1 B D Ie h I PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. VISSCHERIJ. RECHTZAKEN. POSTERIJEN. UITSLAG VERKOOPING. BURGERLIJKE STAND. TELEGRAMMEN. UITSLAG AANBESTEDING. MAI Ad 9 KERK EN SCHOOL. m G eze H! I L'sli 1 i - Een jon I zag zich gf geplaatst t ook gene^ I Er wore I ling gelet 1 Adres n I dit blad. Er biedl Liefst 0 jaar Oud, I ten voorz eiechte. il (^$au van gevraag" DIRKSLAI Zich tt te Midde)S| 6 e v r I tegen ha CLAASSI gevraagd, of meer. jaar. Mo Oude Toi Brievei Oude To ■7' (UI I :5 f .lil Tf <Hv. I i l, I I SOMMELSDIJK. Het aantal schepen welke in Januari de Wilhelminabrug zijn gepasseerd bedraagt 15 tegen 3, toen tengevolge de vorst, in januari van het vorige jaar. Hieronder zijn de schepen van de geabonneerde eigenaars niet begrepen. Sedert 13 November 1914 zijn in deze gemeente geene huwelijken gesloten. Aan den heer J. A. Slis Jzn. is eervol ontslag verleend als Ass. Brandmeester van Spuit III wegens zijne benoeming tot Lid van den Raad. Op 17 Februari a.s. zuilen de dienst plichtigen P. Troost en M. Vijfhuize van de lichting 1915 worden ingelijfd. De zending bestemd voor Brussel werd 29 Jan. verzonden, 't Volgende schrijven d.d. 1 Febr. werd daarop ontvangen. Namens de Nederl. Vereen, van Welda digheid zeg ik u harteiijken dank voorde mooie zending goederen vervaardigd door vrouwen en meisjes uit Middelharnis, Som- melsdijk en Oude-Tonge. Wij waardeeren ten zeerste de zorg en toewijding waar mee de goederen ons zijn toegezonden, alles ziet er keurig netjes en degelijk uit. Het is mij een aangename taak zorg te dra gen dat de zending zoo spoedig mogelijk op hare bestemming komt. Hoogachtend, (geteekend) Mevrouw Gevers, Pres. v,h Hoofdcomitè voor de behoeftige Nederlanders te Brussel. Den 2en Febr. d.a.v. ontvingen wij 't vol gend schrijven Met zeer veel genoegen vernam ik, dat de zending voor Brussel reeds op weg naar haar bestemming is, en betuig U en Uwe medewerksters daarvoor namens het Kon- Nat. Steun-Comité harteiijken dank. Een volgende zending zal in Amsterdam of Rotterdam voorzeker zeer welkom zijn. (geteekend) De Algem. Secr. van het Kon. Nat. St. Com., H. A. van ljselstein. Door den Raad dezer gemeente is in zijne vergadering van 4 dezer besloten H.M. de Koningin te verzoeken het maximum-aan tal Drankwet vergunningen te verlagen en wel van 13 op 11. Welke gemeente volgt dit schoone voorbeeld. MIDDELHARNIS. Den heer P. Born Dins dag voor zaken in Rotterdam zijnde, werd door een handwagen (welke door een sle perswagen werd aangereden) door een spie gelruit gedrukt en bekwam een diepe snede in zijn pols. Geneeskundige hulp was nood zakelijk volgens zijn mededeeling is vaneen en ander Proces-verbaal opgemaakt. OOLTGENSPLAAT. Belanghebbenden wordt herinnerd dat allen die op de oude kiezers lijst voorkomen dit jaar zonder moeite er weer opgebracht worden, alleen de nieuwe moeten zich aanmelden, het bestuur der A. R. Kiesvereeniging geeft gaarne inlichting. D1RKSLAND. Woensdag wilde de Heer V. uit Nieuwe Tonge per fiets met wat veel vaart de weg oversteken nabij het Tramsta tion. Ongelukkiger wijze zeker hetstuurniet kunnende beheeren storte daardoor, de kar beladen met Naaimachine te water. Boven wonder wist de berijder zich zelf nog uit het water te houden zoodat hij met den schrik zich nog kon tevreden stellen. Terwijl dc 78-jarige W. Z. Woensdag avond thuis kwam uit de Kerk, werd de man nadat hij zich op een stoel neergezet had hevig onwel en gaf in eenige oogen- blikken den geest. Terwijl de landbouwersknecht van Zoe- teman, alhier, Donderdagmiddag met een jong paard liep, werd het der schichtig, deed een sprong, en kwam pardoes in een sloot terecht. Door spoedig toegeschoten hulp, had men het dier, na een paar ver- gcefsche pogingen, weldra op hel droge. (Part. Corr). MELISSANT. Dc lijst van eigenaars of beheer ders van in deze gemeente aanwezige paar den ligt gedurende deze maand ter gemeen te-secretarie ter inzage. LEZING gehouden, door dhr. van der Molen Rijkslandbduwleeraar te Vlaar- dingen in het Hotel „Akershoek" te Ouddorp, op Woensdag, 3 Febr. des nam. te 2 ure. De Voorz. van den Landbouw Vereeniging te Ouddorp dhr. T. Lodder, zeide: Ik heet U hier allen welkom, in het bi- zonder de geachte spreker, zoomede de le den der Zusterverenigingen, die deze ver gadering wilden bijwonen. Zooals de Heeren weten, zal de geachte spreker optreden, met een onderwerp, dat voor de landbouw en veeteelt groot nut kan afwerpen n.l. „Nadeelen van te veel water". Het bestuur heeft dit onderwerp gekozen, uit andere waaruit zij een keuze kon doen, en zij meende dat het goed was, om genoemd onderwerp nog eens opnieuw onder de aan dacht der menschen te brengen, en daarom verzoek ik U aandachtig de lezing te willen volgen, en hiermede verklaar ik de verga dering geopend en geef ik het woord aan dhr. van der Molen. Deze zeide ongeveer het volgende Geachte Vergadering. Dit onderwerp is zooals de Voorz. reeds heeft toegelicht op de Agenda gekomen, om dat het Bestuur van meening was, dat dit weer weieens opnieuw onder de aandacht der landbouwers mocht worden gebracht, dat te veel water een groot nadeel is voor het land. Ik twijfel er dan ook geen oogenblik aan, dat de landbouwers die de polder bewonen, kennen de nadeelen van het water, en daar ook kennis mee gemaakt hebben. Maar toch ben ik overtuigd dat nog niet alle boeren volkomen doordrongen zijn van de groote schade die aan hun bedrijf wordt toegebracht. Zeker wij weten, dat de nadeelen van te veel water tot een minimum zijn teruggebracht, maar niet altijd is men het de baas, en in vele opzichten is men aan de natuur over geleverd. Verder heeft de Nederlandsche Regeering in het algemeen en het Polder Bestuur in het bizonder te zorgen voor een goede ont watering, want anders zijn stellig de nadee len veel grooter. Intusschen moeten er pogingen aangewend en met meer kracht worden beproefd, naar- daj de menschen in het algemeen en de boe ren in het bizonder ervan doordrongen zijn, en daarom vind ik het ook heel wijs van het Bestuur dat zij opnieuw dit onderwerp aan de orde heeft gesteld. Wanneer we dan geachte Vergadering, met U gaan spreken over de nadeelen van het water, dan zullen we doen alsof men van de nadeelen niet voldoende doordrongen is, cn daarom moeten dan enkele grondbeginselen nog eens naarvoren gebracht. Een van de nadeelen dan, van te veel wa ter in het land, is dat zeer zeker, dat het land daardoor in het voorjaar veel te lang koud blijft. Dat is een eigenaardige omstan digheid, een omstandigheid die bestaat uit zeer bizondere eischen van het water. Om U dit goed duidelijk te maken, zouden we eigenlijk samen moeten zijn in een lo kaal, waar wij een landbouwcursus gaven, en aldaar beschikten over allerlei hulpmid delen, om proef te nemen. Toch zal ik de Heeren kennis doen nemen van de zeer bi zondere eischen van het water. Wanneer ik bv. op het vuur van een kachel een keteltje zet met een Liter water, en ik neem daarvan de temperatuur op voordatik het op de kachel zet, en kijk op mijn hor loge hoelang het duurt, dat het water door invloed van het vuur der kachel tot zekere warmte komt, en ik noteer, daarvan de tijd. Dan neem ik daarna in dat keteltje een ge lijke hoeveelheid alcohol, waarvan ik de tem peratuur genoteerd heb, en vervolgens op de kachel geplaatst met de horloge in de hand dan zal dit in tweemaal zoo korten tijd die temperatuurshoogte vertoonen, van het ge kookte water. Dergelijke proeven Lan men nemen met andere stoffen. Dit, geachte vergadering zal iederen boer begrijpen, dat water een zeer groote warmte noodig heeft, om dit in temperatuur te doen stijgen. Zoo is ook nu de grond doorweekt van het water, dit is lang niet aangenaam voor de boeren, daarvan komt hen ook weinig ten goede, zoomede de grond, voornamelijk bij laaggelegen stukjes, want, dat vertoond bij het gezaaide, zooals allen wel zullen hebben opgemerkt in de practijk een geelachtige kant op weiland b.v. Ook vind men het duidelijk wanneer het groeien weer begint, als alles weer begint te herleven in de natuurdan heeft dat groeien natuurlijk paats, tengevolge van de omstandigheid der zonnewarmte. Daar ligt in opgesloten dat te veel water indirect de plant niet ten goede komt, dat doet de zonnewarmte wanneer de perio de aanbreekt dat het weer begint te groeien. Op een akker kan men b.v. aan de eene kant van herleving reeds alles bespeuren, terwijl aan het laatste stukje duidelijk te zien is dat het achter is, en dan gebeurt het meermalen dat boeren die over een zekere hoeveelheid Chilisaipeter beschikken, daardoor veel kun nen doen, en dat dan als het ware kunst matig willen dwingen, en daardoor geschikt maken. Wanneer er te veel water is moet dit van die plaats verwijderd worden. Zeer zeker er is verschil in groei, beter ten opzichte van de best gelegen gedeelten, zijn, en die min der gunstig gelegen zijn. Dat wordt hoe lan ger zoo meer waargenomen, omdat de grond zoo koud blijft. Maar dat is niet alleen de oorzaak, want het langer koud blijven van den grond heeft tengevolge verschillende werkzaamheden. De Natuur- en Scheikundige proeven hebben bewezen dat de werkzaamheden in den grond daardoor een traag verloop hebben. Wij spreken dan voornamelijk over de le vensverrichtingen van de lager georganiseer de wezentjes, welke vergeleken, bij het le ven van mensch en dier zeer lage wezentjes zijn, en genoemd worden bacteriën. Die bacteriën spelen een belangrijke rol. Gij. hebt daar allen welleens van gehoord of gelezen. Deze bacteriën kunnen door het on gewapende oog niet worden waargenomen, dit moet geschieden door een sterk vergrootglas, of microscoop genaamd. Dan kan men met deze wezentjes kennis maken. De bacterio logen die deze bestudeeren, tenminste levens richtingen nagaan, weten ons daarvan meer te vertellen. Ook door de landbouwkunde is aan de hand dier studiën veel ontdekt. Deze bacteriën verrichten een zeer be langrijke werkzaamheid voor de boeren, maar zijn dan ook alleen werkzaam bij een zekere temperatuur, die niet te laag maar ook niet tc hoog is, want als dan zijn ze werkloos. Verschillende voorbeelden worden uierom- trent aangetoond. Dus voor deze bacteriën moet de grond in zekere conditiën worden gebracht, dat liet rottingsproces der meststoffen goed kan ver hopen. Voor de tuinbouw geldt niet hetzelf de als de Landbouw, waar deze rottingbac- teriëu meestal plaats vinden onder zonnige ramen. Voor hare levenswerkzaamheid zijn ze voornamelijk afhankelijk van de temperatuur van den bodem. Want wanneer met een al te natten bodem de mest wordt ondergeploegd dan gebeurt het dikwijls dat men het andere nog bovenbrengt, dat komt door de slechte levensverrichtingen de rottingbacteriën, waar om men dan ook weinig profijt van de mest getrokken heeft. Uit deze zijn andere bestand- deelen ontstaan, die dan op haar plaats weer worden opgenomen door andere planten. Verschillende stoffen kan men vinden, b.v. al in den stal, als ammoniak waar het water dan van over de oogen loopt. Daar waar dieren staan vind men soms rijkelijk veel stikstof, die zijn afgescheiden bij het begin der ammoniak-vorming. Door te veel water kan echter de rottingsbacterie niet voldoende haar werk doen, waardoor ook de boeren schade lijden. Op gelijke wijze is de tweede voorwaarde van groot gewicht, n.l. dat de lucht in den bodem kan doordringen; hoe klein het ook moge wezen. Want die leven de wezens die zich in den grond bevinden hebben evengoed als mensch en dier lucht noodig. Deze lager georganiseerde wezens kunnen ook niet zonder lucht leven, en wan neer er te veel water is, is er te weinig lucht, dat konden we vroeger als kleine jongens reeds zien, wanneer we een klomp onderst boven in het water duwden enz. De levensverrichtingen dier bacteriën zijn van zeer groote beteekenis en vruchtbaar tevens, en dat kan den boer ten goede komen. Evengoed als wij ademhalen en lucht noo dig hebben, zoo moet ook de plant adem halen, wat we den naam geven van zuurstof. Ook dit is voor den tegenwoordigen land bouwer van groot belang. Voor hen die veel lezen en vergaderingen bij wonen is dit niet zoo belangrijk meer. De lucht is noodzakelijk, niettegenstaande de omstandigheid dat wij ze niet kunnen zien maar zeer zeker toch aanwezig is, en dik wijls door ons kan worden gevoeld, en ons heel wat heeft te vertellen. Dit lichaam of die massa bestaat uit twee soorten, een er van, die noemen we zuurstof, dat is een on misbare stof van alle leven in de natuur. Zonder zuurstof kan noch plant, noch mensch noch dier leven en wanneer we bedenken dat daar waar water is de lucht niet zijn kan, dan ligt het ook voor de hand dat in een stuk land of een akker waar een hoe veelheid water in is, daar geen plaats voor'de lucht is, dus ook geen plaats voor de zuur stof. De grond is daardoor in een toe stand geraakt, die ons herinnert aan een mensch die gebrek heeft aan lucht, die daar door ook oorzaak is van zijn dood. Zoo is het ook met de plant, al zal deze omdat hij wat taaier is, misschien nog wat langer le ven dan de mensch, maar dat ze het niet uithouden lijd geen twijfel. Dat weten de boeren zelf wel door on dervinding met de weijerij. Als men daar niet gezorgd heeft voor een goede ontwatering dan zullen daarvan de gevolgen niet uitblij ven, al is het ook dat men goede grassoor ten heeft, dan zullen ze nog langzamerhand sneuvelen en plaats.maken voor allerlei an dere gewassen, want dan is het daar een beter leven voor meer waterrijke planten. Ik heb menige weide gezien, waaraan vroe ger veel zorg besteed was voor de ontwa tering, maar later was men niet voldoende doordrongen, van de nadeelen van te veel water door greppels te maken enz., en la ter vertoonden zich tal van planten die de boeren meestal niet graag zien. Nog maals de lucht moet voldoende in den bo dem kunnen doordringen, anders heeft de plant minder waarde voor de boeren, de aard van de weide is veel minder, en de bodem veel minder. Te veel water is geheel en al verkeerd voor de cultuurgewassen enjdaar om ook voor de goede grassoorten, omdat deze alsdan geen goede grond kunnen vin den, waar het water voldoende is afgevoerd en de lucht voldoende kan binnendringen. Zoo niet dan zullen zij na korteren of lan- geren tijd de strijd om het bestaan op moe ten geven. Nu zult ge misschien zeggen, ge hebt groot gelijk. Het lichaam dat boven den grond is groeit toch opk in de lucht Maar wij voe gen U toe, met de plant is het anders dan met mensch en dier. Deze nemen de lucht op door speciale organen b.v. de tongen. (Slot in 't volgend nummer). HELLEVOETSLUIS. Dinsdagavond ruim half acht ging een persoon, zooals later bleek, de koopman J. Monster, van Oud-Beijerland, naar het tramstation. Bij de schutsluizen stapte hij, door de duisternis misleid, naast de sluis en viel van den hoog en muur te water. De politieagent D. was twintig pas achter hem. Deze snelde dadelijk te hulp, en stak hem een haak toe, maar daar het zeer donker was en de man blijkbaar direct buiten bewustzijn was, kon hij hem op deze wijze niet redden. Dichtbij lag een stoom- barkas der Marine. Met het personeel dat daarop was werd toen getracht den onge lukkige te redden. Terwijl men daarmee be zig was werd de geneesheer Dr. Wesseling gewaarschuwd en een draagbaar van het Roode Kruis gehaald. Bijna een uur was men met den drenkeling bezig, zonder dat het evenwel baatte. De geneesheer moest den dood constateeren. De ongelukkige was met fiets en al te water gevallen. Hij laat een vrouw met 7 nog zeer jonge kinderen ach ter. Met ingang van 1 April 1915 is de Rijksklerk ter Inspectie Hellevoetsluis der Directe Belastingen de heer L. J. Kluiver benoemd als zoodanig ter Inspectie Amster dam Directe Belastingen 3e Afd. De raad der Gemeente is in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Vrijdag avond ten half acht. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Sommelsdljk op Donderdag 4 Februari 1915, des v.m. ten 10 ure. Voorz. den Ed.Achtb. Heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De Voorz. opende de vergadering met gebed. Daarna was als eerste punt aan de orde, het onderzoek der geloofsbrieven van dhr. J. A. Slis Jz., die in de vacature Peekstok was gekozen als lid van den Raad. Met dit onderzoek werden dc heeren van Beek, Doornbos en Mijs belast, welke dan ook tol toelating adviseerden, en de Raad dientengevolge een besluit in dier voege nam. Alsnu werden de notulen der vorige ver gadering door den secretaris gelezen en on veranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken: Missive van HH. Ged. Staten, waarbij wordt bericht dat over het laatste kwartaal voor is betaald f 866. Missive als boven, bevattende het bericht dat de Rijksbijdrage over 1912 niets te veel of te weinig heeft bedragen. Nog werden verschillende missives onder goedkeuring van HH. Ged. Staten terug ont vangen, n.l. kohier hoofd, omslag, honden belasting, wijziging der begrooting 1914 en de rekening der gemeente over 1913. Uittreksel van het Kon. besluit, waarbij goedgekeurd wordt voor den tijd van 3 jaren het vastgestelde havengeld en weegloon. Bericht van B. en W. van Middelharnis, waarin bericht wordt, dat zij als lid en plaatsvervangend lid der gascommissie resp. heeft benoemd de HH. J. v. d. Slik en C. Kolff A.Czn. Bericht van de HH. Mijs, van der Poel, G. joppe Dz., Mosterdijk en J. C. de Gast dat zij hunne benoeming, resp. als lid der plaatselijke schoolcommissie, lid commissie tot wering ran schoolverzuim, regent Burg. Armbestuur, plaatsvervangend lid der gas commissie en lid van voornoemde commissie, aannemen. Ingekomen een schrijven der Tucht-Unie te Utrecht, om het voetballen als een goed middel voor volksopvoeding in de hand te werken. Genoemd stuk zal ter visie worden neder- gelegd. Verzoek van dhr Kriens, onderwijzer aan de O. L. school alhier, om zoo mogelijk met 1 Maart a.s. eervol ontslag, vanwege zijn benoeming als onderwijzer aan de O. L. school te Zwijndrecht, tevens alsdan als on derwijzer van het herhalingsonderwijs. B. en W. stellen hieromtrent vóór dit ont slag eervol te verleenen tegen 15 Maart a.s. of zooveel vroeger als in de vacature zal zijn voorzien. Besloten. Voorz. Indertijd heeft de commandant van de mond van het Haringvliet en Maas, een verordening vastgesteld, betreffende het ver voer van vleesch, en daarin ook geschreven dat overtreding derzelve een boete tenge volge zou hebben van ten hoogste Nu schijnt deze clausule te zijn vervallen, al thans is of moet het besluit worden genomen om uit genoemde verordening de woorden „overtreding derzelve wordt gestraft met moet vervallen. Verzoek van Joh. van Balen om afschrij ving van den H. Omslag. Besloten f 0.51 af schrijving toe te staan. 2. Voorstel van B. en W. om de begroo ting 1914 aldus te wijzigen dat aan de vo lontair D. C. O. Boekhoven een gratificatie wordt toegekend van f 50 voor de groote werkzaamheden in 19)4, aan Damen voor het waarnemen van h ït veldwachterschap en havenmeester over de maand Juni 1914 f 20 en ten slotte ook de jongste helpster der bewaarschool een gratificatie van f 10 toe te kennen. Goedgekeurd. 3. Voorz. Hier in Sommelsdijk zouden we volgens de drankwet 13 vergunningen mo gen hebben. Nu zijn er op het oogenblik 11. Die twee anderen zijn in twee jaren niet aangevraagd, en waar nu de drankwet de mogelijkheid opent er eens in de 5 jaar aan de gemeenteraad de bevoegdheid verleend, dat maximum aantal vergunningen te ver lagen, daar wil B. en W. van die gelegen heid gebruik maken, om die twee die niet gebruikt zijn, daarvoor aan de Koningin te verzoeken het maximum aantal vergunningen te brengen van 13 op 11, daarvan zullen de tegenwoordige vergunningen absoluut geen nadeel ondervinden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Benoeming van twee leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Ten eerste vacature W. C. van As, waarin worden aanbevolen de HH. T. Buurveld en A. Verbrugge. Na stemming verkreeg dhr Buurveld 7 stemmen, dhr A. Verbrugge 2 stemmen en dhr J. A. Thielman 1 stem. Gekozen dhr T. Buurveld. Ten tweede in de vacature Pen, welke 1 Maart a.s. aftredend is. Aanbevolen worden dhr Pen en dhr J. C. van Gent. Met algemeene stemmen werd dhr Pen herbenoemd. Bij beide stemmingen waren de HH. M. Born en M. Joppe stemopnemers. Niets meer te verhandelen zijnde sloot de Voorz. de openbare vergadering, en daarna ging de Raad over in geheime zitting tot vaststelling van het kohier van den H. Omslag. Vergadering van den Raad der gemeente OOLTGENSPLAAT op Woensdag 3 Februari 's middags 3 uur. Voorzitter den Edelachtbaren Heer J. G. v. Putten, Burgemeester. Present, Slis, Jacobs, W. J. Donkersloot, Hobbel en J. Donkersloot. De Voorz. opend de vergadering en daar het de eerste vergadering is, spreekt hij de beste wenschen uit voor de leden en hunne gezinnen, hoopt dhr. Van Weel de vergade ringen nog eens te mogen bijwonen en dhr. Wagner reeds de volgende vergadering te genwoordig kan zijn, spreekt de hoop en wensch uit voor den bloei dezer gemeente en dat de buitengewone omstandigheden in en buiten ons vaderland spoedig tot het nor male zullen terugkeeren. Ingekomen stukken Schrijven van dhr. Wagner wegens ziekte de vergadering niet te kunnen bijwonen en verzoekt uitstel. De Voorzitter zegt dit niet te mogen doen. Schrijven van H.H. Ged. Staten de begroo ting van 1915 niet tijdig onderzocht te heb ben daar deze te laat was ingezonden, doch voorloopig uitgaven mogen tot de helft der begrooting. Schrijven van H.H. Ged. Staten waarbij goedgekeurd de begrooting der bewaarschool voor 1915. Schrijven van H.H. Ged. Staten, waarbij goedgekeurd het salaris voor het Hoofd der School No 2 voor 4 jaar. Schrijven van H.H. Ged. Staten af-en over schrijvingen goedgekeurd. Komt in behandeling het verzaak van den havenmeester D. Braber om verhooging van salaris. Op voorstel van den Voorzitter wordt wegens den toestand der financien eenparig besloten, geen verhooging toe te staan. Ingekomen een schrijven van deafdeeling „Schuttevaer" alhier om de schippers welke door de mobilisatie zijn opgeroepen vrij te stellen van abonnementsgelden en ten tweede om geen vreemde schippers te laten inschrij ven, naar leverantien en scheepsvrachten voor deze gemeente een en ander met reden om kleed. Aangaande het eerste wordt besloten gedurende dit jaar zoolang de mobilisatie duurt, dit verzoek toe te staan. Wat het 2e ver zoek betreft kan dc gemeente zich niet ver plichten, doch zal zoo veel als mogelijk is met de belangen der schippers worden ge rekend. Voor dc begrooting 1915, volgnummer 25 wordt de post subsidie onderwijs door H.H. niet goedgekeurd en door Ged. Staten wordt voorgesteld hiervoor de Hoofdelijke Omslag te verhoogen. Door verschillende inkomsten hooger te ramen en uitgaven lager te ramen, wordt de begrooting opnieuw aan H.H. Ged. Staten aangeboden. Af- en overschrijving. Wordt besloten f2000 te leenen voor de hoogere uitgaven, van het torenuurwerk, Sluische haven, grintweg en verbouwing bewaarschool. Commissie Wering schoolver zuim, voor kennisgeving aangenomen. Van de Volkshuisvesting, eveneens voor kennis- ving aangenomen. Wordt benoemd als verpleegster Mej. de Jonge van Dordrecht. Op de voordracht als zetter wordt als lste candidaat geplaatst dhr. N. Braber Kz. als 2e dhr. A. van Rossum. Tot benoeming van een Ambtenaar voor den Burgelijken Stand wordt niet overgegaan, daar twee Ambte naren voorloopig voldoende wordt geacht. Wordt vastgesteld de hondenbelasting over 1915ltot een bedrag van f269. Op de vraag van den Voorzitter of iemand het woord verlangd, brengt dhr. Jacobs andermaal klach ten in 't midden over het branden der lan tarens, de Voorzitter zal de klachten aan den Directeur overbrengen, evenals de vo rige klachten. Niet meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. GOEDEREEDE. Van wege de vele hooge watergetijen, werd in de laatste dagen door de kuilvis- schers, zeer weinig bliek gevangen. In de maand Januari werden door de garnalenvisschers 739 manden garnalen naar Engeland verzonden. Arrondissements Rechtbank te Rotterdam. Kamer van Strafzaken. Zitting van Dinsdag 2 Februari. J. T., wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar, te Stad aan 't Haringvliet, tot f5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. J. B., 40 jaar, landbouwer te Ouddorp, we gens belemmering van een ambtenaar tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. FfllUfescmetitcn In Nederland. Volgens mededeeling van VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen weck in Nederland uitgespro ken 18 faillissementen tegen 37 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. NIEUWE TONGE. Op het hulptelegraaf kantoor zijn gedurende de maand Januari be handelt: telegrammen 1.29, telefoongesprek ken 610, oproepings 19, totaal 758. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden veiling van een stuk land in den polder Duiven- waard in 4 perceelen heeft opgebracht Het lste perceel op f1025 per ge met in gezet door Abr. van Alphen f2221. Het 2de perceel op f1035 per geniet door J. v. Paasschen f2619. Het 3de perceel op f 1030 per geinet door J. Verweij f2122. Het 4de perceel op f 1040 per gemet door Abr. van Alphen f2870. Totaal f9832. Daarna Je veiling van een woning van de wed. W. Donkersloot en erve, werd ingezet door M. Kievit of f870. GOEDEREEDE. De verkooping bij afslag op Donderdag 4 Feb. nam. 2 uren in het Hotel den Gou den Leeuw, ten verzoeke van de Erven van de Wed. C. v. d. Wende Jz. en Mej. B. M. v. d. Wende, is als volgt: Perc. 1 P. den Eerzamen f 1070. Perc. II j. Troost f 370. SOMMELSDIJK. Uitslag van de op Donderdag, 4 Feb. j.l. gehouden aanbesteding voor de levering van plm. 500 M3 onderhouds grint. H. G. Pas Sommelsdijk f 2.05 per Ms. P. Diepenhorst id. f 2.07 per M3. B. C. In 't Veld id. f 2.24 per M3. Aan de laagste inschrijver is de levering gegund. Uitslag van de op Donderdag, 4 Feb. j.l. gehouden aanbesteding voor vervoer van plm. 500 Mgrint, benevens het vervoer van keiën, zand, puin enz. naar plaatsen binnen deze gemeente. per vracht. M. Groenendijk Wzn. Sommelsdijk f 0.48 A. van Antwerpen id. f 0.54 I. Vis van Heemst id. f 0.58 D. Vroegindeweij Jzn. id. f 0.70 Aan de laagste inschrijver is het werk ge gund. 2e. Ook oorlogsgebeij het door de bevolen misl de toevallig] altijd kan wi op een vijaif dige schepen 3e. De sch| Shetlandsche deel te van van ten mill de Nederland KEULEN, tein Gabiati j Zeitung woij beschouwing over den toe terreinRus zicht de veif .derbij gekon te met zijn te dwingen. BEI Tarwe me per 100 kilt Haver f 15 Aardappelen iets minder verhandelt f» veel vraag fj BEf Uien f 6.7| blauwe f 3. per H. L. GJ SOMMELSDIJK. Geboren: Kathalina d. v. K. L. Grooten- boer en j. Klein. Pielernella d. v. A. Hoek en W. van Antwerpen. OndertrouwdD. Verweij, 24 jaren, te Oude Tonge en M. Hanson, 24 jaren. NIEUWE TONGE. Geboren: Willem, z. v. Cornell's van der Mast en Johanna Elizabeth de Wit. Leuntje d. v. Adrianus Knops en Jannetje Wouterina Breur. Leendert Willem z. v. Leendert Tim mer en Adriana Muije. Jannetje d. v. Jan van den Tol en Pieternella van der Linde. Gehuwd: Johannes Holleman j. m. 36 jaar en Lourina Dorst j. d. 38 jaar. Cornells Hol leman j. m. 22 jaar en Elizabeth Breur j. d. 19 jaar. Overleden Anna Pieternella Bresijn oud 63 jaar gehuwd met Philippus Sneep. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 7 Februari 1915. Ned Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en 's av. 6uurDs. Westrik. Middelharnis, geen opgaaf. Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur dhr. J. Vroegindeweij van Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf Den Bommel, v.m. en nam. Ds. Emmen nam. Doopsbediening Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Lans. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Steenbeek. Melissant, voorm. en nam. Ds. Kroese. Stellendam, geen opgaaf. Ooedereede, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. F. de Oidts. Ouddorp, voorm. en nam. Ds. A. van der Kooij. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk, Middelharnis, v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. Esselink. Den Bommel, v.m. 9.30 n.m. 2 en 's av. 5.30 uur Leeskerk. Ooltgensplaat, vm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, v.m. en nam. Leeskerk. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 en 's av. 5 uur Leeskerk. Nieuw-Helvoei, geen opgaaf. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, v.in. 9 nam. 2 en 's av. 6 uur Ds. Kieviet. Melissant, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. UDE TONI SOMMELSD - 1 Dultschland verklaart de Engelsche wate ren tot oorlogsgebied. BERLIJN, 4 Februari. De Reichs-Anzeiger bevat in het officieele gedeelte de volgende van heden gedagteekende bekendmaking van den chef van den Duitschen marinestaf: le. De wateren rondom Groot-Brlttannië en Ierland met inbegrip van het geheele En gelsche Kanaal worden hierbij tot oorlogs gebied verklaard. Van 18 Febr. af zal ieder in dit gebied aangetroffen vijandelijk koop vaardijschip worden vernietigd zonder dat het steeds mogelijk zal zijn daarbij de ge varen die bemanning en passagiers dreigen af te wenden. Voor fl. enz., om prima kwa kleuren, 1 I flinke nett mat (80 b: mat, gratis Tafelm. W ontvangt c I kussen, 11 2 BoodscL buiten zem gracht 14'

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 4