v Gevild BINNENLAND. 0FFICIËEL GEDEELTE. PRIJSRAADSEL NEUTRALITEIT. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. Reeds Zaterdag seinde de, Duitsche gene rale staf dat het zijn troepen uit de buurt VSin Grodno eh Augustow weer beschikbaar had gekregen voor andere doeleinden en Zondag meldde Petersburg reeds dat in Polen bij de Pilitza „een groote veldslag" zich ont wikkelde. Dat er weer groote dingen in Polen op komst waren, wist vóór enkele dagen de Petersburgsche correspondent van de „Daily News" reeds te zeggen, al geeft hij daar natuurlijk een andere voorstelling van dan de Duitschers. Hij schrijft: „dat Von Hindenburg door de omstandigheden gedwongen wordt zoo spoe dig mogelijk zijn veldtochtsplan te wijzigen. Zijn Noordelijk leger, dat een veertien dagen geleden Kowno naderde, is van de Memel teruggetrokken en heeft de grenzen van Oost- Pruisen reeds bereikt. Deze troepen zulten ongetwijfeld door de sporen worden vervoerd naar Polen, waar groote dingen op til zijn." Wat de forceering der Dardanellen zal baren, is niet te zeggen. „Men" zegt, dat èn Italië èn Griekenland èn Bulgarije vóór de beschieting zijn uitge- noodigd om mee op den Turk los te trek- ken. 1 Bulgarije moet, heel wijselijk, geantwoord hebben, dat het daartoe nog te uitgeput is door de vorige oorlogen.. Griekenland moet nog aan 't knoopentellen zijn, doch intussclien een zéér, zéér welwillende houding jegens de beschieters aannemen, wijl het óók nog andere rekeningen met den Turk heeft open staan. Italië echter is in groote opwinding. Dat land wil eenmaal worden de groote mogendheid uit*tie Middellandsche Zee zoo als eenmaal het oude Rome er de eenige was. En nu ziet het zeer wel in, dat het allermeeste gevolg zal zijn, wanneer de „bond- genooten" het winnen de vrije doorvaart van de Russische slagvloot naar de Middelland sche Zee. Dat maakt Italië zenuwachtig. Want dit zou leiden tot een verplaatsing van het evenwicht in de Middellandsche Zee, een probleem waarbij Italië ten nauwste is betrokken. „Het ware dwaas zoo zegt een groot Italiaansch dagblad te verwachten dat Italië zich in den vervolge zou kunnen onttrekken aan de invloeden van den wereld oorlog." Winnen de „bondgenooten" Konstantinopel, dan zal dit een grooten weerslag geven op de houding van den Balkan-mogendheden in den huidigen krijg. Zoo ziet men hoe het Dardanellen-vraag- stuk aan alle kanten van de grootste betee- kenis is, en hoe we dus wèl doen van dag tot dag den loop der krijgsverrichtingen in die streek met de uiterste belangstelling te volgen. Wat zal voorts Roemenië doen als Italië of Zwitserland of Bulgarije zich in den strijd mengen 't Wordt al grooter chaos en het begint er al troosteloozer uit te zien. De hand van een moordenaar deed een wereldstrijd ontstaan die volken decimeert, landen aan den rand van den afgrond brengt, welvaart vernietigt, handel en industrie ver moordt en rijken van de wereldkaart weg vaagt misschien. 't Wordt hoe langer hoé moeilijker en in gewikkelder.; De politieke hemel verdonkert hoe isnger hoe meèr en niet het minste licht breëlit door,dal een nadereiid.eiüde zöu kun nen voorspellen. En daarbij neemt de strijd steeds onnatuurlijker afmetingen aan. Men vecht niet meer bij steden of land streken, gehèele volken worden belegerd, en met vernietiging bedreigd, Frankrijk wordt al'Ceji half jaar door een leger van. de meest geweldige krijgslieden ingeslotenDuitschland en Oostenrijk wor den door Engeland geblokkeerdEngeland wordt door -Duitschland met insluiting be dreigd, Rusland is nagenoeg van alle toe voer verstoken en Turkije wordt, van drie kanten aangevallen. Na zeven maanden oorlog is hei geding nog onbeslist en ondanks alle groote woor den, in parlementen gesproken, staat Duitsch land nog recht op en houdt zijn tegenstan ders op armslengte van 't lijf. Men zoekt naar een leus die ingrijpen zal in de ziel des volks omdat niemand belang stelt in dezen strijd om den macht en daar om roept men „de dood aan het militarisme" wij entente mogendheden strijden voor be schaving, vrijheid en recht, maar gelooft men zelf aan 't geen men zegt? Zou Rusland dan de beschaving moeten brengen En wat heëft de oorlog van 7 maanden nu bereikt? De Directeur van de bekende mili taire academie te West-Point generaal Thayer, geeft zijne gedachten aldus weer: Wanneer wij ons op een volkomen onpar tijdig standpunt stellen en dus noch voor de geallieerden noch voor de Duitschers partij kiezen, doch alleen maar een kaart van het operatie-tooneel voor ons nemen, komen wij tot de volgende conclusies: 1. De oorlog duurt thans zeven maanden en in dien tijd heeft Duitschland in het Wes ten bijna geheel België en een groot deel van Frankrijk veroverd (10 departementen.) 2. In het Oosten zijn de Duitschers Pnle^ binnengedrongen en staan zij vo<f- Narew en Weichsel, terwijl dij?;- zich in de ri.cfrting van Ware 0 3. VaasCn' -fig v--ö' ««-..J.-c)fevnen7- jjfsiiu *a «loudende >^JÏe hun f .jzenden so—den kos- on- Van militair standpunt beschouwd, is de eindconclusie onafwijsbaar dat de Duitschers na zes maanden oorlog en met kolossale verwoestingen van leven en eigendom tot op heden een zegevierenden veldtocht heb ben gevoerd en als er nieuwe Engelsche troepen naar den overkant worden gezonden om de linies der geallieerden te versterken dan gaan zij slechts hun verderf tegemoet. Moge het God believen aan deze menschen- slachterij spoedig een eind maken." De houding van Griekenland. In Italië heeft het bericht van den afloop van den Kroonraad, naar uit Zurich aan de Köln. Ztg. wordt geseind, groote verwonde ring gewekt. De Corriere della Sera merkt op, dat de Koning blijkbaar het beslissende oogenblik nog niet gekomen acht en zich zijn vrijheid om een besluit te nemen, wil voorbehouden. Hij heeft wél de Grieksche havens ter be schikking van de Entente gesteld, maar wil te Berlijn blijkbaar geen ontstemming wek ken. Met dat al beteekent het besluit geen omkeer ten gunste van Duitschland. De Secoio verklaart, dat Venizelos 100,000 man ter beschikking van de Entente heeft willen stellen. Aan de Perseveranza heeft een Balkan diplomaat medegedeeld, dat het besluit van koning Konstantijn niet als definitief be schouwd moest worden. Waarschijnlijk is de vermeende spanning tusschen den Koningen Venizelos maar voorgewend, om voor alle gebeurlijkheden de vrije hand te behouden. -0- I11 Westerstede, bij Wilhelmshaven, heeft de overheid den windkorenmolen van den molenaar Helms gesloten, omdat deze aan de inbeslagneming onttrokken graan ging malen voor twee landbouwers, die het ge- malene als veevoeder wilden gebruiken. Het drietal moet binnenkort terechtstaan. VERSPREIDE BERICHTEN. De bemanning van het stoomschip Patria, dat Woensdag uit Marseille te Napels aan kwam, vertelt dat er Dinsdagavond 20.000 man troepen naar de Dardanellen te Marseille zijn scheepgegaan, onder bescherming van 7 slagschepen, 4 Engelsche en 3 Fransche, tal van torpedobooten en blijkbaar ook enkele duikbooten. De expeditie zou op 5 Maart te Malta moeten aankomen. Er moeten te Tou lon nog 20.000 man tot vertrek gereed staan. o:-:o— De uitrusting van den Engelschen infante- rie-officier te velde is gewijzigd. Hij draagt niet meer een sabel, maar een geweer en ransel, net als de soldaat. Het merkteeken van hun rang voert hij op den onderkant van de mouw. o:-:o— Het Petit Journal meldt, dat te Marseille een heel eskader vliegtuigen met 80 man (vliegers, machine-geweerschutters en werk tuigkundigen) onder bevel van een kapitein is aangekomen, dat met de eerste scheeps gelegenheid naar Servië zal vertrekken. o:-:o— Er wagen zich blijkbaar nog Duitsche koop vaardijschepen buiten de Oostzee, maar, in navolging van het Engelsche voorbeeld, on der onzijdige vlag. Volgens het Noorsche blad Varden toch, dat te Skiën verschijnt, is daar het Duitsche schip Anne Elise aange komen, met een lading spoorstaven, voerende tot in de Langesundsbocht de Noorsche vlag. Daar werd zijverwisseld voor de Duitsche. Toen dè Noorsche loods te Farder aan boord kwam, kreeg hij niet te hooren waar het schip thyis lag. De naam was overschilderd. De vaart ging dicht langs de Zweedsche kust. Varden had ook gehoord van een ander Duitsch schip, dat, van Odda komende, zoodra liet zee koos de Noorsche vlag heesch. Dit schip had zoo dicht mogelijk de Noorsche kust gehouden lot het bij Farder naar de Zweedsche kust overstak. Koningin cn de Ned.-Indische leening. Naar wij vernemen heeft de Koningin aan de Nedcrlaudsche Handelmaatschappij mede gedeeld dat H. M. voor f 500.000 in de Ne- derlandsch-Indische leening wenscht deel te nemen. De „Sommelsdijk" aangehouden. Omtrent het aanhouden van de Sommels dijk, door de Engelsche autoriteiteiten, ver neemt de N. R. Ct. van de firma Stokvis en Zonen, die o.a. lading aan boord heeft, dat deze goederen aan haar geadresseerd, voor binnenlandsch gebruik en ten deele reeds aan de Nederlandsche nijverheid verkocht zijn. Zij heeft trouwens de verklaring, die de Holland—Amerika-Lijn ter verzekering van die binnenlandsche bestemming eischt en op overtreding waarvan een hooge boete slaat, onderteekend. De Sommelsdijk is reeds den 5den Febr. uit New-York vertrokken. Den 19den Febr. het schip op de reede van Duins. Lichting 1916 en landstorm. De aangekondigde wetsontwerpen betref fende de lichting 1916 en den landstorm zijn i thans bij de Tweede Kamer ingekomen. Mijnen. Marine-officieren hebben Zaterdagmorgen een bij paal 57 ten Zuiden van IJmuiden aangespoelde mijn door dynamiet tot ont- rJ'dfing gebracht. Te IJmuiden rinkelden de at.jÊL-^n trilden de deuren. De mijn sloeg van ruim 100 M3. in het zand. Een aan de ketting verbonden, e~ N' zaterdag op Zondag is ij den Gevangentoren een mijn aangespoeld. Ze is tegen den De Ruyter aangeslagen, maar niet iddag heeft een mijnleg- reede van Vlissingen en grond geschoten. men ons: en, de stoomloodsboot onald hebben een groote "Tj van de lichtbrulboei I >'i Hoek van Hol le®»®! aangespoeld. mijn, die voor zij" aan de irvfje vernielingen schijn#*; ramen en f n de villa van •an den wand prijs is w'ekomen, en ïd, iarwebrfet dak van 11e pannen liggen schots en scheef. De verdere omlig gende gebouwen, vooral in de Passage, heb ben schade aan ruiten; in de Passage zijn de huizen geheel voor den wind open. Een tweede mijn, die op zij lag van het groote badhuis te Zandvoort en die men ook heeft laten springen, heeft geen vernieling teweeggebracht. Vier torpedobooten zijn bezig een mijn. die bij Zandvoort in zee drijft, te vernielen. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente SOM MELSDIJK maakt bekend, dat de kohieren van de personeeie belasting nos. 1 en 1b over het dienstjaar 1915, invorderbaar ver klaard op den 5 Maart 1915, aan den Ont vanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. SOMMELSDIJK, den 8 Maart 1915. De Burgemeester, BOUMAN. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente SOM MELSDIJK maakt bebend, dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkom sten, no. 4 over het belastingjaar 1914/15, invorderbaar verklaard op den 4 Maart 1915 aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te .vol doen. SOMMELSDIJK, den 6 Maart 1915. De Burgemeester, BOUMAN. De oplossing van prijsraadsel No. 4 is Wij ontvingen zeer veel goede oplossingen en hebben daarom de prijzen tot een 12-tal verhoogd. De le prijs: Een keurig nikkelen Vloei- drukker met rollen viel bij loting ten deel aan J. Tanis p. a. C. Tanis Jz. Boekh. „Ceres" Ouddorp. 2e prijs. E. Gerdes. Jan van Diemen. N. v. d. Nieuwendijk, Voorstraat, Stellendam. 3e prijs. Manna. Adriana Dorsman, Som melsdijk. 4e prijs. Eindelijk Hereenigd (gebonden). A. Heijblom, Herkingen. 5e prijs. Gerdes. De zoon van den Ge neesheer. A. J. M. van Ree, Weespad, Oolt- gensplaat. 6e prijs. Twee zusters (gebonden). L. Schee pers, den Bommel. 7e prijs. Van een paar Afrikaansche jongens (geb.) P, van Wezel, Melissant (bij Herkin gen). 8e prijs. Schouten. Zonnestralen. L. A. Wolfert Gz., den Bommel. 9e prijs. Francisca (geb.) Mej. D. Vroege, Halspolder, Melissant. 10 prijs. Zonnestralen. P. den Braber Jz., Molendijk, den Bommel. He prijs. Maatje Gouswaard Kd., Sommels dijk. 1 Tip Top Schrijfgarnituur. 12e prijs. Cathr. Boekhoven, Sommelsdijk. Hoogenbirk, Dubbel weergekregen. De prijzen kunnen aan ons bureau worden afgehaald of worden na ontvangst van f 0.10 voor porto franco toegezonden. Verder ontvingen we goede antwoorden van: C. K11., S. R., P.M., L.V., M.K., J.J.H.K., A. M. L. B., J. G., P. v. d. VI., M. V., A. L. W. v. H„ M. K., N. T., M. N., C. B„ M. Kn., M. G., en A. d. K. allen te Sommelsdijk. D. D., C. v. d. SI., A. v. d. V., C. Vr., M. v. d. W., T. H. v. d. B. en W. B. te Middelharnis. J. v. d. St., C. M. P. en J. K. te Stad aan 't Haringvliet. T. J. B., Q. S. E. J. B., H. R. en D. v. d. M. te den Bommel. C. K., M. C. v. d. T. en J. B. te Oolgens- plaat. P. C. v. D. en J. P. te Oude Tonge. P. K. en J. R. te Nieuwe Tonge. L. K., J. M. v. d. D„ M. W., J. C. B., M. v. d. G., L. C. v. d. Si., J. L„ P. d. B. en C. D. v. N. te Dirksland. M. D. te Herkingen. A. E. W., J. L., L. T., M. G. en A. J. K. te Melissant. D. K., L. L., B. v. d. R., C. K., G. v. S., A. v. S. en L. v. d. VI. te Stellendam. J. C. v. d. B. te Goedereede. K. T., J. M., W. Sp., J. H. T. en J. T. te Ouddorp. H. R. M. J. v. E. te Hoogvliet. P. M. K. te Dinteloord. A. L. te Zaandam. H. v. E. te Alblasserdam. J. v. d. SI. te Charlois-Rotter- dam. H. I. K. te den Haag. A. L. te Helle- voetsluis en A. J. J. J. d. B. te 't Zand bij Middelburg. Van onbekende woonplaatsen: L. P. A., T. E. v. d. B., J. C. M. H. en H. Kr. SOMMELSDIJK. Tot het opmaken van de getuigschriften noodig tot staving van het recht op vrijstelling van militieplicht wegens broederdienst zal ter gem.-Secretarie zitting worden gehouden op Donderdag 25 Maart a.s. des v.m. tusschen 9 en 12 uur, terwijl voor het aanvragen van vrijstelling wegens kostwinnerschap zitting zal worden gehouden op Woensdag, 24 Maart a.s. des v.m. tusschen 9 en 12 uur. De bemettelijke ziekte, diphtheritis, voor gekomen in het huis A 280 is geweken. Door de Burgemeesters op dit eiland zullen in het vervolg geen „bewijzen" of „verklaringen" tot het verkrijgen van verlof of andere voorrechten -aan de militairen worden afgegeven. De militairen hebben zich daartoe te wenden tot hun Chefs, die bij de Burgemeesters allé gewenschte inlichtingen kunnen verkrijgen. 't Zit in de lucht. Nauw is Middelharnis' vluchtelinge onder groot hilariteit van de bij aankomst aanwezigen weer terug, of hier werd een vlucht van een vluchtelinge verijdelt, óf vluchtelingen bij de schouwburg te Rotter dam opgewacht, om hun vluchtige vlucht af te breken, óf de vlucht van een Belgische vluchtelinge, die op de vlucht wil met of zonder een tot boven de ooren verliefde landsverdediger, voorkomen. 't Is overal vluchtelingen, die op de vlucht willen. MIDDELHARNIS. Naar men ons mededeeld is de stoomboot „Onderneming" door de directie alhier verkocht aan de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. De Burgemeester brengt ter kennis dat de goederen als dekens en dergelijke, die destijds ten behoeve van de Belgische vluch telingen zijn afgestaan voor zoover nog aan wezig, door de vroegere eigenaars kunnen worden teruggehaald aan de Ambachtsschool op Vrijdag 12 Maart a.s., des n.m. tusschen 2 en 4 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Ten Raad- huize zal op Zaterdag 13 Maart a.s. bij en kele inschrijving aanbesteed worden de le vering en het vervoer van Onderhoudsgrint. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat het kohier der Personeeie Belas ting .No 1. aan den Ontvanger is ter hand gesteld, zoodat ieder belastingschuldige zijn aanslag bij de wet bepaald, kan voldoen. Tot leden van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim zijn herkozen de heeren J. C. EIvé en J. v. 0. Sterre, resp. als voorzitter en Secretaris. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag ligt gedurende den termijn 5 Maart—5 Aug. voor ieder belangstellende ter visie. De vorige week had M. v. d. Valk het ongeluk z'n arm te kwetsen tusschen een paard en een schuur bij Wed. v. I.. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Voor plaatsing op de kiezerslijst heb ben zich aangegeven 14 personen. Vergadering Coöperatieve Boerenleenbank te Ooltgenspiaat op Donderdag 4 Maart in 't Hotel Hobbel. le. Present 110 leden. 2e. De Voorzitter, dhr. Wagner, opent de vergadering met een woord van welkomjaan de leden, wijst erop dat hun medebestuurs lid Slis niet aanwezig is wegens ziekte, waar door ze heden veel steun missen, bespreekt verder de crisis welke de bank door de mo bilisatie doorgemaakt heeft, doch gelukkig nog bevredigend genoemd mag worden en hoopt weer spoedig de toestand voor alten tot het normale mag terugkeeren. 3e. Notulen worden voorgelezen en onder dank aan den secretaris vastgesteld. 4e. Bij monde van dhr. Sm. de Ruiter brengt de commissie verslag uit over de rekening 1914, welke in de beste orde is bevonden. 5e. Hierna wordt door den kassier dhr. A. van Rossutn de rekening aangeboden. REKENING. Ontvangsten. Inhoud der kas op 31 Dec. vorig jaar Ontvangen spaargelden Terugbetaalde voorschotten Ontvangen in loop. rek. van de Centr. Bank Ontvangen in loop. rek. van de leden Afschrijving op brandkast Op de reserve gebrachte winst Ontvang, rente v. voorschotten in loop. rekening provisie en kosten Buitengewone ontvangsten Totaal 6710.43 48359.18 33451.- 59812.14 21996.99 10.- 805.22 3899.76 485.19 26.73 10.75 175567.39 66578.41 38490.- 37515.44 21380.- 10.— 2956.92 167.28 43.76' 200.— 195.47 805.22 7224.89 175567.39' BALANS. Actief op v o rderi 11 ge 11. De inhoud der kas op 31 Dcc. van dit jaar7224.89 Uitstaande voorschotten 86755.— Aandeelen van de Centr. Bank 60.— Meubilair70.— Uitgaven. Terugbetaalde spaargelden Gegeven voorschotten Uitgaven in ioop. rek.' aan de Centr. Bank Uitgaven in loop. rek. aan leden Gestort op 2e aand. Cent. Bank Uitgeg. rente voor spaargelden in loop. rekening aan provisie en kosten in loopende rekening Salaris van den kassier Buitengewone uitgaven Op de reserve gebrachte winst Inhoud der kas op 31 December van dit jaar Totaal Totaal 94109.89 Passief op schulden. De saldo's der spaargelden 84716.14 Schulden aan de Centr. Bank 4979,88 Reservefonds3554.87 Het.saldo of de winst van dit jaar 858.995 Totaal 94109.89 6e. Dhr. L. Korteweg brengt verslag uit van den Raad van toezicht en geeft een overzicht van de ingelegde en geleende gel den, gehouden vergaderingen en werkzaam heden, wijst ook op de moeilijkheden waar zij mede hadden te worstelen, doch hoopt zulks spoedig veranderen moge, het oog gericht houdende op Hem die het lot van koningen en volken in handen heeft, ja dan alleen is zegen voor de toekomst te verwachten. 7e. Wordt dhr. L. Hobbel herkozen ais bestuurslid met 97 van de 107 uitgebrachte stemmèn. 8e. Wordt dhr. Anth. Mijs herkozen als lid van den Raad van toezicht met 90 van de 109 uitgebrachte stemmen. 9e. Wordt dhr. A. van Rossum herkozen als kassier met 90 van de 110 uitgebrachte stemmen. 10e. Dhr. Wagner brengt een uitgebreid verslag uit van de centrale vergadering te Utrecht, gehouden op 16 Mei 1914, hetweik in alle opzichten aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. 11e. Dhr. L. Korteweg Az. brengt verslag uit over de inspectie onzer bank, de inspec teur had alles in de beste orde bevonden, de administratie van den kassier was uitne mend gevoerd. Een woord van dank werd hem niet onthouden namens het bestuur. 12e. Omtrent het salaris van den kassier, welke f 200 geniet, stelt het bestuur voor dit met f 25 te verhoogen. Dit voorstel wordt verworpen met 54 stemmen tegen en 50 voor en 3 blanco. 13e. Dhr. Wagner geeft een verklaring waarom de rente der spaargelden op 4 °/0 en dat der voorschotten op 5 gesteld is. Niemand der aanwezigen maakt bezwaar en keurt de handelingen van het bestuur alzoo goed. 14e. In de commissie tot het nazien der rekening voor 1915 worden benoemd dhr. P. Braber Lz. en W, Ras en tot reserve W. J. Donkersloot Lz. 15e. Bij de rondvraag verlangd dhr. 'G, Mookhoek bij het afgeven van een spaar boekje een re?u. De kassier verklaart het de laatste dagen van 't jaar zeer druk is, en wanneer de belanghebbende er niet om vraagt wordt zulks nagelaten, doch niettemin wan neer het gevraagd werd is het altijd afge geven. Dhr. Dorsman vraagt waarom de landbou wers kunnen leenen en de ambachtslieden worden geweigerd. De Voorzitter verklaart dat dit in strijd is met de waarheid, leder lid kan leenen, doch de geheimen wie leenen kan en wie niet houdt het bestuur voor zich, en moest ook dezen tijd zeer voorzichtig zijn met de financiën, misschien dat na ons een vrijgeviger bestuurkomt, maar dan vreesik voor het behoud van de Boerenleenbank te Ooltgenspiaat, want wij gingen reeds zoo ver mogelijk. 16e. Na een woord van dank aan het be stuur, Raad van toezicht en kassier voor betoonde toewijding aan de zaken, alsmede aan de leden voor de houding tijdens deze vergadering en na nog den wensch uitge sproken te hebben dat 1915 voor allen een gezegend jaar moge zijn en dat het onderling vertrouwen tusschen leden en bestuur on veranderd voortgang zal hebben, sluit de Voorzitter de vergadering. NIEUWE TONGE. Woensdagavond zoude de dienstbode van den landbouwer L. S. de zonneblinden gaan sluiten en zag toen aan de kant van de stoep een portemonaie lig gen die zij natuurlijk mede in huis nam; bij onderzoek bleek hij nog al aardig voorzien te zijn, maar benevens het bedrag was er een kleine vingerwijzing bij om den eigenaar op te sporen, wat dan ook gelukte alhoewel hij zelf nog niet wist, dat hij hem had verloren, den volgenden morgen ging hij het verlorenen in bezit nemen en gaf de dienstbode een mooie belooning. Do°r een gunstig schrijven van een familielid uit Antwerpen zijn Maandagmor gen al de Belgische vluchtelingen vertrokken in den beginne waren zij er veel mede op genomen, maar met het vertrek nam de on rust bij velen weer toe, nochtans zijn zij toch vertrokken, een hunner is naar Ds. Wen- tink gegaan om te bedanken voor de ver leende hulp van de Diaconie, en ook tevens verzocht om in de kerk de gemeentenareii voor al het goede aan hun betoond te be danken. DIRKSLAND. Vrijdag j.l. had in de woning van J. T. aan de Tuinstraat, op den zolder een begin van brand plaats. De vermoedelijke oorzaak ontstond, door het vlam vatten van een houten deurtje in de schoorsteen, hetgeen al spoedig aan eeni ge andere voorwerpen daar bij liggende, oversloeg. Terwijl men, de brandspuit in gereedheid bracht, was men intusschen er in geslaagd het vuur te blusschen. HERKINGEN. Dezer dagen werd een zoon tje van den heer A. W. Keijzer dermate door den hond van E. in een zijner beenen gebe ten, dat het noodzakelijk bleek geneeskundi ge hulp daarvoor in te roepen. Voorzichtig heid zij dus aanbevolen. Als een zeldzaamheid en tevens een bewijs van goed weerstandsvermogen zij ge meld 1.1. week door T. Bestman nog gezon de mangelwortelen in den tuin zijn gedolven. Maandag 1.1. werd alhier door de land bouwers in vereeniging vergaderd om meer bepaaldelijk de loonkwestie der arbeiders op te lossen. In verband met de tegenwoordige dure levensbehoeften was ook evenals in meerdere gemeenten een klacht opgegaan dat het loon te laag was gesteld. Naar men verneemt is verhooging toegezegd en rijst thans de vraag of de arbeiders daarmede genoegen zullen nemen. Was de broodprijs eertijds alhier be paald op even 6 cent per pond of 12 cent de Kilo, thans bedraagt deze 17 cent de Kilo. Nog hoogere prijzen worden verwacht, waar heeren bakkers verklaren moeilijk in hun be- noodigde hoeveelheid kunnen voorzien. Door bevoegde personen is vanwege de Veiligheidswet alsook van omwonende bewoners geen bezwaar ingebracht tegen het plaatsen van een motor met maalderij in het pand bewoond door A. Soeteman. STELLENDAM. Van den landbouwer H. van Setcrs alhier, moest een koe uit nood worden geslacht. Het vlccsch werd voor de consumptie goedgekeurd. Van den heer C. de R. alhier lag Maan dag een varken dood iu 't hok. GOEDEREEDE. Door den landbouwer D. Lodder werd aan elk zijner arbeiders f I. per week boven hun weekloon uitgekeerd. De lijst van stemgerechtigde ingelanden der polders onder deze Gemeente ligt tot 16 Maart a.s. bij den secretaris vooriederen ingeland ter inzage. Vrijdag en Zaterdag werd van hierjuin naar Ouddorp verkocht voor f 7. en Maan dag werd alhier geladen voor f 8. per 60 kilo. Donderdag a.s. zullen de laatste Bel gische vluchtelingen van hier naar hun woon plaats Antwerpen terug keeren. Het Kohier No. 7 van de Personeeie Belasting dienst 1914, is 4 Maart invorder baar verklaard en aan den heer Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. In de woning plaatselijk gemerkt No. 118 komt een geval van besmettelijke ziekte Roodvonk voor. OUDDORP. Op Donderdag 18 Maart a.s. hoopt de Zangvereeniging „Hallelujah", Di recteur den heer van Eijck, eene uitvoering te geven in het oude schoolgebouw. Daar dit hier ter plaatste van deze vereeniging de eerste uitvoering zal zijn, verwachten we veel belangstelling, te meer nog omdat de netto opbrengst der entree's ten bate zal komen van het Nationaal Steuncomité. In de pauzen zullen voordrachten gehouden worden, terwijl een onzer Christelijke onder wijzers dien avond inzonderheid met de keur zijner voordrachten zal opluisteren. Verslag van den Raad der gemeente Stad aan 't Haringvliet op Woensdag 3 Maart 1915, des namiddags twee uur. Present met den Voorzitter alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde Ingekomen Stukken. De volgende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Eene missive ten geleide van de goedge keurde kohieren wegens hoofdelijken omslag en hondenbelastingeen tweetal missives goedgekeurd terugzendend Comptabiliteits- besluiten, eene missive mededeelend de her benoeming der Heeren J. C. EIvé en J. v. d. Sterre, respectievelijk als voorzitter en secre taris der Commissie tot Wering van School verzuim alhiereene missive ten geleide van

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2