Tweede Blad. Oe Oorlog. No. 2068 Zaterdag 17 April 1915, Twee Bladen. LAND- EN TUINBOUW. BUITENLAND. BINNENLAND. Dit nummer bestaat uit J7:t teljfrjjh -'>v7v -eu. mm IN HOC SIG-NO WSES De Rijksseruminrichting te Rotterdam. Over deze hoogst nuttige inrichting, hoofd zakelijk in 't belang van den practischen landbouw, heeft Dr. B. J. C. te Hennepe, bacterioloog aan de Rijksseruminrichting, de zen winter in onderscheidene plaatsen een voordracht gehouden. Eén daarvan mochten we bijwonen, den hoofdinhoud geven we hier verkort weer, om doel en werking der inrichting meer bekend te maken. De Rijksseruminrichting kwam 1 Febr. 1904 tot stand. Het doel isde nieuwe veeartse- nijkundige gegevens dienstbaar te maken aan den practischen landbouw. Inzake de hygiëne der huisdieren wordt aan ieder gratis adviezen verstrekt. Er worden verschillende serums (sera) be reid, dit zijn tegengiften, waarmee een dier dat lijdt aan een bepaalde ziekte, wordt in gespoten voorts entstoffen, die ten doel heb ben de dieren ongevoelig (immuun) te ma ken tegen een bepaalde ziekte. Daar worden b. v. bereid de volgende se ra tegen goedaardige droes, Tetanus (kaak- klem) en besmettelijke borstziekte bij paar den tegen miltvuur, boutvuur, besmettelijk ver werpen en uierziekten bij runderen tegen besmettelijke longontsteking en be smettelijke diarrhee bij kalveren; tegen vlekziekte, borstziekte en varkens pest bij varkens; tegen vogelcholera en de „kippenziekte" (Klein'sche ziekte). Entstoffen worden bereid o. m. tegen het miltvuur, het boutvuur, het besmettelijk ver- f(,|Ékpen en uierziekten, tegen vlekziekten, de ^■vpenziekte van Klein, en het bloedwateren der runderen. Al deze sera en entstoffen worden van te voren streng gecontroleerd door een ambte naar die alleen met de afdeeling controle der sera en entstoffen belast is. Bij de oprichting waren er 15 paarden, thans reeds 100, benevens ossen en ongeveer 100 varkens. De paardenstallen en de labo ratoria, welke daarboven gebouwd zijn, lig gen in de stad Rotterdam. Buiten de stad, op een flinke weide, bevindt zich de stal met ossen en varkens. Al die dieren heeft men noodig tot het nemen van proeven en voor het bereiden van bovengenoemde stoffen. In een volgend artikel komen we hierop te rug. Het personeel bestaat uit een Directeur, een Onder-Directeur, verder bacteriologen en assistenten, allen veeartsen, een scheikundige en een landbouwkundige. Verder zijn er be dienden, kantoorpersoneel, stalknechts, on geveer 40 menschen totaal, Daar is dan ook heel wat te doen, meer dan boven vermeld is. De werkzaamheden t verdeeld over verschillende afdeelingen, welker hoofd een afdeelings-chef staat. willen enkele afd. noemen. Afd. Wateronderzoek, In de laatste jaren is meer en meer gebleken, dat slecht drink water dikwijls de oorzaak is van steeds te- rugkeerende ziekten onder het vee op be paalde boerderijen, terwijl vele gebreken in de zuivelbereiding eveneens aan slecht wa ter zijn te wijten. Het is derhalve voor den veehouder van zeer groot belang te weten, of het water op zijn erf al dan niet voor zijn bedrijf geschikt is. Daarom is aan de Rijksseruminrichting de gelegenheid open gesteld, drinkwater gratis te laten onderzoe ken, van welke gelegenheid steeds meer ge bruik wordt gemaakt. Het onderzoek geschiedt zoowel bacteriologisch als scheikundig, om dat dikwijls voorkomt, dat water uit een scheikundig oogpunt zou zijn goed te keu ren, doch zooveel schadelijke bateriën bevat, dat het als drinkwater geheel ongeschikt is. Daar het vaak voorkomt, dat het water in onzuivere flesschen tot onderzoek opgezon den wordt kan, men aan de Rijksserumin richting op verlangen gratis, gezuiverde fles schen krijgen met een gebruiksaanwijzing, hoe de monsters genomen moeten worden. Verder worden in deze afdeeling zelfstandige onderzoekingen verricht in het belang van goede watervoorziening. Het onderzoek naar onbekende ziekten bij verschillende dieren. Dagelijks worden tal van cadavers of organen van gestorven die ren opgezonden. Na afloop van het onder zoek wordt den inzender de uitslag mede gedeeld en tevens aangegeven, op welke wij ze er gehandeld moet worden ter voorko ming van meerdere ziektegevallen. Melkonderzoek. Ziekten van koeien, vooral uierziekten, zijn vaak oorzaak van gebreken van melkproducten. Men kan daarom de melk- monsters gratis tot onderzoek opzenden en ontvangt ook voor elk geval weer zoo vol ledig mogelijke gegevens om het gekrek te verhelpen. Bereiding van verdelgingsmiddelen tegen muizen en ratten. Op aanvraag zijn babterie- culturen tegen een geringen prijs verkrijg baar, welke een darm-ontsteking veroorzaken bij de ratten en de muizen, welke hiervan gebruiken. Onder deze dieren ontstaat op die manier een besmettelijke ziekte waaraan zij sterven. Onderzoek kwakzalversmiddelen. Tal van geheime middelen worden aangeprezen ter genezing van zieke dieren. Deze middelen z(jn doorgaans waardeloos en bovendien zeer duur. Dergelijke middelen kan men nu ook gratis laten onderzoeken. Aldeeling tot onderzoek van ziektestoffen op tuberculose. Hier worden monsters op gezonden sputum, ontlasting, urine, baar- moederslijm, enz. onderzocht op tuberculose. Hiermee had spr. de voornaamste afdee lingen der R.-S.-l. vermeld. (Wordt vervolgd. DE TOESTAND. Het is een moeilijk geval om bij zoo'n nieuwsschaarste toch ons overzichtte schrijven. Het is bepaald een troosteloos gevoel dat zich van de toeschouwers in deze wereld worsteling meester maakt. De millioenlegers houden zich in evenwicht en willen van geen opgeven van dezen strijd weten. Iets geweldigs moet er gebeuren, dat staat haast bij iedereen vast, om aan het einde van dezen afmattenden oorlog te komen. Men zou zoo zeggen ze wachten op elkan der. Of is 't soms dat Frankrijk op Engeland wacht Zal lord Kitchener woord„Met Mei be gint de oorlog pas" in vervulling gaan En wachten de volken slecht wat onzen weste lijken buur zal doen In elk geval er zijn soldaten noodig om de eene of andere partij duchtig te versterken. Hoe het zij het kunnen geen soldaten zijn die Engeland aanvoert, zei de opperbevel hebber van Duitschland's Oosterleger, een oordeel dat in vele kringen gedeeld wordt. De vinnige strijd in Woevre is opeens ver flauwd en het heeft er veel van of de Fran- schen het daar opgeven. Want de berichten spreken van afgeslagen Duitsche aanvallen, waaruit dus te concludeeren valt dat de Franschen in het defensief zijn geworpen, voor dat ze behoorlijke terreinwinst konden behalen of 'svijands positie verzwakken. De Drie Grachten, het gehucht bezuiden Dixmuiden is door de Duitschers behouden. Voorts dat de Duitschers en de Franschen beiden bommen wierpen achter het front van hun vijand, zonder militaire schade aan te richten. Vermelden we nog dat bij Albert en Be- ausejour plaatselijke gevechten zijn geleverd, dan is daarmee het Westelijk front voldoende besproken. Iif de Karpathen is de toestand wel iets ge wijzigd hoewel Twee maanden is er ongeveer daar gestre den en heden lijkt de beslissing verder af dan ooit. Want zooals het Fr. Dgbl. het uitdrukt in die twee maanden zijn de Russen ondanks de meest roekelooze verspilling van hun „men- schen-materiaal",erw'efingeslaagd,deDuitsch- Oostenrijksche legers te verslaan en de Hon- gaarsche vlakte te bereiken, waar het dan toch om te doen is. Toch vorderden ze wel iets. En op grond daarvan, overwegende dat zij de meeste „mannetjes" achter de hand hadden en het dus 't langst konden „uitzin gen", begonnen de Engelschen reeds te pro- feteeren, dat de overwinning in de Karpathen door de Russen reeds zoo goed als behaald was. Heden staat de rekening echter anders. De laatste dagen is hun voorwaartsche actie in de Karpathen beslist tot staan ge bracht en hebben de Oostenrijkers weer voor deden behaald op hen. De Oostenrijkers, krachtig gesteund door de Duitschers, die zoowat overal schijnen te zijn, waar gevoch ten moet worden. Het staat nu weer zóó, dal de Russen fei telijk nergens over de eigenlijke bergpassen gekomen zijn en dus nog nergens aan 'I af dalen kunnen gaan naar de laagte. Ondanks voorbarige berichten. Het blijkt b.v. dat de Lupkow- en Rostoki- passen, die reeds in de „Times" van Vrijdag als door de Russen bezet werden aangege ven, niet meer in hunne handen zijn of, want veel is in den oorlog mogelijkon danks alle berichten nooit in hun handen zijn gewéést. Van een anderen pas, den Rostoki-pas wordt gezegd, dat deze voor een paar dagen in Russische handen is geweest, doch dat'de Oostenrijkers daar ontzaggelijke versterkin gen hebben aangebracht, waardoor de Rus sen voor eenigen tijd de aanvallende bewe ging moesten staken. De eenige pas, die werkelijk nog in han den van de Russen schijnt te zijn, is de Doe- klapas, maar de Oostenrijkers houden hier krachtig stand op de zuidelijke helling en beletten de Russen vooruit te trekken. Daarentegen hebben de Russen een zeer gevoelig verlies te boeken. Tusschen Tucholka en Kosciowa ligt in de Karpathen een zeer belangrijke hoogte, die geen eigen naam heeft en in de berich ten wordt aangeduid als „hoogte 932,, zeker naar een mijlpaal, die daar gevonden wordt. Om die hoogte is zeer lang en zeer vinnig gestreden. De Russen hielden haar stevig vast. 't Was een punt van beteekenis. Den omtrek ver beheerschende. Weken lang verscheen er geen Russische mededeeling, of zij sprak van mislukte aan vallen op deze hoogte. Laatstelijk heette het dat de Oostenrijkers en Duitschers hun aan vallen op dit punt voor goed hadden opge geven, omdat zij de troepen, die hier streden, in de Beskiden noodig hadden om de Russen te verhinderen verder Zuidwaarts op te rukken Sinds 9 April is deze hoogte weer in han den der Duitschers en Oostenrijkers, het duidelijkst bewijs dat de Russen er in de Karpathen nog niet zijn. Zal men toch steeds doorvechten? Al maar tegen elkaar inmalen Tot men elkander vermalen heeft 't Schijnt van ja, want de toon van een man als min. Viviani in Frankrijk blijft nog even oorlogszuchtig als maanden geledenDe vij and op de knieën, in het stof, éér kan er volgens hem van vrede geen sprake zijn. 't Kan zijn, dat het lukt Maar dan zal 't blijken gegaan te zijn als tusschen Abimelech en de inwoners van Si- chemoverwinnaar en overwonnene zullen elkander hebben verteerd, elkanders macht hebben vernietigd en Europa wordt rijp, éérst voor de heerschappij van den Rus en straks voor een nieuwen Aziatischen inval, als in de dagen van ouds. Qod van den hemel verhoede heti Van de duikbooten niet veel nieuws. Even voor het afdrukken van ons vorig nummer bereikten ons de telegrammen over het tor- pedeeren van de Engelsche mailboot Way farer. We konden dit telegram nog opnemen onder de desbetreffende rubriek. Toch moe ten we er nog even op terugkomen. Deze getorpedeerde of op een mijn gestoo- ten mailboot is niet gelijk Reuter uit Li verpool heeft geseind bij Queenstown op het strand gezet, maar Dinsdagmiddag om halftwee de haven van Queenstown bin nengesleept en aan de kade gemeerd. Uiter lijk ziet men aan het schip niet veel, zeggen Engelsche journalisten, het ligt alleen erg diep, een gevolg van het vele water in de machinekamer en het achterruim. Het roer is door de ontploffing onklaar geraakt, waardoor het een heele toer is ge weest om het schip te sleepen. Het toestel voor draadlooze telegrafie werkte na de ont ploffing niet meer, zoodat de Wayfarer daar mee geen hulp kon vragen. Van de bemanning zijn zeven dood en 1 gewond. Over de vijandschap der zee niet be paaldelijk de duikbooten wordt nog uit Londen geseind Met het binnenvallen van de „Kronprinz Wilhelm" in de haven van Newport News kan men zeggen, dat de laatste van de Duit sche oorlogsbodems, die op zee waren, aan het einde van zijn loopbaan is gekomen. Het is nu mogelijk een overzicht te krijgen van de totale schade, door die schepen aangericht. Het totale aantal schepen, door de „Kron prinz Wilhelm" in den grond geboord, was dertienhun gezamenlijke waarde met de ladingen is ongeveer 110.5000 pond sterling. De „Embden" liet 17 schepen zinken tot een waarde van 2.211.000 pondverder legde de „Emden" beslag op drie stoomschepen, welke de commandant, met dien eerbied voor correcte gedragingen in den zeeoorlog, dien hij steeds toonde, met de passagiers en be manningen van de in den grond geboorde schepen naar een haven zond. Dan volgt de „Karlsruhe", die 17 stoom schepen, tot een v/aarde van 1.662,000 pond vernietigde. De „Koningsberg" boorde een stoomschip in den grond tot een waarde van ongeveer 275.000 pond. De „Dresden" vernielde drie stoomschepen en twee zeilschepen: waarde ongeveer 275.000 pond. De „Leipzig" boorde drie stoomschepen in den grond, waarde van 235.000 pond. Onder valsche vlag. Het spreekt vanzelf dat de ondergang van de U 29 een groot verlies is voor Duitsch- land ongetwijfeld bezit het een groote vloot onderzeeërs, maar zoo'n vaartuig wordt toch eerst iets waard door den commandant. En kapitein Weddingen was de stoutmoedigste van allenzijn boot ging het eerst naar de Iersche zee, bombardeerde op z'n eentje een haven aan de zuidkust van Engeland en bracht het grootst aantal schepen tot zin ken. Zijn naam was de schrik der Engelschen sinds hij met de U 9 drie kruisers op een morgen in den grond boorde, maar zijn volk vereerde hem als held. Na Von Hindenburh genoot hij de groot ste populariteit en zijn naam kreeg een ro mantisch waas door de stoutmoedige toch ten om Engeland. Tusschen twee gevaarvolle tochten in huw de hij en dit sprak niet minder tot de volks ziel, die het romantisch-heldhaftige mint. Nu is de U 29 vergaanop even geheim zinnige wijze als zij vaak opdook naast een Engelsche koopvaarder. En niet onwaarschijnlijk heeft hij een af schuwelijk geheim mee naar den bodem der zee genomen. De Engelsch admiraliteit berichte het eerst haar ondergang maar énkel met de sobere mededeeling „dat zij goede reden had aan te nemen enz." Er werd geen schip genoemd, geen kapi tein beloond, geen premies voor uitgekeerd zelfs werd de plaats niet genoemd noch de omstandigheden waarop meening van de Britsche admiraliteit steunt. Ook ontbrak geheel de gewone triumfrocp over zoo voornaam feit. Eti welke moeite de Engelsche pers ook deed. ze werd er niets meer van gewaar. Bewijs genoeg, dat er wat achter zatdat de ondergang van de gevreesde onderzeeër niet normaal in z'n werk is gegaan. De Britsche vloot had er natuurlijk groot belang bij dat de U 29, die in staat was een smaldeel per dag te vernietigen, onschadelijk werd gemaakt. En omdat de gewone jacht op de duikboot niet hielp, heeft men zoo zeggen de Duit sche bladen, de toevlucht genomen tot een Duivelsche list. Een der Duitsche admiralen stelt vast dat de U 29 niet anders infden grond kan zijn geboord dan door een Engelsche hulpkrui ser onder neutrale vlag. Dat Britsche oorlogsschip, oorspronkelijk een koopvaarder, maar nu met kanonnen enz. bewapend, is onder neutrale vlag op zoek gegaan naar de 29. jToen de duikboot het schip aanriep heeft ze bijgedraaid, re kenende op de ridderlijkheid van den kapi tein, die zooveel mogelijk alle menschcnle- vens spaarde. Toen de duikboot naast den Engelschman kwam jen zijn luiken opende, heeft de krui ser plotseling een aantal bommen in en op de onderzeeër gegooid, die daardoor verra derlijk vernietigd werd, en heeft van die daad rapport gebracht aan de Britsche admiraliteit. Zoo is de voorstelling en daarom zou de Britsche admiraliteit zich schamen om de bizonderheden mede te deelen. Maar is het dan te verwonderen dat de U's w reeder gaan optreden De Daily News wijst op de verschillende bejegening die de Russische bark Hermes en het Engelsche stoomschip Olivine, die beide in het Kanaal bij Wight door de Duit sche duikboot U 31 zijn getorpedeerd, heb ben ondergaan. Kapitein Erikson, de gezagvoerder van de Hermes, werd aan boord van de duikboot genoodigd, waar de Duitsche commandant hem met een handdruk ontving en hem toe voegde „'t Spijt me, kapitein, maar 't is oor log en er is niets aan te doen". De bemanning van de Hermes kreeg siga ren en bier, en de duikboot sleepte haar in de sloep veertig minuten lang voort. Aan de bemanning van de Olivine wer den geen sigaren uitgedeeld en er werd geen woord van verontschuldiging geuit, en op 't zelfde oogenblik dat de Olivine zonk dook de duikboot onder. „Beleefd voor een Russisch schip, maar niet voor een Engelsch", zet de Daily News boven zijn bericht. Nogal begrijpelijk na het gebeurde met de U 29. VERSPREIDE BERICHTEN. Boven, op en onder de zee. De kapitein van het Engelsche stoomschip „Serula", dat door Duitsche vliegtuigen werd bestookt, deelde mede, dat de Duitschers aanvankelijk niet werden opgemerkt, omdat van de brug scherp naar voren werd gestuurd in verband met het mijnengevaar, toen de vliegers het schip achterop kwamen. Geen der bommen raakte. De kapitein snelde naar zijn kajuit en haal de zijn geweer, waarmede hij verscheidene schoten op de vliegtuigen loste. Hij meent er een te hebben geraakt, althans dit ver dween onmiddelijk in zuidoostelijke richting. Naar de veroverde vesting. Het Duitsche stoomschip „Main" dat van het begin van den oorlog af te Vlissingen in de binnenha ven lag en de haven verlaten moest, is heden naar Antwerpen vertrokken. Duitsche Fertigkeit en Hollandsche Een landgenoot, die Duitschland goed kent, schrijft, nadat hij er verleden week vijf da gen heeft doorgebracht, aan de „N. R. Ct." „Van den hongersnood in Duitschland was nog niets te bemerken, evenmin als van de veranderde stemming „Alles klappt auf der Minute". Ook de trei nen, ondanks 't enorme soldatenvervoer. In ruim drie uur van Keulen naar Nijmegen met den Duitschen trein, op de minuut op tijd. En in vijf-en-een half uur van Nijmegen naar Meppelmet den sneltrein naar 't Noor den, met l'/2 uur telaat. En op 't eerste Hollandsche station was de sleutel van de W. C. zoek: „wel al veertien dagen meheer". Tot zoover de schrijver. Wij lachen nu nog om zulke dingen. Maar hoe moet dat gaan in geval het ernst wordt? De politierechter van West-Londen had Zaterdag weer ettelijke gevallen van dronken schap bij Belgische vluchtelingen voor zich. Het waren er nu drie, van wie er twee met 10 shilling boete afkwamen; de derde kreeg veertien dagen gevangenis met dwangarbeid. Het lijkt wel of wij hier het schuim van België hebben, zei de politierechter. Hij ge loofde niet, dat het heele Belgische volk zoo dronk. Hij had grooten eerbied voor het Belgische volk in zijn geheel, maar die sterke kerels, die daar in Engeland zaten en zich bedronken en te laf waren om voor hun land te gaan vechten, vond hij onbehoorlijk. Hij begreep niet, waarom ze niet naar hun land terug werden gezonden om te vechten. De man, die veertien dagen kreeg, antwoordde op de vraag, waarom hij niet aan het front was, dat hij soldaat was geweest en nu 44 jaar was, dus boven den leeftijd. Een van de twee anderen was gewond uit den slag ge komen en had nog een stijf been. De politie rechter scheen het niet te gelooven. Hij vond het verkeerd, dat zulke mannen van Enge- lands liefdadigheid leefden. De Matin zegt, na een zeer nauwkeurige persoonlijke berekening te kunnen vaststellen, dat de Fransche troepen thans een front van 870 kilometer innemen de Engelsche troepen houden een front van 50 kilometer, de Bel gische 28 kilometer bezet. In het geheel 948 kilometer. In het oosten staan de de Russen over een front van 1370 kilometer opgesteld, in het zuiden bezetten de Serviërs en Montenegrij- nen een front van 350 kilometer. Er wordt dus over een front van 2668 kilometer gestreden. Nooit te voren is dit in de geschiedenis voorgekomen. Gustaf Roder, een redacteur van de New Yorksche World, heeft een reis van twee maanden door Duitschland gedaan en vertelt daarover in zijn blad. Men hecht in de Ver- eenigde Staten groote waarde aan zijn mede- deelingen, omdat Roder, ofschoon van Duit sche afkomst, een onpartijdig standpunt in neemt. Van zijn bevindingen verdienen de volgende vermelding: le. Duitschland beschikt over voldoende levensmiddelen om de inwoners en het leger ten minste ecu jaar en wellicht IL jaar te voeden. 2c. Daar dc z.g. blokkade van Duitsche havens niet effectief is, kunnen levensmid delen en grondstoffen nog in Duitschland worden ingevoerd. 3e. De oogst van 1915 zal waarschijnlijk overvloedig zijn, omdat meer land dan ooit te voren als bouwland is gebezigd. 4e. De voorraad vleesch in Duitschland is voldoende voor een onbeperkten tijd. 5e. De Duitschers zullen zoo noodig tot den laatsten man vechten. 6e. Er heerscht groote verbittering tegen de Amerikanen wegens de levering van oor logstuig aan de bondgenooten. 7e. Ieder Duitscher vertrouwt op de over winning van zijn land. 8. De financieele toestand van Duitschland is onaangetast; de fabrieken werken met overuren en de terugslag van den oorlog wordt in het land weinig gevoeld. Over de Duitsche luchtvloot heeft de Se cretaris van graaf Zeppelin 't een en ander meegedeeld aan een verslaggever van de Konstanzer Nachrichten (wij citeeren uit En gelsche bladen): „Onze luchtvloot bestaat nu uit 1366 vaar tuigen, waarvan 36 bestuurbare luchtschepen. Wij hebben veel grooter verliezen gehad dan we verwacht hadden: 9 luchtschepen zijn se dert het begin van den oorlog verloren ge gaan, maar zij zijn reeds vervangen door nieuwe, die bewapend zijn met kanonnen van groot kaliber en machinegeweren. Tegen den 15en Juli kunnen wij 15 lucht- kruisers van een aanmerkelijk verbeterd type afleveren. Zij zullen gepantserd zijn en elk twee ton ontplofbare stoffen kunnen meevoe ren. Daarmee zullen we lange tochten in de dichtste mist en de donkerste nachten kunnen doen. „Wij zijn voornemens een tocht naar Lon den te doen en niet alleen om te verkennen (wat ons doel was bij den tocht naar Parijs). Het zal een werkelijke oorlogs-expeditie wor- den. Wij zullen Londen met twee eskaders vijf luchtkruisers aanvallen en ons nie+ 3 Duitsche liniën zulten daar over een lengte van 30 mijlen en een diepte van zes mijl en worden doorbroken, daarna zal een alge meen offensief der geallieerden de Duitschers tot den Rijn terugdrijven, waarop de eind strijd op den rechteroever van den Rijn zal worden geleverd. De Japansche kruiser Asama, die op de Kalifornische kust was gestrand, is blijkens berichten uit San Francisco, onherroepelijk verloren. Men heeft de pogingen om hem vlot te krijgen moeten opgeven. De Asama was een kruiser van 10.000 ton en liep 21 knoop. De Russische verlieslijsten hebben van 't begin van den oorlog tot 20 Maart de na men van 71,608 officieren opgegeven, van wie er 18.622 gedood of vermist zijn. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom aan de Tijd: Elk leger, van welke natie ook, telt in zijn rangen ontaarden, wier instincten op geïso leerde posten of bij gelegenheid van opwin ding in den strijd den soldatenstand te schan de maken. Daarom behoeft, hetgeen hier en daar door de Duitschers in België geschiedde, dan ook niet te worden veralgemeend, een fout, waartegen de Tijd herhaaldelijk heeft gewaarschuwd. Een der afschuwelijkste las terpraatjes, welke sinds het begin van den oorlog tot op dezen dag de ronde doen, is het mishandelen van kloosterzusters op een wijze, welke met alle vrouwelijke eer in strijd zou wezen. Men vertelt o.a., dat een geheel non- nenconvent te Blauwput op onnoembare wijze geschonden zijn, dat zusters van een klooster in Mechelen geweld hadden te lijden enz. Ik heb al deze gevallen naarstig onderzocht en geen enkele beschuldiging, die de laster in dezen uitstrooide, bleek houdbaar te wezen. Ook de kerkelijke overheden gaven mij in dezen de meest stellige verklaringen. Daar gelaten een enkele ietwat ruwe behandeling hebben de katholieke kloosterzusters nergens geweldenarijen ondergaan, die schandelijk zouden moeten worden genoemd. Integendeel zou ik talrijke voorbeelden kunnen aanhalen van de humane en voortreffelijke wijze, waar op Duitsche officieren en soldaten zich in klooster-kwartieren en hospitalen hebben gedragen." Nationale Commissie tegen het Alcoholisme Heden vergaderde te Utrecht de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme (N. C. A.) In zijn openingswoord besprak de Voorzitter den oorlog die zooveel droevigs werkt, maar tot dusver aan de drankbestrijding in zoo verre diensten bewezen heeft dat het onmo gelijk geachte voor verwezelijking bleek vat baar te zijn. Men denke aan de maatregelen in Rusland en die welke in Engeland wor den voorbereid. Ingekomen was èen schrijven van den Volksbond, waarbij deze berichtte zich uit de N. C. A. terug te trekken. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat op 1 Januari 1915, een batig sal do in kas was van f78.41. Het bedrag, door iedere organisatie over 1915 bij te dragen, wordt weder bepaald op f 2.50 per afgevaar digde. In behandeling komen thans de rapporten der Bijzondere Commissies. Die voor de Statistiek verdeelde verschil lend werk over verschillende vereenigingen. Mededeelingen werd gedaan van den arbeid in deze door Mej. H. W. Crommelin, vooral door den heer Van der Woude verricht. Het laatste wordt in de Wegwijzer gepubliceerd. De Commissie voor Alcoholcurssussen voor studenten besloot eerst na den oorlog haar werkzaamheden voort te zetten. De Commissie voor het Nationaal Persbu reau werkt geregeld door. Die voor de Centrale Drankweer wachtop het verschijnen der door haar ontworpen brochure. Dc Commissie voor Levensverzekerings tarieven ontving uitgebreider mandaat, daar dit noodzakelijk bleek door den loop harer werkzaamheden. Die voor het Volkspetilionnement voor Plaatselijke Keuze is ontbonden, daar zij haar taak had volbracht. Het tekort op het Internationale Congres te Scheveningen blijkt volgens mededeelin gen van de Penningmeesteresse door de orga nisaties gedekt. Besproken werden de maatregelen welke getroffen kunnen worden ten einde bij de mobilisatie het gevaar van drankmisbruik zooveel mogelijk te keeren. De voorzitter deed mededeelingen over ge dane stappen, sedert de vorige vergadering, ten behoeve van de contiö'e op alcoholvrije dranken. Tengevolge van een schrijven van aange sloten organisatie waarin de wenschelijkheid werd betoogd dat de van de N. C. A. en hare Commissies uitgaande persberichten aan alle drankbestrijdersbladen gezonden wor den besluit men dien wenk in gedachten te houden. De volgende vergadering werd bepaald op Maandag 16 Augustus 1915. MINISTERIE VAN LANDBOUW, NIJVERHEID EN HANDEL. Regeling van den uitvoer van Aardappelen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft besloten, nog van.eéne beperkte hoeveelheid aardappelen -i'itafean en wel van die soorDp'or ^re geringe duurzaamhe.^ tot bederf zou£ aft «Hek-War"^ iS'JSTPt "O ,n- -'V pelen h.de en te hethe. U£S en re .8n^sf"Z< >.;en Zéjl s- van vijt luchtkruisers aanvallen en ons me* sr door verliezen laten afschrikken. Maar eerstf14^ T moeten alle nieuwe schepen klaar zijn; dat zal zoo ongeveer Augustus worden". De nieuwe kruisers zullen zeer snel kunnen stijgen en dalen. Volgens berichten uit Odessa zijn negen Russische schepen in hulpkruisers veranderd. Alle ter uitrusting gebruikte kanonnen zijn volgens berichten uit Duitsche bron door Amerika geleverd. Generaal Cherfils voorspelt in Le Peuple dat de oorlog waarschijnlijk in den aan staanden zomer met een beslissenden slag tusschen Maas en Moezel zal eindigen. -»Uij «k 1cri I- :d,4 ïa" fj-Vi K krijK^'^ V i-Jaa, jemu.y i de ahi?'Le.. e- gentr i (onder n. in de J aan J. C. w Deze gaan vaddrp hoeveelheid +1

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 3