voor de Zuidliollandsclie en Eilanden ile Oorlog. Woensdag 6 Januari 19 i 5 29Kte Jaargang N2089 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES "BSteeltT UIT DE PERS. BUITENLAND. Deze Courant verschijnt eiken WC6BSd8g e:a Zat©Jfdag» AbonaeMeKtspiriJs psr drie maanden. fe, p. p. 50 Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per Jaar, Afzonderlijke nnsawers 5 Cent. W. B O E K H O j Advertenties 16 scat pér regel ©<s assl, Reclames W per Roefennakondiging Gmi per regei m. maal. N I MenBtaanvrages m Messia&nMedingeB 50 Cteat per plwié&$. jEroote letters ea vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dte -s ,n Mvösfeaties worden Ingewacht tot Dinsdag- on Yfjjd&gaiorfflm 10 nar. Wat we van deze dingen zeggen Niets Wat kan ons de twist schelen in de so cialistische partij. Ze moeten der eigen SOMMEI,SDIJK. ïeïeSaoja Iwii&wzamm. JBo. E 1 ^rwy-iL^w v gigwajaA1;: s~ ri--..- 'i-sk?;-: &8ie stukken voor «le Reöaefüe twsMtesnu, Adverten.Sieffr ai< erde.Fe AdrointstruttSraneo toe te zenden saaia degs &ig£jrev« Herrie in de hut. Wie 't Volk geregeld leest, heeit al weken lang kunnen opmerken, dat het in de so cialistische partij niet botert. Oorsaak: de Oorlog en de leiding dis in deze maanden aan de partij gegeven is. Niet of er is altijd in de partij een meer derheid en een minderheid geweest, die 'tniet steeds met elkaar vinden konden. Het eene deel is meer principieel aange legd dan het anderehet eeoe deal houdt er meer van ©m de 8. D A, P als een afionderlijke en aan alle burgerlijke ideeën vijandige macht te beschouwen, terwijl het ander deel zijn doel tracht te bereiken of liever 't doel van de partij door waar 't ^aaar eenigszius kan met de burgerpartijen jj^aam te werken, waar die ook gelijksoor- „.,ige ideeën verkondigen en in toepassing willen brengen dan de S. D. A. P. Het eene deel voelt meer voor de spreuk van Groen van Prinsterèr: In ons isolement ligt onze kracht. De andere staat meor op 'tstandpunt: Grijpt, waar 't rijpt. De eene zegt: Pak aan door vakbewe ging en Parlement wat er voor den werk man te halen is; de ander zegt: samen werking met de burgerpartijen verzwakt altijd onze politieke positie. Hoe dit verder zij: over de leiding der partij in deze oor logstoestanden is men het niet eens. Op 25 Dec. waren te Amsterdam een 50-tal sociaal-democraten bij elkaar ge komen. De bedoeling dezer conferentie was om zich met elkander te vorstaan over de vraag op welke wijze bereikt kan worden dat de S. D. A. P. meer dan tot heden, ook gedurende den oorlogstoestand de pro paganda voor de sociaal-democratie voert. De uitnoodiging voor die conferentie ging uit van een 5-tal leden, waaronder ook yr^'e welbekende heer Heikoop. De conferentie was overtuigd, dat duizenden leden der S. D. A. P. van meening zijn, dat de partij leiding in deze oorlogecrisis is te kort ge schoten. Zij stelde zich tegenover de mo tiveering, namens de soc.-dem. Kamerfractie bij het stemmen voor de mobilisatie cre- dieten gegeven, voornamelijk wat betreft de verklaring, dat thans de nationale ge dachte de nationale geschillen overheerscht dat thans alle Nederlanders hun plicht hebben te doen voor het groote doel, waar voor zij worden opgeroepenen dat het socialistisch werk eerst na de oorlogscrisis weer zal worden hervat. Die conferentie wilde de partij nu reeds trachten te bewegen de propaganda meer dan in de laatste maanden geschiedde, er op te richten, dat het kapitalistische stel sel voor den oorlog verantwoordelijk moet worden gesteld. Die conferentie wil er ook voor ijveren, dat de propaganda tegen den oorlog on verwijld als voorheen, door de soc.-dem. zelfstandig als politieke partij wordt ter hand genomen en dus niet zoo goed als geheel aan een grootendeels als politieke tegenstanders bestaand Comité als e Anti- Oorlog-Raad, met zijn vele nationalistische elementen, wordt overgelaten. Bovendien wil zij voorkomen, ter wille van de latere vrijheid van discussie, dat de partij zich op het nationale standpnnt vastlegt, zooal s niet alleen bij de motiveering der credieten Ti it !faraer> maar °ok herhaaldelijk in Het Volk is geschied. De conferentie wil ook met zonder tegenactie toelaten, dat de partijleiding voortdurend openlijk of bedekt met t Volk in bond met behulp van den brochurenhandel en met alle andere mid delen, waarover zij beschikt, de partij in de richting van haar standpunt bewerkt. Wat we hierboven citeerden is uit het communique overgenomen, 't Blijkt dus, dat de hoofdgrief is: de partijleiding is niet »revolutionair< genoeg opgetredenof om een ander woord te gebruiken: niet genoeg lettend op den klassenstrijd, die ook op 't terrein van de nationale* gedachte moet worden gestreden. 't Kapitalistisch stelsel dus de oorzaak van den oorlog. De propaganda tegen den oorlog zonder zittingneming in den Oorlogsraad. Geen vooropschuiven van de Nationale gedachte en de Vaderlandsliefde. standje maar klaar zien te spelen. Maar we halen er alleen deze waarheid uit, dat do S. D. A. P. door deu Oorlog in een schromelijke verwarring is gekomen, wat trouwens mr. Troelstra in zijn Kerstrede- voering ook bevestigde. Heel de theorie van den klassenstrijd ligt tegen den grond. Rijke soldaten en arme; arbeiders en kapi talisten alles loopt mot geweer op schou der alles staat gereed om bij aanval onze erve te verdedigen. Dat vloekt natuurlijk met den kla senstrijd. Daarbij worden de socialisten geleerd, dat er een onoverko melijke klove is tusschen Kapitaal en Arbeid; tusschen Democratie en Kapitalisme. Dat 't Kapitalisme van nature is de uit zuiger van den arme en dus de arme van nature de vijand van den Kapitalist. Van nature is er een klove, dat leert de klas senstrijd. En zie, lijnrecht daartegenover staat nu 't feit, dat bij da verdediging des Lands alle klassenstrijd wegvalt; alle kloof wordt gedempt en er geen verschil is tus schen arbeider en kapitalist, want allen staan ten strijde gereed, en de socialisten strijden rnee, hoewel ze beweren, dat de Kapitalisten de schuld van den oorlog zijn. 't Kapitalisme is de oorzaak van den oor log en dus blijven de socialisten thuis en weigeren ze dienst? Wel neen, ze gaan ten oor og, die door dat vervloekte kapitalisme is uitgelokt. Eu ze strijden volgens hun praktijk, nu eigenlijk een strijd ter wille van den kapitalist. En in theorie bestrijden ze het. De S. D, A. P. is door dezen oorlog haar stuur kwijt, Zullen de 50 der oppo sitie haar weer in 't goede spoor brongen We twijfelen met grond. Mr, Drucker en de leening, Zoo treurig tooneel als de 2 le Kamer aanbood bij de beraadslaging over 't Lei>- ningsontwerp, zoo verheffend is hot te le zen, wat in de Eerste Kamar gesproken werd. En onder de sprekers daarneemtMr. Drucker, vrijzinnig democraat, niet de al lerminste plaats ïd. Vierkant nam hij po sitie tegenover zijn onbeholpen partijge- nooten uit de 2e Kamer die daar tegen 't ontwerp hebben gestemd, nl. dr. Bos en de vrijz.-deoiocr. groep. Mr. Drucker zei: Do bijzondere persoonlijke reden, (waar om ik rekenschap wensch te geven van mijn ingenomenheid ruet dit wetsontwerp) ligt hierin, dat aan de overzijde van 't Binnenhof degenen aan wien ik in po- litieken zin het naast sta, hebben gemeend hun stem tegen dit ontwerp te moeten uitbrengen. Met de door hen gevolgde gedrai'slijri kan ik tot mijn spijt niet in stemmen. Van den aanvang af heeft bij mij bezwaar bestaan tegen de wijze waar op de leuze: heffing ineens, werd aan geheven en vooral tegen de wijze, waarop in den zorgelijken tijddien wij bele ven onder de leuzezonder dat zelfs het denkbeeld in een eenigermate uitgewerkt voorstel was belichaamdeen heftige strijd tegen 't voorstel der Regeering is gevoerd Dat was een goed woord. Dr. Bos en de zij nen zijn onverantwoordelijk opgetreden juist omdat het een zorgelijke tijd is, dien we beleven. Hadden deze heeren hun partij program in deze maanden onaangeroerd la ten liggen, en van dr financieele paragraaf gansch geen nota genomen, maar eigen wenscheu ondergeschikt gemaakt aan 't veel hoogere idee: Eenheid des volks in dezer tijden nood, dan hadden ze nooit de oppositie kunnen voeren, die nu zoo droe ven indruk heeft gemaakt. Mr. Drucker heeft weereeuigermate goed gemaakt, wat ziju (dwaze, partijzuebtige, onverantwoordelijke confia'ers in de 2de Kamer hebben bedorven. Hij zag 't in, dat 't nu geen tijd is om met politieke leuzen uit een partijprogram voor den dag te ko men, maar dat de nationale toestand eischt: eenheid, saamwerking en saam binding van allen. Er zijn op 't oogenblik geen partijen in Nederland, tenzij voor de Vaderlands- loosen. Daarom is 't optreden vanin vrijz.- Dem. enUnie-lib.zoo door en door onverst au- diggeweest. Nu moet een Regeeringgestsund worden door eendracht en niet afgebroken door een partijleuze. Schouder aan schouder haast de Regeering, tot de vrede komt, De kleine man en de Groote Leening. De 275 miilioen moeten er roijaal komen en de kleine man kan hier eeu grooten rol spelen. Waarom? Oaidat de Staat met300 gulden tevreden is voor elke storting, die de kleine man geven kan. Minder dan 100 gld. mag niet. Als er nu eens 500,000 mannetjes waren die elk 100 gld, gaven, dan was dat 50 miilioen. Een prachtige soui, die niet in handen van speculanten komt. maar in de soliede handen van den Staat, a 5 procent. En wat heerlijke, stree- lende gedachte om als kleine man schouder aan sch uder te staan naast den millionair, samen dragende den nood de. L-nds, gel delijk zichtbaar in de zoo broodnoodige Leening. Van vaderlandslievend standpunt is 't zoo streelend, ais arrn en rijk, groot en klein meehelpt om in de finantieele be hoeftes te voorzien, Geen geld uitgegeven voor Loterijen, voor speculaties, voor on betrouwbare fondsen, maai' den Staat ge steund om naderhand dat geld weer terug te krijgen en er in zijn Landbouw en Vee teelt weer gebruik van te kunnen maken. Kleine mannen met een spaarcentNeem deel aan de Groote Leeniug en ge steunt de Regeering; ge helpt haar in haar moei lijken strijd om de Neutraliteit te hand haven en ons vaderland te steunen in de zware omstandigheden, die ze nu door maakt. Kleine manNeemt deel aan de groote Leening, al is 't maar met f 100. Ga maar raar do Kassier en de Effectenbank en alles reg kom. Wij willen iets zeggen ter aanbeveling van het honiggebruik. Hiertoe is thans gereede aanleiding." 1914 is toch een goed honigjaar geweest, zoodat er nog heel wat honig, zoo wel in de raat als geslingerd (verkrijgbaar in flacons en bussen) in voorraad is. De prijzen zijn dientengevolge lager dan vorige jaren, al is dit riiet overal het geval. Huis moeders, die thans zoo lang mogelijk met een pondje boter trachtten rond te "komen en ongaarne tot het gebruik van margarine overgaan, om welke reden dan ook, kunnen nu in den honig een uitnemend vervangings middel vinden. Een boterham met honig. Deze hoeft niet zoo royaal gesmeerd is voor de meeste kinderen een lekkernij, en een gezonde lekkernij. Want het gebruik van honig bevordert de gezondheid, ai hoeft men er niet die overdreven verwachtingen van te koesteren, welke door verschillende schrijvers dienaangaande zijn opgewekt. Honig moet niet op één lijn worden gesteld met suiker. Wat is honig? Hieronder verstaat men het suikerrijke sap, dat de bijen uit de honig- kliertjes van vele bloemen zuigen, in heur lichamen verwerken en in de cellen der ra ten opbergen. Honig verteert gemakkelijk, en heeft een tweeledige werking in het li chaam: een versterkende en een zuiverende. Doordat hij gemakkelijk verteert, wordt hij spoedig in het bloed opgenomen, en is daar om aan te bevelen voor zwakke magen en in gevallen, waarin men spoedig voedende bestanddeelen aan het lichaam wil toevoe ren. Zoowel voor inwendig als uitwendig ge bruik werd de honig reeds in oude tijden als geneesmiddel tegen onderscheidene kwa len aangewend. Zijn genezende kracht werd en wordt door sommigen voor een deel toe geschreven aan het mierenzuur, dat hij be vat. Wat van de bekende „Yoghurt" (zure melk, op bijzondere wijze bereid, aan het gebruik waarvan de hooge leeftijd der Bul garen wordt toegeschreven), wordt gezegd, wil men ook toeschrijven aan den honig; dat hij desinfecteerend werkt, d.w.z. de bac teriën doodt, welke in het lichaam de sappen bederven. Door die gunstige werking zou de honig, dan in staat zijn bij geregeld ge bruik om den levensduur te verlengen. De honig heeft ook een oplossende wer king, wordt met goed gevolg gebruikt bij hoest, aandoening van de luchtpijp en de keel; voorts ter zuivering van maag en inge wanden; hij werkt namelijk ook purgeerend. Vóór een jaar of drie toen de honig zeer hoog in prijs was ontmoetten we op (een honigmarkt iemand, die een groote hoeveel heid raathonig insloeg; hij deed dit ieder jaar, zoo vertelde hij me,- wat de prijs ook was, omdat hij vroeger na vele jaren aan een hevig maaglijden te hebben geleden, waartegen hij tevergeefs geneeskundige hulp had ingeroepen, in den honig het middel had gevonden, dat hem radicaal van zijn lijden had verlost. Hoe heerlijk de honig bij keel ontsteking kan werken honig verdund in warm water weten we uit eigen onder vinding. Wie tot honiggebruik wil overgaan, zie goed toe, dat hij zuivere waar, den echten bloemenhonig, krijgt. Want er is verbazend veel knoeierij in de honigproductie. Daaraan maken zich natuurlijk niet de bijen schuldig, maar de honigfabrikanten, die uit allerlei grondstoffen plus wat honig hun fabrikaat, dat ze voor echt verkoopen, bereiden: men zegt, dat ze slechts één pond bijenhonig be hoeven, om 5 pond fabriekshonig te maken. Men koope dus van een vertrouwd imker of een gunstig bekend staande zeemerij. Er kend goede merken zijn in den handel ver krijgbaar. Wij hopen, dat ook de natuurho- nig eerlang een Rijksmerk verkrijge evenals de natuurboter. C. B. De Koninklijke Kerstgroet. In Haar, nu wel alom gelezen Kerstgroet, heeft onze Koningin een groote en heerlijke gave aan Haar volk gegeven. Ons volk kan niet genoeg waardeeren den zegen, een Vor stin te bezitten, die in zoo krachtige, maar ook teedere taal telkens weer heenwijst naar den Christus Gods en het „Christ avant tout" als Haar heilige leuze opheft. Een nationale bede-dag, waarop in de Tweede Kamer de Drs. Brummelkamp, Nolens en De Visser aandrongen, moge door de Re geering niet uitgeschreven worden, onze Koningin legde ons een gebed op de lippen, dat in kerken en huisgezinnen duizendwerf met heiligen ernst zal nagebeden zijn. „Krachtig aldus H. M. doet de be hoefte tot nadenken, tot gebed zich gevoe len; er wordt veel, er wordt vurig gebe den. Men kan zich geen grooter tegenstel ling denken dan de heilsbelofte Gods en het leed en de smart, waaronder thans de wereld gebukt gaat. Doch nooit schitterde ons het licht dier eeuwige ontfermende liefde helderder tegen dan op dit feest van onzen Heiland; immers ook om de ellende te dragen, waarvan wij op dit oogenblik getuige zijn, nam hij onze gestalte aan. „Het kindeke Jezus heeft te allen tijde veel vertrouwen gevraagd. Het vraagt dit nog steeds. Aan ons de fiere moed Het dit te schenken. Laten wij met de Herders gaan in het gebed naar de kribbe, naar het kruis, met al onze nooden en vragen. Tot ten slotte ons vragen verstomt en ons ge bed en geloof overgaan in aanbidding". Het is, zooals onze hooggeachte medewer ker A. B. zong: „hier hoort ge Vader Wil- lems stem". Ja, er behoorde moed toe in de dagen van den eersten Willem, doch thans niet minder om in den geloove naar het Kind in de kribbe te gaan. Doch wie gaat, ontvangt de zalige ervaring, dat „ten slotte ons vragen verstomt en ons gebed en geloof overgaan in aanbid ding". Leze en herleze ons volk met aandachtige harten den Koninklijken Kerstgroet. Nieuwe Haagsche Courant. DE TOESTAND. Het nieuws van heden is uit het Westen als uit het Oosten al even schraal. - Kleine gevechten en Artillerieduellen is aan de orde van den dag. Dit jbekennen beide partijen, dat er geen vechten mogelijk is door het vreeselijk slechte weer. Alleen de Turken melde» van successen in Kaukasie en wat op zee betreft is het nieuws alleen dat de Formidable een Engelsch- linieschip door een Duitsche onderzeeër is getorpedeerd en gezonken. Dit gebeurde nog wel op het drukst- bevaren gedeelte "van het kanaal, bij Ply mouth, westelijk aan de Engelsche Zuidkust. 1914 is verdwenen en nog niets wijst op verandering. Schoon zegt „Onze Courant" dit als wij lezen Kanongebulder luidde het uiten een nieuw jaar in. Als een nieuw boek kwam dit jaar ons toe uit de goede hand onzes Gods. 't Voorbijgegane was geheel bezoedeld en verzondigdhelaas, de eerste bladzijde van dit nieuwe boek werd geschreven met bloed Geen van de oorlogvoerende partijen heeft in het afgeloopen jaar een beslissend succes behaaldalles wat bereikt is, is negatief. Er is niet bereikt wat men hoopte en dacht. Duitschland werd in zijn opmarsch gestuit tusschen Parijs—Toul, juist op het oogenblik dat de Fransche legers zouden worden in gesloten en verpletterd. Honderd kilometer achterwaarts versteende de veldtocht en staan Franschen en Duit- schers immer vast ingegraven tegenover elkaar. Te beide vleugels van de groote legers eveneens. De Duitschers bereikten Calais in 1914 niet. Maar ook de Bondgenooten bereikten niet wat zij wildenhet fiasco van generaal Jof- fre's laatste proclamatie, hoe energiek ook gesteld, deed dit het laatst van 't jaar nog te scherper uitkomen. De Duitschers mogen zeggen„wij hiel den den vijand buiten onze grenzen", en de Bondgenooten mogen beweren „wij hielden den vijand tegen", 't is een negatief resultaat, door beiden niet bedoeld. Niet anders staat het op het Oostfront. Het millioenen-leger der Russen mag te gengevallen zijneen reeks grootsche ver wachtingen, daarop gebouwd den bodem zijn ingeslagen, en door de schitterende taktiek van Von Hindenburg nog elk Russisch aan valsplan zijn mislukt, verslagen is zoo min het Russische als het Duitsch-Oostenrijksche leger. Servië mag een prachtige overwinning heb ben behaald, ook dat land staat nog voor ontzettende moeilijkheden. De Turksche oorlogsvaan is nog te kort geleden ontplooid om daarover te kunnen spreken. Duitschland heeft een bewonderenswaar dige macht ontwikkeld, door zijn machtige vijanden zoolang op een afstand te houden, maar 't is geen beslissing. Onzekerder dan ooit gaan we een nieuw jaar in. Het eenige positieve, dat bereikt is be staat in naamlooze ellende, ontzettende ver woesting, het verlies van duizenden en nog eens duizenden jonge, krachtige menschen- levens, en als gevolg daarvan onherstelbaar leed gebracht in tallooze gezinnen. Het is vol strekt niet Duitschland alleen dat al dien gruwel op zijn gewetenheeftjalleanderestrijders, Bel gië, dat tegen wil en dankin deze krijg werd mee gesleurd, alleen uitgezonderd, hebben daar aan evenzeer schuld. Het gaat volstrekt niet aan, zelfs is het zeer eenzijdig en partijdig zonder nader onderzoek alle schuld alleen op Duitschland te werpen, en zooals de Bond genooten doen, de handen schijnheilig in on schuld te wasschen. Wie in Europa twijfelt er aan, dat deze krijg komen moest; dat de naijver op economisch gebied, de wedstrijd in bewapening, de uitbreiding der wederzijd- sche vlooten, dat oude veeten in Europa een nieuw krakeel in overzeesche gebieden, dat het stelselmatig isoleeren van Duitschland door de staten der Triple Entente en nog heel wat andere oorzaken meer, dezen oor log over Europa hebben gebracht? En de allesbeheerschende indruk, die wij bij de intrede van den nieuwen jaarkring hebben, is, dat het oude Europa in een hoogst zorgwekkende toestand verkeert, dat de crisis er nog niet is en dat wij nog voor vreese- lijker gebeurtenissen staan. Hoe zullen die afloopen, wie zal overwin nen? Dat zijn de vragen die aldoor opkomen en die bij deze jaarwisseling met vernieuwde klem werden gesteld. Uit Israels geschiedenis is ons bekend, dat een dapper koning, een heldhaftig vorst die van God was afgeweken, in even critieke ure de toevlucht nam tot de toovenaresvan Endor. ïs het niet een bedroevend feit dat tal van volken op het oogenblik raad zoeken bij de waarzegster van Parijs? Verschillende bladen, ook uit onze omge ving hebben er op gewezen, met hoe ver bluffende juistheid de voorspellingen van Ma dame de Thébes tot op dit oogenblik zijn uitgekomen. Zij heeft in 1913 den grooten oorlog voor spelt, den dood van Franz Ferdinand en die van den Paus eveneens. Voor groote sommen wordt nu haar voor spelling gekocht van de gebeurtenissen iii 1915. En inplaats dat raad bij God gezocht wordt, gaan vorsten en volken tot „de vrouw die een waarzeggenden geest heeft, om door haar te onderzoeken" en de raadselen van de toe komst te onthullen. Gelukkig zijn er ook andere stemmen. Wij verwijzen daartoe allereerst naar den Kerstgroet van Koningin Wilhelmina die haar volk oproept met al de nooden en vragen te gaan naar de kribbe, naar het Kruis. Vijf maanden duurt nu de oorlog; begin Januari heeft de zesde maand ingeluid. En evenals van zaken, heeft men getracht ook van den oorlog een balans op te maken zeker wel de vreeselijkste die ooit gemaakt werd.

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 1