IMS-EN No. 2072 Tweede Blad officieel gedeelte. üe Oorl®|g. i Zaterdag 1 Mei 1915. Twee Bladen. BINNENLAND. BUITENLAND. WL f H H BsuïiienJr gs-1 %i PLAATSELIJK NIEUWS. IN HOC-SIGNO WSES: Dit nummer bestaat uit „Ja oude vriend, gewonnen en ongeveer 5000 gevangenen." tóaöüfati all —Milanice Tomaszow/^w/f Pefrokow Het front in Polen. Verdediging- van een haven tegen on^vf Paspoorten voor DUITSCHLAND, De BURGEMEESTER van Sommelsdijk ■-.naakt op verzoek van den Minister van Staat, Minister van Binneniandsche Zaken, tiet volgende bekend Naar de Minister van Buitenlandsche Za ken verneemt, moeten door de Duitsche pos ten aan de Nederlandsche grens herhaaldelijk personen worden teruggewezen, die zich naar Duitschland willen begeven, maar blijk baar uit onkunde niet zijn voorzien van een buitenlandsch paspoort met de vereischte verklaringen en het visum van een Duitschen consulairen ambtenaar. Ofschoon zoowel in de Staatscourant als in de dagbladen herhaaldelijk mededeelingen zijn verschenen nopens de eischen, die ge steld worden voor de toelating in Duitsch land, schijnen velen nog steeds in de rnee- ning te verkeeren, dat men ook met andere legitimatiepapieren dan een buitenlandsch paspoort de grens naar Duitschland kan overschrijden. In verband hiermede wordt er op gewe zen, dat voor het reizen naar Duitschland wordt vereischt een buitenlandsch paspoort met photo- graphle van den rechthebbende, benevens zijn handteekening, geplaatst onder de photografie, en de verklaring van den Bur gemeester, dat de op het paspoort geplak te photographic inderdaad die van den in liet paspoort genoemden persoon is en dat deze het stuk eigenhandig heeft ondertee kend. Ten slotte moet het paspoort aan den be voegden Duitschen consulairen ambtenaar tgr viseering worden voorgelegd. Jommelsdijk, 27 April 1915. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. Waarschuwing voor arbeiders die naar DUITSCHLAND vertrekken. Uit mededeelingen door de Centrale Ar beidsbeurs te 's Gravenhage ontvangen van Nederlandsche Consulaire ambtenaren en de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen blijkt, dat het opnieuw noodzakelijk is, ar beiders die naar Duitschland wenschen te vertrekken, ernstig te waarschuwen tegen werfagenten, die hier te lande onder voor spiegeling van hooge loonen, vrij reisgeld, vrijen pas enz. arbeiders trachten aan te werven voor Duitschland. Zeer dikwijls zijn deze wervers niet op de hoogte van toestanden in Duitschland, noch wat aangaat de alge- meenen toestand, noch in het bijzonder met de werken, waarvoor arbeiders gevraagd worden. De beloften, die gedaan worden, ®kinen dan ook doorgaans niet worden ge ilden en dc arbeiders zijn in Duitschland veelal aan hun lot overgelaten. Bovendien missen deze arbeiders de hulp en voorlichting, die zij anders van de zijde der Nederlandsche arbeidsbeurzen zouden kunnen ontvangen en zal op toewijzing van anderen arbeid door de Nederlandsche Ar beidsbeurs te Oberhausen uiteraard niet mo gen worden gerekend. Daarom worden de arbeiders ernstig ge waarschuwd, niet op dergelijke verlokkingen in te gaan en, indien zij naar Duitschland wenschen te vertrekken, dit uitsluitend te doen door tusschenkomst van de arbeids beurzen hier te lande, die gaarne geheel kosteloos alle inlichtingen zullen verstrekken. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Door den Minister van Landbouw is aan ,de Burgemeesters een circulaire gezonden, waaruit blijkt dat, ZExc. gezien de antwoor den, ingekomen op zijne circulaire van 20 Maart j.l. betreffende beschikbaarstelling van levensmiddelen, deze circulaire heeft inge trokken. Voorts is aan Burgemeester en Wethouders «en circulaire gezonden, waaraan wij het volgende ontieenen. in verband met mijne, naar aanleiding van mijne circuiaire van 20 Maart jl. kenbaar gemaakte wenschen heb ik de eer u mede te deelen, dat ik besloten heb de gelegenheid te openen om overal in den lande bepaalde levensmiddelen goedkoop verkrijgbaar te stellen, op de wijze hieronderomschreven. Tarwebrood. Ongebuild tarwe meel. Ongebuild tarwebrood zal verkrijgbaar worden gesteld tegen een door mij te bepa len prijs, welken ik mij voorstel voorloopig op 12 cents per K.G. te stellen, en goedkoop ongebuild tarwemeel tegen den prijs van 16 cents per K.G. voor die personen, welke ge woon zijn meel te koopen, ten einde daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doen bereiden. Het ligt in mijne bedoeling aan de ge meenten ongebuild tarwemeel te verstrekken tegen eenen prijs, die gelet op de plaat selijke omstandigheden toelaat den ver koopprijs van ongebuild tarwebrood voor loopig te stellen op 12 cents per K.G. Om misbruik te voorkomen is het noodig dat uwerzijds streng contröle, ook in de bakkerijen, worde gehouden, dat het door mij te verstrekken meel ook inderdaad voor het beoogde doel gebruikt wordt. Dit meel en het daarvan te bakken brood toch zullen uitsluitend mogen dienen voor menschelijk voedsel, terwijl het door mij te verstrekken tarwemeel in geen geval tot bloem zal mogen worden gebuild of anders zins worden aangewend dan voor het bakken van het brood als hierboven door mij bedoeld. Aangezien de controle-regeling zich moet aanpassen aan plaatselijke omstandigheden en dus een uniforme regeling niet door mij wordt voorgesteld, schijnt het mij wensche- lijk toe, dat die regeling door u wordt ont worpen en ter goedkeuring aan mij wordt voorgelegd. Mitsdien zie ik gaarne zoo spoe dig mogelijk een voorstel te gemoet betref fende de controle in uwe gemeente. De verkrijgbaarstelling van ongebuild tarwe brood tegen verminderden prijs wordt niet beperkt tot on- en minvermogenden. Ik voeg hieraan toe een vragenlijst in duplo, waarvan één exemplaar ingevuld bij mij wordt ingewacht. Na goedkeuring van het controle-plan zal levering van Regeerings- ineel zoo spoedig mogelijk volgen. Roggebrood. De rogge zal, voor zoover zij voor Rijksrekening in bezit genomen werd, door de rogge-commissie, ingaande 1 Meia.s. aan de gemeenten geleverd worden tegen een prijs van 9 per 100 K.G. Voor zoover de rogge niet voor Rijksrekening, doch voor gemeenterekening in beslag genomen werd, kan zij alsnog aan mij voor den daarvoor tot heden geldenden prijs worden aangebo den. Nadat dit is geschied, kunnen de rog- ge-commissies, die dan de beschikking ook over die rogge verkrijgen, deze voor voor noemde prijs aan de gemeenten afgeven. De broodprijs zal voor iedere provincie door mij worden vastgesteld in verband met de samenstelling van het roggebrood en volgens advies der rogge-commissies. Deze prijs is geen maximum prijs, doch een prijs, waarvoor het roggebrood verkocht moet worden. Varkensvleesch. De exporteurs van varkensvleesch leveren tegen een telkens voor een maand vast te stellen prijs, welke voor loopig is bepaald op 80 cent per K.G. slacht- gewicht, een zeker percentage van hun ex portvarkens ten behoeve van het binnen- landsch verbruik. Deze leveringen geschieden in overleg met den directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch aan de afdeelingen van den Nederlandschen Slagershond, of wie daarvoor in de plaats gesteld worden. Deze varkens hebben een slachtgewicht van pl.m. 100 K.G. Zij worden levend, in goede conditie, vrachtvrij geleverd ter plaatse door voornoemden directeur te bepalen. DE TOESTAND. Zou het rondom Yperen weer één groot kerkhof worden 't Schijnt wel zoo. Want de krachtige aan vallen der Duitschers zijn weer door tegen aanvallen beantwoord. Vanaf de Noordzee tot Verdun worden de aanvallen van weers zijden heviger en de verliezen grooter. Reeds worden ze zwaar genoemd. Worden de Fransche verliezen geheim ge houden, de Duitschers worden bij treinen vol door België heen gerold. Bij duizenden en nog eens duizenden wor den van weerszijden de menschen als weg gemaaid, en alles wat onder de vuurlinie komt vlucht en waarheen? Arme inwoners. Mooi schetst ons dat het „Fr. Dagblad", als het schrijft hoe de gehechtheid aan huis en akker de menschen die in de vuurlinie komen, zoolang mogelijk blijven, misschien zal hel onweer langs hen gaan Misschien zal de wervelwind voorbijgaan Maar o weeals dan plotseling het hand gemeen zich, voorafgegaan door een alles- vernielend bombardement, in hun richting verplaatstdan mogen ze met den dich ter zeggen, dat banden des doods hen ver schrikten. Zoo ging het ook rondom Yperen.) Hoe dicht oo4c de „vijand nabij gekomen was, toch waren b.v. in Steenstraete en Pil- kem, Belgische plaatsjes ten N.W. van Ype ren, totnogtoe in de handen der „verbonde nen" nog inwoners overgebleven, toen de Duitsdhers er de vorige week hun grooten aanval begonnen. Wat zijn dat angsturen geweest Steenstraete werd in puin geschoten. 't Was of een orkaan, een aardbeving en een onweder tegelijk woed'den en dat veel vreeselijker, dan de elementen het ooit heb ben vertoond Nu móésten ze wel vluchten, om huns le vens wille, de arme inwoners! Zuidwaarts natuurlijk, den Yser over, ginds bij die brug, Frankrijk in Maar dat gelukte hun niet. Bij de brug werden ze verdrongen door de soldaten, die daar over twee hulpbruggen trokken, terwijl de Duitsche artillerie maar steeds zeer juist gemikte granaten tusschen hen in liet vallen. De burgers konden er om de benauwende dampen niet blijven Dan maar op hun weg teruggekeerd Dkn maar den opdringenden Duitschen „vijand tegemoet, die reeds kwam aanstor men Zoo gauw dezen de burgers, een twaalf tal, zagen naderen, richtten ze de geweren op hen, doch de ongevaarlijke groep bestond uit vrouwen, kinderen en slechts één ouden man. Zoodra dit bemerkt werd was het ge vaar voor de vluchtelingen geweken. Zij werden den nacht over in een gespaarde schuur bewaakt en den volgenden dag, achter 't front, naar Rousselacre gebracht, waar ze konden uitrusten van de vermoeienissen en bekomen van den schrik .uit het onder ste des oorlogskuils uitgerukt Ook bij La Bassee werd door de Duitschers een druk op de Engelschen uitgeoefend die de laatste uit hun linies wierp en zoo gaat het, gelijk we hierboven schreven, weer har der en zwaarder en met het mooie weer bedrijviger. Hoe lang nog? Uit het Oosten geen nieuws van betee- kenis. Alleen een Fransche kruiser getorpedeerd, waarbij 600 menschen omkwamen. In de Dardanellen is thans de actie op nieuw begonnen. Een landingsleger der Verbondenen heeft op vier plaatsen getracht vasten voet te krijgen op Gallipolis, een schiereiland, doch naar Turksche berichten melden, weer op drie plaatsen in zee gedrongen. Volgens deskundigen kunnen de Darda nellen niet genomen of geforceerd worden. (Zie Verspreide Berichten.) Het afzoeken van het slagveld. Een officier van gezondheid beschrijft in den Berliner Lokal Anzeiger hoe hij met twaalf hospitaalsoldaten, tegen het vallen van den avond, een slagveld in Russisch Polen naar gewonden afzoekt. Ik had den weg op mijn kaart geteekend. Hij was niet moeilijk te vinden. Ik liet mijn braaf paard draven. Stom volgde de afdeeling hospitaal soldaten. Eerst ging het een heuvel op, daarna door een dal. Toen zag ik reeds als een donkere sihouet aan den avondhemel den rand van het bosch en rechts daarvan begon het slag veld. Gelukkig was de lucht helder en de maan reeds tamelijk hoog zoodat men zich orienteeren kon. Allengs zagen wij de spo ren van den slag. Weggeworpen geweren, rantsels, patroontasschen, petten, doode paar- „Dat is prachtig dokter, dat verheugt mij. Neen, neen, geen morphine, ik houd het zoo wel uit. Maar daar ginds, daar moeten er ook nog een paar liggen. Een poosje gele den heb ik hooren steunen Wij vonden deze gewonden. En toen we tegen elf uur doodmoede in het bivak aan kwamen, hadden wij in den wagen acht en op de baren drie ernstig gewonde Duitschers en Russen. VERSPREIDE BERICHTEN. De correspondent te Rome van de Morning Post meldt het volgende aan zijn blad: Een vriend van mij zendt mij uit Krajugevatz een ontzettend relaas van de verwoestingen, door de typhus in Servië aangericht. Het is vreeselijk het kerkhof te zien, zoo schrijft mijn vriend, met zijn honderden en nog eens honderden kruisen, en dan te den ken dat het eenige maanden geleden niet rneer was dan een kaal heuveltje; verderde groote goederenwagens die terugkomen met doodkisten (met open bodems) om aanstonds ia to I Ce/nnr OstrowS _^Mïxsjattr\ War/a Oflt/artsnbgi mmim .KreuzSg w'' Kansrupe Suriewn Zdunskawola v s Selriatew (P?!rikaul ffgm/enif Ai ^Ifaoczno ffzistos/jn i Nowo- Pmdburr J Radomsk Kielcé Diaiav^ndncerzowafaneiw sch2iisiochau\(%^/^ fhëorfq .v.Tr- 'u n.f liarnowilj °7f//zaj foti/osz^ce\M!p! QuPtnornm frei/den- that-; TvOpp, 15 zlWM den, een verlaten machinegeweer en doode Russen. Als zandzakken zagen zij er uit in het schemerlicht in hun aardkleurige mantels. Het aantal dooden werd steeds grooter. Ik moest afstijgen. Het paard wilde niet verder Waar ik het ook wendde, steeds bleef het staan, ik liet halt houden. De wagen moest achterblijven. jVier draagbaren werden er af gehaald, ik liet de mannen zich verdeelen over een zoo breed mogelijk front, ongeveer vier meter tusschen twee mannen en daar- tusschen een draagbaar, zoodat wij een ke ten vormden van 50 meter. Stap voor stap gingen wij voorwaarts. Het was heel ver moeiend en moeielijk, het ging verschrikke lijk langzaam. Alle paar minuten liet ik stil houden en dan luisterden we. Niets anders hoorden wij dan het verre schreeuwen van eenige kraaien. In het westen was nog een bloedroode streep te zien van het avondrood en achter ons zagen wij liet schijnsel van het bivakvuur onzer troepen. Alles stil op het veld des doods. „Dokter, daar schreeuwt er een Wij luisterden. Ja, de onderofficier had ge lijk. Heel zacht, niaar duidelijk te hooren trof ons oor een zacht klagend geroep. Wij hielden halt. En ik liep met twee dragers in de richting van het geluid. Iets donkers teekende zich af tegen het gele zand. Toen wij dichter bij kwamen zagen wij dat liet een haag was. Het gejammer klonk steeds naderbij, blijkbaar aan deti anderen kantvan den haag, waardoor eerst een doorgang ge maakt moest worden. „Hier. .hier!" riep een schorre slem. Hen paar pas nog en wij waren er. Deelec- frische lampen vlamden op en een wasbleek gezich staarde ons aan. „Water, water, au, mijn been". Dikke tranen rolden over de bleeke wangen van den armen man. Vlug kreeg hij een kroes thee. Het was een van onze dragon ders. Een scherf van een granaat had zijn linkerschouder verbrijzeld en een tweede ijzerstuk had een paard gedood, die met een opengescheurde buik zoo gevallen was, dat het been van den soldaat onder zijn last be groef. Wij moesten nog andere mannen roe pen om het paard voorzichtig op zij te schui ven. De enkel was tweemaal gebroken en de arme kerel leed gruwelijke pijnen. Een groote dosis morphine bracht hem weldra in een vaste slaap en toen wij terug gingen snurkte hij reeds voor twee. Toen wij zorgvuldig verder zochten, kwa men wij aan een kleine begroeide plaats. Hel scheen de maan er op. Plotseling zie ik rechts van me een man, het geweer aan den schouder. Ik weifelde. Zou het gezichtsbe drog zijn? De maan speelt ons dikwijls par ten. Wat wilde hier op het veld des doods een knielende schutter? Ik moest zien wat het was. En liet de an deren wachten, ging in een boog om den schutter, om uit het bereik van het maan licht in de schaduw van de boomen te ko men. Op vijf pas afstand riep ik hem toe. Hij verroerde zich niet. Met twee sprongen was ik bij hem. Het was een van onze scherp schutters. Terwijl hij het geweer aan den schouder hield, gereed om te schieten, trof de doodelijke kogel hem in hef hart. Hij zou omgevallen zijn, indien zijn bajonet, die zich tegen zijn middel plantte, hem niet te gen gehouden had. Wij legden hem onder een boom, dekten hem met takken toe en bonden zijn zakdoek om een der takken, op dat de begravingscommissie hem morgen zou vinden. Wij moesten verder om te red den wie er nog te redden was. Wij kwamen reeds dicht bij de rivier, toen wij duidelijk om hulp hoorden roepen. Niet jammerend, klagend, doch met volle, krach tige stem. Het was een Berlijner. Hij lag met een stuk geschoten voet te midden van Rus sen. „Goddank, dat ge komt, dokter. Zooiets zou ik niet graag nog eens beleven Ik keek naar de wond. Het voetgewricht scheen verbrijzeld en wel door een slag met de kolf van een geweer. „Hoe kom jij hier tusschen al de Russen „Wij kregen bevel een stormaanval te doen. En wij hebben de bende nagezeten. Hier deze mannen om mij heb ik om zeep gebracht. Toen heeft me een van die kerels op mijn voet getrapt dat ik bleef liggen. Hoe is het hebben wij gewonnen?" gebruikt te wordende Oostenrijksche krijgs gevangenen graven te zien delven voor den volgenden dag. In de stad ziet men bijna niets anders dan brancards en teraardebestel lingen. Wij begroeven de eerste van onze typhusverpleegsters, die hier den 4en April aankwamen; zij was het derde lid van de vereeniging die bezweek sinds ik hier ben, terwijl een vierde ernstig ziek is. De Oosten rijksche krijgsgevangenen hebben geen een heid in hun taal, en zeer vaak verstaan zij hun vijand beter, dan den man die hun uni form draagt. Oorspronkelijk waren zij ten getale van 60.000 mannu bedraagt hun aantal, volgens officieele cijfers, 25.000. Geheele Servische dorpen zijn uitgestor ven; één van 2000 inwoners bij Skoplje is geheel verdwenen, en 100 van de 360 Servi sche doctoren zijn overleden, ik hoorde een paar dagen geleden, dat er 1000 gevallen in een andere Servische stad waren, waarvan dagelijksch 30 met doodelijken afloop in een hospitaal; toch vertelde mij een der doodgra vers van het kerkhof alhier, dat thans slechts 16 a 20 per dag begraven worden, tegen 50 a 70 per dag in Januari en Februari. SOMMELSDIJK. Op de Woensdag j.l. ge houden veemarkt werden aangevoerd 242 koeien, 4 paarden en 3 manden biggen. De Handel was tamelijk vlug. De hoofdprijs van de Sommelsdijksche verloting, zijnde twee vette ossen, viel ten deel aan J. de Wachter, schipper Middelharnis. Door den gemeente-veldwachter is tegen J. C. N. uit Nieuwe-Tonge proces-verbaal 'opgemaakt wegens openbare dronkenschap. Door den gemeente-veldwachter is tegen T. W. uit Dirksland proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. P. v. d. Sluis is zijn huis onderhands ver kocht aan den drogist P. Wielhouwer. Onze vroegere dorpsgenoot den heer C. Noordijk is met ingang van 14 Mei be noemd tot Politie agent te Rotterdam. De onderlinge slagerij „Nooit gedacht" welke sinds het begin van de Mobilisatie is stop gezet zal binnen enkele dagen weder heropend worden. De schoenmaker J. v. d. Meulen had Dinsdag het ongeluk terwijl hij door de Raad huisstraat huiswaarts ging met een emmer kachelhout en eene hoeveelheid eieren te vallen met het gevolg dat hij zich nog al ernstig bezeerde, en die val berokkende hem ook nog al schade daar zijn eieren allen stuk vielen. Alhier zijn de laatste koepeen gekocht en geleverd voor f 3.50 de 60 kilo. Door de heeren Boeter en Stapel is het woonhuis staande aan het eind der Nieuw- straat (eigenares eene bouwcommissie) on derhands gekocht om aldaar eene uitgangsweg van te maken. Tot gezworen van de Polders Oost-en Westplaat Flakkee is benoemd den heer C. Kolff Gz. De generale schouw over de polders Oost- en Westplaat Flakkee zal gehouden worden Donderdag 6 Mei des n.m. 2 uur. Om bij het leger ingelijft te worden zijn legen 18 Mei opgeroepen. B. van Rumpt H. de Korle en A. van Dongen. DEN BOMMEL. Dezen zomer zuilen als raadsleden periodiek aftreden de heeren J. C. Borgdorff en A. van Weel. De Burgemeester brengt ter openbare kennis dat de eerste zitting van de Militie raad zal gehouden worden te Dirksland op Woensdag 5 Mei a.s. ten 13/i- Zie verder aanplakbord. B. W. brengen ter openbare kennis dat op 15 April bij hem is ingekomen een ver zoek van de Wed. H. Polie, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in de navolgende localiteit de bene den voorzaal van het perceel Sectie B no. 1422 plaatselijk genummerd B 119 en gele gen aan den Tilschen dijk. Binnen twee we ken na dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijke bezwaren bij B. en W. worden ingediend. De keuringsraad voor de Militie zal gehouden worden op Dinsdag 1 Juni des v.m. 11 uur in de Openbare School teOolt- gensplaat. De heer P. Bakelaar Jz. is met ingang van heden aangesteld als gemeentewerkman en nachtwaker. DIRKSLAND. De eerste zitting voor de Militieraad zal plaats hebben op Woensdag 5 Mei in het Gemeentehuis. Voor Dirksland ls/4 uur. De Rijkspaardenkeuring, zal gehouden worden op Woensdag 23 Juni, des v.m. 10 ure aan den Secretarie weg. Maandag 3 Mei, des n.m. 3 ure zal een openbare Raadsvergadering gehouden wor- Uit 11 sollicitanten is tot Wijkzuster van het Groene Kruis, te Dirksland benoemd Zuster D. van der Valk te Schiedam, welke benoeming door haar is aangenomen. Mej. L. J. Binkhorst is Woensdag te Utrecht geslaagd voor onderwijzeres. MELISSANT. Het kohier van den hoofde- lijken omslag voor het dienstjaar 1915, ligt gedurende 5 maanden ter gemeente-secreta rie ter inzage. De zitting van den Militieraad zal voor deze gemeente worden gehouden te Dirksland op Woensdag 5 Mei a.s. des nam 1% uur. De woning met schuur en erfpachtgrond gelegen aan den Nolledijk, van wijlen den Heer Jacobus Goedegebuur is bij veiling en afslag gemijnd door P. Zorge alhier op f 770. Maandag j.l. overleed de oudste inwo ner dezer gemeente, Cornelis Oorbeek, in den ouderdom van 93 jaren. STELLENDAM. In den nacht van Woens dag op Donderdag werd uit Goedereede te legrafisch verzocht de brandspuit te zenden wegens een aldaar uitgebroken brand, waar aan onmiddeiijk gevolg werd gegeven. Toen de spuit echter bij Goedereede. kwam, was gelukkig 't gevaar geweken. GOEDEREEDE. Donderdagnacht ongeveer 1 uur werden we eensklaps uit onzen slaap opgeschrikt, door het luiden der klok. En wanneer we dat hooren weten allen alhier, wat er aan de hand is. NamelijkEr is brand. En er was brand ook. Er zijn vier bouw- schuren, eenige hokken en een loods totaal Wij geven hier een afbeelding* van het verdedigen van Kindt-«'' '•VA uv-ul6tll VcUl 1.111UC - tvdH* ft'. zeeërs. Op verschillende plaatsen van de haven zijn mijnen 3 jeinu, ju sperringen aangebracht. Deze zijn voor den vijand onzichtbseF ''^Jij e lnv' iF-cn In deze gemeente hebben in de maand April nog geen sterfgevallen plaats gehad. De landb.J. K. overkwam Dinsdagavond een pijnlijk ongeluk. Naar zijn land gaande met een te gebruikenz.g.n. kweekhaak, wierp hij, bij het hek gekomen, eerst zijn haak daarover waarna hij er zelf oversprong, on gelukkigerwijze zóó dat hij met een zijner voeten in den haak sprong. De punt drong door zijn schoenzool, ver volgens door de voet om aan de bovenzijde door de schoen weder te voorschijn te komen. Met behulp van zijn broeder, slaagde hij er in, den haak uit het vleesch te trekken. Ge neeskundige hulp moest terstond worden ingeroepen. MIDDELHARNIS. Door den schoenmaker inde Ri Tï: stelde v.oet^ afgebrand paardep 'ïerM weer w 4 ldo trad krt (I meisjes ^dln in den 3 h. dende gis, muil, van Daarom, een geslacht van Goe'uëi zag zich de behulpz;,or"f ■ri derwijzers, de predi! logeerd jongheer, mede als de beste een eere saluut, die zich niet ontzagt'.U.n» mannen te pompen. He3K£j men spoedig meester en '<v de ktiizCfü-. fi).vd de t'$. Senr vi icTf, Tieioevoet v!ca<^e' ,u" t htMkf - inade, Besser-^-' ;n ht&i v'OUPé&flm, Sjiiet '-eelKv -oetsarï??rc

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3