PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. VISSCHERIJ. KERK EN SGHOOL. POSTERIJEN. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. 't Zijn natuurlijk allemaal onzekere cijfers en de berekening draagt uiteraard een zeer voorloopig karakter. Toch zal het ons eenig denkbeeld bijbren gen, omtrent de omvang van den ramp, die door dezen oorlog over de wereld is geko men. Aan menschen wordt geacht dat 1.200.000 zijn gesneuveld of zoo zwaargewond dat zij niet weer kunnen dienen. In dit cijfer zijn dus niet begrepen de licht gewonden en de krijgsgevangen der partijen. Gerekend wordt verder dat de gezamelijke oorlogvoerende 17 millioen manschappen on der de wapenen hebben en dat de oorlogs kosten in de eerste vijf maanden van dezen oorlog de 15 milliard gulden overschrijden. De indirecte verliezen, door dat al die menschen geen productieven arbeid verricht ten, wordt op 25 milliard begroot. Bovendienwat is er rechtstreeks ver nield In de eerste plaats een aantal kost bare oorlogschepen, forten en andere verster kingen: spoorwegen, wegen, gebouwen, an dere eigendommen Onlangs gaven wij, naar Masson een raming van hetgeen alleen België reeds gedurende dezen oorlog gele den had, en kwamen toen tot een totaal van 3 milliard gulden. Maar ook een flink stuk Fransch gebied is door de Duitschers bezet en een inspecteur van het Crédit Foncier, Michel berekent dat dit bezette gebied een bevolking telt van 3'/4 millioen, en voor een waarde bevat van 2 milliard gulden aan on gebouwde eigendommen, IV2 milliard aan huizen, fabrieken enz., bijna 3 milliard aan nijverheids-materiaal enz. Al is hier nu ze ker ook niet bij de benadering zooveel ver nield en beschadigd als in België, naar ver houding, dan mag men het geheele verlies toch zeker wel op een milliard gulden stel len. En de schade, in Pruisen, Polen, Servië en elders aangericht, is met 2 milliard niet te ruim begroot, waarbij nog wel een mil liard aan doode weermiddelen komt: alles te samen voor de rechtstreeksche vernieling dus een 7-tal milliarden. Voorts berekend men een bedrag van ö'/a milliard aan „blijvend verlies" vanmensche- lijk kapitaal, te zamen alzoo een bedrag van 110,000,000,000. Nu is bovendien de ontzaglijke waarde vermindering van effecten, de stemming van het bedrijf en de schade ook in onzijdig ge bleven landen, het algemeene verlies wegens verslapping, gedwongen stilststand van bij- drijf enz., over de geheele wereld, volstrekt niet onder cijfers te brengen, zelfs niet bij ruwe benadering. Onschatbaar zijn ook de verliezen aan werken van kunst en wetenschap de Leu- vensche bibliotheek, de beschadiging of ver woesting van kunstwerken te Rheims, Ype- ren, Soissons, Atrecht en op zooveel andere plaatsen. Dit alles moet „pro memorie" ge steld worden. „Pro memorie" ook de onuitsprekelijke som van smart en leed, de afschuwelijke en lang nawerkende invloeden van haat, wrok en verbittering, over onze rampzalige wereld uitgestort Wanneer dit alles nu op de debetzijde ge boekt wordt, wat moet daar dan tegenover staan om de balans sluitend te maken Wij weten het niet. Voor enkele dagen heeft onzen oud-minis ter van Oorlog den heer Staal in het Vader land eenige beschouwingen gegeven over de legers in het westen, ook in verband met ons land. Hij zegt dan o.m. de omstandigheden zijn voor de Duitschers nog volstrekt niet van dien aard, dat een terugslag voor hen op het Westelijk oorlogs terrein als waarschijnlijk is aan te nemen heeft met dat al zulk een terugslag op een gedeelte van hun slagfront plaats dan zal dat vermoedelijk eerst zijn na een voor de Ver bondenen zeer uitputtend gevecht. Houden deze laatsten na dat gevecht dat over een breede strook overal volkomen zegevierend moet zijn, wil het tot een groot resultaat leiden geen machtige reserves over om het aanvankelijk verkregen succes met kracht uit te buiten en als 't ware bij de tegenstan ders een debacle in het leven te roepen, dan zal de bedoelde terugslag vermoedelijk slechts dit resultaat hebben, dat door de Duitschers op eenigen afstand achterwaarts een nieuwe stelling wordt ingenomen. Worden zij bij herhaling teruggeslagen en genoodzaakt ach ter den Rijn terug te gaan, dan is er noch voor hen, noch voor de vervolgende Verbon denen eenig voordeel, doch daarentegen groot nadeel aan verbonden om de oorlogshande lingen op ons gebied over te brengen heeft de terugtocht der Duitschers plaats ten gevolge van een terugslag in het Oosten, dan gelden voor beide partijen de motieven om ons grondgebied te ontzien in dezelfde zoo niet in nog hoogere mate. Op grond van een en ander ben ik van meenig, dat wij, ook als het eens blijken mocht, dat de Duitschers zich op het Wes- lijk oorlogstooneel niet kunnen handhaven, de verdere volgende gebeurtenissen kalm en met verti ouwen kunnen afwachten. Natuurlijk voegt de heer Staal hieraan toe, dat, ook al staat voor ons land de zaak gun stig, er geen aanleiding voor ons bestaat om iets te veranderen met betrekking tot onze militaire maatregelen. Hij schrijft: Ook al zijn wat ik natuurlijk aanneem mijne beschouwingen over het algemeen juist, de oorlogvoerende partijen houden er hun eigen beschouwingen op na en zullen daar naar handelen. Voorts zijn bij een oorlog steeds van die onverwachte wendingen mogelijk, die met alle voorafgaande berekeningen en beschou wingen, hoe juist zij ook schenen, spotten. Al verder kunnen zich steeds interneerings- gevallen voordoen, die ons verplichten de wacht te blijven houden aan de grenzen. En ten slotte kunnen er voor ons, onafhan kelijk van den loop der oorlogsoperatiën, moei lijkheden rijzen, waarbij het noodig is, onmid- delijk gewapenderhand te kunnen ingrijpen. Rafaël Verhulst, de bekende Vlaamsche letterkundige, heeft „ter herinnering aan de Octoberdagen van 1914" het volgende ge dicht gemaakt: Aan Holland. O Land0 Dierbaar Land Door stam en taal sinds eeuwen Zoo nauw aan ons verwant; En dat, als wij, de Leeuwen In uw blazoenen draagt: Ontvang den groet van Vlaanderens Maagd O Maagd0 Vlaanderens Maagd I Zoo schoon nog pas geleden, En die nu jammer klaagt Op asch en puin van steden, Nu steden van den Dood, Hoe zien uw stroomen allen rood. Een volk, 't is God geklaagd, Een volk van heil en zegen Door vuur en staal verjaagd Het vliedt langs al de wegen, De drommen golven voort, Langs al de wegen naar 't Noord I O Grens 0 Veiligheid Door duizend zachte handen. Wordt ons een haard bereid. O Dapp're Nederlanden, Als grondgebied maar kleen, Als zielegrootheid gansch alleen Wie was voorheen zoo koen, 'tWas als de wolken zwegen, Niet één bewoog, maar toen, Gingt Gij den Grijsaard tegen Naar 't Afrikaansche strand 't Blijft ook een daad, uw „Gelderland" Ons meer dan ooit verwant, O Holland want wij geven, U 't hart van Belgenland. Ons Vaderland zal leven De Leeuw die niet versaagt! Ontvang dien eed van Vlaanderens Maagd. De Antwerpsche toonkunstenaar, A. Stor- diau, heeft deze woorden van den Vlaam- schen dichter op muziek gebracht. VERSPREIDE BERICHTEN. Volgens de Basler Nachrichten zijn bij een exportfirma te Turijn 400,000 voor Ser vië bestemde uniformen in beslag genomen, aangezien de, uitvoer daarvan in strijd zou zijn met het verbod van uitvoer van wollen stoffen. De oudste zoon van den Rijkskanselier is op het Westelijke oorlogstooneel als luite nant, bij een patrouille-rit gesneuveld. Dat er een bijna algemeene stilstand is in de diamantnijverheid te Antwerpen wordt bewezen door het feit, dat er op de onge veer 5000 molens, welke in die stad zijn, op het oogenblik slechts rond 200 draaien. Generaal-veldmaarschalk von Moltke is voor den duur van den oorlog tot plaatsver vangend chef van den generalen staf be noemd, de generaal der infanterie Freiherr zu Mauteuffel, totnogtoe plaatsvervangend chef van den generalen staf, tot plaatsver vangend bevelvoerend generaal van het 14e legerkorps. Het in Rhansdorf, bij Berlijn wonende echt paar Hoffmann had eenige dagen geleden bericht gekregen, dat hun eenige zoon was gesneuveld. Bij een stormaanval op het oos telijk oorlogsterrein was hij gevallen. De ouders hebben zich naar wij in de Deutsche Kurier lezen, niet overheen kunnen zetten over den dood van hun eenig kind. Zij namen het besluit hem te volgen, 's Avonds voor het naar bed gaan opende zij alle gaskranen. Toen het ontdekt werd waren beiden reeds overleden. SOMMELSDIJK. Als antwoord op de zen ding voor het Steun-Comité te Arasterdam afdeeling kleeding werd het volgende schrij ven ontvangen d.d. 28 December. Vóór de Kerstdagen konden we U alleen de goede ontvangst van Uwe zending mede deelen. Van middag i9 alles uitgepakt en ko men we U verzoeken namens het Bestuur van de afdeeling Kleeding, Algemeen Steun- Comité, Amsterdam, onzen hartelijken dank uit te spreken aan al die vrouwen en meisjes uit Middelharnis, Sommelsdijk en Stad, die op zoo bijzonder aardige wijze ons kleeren- depöt hebben bedacht. Alles was even welkom! Shalws en sokken blouses en luiers, mutsjes en hemden, liet is te vee! om alles op te noemenmet alles zijn we even blij. Het is jammer dat de vervaardigsters niet onze blijdschap zagen bij het uitpakken. Er is hier in Amsterdam veel noodig en het is heerlijk in de gelegenheid gesteld te worden 0111 te kunnen geven Dus nogmaals onzen hartelijken dank (geteekend) M. Swaen, Secretaresse. De gemeente-rekening, dienst 1913, is van heeren Ged. Staten vastgesteld terugont vangen. Gedurende de maand December zijn 17 schepen de Wilhelminabrug gepasseerd, tegen 34 in December 1913. Hieronder zijn die van de geabonneerne eigenaars niet be grepen. De Nieuwjaarsdag heeft te dezer plaatse een zeer gunstig verloop gehad. Vrijdag, 1 Jan. j.l. was het 12'/j jaar ge leden dat de heer C. Vis, als organist in de Ned. Herv. Kerk in functie trad. Staat van bevolking over 1914. Bevolking op 1 Januari 1914 1633 M. 1657 Vr. totaal 3290. Vermeerdering door geboorte 44 M. 46 Vr. Totaal 90. door vestiging 83 M. 104 Vr. Totaal 187. Samen 127 M. 150 Vr. Totaal 277. Vermindering door sterfte 17 M. 20 Vr. Totaal 37. door vertrek 100 M. 133 Vr. Totaal 233. Samen 117 M. 153 Vr. Totaal 270. Aldus eene vermeerdering van 10 M. en eene vermindering van 3 Vr. of eene ver meerdering in totaal van 7 personen, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1914 telde 1643 M. en 1654 Vr. of totaal 3297 inwoners. 21 huwelijken werden gesloten, 1 kind als levenloos aangegeven. MIDDELHARNIS. Op den oudejaarsavond werd een bankb. van f25 voor de gewone diakoniecollecte ontvangen, alsook één van f25 voor de uitdeeling op nieuwjaarsdag. Met hartelijken dank aan den gever zij zulks medegedeeld. Vinde dit meer navolging. -- Maandagmorgen had er bij P. Faasse een begin van brand plaats. Daar spoedig hulp aanwezig was had men 't vuur weldra gebluscht. J.l. Zaterdagavond, juist bij het binnen varen der haven, had aan boord van de stoom boot „Middelharnis" een begin van brand plaats, in de eerste klasse. Met het aanste ken van de lamp (spiritus gloeilicht) vatte de spiritus vlam, waardoor én de lantaarn én de lantaarn, waardoor genoemde eerste klas zijn daglicht ontvangt, geblakerd en verfloos gebrand werden. Overigens bleef het brandje bij het nog springen van de rui ten, bepaald. DEN BOMMEL, Alhoewel er slechts 18 vluchtelingen in de school meer vertoeven, kon het geen vrede zijn. Jaloezie omdat de eene bij de andere zich achter gezet voelde was oorzaak dat 2 vluchtelingen elkander in de haren vlogen, dat politie moest binnen geroepen om de vechtende hanen te schei den. Wat geen plaats had toen er bijna 60 waren, geschiedde toen het clubje tot 2 fa milies was geslonken. Wel een bewijs van dankbaarheid voor zooveel genoten voorrech ten. De Burgemeester verzoekt alle rekenin gen van de gemeente ten spoedig-te in te leveren. OOLTGENSPLAAT. Woensdagavonden 6 ure hoopt in de Geref. Kerk voor de Jonge- lingsvereeniging op te treden dhr. J. Schou ten (Militair) van Rotterdam, allen worden uitgenoodigd deze begaafde spreker te gaan hooren. DIRKSLAND. Tegen B. de B. is op den Nieuwjaarsdag proces-verbaal opgemaakt we gens dronkenschap en verzet tegen de politie. Den Heer W. D. Kast voormalig onder wijzer alhier, thans te 's-Gravenhage slaagde vorige week voor de Hoofdacte. GOEDEREEDE. De storm die de vorige week tusschen Maandag en Dinsdag woedde heeft aan den Zuiddijk belangrijke schade aan den steenen basaltglooiïng toegebracht. Tot het inschrijven voor de Nat. Mil. zal deze maand gelegenheid zijn, doch v.n.l. op Woensdag 13 Jan. des voorm. tusschen 11 12 uren. HELLEVOETSLUIS. Zaterdagmorgen te half elf werd door het s.s. Christiaan Brunings, alhier aangebracht en naar 's Rijkwerf ge transporteerd de vliegmachine, die door een Eng. officier bestuurd, te Vlissingen is bin nen gebracht. Het was een watervliegtuig en door de zorgen van de autoriteiten der Marine was de machine gedemonteerd en de onderdeelen in kisten geborgen. Het toestel droeg op een der vleugels het nummer 829 en op het roer S. 117. Vergadering van den Raad der ge meente OOLTGENSPLAAT op Woensdag 30 December 2 nm. uur. Voorzitter Edelachtbare Heer J. G. van Putten. De Voorzitter opent de vergadering. Present Wagner, Slis, J. Donkersloot, Ja cobs, W. J. Donkersloot en P. J. Hobbel. Afwezig Mr. van Weel. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeeling door den voorzitter de boe ken en kas op 16 Dec. in orde zijn bevon den, in kas f 2484.67'/2- Ingekomen een schrijven van dhr. P. Stas- sen zijn benoeming te zullen aannemen met 1 Maart a.s. met dank aan den Raad voor het vertrouwen in hem gesteld. Verzoek van P. Langeweg afschrijving hondenbelasting. Wordt afwijzend beschikt. Schrijven van dhr. M. Wolters om Vis afschrijving Hoofdelijke Omslag wordt goed gevonden. Verzoek van den havenmeester D. Braber om zijn salaris van 700/° op 100/° te brengen wordt op voorstel van dhr. W. J. Donkersloot besloten tot een volgende vergadering aan te houden daar het te laat is ingekomen. De rekening van het Doctershuis wordt in handen van dhr. W. J. Donkersloot, Jacobs, en Hobbel gesteld, inkomsten f 300 uitgaven f 225,61 goed slot 74.39. Af en overschrijvingen over 1914 welke allen worden goedgekeurd. Begrooting Bewaarschool over 1915 wordt vastgesteld in ontvangsten op f 881.28 in uitgaaf op f 881.21. Wordt aangeboden dc gemcentebegrooting voor 1915. Algemeene beschouwingen wor den niet gehouden. Bij de artikelgewijze behandeling wordt voor de post voor dc veldwachter Jordaan, met f 50 verhoogd en gebracht op f 550 daar hij andere inkomsten moet missen. Dc post van den nachtwacht wordt ook gebracht van f 265 op f 300 met ingang van 1 Januari 1915. De heer Jacobs brengt ook het politietoe zicht in Achthuizen ter sprake en zal er he den niet verder op ingaan, doch het zal er van moeten komen een volgende keer. 't Kan niet langer zoo blijven. De heer Slis wijst er ook op dat de toe stand in de Langstraat onhoudbaar is, door beide leden wordt zulks met feiten gestaafd. Door dhr. Jacobs wordt over de verlichting gesproken welke voor het oogen blikniet best is en vraagt een vaste regeling voor het aansteken. De Voorzitter denkt de tijdelijke Directeur niet zoo degelijk is als de vorige, dus het misschien wel beter zal worden als we weer een vaste Directeur hebben. Wat betreft het aansteken, hiervoor bestaat een vaste regeling en zal wel een nieuwe lijst aan de belanghebbende worden toege zonden. Bij de post onderhoud grintwegen wordt besloten voorloopig de werkman M. v. der Vliet aan te stellen op f 9.— per week, min der stelt hij zich niet beschikbaar. De op zichter zal nu niet aangesteld worden, alles is slechts zoolang een nadere beslissing is gevallen. dhr. W. J. Donkersloot zou gaarne zien dat eenige waterplaatsen in het dorp werden emaakt, het is zeer hard noodig, met het oog op de moeilijkheden hieraan verbonden en de financien op dit oogenblik tot nader aangehouden. dhr. Slis vraagt de klok iets harder te laten loopen. dhr. Hobbel vraagt inlichting over de post welke is uitgetrokken voor de begraafplaats. Bij de post welke is uitgetrokken voor de bemesting van de Sluische haven merkt dhr. W. J. Donkersloot hij gaarne zou zijn hier voor dhr. Joh. Hobbel aan te wijzen voor een belooning van f 10 per jaar genoemde per soon in bereid het geheele jaar dan ook toezicht te houden. dhr. Slis merkt op het evenzoo zelf te kunnen en grond onderzoeken kan Hobbel ook niet. dhr. W. J. Donkersloot zegt dat dhr. Hob bel iemand is die zich voor deze zaak meer geeft aan iemand anders in deze gemeente en vele groote en kleine landbouwers van zijn diensten gebruik maken, en dat hij veel onderzoekt en in verbinding staat met dhr. Neep uit Rotterdam. dhr. Joh. Donkersloot vindt het ook noodig iemand wordt aangewezen, ook met het oog op de controle gedurende het jaar. dhr. Jacobs en Hobbel zouden het ook wenschelijk vinden. De voorzitter verklaart met dhr. Neep ge sproken te hebben en verklaarde dat dhr. Hobbel iemand is die zich voor deze zaak zeer inspant en wel zoo zeer is om velen tot hulp te kunnen zijn in het landbouw bedrijf. Wordt besloten dhr. Hobbel in de loop van dit jaar er mee te belasten nadat Wag ner en Slis zich tegen verklaarden. De post Hoofdelijken omslag zal noodwen dig gebracht moeten worden van 5400 op 7000. In 1915 zal minder subsidie worden genoten. Tenslotte wordt de begrooting voor 1915 vastgesteld, in geheele uitgaaf 43.225? in ontvangsten 43.225? Dhr. Hobbel vraagt de weg van den Hoek tot de Witte brug beter schoon te houden, de voorzitter hoopt hierin nu beter te kun nen slagen. Dhr. W. J. Donkersloot voor de woningen van G. van Nimwegen B. Breeman en D. van Kempen wat grint te brengen, het is daar altijd zeer vuil. De voorz. zegt dit toe. Nadat dhr. Wagner verzocht had om toch eens een streng toezicht te houden op de achterwegen en rond de bewaarschool bene vens verbetering van de bestrating op de Molendijk, wordt ook nog door dhr. W. J. Donkersloot verzocht de mestkaai eens goed schoon te maken, hij is bijna onbegaanbaar voor de schippers. Door de voorzitter wordt zulks toegezegd. Niets meer te verhandelen, sluit de voorz. de vergadering. (Ongecorrigeerd.) is proces-verbaal opgemaakt wegens knoeie rijen met vleesch. Treurig! Aan het Kon. Paleis te 's Hage meldde zich aan 'n 61-jarige vrouw uit Delft, bewerende, dat zij was de weduwe van Koning Willen III en dat zij haar eigendom kwam jopeischen. Het bleek, dat men te doen had met een krankzinnige. De politie bracht de vrouw naar haar wo ning te Delft terug. Een ernstig ongeluk. Een fabriekssmid J. Zweep, op de papierfabriek „de Vrijheid" te Veendam, kreeg een wegvliegend haksel- mes in den schedel. Zijn toestand is hope loos. SOMMELSDIJK. Benoemd tot onderwijzer aan de 2e O. L. School te Zwijndrecht de heer J. Kriens, alhier. NIEUWE TONGE. Donderdagavond 6 ure hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Lans van Ooltgensplaat. HELLEVOETSLUIS. Donderdagavond ten half acht hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. C. W. J. van Lummel van Zuid- land. De collecte, die op Oudejaarsavond in de Geref. Kerk alhier gehouden is voor het Prov. Weeshuis te Middelharnis heeft 8 gld opgebracht. STELLENDAM. 41 vaartuigen hebben in de afgeloopen week ruim 10.000 K.G. gar nalen gevangen tegen 14 en 18 cent per K.G. werden de garnalen aan de pellerijen afge leverd. Tevens werd besloten inzake het loon- geschii dat de visscherij eenige op den ge wonen voet zal worden doorgezet, teneinde de beheerders der pellerijen gelegenheid zul len hebben eerst met hun buitenlandsche af nemers overleg te kunnen plegen. GOEDEREEDE. De visschersvloot alhier is alweder met een tweemast blazer vermeer dert. Door A. Roos is er een aangekocht te Makkum. Aan schipper J. Grinwis alhier, die op 5 Nov. 1.1. op de Nieuwe Maas werd aange varen door het Zweedsche s.s. „Trijken", is f45 schadeloosstelling verleend. NIEUWE TONGE. Gedurende de maand Dec. zijn op het hulptelegraafkantoor behan deld 123 telegrammen, 473 telefoongesprek ken en 13 oproepings, totaal 609. Donderdag 14 Januari 1915 's namiddags 2 uur bij L. Moelker te Ooltgensplaat, vei ling en Donderdag 21 Januari 1915 's namiddags 2 uur bij L. Moelker te Ooltgensplaat, afslag van een huis en erf a/d Kerkring te Ooltgens plaat, kad. Sectie A no 743, groot 1 Are 60 Centiaren ten verzoeke van de erven G. Hoogmoed. Notarissen Mr. VAN WEEL en VAN ISPELEN. Op Dinsdag 12 Januari 1915, 's voorm. half tien uur in de Plantage „De Dolfijn" in pol der Onwaard, nabij de haven van Dirksland, van eene partij zwaar Elzen schaarhout, eene partij zware wilgenboomen, takkebossen en brandhout in 45 koopen, ten verzoeke van den Heer C. Vis te Dirksland. Notaris VAN DER SLUIS. Een motorboot voor tien francs. Een Bel g wien bij dc algemeene vlucht zijn motorboot ontstolen werd, ontdekte zijn eigendom te Vlissingen en wendde zich tot de politie, die een onderzoek instelde cn toen bleek, dat de boot door den onbekenden dief ver kocht was aan een Belgisch sehipper voor 10 francs. De politie verleende haar tusschenkomst, waarvan het gevolg was, dat de eigenaar zijn boot voor 10 francs van den schipper kon terugkoopen. De nieuwe burgemeester. In een vrij groo te gemeente van ons land speelde zich dezer dagen een voorval af, waarvan een respec tabele ingezetene de dupe werd. In de plaats was de burgemeester sinds een paar weken gestorven en de functie was nog niet aangevuld. Verschillende vlasten op het ambt. Daar krijgt een der oudste raads leden een brief, voorzien van een grooten lakstempel. Bij opening der missive bleek hem, dat ze een uitnoodiging bevatte van den Commissaris der Koningin, die den ge adresseerde verzocht zich, met het oog op de bnrgemeestersvacature, ten zijnent te ver voegen, vergezeld van twee ter goeder naam bekend staande getuigen. Datum en uur der audiëntie waren in den brief aangegeven. De gelukkige uitverkorene, die den bur gemeestersketen al om zijn hals voelde, nam een paar der meest geachte ingezetenen in het vertrouwen en, gestoken in een zwart pak, met den hoogen hoed op, togen ze op den vastgestelden dag per tram naar de re sidentie van den Commissaris, waar al spoe dig bleek, dat de geadresseerde de speelbal was geworden van den een of anderen goe den vriend, want den Commissaris was van een uitnoodiging niets bekend. Het drietal is later op verschillende tijdstippen, elk af zonderlijk, naar hun haardsteden terugge keerd. De zaak is, naar men zegt, in onderzoek. Tel. Verdronken. Te Stevensweert is de werk man P. Knops in de Oude Maas gevallenen verdronken. Hoe streng de controle is. Een handelaar in Haarlem ontving hoeden uit België. Eén der doozen bleek open gemaakt geweest te zijn. Dezer dagen ontving hij een schrijven uit Maastricht van den vertegenwoordiger van den fabrikant, waarin gemeld werd, dat in een der doozen een dubbele bodem was ge maakt, waarin een aantal brieven en een telegram waren geborgen. Hem werd|tevens beleefd verzocht voor verdere doorzending te willen zorgen. Toen bleek, dat uit de doos, welke was opengemaakt, de brieven waren verdwenen. Diefstal en knoeierijen. Te IJmuiden is een soldaat in arrest gesteld wegens diefstal van 8 dekens, welke door een heler in de duinen verstopt waren. Tegen een korporaal De volgende circulaire werd ons toege zonden Bij vernieuwing wordt uwe aandacht ge vraagd voor de geestelijke belangen van de Militairen te velde, met name van de man nen en jongelingen van Gereformeerde be lijdenis, thans verblijf houdende in de pro vincie Noord-Brabant. Van den aanvang der mobilisatie af heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk van Tilburg, welke plaats een centrum werd eener gansche divisie, alles in het werk gesteld om in den dienst des Woords, ook in de omgeving, zooveel mogelijk te voor zien. Onder den zegen des Heeren, en met steun van onderscheiden kerken en personen heeft deze kleinè kerk veel tot stand gebracht en de talrijke militairen, die in haar midden vertoeven, zijn Gode dankbaar voor veel zegen, hen door den dienst van deze ge meente geschonken. Intusschen doet zich bij den langeren duur der mobilisatie een bezwaar voor, dat in het bijzonder Tilburg betreft en dringend voor ziening eischt. Hoewel nl. aldaar des Zon dags geregeld ten minste op een drietal plaatsen Gereformeerde predikdienst wordt gehouden, blijkt het dat niet weinige Gere formeerde militairen wegblijven vanuit de samenkomsten der gemeente. De vergader lokalen zijn reeds lang voor den aanvang van den dienst meer dan overvol en aan de opeenhooping ervoor, op verren afstand waarneembaar. Velen moeten terug en wie zal zeggen hoevele minder vurigen van geest laat staan onverschilligen zich verschuilen achter dit gebrek aan plaats ruimte Het gevaar is niet denkbeeldig dat velen alzoo aan het geloof zouden ontzinken. Deze dingen opmerkende, hebben onder- geteekenden, allen militairen in Tilburg e.o. vertoevende, zich vereenigd en overwogen wat hier tegen te doen stond. Wetende dat ter plaatse geen groote bestaande vergader zaal was te verkrijgen, brachten zij een reeds meer genoemd plan naar vorenhet tot stand brengen van een hulp-kerk groot genoeg om een duizendtal personen te bevatten. De kosten van zulk een gebouw, grootendeels uit hout opgetrokken, schatten zij op pl.m. f 7500.-. Dit plan vindt bij den plaatselijken kerke raad geen bezwaar, doch gaat begrijpelijker wijze de draagkracht der gemeente te boven. Wij meenden nu een poging te moeten doen, dit bedrag bijeen te brengen en oordeelende, dat het hier gaat om een belang der Gere formeerde Kerken in ons vaderland in het algemeen, en der leden in het bijzonder, doen wij bij dezen een beroep op alle Ge reformeerden in den lande. In eigen kring reeds met de inzameling aangevangen, vertrouwen wij dat dit beroep door ons niet te vergeefs zal worden gedaan, Het tijdelijk karakter van de mobilisatie moge u niet weerhoudende bedoeling is den bouw zoo in te richten dat het gebouw ook in de toekomst voor de kerk te Tilburg niet waardeloos zou zijn. Broeders en zusters indien gij slechts één enkelen rustdag in ons midden waart en de groote moeilijkheden zaagt, die moeten wor den overwonnen, gij zoudt niet aarzelen de zen arbeid te steunen. Voorts: de tijd dringt; wie spoedig helpt, helpt dubbel. Laat u dan door dit ons woord opwekken. Verblijdt ons door de toezending uwer giften, maar bo venal onthoudt ons uwe gebeden nietEn de Heere onze God zegene uw en ons pogen tot eere van Zijnen Naam en tot stichting Zijner gemeente Tilburg, Dec. '14. Theod. G. DONNER, mil. Ie luit. 5 R. I. (9 L. W.) en 13 anderen. N.B. Giften worden gaarne ingewacht aan het adres van den Adjud. Onderoff. J. RENS, Ille Afdeeling le Regiment Veldartillerie IVe Divisie Veldleger. Wie wat missen kan, geve dus. 't Betreft 't geestelijk welzijn der militairen. De 29ste lijst van de 36ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den bijbel heeft opgebracht in totaal van 725 Locale Comité's f 103.486.77. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Leerdam (vac.-wijlen J. van Vliet), S. van Dorp te Bogegraven. Te Arnemuiden, H. W. Th. Jansen te Werk hoven. Te Lage Zwaluwe, Joh. Hijne te Ier- seke. Te Asch, Joh, A. Raams, cand. te Dor drecht. Te Ten Boer (Gron.) de heer J. C. van Erkel, cand. te Leiden. Aangenomen: Naar Otterloo, G. Groot- jans Jr., cand. te Amsterdam. Naar Bunscho ten, S. J. de Hoest te Leimuiden. Bedankt; Voor Staphorst, W. Bieshaar te Zetten. Voor Ouderkerk a. d. IJsel, B. van der Wal te Hoevelaken. Voor Raamsdonk, C. H. Nolke te Hattem. Voor Tholen (2de pred.pl.), J. E. Klomp te Poortvliet. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Brielle, M. Post, cand. te Vlaardingen, en C. Veltenaar te Suawoude. Te Winschoten, Chr. Bruims te Axel en R- van Reenen te Reitsum. Te Enschedé, K. van Anken te Pernis en G. Kersies te Wolvega.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 2