Adverteatiea. 'adats iepnsbarg B. BOTH, OPENING ssrste 00UI16 der suaed Winterseizoen BOEKAANKONDIGING. Koopt Uw LABDBODWWEEMUIGEH a GEBEEDSCHiP- 'Eli, HUISHOUDELIJKE JETIKELEH, EIJ- HELEH, HAilMACHINES enz. tij VIS Jz SomuielsdjjU. SNIPPERS. BOEREEEEHBAK „OUDDORP" IS DE BESTE TESPAKTE MABUAEIffi. D SLASKE, Middêlhareis, - L WIILiAED - I. BREEÏAH ÜZ. OOLTGERSPLAAÏ. F. SU 70S te Goedereede B1N Pi EIV 1,1 IV SS S C H E JAC. LOT, lootten KQZES DE GAAS VOOR HUIS EN HOF. GEMENGD NIEUWS. NAJAAR en WINTERSEIZOEN Gascentraïe OOST-FLAKKEE, OMc-Tonp. W. BOEKHOVEN Lees- Leer- en Prentenboeken, Steeds voorradig verschillende soor ten in genoemde Artikelen alsmede alles op bet gebied van disssver- ïchlistg. 8661 De Bank leent gelden aan leden tegen 5% 'sjaars. Zij neemt gelden op tegen 81/, °/i 'sjaars, ook van niet-leden. Voorschotten kunnen dagelijks wor den aangevraagd bij een der leden vac het bestuur. Kantooruren Donderdagen 7 ei 21 Jan. 'snam. van 5.30—7,30 uur ten huize van den Kassier 847' J. 1ÏREEN Pi„ Ouddorp. Adres voor Winkeliers 8279 is voortaan de 8281 SSÈafe Spekslagerij - lïbidelharnis handel In Fijne Vleeschwaren en Worstsoorten Speciaal adres voor het rooken van Spek, %'leescli en Worst 8198 Kunsttanden en gebitten,) HtföUonsweg 25, - ROTTERDAM. preek uren eiken werkdag 1—3, 7oor on- en minvermogenden 910. vertegenwoordigt soliede Brand-, Hagel- en Levensverzekering maatschappijen. ATTENTIE. itraatdOk !)1I»84SLAIV» Steeds voorhanden: Ingenaaid en in prachtband. gelegenheid gebruik is gemaakt om dc paar den uit den stal te halen en weg te voeren. De stal heeft geen uitzicht op de wacht. Ter illustratie van een en ander zij nog mede gedeeld, dat den dag voor den diefstal is ge pleegd, een paar heeren per auto zijn komen kijken naar de paarden, met het blijkbare doel ze te koopen. Door de politie wordt een streng onderzoek ingesteld. Onderstaande nieuwe uitgaven zijn geregeld voorhanden in den Boekhandel van W. Boekhoven te Sommelsdijk. Verwachten en Benaarstigen, door dr. J. C. DE MOOI predikant te 's Hage. Uitg. J. H. Kok te Kampen. 't Zijn een predikatie voor Oudejaar 1914 en voor Nieuwjaar 1915; geschikt voor va cante kerken en allen, riie g sticht willen worden. De eerste predikatie is naar aan leiding van den 2e zendbrief van Petrus, verzen 11, 12, 13,: Waarom wij moeten ver wachten wat we moeten verwachten, en hoe we moeten verwachten. De tweede predika tie is over dien zelfden brief, verzen 14 en 15.: Waarvan 't benaarstigen een gevolg is; waarin 't bestaat; waarom 't behoort te ge schieden. We onthouden onsvan beoordeelingieder koope en leze deze schoone woorden. De ernst des tijds maande den leeraar tot hoog3t ernstige taal en gevoelvolle gedachten. Vrijwillige armoede of de Gezangen kwestie in de Geref. Kerken door SURCULUS. Uitg. H. I. Spruijt te 's Hage. Surcules vraagtKunnen Geref. christenen niet 't gemis van nieuw testamentische ge zangen bij den Nieuw-Testamentischen eere- dienst vrede hebben Surculus wil maar gezangen in de Geref. Kerk; er zijn erreeds de Tien Geboden Lofzang van Simeon. Za- charias, Gebed des Heeren enz. Surcules wil er meer, mits zuiver gereformeerd, gegrond kloek en principieel op Gods onfeilbaar Woord. Ook hier, bij zoo lastige kwestie, beoor- deelen we Surculus niet. Hij ziet zelf „reik halzend" naar nieuwe liederen uit en wat hij zegt is der overweging zeer waard. Hij schermt heusch niet in de lucht, maar weegt en wikt elk woord. Hij is ook geen drijver, maar zeer bezadigd. Nochtans „reikhalzend" naar nieuwe liede ren, God verheerlijkende liederen vol stichting VOOR HART EN LEVEN De loszinnige versmijt en de kleingeestige verkruimelt den tijd. Als gij twijfelt of een handeling goed is of slecht, doe haar dan niet. De meeste onzer gebreken erkennen we te hebben en leggen we eerst af, als wij ze bij anderen opgemerkt hebben. Een mensch op veel belust, is een rnensch met veel belast. 't Is dom van ons, dat wij bij iedere te leurstelling weder vergeten, dat menige te leurstelling ons ten goede is geweest. Behaagzucht eindigt met zelf te begeeren. Men leert de waarheid eer door d'oogen dan nog d'ooren. Ons oordeel is veelal hierdoor uiterst on billijk, dat wij zoo vaak bijzonderheden tot algemeenheden maken. Niet altijd helpt een goede raad, Maar wel altijd een goede daad. Lang is de weg door voorschriften, kort en effen door voorbeelden. Vreugde is een voorname dame, die niet op de uitnoodiging van den eersten den bes ten binnenkomt. Vitello in liet Hotel MEIJEB te sureto. lonil- esi PfM&tiarfs, tklhf'V-ïN' gen 8546 Neemt eens een kijkje in de Staalboeken en u staat verwondert over de keuze en prijs. Verder in DAMESBOEZELAARS, MA NUFACTUREN, PETTEN, DASSEN, FRONTS, en MODES. 8028 Aanbevelend, W De premiën zijn vast en matig, de poliskosten laag. 8557 Vleeschhoüwerij, *»4 Joris Poelstraat, Soisiiueledyfe, Telefoon intereoun., No. 4, lederen Donderdag prima kwaliteit varsoh KALP8VLEKSCH verkrjjgbaar. Dagelijks eerste kuralite.it Hundvleesch, Pijn Eookrleesch en Boterhamworst. Alles wordt Machinaal gesneden. 'anaf heden prima kwaliteit rolpens vsrkrjjgbaar. Net,te bediening. Billijks prijzen. S'eiesofd 8367 De ondergeteekende bericht aan Heeren Landbouwers, welke hun land willen drai- neeren, dat bij hem KRAAGBUIZEN verkrijgbaar zijn uit de fabriek van M. C, OPPELAAR te Koudekerk a/d Rijn. Deze buizen zijn beslist de beste die er zijn wat de kwaliteit en afwerking betrefd, reeds meer malen bekroond opLandbouwtentoonstellingen Op alle plaatsen van Flakkee solide -:- wederverkoopers gevraagd. -:- 7946 Aanbevelend, SOMMELSDIJK - - D. J O P P E Cz. onzen veestapel bedreigt. De coöperatie vindt hier een mooi werk. Wij verwachten dat in de naaste toekomst reeds deze onderlinge verzekering op tal van plaatsen ingang zal vinden. Een ontwerp contract voor een der gelijke verzekering, opgenomen in het Fr. W., laten we hier volgen ONTWERP CONTRACT. Ondergeteekenden allen veehouders te aanwijzende die door onderteekening zich daartoe bereid verklaren, om namens hen gezamenlijk in en buiten rechten op te treden en die in deze overeenkomst worden aangeduid als „het Bestuur", verklaren voor het tijdvak inge gaan op heden 1914 en einigende 1 Mei 1915 te hebben aangegaan de volgende over eenkomst Art. 1. Bij geval voor het eindigen dezer overeenkomst de veestapel van een der on dergeteekenden door mond- en klauwzeer wordt besmet verklaard en dientengevolge wordt onteigend en afgemaakt, verkrijgt hij het recht uit den veestapel der medeonder- teekenaren een zoodanig aantal runderen uit te kiezen als hem wenschelijk voorkomt, met dien verstande: a. dat het aantal door hem uit te kiezen melk- en kalverkoeien, hokkelingen en kal veren niet meer mag bedragen dan 75 pCt. van het aantal hem onteigende dieren van gelijknamige soort; b. dat het uitkiezen plaats hebbe binnen 2 weken na den dag waarop hem wordt toe gestaan wederom vee op de boerderij te be zitten c. dat hij de uitgekozen dieren bij ontvangst in contanten betaalt met een som, zijnde het gemiddelde van de taxatie van twee door het Bestuur aan te wijzen onafhankelijk van elkander werkende taxateurs, welke bij hun schatting billijkerwijze hebben rekening te houden met het bekende productievermogen en eventueele inschrijving in het Friesch Rundveestamboek. d. dat indien het aantal uit te kiezen die ren kleiner is dan het aantal contractanten, het Bestuur uitmaakt welke contractanten het uitkiezen van een stuk vee hebben toe te laten en dat in het omgekeerde geval door het Bestuur wordt uitgemaakt welke contrac tanten desgewenscht twee of meer stuks vee hebben af te staan, onverminderd het recht hun toegekend bij art. 2. Art. 2. Contractanten hebben het recht op ieder 5 tal melk- en kalverkoeien, hokkelin gen en kalveren of gedeelte daarvan er een aan te wijzen die niet voor het uitkiezen in aanmerking komt, ook kunnen zij hunne man nelijke dieren uitsluiten. Art. 3. De overname geschiedt op veear bitrage. Ieder is verplicht aan dengene die de keuze doet en aan de taxateurs eerlijke inlichtingen te verschaffen omtrent niet zicht bare eigenschappen, deugden en gebreken, waarvan de kennis van belang is. Art. 4. De contractanten verplichten zich verder op straffe van verlies hunner rechten a. Zonder noodzaak en zonder schriftelijke machtiging van het Bestuur geen rundvee of andere dieren van buiten af in te voeren bedoelde machtiging is niet noodig wanneer het dieren betreft van mede contractanten. Het Bestuur verleent deze machtiging slechts dan wanneer de beoogde invoer, voor zoover het kan nagaan, geen bizonder gevaar voor besmetting met mond- en klauwzeer ople vert b. alles te doen of na te laten wat rede lijkerwijs van hen mag worden verwacht ter voorkoming van besmetting van hun vee door mond- en klauwzeer. Art. 5. Komt voor het eindigen van deze overeenkomst een der contractanten te over lijden, dan kunnen met goedkeuring van het Bestuur zijne nabestaanden, mits deze het bedrijf voortzetten, in diens rechten en ver plichtingen treden. Art. 6. Alle kosten welke door het Bestuur worden gemaakt, worden door de contrac tanten opgebracht in verhouding tot het hun behoorend aantal runderen op liet oogenblik hunner toetreding. Hiertoe wordt bij de toe treding aan het Bestuur een bedrag van f 0.50 per rund als voorschot'verstrekt, welk be drag bij het eindigen van de verbintenis wordt verrekend. Art. 7. In gevallen waarin de overeenkomst niet of niet geheel voorziet, beslist het Be stuur. Art. 8. Deze overeenkomst eindigt, in af wijking van het in den aanhef bepaalde, zoo dra 25 pCt. der gezamenlijk aan de contrac tanten op het oogenblik hunner toetreding toebehoorende runderen is onteigend". C. B. Lucht in ziekenvertrekken. Goede lucht in ziekenvertrekken is bepaald noodig. De vrees dat de potiënt bij het luchten kou vat, is meesttijds onrechtvaardig. De ervaring leert, dat patiënten, die goed toegedekt in bed lig gen, geen kou vatten. Natuurlijk 'dient er voor gezorgd te worden, dat de zieken niet aan tocht blootgesteld zijn. In vele gevallen kan door het bovenste deel der ramen te openen voldoende frissche lueht in de ka mer komen. 0 Witte vlekken op gepolitoerde tafels. Witte vlekken op gepolitoerde tafelbladen, die ontstaan zijn door te heete voorwerpen er op te plaatsen, verdrijft men door afwrijven met kurken, die vooraf eenigzins verkoold (aangebrand) zijn. -0— Lederwerk der Rijwielen schoonmaken. Om het zadel en den zadeltasch weer den oorspronkelijken glans te geven, wrijft men deze voorwerpen af met geklopt eiwit. Is het leder erg vuil. dan wrijve men iets lan ger en gebruike daartoe het wit van meer dere eieren. Voor zwart lederwerk is het goed wat roet bij het eiwit te voegen. 0 Oude couranten. Oude couranten, aan stuk jes gescheurd, zijn zeer goed te gebruiken als vulling van stoelkussens, sluimerrollen enz. Dergelijke kussens stuiven niet, slinken niet, krijgen een knobbels en blijven lang frisch. Men lette er echter op, dat het pa pier niet geknipt, maar gescheurd moet wor den. -0- Vruchten die van binnen gevlekt zijn. Wan neer vruchten, ofschoon ze er van buiten goed uitzien, van binnen met stippels bezet of bij het klokhuis rot zijn, is dit het ge volg van te veel bemesten ook de oorzaak, dat groote vruchten los, sponsachtig vleesch gevormd hebben. -0— Mispels. Mispels krijgen eerst dan hunne volle waarde, als ze „deegachtig" zijn ge. worden. Dit is het best te verkrijgen, door de mispels aan den boom te laten hangen j totdaf er een kleine vorst over heengegaan is< -0- Aardbeziën. Aardbeziën mogen alleen ge zet worden op bedden, die voldoende voch tigheid bezitten. Op drogen grond mag men niet op een goede opbrengst rekenen. -o- Steenkolenasch. Steenkolenasch heeft geen waarde als meststof. Ze kan hoogstens die nen om zwaren grond iets losser te maken. Houtasch is daarentegen zeer rijk aan kali en phosphorzuur, twee van onze beste en rijkste plantenvoedingsstoffen. -0- Kuilen om groenten te bewaren. Worden de kuilen, welke dienen om de groenten 's winters te bewaren, te breed gemaakt, dan kan de vorst gemakkelijk bij de vruchten komen en een deel der groenten is aan be derf blootgesteld of vermindert toch van kwaliteit. Beter is het, meerdere kuilen aan te leggen dan een die te groot is. X -0- Vertrekken, waarin Fruit bewaard wordt. Provisiekamers, vertrekken en kelders, waarin vruchten bewaard worden, mogen alleen bij droog weer gelucht worden, opdat de vochtigheidsgraad der lucht in die bewaar plaatsen niet noodeloos verhoogd wordt. Die droge dagen gebruike men tevens om de rotte en aangestoken druiven uit de trossen te knippen. -0- Witte vlekken op gepolitoerde meubelen. Gepolitoerde meubelen krijgen witte vlek ken, als ze met heete voorwerpen in aanra king komen. Deze vlekken verdrijft men door bedekken met natte sigarenasch. Vervolgens wordt een zachte kurk verwarmd en de vlek ken daarmede gewreven. In de meeste ge vallen verdwijnt de witte vlek terstond. Om alle sporen der sigarenasch te verwijderen, veegt men de vlek met een vochtigen leeren- lap af en wrijft met een petroleumlap na. 0— Schimmel op leder. Schimmel verdrijft men van lederwerk, fijn schoenwerk en leeren banden van boeken door afwrijven met ver dunde glycerine. -0— Vlekken van dennenhars. Vlekken van den nenhars verdrijft men door voorzichtig be strijken met zuiveren spiritus of eau de Cologne. Vooraf dient men evenwel meteen klein stukje stof te onderzoeken, of de kleur der stof stand houdt door het bevochtigen met spiritus. -0- Glimmend zwart-leeren ceintuurs. Glim mend zwart-leeren ceintuurs of gordels wor den om ze schoon te maken, afgewreven met watten met wijngeest bevochtigd. -0- Uien schillen, Uien schillen is geen prettig werk, omdat de bijtende reuk zeer sterk op de traanklieren werkt en buitendien zeer sterk aan de vingers blijft zitten. Dit alles wordt vermeden, ais men het onaangename werk onderwater verricht. De uienlucht gaat van het mes af, als men 't lemmet in de vlam houdt. -0— Poreuse bloempotten. Poreuse, ruwe bloem potten zijn de beste om er planten in te zet ten. Dewijl de lucht er in kan dringen blij ven de wortels gezond, 't Is een groote fout geglazuurde of beschilderde porseleinen of majolica potten te gebruiken. De laatstge noemde soorten mogen alleen tot verfraaiing dienende ruwe potten worden er zoo in geplaatst, dat de wanden van den eigenlijken bloempot evenals de bodem er van vrij zijn, zoodat de lucht overal bijkomen kan. Porse leinen potten moeten dus veel grooter en hooger zijn. Men legt 3 of 4 kleine houtjes op den bodem van den pot en zet daarop den pot met de plant er in, -0— Jonge kanaries. Als de kanarievogel aan diarrhee lijdt, wat bij de jongen dikwijls het geval is, dan geneest men ze met fijnge stampte houtskool, die in het eivoeder ge mengd wordt. -0- Ezels. Ezels zijn reeds met twee jaren volwassen, maar moeten niet voor het vol eindigde derde jaar voor den arbeid gebruikt worden, vooral niet om lasten te dragen. De ezel werkt toch al genoeg; zelfs bij sterke inspanning wordt hij 30 en meer jaren oud en blijft steeds gewillig bij het werk. -0- Kamerplanten en vorst. Het grootste ge vaar om te bevriezen loopen de planten, die we in een vorstvrije kamer hebben staan. In zulke vertrekken vriest het onder normale omstandigheden niet, maar een eenigszins abnormale nacht kan een heele slachting te weeg brengen. Sommige bevroren planten zijn echter nog te redden, als men dadelijk de goede maatregelen neemt, wanneer de vorst niet te sterk geweest is. Men moet zulk een plant nooit overbrengen in een kunstmatig verwarmd vertrek, want dan is zij zeker verloren. Overkomt ons de ramp dan gieten we de plant met koud water af en laten haar op haar plaats staan of, als de koude zeer streng is, brengen we haar in den kelder, op een donkere plaats. Vooral moeten we ook zorgen, dat zulk een plant niet door de zonnestralen getroffen wordt. Is de plant weer „bijgekomen", dan kunnen we haar weer op de oude plaats in 't vorst vrije vertrek zetten. -0- Bevroren kam bij hoenders. De bevroren kam is in zijn gevolgen een zeer lastig en onaangenaam gebrek. De hoenders gaan er in de voeding zeer van achteruit en ze leg gen niet meer. Bovendien duurt het vrij lang, eer ze weer op hun verhaal zijn. De behan deling bestaat daarin, dat men in de eerste plaats het zieke dier van de anderen afzon dert, omdat het door de gezonde hoenders voortdurend wordt gestoord en gepikt en de kam daardoor nog meer wordt beschadigd, Den bevroren kam moet men dagelijks met een zacht penseel bestrijken met een mengsel van 10 gram kamferspiritus, 15 gram saf- fraantinctuur, 15 gram tinctuur van kina en 5 gram terpentijnolie. Toevallige wonden aan den kam moet men penseelen met een meng sel van collodium en 1 procents tinctuur van myrrhe. Om bevriezen te voorkomen, kan men de kammen inwrijven met ianoline, va seline, ongezouten boter of varkensvet. Observator. Doodgeschoten. Men meldt: Zondagavond is op de Grechtkade te Ka- inerik bij Woerden, de 31-jarige J. M. door een geweerschot gedood en zijn lijk in het water geworpen. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Omtrent dezen moord wordt nog nader gemeld De moord op den 31-jarigen J. M. is het gevolg van jaloezie. Zondagmiddag maakte de landbouwerszoon J. Maaien een praatje met de dienstbode van den heer K. Dit werd gezien door een molenaarsknecht, die met het meisje omgang had. In een vlaag van jaloezie greep deze knecht onmiddelijk zijn geweer en schoot Maaien pardoes een kogel in het lijf. Maaien was niet onmiddellijk dood de knecht heeft hem toen te water gewor pen. Van dit drama was de dienstbode ge tuige. De molenaarsknecht dreigde haar, dat hij haar zou doodschieten, indien zij hulp zou roepen of een woord van het gebeurde verlellen. Het meisje vluchtte naar huis en sloot daar alle deuren af. Een knecht vond gisterenmorgen alle deuren op slot. De po litie werd hiervan in kennis gesteld, en deze bracht een en ander in verband met de ver missing van den landbouwerszoon Maaien, wiens verdwijning inmiddels door de fami lie van M. was medegedeeld. De dienstbode v&n K. werd hierop in verhoor genomen en deelde al hetgeen zij gezien had aan de po lite mee. De dader werd kort daarop gear resteerd. Hij ontkent alles ten stelligste, maar is onmiddelijk opgesloten. Het geweer heeft hij vermoedelijk te water geworpen. Het lijk van M. is gisterenmorgen door de politie uit de Grechtkade opgevischt en naar het ge meentehuis gebracht. De onzekerheid van het leven. Een zoon van den slager W., te Maastricht, die met een auto uit was geweest en 's avonds terug kwam, voelde zich, terwijl hij uit den auto stapte onwel, onmiddellijk zakte hij in een. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Door militairen aangerand. Zondag j.l. gin gen drie Belgische jongelui, vluchtelingen die te Brummen vertoeven, per rijwiel een bezoek brengen aan familieleden in 't interneerings- kamp te Harderwijk. Door een ongeval met zijn fiets werd een hunner op den terugweg gedwongen naar Harderwijk terug te keeren, waar hij den nacht overbleefde beide ande ren vervolgden hun tocht en werden bij de brug over het Kanaal bij Beekbergen, toen zij afgestapt waren om hun lantaarns op te steken, door drie militairen overvallen, die zich in de struiken langs den weg verborgen hadden. De een zag, na een pak slaag opgeloopen te hebben, kans te ontvluchten, de ander werd eveneens mishandeld en de aanranders namen hem bovendien een bedrag van onge veer f 15 af. Toen zij verdwenen waren, zette de laatste, na tevergeefs moeite gedaan te hebben om zijn vriend te vinden, alleen de reis met de twee fietsen naar Brummen voort. Bij aankomst waarschuwde hij den rijks veldwachter, die met hem naar Beekber gen vertrok. De andere Belg was in een woning gevlucht, vanwaar men hein naar den gemeente-veldwachter te Beekbergen bracht. Een onderzoek, door beide politie mannen ingesteld bij de te Beekbergen lig gende veld-artilleristen, leidde al spoedig tot de aanhouding van drie hunner, die laat wa ren thuis gekomen na verscheidene café'ste hebben bezocht. Bij een voorloopig verhoor vielen zij al spoedig door de mand en ble ken de aanranders te zijn. (Amh. Ct.) Doodt nü de muggen! Wie denkt in dezen tijd van 't jaar aan mugg.n, vraagt een le zer aan het „Haarl. Dagbl.". Wij hooren die diertjes nu niet gonzen en wij voelen hun steek niet, en toch is het nu de tijd om aan die plaaggeesten en dieven van onze nacht rust te denken. Wat toch is 'tgeval? Toen hel najaar eu kouder werd zijn de mannetjes gestorven en hebben de wijfjes hare schuil plaatsen opgezocht om te overwinteren. Bij voorkeur kiezen ze daartoe onze woningen en zitten daar maanden lang rustig tegen de muren en den zolder van den kelder, of op andere vochtige en donkere plaatsen. Komt nu het voorjaar en stijgt de tempera tuur, dan ontwaken de dieren en gaan in stilstaand water, in een regenbak, een regen ton, in poelen en plassen, de eieren leggen, waaruit ten slotte weer muggen komen. Deze vermenigvuldigen zich weer in denzelfden zomer, zoodat eenige geslachten elkaar op volgen vóór den volgenden winter, hoeveel per zomer weet men niet zeker. Maar wel weet men dat elke mug, die overwintert, in het voorjaar 300 eieren legtDerhalve is het nu de tijd om in kelder en schuur de mug gen, die daar kalm zitten, met een doek dood te drukken. Kerstnacht aan de grenzen. Een comman dant van een onzer grenswachten zendt aan de „Msb." het volgende verhaal „Nooit in mijn leven heb ik zoo iets bij gewoond als dezen nacht. Terwijl ik met mijn mannen de grenzen bewaakte, verkondigde de klok der naburige dorpskerk ons door haar twaalf slagen het aanbreken van den Kerstnacht. Eén hunner, wien waarschijnlijk de herin nering aan vorige Kerstnachten, toen nog in den huiselijken kring doorgebracht, te mach tig werd, nam het woord en zeide „Komtjongens als os en ezel zich in den Kerstnacht voor de kribbe hebben neerge bogen, dan mogen wij nu niet staande blij ven. Toe geef het voorbeeld." En de geheele patrouille valt op de knieën en bidt Eenige oogenblikken later galmde plech tig en statig over de kale, bevroren hei 't van ouds gekende Kerstliedje „Stille nacht, Heilige Nacht „Nimmer," zoo vertelde de commandant, „zal ik dezen nacht vergeten, en het voor val pakte mij-te meer, omdat ik mijne jon gens kende als Oosterhoutsche voorheiërs... Een brutaal stukje. Men meldt uit Bergen (L.): Dezer dagen meldde men, hoe in het ge hucht Well door een soldatenpatrouille twee paarden werden aangehouden, welke naar Duitschland moesten worden gebracht over de Maas. De smokkelaars zaten in een roei bootje, terwijl de paarden al zwemmende volgden. Hoewel nog op de smokkelaars en kele schoten werden afgevuurd, wisten ze te ontkomen. De paarden werden gestald aan den molen en zijn thans gestolen. Hoe dit gebeurd is Zeer waarschijnlijk heeft men te doen met 'n uiterst brutale smokke laarstruc, die maar al te goed gelukt is. In den nacht reed voorbij de soldatenwacht een automobielde auto stond tijdens de visita tie te puffen en te zuchten, dat hooren en zien verging. Men vermoedt, dat van deze Evenals vorige jaren kan ik U weder een flinke sorteering HEEREN- EN KINDEROVER JASSEN, WOLLEN en GEBREIDE GOEDEREN, LAKEN- en TRICOTROKKEN, HEEREN- en DAMESHANDSCHOENEN, CHAALS, WOL LEN DOEKEN enz. voorleggen. Groote sorteering gemaakte WERKMANS GOEDEREN. Beslist de LAAGSTE prijzen en de NIEUWSTE modellen. 7729 U tot een bezoek uitnoodigende, Aanbevelend, Beveelt aan zich nu reeds voor de Wintercam- pagne van voldoende Cokes te voorzien. Voorloopige prijzen der Cokes zijn per gemeten HL. aan de fabriek: GROVE)f 0.55 GEKLOPTEf 0.60 PARELCOKESf 0.40 GRUISf 0.25 Bestelloon voor Oude-Tonge f 0.10 per HL. De Cokes is te verkrijgen bij de volgende ver tegenwoordigers te Ooltgensplaat bij C. Franijoise, te den Bommel bij M. A. v. d. Sluijs, te Stad a. h. Haringvliet bij J. P. Nieuwland, te Nieuwe-Tonge bij P. Tieleman en te Achthuizen en Zuidzijde bij H. J. Campfens. Voor deze Gemeenten wordt de vracht in rekening gebracht: Ooltgensplaat en Stad a.'t Haringvliet fO.10; den Bommel, Nieuwe-Tonge en Achthuizen f 0.05 per HL. 8383 *<juS3W BOEKHANDEL - SOMMELSDIJK fib. Xtyiweld, iSliddelharnis, Groenten-, Bloem- en BoonahnreekerJJ BIEDT AANAlle soorten Appel-, Peren-, Pruimen-, Morellen-, Perzik- en Druiven- boomen in vele soorten en vormen. Zwarte, roode en witte bessen. 8132 Vele soorten Sier- en Bloemheesters, Stam-, Klim-en Struikrozen. Haagplantsoen, vaste Bloemplanten enz. enz. Aanleg van Boomgaard, Sier- en Vruch- tentuinen. Voor kergroei wordt ingestaan. Planten en begrooting gratis.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2