1 I 1' #-> It B PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. LANDBOUW. vi^HTRUT— "VERKÖOPiNGEN. GE! ft 11 ÜS I 'j. I I ;fri I -r;)| breedte oostelijk van de spoorlijn uitstrekt, en van welke het geheele zuidelijke gedeelte in het bezit was van de Franschen. Van den kant van de rivier snijden verscheiden lange kloven zich diep in de hoogvlakte in. In die kloven vond het Fransche zware geschut uitstekende stellingen, van waaruit de be schieting geleid werd door waarnemers, die aan den rand van de hoogvlakte in boomen zaten achter een dekking van zware pant serplaten. Deze Fransche batterijen verontrustten de flank der Duitsche posities op den hiervoor genoemden beboschten berg. Vooral de loop graven van de lijfgarde hadden van dit vuur te lijdenzij waren op Eersten Kerstdag ongemeen fel beschoten; de vijand wierp een buitengewoon groot aantal projectielen in de stelling. Op den 7den Januari had een nieuwe felle beschieting plaats, waarvan onze dappere troepen veel hinder ondervon den. Zoo werd bv. de loopgraaf der machine geweren in den letterlijken zin des woords door 't vijandelijke vuur „dichtgegooid", waarbij de machinegeweren onder het zand bedolven waren. Na deze voorbereiding ging de vijand op den 8sten tot den aanval over en drong over een front van 200 M. in de Duitsche loop graven door, waaruit hij niettegenstaande de talrijk aangewende pogingen —nietmeer kon worden verdreven. Overdag en 's nachts kwam het hier tot den llden tot buitengewoon verbitterde gevechten van man tegen man, zooals men ze zich niet bloediger zou kunnen voorstel len. De hier in de Fransche gelederen vech tende Turko's streden niet enkel met geweer en bajonet, maar ook beten zij en deelden zij messteken uit. Het werd noodig dat er een eind aan kwam. Den 12den gingen de Duitsche troepen tot een tegen-aanval over, die aanvankelijk niet zoozeer gericht was tegen den beboschten heuvel als tegen de aan weerskanten daar van aansluitende Fransche stellingen. Toen het elf uur sloeg, kwamen onze wakkere soldaten uit de „steengroeve-stel- ling" te voorschijn. Het feit, dat zij maanden lang hadden doorgebracht in onderaardsche holen en schansen, had hun aanvalslust niet geschaad. In een vermetelen stormaanval veroverden zij de naastbij gelegen loopgraven der Franschen en hun observatieposten voor de batterijen. Onmiddellijk werd de flankbe schieting door de Franschen op den .be boschten heuvel gestaakt. Nauwelijks was alzoo het voornaamste oogmerk van den eersten aanval bereikt of om 12 uur kwamen op den uitersten rechtervleugel onze dappere soldaten uit hun loopgraven en rukten zegevierend een K.M. voorwaarts. Nu werd ook een aanvang gemaakt met den aanval op den beboschten heuvel zelf. De Franschen werden eerst uit de door hen op de Duitschers veroverde loopgraven ver jaagd, en toen uit hun verschansingen, waarna zij den heuvel af werden gejaagd. Halver wege de helling werd opnieuw tegenweer geboden door de Franschen. Naar gebleken is uit mededeellngen van krijgsgevangenen, geloofden de Franschen, dat de verwachte voortzetting van den aan val der Duitschers van den kant van den top zou komen, dus van den Duitschen rechter vleugel. in afwachting daarvan lieten de Franschen versterkingen aanrukken. Uit de op de Franschen veroverde observatieposten kon het aanrukken van die versterkingen per auto en per spoor uitstekend worden waar genomen want van uit die observatieposten kan men het geheele Aisne-dal metSoissons en zijn kathedraal in de diepte zien liggen. De aanval der Duitschers op den 13n kwam echter van een heel andere zijde, en was een totale verrassing voor de Franschen. Het waren n.l. het centrum en de linkervleugel van de Duitschers, die zich de verovering van de hoogte van Vregny ten doel gesteld hadden, die thans aanvielen op de heuvel stelling. Daarop had de vijand bij den aan leg van zijn loopgraven niet gerekenden hij scheen zich volkomen veilig te achten. Het was weer het slaan van 12 uur, dat hier onze troepen tot het volvoeren van nieuwe daden opriep. Precies op het mid daguur kwam er leven in de Duitsche loop graven. Met een geweldigen sprong zetten de Duitschers zich in beweging, en drie mi nuten later was de eerste verdedigingslinie der Franschen genomen, dertien minutenla ter de tweede. ,De voorgenomen flankaanval der Franschen uit het bosch van Vregny, had bij de snelheid van de actie der Duitschers geen succes meer; en laat op den middag van den dertienden was de ge heele rand van de hoogvlakte in handen van de Duitschers. Enkel nog in terreinplooien en op de hellingen, idie naar het Aisne-dal voeren, konden de Franschen zich handhaven. Het welslagen van den Duitschen aanval bracht de in de buurt van den beboschten heuvel tegen den Duitschen vleugel aanruk kende Franschen in een wanhopige positie. En toen de Duitschers hun omvattende be weging weer voortzetten, en uit het centrum over Crouy Duitsche troepen in westelijke richting opdrongen, bleef den Franschen niets anders over dan zich over te geven. Teruggaan was thans buitengesloten, daar het Duitsche zware geschut het Aisne-dal beheerschte. Denzelfden dag werd de vijand ook van de hellingen van Vregny naar be neden verdreven, voor zoover hij niet reeds den voorafgaanden nacht naar of over de Aisne was gevlucht. Een compagnie van de lijfgarde drong zelfs in het duister tot in de buitenwijken van Soissons door. Onze troepen zuiverden het geheele gebied tot aan de Aisne. Slechts in de rivierbedding ten oosten van de stad konden zich nog Fransche afdeelingen staande houden. In den dagen langen strijd bij Sois sons werd de vijand bij een frontbreedte van 12 k 15 K.M. van 2 tot 4 K.M. ver terugge dreven, en dit niettegenstaande het feit dat hij steeds stellingen innam en trots zijn overmacht in aantal. Aan Fransche zijde had den het 14de regiment infanterie, de 55ste reserve-divisie van de gemengde brigade jagers, een territoriaal infanterie-regiment, en bovendien Turko's, Zoeaven en Marokkaan- sche scherpschutters gevochten. Van deze troepen werden meer dan 5000 man gevan gen genomen. De krijgsbuit was zeer aanzienlijkver voerd werden 18 zware stukken, 17 lichte stukken verder revolverkanonnen, machine geweren, een geweer voor lichtkogels, hand granaten, voorts groote hoeveelheden munitie voor geweren en kanonnen. Deze roemrijke strijd werd door de Duit schers bevochten nadat zij maandenlang had den stilgelegen in dezen winterveldtocht, die zich door regenbuien en stormvlagen heeft gekenmerkt. Ook op de dagen van dezèn strijd regende en stormde het; en dc aan vallen moesten worden ondernomen over modderige wegen, Meivelden en over volge- loopen loopgraven en gebroken terrein in de steengroeven. Dikwijls bleven de water laarzen van de manschappen in de modder steken en moesten de soldaten op kousen doorvechten. Wat onze heerlijke troepen daar wel in vuile plunje, maar prachtig van lichaams kracht en krijgsmansgeest hebben gepres teerd, is boven allen lof verheven. Hun dapperheid, doodsverachting, doorzet tingsvermogen en heldhaftigheid heeft ook de verdiende erkenning gevonden en wel hierdoor, dat de Duitsche keizer, die in die uren bij hen toefde, den verantwoordelijken leiders der krijgsbedrijven op het slagveld hooge ordeteekenen heeft toegekend. Gene raal Lochow kreeg de orde pour-le-merite, luitenant-generaal Wichura kreeg het groot kruis van de huisorde van Hohenzollern. Behalve om de krachtige, doelbewuste en koene aanvoering en om de grootsche pres tatie van de troepen, is het wapensucces bij Soisson te roemen omdat het een schit terende samenwerking is geweest van alle wapenen en vooral van de infanterie, met de veldartillerie, de artillerie-te-voet en de genie, die elkander wederkeerig volkomen ondersteunden. Ook de afdeeling voor de veldtelefonie droeg niet weinig bij tot het slagen van de actie der troepen. Op de aan voerders en de soldaten, die in zulke slagen overwinnen, kan het Duitsche volk trotsch zijn. Van de Quikbooten bij Dover waar we in ons vorig nummer over schreven, is later niets meer vernomen. Een geheimzinnig geval is dat van graaf Witte, den bekenden Rus- sischen staatsman. Het Hbl. te onzent, als we reeds meld'den, wist onlangs mede te deelen, dat Witte het hoofd was van een vredespartij aan het Rus sische hof en dat hij kort geleden in Berlijn en Keulen is geweest, met toestemming der Duitsche regeering en daar gesproken heeft met verschillende leidende personen. Dat werd tegengesproken. In de Voss. Ztg. verscheen een telegram, waarin gezegd werd, dat graaf Witte zich sedert het einde Augustus te Petersburg be vonden heeft en die stad niet verliet. Het Hbl. houdt echter beslist haar bericht staande als volkomen betrouwbaar. Hoe dit zij, zéker is wel, dat Witte het niet eens is met de thans in Rusland boven drijvende partij, die het land in den oorlog heeft gestort. Niet lang geleden heeft hij o. a. een rede gehouden in een vergadering van Russische industrieelen, waarin hij beweerde, dat ter wijl Rusland financieel en economisch leed, Engeland zich door den oorlog verrijkte. 'n Kwade noot voor John Buil De Engelsche gezant bemoeide zich niet 't geval en wees er de Russische regeering op, dat 't standpunt dat graaf Witte ten aan zien van Engelands rol en positie in den tegenwoordigen oorlog in openbare verga deringen heeft ingenomen, noch gerechtvaar digd kan worden door den feitelijken toe stand, noch door de bestaande wederzijdsche betrekkingen tusschen de bondgenooten. Witte's uitlatingen waren te onaangenamer, omdat elk door hem geuit oordeel in Europa als de stemming der regeerende kringen wordt beschouwd. De Fransche gezant sloot zich bij dit pro test van collega aan. Nu, de Russische regeering heeft dade lijk met de meeste beslistheid laten weten, dat Witte heelemaal voor zichzelf sprak en absoluut niet de meening der Regeering ver tolkte. Niemand, die 't anders wachtte! Maar „ons ként ons." En een man als graaf Witte is en blijft iemand van de bovenste plank en deze his torie heeft déèrom groote waarde omdat zij een weinig den sluier oplicht, die de ge heimzinnige gebeurtenissen in de invloedrijke politieke kringen van Rusland bedekt. Er is daar 'n vredespartij. Met een machtigen woordvoerder. Voor 't oogenblik richt zij niets uit, be reikt zij tenminste niets. Maar in het geheim, achter de schermen, tracht zij natuurlijk haar invloed uit te breiden. En als de toe stand zich door de een of andere gebeurtenis eens wijzigen mocht, dan weet men niet, hoe raar in Rusland een stuivertje rollen kan 1 't Zou voor 't eerst niet zijn. Verrassingen zijn er inheemsch. Niet het minst in oorlogstijd VERSPREIDE BERICHTEN. Parijs in het donker. De militaire overheid heeft aan de regeering maatregelen voor het in donker zetten van Parijs en de voorste den ter bekrachtiging voorgelegd. Winkels zullen de lichten buiten het huis niet mo gen aansteken, jaloezieën of gordijnen moe ten worden neergelaten enz. Bizondere maat regelen worden voorgeschreven voor fabrie ken, waarvan het licht soms op grooten af stand zichtbaar is. De Reichs-Anzeiger bevat een verzoek van den Duitschen Keizer om hem dit jaar op zijn verjaardag geen telegrammen en brieven van gelukwensch te zenden, daar dit, nu hij in vijandelijk land vertoeft, licht tot een stoornis van het dienstverkeer per post en telegraaf te velde zou kunnen leiden. Te St. Petersburg zijn, volgens de Times, berichten „uit volstrekt betrouwbare bron" ontvangen, bevestigend dat Roemenië binnen weinige weken aan den oorlog gaat deelne men. In Frankrijk zijn de lichtingen territoriale troepen van 1887—1888 naar huis gezonden. Deze lichtingen waren slechts opgeroepen in enkele versterkte kampen. Daar hebben zij posten betrokken en meer nog, gewerkt aan de versterking. Enkele maanden zijn zij van huis geweest om dienst te doen voor 't vaderland. De Amerikaansche regeering zal een voor stel bij het Congres indienen tot invoering van een luchtpostdienst voor het vervoer van de belangrijkste brievenmalen. Twee duizend vliegers zullen voor dien dienst noo dig zijn. Het ligt in de bedoeling er vliegers voor te laten opleiden in de militaire scholen. Te Riga is het, volgens een bericht van Kopenhagen, op straffe van 3000 roebel boete of drie maanden gevangenisstraf verboden, in het openbaar op demonstratieve wijze Duitsch te spreken of voor winkels en der gelijke Duitsche opschriften te voeren. SOMMELSDIJK. Tot lid der Commissie van weldadigheid is gekozen de heer C. Vis, in de plaats van de heer D. Buth welk om gezondheids redenen heeft bedankt. MIDDELHARNfS. Door de kiesvereeniging Nederland en Oranje, zal Vrijdagavond eene vergadering worden gehouden en zal door den heer J. Vroegindeweij (voorzitter) eene inleiding gehouden worden getiteld; Mobili satie en organisatie. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tot afge- vaardige van de Antirev. Kiesvereeniging voor de liberale vergadering is gekozen J. Wagner en tot secundus W. P. Jelier. Tegen v. d. P. en v. A. is proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding der po litieverordening. Vrijdag a.s. zal het straatschuren plaats hebben, wat den bewoners veel werk zal veroorzaken. De kaai blijft ditmaal uitgezon derd. Zondagmorgen half acht arriveerde pas de stoomboot „Koningin Wilheimina." De passagiers hadden zich gedurende den nacht kunnen verpoozen aan boord, om te beproe ven daar de nachtrust te verkrijgen, wat vooral voor de dames zeer onpleizieri gwas. De boot lag vastgemeerd aan den steiger bij Nieuw-Beijerland. Tot voorzitter van de vereeniging Steunt elkaar" is gekozen L. van Dijk, tot lid van de Commissie van Bijstand C. v. d. Slik. Herkozen tot Commissaris van Toezicht M. v. d. Slik. Gekozen tot le Penningmeester J. Maliepaard, tot 2e Penningmeester H. Mul der en tot 2e secretaris D. Saarloos. DEN BOMMEL. Voor de lichting 1916 zijn alhier 12 personen ingeschreven. Loop der bevolking over 1914 Bevolking op 31 December 1913 Ingekomen personen Geboren Vertrokken personen 1705 128 56 1888 133 1755 27 1728 Overleden personen Bevolking op 31 December 1914 De dienstplichtige L. Gebraad en J. E. Smits zijn Maandag naar 's Gravenhage ver trokken, om aldaar bij hun corpsen te wor den ingedeeld. Burgemeester en Wethouders hebben in het belang van het onderwijs besloten als proef, niet meer de kinderen groote klee- dingstukken voor de armenbedeeling te doen vervaardigen, maar gewoon hand- en brei werk als nu voor de kinderen het meest leer zaam is. OOLTGENSPLAAT. Door den Raad van Beroep voor de ambtenaren in dienst der gemeente Velsen is in brochurevorm uitge geven zijn Beslissing inzake het Beroep van den Heer R. Hartmans, gemeente-architect, tegen het voornemen van Burg. en Weth. van Velsen, hem voor te dragen voor ontslag zonder schadeloosstelling. De Raad geeft hierin als zijn meening te kennen: „dat de beschuldigingen jegens den heer Hartmans van frauduleus beheer van gemeentegeld in geen enkel opzicht bewezen zijn en dus geen grond voor ontslag hadden mogen opleveren". In de inleiding van de brochure wordt her innerd aan het besluit van den gemeenteraad van Velsen van 28 Augustus 1914, waarbij den heer R. Hartmans, hangende het onder zoek in deze zaak, met ingang van dien da tum ontslag werd gegevensedert dien heeft hij een betrekking in 's landsdienst in Ned. Indië aanvaard. Als een voornaam motief voor het ingrijpen van den gemeenteraad heeft gegolden de lange duur van het onder zoek. De Raad van Beroep zich volkomen er van bewust dat een onvertraagde behan deling van beroepszaken gerekend moet wor den tot de redelijke eischen aan een scheids rechterlijk instituut te stellen, merkt echter op, dat in geen geval toch de lange duur van het onderzoek had mogen leiden tot het schenden van door een ambtenaar verkregen rechten, maar voor de toekomst zouden even tueel regelen kunnen worden gesteld om een spoedige behandeling door den Raad van Beroep te verzekeren. De Raad van Be roep geeft dan in zijn brochure een uit eenzetting omtrent den langen duur van het onderzoek en laat daarna de door hem om trent de hoofdzaak genomen beslissing volgen. Van een onderzoek der resteerende punten van beschuldiging werd afgezien, aangezien dit geen enkel praktisch belang meer zou hebben. Naar aanleiding van het ingrijpen van den gemeenteraad van Velsen in deze zaak heeft de voorzitter van den Raad van Beroep, Prof. Dr. D. van Embden, bericht gezonden dat hij de door den Raad verleende opdracht niet langer wenscht te vervullen. De Raad van Beroep bestond uit de heeren Prof. Dr. D. van Embden, voorz.Jeden Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden (Oud Burg. van Haar lem); Mr. M. G. P. del Court van Krimpen (oud-rechter); F. J. H. Schneiders (Admini strateur der visscherstiaven ten Ymuiden) en W. P. Mets (Part.). DIRKSLAND. Den Milicienverlofganger S. Poortvliet is dezer dagen voor den Militai ren dienst afgekeurd huiswaarts gekeerd. HERRINGEN. Hoewel temidden in den winter werd dezer dagen door T. S. alhier nog een meikever gevangen. Men zij voorzichtig. Deze week zou J. S. iemand eens afstraffen door met een steen te werpen die ongelukkiger wijs een onschul dig 4-jarig zoontje trof van J. K. alhier en hem een gapende wond aan het hoofd be zorgde. Een en ander zal nader worden on derzocht. Donderdagavond e.k. 21 Jan. des avonds te half zeven uur-hoopt de Ant. Rev. Kiesv. alhier ter herberge v. d. Velde haar Alge- meene Jaarvergadering te houden. STELLENDAM. Vorige week Woensdag werd de uitgaande blazerschuit SL 39 Schip per A. Roon, in den mond der haven aange varen door de inkomende boot „Torpedo- dienst I". De blazerschuit werd ernstig aan den steven beschadigd en werd door de Tor- pedodienst I weer op haar plaats gebracht. De stoombootdienst Stellendam-Rotter dam, v.v. is voorloopig gestaakt wegens mij nengevaar. In de laatste dagen hoort men hier tel kens, soms zeer hevige, ontploffingen van mijnen aan de kust. Bijna dagelijks komt de torpedodienst I alhier in de haven, waarvan het personeel van hier uit vertrekt om aan de kust bij Ouddorp en Goedereede mijnen te vernietigen. Zaterdagmiddag werd een mijn opgemerkt in het Noordergat bij Stel lendam. Door het personeel van twee boo ten der Marine werd getracht de mijn stuk te schieten, doch zonder succes. Waarschijn lijk is dus de mijn weer naar zee gedreven. Een leerling der Ambachtsschool N.v.d. Nieuwendfjk alhier had het ongeluk zijn voet te verstuiken, waardoor geneeskundige hulp noodzakelijk was. Een 19 jarige Belgische vluchtelinge, zal wegens verschillende diefstallen alhier ge pleegd, worden overgebracht naar een vluch telingenkamp. Staaf der bevolking op 31 December 1914. Gemeente STELLENDAM. Bevolking op 31 December 1913, 893 M. 874 V. Totaal 1767. Vermeerderd door: geboorten vestiging Samen 32 M. 15 M. 22 V. Totaal 25 V. Totaal 54. 40. 47 M. 47 V. Totaal 94. Verminderd door sterfgevallen 5 M. 2 V. Totaal 7. vertrek 24 M. 26 V. Totaal 50. Samen 29 M. 28 y. Totaal 57. Alzoo op 31 Dec. 1914: 911 M. 893 V. Totaal 1804. Getal huwelijken 9. Getal levenloos aangegevenen 1. 2 personen elders woonachtig hier over leden. 1 kind geboren uit elders woonach tige ouders. GOEDEREEDE. Tot het inschrijven voor de Nat. Millitie hebben zich 10 jongelingen aangemeld. Zaterdag werd alhier juin geladen voor f 4.75 de 60 Kilo. Niet tegenstaande de hoo ge prijs is er nog weinig lust tot verkoop. Tengevolge van den sterken N. W. wind, werd het zeewater zoo hoog opge zweept dat de interwaarden Zondagnamid dag onderliepen. Nog steeds drijven alhier mijnen op het strand, doch worden zoo spoedig moge lijk vernietigd. Zondagavond omsteeks 6 uur werden wij in onze gemeente opgeschrikt door een geweldige knal die gebouwen op hare grondvesten deed trillen en zoo ook Maandagmiddag 12 uur. Naar men zegt zijn er een 8 tal op het strand aanwezig. Door de leden der visschers vereeniging „Ons belang" werd Zaterdagavond in hare vergadering tot Voorzitter herkozen de heer W. Redert alhier. HELLEVOETSLUIS. Zaterdag werden alhier twee jongens aangehouden, die met nog eenige anderen een groot stuk eikenhout ten nadeele van den Waterstaat hadden ontvreemd en hadden gepoogd dit aan een brandstoffen- handelaar te verkoopen. Zij zijn in het bu reau opgesloten. Door het (aftreden) overlijden van den heer J. G. Robanus was een vacature ont staan ais gecommiteerd ingeland van den polder Nieuw-Helvoet. Thans is daarin weer voorzien door de verkiezing van den heer C. Moree te Nieuw-Helvoet. NIKKELEN STUIVERTJES. De ronde nikkelen stuivertjes zijn heden niet meer geldig. De gelegenheid tot inwisselen in geldige Hollandsche munt is bij Koninklijk Besluit van 10 Dec. 1914, Staatsblad No. 556, opengesteld tot 1 Juli aanstaande bij de Betaalmeester en bij de Ontvangers der Directe belastingen, EEN IEDER RUIME ZE DUS OP. Raadsvergadering op 8 Januari 1915 n.m. 2Si uur. Aanwezig de heeren J. C. Borgdorff, P. G. Jacobs, T. J. Knoop en J. Mijs, afwezig met kennisgeving de heer W. J. Rosmolen, de de heer Jongeling, wegens mobilisatie, en de Heer A. v. Weel. Voorzitter de Heer L. de Winter, Burge meester en Secretaris. Na opening met formuliergebed, spreekt de voorz. zijn dank uit voor de ontvangen gelukwenschen met 1 Januari j.l. spreekt de beste wenschen uit voor de raadsleden en hunne gezinnen, wijst op den treurigen oor log en spreekt den wensch uit det spoedig den vrede en de welvaart voor land, provin ciën en gemeente mogen terugkeeren waar bij de leden zich eenparig aansluiten. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Voorgelezen en voor kennisgeving wor den aangenomen dc volgende ingekomen stukkeu a. een besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring der gemeentebegrooting 1915. b. idem, inhoudende goedkeuring kohier Hoofd. Omslag. c. idem, toezendende een Ministerieele be schikking, tot vaststelling der Rijksvergoe ding Lager Onderwijs over 1912; d. Idem, inhoudende mededeeling, vast stelling, rijksuitkeering ex. art. 1—9 van de meet van 24 Mei 1894 (St.bl. 156) over 1914. e. idem inhoudende goedkeuring school geldverordening vóór den landbouwcursus. proces-verbaal van kasopname van den Gemeente-Ontvanger en van den Boekhou der van het Burgerlijk Armbestuur op 16 December 1914. 1 Ontslag, Mejuffrouw A. C. van Toen. Op verzoek van Mej. A. C. v. Toen, wordt zonder hoofd, stemming besloten haar met ingang van 1 Jan. 1915 eervol ontslag te ge ven als onderwijzer aan de 2de O. L. School. 2 Benoeming onderwijzereres. De voorz. leest de 7 ingekokomen sollici tatiestukken voor en zegt, dat op advies van hei Hoofd der 2de O. L. School en de Ar rondis8ements schoolopziener 3 dames voor een proefles zijn uitgenoodigd, waarna mede in overleg met genoemde heeren de voor dracht is opgemaakt: no. 1 Mej. A.Joh.van Beek te Breda, no. 2 Mej. J. M. van Wes tenbrugge van Poortvliet; no. 3 Mej, G. P. C. Zwiers te Ridderkerk. Nadat door de heeren die de proeffes heb ben bijgewoond eenige gedachtenwisseling wordt gehouden, waaruit blijkt, dat het ver schil van de 3 dames bij de proeflessen, niet erg groot was, wordt tot stemming overge gaan en verkrijgen bij eerste stemming Mej. van Beek 2 stemmen, Mej. van Westenbrugge en Mej. van Zwiers ieder een stem, bij tweede stemming verkrijgt Mej. van Beek 3 stem men en Mejnffrouw van Westenbrugge 1 stem, zoodat tot onderwijzeres aan de school op de Zuidzijde gekozen is en wel ingaande zoo spoedig mogelijk Mej. A. Joh. v. Beek te Breda. Hondenbelasting. Zonder discussie en zonder hoofd, stem ming wordt vastgesteld het supplement ko hier hondenbelasting met honden le klas en honden 2e klas. Schoolgeldkohier. Zonder discussie en zonder hoofd, stem ming wordt vastgesteld het schoolgeldkohier volgens de nieuwe verordeningen ingaande 1 Jan. 1915 met een totaal bedrag van f6,70. Af- en Overschrijving. Zonder discussie en zonder hoofd, stem ming worden Burgemeester en Wethouders gemachtigd, de met het inkomen der reke ningen enz. eventueel noodige af- en over schrijving op den dienst 1913 te doen. Pachtsaanvrage J. v. Drongelen en H. de H. de Vos, De voorz. zegt, dat J. v. Drongelen en C. de Vos bij den boekhouder van het Burgerl. Armbestuur opnieuw pacht hebben aange vraagd, waarop Burgemeester en Wethou ders hebben voorgesteld dit te verieenen; doch met verhooging van pacht tot f 25 per gemet. Nadat verschillende leden inlichtingen heb ben gevraagd omtrent de grootte en de lig ging der verschillende stukken land, wordt zonder hoofd, stemming besloten de beslis sing aan te houden tot een volgende verga- deriug, en belanghebbenden in de gelegen heid te stellen alsnog schriftelijke pacht aan te vragen aan het bevoegde college; Rondvraag. Verschillende leden klagen over de gas verlichting, over het overdag branden der straatlantaarns in de Zuidzijde, waaroij de voorz. zegt het voorstel te hebben gedaan aan de gascommissie om een gashouder te Den Bommel te plaaatsen waardoor hij be ter licht hoopt te krijgen, terwijl op de Zuid zijde door de mobilisatie een noodfitter is aangesteld, die blijkbaar nog niet de i echte man o.p de reshte plaats is; Brandpremie. Aangeraden wordt de brandverzekering maatschappijen een premie te verzoeken voor het snelle blusschen van den brand bij J. Koert, waardoor huis en wagenschuur met anexe is gespaard gebleven, waaropde voorz. toezegt het te zullen probeeren. Brand weerrdorganisatie. De voorz. zegt tegen een volgende verga dering een wijziging voor te stellen in de brandweerverordening in verband met de plaats gehad hebbende reorganisatie en zegt dat 10 cent per uur voor de brandweerlie den |toch te weinig is, doch dat de brand meester die de betalingslijst hebben opge maakt niet meer bonden uitbetalen, omdat de verordening voor de wintermaanden geen hoogere uitbetaling toelaat. Hierna wordt de vergadering gesloten. (Ongecorrigeerd.) Kalimeststoffen als middel tegen een ziekte in de uien. J&Reeds meermalen hebben wij in dit blad de aandacht gevestigd op de zeer gunstige werking der kalimeststoffen ter bestrijding van de ziekte in de ajuin, door de landbou wers met den naam van „hond" aangeduid Ook dezen zomer is ons op een proefveld, voor dit doel aangelegd, gebleken dat het gebrek door 't gebruik van een kali-meststof te verhelpen is. De volledige uitslag van dit proefveld zullen wij later bekend maken. In dit artikeltje willen wij de vragen be antwoorden welke ons, in verband met boven staande, gedurig worden gedaan. In de eerste plaats vraagt men ons welke kali-meststof moet ik, ter bestrijding ran de kwaal, gebruiken. Op onze proefvelden is gebleken dat het er weinig op aan komt welke kali-meststof men bezigd. Wij hebben met prachtig resultaat gebruiktKaïniet, Chloor-kali, Patent-kali en 40 pet. kalizout, Dan vraagt men ons naar de tijd van uit- strooiïng. Kaïniet geve men nu zoo spoedig mogelijk. De anderen in 't voorjaar, zoo vroeg mogelijk. Hoe vroeger men de kali meststoffen uitstrooid, hoe beter resultaat men kan verwachten. Eindelijk vraagt men naar de hoeveelheid en kosten. Van kaïniet geve men per hectare (bunder) ongeveer 700 K.G., van patent-kali 350 K.G. en van 40 pet. kalizout 250 K.G. Kaïniet bevat ongeveer 12.5 pet. kali en kost per 100 K.G. f 2.50. Patent-kali bevat 25 pet. kali en kost f6.80. 40 pet. kalizout bevat 40 pet. kali en kost f 6.75. Volgens deze opgaaf kost de kali bemesting per bunder dus Met kaïniet 7 X f 2.50 is f 17.50. Met patent-kali 3.5 X f 6.80 is f 23.80. Met 40. pet. kalizout 2.5 f6.75 is f 16.875. Met kaïniet en 40 pet. kalizout is men dus 't voordeeligste uit. Patent-kali is een gezuiverde kalimeststof, is daardoor duurder. Ze leent zich meer voor een laat gebruik. Nu willen wij aan 't eind van dit artikeltje nog een verzoek tot de landbouwers richten. Gaarne hadden wij dat zij die een proef ne men in deze richting het resultaat daarvan mededeelen aan het Landbouwkundig Bureau van het Kali-Syndikaat te Utrecht. Wie nog meer aangaande deze zaak wil weten vrage ever. aan bovenstaand adres de brochure aan getiteld„Een lastige uien- ziekte en de eenvoudige bestrijding ervan." Ingezonden. V. D. M. S. STELLENDAM. In de afgeloopen week zijn door 41 vaartuigen_2400 K.G. garnalen aan gevoerd, welke aan de pellerijen zijn afge leverd tegen 18 cent per kilo. GOEDEREEDE. Door storm en vrees voor drijvende mijnen, werd de vorige week bijna niet gevischt. Maandag dezer week ging er slechts één vaartuig, G. O. 7, ter garnalen- visscherij uit. Op Dond het Logemei dereede en op Doi logement „di telkens des i schuur, var! aan de Kor 409, groot f schuur met aan de Mol groot 98 ce vaarden 1 J V. M. bouw! polder, kad. aanvaarden weiland te Oostdijk aar no. 473 en 1915 aan F. jaars ten ver duwe Corns DEN BERGJ Zaterdag uur, verkoof nabij de wj Vreeswijk Nieuwe Tor Zatnrdag Ouddorp, i verhuring bi tien jaar: in twee percee polder het en in den zoogenaamd Mej. de We Ingaande bouwland Westerweg, dijk, ten vej Janszoon en van in den pol Oosterweg, verzoeke va Notaris Op Woefl 4 uur, in Holleman tl heet. (9 g^ bouwland, den Duivem kad. sectie Notaris Donderdj 10'/2 uur; moed a/d van paarde Notarissen LEN. Op Woei 4 uur, in man te N heet. (9 bouwland, den Duiven /_>Rad. secti^ 4£):ïen en con Notoris Er zijn spoeld op In de kust, iets bij Dinteld Zij zijnf en zullen Op Col| bij het a had ontpf rendijk. Berichtq ken hebt tement v< Overige op de Ze gingen, o| aangetrof- Donderdag 21 Januari 1915 's namiddags 2 uur bij L. Moelker te Ooltgensplaat, afslag van een huis en erf a/d Kerkring te Ooltgens plaat, kad. Sectie A no 743, groot 1 Are 60 Centiaren ten verzoeke van de erven Hoogmoed. Notarissen Mr. VAN WEEL en VAN ISPELEN. Op Donderdag 21 Januari 1915 bij inzet: en op Donderdag 28 Januari 1915 bij afslag telkens des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Ten verzoeke van de Erven van den heer Joh. Kastelein te Sommelsdijk van De perceelen bouwland aan denKleiburg- schen weg in den Polder het Oudeland ge meente Sommelsdijk, had aldaar bekend Sec tie C. no. 283, 284, 285 en 286, samen groot 6.41.60 H.A. (15 gem. 251 roeden Sd. maat) Verdeeld in vier koopen. Notaris VAN BUU- REN. Op Zaterdag 23 Januari inzet in het Lo gement van Akershoek te Ouddorp en op Zaterdag 30 Januari afslag in het logement Akershoek te Ouddorp, telkens des avonds 6 uur van: 1.71.70 H.A. of 3 G. 222 R. V. M. bouwland te Ouddorp in den Noord- hoek van den polder West-Nieuwland. kad. Seciie A numero 20 en van1.10.10 H.A. of 2 Gem. 126 R.V.M. bouwland te Ouddorp in den polder het Oudeland aan den Brie- denweg, kad. Sectie D. no 807, welke per ceelen zijn verhuurd aan Corns.-, K.G.—en J. Voogd tot 1 September 1917 a f228.68 's jaars in perceelen en in combinatiën, ten verzoeke van de erven van den heer Johan nes Kastelein. Notaris VAN DEN BERG. t-u aan de Dezer bericht geval wi aan de g| zen, dat de trouv Duitsche dat het elkaar ee Maar i] gen een kelijk vé voor zak dige pas den moe rantenbe| dat er haast nel en daan zijn goe waar hi moest v pen bes van de te neme Bij d| van gee sen. Al een stri top tot Niets Maar da Nauv •ontdekt! gevaarl: ■onzen twee deze o dat de Toer militair gesprelj voerd, het ha Feldwd wierp aanwe^ Daar verdac der mi :nomen idelijk :zins aan e^ juist, Heel| valies Het Duitse! zichtig in het Toei De F<f

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2