lif Oorlog. UIT DE PERS. BINNENLAND. BUITENLAND. OFFICIEEL GEDEELTE. PLAATSELIJK NIEUWS. RECHTZAKEN. VISSCHER1J. VERK00PINGEN. GEMENGD NIEUWS. soldaten en nu weer door Haar kerstgroet toont Zij 't dat Haar dierbaar is, in wien Zij gelooft. Lees dezen zin slechts: Men kan zich geen grooter tegenstelling denken dan de heilsbelofte Gods en 't leed en de smart, waaronder thans de wereld gebukt gaat. Doch nooit schitterde ons het licht dier eeuwige, ontfermende liefde helderder tegen dan op dit feest van on zen Heiland, immers ook om de ellende te dragen waarvan wij op dit oogenblik getuige zijn, nam Hij onze gestaltenis aan. Onze Koningin als constutioneele vorstin eischt dcor de Grondwet vrijheid van ge dachten voor allen; en dus ook in de eerste plaats voor Haar zeiven. Zij is niet neutraal Zij kan niet neutraal zijn, want de belij denis der Religie schept oogenblikkelijk de antithese; maakt positieve menschen, die hun geloof nooit onder de korenmaat zetteD. Streelende gedachte: in een Staat te wonen, waarin de vrijheid van godsdienst gehuldigd wordt; in een Staat te wonen, die zelfi volgens de Grondwet met God nog rekent; in een Staat te wonen, wier Overheden 't volste recht hebbenden Heere in e kentenis te houden en Hem publieke lijk te eeren. En een Koninginne, die bij de Kribbe van Bethlehem op Kerstavond gaarne een wijle neerzit, om het Goddelijk Mee- doogen te bewonderen, die Zijn eigenZoon der Aarde overgaf, opdat deze zou behouden worden en niet verderven. Spaar Haar nog lange, o Heere I onze. deze Koninginne Een Verbond met den Potentaat der Poten taten is van hechter waarborg dan al de Vredeshoven der wereld! Weer de oude sleur. Merkwaardig is het, hoe spoedig de men schen zelfs aan de verschrikkelijkste toestan den gewoon worden. Daarin zit zonder twijfel een genadeblijk Gods. Wanneer de gevolgen van rampen en onheilen steeds even zwaar op het volk ble ven drukken, dan zou ten slotte heel het le ven gaan kwijnen. Wanneer het ouderhart getroffen wordt door het verlies van een dierbaar kind, dan zijn vader en moeder aanvankelijk schier troosteloos. In hun gewone bezigheden heb ben zij geen lust. Zij staan hun tegen. Liefst zouden ze heel de wereld maar aan zich voorbij laten trekken, en met hun smart de eenzaamheid opzoeken. En toch eischt straks het gewone leven hen weer op. Zij zijn wel gedwongen er toe terug te keeren. En lang zamerhand begint het hoofd weer naar den gewonen dagelijkschen arbeid te staan. Aan andere zaken dan aan hun smart, moeten ze hun aandacht wijden. Er komt afleiding. En wanneer dan bovendien de erkenning van de souvereine voorzienigheid Gods bij hen gevonden wordt, komt er gaandeweg berusting. Het leed slijt uit. Straks plooit weer een glimlach het gelaat. En zeker, dan is het pand, dat verloren werd, nog wel niet vergeten, en wordt er nog in menig uureen traan vergoten, maar toch is het bange ge voel van gedruktheid geweken. Dat dit een genade Gods is, belijdt elk, die in Zijn Woord gelooft. •V Toch treft het somwijlen, dat het leed en de smart wat al te gauw vergeten zijn, en luchthartigheid er voor in de plaats treedt. Dat gaat zoo vaak in het particuliere leven. Hard gekreten, gauw vergeten, zegt de volks mond. Maar ook in het nationale leven speurt men dien trek. Wat een angstige zenuwachtigheid in het begin der maand .Augustus! Ieder was on der den indruk. De menschen waren er stil van. Op straat zelfs kon men 't hun aanzien de ernst der tijden had beslag op hen ge legd. Velen waren niet in staat hun gewone werkzaamheden te verrichten. Ze waren te vol van de schrikkelijke gebeurtenissen, die heel Europa verschrikte. En het was wederom Gods genade, dat daarin een keer kwam. Immers zóó als het in den aanvang was, kon het niet blijven. Heel het economische leven, heel de activi teit op allerlei gebied leed er onder. En het was dan ook gelukkig, dat langzamerhand ieder weer aan zijn werk ging en dat het gewone leven zijn loop hernam. Maar ochDaarbij bleef het niet. Men ge raakte aan den oorlogstoestand gewoon. De ontzetting week. Er kwam een valsche ge rustheid. En dat niet alleen onder de massa des volks, maar zelfs onder hen, die toch beter konden weten, de leden van het par-, lement, zij deden precies, alsof er niets aan de hand was. En de minister Cort. v. d Linden mocht er dan ook wel zijn verwon dering over uitspreken, dat vele heeren zoo weinig den uiterst critieken toestand toon den te begrijpen. De jacht naar genot en vermaak nam weer een groote vlucht. In onze groote steden mochten schouwburg en bioscoop op een extra-ordinair bezoek bogen. „Uitverkochte zalen" waren geen uitzonderingen. De Al machtige, tot Wien men aanvankelijk in de ure van het gevaar gevlucht was, werd we der vergeten. Voor het aardsche alleen nog had men OQg en oor. Het pleit zeker niet voor ons volk, dat er reeds nu zulk een geweldige ommekeer plaats greep. Niet alleen toont het in zijn breede kringen het hachelijke van onze internatio nale positie niet te verstaan, dit is eenigs- zins begrijpelijk maar wat veel erger is, men toont geen dank en erkentelijkheid voor wat de Heere ons, in tegenstelling met zoo vele andere natiën, tot heden toe nog schonk. De Overheid zelf gaf hier het verkeerde voorbeeld, door in haar valsche neutraliteits- gedachte, te verzuimen een algemeenen bid dag uit te schrijven. Hoe anders gaat het elders. Denk slechts aan wat president Wil ton deed. En de Overheid wordt door het volk hier in gevolgd. Zelfs In deze benarde tijden, wordt gehandeld, alsof er geen almachtig God bestond. Aan de toestanden gaat men zich wennen. Voor zoover die toestanden armoede en werkeloosheid meebrengen, klaagt men, mort men, agiteert men. Maar voor een tot dank stemmende vergelijking met België is geen plaats. Dat men toch God niet verzoeke. Hij zou ook ons wel eens Zijn geesel kunnen zenden en het ons doen ondervinden, hoe groot de voorrechten zijn, die wij heden ten dage nog genieten. Ons Christenvolk mogen toonen, dat het, gonder zijn plicht tot werken te verzuimen, toch den ernst der tijden verstaat, en dat het zijn dankbaarheid in daden weet te doen uitkomen. De Zeeuwsche Courant. Onzekerheid. Dat menig lid der S. D. A. P. inhopeloo- ze onzekerheid voortleeft, lijdt geen twijfel. Gelijk bij elk incident van beteekenis zoekt men ook nu weer tevergeefs naar de vaste lijn, die leiding geeft en het vertrouwen der volgelingen niet vraagt (dat doet het „Volk" eiken dag), maar verovert. De principiëelen zijn niet tevreden. Wat waarlijk geen wonder is. Het eerste slacht offer van den oorlog was de „Internationale". Zij werd, doch niet met militaire eer, begra ven, en niemand plantte een kruis met het R. I. P. op haar graf. Maar diezelfde orthodoxe socialisten voelen overduidelijk, dat van toepassing hunner the- oriën geen sprake kan zijn, Omgekeerd erkennen de practici, dat het dogma voorioopig op stal moet. Dat is heel wat anders dan ter wille van „het bestand" geen politieke actie te voeren. Wat moeten de partijgenooten daar nu van denken: de beginsel vasten laten de practijk los en revisionisten vergeten het principe. Was het niet mr. Troelstra, die in zijn „Kerstrede" de vraag stelde (neen, het was méér dan een vraag), of de socialisten zich tot heden niet te uitsluitend hadden bezig gehouden met het stoffelijke, terwijl het geestelijke, het ideëele te veel was verwaar loosd En dat vraagt de man, die zijn volgelingen poogde op te voeden in het historisch ma terialisme. die dus leeraardestof is de oor zaak en stof is de beweegkracht van ideeën en wereldgebeuren. Ais agitator is mr. Troelstra een matador, dit is buiten kijf; maar als leider heeft hij voor de zooveelste maal fiasko gemaakt. Wie heeft er nu houvast aan zulk een zig-zag- leiding? 't Is daarom niet te verwonderen, dat me nigeen gedacht heeft: de S. D. A. P. komt in jaren dezen slag niet te boven. De breede massa keert zich van haar af. Wij zijn huiverig om in deze dagen den horoscoop te trekken. Maar merkbare aftake ling der S. D. A. P. verwachten we niet. Niet omdat de leiding zoo voortreffelijk is en evenmin, omdat het socialistisch begin sel als zoodanig de zielen lokt. De oorzaak van steeds nieuwen aanwas ligt voor ons in haar antigodsdienstig karakter. Op denzelfden dag, dat mr. Troelstra zijn „Kerstrede" hield, stond een Kerstartikel in het „Volk". En in den aanhef daarvan las men de tirade, dat de sociaal-democraat niets gelooft van den geruststellenden kletspraat, dat er vrede in het hart van den enkeling kan wonen. Ziedaar de kracht der S. D. A. P. We ont veinzen het ons niet, een geweldige kracht. Die slechts bestreden kan worden met het oude, maar nooit falende wapen„Er is ge schreven". Of, zooals wij het Groen van Prinsterer gaarne nazeggen: Tegen derevo lutie het Evangelie. Met beminnelijke bescheidenheid aan dien kring eigen noemt het „Volk1' zich „het dag blad voor de arbeiderspartij". Zoo is het, Go de zij dank, nog niet. In het gezin, waar men den Bijbel in eere houdt, is voor dit dagblad geen plaats. Nieuwe Haagsche Courant. De groote leening. Kon Maandagmiddag omstreeks 3 uur reeds met zekerheid worden gemeld, dat het be drag, waarvoor op de staatsleening was in geschreven, stellig 300 millioen bedroeg, se dert is gebleken dat het totaal der inschrij vingen dit bedrag nog verre overschrijdt het bleek omstreeks 5 uur reeds 402 millioen te bedragen. Bij het departement van financiën zijn ver scheidene telegrafische gelukwenschen voor den minister, mr. Treub, ingekomen met het welslagen van de leening, o.a. van den voor zitter van de kamer van koophandel te Am sterdam, den heer van Eeghen en van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Am sterdam. N. R. Ct. DE TOESTAND. De laatste dagen zoo goed als geen nieuws. Wel worden hevige gevechten geleverd ten Noorden van Soissons, aan de Aisne en in den Opper-Elzas en de Vogezen, maar van veranderingen van het front of wijziging van eenige beteekenis is geen sprake. Wel zijn de Duitsche vliegers in denlaat- sten tijd geducht bezig geweest. Onder de telegrammen in dit nummer kan men lezen van de verschijning op Zondag boven Duin kerken en de Noordzee, van 12 tot 16 vlie gers die op de genoemde stad bommen wier pen. Naar luid van particuliere berichten uit Berlijn, te Kopenhage ontvangen, hebben Duitsche vliegers Vrijdag op Strazeele en Hazebroek bommen geworpen. Engelsche vliegers stegen op om hen te bestrijden, maar de Duitschers ontkwamen. Dan hebben Duitsche vliegers Armentiéres gebombardeerd en er een spoorwegstation in brand doen geraken. Bij Verdun bombardeerden de Duitsche vliegers het fort Bois Goar. In het Oosten is het rustig, 't is ook daar modder en modderpoelen die het strijden zoo belemmerd, dat de rust daardoor verplich tend is ingetreden. Op het oogenblik zijn de wegen te West- Polen maar gedeeltelijk bevroren. Ondereen dunne ijskorst ligt dikwijls twee voet mod der. Artillerie, welke was aangevoerd naar Koluszki om gebruikt te worden tegen de Russische linies te Rawka, zakte door een bevroren korst en bleef daar eenige dagen onbewegelijk. De zware artillerie, welke in Noord-West-Polen wordtbijeengebracht, wijst naar men verondersteld, op plannen van Von Hindenburg, om Warschau te belegeren. Het antwoord van Engeland op de nota van Amerika. LONDEN, 10 Januari. Het antwoord van Engeland op de Amerikaansche nota verge lijkt de cijfers van den uitvoer van Amerika naar de voornaamste neutrale staten over November 1913 met die over November 1914. De nota van antwoord geeft daarbij de vol gende vergelijkende cijfers: Zweden Noorwegen Denemarken Italië Nederland Nov. 1913 377,000 477,000 558,000 2,971,000 4,389,000 Nov. 1914 2,858,000 dollar 2,318,000 7,101,000 4,781,000 3,960,000 Het antwoord wijst in het bizonder op het geringe aantal schepen, dat naar het prijsge- recht is gezonden, welks beslissing voor de neutralen niet ongunstig is geweest. Tusschen 4 Augustus en 3 Januari zijn 773 Amerikaansche schepen van de Vereenig- de Staten naar Nederland, Denemarken, Noor wegen, Zweden en Italië vertrokken. Daar van zijn er slechts 45 naar het prijsgerecht gebracht. Het antwoord legt bijzonderen nadruk op de onmogelijkheid om verdachte schepen goed te onderzoeken in volle zee, de lading kan alleen goed worden onderzocht in een haven, en wijst erop dat katoen nooit op de lijst van contrabande is gezet maar Engeland speciaal gewaarschuwd was dat in katoen ladingen koper verborgen was en de eenige manier om dit te onderzoeken is de balen uit te laden en te wegen en dit is alleen mogelijk als het schip in een haven ligl. Het antwoord zet uiteen, dat het voor En geland moeilijk is om toe te staan dat rub ber van zijn koloniën naar de Vereenigde Staten wordt uitgevoerd, waar rubber voor de oorlogvoerenden onontbeerlijk is en sedert het begin van den oorlog een nieuwe uit voer van verdacht groote hoeveelheden rub ber van Amerika is ontstaan. Aan het slot zegt Grey, die de nota van antwoord heeft onderteekend, dat Engeland zeer verlangend is in het belang zoowel van de Vereenigde Staten als van de andere neu tralen, dat het optreden der Engelschen den normalen invoer en het gebruik van Ameri kaansche waren in de neutrale landen niet zal belemmeren. VERSPREIDE BERICHTEN. De Daily Express bevat weer eens het be richt, dat de Duitschers Rijsel ontruimd hebben. Volgens een telegram aan het blad uit Boulogne had een Rijselsch koopman, wiens vrouw gedurende de bezetting an de stad door de Duitschers gevangen was ge nomen, een brief van haar ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat het garnizoen zich tot op 6 mijlen van Rijsel in de richting van Roubaix had teruggetrokken. De Engelsche troepen stonden aan de poorten van de stad. Intusschen zal wel weer blijken, dat ook dit bericht de Duitschers nog niet uit Rijsel verjaagd heeft. Op den verjaardag van den Keizer (27 Januari) zullen dit jaar in Duitschland geen bijzondere feestelijkheden plaats hebben. Ook ten hove zal geen gala-maaltijd gegeven worden. Te Berlijn zal hij met een ernstige plechtigheid op het raadhuis gevierd worden. De Tijd verneemt uit Aardenburg: Dezen morgen is er in de buurt van Zee- brugge zeer hevig geschoten. Volgens som migen waren het Engelsche schepen, die op Duitsche onderzeeërs vuurden,waarschijnlijk is het evenwel dat de Duitschers zelf hunne groote kanonnen, die geplaatst zijn op de pas klaar gemaakte betonvloeren, hebben in geschoten. Naar wij in Duitsche bladen lezen, wordt uit Boekarest aan de Italiaansche Unione gemeld Roemenië is bereid, om aan een oorlog deel te nemen. De regeering heeft door een aanschrijving de ondersteuning van de te velde trekkende soldaten en hun betrekkin gen georganiseerd. In die aanschrijving leest men„Aanmerkelijke sommen zijn voor de groote hulpverschaffing noodig, want het is mogelijk, dat Roemenië gedwongen zal zijn, aan den oorlog deel te nemen." De hoofdredacteur van de Vossische Ztg. is, naar de Daily Telegraph medeelt, te At hene aangekomen om er een nieuw blad op te richten, dat de Duitsche zaak zal voor staan. Er is ook een Duitsch journalist naar Boekarest gezonden met een dergelijke op dracht. Volgens een telegram van .den Parijschen correspondent van Stockholms Dagblad heeft ook het Fransche legercommando strenge maatregelen genomen tegen de vriendelijk heden tegenover de vijandelijke troepen in de loopgraven, welke aan het moreel der troepen afbreuk deden. De regeering liet als „tegengift" onder de soldaten het officieel rapport van de Fransche commissie tot on derzoek naar de gruwelen verdeelen. OPENBARE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sommelsdijk, maken ^bekend, dat de bij Koninklijk besluit van 23 Decem ber 1914, no. 73 goedgekeurde verordeningen tot heffing van „haven- en kaaigeld" en tot heffing van „weegloon" in deze gemeente, met de verordeningen op de invordering daarvan, ter secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Sommelsdijk, 11 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BOUMAN, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. SOMMELSDIJK. Evenals vorige jaren is op „Koppermaandag" brood uitgedeeld aan behoeftige ingezetenen door het Bestuurder sociteit „den Doele". Bij de plaats gehad hebbende verkie zing voor een lid van den gemeenteraad zijn als candidaten gesteld, A. KNAPE (An tirevolutionair) en JOH. A. SLIS (Vrijzinnig). Stemdag, 21 Januari a.s. MIDDELHARNIS. In 't laatst van deze maand vertrekt Dr. A. de Vries Reilingh alhier naar Groningen om als zoodanig de praktijk uit te oefenen in het Kinderziekenhuis aldaar. Zondag had Mej. J. P. het ongeluk (doordat zij duizelig in haar hoofd werd) in de watering te vallen. Spoedig toegescho ten hulp hielpen haar op 't droge en brach ten haar huiswaarts. DEN BOMMEL. B. en W. dezer gemeente maken bekend, dat het schoolgeldkohier voor het dienstjaar 1915 vanaf heden tot en met 9 Juni voor een ieder ter gemeentesecretarie ter lezing ligt. OOLTGENSPLAAT. Door den gemeente veldwachter L. Jordaan is tegen een inwoner dezer gemeente proces verbaal opgemaakt, wegens het gedeeltelijk toeëigenen van een gevonden voorwerp, (zilverbon) wetende dat het niet aan hem doch een ander toebehoorde. Hedenmiddag werd voor de artillerie en landweer hier ingekwartierd, en heden avond voor de artillerie en infanterie gele gerd op het Fort Prins Frederik alhier een Bioscope voorstelling gegeven, er werden vertoond epizoden uit het leven van Quo Vadis, beide malen was de cantine stampvol. NIEUWE TONGE. In weerwil dat er al menigmaal aan de straatlantaarns hangend licht, getracht is om het uitwaaien van de dagvlain te voorkomen, is dat tot heden nog niet gelukt, waardoor de verlichting nog al eens achterwege blijft inzonderheid werd dit Donderdagavond weer ondervonden aan gezien er avondgodsdienst was, en boven dien regen en wind de donker vergezelde, tot groote last voor de kerkgangers. DIRKSLAND. De bakkers hebben den prijs van het brood weder met 1 Cent per Kilogr. verhoogd. Bruin brood kost thans 16 Cent per Kilogr. HERKINGEN. In deze gemeenle circuleert men met eene lijst ten einde giften te ver zamelen in de plaats voor het z.g.n. nieuw- jaaarwenschen, om daarna als vergoeding voor de schade, door dat verbod geleden, de armsten der gemeente en voornamelijk wedu wen en weezen zoolang de voorraad strekt, wekelijksch een zeker bedrag uit te keeren. HELLEVOETSLUIS. Van 18 t/m. 23 Janu ari a.s. zullen ^schietoefeningen gehouden worden van de kustbatterij te Hellevoetsluis Er zal gevuurd worden met kanonnen van middelbaar kaliber (15 en 12 cM.), waarbij onveilig gemaakt wordt een sector begrensd door de ware richtingen WNW. en WZW. (45°) tot op 6000 M. van de batterij. Op de dagen dat gevuurd wordt zal van de kust batterij een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin van de oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorge- heschen wordt. Bovendien zai op den avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordteen waarschuwingsbord geplaatst worden op de markt te Hellevoetsluis. Stoomvaartuigen, tot verleenen van sleephulp aan kleine vaartuigen zijn aanwezig. Maandag bezoekt Z. Ex. de Min. van Marine met den Inspecteur v/h Stoomvaart dienst en den Chef van de Afd. Personeel der Marine Mach. School. Daar de Min. in zijn Memorie van toelichting op de Marine- begrooting voor 1914 liet doorschemeren om de Mar. Mach. School te verplaatsen zal dit verzoek daarmee wel in verband staan. STELLENDAM, In de afgeloopen week werden door 42 vaartuigen 4200 K.G. garna len aangevoerd en tegen 18 cents per KG. aan de pellerijen afgeleverd. 5 dagen werd er gevischt met resp. 41, 42, 42, 1 en 11 vaartuigen. Kantongerecht te Sommelsdijk. Strafzitting op Vrijdag 8 Januari 1915. Het O. M. eischte tegen B. G., 38 jaar, arbeider, Ooltgensplaat, 2 geldboeten van f 3 subs. 2X3 dagen hech tenis. Joh. H., 38 jaar, arbeider, Achthuizen, f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Kr. Br., 50 jaar, arbeider, Middelharnis, f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. H. v. E., 38 jaar, visscher, Middelharnis, f5 boete subs. 3 dagen hechtenis. S. v. Gr., 41 jaar, arbeider, Middelharnis, f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. J. C. Kr., 35 jaar, arbeider, Middelharnis, f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. St. .L., 39 jaar, arbeider, Middelharnis, f5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Kr. Sch., 47 jaar, Gemeentereiniger, Mid delharnis, f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. J. M., 37 jaar, arbeider, Ouddorp, 2 geld boeten van f3 subs. 2 3 dagen hechtenis. KI. v. 't H., Koopman, Sommelsdijk, f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. H. J., 42 jaar, koopman, Sommelsdijk, f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Joh. SI., 42 jaar, los werkman, Sommelsdijk, f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. P. v. d. H., 42 jaar, Koopman, Middelhar nis, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. L. T., 38 jaar, arbeider, Sommelsdijk, f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Allen leerplichtwet. M. L., 41 jaar, arbeider, Middelharnis, Leerplichtwet. Aangehouden. J. M., 52 jaar, Comm. te Goedereede. Het op den 2 November 1914 zonder vergunning loopen over den tramlijn, f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. L. P., 26 jaar, arbeider, Ouddorp. Op den 12 November 1914 zich bevinden zonder ver gunning met strikken op een perceel duin- grond met het doel daarmede konijnen te bemachtigen, f 10 boete subs. 4 dagen hech tenis met verbeurdverklaring van de inbe- slag genomen stukken. J. G., 28 jaar, vrachtrijder te Dirksland. Öp 4 en 5 November 1914 als bestuurder van een wagen bespannen met 2- paarden rijden binnen '/2 M. van ide paaltjes op den weg geplaatst onder de gemeente Dirksland, waar door vernieling kan ontstaan. 2 X f 2 boete subs. 2X2 dagen hechtenis. C. de H., 28 jaar, vrachtrijder te Dirksland Alsvoren 2 X f2 boete subs. 2X2 dagen hechtenis. Adr. v. d. W, 20 jaar, vrachtrijder te Dirks land. Alsvoren f 2 boete subs. 2 dagen hech tenis. D. J. M.. en Jb. M., beiden niet verschenen Klavers maaien en snijden van een ander mans land. Op getuigenverklaring f5 boete subs. 5 dagen hechtenis ieder. Daar de ei genaar der klavers ter terechtzitting f25 schadeloosstelling vorderde, verklaarde het O. M. deze vordering niet ontvankelijk aangezien deze niet tijdig en op de daarvoor bestemde plaats was ingediend. Jb. v. d. Br., 30 jaar, landbouwer te Stel lendam. Op den 1 November 1914,3 beesten aan hem toebehoorende op een andermans suikerbietenland laten loopen, althans niet voldoende zorg besteed, dat dit niet kon plaats hebben, f 3 boete subs. 3 dagen hech tenis. L. Tr., en J. SI. komen in verzet tegen het tegen hun gewezen vonnis van 9 December j.l. wegens strooperij, het O. M, opnieuw rechtdoende eischte tegen beiden 7 dagen gevangenisstraf. C. K., J. Fr., W. St., Joh. v. D., W. B., L Dr., St. L., J. W., J. B., W. B., G. B., G. B. W. Br., W. Br., KI. M., P. v. d. L., B. v. d D., J. M., P. v. d. SI., Jb. Sp., Serv. H., C, v. d. W., H. B., M. C., J. V., J. d. B., Serv, K., P. J. T., Abr. H., J. Fr., P. P., C. J. H allen verstek. Donderdag 14 Januari 1915 's namiddags uur bij L. Moelker te Ooltgensplaat, vei ling en Donderdag 21 Januari 1915 's namiddags uur bij L. Moelker te Ooltgensplaat, afslag van een huis en erf a/d Kerkring te Ooltgens plaat, kad. Sectie A no 743, groot 1 Are 60 Centiaren ten verzoeke van de erven G. Hoogmoed. Notarissen Mr. VAN WEEL en VAN ISPELEN. Zaterdag 16 Januari 1915 's nam. 2 uur, verkoop van schaarhout langs den Tilschen- dijk, Molenpolderschc-ndijk, Helleedschendijk en Zuiderlandschendijk, onder Oude Tonge, bij A. T. Waare Zn. te Oude Tonge. No taris VAN ISPELEN. Op Donderdag 21 Januari 1915 bij inzet: en op Donderdag 28 Januari 1915 bij afslag telkens des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Ten verzoeke van de Erven van den heer Joh. Kastelein te Sommelsdijk van De perceelen bouwland aan den Kleiburg- schen weg in den Polder het Oudeland ge meente Sommelsdijk, had aldaar bekend Sec tie C. no. 283, 284, 285 en 286, samen groot 6.41.60 H.A. (15 gem. 251 roeden Sd. maat) Verdeeld in vier koopen. Notaris VAN BUU- REN. Op Zaterdag 23 Januari inzet in het Lo gement van Akershoek te Ouddorp en op Zaterdag 30 Januari afslag in het logement Akershoek te Ouddorp, telkens des avonds 6 uur van: 1.71.70 H.A. of 3 G. 222 R. V. M. bouwland te Ouddorp in den Noord- hoek van den polder West-Nieuwland. kad. Seciie A numero 20 en van1.10.10 H.A. of 2 Gem. 126 R.V.M. bouwland te Ouddorp in den polder het Oudeland aan den Brie- denweg, kad. Sectie D. no 807, welke per ceelen zijn verhuurd aan Corns.-, K.G.—en J. Voogd tot 1 September 1917 a f228.68 's jaars in perceelen en in combinatiën, ten verzoeke van de erven van den heer Johan nes Kastelein. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 28 Januari inzet in het Logement „de Gouden Leeuw" te Goe dereede en op Donderdag 4 Februari afslag in het logement „de Gouden Leeuw" te Goedereede telkens des middags 2 uur van een huis met schuur, varkenshok en erf te Goedereeee aan de Korte Zuidzijde, kad. Sectie A no. 409, groot 92 centiaren of 6 R. V. M. een schuur met stalling en erf te Goedereede aan de Molenstraat, kad. Sectie A no. 163, groot 98 centiaren of 6'/2 R. V. M. te aan vaarden 1 Mei 1915; 0.40.60 H.A. of 275 R. V. M. bouwland te Goedereede in den Pias- polder, kad. Sectie B. no. 513, dadelijk te aanvaardenen 83 aren of 1 G. 242 R. V. M. weiland te Ouddorp in den polder Oude- Oostdijlc aan den Oosterweg, kad. Sectie C. no. 473 en 477, verhuurd tot 1 November 1915 aan F. den Eerzamen Fz. de f55.— 's jaars ten verzoeke vanvan de Erven de we duwe Corns, van der Winde Jz. Notaris VAN DEN BERG. Een mislukte ontvluchting. In één der boo ten, welke den dienst op het kanaal Maas tricht-Luik en terug verrichten, hadden zich in het donkere kolenruim vier Belgische jon gemannen verscholen, in de hoop, op die wij ze, onbemerkt door de Duitsche grenswacht, Hollandsch grondgebied te bereiken. Aan de grens vroegen de visiteerende Duitschers, of er niets in het hok was. Op het ontkennen de antwoord van het bootpersoneel, nam echter een der Duitschers, om zichzelf te overtuigen, een kolenschop en stiet in de don kere zwarte ruimte. Men kan zich zijn ver bazing voorstellen, toen de schop werd vast gehouden. Een andere Duitscher lichtte met een zaklantaarn bij en nu werden drie jon gelieden gevonden en gearresteerd.De vierde had zich, met het gezicht naar den muur in een hoek gedrongen en zich zoo klein mo gelijk gemaakt. Deze werd niet gevonden en ontsnapte. De kapitein der boot wordt nu niet qieer tot de vaart toegelaten. (L, Uit droeve tijden. Dezer dagen is te Dor drecht een Belgische vluchtelinge in den ou derdom van 84 jaren overleden, die tijdens den oorlog 1830-1831 in een kelder te Brus sel werd geboren, waarheen hare moeder voor den oorlog was gevlucht. Dord. Crt. Moord. Zaterdagavond heeft in de Conrad- straat te Amsterdam een 28-jarige bootwer ker zijn 51-jarigen vader, eveneens bootwer ker, doodgestoken. De oorzaak van het dra ma schijnt te moeten worden gezocht in het feit, dat een jonger zusje van den moorde naar, die' gehuwd is en aan het Mariniersplein woonde, bij een bezoek aan haar broeder, nu eenige dagen geleden, een boterham was ge weigerd. Toen nu Zaterdag de zoon bij den vader een bezoek bracht, ontstond een woor denwisseling tusschen beide mannen, die onder invloed van sterken drank verkeerden De vader moet zijn mes getrokken hebben en den zoon eenige steken hebben toege bracht. Daarop heeft de zoon naar den vader gestoken in de richting van den halsslagader, die daarbij getroffen werd. De steek schijnt noodlottig geweest te zijn, althans de vader zakte ineen en is er niet weer van boven op gekomen. De zoon, die zich zelf nog eenige malen verwonde, was eveneens deerlijk ge havend, zoodat hij naar het Binnengasthuis moest vervoerd worden. Hij kon nog niet verhoord worden. N. R. C.t. De groote visch. Te Bergen in Noord-Hol land spoelde een vinvfgch aan waaruit men negen volle vaten traan tapte. De algemeene opinie was, dat deze 20 M. lange vinvisch door een zeemijn was getrof fen, doch bij het afsnijden van het vleesch werden bij de speklagen wondstrepen waar genomen en ai zoekende naar de oorzaak, werden gevonden talrijke stukken van een 71/» c. M. granaat Dit duidt er op, dat hij, na door een zee mijn te zijn getroffen, al drijvende beschoten is, wellicht omdat men de visch op zekeren afstand voor een onder-zeeër heeft aangezien.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2