PLAATSELIJK NIEUWS. EENTEf>*F>r behandeling en den omgang met de Dult- sche bewakingsposten. In de benedengedeelten der aan de zee ge legen plaatsen konden zij zich vrijelijk be wegen totdat de avond invalt, maar er is geen kijk op om eens op den dijk of in de duinen te komen, daar wordt ieder streng geweerd. Schade was er nog weinig aange richt. Wel worden de bewoners dikwijls ver ontrust door het schieten op vliegmachines of als er maar iets verdachts te zien is op zee. Steeds is het een heen en weertrekken der soldaten. Alleen wordt er geklaagd over het veelvuldig requireeren van verschillende goederenevenwel is in den laatsten tijd hierin eenige verandering te bespeuren, daar vrij wat wordt aangevoerd, mogelijk van de achterafliggende dorpen en steden. SOMMELSDIJK. Door de gem.-politie is tegen den milicien C. P. L. B. behoorende tot het 4e Regt. Vest. Art. gedetacheerd op het fort Prins Frederik te Ooltgensplaat procesverbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. MIDDELHARNIS. Woensdag heeft, op 't gemeentehuis de aanbesteding plaats gehad voor het maken van 14 ramen in de open bare school de uitslag was als volgt: Timmerwerk. H. v. d. Berge Oude Tonge f 285. C. Kroos Middelhamis f 325. A. v. d. Doel Sommmelsdijk f 365. P. Meijer Mid delhamis f 382. G. v. Eek dito f 382,85. Joh. Mosselman dito f 389. L. Stapel dito f 397. P. Grootenboer dito f 405. J. Wijnhof dito f 425 55. Verfwerk. J. v. d. Hoek f 168. W. Bulsse f 154,50. K. v. d. Sluis f 125. C. J. Dorsman f 115. H. v. d. Wende f 109,50, allen te Mid delhamis aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. In de op 24 Maart 1.1. gehouden verga dering van de leden van het departement Middelharnis-Sommelsdijk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is besloten, de rente aan inleggers op de Nutspaarbank te ver- hoogen van 3 op 3.6%, te rekenen vanaf 1 Januari 1915. STAD AAN ,T HAR1NVL1ET. Op de vast gestelde kiezerslijst dezer gemeente komen 225 namen voor. Genoemde lijst is tegen betaling der kosten ten Gemeentehuize ver krijgbaar. —In het ochtendblad derNieuwe Rotterdam- sche Courant van 22 Maart j. 1. kwam een bericht voor dat de klipperaak Janna kapi tein P. J. Coumare, komende van de Wad den met bestemming naar Borkum door de recherche is aangehoudenen opgebracht naar Borkum. De lading grint werd door militai ren gelost. Deze klipperaak behoort hier thuis, heeft hier overwinterd en is eindjFebruari vertrok ken. De Burgem. dezer gemeente maakt be kend dat het Inschrijvingsregister van de lichting van 1916 gedurende 20 tot 29 Maart voor ieder ter visie ligt. Onze dorpsgenoot P. Keizer is tot 2e, Ambtenaar ter secretarie te Olst benoemd. DEN BOMMEL. In tegenwoordigheid van eenige belangstellenden, waaronder 2 uit Ooltgensplaat, werd Vrijdagavond de laatste les, een openbare proefles van de landbouw cursus gehouden. De leerlingen bewezen door de beantwoording der gestelde vragen, dat zij met vrucht de lessen hadden bijge woond, vooral waar het betrof de scheikun dige samenstelling der kunstmeststoffen en het verwerken der formules werd onze ver wachting ver overtroffen. Als men bedenkt, dat deze cursus het vorige najaar begon en de leerlingen slechts 144 uren les hebben gehad, is het resultaat een succes voor den leeraar, die met zooveel moed de jongelui de geheimen der landbouwkunde wist in te wijden. Dat het ook bij de leerlingen ernst was getuigde het feit. dal van de 15 leer lingen waarmee de landbouwcursus begon, er 13 tot het einde toe volhielden. Een ding vonden we jammer, dat namelijk niet een veel grooter getal der genoodigden was opgekomen om hun belangstelling te toonen in een vak van onderwijs, dat in landbouwstreken in de 20e eeuw als onmis baar mag worden beschouwd, waar het reeds voldoende bewezen is dat de landbouwhoo- gere eischen stelt dan voor een halve eeuw en waar ontwikkeling van den landbouwer onmiddelijk op de voet volgt daar dient dit onderwijs moreel, maar vooral finantieel ge steund te worden. Woensdagmiddag werden de manschap pen der brandweer door toedoen van den Burgemeester verblijd door het ontvangen van een premie voor het spoedig blusschen van den brand bij Dhr. J. Koert, wat nogal in den smaak viel, Zij die nog iets van het Rijk, Provincie, of Gemeente te vorderen hebben moeten hunne vorderingen voor 1 Juni 1915 indienen, anders zijn ze als verjaard beschouwd Binnenkort zullen vanwege de dijkring verschillende ophoogingen op den dijk ge plaatst worden. Ook de lichtkozijnen van het arrestanten lokaal moeten worden dicht ge maakt, zoodat daardoor dit gebouw niet meer te gebruiken is en een nieuw arrestan tenlokaal zal gebruikt moeten worden. De Burgemeester maakt door middel van publisatie bekend, dat het inschrijvings register, en het daaruit opgemaakte alphabe- tische register van 1916 van 22 t F/emeen- te-SeygJ ^Ml '&£en ge.ïw s£n' :hfje 'Jgt M. van der Sluijs 6, Snijders, Van Oosteren. en H. C. van Rossum ieder 3 stemmen, Ver maas en L. Mijs ieder 2 stemmen en H. Ka merling, A. Lokker en E. Mast ieder 1 stem, zoodat gekozen was de heer Van Vliet, die de benoeming aannam. Na een opwekkingswoord van den Voor zitter tot werving van meerdere leden wordt de vergadering gesloten. In de vacature Dr. W. R. van Haga is met algemeene stemmen als Voorzitter gekozen den EdelAchtbaren Heer L. de Winter, Bur gemeester dezer gemeente. Door Burgemeester en Wethouders was ten vorigen jaren een rioolput met rooster gemaakt op gemeenteterrein om te voorko men dat te grooten onreinheden in het ge meenteriool verdaagden. Dit was een bewoner niet naar den zin, waarom hij met werktuigen gewapend zonder vergunning op gemeente terrein ging en daar het in cement geplaatste rooster verbrak; gevolg procesverbaal wegens wederrechtelijke vernieling van een anders goed op een anders terrein. Op Woensdag 31 Maart a.s. des n.m. 21/2 ure zal ten huize van Dr. W. R. van Haga gelegenheid opengesteld zijn tot koste- looze in- en herinenting. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend het kohier der personeele belasting No 1 over het belastingsjaar 1915, invorder baar is verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld, leder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. OOLTGENSPLAAT. B. en W. maken be kend op Donderdag 1 April des namiddags ten 2 uur gelegenheid zal bestaan, zich te laten inenten of herinenten, voor hen die zich daartoe ten gemeentehuize aanmelden. Droevig. Dinsdagavond geraakte de 12 jarige M. L. bekneld tusschen ledigstaan- de wagons, met het noodlottig gevolg, dat het knaapje een paar uren later onder hevi ge pijnen is bezweken. B. en W. dezer gemeente brengen ter openbare kennis, dat bij algemeene politie verordening is verboden vuilnis, vuil water waschwater of asch, sintels, kolen, doppen op den openbaren grond der gemeente, op de straten of wegen of in de grachten te werpen. Een iegenlijk wordt bij deze aan gemaand de voorschriften der verordening ten deze na te leven zullende bij overtreding daarvan procesverbaal worden opgemaakt. Blijkens publicatie brengt de Burge meester dezer gemeente ter kennis van de ingezetenen, dat het is voorgekomen dat grint uit de bakken of van den openbaren weg is weggehaald, en ten eigen behoeve is aan gewend. Dezulken wordt dringend aange raden zulks na te laten daar streng tegen hen zal worden opgetreden, en procesver baal opgemaakt. B. en W. dezer gemeente brengen ter kennis der ingezetenen dat 1 Mei a.s. op de Openbare lagere school No 1 een cursus in de Fransche taal zal geopend worden alsmede in de Engelsche Taal, alles bij vol doende deelname. Welke klassen men door- loopen moet hebben, het aantal lesuren, het te heffen schoolgeld alles nader aan het aanplakbord vermeld. Aanmelding voor 15 April.a.s. bij het Hoofd der school dhr. Stassen. DIRKSLAND. Met 1 April is tot Directeur aan de Gasfabriek alhier benoemd den Heer Hoogerheide uit Wemeldingen. Aan de Steenkolenbond „ons aller be lang" wordt een nieuwe bode gevraagd Sol licitanten kunnen zich daartoe aanmelden. STELLENDAM. De heer J. de Jager alhier werd zoodanig door een hond in de hand gebeten dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. GOEDEREEDE. Het inschrijvings en het daaruit opgemaakte alphabetischregister van de lichting 1916 ligt van 23 30 Maart a.s. voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage, bezwaren tegen deze lijst kun nen binnen den vast gestelden tijd worden ingediend, De nieuw gewijzigde kiezerslijst ligt tot 21 April op de gemeente secretarie ter inzage. Voor de ingezetenen dezer Gemeente zal er Woensdag 31 Maart, des voorin, ten 11% uren gelegenheid zijn tot inenting of herinenting in de Gemeentelijke Bewaar school. Op 6 April a.s. zal door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, bij inschrij ving worden verhuurd Perceel bouwland bekend in den polder Rooklaasplaat en een perceel weiland, in den polder den Ouden- Oostdijk. De bouwknecht v. H. kreeg Woens dag een trap van een' paard, en wel zoo dat geneeskundige hulp noodzakelijk was en hij wel eenigen tijd geen werk zal kunnen ver richten. Maandag was voor de kinderen der bewaarschool een blijde dag omdat zij weer naar school konden. De Bewaarschool is voor dat doel ongeveer 7 maand.m niet gebruikt daar zij al dien tijd door Belgische vluchtelingen is bewoond geweest. Goede vangst. Bij het opruimen van een aardappelenput, werd door W. R. een nest met ratten ontdekt van niet minder dan twaalf stuks, ook werd de moederrat gevan gen en gedood. Woensdag werd door den omroeper bekend gemaakt, dat zij die aan de Belgi sche vluchtelingen dekens hadden verstrekt, die bij het bestuur van het „Groene Kruis", gezuiverd konden worden terug ontvangen. ZUIDLAND. Bij Kon. besluit van 17 dezer zijn ingevolge de Pensioenwet voor de ge- me nte-ambtenaren o.m. de volgende pen sioenen verleend: J. Trouw gemeentesecre taris alhier f 524 idem amb. Burgl. Stand idem gemeente Secretaris der gemeente enhoorn f 407 idem Burgl Stand f 3. j. M. S. Weeder alhier slaagde ver week te Rotterdam voor het examen e mandwerken. d^L-beider K. Verheij krabde j.l. Maan- aan den rechter arm open evoig had dat na verloop van de arm opzwol en bloedver- zoodat hij zich direct undige behandeling moest tfdê Rjifuaoor En- cttig ingrijpen, móemde aan Duitsch- s de opinie weergeeft fan moet ik zeggen {lat Holland, het- an zijne geschie- iflict, nog veel» prijoor Duitschkn ld: OOHogB- "-lortej ot wil hij d. en r' gunnen, JU gekeurd en geteekend. 1Ingekomen stukken a. Missive's van H.H. Ged. Staten, waarbij goedgekeurd teruggezonden wordt, het Ko hier van den H. Omslag en Hondenbelasting. b. Proces-verbaal Boeken en Kas van den Gemeente-Ontvanger op 5 Maart j.l. In Kas f 226,0,45. c. B. en W., hebben te berichten dat over 1914, betreffende de Volkshuisvesting geen bijzonderheden vermeld behoeven te worden. d. Bericht van dhr. v. d. Valk dat hij zijn benoeming als onderwijzer heeft aangenomen en ook reeds als zoodanig in functie is. e. Verzoek van den Stelling-Commandant om aangaande het uit nood geslacht vee enz. een Art. aan de Politie-Verordening toe te voegen. Nadat de Voorz. verklaard had, dat B. en W. tegen opneming derzelve geen bezwaar hebben, wordt dit aangenomen. Verslag Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Dit zal bij de leden circu- leeren. 2. Af- en Overschrijving op de Begrooting dienst 1914. 3. Voorstel van B. en W. om het loon van den Gemeente-werkman G. v. d. Laan ook over de Maand April vast Je stellen op f9 per week. Thans is dit van Mei tot Dec. f 9 en van Dec. tot Mei f6. Goedgekeurd. Tengevolge daarvan werd de pensioen grondslag vastgesteld op f420. 4. Voorstel van B. en W. om op de oude voorwaarden aan Steven Visser te gunnen de ophaling van asch en vuilnis. Goedgekeurd. 5. Benoeming leden Stembureaux voor de verkiezing vap leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de H.H. Timmerman, Van Beek, Mijs en M. Joppe. Bij eerste stemming werd gekozen dhr. Born, voor tweede lid werd na stemming en her stemming gekozen dhr. Doornbos. Als vierde lid werd gekozen dhr. Slis. 6. Verhooging Gasprijzen. Voorz. Daar is ingekomen een voorstel van de Gascommissie om de gasprijs met 1 cent per M:! te verhoogen, wie der heeren wenscht hoewel ze de toelichting wel gelezen zullen hebben, nog eenige nadere inlichtingen Dhr. Mijs. Ik zou eerst weieens willen we ten, welke het winstcijfer over de laatste Rekening dus over het jaar 1913 geweest is. Voorz. De brutobedrijfswinst is over het jaar 1913 geweest, f 17335,653. Daar moet natuurlijk nog veel af, als voor rente en af lossing enz. enz. Dhr. Mijs. En kan U ook zeggen, hoeveel de vermoedelijke winst over 1914 zal bedragen Voorz. Ik heb den Directeur eenige cijfers gevraagd. Deze heeft mij een globaal over zicht gegeven. De Bedrijfswinst zou dan zijn f 16660,233. Daar moet afgeschreven f9700. Rente f5312, maakt een totaal van f15.012, zoodat er f 1500 overblijft. Ik wil wel niet op de beslissing daarin hoopen, maar vermoedelijk zal de Raad wel voorgesteld worden om van die f 1500 niets meer uit te keeren, maar deze als Reserve te houden voor het kwade jaar 1915. Dhr. Mijs. M.i. is tegen op deze voorstellen dit tegen, waarom ik er ook niet direct met mee kan gaan, dat, waar ongeveer de (klein ste) helft gebruik maakt van Muntgasmeters en de andere de (grootste) van gewone Licht gasmeters, dat alsdan de verhooging betaald wordt door hen die gewone meters hebben. Vo.orz. U moet niet vergeten dat het Muntgas toch al 1 cent per M;t duurder is. Dhr. Mijs. Dan worden deze per slot van rekening veel voordeeliger, want de aanleg is ontzettend veel goedkooper en dan bij een dergelijk klein gasverbruik, worden er nog meters geplaatst enz. Voorz. Dit moet men wel in het oog hou den, dat de laatste 100.000 M3 die door Munt gas verbruikt worden het voordeeligst zijn en dat is te krijgen door meer Muntgasmeters. Dhr. Mijs. ik vind dit wel een vage me- dedeeling dat die laatste 100.000 M3 het goed koopst zouden wezen. Dan moeten deze toch ook verbruikt worden en dit zou wel mogelijk zijn, wanneer de gasprijzen goedkooper wer den, maar nu een voorstel aanhangig is om de gasprijs te verhoogen, zal dit ontegen zeggelijk een vermindering van het gasver bruik tengevolge hebben. Vooral zal men dan meer Muntgasmeters krijgen, maar bij de andere zal het minder verbruik tengevolge hebben. Voorz. U moet mij niet kwalijk nemen, dat ik het zei, maar uw redeneering is geheel falikant. Deze zou opgaan als de steenkolen- prijzen en die van Petroleum gewoon waren gebleven. De petroleum is reeds lang opge slagen en nu mag men de gewone steenko- lenvoorraad eens tegen de oude prijs op ruimen, maar wanneer deze op is, zullen ook deze ontzaggelijk veel hooger verkocht moe ten worden. Dan moeten de steenkolen reeds in den zomer gekocht worden op welke wijze dan ook. En wanneer de menschen dan rekenen, wat het voordeeligst is, dan zal de verhooging van de gasprijs in verband met de verhoo ging van de andere brandstoffen het produc tieverbruik daardoor niet verminderen. Dit zou wel mogelijk zijn, wanneer b.v. de pe troleum was blijven staan op 8 c. per L. Dhr. Mijs. Ik geloof dat dit naar alle waar schijnlijkheid, als onvermijdelijk gevolg zal hebben, vermindering van het gasverbruik, men zal het ongetwijfeld zuiniger gaan doen Voorz. Uit commercieel oogpunt bekeken, zou men alsdan zijn toevlucht tot andere brandstoffen moeten nemen. Als ik U echter zeg dat sinds de mobilisatie het gasverbruik niet noemenswaardig is afgenomen en dat komt dan nog, doordat sommige gezinnen zijn opgeheven, daar getrouwde vrouwen weer bij haar ouders ingingen enz., daar moet men wel rekening mee houden, zoodat het gasverbruik ongeveer stationair is ge bleven. Wij wisten op geen andere manier, dan door verhoogiog der gasprijs aan geld te komen. Dhr. Mijs. Ik begrijp daaruit dat de ver hooging maar tijdelijk zal wezen, maar de Muntgasmeters ben ik voorals nog tegen Ik zou zeggen, daar is nu een redelijke winst, laten we die gewoon verteren, desnoods nog wat schuld maken, dan draagt het gelijk over alle hoofden heen. Voorz. Wij hebben het lang en breed be keken. Het jaar 1915, is wat betreft onze leening het zwaarst belast. Dan moet door Middelhamis opgebracht worden f7136,25 en door Sommelsdijk f5197,50. En hoe dat we het ook bekeken we konden tot geen anflgja^fijuiclusiel komen als ik U reeds gepfcat op 81 Deoembe. i. Dit Oredieten nog in de toelich- Depbsito'i oordenVolgens ver- Ke8MTedingen van de kolenlever De fd. Vice-Vocvertrouwelljke mededeelin- van Com^issarije gewaagd Jhr. Mr. P vQ^;V-rtrouwelyke mededeelingen dorren*' voor MnSen door een officieel aan* imrreip. voor lenbureau, waarvan de bij- J. VAN hier staan. Dhr. Mijs. Zou een inschrijving niet helpen Voorz. Alle groote kolenverkoopers zijn verbonden tot één bureau. Van uil dat bu reau en door bemiddeling daarvan, kan men zijn gewone kolen koopen, daar valt niet te gen te vechten. Daar zijn thans niet zooveel kolen meer noodig die voor duurder prijzen ingekocht moeten worden, 'wij hadden ons al gedekt tot Nov. en nu hebben we een officieele aan bieding van het kolenbureau. Dhr. Timmerman. Ik wenschte in de eer ste plaats dit te zeggen, dat ik met hetgeen dhr. Mijs in beginsel gezegd heeft mee kan gaan. Ik wou ook de Muntgasverbruikers niet uitsluiten, maar daar is dit aan vast dat alle drie Meters berekend zijn op 2'/j cents- stukken en wanneer deze gerepareerd moe ten worden zitten daar kosten aan verbonden in de tweede plaats zijn de meeste munt gasverbruikers uit de mindere stand en met het oog daarop, kan ik mij er wel bij neer leggen. Ik zou er echter deze voorwaarde aan willen verbinden, dat wanneer het munt- gasverbruik toeneemt, door hen die metergas hebben, dezelfde maatregelen getroffen wor den als bij Metergas en zoo ook de nieuwe Muntgasaansluitingen met 1 cent per M;i ver hoogen. Voorz. Ik wil opmerken dat Muntgas of Lichtgas in verband staat met de huurwaarde van een perceel. Boven de f2,50 kan men alleen Lichtgas krijgen en daarbeneden naar verkiezing Licht- of Muntgas, omgekeerd gaat niet. Dhr. Mijs. Dan zou ik wenschen geen meer dere aansluitingen van Muntgas te doen. Voorz. Dit is ook een bezwaar, wanneer in een van de twee Gemeenten nieuwe hui zen komen. Alsdan de personen die deze be trekken bewoond hebben in huis waar zij Gas hadden, moet men dan alleen omdat op dit oogenblik niet aan de menschen te win nen is, maar zeggen, je krijgt geen Gas. 't Is een Gemeentebedrijf en dan moet men niet altijd kijken naar de winst. Dhr. Mijs. Daar is zeker veel van te zeg gen. Ik ga ook mee met de opmerking van dhr. Timmerman. Ik ben ook niet voor uit breiding, daar dit dan geschied ten koste van de andere menschen. Dhr. van Beek. Dan móeten we toch weer andere Muntgasmeters hebben, en zijn de prijzen later weer gewoon, dan moeten ze weer veranderd worden. Dhr. Doornbos. Ik zou zoo zeggen dat de Commissie zich voorstelt dat de aanvrage voor Muntgas aanmerkelijk zal wezen. Zij toch zegt„Aangezien de meerdere opbrengst van f2300 niet voldoende zal zijn om de hoogere uitgaaf aan kolen te dekken, maken wij U er op opmerkzaam dat het waar schijnlijk noodig zal zijn kasgeld op te ne men, om de betalingen der gasfabriek naar behooren te doen plaats vinden en om nieu we aanvragen voor muntgas uit te voeren." Hieruit kan men wel degelijk zien dat de Commissie op meerdere aansluitingen rekent, Voorz. Hier moeten f7000 meer voor de kolen worden betaald niet alleen, maitrdeze moeten ook contant betaald worden, zoodat er meer bedrijfskapitaal noodig is. Dhr. G. Joppe. Ik geloof dat we er wel vóór kunnen stemmen, we hebben gehoord dat er f7000 meer voor de kolen noodig zijn en wanneer de gasprijs Verhoogd wordt met 1 cent per M:l dan zou dit f2300 opbrengen En wanneer de kolen duurder blijven, dan zullen de Muntgasmeters toch wel in moe ten vallen. Voorz. Ik zeg niet dat die f 2300 direct noodig zijn. Maar dit jaar is bizonder na- deelig en dan zou er b.v. niet afgeschreven behoeven te worden bij een volgende geler genheid van de oprichtingskosten. Als de kolen zoo duur blijven, wordt de cokes maar een beetje verhoogd, dan komen we er toch wel. Dhr. Mijs. Wanneer de toestand zoo blijft is de verhouding niet zuiver, maar we kun nen zeggen, dat we er tijdelijk geen bezwaar tegen hebben, op de duur zou het een on billijkheid zijn, waarom ik zou willen dat er besloten werd, dat er voorloopig tegen die maatregelen geen bezwaren bestaan, en voorloopig de Muntgasverbruikers uit te sluiten van verhooging. Daarna werd het voorstel der Gascommis sie om de Gasprijs met 1 cent per M3 te verhoogen, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Rondvraag. Dhr. M. Joppe. In de Verordening op het Haven- en Kaaigeld lees ik in Art. 2 dat bi; het uitgaan der kaai de schippers het ver schuldigde bedrag moeten betalen. Wij hebben het al meermalen over deze kwestie gehad, wanneer b.v. een schip bij de Gasfabriek ligt te lossen, dan wordt het Havengeld aan Middelhamis en niet aan Sommelsdijk volgens deze verordening be taald. Voorz. Dan komt deze niet op het grond gebied van onze Gemeente, zoodat nergens anders als in Middelhamis betaald kan worden. Dhr. Joppe. Maar het is toch onze haven, Voorz. Privaatrechtelijk is het onze haven maar volgens het publiek recht der Gemeen ten behoort deze aan Middelhamis. Dus wanneer de schepen niet in onze Gemeente komen, hebben we geen recht, dan zou dit bij concessie gedaan moeten zijn zooals de R. T. M. dan gaat het. Ik verzeker de Heeren als er kans was, dat we alles in het werk zouden stellen om het te krijgen. Hiermede was dhr. Joppe zoo niet tevreden dan toch voldaan. Dhr. Mijs. Ik wilde nog een vraag doen naar aanleidtng van de nieuwe wegen. Heeft het Dag Bestuur, daar reeds voldoende aan dacht aaneewijd, het komt mij voor dat er putten in zijn, van dien aard, dat ze zoo niet |kunnen blijven liggen als tot groote schade van de gemeente. Voorz. Ik kan dhr. Mijs daar dit op ant woorden dat juist vanavond om 5 uur de secr. van de Wielrijdersbond bij mij komt, om deze te bekijken en te onderzoeken wat er verder aan te doen is. Niets meer te verhandelen zijnde, sloot de voorz. de openbare vergadering. (Ongecorrigeerd.) Vergadering van den Gemeenteraad van Den Bommel, op Woensdag 17 Maart 1915 's nam. 2.30 uur. Aanwezig alle leden. Na voorlezing door den Burgemeester- Voorzitter van het formulier-gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen de volgende ingekomen stukken a een missive van Gedep. Staten, inhou dende goedkeuring van het Supplement-Ko hier Hondenbelasting; b het proces-verbaal van de kasopname van den Gemeente-Ontvanger en van den Boekhouder van het Burgerlijk Armbestuur c eene mededeeiing omtrent de bestuurS- functiën van de Goinmissie tot wering van schoolverzuim d het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim e een aansporing van architect H. Moulijn tot spoedaandringing bij Ged. Staten omtrent beslissing subsidie schoolgebouw de rekening der gemeenschappelijke grint weg-commissie over 1914. Geldleening. Naar aanleiding van het vóór 1 April 1915 te delgen tekort op de rekening der grint weg-commissie wordt zonder discusie en zonder hoofd, stemming B. en W. gemachtigt zoonoodig een tijdelijke geldleening aan te gaan. Contract met Polderbestuur omtrent Oost- havenzijde. De Voorzitter leest het geheele contract nogmaals voor, en zegt het ieder raadslid thuis gezonden te hebben, opdat men er nauwkeurig kennis van name, merkt op dat het contract zeer zwaar is opgesteld, het de gemeente in de toekomst bij letterlijke op vatting veel geld kan kosten, doch stelt ver trouwen in het polderbestuur, dat het de gemeente wel niet op groote kosten zal jagen. De heer Borgdorff heeft bezwaar dat er maar één schip mag liggen, dat men maar 25 Meter mag gebruiken en voor de geheele zaak moet betalen. De heer Knoop vindt de zaak thans in slechten toestand en heeft wel wat bezwaar. De heer Jongeling nierkt op dat de toestand blijft als vroeger, n.l. dat de Oosthavenkant alleen gebruikt mag worden als aan de West zijde geen plaats is. Den heer Van Weel gevoelt zich op het uitgesproken vertrouwen van den Voorzitter verplicht te zeggen, dat het polderbestuur op naleving van het con tract zal aandringen zoodat geenerlei con cessies kunnen worden toegezegd. Op een vraag van den heer Knoop zegt de Voorzitter, dat het polderbestuur toegezegt heeft de Oosthavenkant te mogen gebruiken voor ligplaats van schepen indien de ge meente de schoeïng voor de sluis weg liet nemen. Dat is geschied, doch nu vallen de voorwaarden van het polderbestuur tegen. Na nog eenige discusie waaraan alle leden deelnemen, wordt zonder hoofd, stemming be sloten de zaak tot een volgende vergadering uit te stellen en de kosten nogmaals te be rekenen. Landpacht Cornelis de Vos en Jan van Drongelen. Naar aanleiding van de ingekomen pacht- aanvragen van C. de Vos en J. van Dronge len stellen B. en W. voor de pacht opnieuw met 10 jaar te verlengen, mits tegen een hoogere pacht van f 25 per gemet. De heer Knoop vind de voorgestelde pacht te laag wijl tegenwoordig de pachten zoo hoog zijn en stelt voor een veel hoogere pacht. De heeren Borgdorff en Van Weel komen daartegen op en zeggen dat het niet aangaat de pachten klakkeloos te verhoogen, waar kort geleden voor beter land met een pacht van f 25 genoegen werd genomen. De heeren jongeling, Mijs, Rosmolen en Jacobs zijn tegen een groote verhooging, doch kunnen zich met een matige verhooging vereenigen waarop de heer Knoop voorstelt f 30 pacht per gemet te bepalen voor een tijdvak van 10 jaar en de Voorzitter wijst op de stijgende grond- en polderlasten die eenige pachtver- hooging wel billijk doet voorkomen. Het voorstel Knoop in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, n.l. den heeren Borgdorff en Van Weel. Belooning gemeente-bouwkundige. De Voorzitter zegt, dat in de vergadering van 2 Sept. 1913 dhr. Mooijaart is belast met het toezicht op den woningbouw tegen een vergoeding van f 5 per woning, dat echter niet gedacht is aan de woningen met schuren of aan blokwoningen van een type, waarom het gewenscht is daaromtrent een nadere vergoeding te bepalen. Zonder verdere discussie en zonder hoofd, stemming wordt besloten van dc door B. en W. aan AAooijaart opgedragen perceelen toe te kennen eenc vergoeding van f 5 vooreen woning al of niet met schuur, en voor blok woningen al of niet met schuur f 5 voorde eerste, 2 voor iedere meerdere woning. Af- en overschrijving dienst 1914. Zonder discussie en zonder hoofd, stemming worden B. en W. gemachtigd tot het doen van af- cn overschrijving op den dienst 1914, nadat nog besproken was een rekening van een ambachtsman die zooveel hooger was dan de opgaaf. Stembureau. Tot leden van het stembureau voor stem ming van den Gemeenteraad worden benoemd de heeren Mijs en Rosmolen, tot 4e lid dhr. Knoop, tot plaatsvervangers de heeren Jacobs en Jongeling bij eventueele herstemming van den Gemeenteraad de heeren Jacobs en Knoop tot plaatsvervangers de heeren Mijs en Jon geling, tot 4e lid de heer Rosmolenvoor eventueele stemming voor de 2e Kamer en Prov. Staten de heeren Borgdorff en Van Weel, tot plaatsvervangers de heeren Mijs en Rosmolen. Commissie tot wering van schoolverzuim. De aftredende leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, de heeren H. C. van Rossum en L. Mijs worden met alge meene stemmen herkozen. Vergoeding torenklok. Zonder hoofd, stemmingen discussie wordt besloten de vaste vergoeding van f 10 voor het luiden der torenklok bij begravenissen aan de Ned. Herv. Kerk niet meer door den gemeentewerkman, maar door de gemeente te doen betalen. Hoofd herhalingsonderwijs. Zonder discussie en hoofd, stemming wordt besloten aan den heer P. Bisschop als hoofd der afgeloopen herhalingscursus een vergoe ding te geven van f 10. Commissie onderwijs. De Voorzitter deelt mede dat zijn ingeko men 2 schriftelijke ontslagaanvragen van B. Jongeling en J. Mooijaart als leden der com missie van onderwijs, wat na de onlangs ingekomen ontslagaanvrage van Dr. W. Rei nout van Haga blijkt geeft, dat de commissie zijn tijd heeft gehad, en feitelijk overbodig is, en zou nu willen voorstellen deze com missie om te zetten in een commissie van bijstand uit den Raad, ten behoeve van het Openbaar Lager Onderwijs. De heer Knoop zou dan in deze commissie kunnen verhuizen zoodat dit de mooiste op lossing is en de raadsleden dan meer in vloed hebben op de besluiten ten behoeve van school en onderwijs. De heer Van Weel zou daarvoor zijn, doch zegt: nu schiet alleen Mast over, die kan men toch zoo niet afdanken. De heer Jonge ling zegt de commissie altijd als een was- schen neus te hebben beschouwd, en is voor opdoeking, temeer waar nu en vroeger steeds wrijving ontstond, en gelooft niet, dat andere personen zich beschikbaar zullen stellen. De heer Knoop zegtin Amsterdam, Rotterdam

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 4