9 9 C n 1 BUITENLAND. lie iN»rl€»g. PRIJSRAADSEL. - PLAATSELIJK NIEUWS. RECHTZAKEN, VISSCHERU. VERKOOPINGEN. J GEMENGD NIEUWS. SO de toestand. Bureau „Maas en Soheldebode'' SOMMELSDIJK midde nieuw dirksl jljf r !j den niet den indruk geven te laag te zijn. De klachten bleken bijna allen ongegrond. Hoe de Minister er toe kon komen deze woorden neer te sehrijven, is ons een raad sel, daar hij voor deze uitspraak alle betrouw bare gegevens mist. Hoe toch gaat het wanneer over te lage uitkeeringen wordt geklaagd Deze klachten worden om advies, gezonden aan dezelfde burgemeesters die de te lage bedragen vast stelden en het spreekt wel vanzelf, dat deze weinig genegen zullen zijn hun eigen werk te critiseeren. Zoo is het ons bekend dat een burgemees ter dezer dagen een klagend landweerman toevoegde: „Tot den minister behoeft ge u niet te wenden, daar deze toch eerst mijn advies vraagt en overeenkomstig dat advies handelt". En zoo gaat het ook in verreweg de mees te gevallen, Echter niet altijd. Is een enkele maal de burgemeester van oordeel dat een hooger bedrag moet worden uitgekeerd, dan is de Minister er nog om daarvoor een stokje te steken. Ons zijn tenminste gevallen bekend dat een burgemeester voorstelde enkele vergoe dingen met een kleinigheid te verhoogen maar dat zulks door den Minister zonder meer werd afgekeurd. Zou het niet tijd worden dat deze, voor duizenden gezinnen zeer belangrijke kwestie, eindelijk eens afdoende wordt geregeld? De Vrije Westfries. Zoo heeft dan een eerste treffen plaats gehad tusschen de Engelschen en Duitschers ter zee. En hoewel men met de ontvangen berich ten nog voorzichtig moet zijn, schijnt deze voor Duitschland minder gelukkig te zijn geweest. Zoowel Engeland als Duitschland berich ten in hoofdzaak hetzelfde nl. wanneer en waar er gevochten is; ook dat de Duitsche kruiser „Blücher" met meer dan 700 man is gezonken, maar het Duitsche bericht spreekt ook over het zinken van een Engelsch slag1 schip en het Engelsche berichtJaat ruimte over om te gelooven, dat het wel alles waar is wat het zegt, maar niet dat alle waarheid gezegd wordt. Dit staat vast, 80 a 90 kilometer noorde lijk van onze Friesche wadden kreeg het Engelsche patrouilleerend eskader 4 Duitsche slagschepen in 't zicht, die zoodra zij be merkt werden rechtsomkeerd maakten. Ze werden echter nagezet en te half tien tot den slag gedwongen. De Engelschen waren in het getal van zware schepen één sterker dan de Duitschers (Engelschen 5.. en Duitschers 4), terwijl het aantal kleine kruisers en de snelvarende tor- pèdojagers aan-Engelschen kant ookgrooter is geweest dan aan Duitsche zijde. Te één uur sloeg-de_g'roote Duitsche kruiser „Blü cher" (15,800 ton) om en zonk. Nog twee andere Döitsche kruisers-, werden, volgens het Engelsche bericht, ernstig beschadigd, maar kohdèn'toch ontkonïèn. Op 70 mijl Westnoord westelijk van Helgoland zoo meldt het Duitsche bericht braken de En gelsche schépen den strijd af èn' trokken zich terug. Dat punt is dus het uiterste waartoe het Engelsche eskader zich durfde te wagen zonder dat de vice-admiraal Beatty meende voor duikbooten of mijnen te moeten vreezen. Gelijk wij hierboven schreven, moeten we nog vollediger berichten inwachten eer we de-, waarheid in zijn geheel kunnen melden. In het Westen, evenals in het Oosten, geen nieuws, alleen ten Oosten van de Karpathen (Boekowina) is het Russische offensief tot staan gebracht. Zoo meldt ons Weenen en Rusland beiden. In Zuid-Afrika,. waar, volgens'Engelsche berichten, zoowat alle strijd is overwonnen, schijnt het toch niet pluis je wezen. Thans weer mefdt men ons officieel van den Gouverneur van Duitsch Zuid-West- Afrika, dat bij Sandfontein 3 Engelsche eskadrons zijn vernietigd, 15 officieren waar onder de bevelhebber (overste Grand) ,en 200 man krijgsgevangen gemaakt, bovendien 2 kanonnen veroverd. (Zie verder Telegrammen.) Als de oorlog eenmaal ontbonden is, dan komt het er op aan, zijn vijand zoo snel mogelijk zulke zware slagen toe te brengen, als maar mogelijk is. En heeft de strijd, gelijk nu, min of meer het karakter aangenomen van een „knabbel oorlog", dan komt het er ook op aan, te knabbelen overal waar men kan. Zoo dóen het de Engelschen. Zoo doen het ook de Duitschers. Vandaar dat zij nu ook begonnen zijn, met hun duikbooten de Noordzee onveilig te maken en "gelijk we reeds meldden, een En gelsch handelsvaartuig, dat op weg was naar Rotterdam, in den grond te boren, na de be manning op ons lichtschip „Maas", dat voor den mond van den Nieuwen Waterweg ligt, afgezet te hebben. 't Ging met Duitsche stiptheid. De kapitein van de „Durward", van 't in den grond geboorde schip, vertelt er het volgende van „Ruim twee uur 's namiddags, op onge veer 22 miji ten noordwesten van het vuur schip Maas gekomen, ontmoetten wij in de Noordzee de Duitsche buikboot U 19. Wij kregen bevel om te stoppen, maar ik stopte niet, zoo zeide kapitein Wood, integendeel, ik gaf den machinisten order met alle kracht door te varen en beval alle stokers in de machinekamer voor de vuren te zetten" om zooveel mogelijk stoom te maken. Wij liepen toen 12Va mijl. Een tweede sig naal om te stoppen, met bedreiging dat an ders geschoten zou worden, volgde. Toch stoomden wij met de „Durward" door. Eerst toen er een vuurpijl van de duik boot werd opgelaten als laatste waarschu wing om te stoppen, voldeed ik aan het bevel. Daarop werd mij gelast een officier van mijn schip met de scheepspapieren aan boord van de U 19 te zenden, aan welk bevel vol daan werd. Kort daarop kreeg ik last dat in tien mi nuten heel de bemanning van de „Durward" in haar eigen reddingsbooten het schip moest verlaten, aan boord waarvan inmiddels Duit schers gekomen waren met twee bommen, die in de machinekamer geplaatst werden om het stoomschip in de lucht te laten vliegen." En aldus is 't precies gebeurd. De Engelschen werden in hun eigen red- ngsbooten door de U 19 op sleeptouw ge nomen en naar de „Maas gebracht. En vijf mijlen van hun eigen schip af hoorden ze twee geweldige ontploffingen, waarna ze de „Durward" langzaam zagen wegzinken. Voor de Engelsche, natinale trots is deze klap het ergst, vooral waar hij komt zoo vlak na den tocht van de Zeppelins over Engelaud's oostkust. Engeland toch beheerscht de Zeeën. Dat was altijd zijn trots! Sinds eeuwen reedssinds het op ons oud-Holland het overwicht ter zee won sinds het ook daarna eiken mededinger on- meedoogend nekte zoodra hij 't zeegat uit kwam. En nu moet het ondervinden, dat ondanks de machtigste vloot ter wereld, die het te zijner bescherming heeft, toch zijn eigen kusten en kuststeden en zijn eigen handels vaartuigen, om zoo te zeggen vlak bij huis, door zijn vijand worden ontrukt, zonder dat het mogelijk schijnt, om afdoende maatrege len van tegenweer te bieden. Dat is een bittere pil 't Verlies van 't schip is niet erg. Menschenlevens gingen niet veriorèn. En tenslotte is de Noordzee maar een klein, zéér klein onderdeel van de wereldzeeën, waarop Albion's vlag onbetwist wapperen blijft. Tóch steekt hier een angel. Die méér wondt, dan de Brit openlijk het zeggen zal VERSPREIDE BERICHTEN. Volgens een bericht aan de Tijd zal de Duitsche overheid in België de grensstreek van even beneden Antwerpen tot aan de Noordzee van houtgewas ontdoen. Men is in Selzaete reeds met dat werk begonnent De Zweedsche reedersvereeniging heeft een verzoek aan de regeering gericht om in sa menwerking met Noorwegen Denemarken de Noordsche wateren van drijvende mijnen te zuiveren en daarvoor elk een schip beschik baar te stellen. De Belgische regeering heeft een nieuwe (de derde) serie Roode Kruispostzegels uit gegeven met portret van Koning Albert, groot formaat, ter waarde van 5, 10 en 20 centimen. Als een bewijs hoe hard er op de keizer lijke werven te Kiel gewerkt wordt, deelt men ons mede, dat er voor die werven be kwame scheepsbouwers gevraagd worden ten getale van 1300. De uurloonen bedragen 44 Pfennige, benevens 50 pet. opslag voor ac- coordwerk. Aan de Dail Mail wordt uit Kopenhage gemeld, dat een van de nieuwe Duitsche „super"duikbooten zijn proeftochten in de baai van Helgoland heeft voltooid. Zij bleek goed te voldoen aan hare bestemming, na melijk het nazetten en in den grond boren van Engelsche koopvaardijschepen in volle zee. De correspondent voegt er aan toe, dat de nieuwe duikbooten voor drie maanden voorraden hebben en al dien tijd geen ha ven behoeven binnen te loopen of hulp van een ander schip behoeven te ontvangen. Over het zeegevecht in de Noordzee heeft de schipper van de gisteren te ïjmuiden bin nengekomen stoomtrawler Erica meegedeeld Wij waren Zondagmorgen te half tien op 120 miji van Helgoland aan het visschen toen wij opeens hoorden schieten en aan den ho rizon eenDuitsch eskader ontdekten. Van "effen anderen kant kwam op hetzelfde oogen- blik een Engelsch eskader opdagen. De Duit sche vloot had nauwelijks de Engelsche ge zien, of zij ging rechtsomkeert. De Engelschen begonnen het gevecht en wij zagen spoedig een groot Duitsch schip zinken. Al schietende stoomden de Duitsche schepen steeds achter uit, doch zagen ten laatste nog kans om twee Engelsche schepen, hoewel niet ernstig, te be schadigen. Een er van werd in het achterdek een tweede ter hoogte van de schoorstcenen geraakt. De Duitsche vloot was spoedig uit het gezicht verdwenen, achterna gezet dooi de Engelschen. Nog twee trawlers te Ïjmui den aangekomen, hebben evenals wij, het gevecht goed gadegeslagen, daar wij op geen halve mijl afstand er van waren. Het regende granaten en projectielen langs en over ons schip en wij zagen reusachtige kolommen water opstijgen. Naar de Kölnische Ztg. uitZürich verneemt wordt in Argonne en de Vogezen buitenge woon fel gestreden. Aan beide zijden zijn de verliezen aanzienlijk. De Franschen bereiden blijkbaar een nieuw offensief in de Vogezen voor. Fransche mili taire schrijvers zoo lezen we in hetzelfde bericht hechten groote waarde aan de ge vechten in den Elzas, die zij als de voorbo den van een grooten slag beschouwen. Reuter seinde Zondag aan de Times uit Parijs dat daar dertig mannen, die van spionnage verdacht werden, uit het door de Duitschers bezette gebied van Frankrijk zijn aangeko men. Een man was gesnapt terwijl hij in de buurt van Soissons telegraafdraden Sfsneed. Hij was in gezelschap van een deserteur uit een artillerie-regement. De Parijsche politie had de grootste moeite, de verdachten tegen de verontwaardiging en woede van het pu bliek te beschermen. Oplossing Raadsel No. 2 was ABISAI ISIA. We kregen op slechts 3 na allen goede oplossingen en hoe gaarne we daarom allen een prijs willen geven, het gaat niet. Daar waren er te veel voor. Toch hebben we 8 mooie prijzen uitgezocht die bij loting ten deel vielen aan le. Onze vier jongens. Jan Knape Mz.. Sommelsdijk. 2e. Geïll. Zondagsblad, compleet. H. Rietveld, Stellendam. 3e. Vischafslag Middelharnis. L, Vroegindeweij Jz., Middelharnis, 4e. Joh. H. Been, Sint Nicolaasvertellingen. C. Florijp Pd., onder den Bommel. 5e. Briefkaart-Album. N. H. Kievit Hd.; Stellendam. 6e. Een paar Afrikaansche Jongens. D. Vroege, Halspolder, Melissant. 7e Poëzie-album. Maatje Kieviet Pd., Sommelsdijk. 8e Een paar Afrikaansche Jongens. W. Bakelaar Pz., den Bommel. Na ontvangst van f 0.15 aan postzegels worden de prijzen desgewenscht toegezonden. Voorts ontvingen we goede antwoorden van M. K„ M. V., A. D. Pd., J. d. K.,J. G., A. d. K. Dz., 1. v. d. B., P. v, d. VI., M. Sp., M. K. te Sommelsdijk. T. M., E. v. H„ C. v. d. SI. Pz. te Middel harnis. M. v. d. B. Mz„ W. Vr. Kd., J, K. Az., G. K. Lz. te Stad a 't Haringvliet. J. H. Az., H. R. W.Jz. te den Bommel. Hk. v, R. A.J.Gz. te Ooltgensplaat. S. K. Ld. te Nieuwe Tonge. A. K. te Melissant. B. v. d. R. Cz., N. v. d. N. te Stellendam. D. S., L. P. A. Kz. te Ouddorp, H. R. M. J. v. E. te Hoogvliet, A. J. M, 't H. te Driebergen. En nu No. 3 SLECHTS TWEE WOORDEN. 'k Ben gelijk een slang, 'k Schuif daarheen, fier, Als een verslindend dier Met twee vlammende oogeti, 'k Beschrijf rechte lijnen en bogen, Ik sis en 'snuif en gil, 'k Viieg er van langs of sta stil. Eén Ietter, de laatste. Veranderd en zie, 'k Oefen macht uit voor drie, A4en schuwt mij, bevreesd, Als een verscheurend, groot beest. En 'k ben toch niets dan schijn. Wat mag ik zijn? We hebben voor ditmaal eens een prachtige hoofdprijs klaar gezet, doe dus eens fiink uw best. Goede oplossingen worden ingewacht vóór of op 10 Februari a.s. Wil er om denken alleen het prijsraadsel op te zenden en geen orders daarbij te voe gen, daar deze prijzen allen een volgnummer krijgen en eerst later worden geopend. Altijd op de brief te zetten Pi'ijsrfssudsel. SOMMELSDIJK. Het aantal leerplichtige kinderen bedraagt in deze gemeente 544. De heer J. A. Slis heeft zijne benoe ming tot lid van den Raad.aangenomen. Op de op Donderdag 21 dezer gehouden verkooping vaii bouwland voor de Erven Johs. Kastelein werd ingezet voor: Koop 1 door P. de Graaff f 645 per gernet. Koop II door Mart. v. d. Broek f 650 per gemet. Koop III door C. Lodder f 725 per gemet. Koop IV door K. Vermaas f 610 per gemet. De afslag zal plaats hebben op Donderdag 28 Jan. a.s. Aan den heer Chr. Tieleman is eervol ontslag verleend als Hoofdman over de ge- affecteerden aan de slang van spuit I. DEN BOMMEL. Bij den landbouwer B. hebben zich 17 gevallen van Mond-en klauw zeer voorgedaan. 35 stuks rundvee en 4 var kens werden afgemaakt en naar het open baar slachthuis te Rotterdam vervoerd. De geheele schuur is ontsmet. Was 't eerst de bedoeling al het zieke vee te begraven, het is den burgemeester gelukt voldoende sla gers te vindfen om alle dieren te kunnen slachten. In ve'rbhnd met het voorkomen van mond- en Klauwzeer is door den Burgemees ter een verboden kring uitgevaardigd, be grensd door den Schaapsweg, 2e Boutweg, ilageweg, Tilschendijk, Molendijk en Oost- dijk, waaruit en waar binnen geen herkau wende dieren en varkens mogen worden uit en ingevoord. De kring wordt bewaakt door gemeente cn rijkspolitie. B. en W. dezer gemeente maken be kend, dat het schoolgeldkohier vanaf heden tot 9 Juni 1915 ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Door één der soldaten uit Oude Tonge is terwijl hij in het dorp vertoefde een hor loge gevonden. L)e eigenaar dezes wordt ver zocht op de secretarie aan te melden. De Burgemeester dezer gemeente ver zocht hen die een vliegtuig of vliegmachine onder deze gemeente waargenomen hebben hem daarvan ten spoedigste bericht te doen. - De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat hef kohier der Grondbelasting over het belastingjaar 1915, invorderbaar is verklaard en aan den Ontvanger ter invorde ring ter hand is gesteld, leder daarop voor komende belastingschuldige is verplicht zijn aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen. OOLTGENSPLAAT. De burgemeester dezer gemeente maakt bekend dat het Kohier der grondbelasting, dienstjaar 1915 invorderbaar is verklaard en den ontvanger ter hand ge steld. Ieder belastingschuldige is verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ter gelegenheid van zijn 78ste geboor tedag liet dhr. Mr. A. J. C. van Weel aan de armen van alle burgelijke en kerkelijke instellingen een belangrijke gift bezorgen, ook het heele garnizoen alhier werd met sigaren verrast. Als een bizonderheid kunnen we mel den dat de hond van A. F. Zaterdag 15, zegge vijftien jongen ter wereld bracht. NIEUWE TONGE. Voor rekening van B. van den Broek is een lading steenkolen aan gekomen in de kaai te Battenoord bevattende 2700 H.L. zoodat in deze behoefte alweder is voorzien. DiRKSLAND. De dienstbode F. v. W. had bij het opschuiven van een raam het onge luk met de hand door een ruit te geraken en dezelve te verwonden. Na hevig bloed verlies moest ze zich onder geneeskundige behandeling stellen. GOEDEREEDE. Het kohier der grondbe lasting is 23 jan. invorderbaar verklaard en aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld, De perceelen van de erven van den heer Johs. Kastelein werden Zaterdag23Jan. in het logement van Akershoek ingezet als volgt Koop een door Corns, Krijn Lodder Teuniszoon te Ouddorp, ter somma van1830 Koop twee door Corns. Santtfort Ja- cobszoon te Ouddorp, ter somma van 1890 Koop drie door David Lodder te Goe dereede, ter somma van1060 Koop vier door Abel Hoek Huiberts- zoon te Ouddorp, ter somma van 1590 Koop vijf door Jan Hoek Huibertszoon te Ouddorp, ter somma van 1450 Totaal7820 Zaterdagochtend werd alhier juin ge laden voor f 5 de 60 kilo en des avonds werd voor dezelfde hoeveelheid f6 geboden. OUDDORP. Zaterdagmiddag had alhier een treurig ongeluk plaats; terwijl eenige jongens zich al spelende vermaakten in de bouw- schuur van den landbouwer C. T. ontdekte een hunner een geladen geweer, al spoedig moest dit voorwerp worden bekeken betast en toen daarmede aangelegd. Het schot ging af en trof het 9-jarig zoontje van den smid J. d. M. met de volle lading in die hand waarmede hij zijn hoofd instinct matig beschermde voor het dreigende en toen afgaande geweer. Direct is het knaapje naar Rotterdam ter verpleging vervoerd. Kantongerecht te Sommelsdijk. Strafzitting op Vrijdag 22 Januari 1915. Veroordeeld ter zake „overtreding der leerplichtwet" L. F. te Sommelsdijk. B. G. te Ooltgensplaat (Achthuizen). K. Br. te Middelharnis. J. H. te Ooltgensplaat (Achthuizen). S. v. Gr. te Middelharnis. J C. Kr. id. J. M. te Ouddorp, KI. v. 't H. te Sommelsdijk. j. SI. id. allen tot 1 boete van f 2, subs. 2 d. hecht. H. J. te Sommelsdijk tot 1 boete van f 3, subs. 2 dagem K. Sch. te Middelharnis tot 1 boete van f4, subs. 3 dagen. H. v. E. te Middelharnis tot 1 boete van f5, subs. 3 dagen. St. L. idem tot 1 boete van f 5, subs. 3d. Bij verstek: J. Sp. te Sommelsdijk. D. P. v. d. SI. idem. B. v. d. D. idem. P. v. d. L. te Ouddorp. L. Dr. te Middelharnis. St. L. idem. J. W. idem. j. B. te Ouddorp. W. B. idem. G. B. idem. G. B. idem. W. Br. idem. W. Br. idem. KI. M. te Ouddorp. W. B. te den Bommel. J. v. D. te Ooltgensplaat. H. B. te Middelharnis. J. d. B. te Sommelsdijk. S. K. idem. allen tot 1 boete van I 3, subs. 2 dagen. Ter zake „openbare dronkenschap" bij verstek J. Fr. te Stad a/'t H. tot 1 boete van f 5, subs. 3 dagen en 1 boete van f 3 subs, 3 d. hechtenis. C v. d. W. te Middelharnis. S. H. te Sommelsdijk. R. J. T. te Dirksland, ieder tot 1 boete van f 3, subs. 3 dagen. Ter zake „rijden zonder licht" W. St. te Dirksland. C. K. te Middelharnis, bij verstek ieder tot 1 boete van f3, subs. 2 d. Ter zake „loopen over bezaaiden grond" A. K. te Nieuwe Tonge bij verstek tot 1 boete van f 3, subs. 2 dagen hechtenis. Ter zake „loopen over den tramweg" J. H. te Goedereede tot 1 boete van f 0.50. subs. 1 dag. P. P. te Melissant bij verstek tot 1 boete van f 1, subs. 1 dag. Ter zake „vee laten loopen op bezaaiden grond" J. v. d. B. te Stellendam tot 1 boete van f3, subs. 2 dagen. Ter zake „strooperij van klaver": J. W. te Melissant bij verstek tot 1 boete van f 5, s.ubs. 3 dagen. D. J. W. te Melissant bij verstek tot 1 boete van f 3, subs. 2 dagen. Ter zake „strooperij van aardappelen": L. Tr. en J. SI. te Sommelsdijk ieder tot 1 boete van f 6, subs, 3 dagen. Ter zake „pogingen aanwenden wild te bemachtigen met wildstrikken" L. P. te Ouddorp tot 1 boete van f 1, subs. 1 dag met verbeurdverklaring van de wild strikken. Ter zake „venten zonder vergunning": C. J. H: zonder bekende woonplaats bij verstek tot 1 boete van f 3, subs. 2d. hecht. Ontslagen van rechtsvervolging T. H., C. de H., J. v. G. en A. v. d. W., allen te Dirksland. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvan VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeleopen week in Nederland uitgespro ken 18 faillissementen tegen 25 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. STELLENDAM. In de afgeloopen week zijn door 42 vaar tuigen aangevoerd 3000 kg. garnalen die te gen 18 cent per kg. aan de pellerijen zijn geleverd. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de garnalen visschers ongeveer 7 manden garnalen ge vangen. De prijzen liepen tot 10 sh. per mand. Op Donderdag 28 Januari 1915 bij afslag des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Som melsdijk. Ten verzoeke van de Erven van den heer Joh. Kastelein te Sommelsdijk van De perceelen bouwland aan den Kleiburg- schen weg in den Polder het Oudeland ge meente Sommelsdijk, had aldaar bekend Sec tie C. no. 283, 284, 285 en 286, samen groot 6.41.60 H.A. (15 gem. 251 roeden Sd. maat) Verdeeld in vier koopen. Notaris VAN BUU- REN. Op Donderdag 28 Januari inzet in het Logement „de Gouden Leeuw" te Goe dereede en op Donderdag 4 Februari afslag in het logement „de Gouden Leeuw" te Goedereede telkens des middags 2 uur van een huis mei schuur, varkenshok en erf te Goedereeee aan de Korté Zuidzijde, kad. Sectie A no. 409, groot 92 centiaren of 6 R. V. M. een schuur met stalling en erf te Goedereede aan de Molenstraat, kad. Sectié" A no. 163, groot 98 centiaren of 6' R. V. M. te aan vaarden 1 Mei 1915; 0.40.60 H.A. of 275 R. V. M. bouwland te Goedereede in den Pias- polder, kad. Sectie B. no. 513, dadelijk te aanvaarden; en 83 aren of I G. 242 R. V.M. weiiatid te ünddorp in den polder Oude- Oostdijk aan den Oosterweg, kad. Sectie C. no. 473 en 477, verhuurd rot 1 November 1915 aan F. den Eerzamen Fz. de f55.— 's jaars ten verzoeke vanvan de Erven de we duwe Corns, van der Winde Jz. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 28 Januari 1915 v.m. 9'/2 ure te Middelharnis aan de Kaaidreef in deii tuin van den heer D. Bijlevelt aldaar van boomgewas, w.o. zwar* stammen en takken, erwtenrijs, brandhout enz. Deurwaarder GROENENDIJK. 8769 Zaterdag 30 Januari 1914 's namiddags 2 uur, verkoop van Schaarhout, op boschland nabij de woning van- en voor dhr. Matth. Vreeswijk aan den Battenoordschendijk te Nieuwe Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op Zaterdag 30 Januari 1915 afslag inliet logement Akershoek te Ouddorp, des avonds 6 uur van: 1.71.70 H.A. of 3 G. 222 R. V. M. bouwland te Ouddorp in den Noord- hoek van den polder West-Nieuwland. kad. Seciie A numero 20 en van: 1.10.10 H.A. of 2 Gem. 126 R.V.M. bou wland te Ouddorp in den polder het Oudeland aan den Brie- denweg, kad. Sectie D. no 807, welke per ceelen zijn verhuurd aan Corns.-, K.G.—en J. Voogd tot 1 September 1917 a f228.68 's jaars in perceelen en in combinatiën, ten verzoeke van de erven van den heer Johan nes Kastelein. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 30 Januari, 's avonds 7 uur, te Ouddorp, in het Logement van Akershoek, verhuring bij inschrijving: Voor den tijd van tien jaar: ingaande 11 November 1915. Van twee perceelen bouwland te Ouddorp in den polder het Oudeland, aan den Duineweg en in den polder het Oude-Nieuwland. het zoogenaamde „Rattennest", ten verzoeke van Mej. de Wed. Jb. Tanis. Ingaande dadelijk: Van vier perceelen bouwland te Ouddorp, liggende aan den Westerweg, den Noordweg en den Langen- dijk, ten verzoeke van den heer Krijn Voogd Janszoon en van een perceel Weiland te Ouddorp in den polder Oude Oostdijk, boven den Oosterweg, aan den weg tegen het hóutten verzoeke van den heer Piet Troost Lzoon. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 3 Februari 1915 des nam. 5 uur in het Hotel van den heer F. H. Hol- leman te Nieuwe Tonge. Inzet van Het huis met erf aan den NoordlandschétidijkteNieuv we Tonge kad. Sectie A nr. 784, ten va* zoeke van de Wed. en Erven van Willem-»' Donkersloot te Nieuwe Tonge. Notarissen VAN BUUREN en VAN ISPELEN. Op Woensdag 3 Februari 1915, des nam. 4 uur, in het Hotel van den heer T. H. Holleman te Nieuwe Tonge Inzet van 4.37.00 heet. (9 gem. 156 roede Voornsche maat) bouwland, in den polder Duivenwaard aan denDuivenwaardschen weg te Nieuwe Tonge, kad. sectie A. nos. 343 en 344in 4 perceelen. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 4 Februari 1914 voormiddags IOY2 uur; ten sterfhuize van wijlen G. Hoog moed a/d Slikstraat te Ooltgensplaat, verkoop van paarden, vee, bouwgereedschappen enz. Notarissen Mr. VAN WEEL en VAN ISPE LEN. Op Woensdag 10 Februari 1915 des nam. 5 uur in het Hotel van den heer F. H. Hol leman te Nieuwe Tonge. Afslag van Het huis met erf aan den Noordlandschendijk te Nieu we Tonge kad. Sectie A nr. 784, ten verzoe ke van de Wed. en Erven van Willem Don kersloot te Nieuwe Tonge. Notarissen VAN BUUREN en VAN ISPELEIJ Op Woensdag 10 Februari 1915, des nam. 4 uur, in hel Hotel van den heer T. H. Holle- man te Nieuwe Tonge; afslag van 4.37.00 heet. (9 gem. 156 roeden Voornsche maat) bouwland, in den polder Duivenwaard aan den Duivenvvaardschen weg te Nieuwe Tonge, kad. sectie A. nos. 343 en 344. in 4 percee len en combinatiën. Notaris VAN BUUREN. H. M. de Koningin en het leger. Een mi licien schrijft uit Den Haag aan de„ Soldaten krant" Het is mij een behoefte het onderstaande mede te deelen Op den 16en Januari hadden wij een di visie-oefening. Het weer dat we hadden was echt guur. Nu en dan hadden we regen en hagelbuien, die ons in het gelaat striemden Maar wat mij en zeker ook de anderen goed deed, was dat onze geëerbiedigde Koningin zoo geheel en al met haar soldaten meeleeft. Immers bij Voorschoten stond zij in de mod der, in regen en wind het voorbijtrekken der troepen aan te zien gedurendeongeveer4uren. Dit deed mij en naar ik hoop al onze solda ten ontzettend goed en geeft blijk, hoe onze Vorstin in deze tijden met haar soldaten mee leeft. Ik hoop niet, dat het gebeurd, maar mocht het zijn dat ons vaderland nog eens in gevaar kwam, dan zouden wij allen een drachtig, zonder rang of stand, ons leven veil hebben voor Koningin en vaderland. Een Fransche vlieger geland. Vrijdagmor gen is in den Schorepolder onder gemeente Nieuwland (Z) een Fransche militaire vlieg machine gedaald. De vlieger was verwond. Men meldt nog nader uit Middelburg De gelande vliegmachine was een eendek ker. De vliegenier zeide in België verken ningen te hebben gedaan en door de Duitschers beschoten en aan den pols verwond te zijn. De machine was geheel omgeslagen, doch verder blijkbaar niet erg beschadigd. De vlie ger was verbaasd in Nederland te zijn hij begaf zich naar Vlissingen om medische hulp. De machine wordt door militairen bewaakt. Cordate jonge dames. De vorige week aldus meldt de „Eind. Courant" kwamen eenige meisjes, werkende op de sigarenfa briek der firma Meerstadt en Co., van haar werk door de Volderstraat te Eindhoven en zagen daar in een winkel eenige, naar haar opvatting minder passende prentbriefkaarten uitgestald. Zij vertelden het op haar werk en spoedig was'een plannetje gereed. Er werden wat centen bij elkaar gelegd, 86 centen in het geheel, en vier der meisjes gingen naar den winkel. Zij kochten daar alle kaarten, 43 in totaal, en baasde wi I Klopjacl In de Iran heden ten hoedepenn als elders aan de d niet veel. boete, ind uit den hc te stappen niet af. T geroepen. Reeds E de tramwa monsterenl De oogl processen-S gemaakt. I Tegen el baal opg<| schuwde i Vrijdag aan de stel belangrijk Intussch hebben gc Kazerne halfzes Vi schappen werd er de Mortel lijk 400 deeling zi van tijd gebouw ii Zoodra een groot terbuurt. Men za „Hbl." ge< het huis niek. De gem staan doe aan het b alras dat was uit volkomen blikkelijk belendend de zich d brand tot werd nog als gevoR scherpe p, Gelukki munitie t manschap eigendom pen onver: Onder do het door Onmidde! een ware °choon tf Dank weer en bouwen De die werd ges Noord-Br: de noodi val het v bouwen Om 10 De ge in rossenl omtrek t Als 00 onstaan met een De sol in de mil Een wi Crt." zegi Een lu bilisten f revolver gemaakt. raad mop UL 'n de res V i >.n Oorlel troffen, d van nood daarvoor was bepa; voor den staan. De aut( nen strafr de waarv wet welk Als luitei maar 1 delict, da te staan, zal gestra vullen va Aangeh douane t 30.000 ki strijd me den spek aangehou van een Gebore Overlec oud 82 j Gebore Tcuntje van der L. Jordaa rie d. v Willem C Dam. Enj Veer. Maf Overlec J. Moere H. Schilp van M. i noote vat zal in dc gehouden op de tijc niet Ds. zan Ierse ten 6ure Don Kerk om van Midd Herv. Ke

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2