PLAATSELIJK NIEUWS. VISSOHERIJ. RECHTZAKEN. GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. MARKTBERICHTEN. BOEKAANKONDIGING. en de torpedo, die evenwijdig aan de leng te-as van zijn machine is aangebracht, in de juiste richting brengen en ianceeren. Het is natuurlijk gemakkelijker gezegd dan gedaan, het gewicht van een groote torpedo kan eenige honderden kilo's bedragen, zoodat niet elke machine zich er toe leent, dit wapen te voeren. Verder is het genoeg de torpedo in 't water te werpen, het voortbewegings- en stuurmechanisme moet aan gang gebracht worden. Gewoonlijk geschiedt dit door in de lanceerbuis nokken aan te brengen, die bij het Ianceeren verschillende hefboomen der torpedo overhalen, en de verschillende me chanismen in werking stellen. De dieptere geling geschiedt als gewoonlijk, automatisch. Het meest aangewezen als vliegende torpe- boot schijnt alles bijeengenomen, een water vliegtuig. Onlangs is ook het gerucht verspreid, dat Zeppelins met torpedo's voor den oorlog ter zee worden uitgerust en dat daar op het meer van Konstans proeven mee genomen zijn. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij de beschieting van Antiwari door de Oostenrijkers zijn de voorraadschuren der Maatschappij Antiwari, die door de Fransche vloot waren gevuld, beschoten en is een Montenegrijnsch zeilschip getroffen. o— Aan de Secoio wordt uit Nisj gemeld, dat de nieuwe Albaneesche inval bij Prisrend op alle kringen in Servië diepen indruk maakt. De openbare opinie is zeer opgewon den. Kapitein Erdmann, de gezagvoerder van den Duitschen liniekruiser Blücher, die in den slag bij Helgoland ia gezonken, is in het hospitaal te Edinburg aan pleuritis ge storven. o De brochure van den regeeringsraad dr. Martin „der Weltkrieg und sein Ende" is in Duitschland in beslag genomen. o— Professor Flamm, die in het Berliner Ta- geblatt over den duikbooten-oorlog schrijft, noemt de gewapende Engelsche koopvaar dijschepen, die het tegen de Duitsche duik- booten willen opnemen, franctireur-schepen. o— Het Duitsche veldpostverkeer zal geheel worden hervormd. Voorloopig is al bekend gemaakt dat pakketten tot een gewicht van 50 kilogram zullen worden toegelaten, ter wijl ook een veldpakketdienst van het front naar Duitschland zal worden ingericht. Weer zijn twee stoomschepen in de Noord zee verongelukt. De Waveiet, een Engelsch s.s., is Zaterdagavond op een mijn geloopen. Twaalf der opvarenden zijn verdronken bij 't uitbrengen van een reddingsboot. Het schip is echter op zijn lading blijven drijven en bij Deal op het strand gezet. De Abeo- kuta, van de Elder-lijn, is bij Ouessant ge zonken. De bemanning is gered. o— De ontdekking van koper in balen suiker op een schip, dat het naar Duitschland zou brengen, is niet gebeurd te St. Petersburg, maar te Kopenhagen. Het schip rs de Car men: de lading koper die het aan boord had, was, volgens een bericht, een millioen gul den waard. De koopman, die het verzond, heet Carl Nillisson, de kapitein van het schip Christensen. Naar het schijnt is deze Nils- son voorzitter van de Zweedsche vereeni- ging te Kopenhagen. Volgens Extrabladen was het plan, dat het koper op zee op een Duitsch schip zou worden overgeladen. De twee duitsche vliegers, die met een watervliegtuig, n°. 202, bij Mainö in Dene marken waren neergestreken, zijn niet geïn terneerd, maar hebben verlof gekregen weer weg te vliegen. Ze waren Vrijdagavond, op weg van Helgoland naar Sild, in een sneeuw bui verdwaald. Zij brachten den nacht op het water door en werden den volgenden dag door een boot gered. Zij hadden drie bommen aan boord en een toestel om licht bommen te werpen. Dit hadden zij Vrijdag avond gebruikt. Men had toen van Sönderho een boot uitgezonden, maar niets gevonden. Zaterdagmiddag vloog het watervliegtuig, dat geheel onbeschadigd was, in Zuidelijke richting weg. o— Volgens de Temps telt het Belgische leger, na met nieuwe manschappen te zijn aange vuld, thans ruim 100,000 man. De werving ervoor wordt ijverig voortgezet. Indien die echter niet voldoende blijkt, zal de Belgi sche regeering waarschijnlijk den algemee- nen dienstplicht voor mannen van 18—25 jaar afkondigen. Naar de Daily Telegraph uit Havre ver neemt heeft de Belgische regeering reeds besloten dat de militielichting voor 1915 de mannen van 18 tot 25 jaar zal omvatten, die onmiddelijk onder de wapenen zullen worden geroepen. Van het besluit zijn ge trouwde mannen uitgezonderd. De Engelsche bladen deelen mede dat er aan boord van het Engelsche kolenschip Dulwich bij kaap Antifer twee ontploffingen plaats hadden, voor het schip zonk. De Ti mes brengt in herinnering dat bij kaap An tifer op 20 November ook het Engelsche stoomschip Primo door een Duitsche torpe do zonk, en in dezelfde buurt de Engelsche stoomschepen Tokomaru en Ikaria op 30 Januari getorpedeerd zijn. Op de reede van lavre, is niet ver vandaar op 22 November het Engelsche schip Malachite in den grond geboord. _o— De correspondent van de Times seint uit St. Petersburg, dat hij geen spoor van ze nuwachtigheid of neerslachtigheid kan ont dekken onder de Russen, burgers of militairen, ten aanzien van den opmarsch van de Duit- schers. In de Karpathen is die opmarsch niet geslaagd, terwijl de Russen in belang rijke richtingen voorgerukt zijn en buit be haald hebben. De hardnekkige strijd aan het front van Tuchla tot Wyzkow bewijst, dat de poging van de Duitschers en Oosten rijkers om de aandacht van de Russen van de voornaamste passen in de Karpathen af te leiden, volkomen mislukt zijn Kolonel Sjoemsky schat het tegenwoordige totaal van de Duitsche troepen aan beide fronten op 60 legercorpsen of 2,400,000 man of, indien men een maximum van 20 nieuwe corpsen sedert het begin van het nieuwe offensief aan het Fransche front aanneemt, op zijn allerhoogst op 3 millioen. De rest Is een „vormelooze massa die gebrek aan wa penen, munitie en onderofficieren heeft." o— In zijn derde artikel in de Times beschrijft de onderdaan van een onzijdigen staat den haat die in Duitschland tegen Engeland heerscht. Hij heeft er allerlei menschen naar gevraagd ministers, kunstenaars, bankiers, kooplui, professoren, koffiehuisbedienden, witkielen, conducteurs van het spoor enz. en daarbij gemerkt dat in de hoogste maat schappelijke, ontwikkelde en politieke krin gen die haat het sterkst was. „Nooit, Nooit," riep een jonge man uit, die ofschoon hij pas in de dertig is, een belangrijk ambt bekleedt, „hoop ik, dat de vriendschap met Engeland hernieuwd zal worden.". „Wij zijn de dupe van Britsche dubbelhar tigheid gewéest," merkte een bankier op. „Wij hoopten op en werkten voor overeen stemming met Engeland en wij naderden het doel, toen Engeland te kwader trouw handelde, De Engelschen zijn een ras van lafaards. Zij zouden ons niet alleen aandur ven." Ten slotte verzekert de schrijver, dat men in Duitschland het gemis van een staatsman van beteekenis voelt. Een radikaal Opmerker zeide hem: „Wat geven ons de overwinnin gen te velde, als wij niet iemand hebben, die sterk, schrander genoeg is, om ons langs de kronkelwegen van de vredes onderhan delingen te sturen Dat Duitschland er niet in geslaagd is zich de vriendschap van Italië te verzekeren, dat de vriendschap van Roemenië verloren is gegaan, dat men de sympathie van onzij dige staten niet meer heeft en andere ern stige fouten bewijzen, besluit de schrijver, dat er een man met een sterke hand ont breekt. o— De Frankf. Ztg. verneemt uit Peking, dat zich te Japan een maatschappij heeft gevormd, die zich de economische verovering ten doel stelt van alle Zuidzee-eilanden. SOMMELSDIJK. In het nummer van 17 Februari j. 1. stond vermeld dat de Landbou wer L. de üraaff aan zijn arbeiders in dezen duren tijd 'J.2 mud tarwe gegeven heeft, dit is in zooverre juist, dat het de tweede keer is in dit seizoen plus 5 kop erwten en 5 kop boonen. De militie-plichtigen M. Vijfhuizen en P. Troost zijn 17 Febr. ingelijfd bij het Regt. Grenadiers te 's-Gravenhage. MIDDELHARN1S. Terwijl de smidsleerling A. Vis in de ambachtsschool aan 't werk was, sloeg hij zich per ongeluk met een hamer tegen het hoofd, dat hij zich bloedend ver wonde. Geneeskundige hulp was noodzake lijk. Ter gelegenheid van zijn 40 jarige ambts bedieningzijn door Ds. Bruining de kinderen van het Gemeentelijk Weeshuis onthaald op gebak en chocolade. Onze dorpsgenoot den heer Alb. Ver meulen is benoemd tot Adjunct Inspecteur van Politie te Leiden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. F. Huizer Az. en P. v. d. Valk Tz. zullen 2 Maart a.s. ingelijfd worden bij de Vest. Art. de le in Hellevoetsluis en de andere te Willemstad. Zaterdag zijn weer zes vluchtelingen vertrokken, doch nu naar het vluchtelingen kamp te Gouda. De overblijvenden zijn nog zes in getal die bij particulieren worden verzorgd. Vrijdag ontstond een begin van brand bij N. O, door toegeschoten hulp was men de vlammen echter spoedig meester, terwijl slechts enkele kleedingstukken verbrandden. Donderdag had A. van Biert het on geluk op eene onaangename manier meteen stier in aanraking te komen, waardoor zulke kwetsuren ontstonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar uit goede bron wordt meegedeeld zal ook te dezer plaatse een vischafslag ge houden worden, en wel op Dinsdag van elke week. Door het onstuimige weer en het hoogc water was de beurtschipper genoodzaakt zich Dinsdag, inplaats van Zondag, met z'n motor naar Rotterdam te begeven. Voor den militairen dienst is afgekeurd A. Oosterling Az. die ingedeeld was bij de Veld.-Art. In deze gemeente is de alhier geldende verordening op de weegloonen goedgekeurd. OOLTGENSPLAAT. Dinsdag j.l. trad voor de Jongelingsvereeniging alhier op dhr. Schou ten, (in uniform) met het onderwerp de Jongelingsvereeniging op Maatschappelijk terrein. Na ingeleid te zijn door den Voor zitter, behandelde de spreker hoe in de eer ste tijden hetfrvolk leefde van jagen envis- schen, hoe vervolgens de ruilhandel ontstond en de koopmanschap en later de verschillen de godsdienstige en politieke partijen, wel ke in den breede werden uit een gezet, en wees met nadruk toch op te komen voor de partij welke gegrondvest is op het on veranderlijk woord van God, dit is ook het werk der Jongelingsvereeniging, en vroeg ook aller steun voor deze vereeniging. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door de Voorzitter gevraagd of het Christendom en Sosialisme van Mej. Enka vereenigbaar is, het welk door de geachte spreker tot genoegen werd beantwoord. Waarna de flink opgekomen vergadering met dankzegging werd gesloten. Den heer C. Mackenzie alhier is met ingang van 1 April benoemd als lijnwerker aan de Telegrafie te 's-Gravenhage. OUDE TONGE. Het stuk bouwland in den hoek van den Kolf weg, den Tausseweg en het Smallepad, thans in huur bij Gebrs. Ge braad, is na openbare inschrijving verhuurd aan den heer A. de Haas van Dorsser alhier. Woensdag j.l. hield de vereeniging „Schoolfonds voor Schipperskinderen in Zuid- Holland", gevestigd te Oude Tonge, haar 20e jaarvergadering ten huize van de Wed. G. Kanters Zoon te Oude Tonge. De Secretaris deed verslag van den toe stand der vereeniging. Het bleek dat, niettegenstaande den treu- rigen toestand in alle landen, de Vereeniging nog al hare ondersteuningen gestand heeft kunnen doen, zelfs zijn gedurende den cri sis nog aanvragen ingekomen, die aangeno men zijn. Op het einde van het vorig jaar werden door de Vereeniging ondersteund 47 kinderen, in den loop van het jaar 1914, zijn nog ter ondersteuning aangenomen 11 kinderen, ter wijl 15 kinderen de school verlieten, wes halve op 31 December 1914, 43 kinderen door de Vereeniging werden ondersteund. Deze kinderen bezoeken de school alsvolgt: 11 te Oude Tonge, 2 të Nieuwe Tonge, 6 te Den Bommel, 4 te Stad aan 't Haringvliet, 3 te Brielle, 3 te Rotterdam, 3 te Papendrecht, 2 te Sliedrecht ente Sommelsdijk, te Herkin- gen, te Goedereede, te Oudshoorn, te Gouds waard, te Bodegraven, te Alphen aan den Rijn, te Gorinchem en te Nieuwenhoorn, allen 1. De ondersteunende kinderen zijn 22 jon gens en 21 meisjes, waarvan 27 de Openbare en 16 de bijzondere School bezoeken. Omtrent het gedrag, vlijt, schoolbezoeken vorderingen van al deze kinderen kwamen bij het Bestuur gunstige rapporten in. Van de 15 kinderen die de school verlie ten, volbrachten 10 de gevorderden leeftijd, terwijl de overige 5 door de ouders van de school werden genomen, omdat dezen, ten gevolge van de tijdsomstandigheden, niet meer de kosten voor het aan den wal hou den der kinderen konden betalen. Die laatste 5 kinderen bereikten bij het verlaten der school respectievelijk den leef tijd van 11, 10, 9 en 7'2 jaar. Door den Penningmeester werd Rekening en Verantwoording gedaan van zijn gehou den beheer en daaruit bleek, dat is ONTVANGEN Van den Staat der Nederlanden f 1700. Van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zuiver 88.44 Van de Commissie voor de Rijnvaart te Rotterdam 50.— Van gehouden Collecten volgens in- teekenlijsten en busjes I679.4i5 Uit de Rijkspostspaarbank 1650.— Contributiën 72.50 Van een schipper, bijdrage kostgeld 169.— Makende met het saldo der vorige rekening ad 29.04 Te zamen f5438.395 HIERUIT IS BETAALD: Aan ondersteuning f2534.75 .Aan kosten beheer 73.48" Aan de Rijkspostspaarbank voor vast fonds 50.— Aan de Rijkspostspaarbank voor belegging loopende uitgaven 2751.44 Samen 5409.675 Blijft saldo f28.72 De bezittingen der Vereeniging bestaan uit Voormeld kassaldo f 28.72 Belegd op de Rijkspostspaarbank voor loopende uitgaven 2541.965 en belegd op dezelfde Spaarbank voor vast fonds 511.86 De Vereeniging telt 89 leden. Bij de laatst gehouden Algemeene Verga dering is in plaats van den Heer J. G. C. de Groot, die uit de Gemeente was vertrokken gekozen de Heer A. C. T. Polée, onderwij zer en hoofd der Openbare school te Oude Tonge, terwijl de aftredende bestuursleden de heeren A. T. Waare, C. P. L. Hagensen W. de Rooyen werden herbenoemd. Het Bestuur vergaderde in het afgeloopen jaar 3 maal, in welke vergaderingen de be langen der Vereeniging werden besproken en de aanvragen tol ondersteuning werden behandeld. In de eerste plaats brengt het Bestuur zijn eerbiedigen dank aan Hare Majesteit deKo- ninging en Zijne Exellentie den Heer Minis ter van Binnenlandsche Zaken en vervolgens aan allen die in het afgeloopen jaar het hunne hebben bijgedragen, dat de Vereeni ging aan hare taak kan voldoen, o. a. de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam en de Commissie voor de Rijn vaart te Rotterdam. Het bestuur wekt ten slotte iedereen op, om de vereeniging de noodige bekendheid te geven, opdat de kinderen van schippers, die tot heden nog geeue ondersteuning heb ben kunnen genieten, hetzij door onbekend heid der vereeniging, hetzij tengevolge van gemoedsbezwaren der ouders in de gelegen heid kunnen worden gesteld, in het belang van het maatschappelijk leven, behoorlijk ou derwijs te genieten. Naar wij vernememen zal in het Café Geluk nog een nuts avond gehouden worden in de maand Maart. Het huis aan den Molendijk, thans be woond door de Heer P. v. d. Bogaard Gz. is naar wij vernemen onderhands verkocht aan den heer D. Verwei, gem. ontvangen. Tot Directeur der Gasfabriek, is be noemd de heer T. Blaauw. DIRKSLAND. De Algemeene Vergadering van „Het Groene Kruis" alhier zal gehouden worden op Vrijdag 26 Febr. e.k. te 7 ure in het koor der Herv. Kerk. Het verslag der vereeniging ligt ter inzage bij den Secretaris van 24 tot 26 Febr. Heden Vrijdag zullen de laatste vluch telingen uit België die hier nog aanwezig waren naar hun land terugkeeren. Wijwen- schen dat aldaar voor hun spoedig, eene betere dageraad aanbreke, en roepen hun tevens een hartelijk vaarwel toe. HERKINGEN. Deze week werd bij den land bouwer dhr. D. v. Weel een schaap dood en belangrijk toegetakeld in de weide aan getroffen. Algemeen wordt verondersteld, dat hier een of anderen hond dit moorddadige werk heeft verricht. De politie doet onder zoek. Belanghebbenden zij bekend gemaakt, dat het Suppletoir Kohier der Grondbelas ting dienst 1915, is op 13 Februari 1.1. aan den Rijksontvanger te Middelharnis ter in vordering ter hand gesteld. Door den Com. der Koningin is bij pu blicatie bekend gemaakt door hem verschil lende bepalingen zijn gemaakt, omtrent slui ting der jacht voor eenige wildsoorten daarbij aangegeven en is het Uus raadzaam hiervan goede nota genomen wordt. Zij die elders in Rijks Directe Belas tingen zijn aangeslagen worden verzocht daarvan aangifte te doen opdat daarmede rekening kan worden gehouden met het op maken der lijst van de hoogstaangeslagenen ter mogelijke aanvaardiging als leden der Eerste Kamer. MELISSANT. Ter gemeente-secretarie zijn 8 biljetten ingeleverd om voor plaatsing op de kiezerslijst in aanmerking te komen. De gemengde zangvereeniging alhier zal hare repetities weder aanvangen in een lokaal der openbare school. STELLENDAM. J.l. Dinsdag viel het4-jarig zoontje van D. C. B, alhier in de z.g. ach. terhaven. Een visscher G. v. S. redde het knaapje van een anders wissen dood. Door twee visschers werden alhier aan gebracht vijf vaten raapolie, in het Uoeree- sche Gat opgevischt. GOEDEREEDE. Dinsdag is alhier aan het strand een lijk aangespoeld. De nationaliteit was niet vast te stellen daar het deerlijk gehavend was. De prijs der juin is alhier f8.— per 60 kilo. De prijs van dit goedje loopt steeds hooger. OUDDORP. Deze week is hier een lijk aangespoeld, vermoedelijk van een Duitsche matroos, en is Woensdagmiddag alhier met militaire eer op het kerkhof begraven, en niet te Goeree, zooals in de Rotterdammer stond vermeld. Door honger of roofzucht. Zoo af en toe hoort men hier van dief stallen van kippen en zoo al meer. Bij één landbouwer werd op één nacht 60 stuk ont vreemd. Nu rijst de vraag, gaat dit uit broods gebrek, of zucht tot stelen. In beide geval len kan krachtig optreden de gewenschte re sultaten geven. Geld tot leniging in den nood is er toch ruimschoots genoeg bij Algemeene en Kerkelijke Armbesturen, en versterking van de nachtelijke wachtdienst kan toch in dezen tijd, van militaire zijde toch zeker wel verkregen worden. HELLEVOETSLUIS. Gisterenavond trad voor ons op den heer Plokker uit den Haag met het onderwerp Wat heeft deze wereld oorlog ons te zeggen.". Na het openen der vergadering door het zingen van Ps. 891 en gebed en het voor lezen van een gedeelte uit het eerste hoofd stuk van de Openbaring van Johannis kreeg den geachten spreker het woord en schetste in gloedvolle woorden wat de teekenen der tijden ons te zeggen hebben, vooral met het oog op den toestand waarin ookwjjverkee- reu.Hngez.) GOEDEREEDE. De prijs der garnalen was deze week zoo, dat er weder een weekgeld werd verdiend. De prijzen loopen van 710 shelling per mand. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam Kamer van Strafzaken. Zitting van Dinsdag 16 Februari. De 44-jarige stoker J. O. te Oude Tonge had op 26 December met een stukje ijzer, een eind ijzeren buis, den stoker D. Konings tegen de linkerzijde van het voorhoofd ge slagen, tengevolge waarvan Konings bloe dend verwond was. Konings stelde een eisch tot schadever goeding in tot een bedrag van f 17.88. voor verzuimd arbeidsloon en kosten aan dokters behandeling. Het O. M. eischte wegens mishandeling één maand gevangenisstraf. De 22-jarige arbeiders J. B. P. en A. B. te Oude Tonge hadden op 1 Januari ieder een uniform van milicien-soldaat bij de vesting artillerie aangetrokken en daarmee door het dorp geloopen. De jongens vertelden, dat zij slechts een grap hadden willen uithalen en niet hadden geweten een strafbaar feit te plegen. Ter zake van het onbevoegd dragen van onderscheidingsteeken werd tegen ieder hun ner f10 boete subs. 10 dagen hechtenis ge- ëischt. Uitspraken 23 dezer. GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAGE. Bekrachtigd is 's hofs verstekarrest, waar bij F. v. d. W„ koopman en Th. v. d. M., slaapsteehouder, beiden te Middelharnis, wer den veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf wegens diefstal. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken A. Holleman te Ouddorp. Rechter-commis- saris: mr. A. Rietema curatormr. A. Zaaijer. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvan VANDER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 33 faillissementen tegen 39 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Kollum wereldberoemd. Het schijnt dat het dorp Kollum sedert daar een Fransche vlieger van een recordvlucht is gedaald, een groote bekendheid heeft verkregen. Op een kaart van het oorlogsterrein, voor komende in de „Farmers Dispatch", uitge geven te St. Paul (U. S. A.), omvattende Engeland, België, Nederland en een deel van Duitschland, waren in Nederland slechts drie plaatsen aangegeven nl.: Amsterdam Rotter dam en Knllum. (Hld.) Treurig. Sinds eenige dagen was de zoon van den heer C., gemeente-secretaris van Achel, spoorloos uit zijn kosthuis te Valkens- waard verdwenen. Hij had alk militair den strijd bij Luik meegemaakt en daar was zijn zenuwgestel geschokt. Later was hij inbur- gerkleeren naar Nederland uitgeweken. Na uitgebreide nasporingen werd hij naar aan de Arnh. Ct. gemeld wordt in de bos- schen onder Borkel en Schaft in een goed gebouwde schuilplaats aangetroffen. Hij had zich acht dagen uitsluitend met knolrapen gevoed. Brand. Door het omvallen van een petro leumkachel brak een hevige binnenbrand uit in de wouing van den heer S. teNederhorst den Berg midden in den kom der gemeente. Geholpen door aanwezige militairen en bur gers was de brandweer het vuur weldra meester, doch niet, dan nadat een gedeelte van het bovenhuis ernstige schade had be- loopen en het geheele perceel zoo boven als beneden veel waterschade had geleden. Zoowel huis als inboedel waren tegen brand schade verzekerd. del Meditatiën van 12 Geref. Predikanten, voor de jonge Leden der Kerk, die zullen komen tot openbare belijdenis des geloofs. Het boek wordt keurig uitgevoerd, in zin rijken band naar teekening van Isings. SOMMELSDIJK. GeborenMarinus, z. v. L. Edewa^rd en J. C.^Admiraal Breur. GehuwdD. Verweij 24 jaren te Oude Tonge en M. Hanson 24 jaren. OverledènMaarten Troost 46 jaren gehuwd met K. Looij. MIDDELHARNIS. GeborenFrancina, d. v. Willem Buijsse en Elisabeth Korteweg. Overleden: Dingena Sophia Fransyna v. Riems dijk, weduwe van Jacob Mijs, oud 81 jaren Kaspert Hendrikus Officier, oud 74 jr. we duwnaar van Maria Elisabeth van Dam. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 21 Februari 1915. Ned, Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.rn. 9.30 en 's av.OuurDs. Westrik. Middelharnis, geen opgaaf. Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur den Heer Vroegindeweij van M.harnis. Stad aan 't Haringvliet, v.m, 9 en nam. 2 uur Ds. Polhuis Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. L. Emmen. Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, v.m. en n m. Ds Wentink. Ooltgensplaat, geen opgaaf Herkingen, geen opgaaf. Dirkstand, v.m. 9 en 's av. 0 uur Ds. Steenbeek. Melissant, voorni. en nam. Ds. Kroese. Stellendam, geen opgaaf. Goedereede, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, geen opgaaf. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. tl ere for meerde Iierk, Middelharnis, v.m. 9.30 en 'sav. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink. Den Bommel, v.m. 9.30 uur Leeskerk, n.ni. 2 uur Ds. Dekker van Oollgensplaat en 's av. 5.30 uur Leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9 uur Leeskerk en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, v. m 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Meulink emm. pred. te Hendik lao Ambacht. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, v.m. en n.m. Leeskerk. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.m. 9 uur (Bediening H. A.) en 's av. 6 uur (Nabetrachting H. A.) Ds. Kieviet. Melissant, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk, Ouddorp, voorin. 9 uur Ds. K. W. Rossing. SOMMELSDIIK. Donderdag, 18 Febr. j.l. is door één sollicitant, naar de betrekking van onderwijzer aan de O. L. School, drie waren uitgenoodigd proefles gegeven. MIDDELHARNIS. De Woensdagavond ge houden Collecte in de Ger. kerk ten bate van het Lokaal Comité, heeft opgebracht f 16,28. Voor een ffink bezette vergadering hield Woensdagavond in de Geref. Kerk alhier, Ds. van Velzen een Unierede naar aanleiding van Jes. 38 vers 19b. Met ernst wees Zijn Eerwaarde erop, wat onze plicht is, inzake de opvoeding onzer kinderen. Dat hel gesprokene indruk maakte op de vergadering bewees wel de zeer ruime collecte. OOLTGENSPLAAT. A.s. Woensdag 24 Febr. des avonds te 6,30 u. hoopt Ds. Dekker een bidstond te houden in Geref. Kerk. Fransch schip in den grond geboord. PARIJS, 17 Februari. De Duitsche onder zeeër U 16 heeft het Fransche stoomschip „Ville de Lille' tusschen Cherbourgen Duin kerken tot zinken gebracht, na de bemanning toegestaan te hebben in de booten plaatste nemen. Daar de „Ville de Lille" zich in de nabij heid van den vuurtoren van Barfleur bevond, trachtte het schip te ontsnappen maar het had niet genoeg snelheid. De onderzeeër deed bommen binnen het schip ontploffen en begaf zich naar een Noorsch schip met het doel dit te doen zin ken, toen de verschijning van een torpedo- flotille uit Cherbourg den onderzeeër dwong te duiken. Het Russische leger rondom Szernowltz is door de Oostenrijksch-Duitsche troepen totaal verslagen. Het district is thans vrij van vijanden. De Russen ontruimden de stad, terwijl de Oostenrijksche patrouilles de stad binnenrukten. Bij den Uitgever H. J. SPRUYT Den Haag zal med° Maart, onder den titel van „De Goede Belijdenis", verschijnen een bun BEURS VAN DIRKSLAND. Tarwe die zeer gezocht werd verkocht de beste voor f 18, per 100 kilo, haver werd verhandelt voor f 14, tot f 14,50 per 100 kilo. Schokker en kroon Erwten waar naar veel vraag was f 14 tot f 14.25 per H.L. Ajuin voorraad wordt klein en de vraag groot f 8,25 a f 8,30 per 60 kilo. Aardappelen even eens met veel kooplust f3,10 k f3,15 per 70 kilo. Koepeen teruggaand in prijs f2,50 per 60 kilo, vond moeilijk koopers. Stroo f20. Jaapjes peen f 11 en best klaverhooij verhan delt a f50 per 1000 kilo. BEURS VAN OUDDORP. Uien f8 per 60 kilo. Aardappels f3.50 per 10 kiio. Tarwe en overige granen niet aan geboden. Cichorei 22 k f23 per 100 kilo' Levering volgende oogst 8 k f 9 per 100 kilo.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 4