officieel gedeelte. plaatselijk nieuws. posterijen. rechtzaken. snippers. burgerlijke stand. kerk en school. marktberichten. correspondentiet Advertentiën telegrammen. laatste berichten. f 06 een c vi Anns Pieiernella Snsep cv Ir j W arjaantje edewaard-tanis. Eer er loofd idetrouved8757 j1 is, dan in het weer, namelijk inde gedwongen passiviteit van het Russische legercommando. Het is gemakkelijk, maar lang niet loonend deze passiviteit alleen te motiveeren met het ontbreken van een trategisch spoorwegnet. Neen alle teekenen wijzen erop,d*t ingroofe deelen van het Russische ieger een geest heerscht, die den bevelvoerders niet meer in staat stelt de troepen, tot de met een groot offensief verbonden buitengewone inspannin gen, ontberingen en heldendaden aan te zetten. Alle gevangenen, die bij de Duitsche en Oostenrijksche legers in grooten getale aan komen, verklaren eenparig, dat de Russische soldaten alle lust in dezen oorlog verloren hebben, sinds het hun beloofde binnenrukken in Berlijn en in Weenen is uitgebleven en sinds ze weten, dat de „barbaren" de gevan genen niet slachten, maar beter behandelen dan deze in het Russische leger gewoon zijn want daar werden ze door officieren met re volverschoten voorwaarts gedreven en leden niet alleen honger, maar liepen ook aller lei ziekten op. Wanneer ze nu in onze ge vangenenkampen ook van deze ongemakken bevrijd worden, dan vinden zij dit een ide aaltoestand, die vele van hen zelfs in vredes tijd niet kenden. Onder de Russische soldaten, welken men tegen Nieuwjaar het einde van den oorlog voorspelde, wordt de indruk dat thans hun leger aan het einde van zijn kracht raakte versterkt door het duidelijk merkbaar gebrek aan wapens en munitie. Er komen versterkings troepen zonder wapens aan, die op den dood of het gewond worden van strijdende kame raden wachten, wat op vele deprimeerend werkt. Een hoogst merkwaardige bevestiging, dat de verklaringen der gevangen genomen Russen over den geest in het Russische leger niet overdreven zijn, werd onlangs op een batal jons-commandant van het 104e infanterie-re- giment gevonden. Uit een dagorder bleek, dat de Russische opperbevelhebber over alle legers op het Noord-Westfront zich reeds voor eenige we ken genoodzaakt zag, om strenge maatrege len te nemen tegen de zich steeds uitbrei dende neiging om van het gevechtsfront te vluchten en zich door zelfverminking onge schikt voor den dienst te maken. In het zeer karakteristieke bevel, wordt woordelijk gezegd: „Dit alles bewijst de ver mindering van den militairen geest en van het discipiinegevoel bij alle betrokken batal jons en compagnieën. Ik schrijf dit toe aan den pessimistischen en bedrukten geestestoe stand van de commandanten dezer afdeellngen. In de toekomst zullen alle commandanten, bij wie deze massavlucht der manschappen een bedenkelijk karakter begint aan te nemen, wegens de daardoor bewezen ongeschiktheid om de orde onder de troepen te bewaren, afgezet worden". Verder wordt bevolen, dat alle soldaten, die zich de vingers van de linkerhand stuk schieten om van den dienst aan het front vrij te komen, voor den krijgsraad zullen ge daagd worden. Voor de echtheid van deze dagorder kan de correspondent borg blijven. PROCES-VERBAAL van de zitting van het hoofdstembureau, bedoeld by artikel 93 der Kieswet. PROCES-VERBAAL van de zitting van het hoofdstembureau tot het vaststellen van den uitslag der stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad van Sommelsdijk in de Gemeente Sommelsdijk (Gemeentelijk kiesdistrict Sommelsdijk), op den 21 Januari 1915. Het hoofdstembureau neemt zitting in het stemlokaal des namiddags ten 5ure. De Voorzitter maakt bekend, dat zijn uit gebracht 392 stemmen, waarvan op Knape A. 193 Slis Johannis A. 199. terwijl 8 stembiljetten van onwaarde zijn verklaard. De Voorzitter maakt bekend dat alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen SLIS JOHANNIS A. Is derhalve benoemd tot lid van den ge meenteraad van Sommelsdijk SLIS JOHANNES A. Er zijn door de in het lokaal aanwezige kiezers geen bezwaren uitgebracht. En is na afloop van dit een en ander pro ces-verbaal opgemaakt in tegenwoordigheid van allen, die zich in het lokaal bevonden. Gedaan te Sommelsdijk, den 21 Jan. 1915. (was get.) J. TIMMERMAN Mzn. (was get.) g. v. d. MEIDE Leden' (was get.) BOUMAN, Voorzitter. Burgemeester en Wethouders van Som melsdijk, De Secretaris, De Burgemeester, lx. GEELHOED. BOUMAN. SOMMELSDIJK. Door omstandigheden kon den Donderdag 21 Jan. geen goederen voor het Steun Comité in ontvangst worden ge nomen. Daarom worden allen, die werk onderhan den hebben vriendelijk verzocht dit te wil len inleveren op Donderdag 28 Januari. De goederen voor de zending naar Brus sel zullen dan zijn tentoongesteld in den na middag van dien dag van 3—4 uur en verder des avonds aangevuld worden met het werk, dat dan nog inkomt om den 28e te kunnen worden verzonden naar Koningin negracht 74 te 's-Gravenhage alwaar de ge delegeerde van de Nederlandsche Vereeni- glng voor Weldadigheid te Brussel de zen dingen voor de noodlijdende Nederlanders in België in ontvang neemt en verzendt. Zij worden gratis per boot vervoerd en aan den Consul-generaal geadresseerd waar door zij beveiligd zijn tegen vergissingen en moeilijkheden, terwijl ontheffing van uit voerverbod wordt verleend. Uitslag van de op 21 dezer gehouden stemming ter verkiezing van eeu lid van den Gemeenteraad (vacature Peekstok): Aantalkiezers496 Uitgebracht400 Van onwaarde8 Geldige392 Volstrekte meerderheid 197 A. Knape (A. R.) .193 J. A. Slis (Vrijz.) 199 Alzoo gekozen de heer J. A. Slis. De Raad blijft derhalve samengesteld uit 7 Rechts en 4 Links. stemmen, stemmen, stemmen, stemmen, stemmen, stemmen. OUDE TONOE. Tot bestuursleden van de hier bestaande schippersvereeniging Schut- tevaër zijn herkozen de heeren D. W. van Nieuwenhuizen en J. A. Ooms en gekozen de heeren G. C. van Schouwen, J. van Weije en M. v. d. Vliet. Op den Molendijk, Oostdijk, Zuiddijk en Stationsweg zijn brievenbussen geplaatst, voor velen welke ver van het Postkantoor wonen een groot gemak. 31 Dec. 1913 Geboren Elders Gevestigd M. V. Totaal. 1432 1429 2861 35 43 78 1 3 7 54 54 108 1522 1529 3051 10 9 19 1512 1520 3032 38 32 70 1474 1488 2962 Overleden Vertrokken 31 December M1DDELHARNIS. 't Zoontje vanJ.de Gans had Woensdag 't ongeluk met zijn arm op een glasscherf te vallen waardoor hij zich zoo ernstig verwondde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Aan schipper J. du Pree is het leveren van grint gegund voor de Oude polders, voor f2.14 per M3. Door den heer C. Grootenboer zijn twee woonhuizen, staande in de ring, onderhands gekocht van den heer C. Nelis van Nieuwe Tonge. Tot ophalers van het onderlinge begra fenisfonds zijn bij loting aangesteld, L. Wie laard, J. Bogerman en A. Driesse. Na een verblijf van 2 jaren is gisteren, Donderdag, de Heer en Mej. v. d. Blink— Gouswaart uit Ned.-Indië alhier bij hare fa milie aangekomen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Door dé Gebr. G. is deze week een zeehond bemach tigd. Na daarvan ter secretarie aangifte ge daan te hebben, werden de vinnen onder politie toezicht, afgesneden en tegen bewijs van ontvangst ten gemeentehuize ingeleverd met het oog op de premie ad. f 3.— die hierop wordt uitgeloofd. In het huis Wijk B no. 33 alhier doet zich een geval voor van Roodvonk bij een kind van 3 maanden. Het huls, vroeger bewoond door de Wed. C. de Wachter, is aangekocht door den heer J. Koert alhier. Woensdag a.s. zal naar men verneemt de heer Stok uit Rotterdam eene rede hou den over de Zending, verduidelijkt door licht beelden in de O. L. School. De Zangvereeniging „Concordia" alhier hoopt 28 dezer in een uitvoering enkele zang nummers ten gehoore te brengen. Onze vroegere dorpsgenoot C. J. Bra- ber, thans at. s. te Emmen (Dr.) is met in gang van 1 Februari a.s. als zoodanig te Zweeloo benoemd. OOLTGENSPLAAT. Vergadering der A.R Kiesvereeniging op Woensdag j.l. De vergadering wordt met gebed geopend, waarna een gedeelte uit 2 Samuel 17 wordt gelezen. De Notulen worden gelezen en goed gekeurd. Jaarverslag Secretaris en Penning meester, de voorz. zegt hun dank voor de gehouden administratie. Nadat de rekening door een commissie was nagezien, wordt tot bestuursverkiezing overgegaan, de aftreden de leden S. de Ruiter, C. Braber Kz. en J. Crezee worden met bijna algemeene stem men herkozen. Een voorstel om dezen winter een spreker te laten optreden wordt verworpen. Als af gevaardigde voor de vergadering voor de Centrale op Woensdag 27 Jan. a.s. wordt benoemd, P. C. v. d. Mast. Hierna wordt de vergadering met gebed gesloten. Het huis cn erf van de erven wijlen dhr. G. Hoogmoed is heden gemijnd door P. Korteweg Cz. voor f 1280. D1RKSLAND. Voor de Militie lichting 1916 zijn in deze Gemeente ingeschreven: Corns. Witvliet Jnz., D. Bal Sz., Adr. Hameete Az., D. van Broekhoven Jz., Corstiaan v. d. Wek- ke Lz., Adr. de Ruiter Lz., W. den Hollander Hz., (broederdienst)., D. Bruinsel Tz., P. W. van Dongen Cz., Adr. P. van Loo P. Lz., (broederdienst)., Adr. Johs, Baart Cz., P. Kaslander Pz., Corns. Hagens Az. HERRINGEN. De vreeze der schipperij om met het oog op mogelijk drijvende mijnen des nachts niet te varen is niet ongegrond gebleken daar ook tusschen deze gemeente en de gemeente Melissant een mijn 3 a 400 meter uit de wal zich op de slikken heeft gezet. Met groote eenstemmigheid zijn deze week in haar ledenvergadering tot bestuurs leden der Ant. Rev. Kiesv. alhier herkozen de Heeren Corn. v. d. Velde Lz. en A. Soe- teman, Deze week werd door com. K. W. we derom een groote partij ajuin tegen f5 de H.L. verzonden, zoodat dit veldproduct alhier flink opruimt. Door groote dartelheid rukte zich deze week een jong paard van J. M. v. Eek uit de hand van zijn geleider. In volle vaart rende het dier gelukkig huiswaarts, zonder de zich op straat bevindende kinderen eenig letsel toe te brengen. STELLENDAM. Den heer Lokker, secretaris der Landbouwvereeniging „Ons Belang" is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. In zijn plaats is benoemd de heer P. Roon, die zijn benoeming aangenomen heeft. Van de landbouwers A. Kooiman enj. v. d. Vlugt alhier, stierven van elk een één-ja rige vaar», GOEDEREEDE. De weggeslagen verken- ningston met staand Kruis, is weder in het „Goereesche Gat" op hare vorige plaats ge legd. De patient die lijdende was aan Typhus is genezen, de woning, plaatselijk genum merd 146, ontsmet en het kenteeken verwij derd. Door den Raad dezer gemeente is het bedrag van den post „Hoofdelijke Omslag" van f 3000. op f 3600. gebracht. Met het aanspoelen der drijvende mij nen blijft het nog steeds aanhouden. Woens dag namiddag, werden er op het strand we derom een tweetal vernietigd. De heer W. Redert heeft zijne benoe ming, als voorzitter der vereen. „Ons Be lang", aangenomen. Kort verslag van het verhandelde op de Vergadering der visschersvereen. „Ons Belang" te Goedereede, in het hotel, de Gou den Leeuw, op 16 Jan. 1915 des avonds ten 6 uren. Opening der vergadering door den sec.den heer P. Troost, daar de voorz. den heer W. Redert, wegens familie omstandigheden, niet ter vergadering kon verschijnen. Daarna worden de not. der vorige vergadering ge lezen, goedgekeurd en geteekend. Aan de orde is ten 1ste: Het kiezen van een voorz. wegens het periodieke aftreden van den voorz. den heer W. Redert, wordt tot stemming overgegaan en wordt deze herkozen. Ten 2de. Rekening en verantwoording 1914 Ontv. f 87,71 uitg. f 9.76 goedslot f 77.95 waarvan f 50. in de Rijkspostspaarbank zal worden belegd. Ten 3de. Regeling contributie. Het bestuur stelde voor, de contrib. van 50 of 25 cent te brengen, om alzoo een ieder in staat te stellen, lid van deze vereeniging te worden. Doch er gingen stemmen op uit de ver gadering, niet alzoo te doen, om reden dat, hoemeer contanten een vereen, bezit, hoe sterker zij staat, dus werd het bestuurvoor- stel verw. maar wel zullen mingegoeden lid kunnen worden tegen f 0.25 's jaars. Verder werd nog een en ander besproken over het garnalen vervoer, hoe op hetvoor- deeligst in den zomer ijs te bekomen enz. De vergadering werd door den locovoorz. om 10 uur gesloten. OUDDORP. Alhier is Woensdag weer een mijn door springen onschadelijk gemaakt. Bijna 1000 Meters ver vlogen de stukken in den omtrek heen. HELLEVOETSLU1S. Dinsdagmiddag kwam alhier een bericht dat onze Marine weereen groot ongeluk getroffen had. Des middags om circa 1 uur had de motorsloep van Hr. Ms. Mijnenlegger „Triton" het ongeluk met vaart tegen een losgeslagen verspermijn aan te varen. Een groote catastrophe volgde. De Mijnenleggers „Hydra", „Triton" en „Zee meeuw" waren in de nabijheid. De beman ning dier schepen zag een waterzuil en rook opstijgen en toen het was opgetrokken, was er niets meer van de sloep en haar beman ning te zien. Groote ontsteltenis heerschte natuurlijk op die vaartuigen. Direct werden booten uitgezet om te zien of er nog iets te voorschijn zou komen. Op de sloep waren op het oogenblik van de ontploffing, één of ficier, 2 korporaals en twee miliciens. Alleen vond men het lijk van den officier, doch zonder hoofdverder kou men nog eenige lichaamsdeelen opvisschen. Zoo komt de oorlog ook ten onzent zijn slachtoffers eischen. Vrijdagavond zal Ds. C. W. J. van Lum mel, van Zuidland optreden in de Geref. Kerk te Brielle tot het houden van een rede voor de Jongel. Vereen, op Geref. grondd. „Rehoboth" bij gelegenheid van haar 4-jarig bestaan. ZUIDLAND. De landbouwersknecht C. Mol van den veehouder N. P. Levi alhier, had het ongeluk deze week met de bietenmachine 2 zijner vingers bijna totaal af te snijden. Een oud en sterk geslacht. De heer D. v. d. Bie gewezen timmerman alhier heeft thans de leeftijd van 89 jaren bereikt. Zijn broer Piet is 90. Zijn broer Cornells 84 en Hendrik 77 jaar, dus met hun vieren tellen zij samen 340 jaar.-Allen zijn nog welvarend. De dienstbode Van den dokter viel eer gisteren van den trap der zolder en bezeer de zich zoodanig, dat ze naar haar ouders moest worden vervoerd. Zoo ook liet dochtertje van den winkelier H. Klok dat hetzelfde bij haar ouders over kwam. Tot heden met beide patiënten naar wensch. De koperslager J. M. Blane kwam er niet beter af, met te veel nattigheid van bui ten en van binnen kwam hij zoodanig te vallen dat hij zijn rechter been boven de voet brak cn nu tijd heeft om tot zich zei ven te komen. DIRKSLAND. Onbestelbare brieven, Postkantoor Dirks- land, over de 1ste helft der maand Januari Mej. Kramer Dirksland. J. Stern en Co. Berlin W. 30. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeelingvan VAN DER GRAAF <S Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgespro ken 28 faillissementen tegen 44 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. VOOR HET LEVEN. Een verstandig man rekent tot het in orde brengen zijner zaken nooit op den dag van morgen. Reinheid, in elke beteekenis van het woord, is de beste artsenij voor mensch en dier. SOMMELSDIJK. GeborenArie, z. v. J. Wielhouwer en G. Overbeeke. MIDDELHARN1S. GeborenCornelia, d. v. Hendrikus Cator en Cornelia de Koning. Overleden Neeltje van der Slik 81 j. echt- genoote van Jan Verduin. GOEDEREEDE. GeborenDina, d. v. P. den Eerzamen en J. de Vries. OverledenMaartje Baggers 76 jaar en 4 mnd. echtgenoote van Pieter Rederl. Jaco- mijntje Lodder 65 jaar en 4 mnd. echtg, van Teunis Lodder. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 24 Januari 1915. Ned Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en nam. 2 uurDs. Westrik, nam. Doopsbedienlng. Middelharnis, geen opgaaf. Mlddelharnls, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur dhr. j. Vroegindewelj van Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet, v,m 9 en nam. 2 uur Ds. j Polhuis Den Bommel, voorm. en 's av. Ds. Emmen. Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgenspiaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Lans. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Steenbeek. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, voorm en 's av. Ds. Hoogendijk. Goedereede, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. F. de Qidts. Ouddorp, voorm. en nam. Ds. A. van der Kooij. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf.' Gereformeerde Kerk. Middelharnis, 'v.m. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 uur (Bediening H. Avondm.) en 's av. 5.30 uur (Nabetrachting H. Avondm.) Ds. Esselink. Den Bommel, v.m. 9.30 n.m. 2 en 's av. 5.30 uur Leeskerk. Ooltgenspiaat, vm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. Melissant, vm. 9.30 en 's av. 6 uur Ds. Runia van Westmaas. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, v.m. (Bed. H. Avondmaal) nam. (Dank zegging H. Avondmaal) en 's av. Bidstond voor de tijden Ds. Van der Velde van Kralingen. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 en 's av. 5 uur Ds. W. A. Willemse van Wilnis. Nieuw-Helvoet, v.m. 9.30 en 's av. 5.30 uur Ds. j. W. Gunst van Woerden. Geref or meet de Gemeente Dirksland, v.m. 9 nam. 2 en 's av. 6 uur Ds Kieviet (nam. 2 uur Doopsbediening) Melissant, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Ooltgenspiaat, geen opgaaf. Doopsgezinde, Kerk Ouddorp voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. SOMMELSDIJK. Aanstaande Dinsdagavond zes uur zal in de Zondagschool optreden Ds. Paauwe van 's Hage. NIEUWE TONGE. Woensdag 27 Jan. 's n.tn. ten 1.30 uur hoopt op te treden Ds. Kieviet van Dirksland. GOEDEREEDE. De collecte, Woensdag avond gehouden, in de Ned. Herv. Kerk tij dens de Zendingsrede van Ds. A. Luteijnvan IJselmonde, voor de G. Z. B. heeft f 9.84 opgebracht aan nagiften f 1.33' '2 te zamen f 11. 177i. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te St. Jansga en Delfstra- huizen, G. van Dorssen Jr. te Zevenhoven. Te Bennekom en te Rouveen, J. M. Ph. Schippers te Ede. Te Noorden, W. J. Kol- kert te Ter Aar. Te Giessen-Oudekerk, J. Ravesloot te Heukelum. Te Scheveningen (4de pred. pl.), B. Tichelman te Uithuizen. Bedankt: Voor Ouderkerk a. d. IJsel, S. van Dorp te Bodegraven. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Oldemarkt, G. J. Pantiér te Waardhuizen c. a. Te Nieuw-Lekkerland K. Veen te Meliskerke, Aangenomen: Naar Gees (Dr.), M Post, cand. te Vlaardingen. Bedankt: Voor Hoogvliet, voor 's-Gra- venmoer, voor Brielle en voor Edam, M. Post, cand. te Vlaardingen. Voor Ier seke, Joh. Kwak te Heerde. Voor Enter, H. Haspers te Nieuw-Weerdinge. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Werkendam, L. H. van der Meiden te Enschedé en J. van der Vegt te Rijnsburg. als de Engelschen de Duitsche schepen, die de Duitsche pakhuizen vullen, behandelen. Transportschepen, die Engelsche troepen naar het vasteland zouden kunnen brengen, mogen in geen geval op verschooning re kenen. Kaden vanwaar troepen of stoomschepen geladen worden, spoorwegen waarlangs deze troepen kunnen worden vervoerd, moeten vernield worden. Engeland heeft met het parool der verwoesting van den Duitschen handel een strijdkreet geuit, die Duitschland bereid is over te nemen. Het betreurt weliswaar het verlies van on schuldige menschenlevens, maar het Dnitsche volk heeft uit het Engelsche voorbeeld de leering getrokken dat deze spijt het toch niet mag terughouden van alle mogelijke mili taire middelen om het Duitsche doel te be reiken. De luchtoorlog zal daarom met alle mogelijke, het Duitsche volk ter beschikking staande middelen verder worden doorgezet, zonder dat men zich zal bekommeren om de al of niet gemeende verontwaardiging die de Engelsche pers aan den dag legt. BEURS van DIRKSLAND 21 jan. Tarwe met matig aanbod. De beste werd verkocht a f 16,50 per 100 kilo. Schokker Erwten konden f 13 per H. L. opbrengen, voor de zaai de beste f 16 a f 17. Haver blijft gevraagd a f 14 tot f 14,50 per 100 kilo. Aardappelen f 2.30 i f 2.40 per 70 ki lo. Ajuin met zeer veel handel er werd ver kocht tot f 5,25 per 60 kilo. Koepeen f 0.80 per 60 kilo. Jaapjespeen f 10 a f 11, en best klaverhooi f 45 per 1000 kilo. BEURS van OUDDORP 21 Jan. Uien f 5.10 per 60 kilo. Aardappelen blau we f 3 5 3.20. Eigenheimers f 2.40 per 70 kilo. Tarwe 15 per 100 K. G. Erwten (kroon f 13 a 14. Schokkers f 16.Meekrapen Cicho rei flauwer. Ons prijsraadsel moest, tot onzen spijt, overblijven staan tot a.s. week. ADM. BERLIJN, 21 Januari. Na hetgeen er tot dusverre is gebeurd, zal het niemand ver wonderen dat de Engelsche regeering en de Engelsche pers den aanval van onze lucht schepen op de Engelsche kust te baat ne men om de zwaarste beschuldigingen te ui ten over de „barbaarsche" wijze van oorlog voeren van Duitschland en die beschuldi gingen naar alle streken der wereld te seinen. Om die beweringen recht te zetten dicne, dat onze luchtschepen bij hun tocht naar de versterkte plaats Great Yarmouth over andere plaatsen zijn heengevlogen en daaruit zijn beschoten, welke schoten zij door het wer pen van bommen hebben beantwoord. Dat is geschied bij nacht en bij nevelig en re genachtig weer, Heeft het Engelsche volk, welks vliegtui gen bij klaarlichten dag op de open stad Freiburg bommen hebben geworpen en welks oorlogsschepen herhaaldelijk open steden als Dares-Salam, Victoria (Kameroen) en Swak- opmund hebben beschoten, een volk dat geen middelen ontziet om zonder zich te storen aan het volkenrecht en het recht der onzij digen, zijn doel te bereiken, recht veront waardigd te doen Een aanval uit de lucht is, voorzoover hi; blijft binnen de algemeene beginselen van het volkenrecht, een erkend middel van mo derne oorlogvoering. Onze luchtschepen heb ben die beginselen in acht genomen. Het Duitsche volk is door Engeland ge dwongen, om zijn bestaan te vechten, het kan zich niet laten dwingen af te zien van eenig gewettigd middel tot zelfverdediging en zal, vertrouwende op zijn goed recht, daarvan ook niet afzien. Omtrent den aanval uit de lucht op de Engelsche kust verklaren de Duitsche dag bladen van alle partijen naar een Ber- Iijnsch nieuwsbureau ons seint dat deze Duitsche maatregel slechts een antwoord is op Engeland's poging Duitschland uit te hongeren. Dit plan richt zich niet tegen de gewapende macht, doch tegen het geneele Duitsche volk, ook tegen alle niet tot den dienst onder de wapenen geroepenen, mits gaders vrouwen en kinderen. Hel geheele volk moet honger lijden, omdat de Duitsche regeering tot toegeven worde gedwongen. Honderdduizenden volstrekt onschuldigen kunnen daardoor zwaar worden getroffen Dit is den Engelschen geheel onverschillig, Als zij maar hun doel bereiken. Dit Engel sche doel zal weliswaar niet bereikt worden doch Duitschland zal nu ook met alle mid delen ervoor zorg dragen dat de door En geland aangebonden handelsoorlog met alle Duitschland ter beschikking staande middelen zal worden doorgezet. De Engelsche havens, die voor het voortbestaan van den Engel schen handel onontbeerlijk zijn, de koop vaardijschepen die in die havens liggen, zul len ter verwoesting van den Engelschen han del evenzeer door Duitsche luchtschepen getroffen worden als Engeland op de water wegen den Duitschen handel wil treffen Alle pakhuizen, ook die voor den handel dienen, moeten evenzeer behandeld worden Tegen Adre Som meisc Op de der Nieu tegen 1 met ec alle La kend. Gegad lijk of den Lai Zonde ding ov Het Kraaijes jA»uari den Doel ving V 8756 D GALLE, Leeraar Fransch M. O. en HENDRIKA F. WESTRIK. Groningen, Rademarkt 22. Sommelsdijk, Pastorie. Eenige en algemeene kennisgeving voor Sommelsdijk en Omstreken. JOHANNES HOLLEMAN en LALRINA HORST die mede namens wederzijdsche fa milie hun hart elijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belaug- ste ling, bij hun huwelijk ondervonden. NIEUWE TONGE. 21 Januari 1915. vóór d< de geme Kokswe Dirkslan De v Januari den Se KOLFF 8751 Ter b Bekro 12 50. Hz. Sor Toelatir VAN V TE goeden bij P. Dirkslai 1 Na een smartelijk lijden v?n slechts eenige degen overleed heden mijn geliefde Echtge noote en onze zorgvolle Moe der. Behuwd- en Grootmoeder MejufT. geb. BRESIJN in den ouderdom van 63 jaar en 3 maanden. Wat wij in haar verliezen kunnen alleen zjj beseffen die de overledene van nabij ge kend hebben. 8758 Uit aller naam, Ph. SNEEP. NIEUWE TONGE, 21 Januari 1915. wegens uk; een 14 en een zoo goe Te b TEN - disponi Oude bij W. Beste volgend F FÜ Na een langdurig lijden be haagde het den HeereopZon dag den 13en Dec. op 76 jarigen leeftijd van ons weg te nemen onze innig geliefde Moeder Wat zullen wij zeggen tot de genen die baar met droefheid nastaren. Moeder i«, zoover als het ons gegeven is te zien, ge storven zooals zij geleefd heeft, in vreeze en beven Heer! ik geloof. Kom mijne ongeloovig heid te hulp. Namens de kinderen, C. EDEWAARD. CLARA EDEWAARD—Struyk. H. G. EDEWAARD ru. JELTJE EDEWAARD- <-hJ?ag° Botma I K. VAN WIEREN. CORNELIA VAN WIEREN— Edewaard. TEYE VAN TEYENS. D1MMETJE VAN TEYENS— Edewaard. P. WALCHENBACH. CORNELIA WALCHENBACH— Voerajan. 142 n. 5ph str. Patersou N.J. U. S A. 8752 Wi of lat! van lAei

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 4