschen werden met zeer zware verliezen afgewezen, maar de Franschen had den bij Atrecht een mooi succes. De Franschen maakten aanzienlijke vor deringen ten Noorden van Atrecht in de rich ting van Loos en ten Zuiden van Carency. Zij namenin de laatste streek twee en op sommige plaatsen drie linies zwaar versterkte loopgraven. Op een front van 7 K.M. ver overden de Franschen het dorp Targette en de helft van het dorp Neuville St. Vaast. De vorderingen der Franschen bedroegen op sommige punten 4 K.M.zij maakten meer dan 3000 gevangen w.o. 50 officieren en ver overden 6 kanonnen. Zij zijn daarmede meer dan de helft van den weg naar Lens gevorderd. Dat is dus de tweede stoot op het West front. De Duitschers deden den eersten bij Iperen; de Franschen den tweeden bij Atrecht; be trekkelijk dicht bij elkander. Een felle strijd is daar ontbrand, want de Duitschers deden onmiddellijk tegenaanval len, maar konden de verloren steliing niet terugwinnen. Want zelfs Berlijn meldde, in hetzelfde bericht, waaruit wij hierbovën citeerden „De loopgraven tusschen Carency en Neu- vasl dat de enorme bressen in hunjflankfront bij Tarnof, Gromnik, en Gorliceggestooten voor het Russenleger bedenkelijke gevolgen hebben gehad. In haast onbegrijpelijk snelle marsch in een bergland met talrijke rivieren, dreven de Duitsch-Oostenrijksche troepen de Russen voor zich uit en wel zoo snel, dat deze alle oorlogsmateriaal moesten achteilaten. De krijgsbuit moet in een woord geweldig zijn en het aantal gevangenen is nu al boven de 100.000 gestegen, natuurlijk niet meege- telt de cijfers die het jongste Duitsche be richt, (zie hierboven) ons opgaf. Dit staat wel vast dat geheele Russische wagenparken, legertreinen, de inventaris van het IHe Russische legercorps enz. enz. in de handen der Duitschers gevallen zijn. Hoeveel of dit verlies wel is ronde getal len? Dit is met geen mogelijkheid te zeggen. De tijd om tellen hebben ze niet ze moe ten aldoor vooruit, de vijand mag niet tot rust komen of geen gelegenheid krijgen zich te verzamelen. De toeleg van Mackenzen was dezedoor een krachtigen aanval op den flank van den Weichsel tot de Karpathen, komt het Duitsch- Oostenr. leger in den rug der verdoor de Kar pathen gedrongen Russische leger. Wanneer dan van uit het Zuiden ook krachtig wordt opgerukt, komen geheele legerkorpsen als in een sleepnet en wanneer dat tijdig kan wor- dichtgehaakl, is een belangrijk deel der vij andelijke macht omsingeld. Die toeleg is tot heden nog mislukt. Wel werden kleinere afdeelingen, geheele bataljons op deze wijze afgesneden, maar de bewuste legerkorpsen wisten naar het Oos ten uit te wijken, zij het dan ook met achter lating van hun legertrein. Een korps was een oogenblik geheel om singeld, ma$r de Russen sloegen zich er doorheen, verbraken den ijzeren ring voordat deze sterk genoeg was om hen te weerhou den en ontkwamen. Om een geheele ondergang van het Rus senleger te voorkomen, houden de troepen bij den Uzok-pas zoolang mogelijk stand en vechten met den moed der vertwijfeling. Want als deze post bezweek, werd het net toegehaald. Hoe daar gestreden wordt, verhalen ons de Russen zelf, die mededeelen dat op een oogenblik de berg van lijken voor hun front zoo 'hoog werd, dat de Russen er door belemmerd werden in het schieten. Wel gaan de Russen daar achteruit, maar het kost de Oostenrijkers zware offers. Van het achteruitgaan meldde Berlijn heden „Door ons groot succes in West- en Mid- den-Galicie begint nu ook het Russische Karpathenfrout ten oosten van den Uzo- kerpas te wankelen. De Duitsche en Oos- tenrijksch-Hongaarsche troepen zijn nu ook daar op het geheele front tot het offensief overgegaan." Rusland's bericht meldde daaromtrent niets. Het Duitsch-Oostenrijksche leger staat nu 40 K.M. van Przemysl en het zou ons niets verwonderen wanneer de Oostenrijkers bin nen een paar dagen voor de beroemde ves- toestand is Feitelijk wordt aan het publiek te kennen gegeven, dat de dood van 150 of meer Amerikanen geen casus beli is en dat ook bijaldien het een reden tot oorlog ge acht mocht worden, de Vereenigde Staten niet bij machte zijn een oorlog te voeren met het Duitsche Rijk. Onder die omstandig heden kan de Unie niets anders doen voort gaan met vertoogen tot Duitschland te rich ten en schadevergoeding te vragen. Wat Duitschland echter nooit doen zal, want de boot was met een 12-tal kanonnen bewapend, was hulpkruiser en bemand met Engelsche marine en veel amunutie. Nog een enkel woord over Italië. Wat zal Italië doen. De beslissing is nog niet gevallen. En zoolang die niet is beslist, hebben na tuurlijk allerlei geruchten vrij spel. Zoo kwam gister uit Fransche bronnen be richt, dat de laatste en uiterste concessies door Oostenrijk aan Italië gedaan met den afstand van Triest inhouden en daardoor de voorstellen voor Italië onaannemelijk zijn. Men verwacht in Oostenrijk, dat Italië, wanneer het tot oorlog komt, niet zal op trekken tegen de Alpen, die sterk verdedigd zijn en een zeer ongunstig terrein vormen, maar wellicht zal trachten te landen aan de overzijde van de Adriatische Zee, om op deze wijze in Hongarije te vallen, en verder na tuurlijk zal meehelpen tegen de Turken. Maar er ligt een geweldig Oostenrijksch leger ge reed in de zuidwestelijke provinciën, terwijl het hier, evenals in Zuid-Duitschland nog wemelt van soldaten die, te samen getrok ken waar het noodig zal blijken, nog een DE STRIJD BIJ VERDUN. Waarschijnlijk met het doel om de „deuk" in het front der geallieerden bij St. Mihiel weg te „druk ken" en zoo mogelijk de Duitsche troepen daar te omsingelen, hebben de Franschen op deze plaats van het uitgestrekte front den laatsten tijd hardnek kige aanvallen gedaan. Het succes, daarbij behaald weegt niet op tegen het verlies aan menschenle- vens. Het „succes" bedroeg tenslotte toch maar een paar honderd meter loop graven ville door de Franschen de laatste dagen veroverd, „zijn nog in hun bezit." „Overigens zijn ook gisteren alle pogin gen van den vijand om door ons front heen te breken vergeefsch geweest. Zijn aanvallen waren hoofdzakelijk gericht op onze stellingen ten oosten en zuidoosten van Vermelles, op de Loretto-hoogte, de plaatsen Ablaing en Carency en op onze stellingen ten noorden en noordoosten van Atrecht. Al deze aanvallen zijn onder de zwaarste verliezen voor den vijand mislukt." Uit dit alles blijkt dus, dat ook de Fran schen niet meer vooruit kunnen en hun suc ces niet kunnen doorzetten. Over een front van 70 K.M. woed nu de slag, die nog te kort is begonnen, om al eenige conclusies te kunnen trekken. We staan dus voor de vraag: Wie zal 't eerst het front kunnen doorbre ken of indrukken De Karpathenslag duurt voort, en de Rus sen hebben nog nergens stand kunnen hou den, om aan de hen vervolgende vijand het hoofd te kunnen bieden. Duitschland meldde heden Bij Sjawli is een nog onbeslist gevecht gaande. Aan de Bzura is een Russisch bataljon, bij een poging om over de rivier te trek ken, vernietigd. Tusschen de Karphaten en den Weich sel is onze vervolging der Russen nog in vollen gang. Op het geheele front hebben wij den vijand groote afbreuk gedaan. Zoo heeft een bataljon van het vierde gardere giment te voet alleen 14 officieren, o. w. een kolonel, en 4500 man gevangen geno men, vele kanonnen en een bereden ma chinegeweer-compagnie met bagage buit gemaakt. De Duitsche en Oosten rij ksch-Hongaar- sche troepen zijn tusschen Sanok Dynow de San overgestoken. Verder naar het N. W. hebben zij ook de streek Rzeszow-Mie- lec bereikt. De in de Karpathen, aan beide zijden van de Stryj vechtenden troepen hebben den vijand uit zijn stellingen geworpen. Hoe het zij (want St. Petersburg meldde dat het offensief van den vijand door onze tegenaanvallen belemmerd wordt let wel belemmerd dus niet tegengehouden) dat staat ting staan. Want de Russen probeerden bij den Weich sel den omzwenkenden Duitschen vleugel tot staan te brengen, maar in een paar uren braken de Duitsche garde-regimenten op drie plaatsen door het Russenfront en de zwen king gaat door. Gevolg van deze laatste doorbraak bij den Weichsel is geweest, dat het Russenfront in Polen begint te wankelen en ook de passen boven Uzok worden ontruimd. De verwachting is dat de Russen aan San en Dujestr opnieuw slag zullen leveren. Ter zee weinig nieuws. De Lusitania bevat nog aller nieuws. De ondergang van deze boot heeft een golf van verontwaardiging over Engeland en Amerika doen gaan. Tot welk een hoogte die woede-uiting ging, moge blijken uit een paar „stemmen". Uit Londen seint Reuter. Nooit is op En gelsche preekstoelen een zoo krachtige taal gevoerd als Zondag naar aanleiding van de Lusitania. Zoo heeft ds. Campbell indeTemple gezegd „Hoe lang, o Heer, zal het duren, voor dat het helsche rijk van den Pruisischen anti christ. het bolwerk van Satan voor goed ge heel vernietigd zal zijn." De Times geeft de meening van het pu bliek over de torpedeering van de Lusitania weer en zegt aan het eind van haar artikel „Men kan niet over vergelding spreken, voordat Duitschland onder den voet is ge- loopen door de troepen der bondgenooten en deze hun intocht hebben gedaan te Ber lijn. Onze krachten moeten tot de verweze- lijking van dat onwrikbare voornemen wor den aangewend." De New York Herald zegt in een artikel over de „Lusitania"Van oceaan tot oceaan zwelt de roep van verontwaardiging. In deze crisis staat iedereen, zonder onderscheid van partij met uitzondering van hen, die van Duitschen bloede zijn of door Duitschland betaald worden, eensgezind achter den pre sident. En zoo gaat het maar door. Wat Amerika nu doen zal. De correspondent van de Morning Post te Washington seint, aldus de N. R. Ct., dat terwijl de openbare meening in de Vereenigde Staten zeer opgewonden is, president Wil son zich kalm blijft houden en den raad geeft zich in toornen. Uit anonieme brieven en in terviews in de pers blijkt duidelijk, wat de geducht woord zullen meespreken. Toch zou de strijd alwéér vreeselijker wor den en er schieten tenslotte slechts kleine plekjes over op de aarde, waar het vrede is De brand neemt nog steeds toe Eerlijke, edele Britten. In een der nommers van Vooruit of Onze Eilanden van het vorige jaar las ik; die eer lijke edele Britten hadden den vrede gewild, enz. Eene uitdrukking gelijk dit geeft blijk van grove onwetendheid of lafhartige vleierij of pluimstrijkerij. Want, Eerlijke edele Britten bestaan nu eenmaal niet op Gods aardrijk, Ik zelf kan hier meer van weten door ondervinding dan menschen die altijd in Holland gebleven zijn en waarvan velen nog nooit een Engelsch- man gezien hebben, nog veel minder hebben leeren kennen. Oordeelt niet opdat gij niet geoordeeld wordt, maar als gij oordeelt, velt dan een rechtvaardig oordeel. Voor dat de rechter een vonnis uitspreekt gaat hij het verleden des overtreders na. Gaan wij het verleden van Engeland na, dan vinden wij dat het zich een wereldrijk heeft vermeesterd ongeveer 1000 maal zoo groot als zijn eigen oppervlakte be slaat, door onophoudelijke veroveringen, van die veroveringszucht heeft het hulpeiooze Holland niet het minst te lijden gehad,maar nog heeft Engeland niet genoeg. Deze oorlog welke Engeland nu voert is ter verdeeling van Turkije, Rusland zou dan het Noordelijk deel bekomen en Engeland het Zuidelijk deel o.a. ook Palestina, 't is evenwel nog zoo ver niet, toch heeft Brittanje reeds zijn protec toraat over Egypte geproclameerd. Jaren geleden waren de Indianen in Canada nog talrijk, 't waren vreedzame stammen die Indianen van Canada, er was dus niet veel kans om hen door oorlog uit te roeien, maar zij waren toch te talrijk naar Engeland's zin. Een koude winter kwam en de Idianen leden zwaar, velen vroren dood, uit inen- schenliefde deelden de Britten dekens onder hen uit, maar eerst infecteerden zij die de kens met pokken smetstof, 't gevolg was dat vele duizenden vreedzame weerlooze Indianen stierven van de pokken, 27000 in eene week. (Eerlijke edele Britten). Als een ndiaan pokken krijgt dan sterft hij er in den regel van. Dit is in de geschiedenisboe ken te vinden, geschreven door zendelingen. Ver weg in Transvaal en Vrijstaat, daar liggen de lijken begraven van 30000 vrouwen en kinderen van Hollandsch bloed, vermoord door die eerlijke Britten door middel van honger en door hen geintroduceerde typhus, met het doel om toch ook maar hun land te bezitten, die lijken zijn nog nieteens ver teerd, maar niet tegenstaande dat zijn er toch lauwe en flauwe Hollanders met kik- vorschenbloed in hunne aderen die met hunne erf-aartsvijanden sympathiseeren in deze tijden niet alleen maar ook nog in hunne courantjes bazelen van eerlijke edele Britten. M. J. HOUTAAR. Altura Texas, El Paso Station A. SOMMELSDIJK. Deze week had mej. L. K. het ongeluk een breinaald in haar hand te steken. Eenige dagen later zwol de hand op, waardoor geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen, die bloedvergiftiging consta teerde. Die drank. Gisterenavond was het ten huize van J. B. alhier een opstootje doordat een zijner zoons die in dronkenschap verkeerde een vechtpartij aan wilde gaan. Onder zwet sen en vloeken viel hij zijn vader aan waar na ze samen vielen en de vechtpartij rollen de wilden uitmaken doch de gemeente-veld wachter die terstond geroepen en ter plaat se was haalde eerst de strijders van elkaar waarna hij de zoon die zich naar zijn garni zoen moest begeven doch niet wilde naar de aan het steiger te Middelharnis liggende tramboot bracht. MIDDELHARNIS. Medestanders van den Anti-Oorlogsraad welke geteekend hebben op de Circulaires dezer Raad worden uitge- noodigd tot een bijeenkomst op Maandag avond 17 Mei a.s. des avonds 71/, uur inde zaal van den heer Brinkman te Middelharnis. Belangstellende lezers van dit blad wor den ten zeerste op de tentoonstelling van huisvlijt voorwerpen, die a.s. Donderdag 20 dezer van wege de afdeeling „Volksbond" tegen drankmispruik zal plaats hebben in de zaal Brinkman, des n.m. tusschen 2V2 en 4 ure en 's avonds en 9 ure. B. Driesse en L. van den Nieuwendijk hebben vrijstelling verkregen wegens kost winner. Dinsdag arriveerde hier een schip ge laden met steenkolen en eierkolen schipper W. Gielbert van Klundert dit is het grootste schip dat hier in de kaai kwam 567 ton. Terwijl de heer L. Stapel Dinsdagavond laat nog een bezoek bij zijn moeder zou brengen had hij 't ongeluk in deNieuwstraat over een aldaar staande kruiwagen te vallen waardoor hij zijn been ernstig bezeerde en zijn arm bloedend verwonde. De smidsknecht A. Witvliet had 't on geluk dat een stuk ijzer op zijn hand viel waardoor hij zich zoo ernstig verwonde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. DEN BOMMEL. Deze week is het primitief kohier van de hondenbelasting goedgekeurd van H. H. Gedeputeerde Staten terug ont vangen, hetwelk voor een ieder ter gemeen tehuize ter lezing ligt. OOLTGENSPLAAT. Aan Anthony van Dam L. z. is weder voor een jaar vrijstelling ver leend van militieplichten, als kostwinner. J. 1. Donderdag in het middernachtelijk uur viel de militair S. uit Vlissingen thans hier in garnizoen naast den steiger in het Hollandsch diep, doch bleef gelukkig eenig- zins bekneld zitten, en kwam er zoodoende met een nat pak en de schrik af. DIRKSLAND. Woensdag 19 Mei zal in den Polder Dirksland Schouw worden gedreven over dammen, hekken, vleuken enz. Een kip die eieren legt en ratten vangt. Deze zijn zeer zeker zeldzaam. C. Oorbeek aan de Tuinstraat heeft er één welke zoo lang jacht op deze bewoners maakte, dat hij er twee te pakken kreeg en ze met den bek zoo ver onschadelijk maakte, dat ze met wei nig moeite, verder gedood konden worden. MELISSANT. In deze gement» hebben zich 31 gezinshoofden aanj| ging van een broodkaart Door Gebrs. van li'l <jfe J vergunning gevraagd tr een petroleummotor hunne smederij. va Zoo GOF.DEREEDE. Naa - den Gemeenteraad, héL„.„„ ,v - het landbouwbedrijf ?T:ï tfte Qei-jX'Tr; -r,e voorheen was tot f 25 pt?--erJ Door B. en W. was vol% ffe7,r>Ut Is-.g gemet. Zal het te kort n.* gem f, aangezuiverd door de arfr-.,„0 Van het arbeidersdaggeld, ^J e* ,u" t worden gemist, daar dit ajfVnade, Besser-Cv niet is verhoogd, zooals i*%alm, Sa^niC' g meenten van ons eiland. c; ^oetsarererr Is hier eigenbelang in raad der Gemeente zijn 4 /ifcOrtitl noemd, als leden der schal inzake de „Inkomsten Belast^ deze commissie niet worde: digd, ambtenaren, ambachtslieden"^, 3. T.vr*Lle£pciaV 11 ieden

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3