Rotterdam, Hoogstraat 347 hoek Spui Reclames - Mededeellngen Ble totale Scigoeii'Uitverhoop van moderne DAMES- en KINDERKLEEDING PLAATSELIJK NIEUWS. POSTERIJEN. VISSCHERIJ. \j}| BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL (V< aan het verlangen der Hongaren om hen te gen een inval te beschermen tegemoet te komen. Het plan van de Duitschers, dat ko lonel Hoffman, leeraar in de strategie aan de krijgsschool te Berlijn had ontworpen, was% naar iedereen moet erkennen, vernuftig en slaagde in den beginne ondanks de fout die den Duitschers zulke zware verliezen in de muizenval van Lodz berokkende. Het succes duurde echter niet lang. In de eerste plaats werd het leger uit Oost-Pruisen, dat uit werd gezonden om de Duitschers ten N. van den Weichel te steunen, naar de grens terugge dreven en vervolgens werd generaal Bener- molli na een reeks van kleine gevechten, ge dwongen om naar de bergen terug te keeren. Dit werd hedenmiddag bevestigd dooreen telegram, dat we ontvingen en dat van den volgenden inhoud was: De groote generale staf meldt: Den afgeloopen dag zijn tusschen de Be- neden-Weichsel en de Pilica slechts gevech ten van geringe beteekenis geleverd. De Duitschers hebben de loopgraven op den rechteroever van de Bzura bij het dorp Mistrzeviece ontruimd en zijn naar den lin keroever van de Bzura teruggeweken. Aan de Rawka meet onze zware artillerie zich met goed gevolg met de talrijke Duit- sche batterijen van groot kaliber. In de streek van Bolimevo wisselden onze aanvallen met die der Duitschers af. Deze gevechten droegen een plaatselijk karakter. De vijand, die zich had meester gemaakt van onze loopgraaf bij het dorp Sumino, is er weer uit verdreven door een tegenaanval, waarbij wij mitrailleuses hebben vermeesterd en gevangenen gemaakt. In het centrum, tusschen de Pilica en den Boven-Weichsel, heeft zich alleen het kanon doen hooren. Wij zijn op beide vleugels vooruitgekomen. Bij een aanval op de Duitsche redoute ten zuiden van Inowlodz hebben wij 3 mitrail leuses genomen. Onze troepen hebben het succes behaald de Beneden-Nida te kunnen oversteken en in een stormaanval de zeer versterkte dor pen Starokorczin en Senlslawiece te nemen. In dit gevecht hebben wij 40 Oostenrijksche officieren en tegen de 1700 soldaten gevan gen gemaakt en 3 mitrailleuses genomen. In Oostelijk Galicië zijn wij vooruitgeko men ondanks de ondoorwaadbare modder. Wij hebben den vijand teruggeslagen van het front Stomnik—Sorliece—Jaliska, waarbij wij kanonnen en tal van mitrailleuses heb ben genomen. Van 13 tot 28 December hebben wij 50,000 Oostenrijkers gevangen gemaakt. Nu zal, gelijk we hierboven zeiden, hier zal weer humbug bij zijn, maar 't lijkt ons dat het er, bijzonder voor Oostenrijk, op he den minder goed voorstaat. Wanneer we nu nog melden dat een En- gelsche vloot met vliegmachines en onder zeeërs een bezoek gebracht heeft aan de Duitsche bocht en de Duitsche vloot getracht heeft te verrassen, wat echter door de nevel of mist, zoo goed als mislukt is, dan hebben we sinds ons laatste overzicht zoowat alles verhaald. 't Argonnen-woud over 't Argonnen-woud zal nog vele jaren in de geschiedenis van Frankrijk en Duitsch- land gesproken worden; 't Argonnen-woud, dat men bezig is tot één groot kerkhof te maken, net zoo wel als de lage landen aan den Yser en de duinen bij Nieuwpoort! 't Ligt in Fransch Lotharingen. De ardennen op Belgisch gebied, welbe kend bij onze toeristen! zijn er de voortzet ting van, maar de Argonnen zijn nóg woes ter, nóg schooner, nóg grootscher. Maas en Aisne stroomen er door. Benevens vele beekjes en stroompjes. En de internationale sneltreinen, van Parijs naar Straatsburg, vlogen In vredestijd over de aangelegde baan, verbindende Verdun met Metz. Metz, de sterkste vesting ter wereld, als we in onzen jongenstijd al leerden. Verdun, dat al éven sterk blijkt. Omdat Verdun, is 't te doen. Maar al deze weken zijn de Duitschers nog niet zóó ver kunnen vorderen, dat ze de for ten van Verdun behoorlijk onder schot krij gen konden. Zij houden het noorden van het Argonnen- woud bezet tot een linie, die lets ten zuiden van Varennes begint en zich ongeveer van het oosten naar het westen dwars door het woud in de richting van Serwon uitstrekt. En sinds vele weken nu al, trachten de vijanden hier elkander uit te graven en uit te vechten. Ze zitten vlak op elkaar. Hun loopgraven liggen soms maar op 50 en minder meter afstand. Ja, weilazen van een plek, waar ze slechts zes meter van el kander liggen. En nog dichter bij elkander kwamen de onderaardsche wroeters, die hun loopgraven trachtten uit te breiden en plot- •eling elkanders spaden en houweelen raak ten I Ja, dat is óók gebeurd! En de historie voegt er bij, dat de lui zoo wijs waren van weerskanten, om 't gat maar gauw weer dicht te gooien, daar ze bóven den grond 't vechten al erg genoeg vonden en dit niet in de ingewanden der aarde wil den voortzetten. Doordat echter de vijanden al wekenlang zoo vlak op elkaar liggen, is er, hoe vreemd het schijne een zekere verbroedering of buur schap tusschen hen ontstaan. Zooals de menschen te midden van de grootste wanorde ten slotte voortdurend té- rugkomen op wetten en verdragen, zoo wor den ook overeenkomsten tusschen deze oor logvoerende partijen getroffen. Men spreekt bijv. af, dat op bepaalde uren niet geschoten zal worden; Duitschers en Franschenkomen dan uit hunne schuilhoeken te voorschijn, halen water en doen andere karweitjes. Is de tijd voorbij, dan verbergen de menschen zich weder en wie het dan waagt het hoofd boven den rand van den loopgraaf uit te steken, kan onmiddelijk op een kpgel reke nen. Zelfs wordt er een soort van ruilhandel tusschen de wederzijdsche loopgraven ge dreven; op een gegeven teeken verschijnt bijv. een Franschman, die sigaren op een steen legt, eenige minuten later komt een Duitscher, die op dezelfde plaats een flesch wijn deponeert, die de Franschman later weg haalt. Een officier verzekerde, dat men zich steeds stipt aan die afspraken houdt. Hij vertelde verder, dat er dicht bij Reims twee loopgra ven zijn, die zes M. van elkander verwijderd liggen. De soldaten spreken er geregeld met elkander. Op zekeren dag riep een der Fran schen er waren er zes de Duitschers toe: „Komt toch voor den dag, wij schieten niet'1, waarop een Duitsche antwoordde „Ch'ai bas gonflance". Toen zeide de Franschman: „Als wij ons vertoonen, komt gij dan ook Na een lange poos van stilte weerklonk uit de Duitsche loopgraaf: „Oui". Toen kwamen de Franschen aan den rand van de loopgraaf, de Duitschers eveneens. Een oogenbllk za gen deze soldaten, die dag en nacht op elkan der loeren, elkander zwijgend aan toen doken zij plotseling, als bewogen door dezelfde vrees, weder in hun schuilplaats terug. Op dezelfde plaats vonden de Franschen op zekeren dag een pakje met een brief, waarin stond Schiet toch niet den geheelen nacht, wij kunnen niet slapen". Iets dergelijks verhaalde graaf Tisza, de bekende Oostenrijksche staatsman „Het was eveneens in h^t Argonnen-woud er was den heelen dag hard gevochten, maar zooals gewoonlijk werd tegen den av°nd bevel gegeven op te houden met vuren- De afstand tusschen de Fransche en Duitsche loopgraven was niet meer dan 80 of 90 me ter. Plotseling werd uit de Duitsche loopgram een bord omhoog gestoken, waarop 't vol gende te lezen stond: „Onze kolonel is van daag jarig, wij willen met hem feestvieren en verzoeken derhalve om een wapenstil stand tot morgenochtend". Niet lang daarna werd boven de Flransche loopgraaf een bord zichtbaar, waarop het antwoord was geschre ven, en wel„tot morgenochtend wapenstil stand". Bij de Duitschers begon al spoedig de fuif: wijn en eten waren voldoende voor handen, en na het middagmaal werd er ge zongen. En terwijl zij daar zoo genoeglijk zaten, hoorden zij op eens van boven roe pen hallohalloen toen ze allen naar bo ven keken om te zien wie daar was, bemerk ten zij tot hun verbazing den vijand. De Franschen waren gekomen om mee feest te vieren, en hadden champagne, sigaren en koffie meegebracht. De heeren stelden zich voor, de gasten kregen de eereplaatsen aan tafel en toen werd het feest voortgezet. Het was, zoo verzekerden de Duitschers, heusch heel prettig, en maar jammer dat de Franschen bij het krieken van den dag naar hun loopgraaf moesten. Een kwartiertje later begon het vuren weer." Zoo gaat het daar maar voort. Wanneer men in een Duitsch of Fransch communiqué leest: „Wij zijn in Argonne ge vorderd", dan wil dat zeggen, dat de Duit schers of de Franschen een sprong van 50, 100 of 200 M. hebben gedaan, dat zij op de een of andere plaats over een riviertje of door een dal zijn getrokken of een weg heb ben bezet, waar zij een of twee vijandelijke loopgraven hebben genomen Hoelang dat duren kan vraagt het Friesch Dagblad waaraan we dit ontleenen? Lang niet alles wordt ons gemeld van de Unie uit Z.- Afri ka; dat blijkt eiken dag. Onlangs berichtte Oen. Botha dat de op stand onderdrukt was. Veertien dagen later hoorden we dat er nog bloedig wordt gevochten Jin den Vrij staat. Er hangt een gordijn voor het gebeuren in dat werelddeel en de Engelschen deelen ons niet meer mede dan ze vertellen willen. Maar een ding staat vast, ze nemen krasse maatregelen met de „rebellen". Zoo is commandant Fourie doodgeschoten. Fourie werd voor een rechtbank gedaagd en verklaarde (volgens Reuter), dat hij als Hollander de Britten bitter hun gedrag in Zuid-Afrika verweet. Hij voegde eraan toe, dat wanneer zij gelegenheid hadden, zij op de traditie van de Boeren inbreuk maakten. Hij zeide verder, dat geen Engelschman anders dan hij zou kunnen gevoelen, wan neer hij was geplaatst onder vreemde heer schappij en hij achtte het meer eer hier te staan als gevangene dan als officier van het Britsche leger. Hij was overtuigd, dat er genoeg lieden te velde stonden om Zuid-Afrika te redden. Hij was niet voornemens den krijgsraad genade te vragen, maar hij pleitte krachtig voor genade voor zijn jongeren broeder, die onder zijn invloed stond en ook voor andere mannen, die hadden gehandeld onderzijn in vloed en commando. De krijgsraad sprak daarop het schuldig uit over beide broeders, maar beval luite nant Fourie aan voor genade. Diens vonnis werd veranderd in vijf jaren gevangenisstraf. Nog meldt men de gevangenneming van generaal Frederick Wolmarans, die bij het uitbreken van den opstand bekend stond als een van de bekwaamste luitenants van gene raal Beyers. Minister N. J. de Wet heeft den rebellen te kennen gegeven, dat er voor hen geen genade zal bestaan. Met het voorbeeld van Fourie voor oogen, kan men dus wellicht nog meer terechtstellingen verwachten. Zou de Unie- regeering het aandurven om Chrisjan (gene raal De Wet) te doen fusilleeren of tot den strop te veroordeelen? Of zou het alleen de bedoeling zijn dat men hem en anderen in den „tronk" werpt, waarin er volgens een Reuter-telegram altijd reeds 4000 zuch ten VERSPREIDE BERICHTEN. In zijn Kerst-toespraak heeft de Paus zijn spijt uitgedrukt over 't mislukken van zijn poging om ter gelegenheid van het Kerst feest een wapenstilstand in te stellen en krijgsgevangenen uit te wisselen. De Paus zeide echter geenszins ontmoedigd te zijn en te zullen voortgaan zijn uiterste best te doen het einde van dezen vreeselijken oor log te verhaasten. Hij sprak hoopvol over de mogelijkheid om krijgsgevangenen uit te wisselen, die voor den militairen dienst van geen nut meer zijn. Een Duitsch vlieger vloog op Eersten Kerst dag boven Sheerness (Engeland). Engelsche vliegers zetten hem achterna en wikkelden hem in een gevecht. Na driemaal te zijn ge troffen werd de vijandelijke vlieger zeewaarts gedreven. Elk zijn de:l" denkt ItaliëEn terwijl de andere groote mogendheden zich nergens mee bemoeien kunnen, neemt hét zijn hap uit Albanië al vast maar. Uit Walona toch wordt gemeld, dat Itali- aansche matrozen daar geland zijn en vreed zaam bezit van de stad genomen hebben. Er viel niets voor en er heerscht volmaakte orde. 'n Eigenaardig bericht komt uit Rusland Vele Oostenrijksche gevangenen verzoeken als Russen genaturaliseerd te worden en tegen de Turken uitgezonden te worden. Waarom die gevangenen zoo verzot zijn op den strijd en dien boven de gevangen schap begeeren, wordt er niet bij vermeld. Gisting? Te St. Petersburg zijn, volgens 20 cent per Regel. begint op MAANDAG 4 JANUARI a.s. 's morgens om 10 uur. Eene buitengewone gelegenheid om voor zeer lagen prijs een modern en degelijk kleedingstuk te kunnen koopen. een Poolsch blad, wegens de toenemende revolutionaire gisting, de universiteit en alle andere hoogescholen gesloten. Gezonken duikboot. Italiaansche bladen melden, dat een Fransche duikboot van ad miraal Lapeyrère's eskader, bij een poging om Oostenrijksche linieschepen te torpedeeren vóór Pola in den grond is geboord. De be manning is behouden gebleven en gevangen genomen. Bommenwerpers. Uit Berlijn wordt het volgende gemeldOp 20 December had een Fransche vlieger negen bommen laten val len op het dorp Inor, ofschoon daar slechts ziekenhuizen zijn, die ook voor een vlieger uit de hbogte als zoodanig kenbaar gemaakt waren. Er werd geen schade van beteekenis aangericht. Ter beantwoording van deze daad, en ook als antwoord op het gooien met bommen op de open stad Freiburg, die buiten het ge vechtsterrein ligt, werden hedenmorgen door de Duitschers enkele binnen de stelling Nancy gelegen plaatsen met bommen van middelbaar kaliber begooid. Uit Zuid-AfrikaEr heeft Woensdag aan den noordelijken oever van de Oranjerivier, in de buurt van Carnarvon, een schermut seling plaats gehad tusschen een afdeeling van een Engelsch kommando en een patroelje van zestig Duitschers. De Engelschen kregen twee dooden en een gewonde, de Duitschers een doode en twee gewonden. De Duitschers trokken vervolgens af. De Matin ontleent aan een Zwitsersche courant het volgende overzicht van de dade lijk beschikbare Duitsche reserve, buiten den landstorm. Volgens die opgaaf waren begin December afgericht en ter doorzending naar het front beschikbaar te Berlijn drie leger corpsen, te Hamburg 60,000 man, te Bremen 30.000, te Hannover 10,000, te Dusseldorf 30,000, te Keulen 60,000, te Koblentz 30,000, te Wiesbaden 15,000, te Maintz 25,000, te Metz 80,000, te Heidelberg 15.000, te Karls ruhe 60,000, te Straatburg 80,000 te Freiburg 35,000, te Stutgart 50,000, te Ulm 70.000 en te Munchen 60,000 man. Telt men hierbij de minder belangrijke contingenten die in kleinere plaatsen gevormd zijn, dan komt men tot een totaal van on geveer 1 millloen en met de nieuw opgeroe pen lichting mee, tot een totaal van bijna 2 millioen man. Een gedeelte van deze reserves zijn sedert het begin van December vermoedelijk naar het Russische front gezonden. SOMMELSDIJK. Uit hoofde van den Oude jaarsavond zullen Donderdag 31 Dec. a.s. géén goederen voor het Steun-Comité in ont vangst worden genomen noch uitgegeven. Gaarne verwachten wij onze trouwe werk sters op Donderdag 7 Januari 1915 tusschen 7,/j en 8'/j uur. De zending voor Amster dam is aldaar ontvangen; door de Kerstda gen is men nog niet tot ontpakken gekomen. Wij stellen ons voor tegen 28 Januari de goederen voor de noodlijdende Nederlanders in. België naar Brussel te verzenden. Vrijdagmorgen had de heer M. B., al hier het ongeluk te vallen en zich zoo te bezeeren, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De Kerstmisdagen hebben voor deze gemeente een zeer gunstig verloop gehad. Door de Rijkspolitie is tegen L. T. en B. V. proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der Jachtwet. De in den nacht van Maandag op Dins dag gewoed hebbende storm heeft ook te dezer plaatste zijne sporen achtergelaten. Twee in aanbouw zijnde woningen in de van Aerssenstraat welke bijna buitenwerks waren klaargekomen, eigenaar de heer A. C. van Driel, zijn totaal omvergewaaid. Van de muren bleef geen steen op elkaar. Het geval bleef enkel beperkt tot stoffelijke scha de. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Tegen J. uit Oude Tonge is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der Jachtwet. J. Goümare Bz. zal 18 Januari 1915 bij het korps ponteniers ingelijfd worden. OOLTGENSPLAAT. 2de Kerstdag werd^de militairen door de commissie van het Mi litair tehuis een gezellige avond aangeboden muziek, zang en voordrachten Er werden tevens verrast met chocolade melk, koek en sigaren, de vergadering werd geopend door Ds. Dekker en gesloten door Ds. Lans. Belanghebbenden kunnen 4 Januari tus schen 10 en 12 uur ter Gemeente-secretarie stalen inleveren voor benoodigde kleeding- stukken ten behoeve het Groot of Algemeen Armbestuur zie aanplakbord. Vergadering, Varkensvereeniging de Voorzorg, op 23 Dec. 1914 in 't Hotel Hob bel. Opening door den Voorz. dhr. J. Bol. De Notulen der vorige vergadering worden door de Secretaris dhr. W. J. Donkersloot gelezen en goedgekeurd. Hetjaarverslagwerd onder dank vastgesteld. De Penningmeester, A. van Rossum deed verslag en bleek dat ontvangen was f 1649.34 en uitgegeven f 1028.35 batig slot f 620.99. welke onder dank aan den Penningmeester werd vastgesteld. Als leden van het bestuur werden herko zen M. van Oostenbrugge, G. Wielaard en P. Hoogmoed welke de benoeming aan na men. De prijs van de te onteigene varkens werd gebracht op 0.44 per K. G. En zullen verkocht worden aan D. van Kempen Lz. voor 32 en 36 cent per K.G. 30 Varkens werden dit jaar onteigend de grootste woog 176 K.G. de kleinste 11 K.G. 110 varkens zijn verzekerd. Het ledental be draagt 66. Na het afdoen van eenige huishoudelijke zaken sluit de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Zaterdagmiddag werden de kinderen der Zondagschool ter gelegenheid van het Kerstfeest onthaald op versnaperingen. Door Ds. Lans en P. den Braber werd een gelegenheidsrede uitgesproken. DIRKSLAND. Door de melkverkoopers is besloten van af heden Woensdag 30 Dec: de* prijs der melk met 2 cent per liter te verhoogen. Echter zijn er nog enkelen, welke naar het schijnt hier niet mede accoord gaan en de prijs nog te laten zooals ze thans is. De kinderen der Zondagschool, jiebben 2den Kerstdag feest gevierd. Met groote getalen kwamen ze op en werden ze opnieuw gewezen, op de groote beteekenis hiervan. Onder verhalen en versnaperingen brachten ze den avond naar genoegen door, en togen met passende geschenken vrolijk huiswaarts. De storm van Maandag op Dinsdag heeft in onze Gemeente nog al eenige scha de aangericht. Vele dakpannen en enkele schoorsteenen werden afgerukt, en aan schut- tings en dergelijke schade berokkend. Tot kassier aan de Boerenleenbank al hier is benoemd den Heer J. Hoileman (No taris klerk.) HERKINGEN. De heer M. Logmans verko zen tot notabel in de N. H. Kerk alhier heeft die benoeming aangenomen. Op het door een groep ingezetenen ge dane verzoek om nl. de post ook in deze gemeente 3 maal daags te mogen ontvangen is dezer dagen antwoord ontvangen en zijn vragers voor de keus gesteld geworden het te doen blijven als voorheen of de tweede dienst in den avond b.v. omstreeks 9 uur te ontvangen. Wat deze verandering aangaat dunkt dit ons eer na dan voordeel op zal leveren. De besmettelijke ziekte „Roodvonk" blijft alhier nog maar steeds voortgaan nieuwe slachtoffers te eischen. Ook onder ouderen kómt dit thans voor. Tijdens het waschgoed van den zolder te halen bij haar buurvrouw tuimelde de vrouw M. v. D. alhier naar beneden waarbij deze ruim 70-jarige vrouw zich zoo bezeerde dat zij zich thans in zittende houding dient te houden en zich van loopen of werken moet onthouden. STELLENDAM. Zaterdag j.l. brak van het visschersvaartuig SL 39 schipper A. Roon, de giek, zoodat hij behalve dat hij daardoor een leelijk schadepostje had, ook nog moeite had met het thuiskomen. GOEDEREEDE. Aan schipper J. 't Mannetje is f 75 vergoeding uitbetaald tot dekking der geleden schade veroorzaakt door het Z weedsch Stoomschip „Trijken" en aan schipper A. Roos, die door dat zelfde s.s. werd in den grond geboord, is f2300 toegekend. HELLEVOETSLUIS. Woensdag voor Kerst mis stonden alhier op de markt eenige koop lieden met eenden, kippen en konijnen. Ter wijl een der kooplieden het deurtje van een der hokken wat openliet, vloog er opeens een eend uit en ging wat zwemmen in de haven. Hoewel men nog met een boot pro beerde het "dier te vangen, mocht dit niet baten. De koopman leed dus verlies, inplaats van winst te maken. Het geval wekte groote vroolijkheid. Vrijdagavond was het een ware feest avond voor de kinderen der Geref. Zondag school „Obadja". De deuren van de Geref. Kerk werden te half vijf ontsloten en de vol verwachting zijnde jeugd stroomde binnen, gevolgd door ouders en verdere familieleden. Te kwart voor vijf werd het feestelijk sa menzijn door ond. v. Hartingsveldt geopend door te laten zingen Ps. 103: 1 en 2. Vervolgens ging deze voor in gebed. Hij sprak een kort openingswoord en liet daarna zingen het „Eere zij God". Dan gaat de on derwijzer voort met de kinderen de geschie denis van het Oude Testament te behande len. Wanneer hij tot aan het Nieuwe Testa ment g. komen is laat hij zingen het le vers van den Lofzang van Zacherias. Dan gaat hij verder en behandeld de Kerstgeschiedenis en wanneer de onderwijzer deze heeft behan deld, laat hij zingen de 2 eerste verzen van Simeons lofzang. Daarna nog het tweede vers van Ps. 98. Onder het zingen daarvan werd ten bate der Zondagschool gecollec teerd. Onderwijl nog een lied werd gezongen, reik ten de onderwijzeressen aan de kinderen een versnapering uit. Vervolgens kreeg ond. Kollaard het woord om de kinderen, die de Zondagschool gingen verlaten, voor het laatst toe te spreken. Hij wees hen, hoe ze straks, wanneer ze het le ven zouden intreden, aan allerlei verleiding zouden bloot staan en drukte hen op het hart, dat wanneer ze het onderwijs, dat ze hier op de Zondagsschool hadden genoten en den raad die hen gegeven was in den wind sloegen, God hen zekerlijk zou tegenkomen. Voor het laatst wees hij hen op den Eeni- gen Naam onder den Hemel, door welken wij kunnen zalig worden en gaf hen dan, als gids op den levensweg, een Bijbel mee. Hij verzocht de kinderen hen toe te zingen Ps 1214. Daarna werdgn aan de kinderen de geschenken rondgedeeld, le een boek, 2e een kerstkoek, 3e een zak speculaas, 4e een sinaasappel- Na dit alles werden nog eenige liederen gezongen, waarna ond. Kollaard nog een kort slotwoord sprak en tenslotte liet zingen Ps. 72: 11. Hiermee behoorde ook dezen avond weer tot het verleden. Bij de kinderen vooral zal hij echter wel in herinnering blijven. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op de Oostkade alhier een boom ontwor teld, die door de zorgen van het Gemeente bestuur spoedig was opgeruimd. Hij was zeer gelukkig gevallen n.l. „langs", zoodal geen der huizen beschadigd werd. ZU1DLAND. Heden werd de laatste Raads vergadering gehouden, waarin de Heer J. Trouw de functie van Secretaris waarnam. Na afdoening der zaken, nam hij van de Leden van den Raad afscheid met een korte toespraak, waarin hij hun zijn hartelijken dank betuigde voor de vriendschappelijke en aangename wijze, waarop zij steeds met hem hadden willen samenwerken, en voor den verleenden steun, waar die noodig was ge bleken, terwijl hij als zijn hartgrondigen wensch te kennen gaf, dat zij nog tal van jaren onder Gods onmisbaren zegen met den Burgemeester mochten werkzaam zijn voor den bloei en de welvaart der gemeente Zuid- land. Daarna richtte de Burgemeester het woord tot hem en herinnerde aan de ijverige en nauwgezette wijze, waarop de Heer Trouw gedurende een zoolange reeks van jaren zijn arbeid tot welzijn der gemeente had verricht overhandigde hij een uit naam van Raads leden als aandenken een gouden bril. De Heer Trouw betuigde zijn hartelijken dank voor de zeer sympathieke woorden, tot hem gericht, en voor het keurig stoffelijk bewijs van achting en waardeering. OOE&EF VVende, is ordeoefen Onze Hollaar is school vo Dins stemgerec worden o\ Natabelen OUDDOl 23 Dec. d ren der 2 Kerstfeest grodte ho was dan school. Er Het zing aloude K geluisterd geopend onthaald schenk n zes guldt anderszin nen doen van het h van de Z 2den Ker verloop, steeds me ren krach boren Hei Daartoe gift uit mi ono P er gratis w ernstige op den we ge ver onze niet boom hulp DIRKSLAND. Het Post- en Telegraafkan toor is thans weder normaal geopend, dat is op werkdagen van 8—1 uur van 2—3.30 en van 6—7.30 ure. Zon- en feestdagen van 8—9 en 1—2 ure. gen van naar werd op een ges tot aand wone Ke Een s( van ons gers en avond dom de rustdag het zone er weer jongelui drukker zal men in 6 uur Post U; met hel GOEDEREEDE. De vorige week werd door de garnalen- visschers tot 80 Kilo garnalen gevangen en j.l. Maandag werd er nog tot 160 Kilo per .vaartuig in één getij gevangen. MIDDELHARNIS. Geboren: Gerrit Cornelis z. v. Adam Koe- se en Maatje Geertruida Joppe.Francina d. v. Pieter Vroegindeweij en Gerritje Spee. Jan netje d. v. Krijn van der Sluijs en Geertje Volwerk. Een als levenloos aangegeven kind van Leendert Jan Hottingen WillemtjeKrijgs man. Officieel Gedeelte. GODSDIENSTOEFENINGEN. Predikbeurten op Zondag 3 Januari 1915. Ned Hervormde Kerk. Sommelsdijk, v.m. 9.30 en 's av. 6 uurDs. Westrik Middelharnis, geen opgaat. Middelharnis, (Evangelisatie), v.m. 9.30 en 's av. 6 uur dhr J. Vroegindeweij van Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, voorm. en 's av. Ds. Emmen. Langstraat, geen opgaaf. Oude Tonge, geen opgaaf. Nieuwe Tonge, geen opgaaf. Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Lans. Herkingen, geen opgaaf. Dirksland, v.m. 9 en 's av. 6 uur D». Steenbeek. Melissant, geen opgaaf. Stellendam, v.m. en 's av. Ds. Hoogandijk. Goedereede, v.m. 9.30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, geen opgaaf. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nleuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, v.m. 9.30 en 'sav. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf. Den Bommel, v.m. 9.30 n.m. 2 en 's av. 5.30 uur Leeskerk. Ooltgensplaat, v.m. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker, (Voorbereiding Heilig Avondm.) Melissant, geen opgaaf. Stellendam, v.m. en 's av. Leeskerk. Ouddorp, v.m. 9.30 en n.m. 2 uur dhr. J. van Nes cand. te Rijsoord. Hellevoetsluis, geen opgaaf. Nieuw-Helvoet, geen opgaaf. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, geen opgaaf. Melissant, geen opgaaf. Herkingen, geen opgaaf. Ooltgensplaat, geen opgaaf. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, voorm. 9 uur Ds. K. W. Rossing. SOMMELSDIJK. De heer H. J. Maalderink, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School met U, L. O. te Klundert, welke benoeming door hem is aangenomen. De heer J. Kriens, onderwijzer aan de O. L. School, alhier, komt als no 1 voor op de voordracht van onderwijzer aan de 2de O. L. School te Zwijndrecht. STAD AAN 'T HARINNVLIET. Tot ouder ling in de Ned. Herv. Kerk is herkozen J. Huizer Kz. en tot diaken J. Trommel Ez. zulks" in vacature ontstaan wegens vertrek van T. v. d. Valk. Tot ouderling in de Geref. Kerk is ge kozen G. Kasteleijn, zoodat, d aar laatste dia ken was, weer eene herkiezing van een dia ken plaats heeft, zulks op Donderdag 31 Dec. a.s. DEN BOMMEL. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer J. Bakker, en gekozen de heer C. Fokker en tot diaken is gekozen de heer J. Donkersloot. Jr. Een WAS ring h< zonden dige v Amefil vloot Ameril de „01 gen hc rikaan finitiev geland kunne kaansc haalt aanho gen a een v worde eenige 'sprek De gendf Wf lands aan Ij en d; rikaa verkl aan voeg groo van wen Nie S M| a

Maas- en Scheldebode | 1915 | | pagina 4