]f J A 1 IS |l 14 r I 1 I I- I PLAATSELIJK NIEUWS. VISSGHERIJ. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. VARIA. BOEKAANKONDIGING. KERK EN SCHOOL TELEGRAMMEN. G. De GAAR nis va p HE een der me zorj der ind iaai w Mil j •J n r Km i y l.'.iH •IB V >25} melsdijk brengt ter kennis van wie het'aan- gaat, inzonderheid van de in 1896 geboren mannelijke personen of van hun vader, moe der, voogd, of curator, dat bij de Militiewet (Staatsblad 1912, no. 21) het volgende is be paald (Zie verder aanplakbord,) Voor het doen van de aangifte ter inschrij ving, die moet geplaatst hebben tusschen 1 en 31 Januari a.s., zal meer bepaald gelegen heid worden gegeven ter Gemeente-secreta rie op Dinsdag, den 12 Januari 1915, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Men wordt dringend verzocht, zich zoo mogelijk op een der aangegeven uren voor het doen der aangifte ter Gemeente-secre tarie te vervoegen. Sommelsdijk, den 5 December 1914. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. SOMMELSDIJK. Vanaf Donderdag 10 Dec. zullen de goederen bestemd voor het Kon. Nat. Steun-Comité niet meer tusschen 7 en 8 maar in plaats daarvan tusschen 7'A en 8'/j worden in ontvang genomen en uitgegeven. Aan den heer Joh. van Schouwen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Brand meester van Spuit 1. Vrijdagmiddag werden de kinderen van de Bewaarschool door den goeden Sint ont haald op allerlei heerlijkheden. Dat zij het goed naar hun zin gehad hebben was dui delijk te zien aan de van blijdschap stralende gezichtjes. De volgende heeren zijn als deskundi gen aangewezen voor de opneming der waarde van meubilair ten behoeve van de heffing der personeele belasting in deze ge meente over het belastingjaar 1915. T. Schilperoord en J. Zaaijer Pz. te Mid- delharnis en tot hun plaatsvervangers P. J, Groenendijk alhier, en H. M. Roodzand te Dirksland. Schadepost. Verleden week stierven van den landbouwer A. Voerman op een dag een beste koe en een pas geboren kalf. De cada vers moesten in den grond worden gestopt. De beesten waren niet verzekerd. MIDDELHARNIS. Het dochtertje van de Wed. A. Nieuwland had Zaterdag't ongeluk een stopnaald in haar voet te trappen, de naald zat zoover in het vleesch gedrongen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was om dezelfde te verwijderen. Zaterdag had in de bewaarschool de uitdeeling plaats van Sint-Nicolaas geschen ken aan de kinderen, waartoe 't bestuur in de gelegenheid is gesteld dit jaarlijksch te kunnen doen door een overleden kindervriend. Van den heer J. Knops is een schaap dat in de weide liep zoo danig door een hond gebeten dat men genoodzaakt was 't dier verder af te maken. Donderdagavond 3 Dec. heeft den heer L. Vroegindeweij, op de gehouden bestuurs vergadering van het ziekenfonds bedankt als bestuurslid en als voorzitter van de com missie van toezicht. De Generaal-Majoor, commandant van de Stelling het Hollansch Diep en het Vol- karak te Willemsstad heeft de Burgemeesters der gemeenten behoorende tot het gebied der genoemde Stelling uitgenoodigd om plaat selijke Comités op te richten voor de ver vaardiging van bivakmutsen ten dienste van de militairen. Naar aanleiding hiervan, en ook in verband met ingekomen verzoeken tot het verschaffen van buikgordels en sokken, heeft de Burge meester van Middelharnis eene Commissie ge vormd, die voorloopig bestaat uil dc dames Boomsma v. d. Rovaart. Van Buuren-de Graaff Mijs-Lagestee en Nipius-Meijer. In het vertrouwen dat ook de ingezetenen van Middelharnis bereid gevonden zullen worden tot het goede doel mede te werken, zal in de a.s. week eene inzameling van geld voor den aankoop van wol plaats hebben en zal eene oproeping geschieden van per sonen, die zich met het breien van de ge vraagde goederen willen belasten. De spekslagers alhier hebben het var- kensvleesch met 5 cent per kilo opgeslagen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Eene open bare vergadering van den raad dezer ge meente is belegd tegen Woensdag 9 Dec. 1914 des nam. half twee. - Eenige dames in deze gemeente zullen een gedeelte van de lange winteravonden gaan gebruiken om kleedingstukken voor de ar men en behoeftigen te vervaardigen. DEN BOMMEL. Alhier was het Donderdag en Vrijdag feest. De burgerij had een som gelds bij elkaar gebracht om de soldaten, die hier telkens met muziek doorkomen en ma noeuvres maken te trakteeren. Donderdag kwamen die van Ooltgensplaat, Vrijdag die van Oude Tonge. Beide partijen werden goed onthaald en toonden zich zeer tevreden, maak ten telkens rondgang met muziek door het dorp, zoodat het een echt gezellig feestje was. Luitenant Asselberg, Donderdag en lui tenant van Mierle, Vrijdag, bedankten naaf loop van het onthaal en toonden zich uiter mate voldaan, waarop de Burgemeester hen nog toesprak en hoopte, dat alle niet-vrij- willigers spoedig weer huiswaarts mochten keeren. Dat de jeugd en de dames een pretje hadden, bleek wel, uit de talrijke schare die telkens de soldaten begeleideu. Woensdag zijn van hier 37 vluchtelingen vertrokken om naar België terug te keeren, die Zaterdagmorgen eerst per trein wegkon- den. Nu zijn er nog 20 over, die volgens hoogere beschikking naar het kamp teNun- speet konden worden gebracht. Aangezien de overgeblevenen allen zeer goed in gedrag zijn en steeds hebben uitgemunt in werk zaamheid en behulpzaamheid, zullen die voor loopig hier mogen blijven. H. Bakker, A. Bakelaar en P. Everaars, dienstplichtigen der lichting 1915, zijn op geroepen, om 15 December a.s. onder de wapenen te komen. OOLTGENSPLAAT. Door B. en W. is be paald dat alle straten, pleinen en goten in de kom der gemeente op Vrijdag 11 Decem ber a.s. geschuurd moeten worden, ieder is verplicht het gedeelte voor zijn woning ge legen schoon te maken. Zaterdag j.l. had in de cantine van het fort Prins Frederik, de verdeeling plaats van ongeveer 100 prijzen, bestaande uit hor loges, pijpen, koffertjes, sigarenkokers, tabak, koek, sigaren, scheerspiegels, enz. daar er meer liefhebbers waren dan prijzen, moest om de prijzen getrokken worden. J.l. Vrijdag werden de kinderen der bewaarschool als gewoonlijk met het Sint- nicolaasfeest onthaald op koek, chocolade, marsepijn, alsmede een stoffelijk aandenken. Zaterdag werd ter gelegenheid van het Sintnicolaasfeest de militairen hier in garni zoen, tabak, sigaren en bivakmutsen aange boden, in sommige een verzoek om opgave van adres. NIEUWE TONGE. Vrijdag 4 Dec. moeten even als andere jaren alle straten, sloppen en pleinen worden geschuurd. Maandagmorgen werd door den om roeper bekend gemaakt, dat er Zondag een zilveren horloge-ketting was verloren, met verzoek tegen belooning bij hem te bezorgen. DIRKSLAND. De bij de Militie ingeschre vene personen lichting 1915, L. van 't Ge loof, M. Boogert, J. v. d. Groef, J. Gulde- meester en Jan Struijk, zullen 15 Dec. e.k. worden ingelijfd. Voor de aangifte der Militie in Jan. a.s. lichting 1916, is bij voorkeur de datum be paald op Woensdag 13 Jan. des v.m. van 9—12 uur. HERKINGEN. Evenals meermalen is voor gekomen heeft ook thans bij gelegenheid van St. Nicolaas de alom"bekende kindervriend dezer gemeente van zich doen spreken door deze te verrassen met versnaperingen. De huizen door de erven van wijlen den Heer L. v. d. Doel, ten verkoop aange boden zijn deze week ingezetperceel z.g.n. Sociteit, door J. Snijders op f950.—. De an dere woning perceel 2 door J. v. d. Velde Sz. op f 990.-. GOEDEREEDE. Aan den heer J. v. Loo, is met 1 Feb. 1915 eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Opzichter bij 's-Rijks Kustverlichting alhier. Ter gemeente Secretarie is er gelegen heid, het adres voor de Vredebeweging aan H. M. de Koningin, te teekenen, waarop reeds door velen is geteekend. De vorige week werd door schipper v. Gelder, juin uit Rotterdam teruggebracht, vanwege de slapte in dit artikel. Er werd ook Vrijdag of Zaterdag j.l. geen mud op gekocht. HELLEVOETSLUIS. Vrijdagmiddag is H. M. Politievaartuig „Zeehond', weder van hier naar Vlissingen vertrokken. Sinds dit schip hier lag, is aan de bemanning verlof ver leend daar zij sinds de mobilisatie nog niet in het genot daarvan waren geweest. Den kapitein der Vesting-artillerie Storm Buising zal deze week de medaille voor 24 jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. De kapitein heeft de onder zijn bevel staande troepen doen fotografeeren in drie-groepen. Ieder der manschappen zal van elk der foto's één exemplaar overhandigd worden. GOEDEREEDE. Vanwege het onstuimige weder werd de vorige _week door de Noord- zee-visschers geen vangst gemaakt. De gar- nalenvisscherij was redelijk, doch de prijs zeer laag, van 2 tot 3 shelling per mand. Op Vrijdag 11 December 1914, te Herkin- gen ter herberge van Van der Velde, afslag 'savonds half 7 uur van: Twee huizen met tuin, erf en grond te Herkingen op het dorp kad. nommers 443-444-445-1069-1160 en 1161 tez. groot 4 aren 81 centiaren, benevens het eeuwigdurende recht van erfpacht van 54 centiaren grond aldaar, kad. nommer 1158 in 2 perceelen. Notaris VAN DER sluys. Ongelukken. Dc ketelmaker A. R. is Vrij dag in de ketelmakerij van Wilton's scheeps werf en machinefabriek te Rotterdam in een met water gevulden koelbak gevallen. In be- wusteloozen toestand er uitgehaald, [slaagde men er in de levensgeesten op te wekken, waarop zijn overbrenging naar het zieken huis volgde. Daar bleek hij bij aankomst reeds overleden. Te Naaldwijk is Zaterdagmorgen een schipper door de tram overreden en onmid- delijk gedood. Zaterdagmiddag is te Leiden de 16-jari- ge v. d. V. uit Noordwijk tusschen twee el kaar passeerende tramrijtuigen gekneld ge raakt. inwendig gekneusd is hij naar het aca demisch ziekenhuis vervoerd: zijn toestand is hoogst zorgelijk. Zaterdag is te Bennekom mej. R. uit Alblasserdam, gelogeerd bij den heer V., van de tram van Wageningen naar Ede gespron gen, voor dat deze tram stilstond. Zij viel, geraakte onder den achtersten wagen en werd met het ongeluk onmiddelijk gedood. Schendfcig van de onzijdigheid. Op bevel van den procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage heeft een inspecteur van de recherche alhier gearresteerd mr. C. P. van R., verdacht van schending van de onzijdigheid door middel van geschrifte, in het buitenland verspreid. Hij is naar Den Haag overgebracht. N. R. Ct. In den buik getroffen. Vrijdagavond ont dekte zekere S. in de Balistraat te Amster dam, bij zijn thuiskomst, dat zijn vrouw zich in de kamer van den kostganger bevond. Hij maakte daarvan zijn vrouw een verwijt, waar op de kostganger een revolver te voorschijn haalde en op S. schoot, die in den buik werd getroffen. S. viel daarop den kostganger aan, ontrukte hem den revolver en bracht hem twee wonden toe. De kostganger vluchtte en snelde naar het politie-posthuis in deja- vastraat. S. werd door de politie gehaalden beide mannen zijn naar het O. L. Vrouwen gasthuis overgebracht. Brand. Vrijdagavond omstreeks halfzeven werd er te Amersfoort brand ontdekt in een deponeerkamer. Door optreden, ook van nog in de infanteriekazernes geinterneerde Bel gen, was men het vuur zoo spoedig meester, dat de brandweer geen dienst behoefde te doen. Mijn ontploft. Zondagmiddag is te Vlis singen een bij de Badstraat aangespoelde mijn tegen de glooiing geslagen en ontploft. De hevige slag werd o. a. te Middelburg dui delijk gehoord. In hotels, winkels en cafés op den boulevard en in de villas aan den Badhuisweg sprongen tallooze ruiten. In sommige huizen is er geen enkele ruit heel gebleven. Zelfs ruiten, die door rolluiken aan de buitenzijde zijn afgesloten waren stuk. In enkele gebouwen is er ook inwendig scha de veroorzaakt. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Daar er nog twee mijnen aan het strand liggen, is de omgeving door militairen afgezet. Van andere zijde meldt men ons: Zondagmiddag, ruim twee uur, is plotse ling een van de drie mijnen, die Zondagmor gen aan het strand te Vlissingen zijn aan gespoeld, ontploft. De stukken hout uit de zeewering kwamen in de Badhuisstraat neer. Honderden ruiten van hotels en villas aan de strandzijde zijn gebroken. Een dame werd aan het gezicht gewond. Een mijnenlegger had, toen de mijnen het zeegat binnendreven, onophoudelijk daarop geschoten zonder ze echter te treffen. Een mijn licht vlak voor het Grand Hotel, op 50 Meter afstand, een tweede ligt onder het bad paviljoen. Door stukken hout zijn er in twee cafe's gedeelten van den inventaris vernield. N. R. Ct. Treurig einde. De 20-jarige dienstbode A. W. te Hilversum maakte zich met een woor denwisseling met een knecht zoo woedend, dat ze plotseling neerviel en dood bleef lig gen. Ingerekend. Te Terapel is een Duitsche dienstbode gearresteerd als verdacht van uit voer van petroleum uit Nederland. Koninklijke gift. H. M. de Koningin Moe der heeft aan het damescomité te Zeist, dat reeds sedert geruiinen tijd op aanvrage ge breide artikelen aan corpsen of afdeelingen van het leger heeft verzonden, duizend paar wollen polsmoffen doen toekomen. Vrij gelaten. De Vier Hollandsche schip pers, die de vorige week te Antwerpen, we gens het varen op een verboden plaats, ge vangen genomen werden, zijn eenige dagen, ieder in een cel, vastgehouden. Na hen eenige malen verhoord te hebben, heeft het legerbestuur hen thans weer vrij gelaten. Uit de tram gevallen. Te Leiden had een bejaarde dame het ongeluk, bij het uitstap pen van de tram te vallen en zich ernstig te bezeeren. Per brancard naar huis gebracht, overleed zij bijna onmiddelijk. Een bloedig treffen had er plaats onder Born in Limburg tusschen politie en stroo- pers. Dinsdagnacht waren rijksveldwachters op surveillance, toen zij wildstroopers be merkten. Door een der 4 stroopers werd op den onbezoldigden rijksveldwachter Suijlen geschotenhij werd in de hand gewond en ontving bovendien nog een slag met het ge weer op het hoofd. Een der stroopers kreeg een schotwonde in het hoofd en toen hij de vlucht nam, joegen de rijksveldwachters hem nog twee kogels in de beenen. Twee stroopers zijn gevlucht; een der niet gewonde wilddieven werd gearresteerd. De levensgevaarlijk ge wonde strooper is naar het hospitaal der Fransche zusters overgebracht. Een paar faisanten werden in beslag genomen. Door een auto gedood. Te Tilburg is een 4-jarig meisje door aanrijding van een mili taire automobiel gedood. De Operazangeres. Schets door H. K. „Faust" werd gegeven. Loge, Stalles, partiéres, alle beschikbare plaatsen van den grooten Stadsschouwburg waren bezet. Allen waren gekomen uit nieuws gierigheid om de gevierde zangeres te hoo- ren. Want gevierd was zij, neen, nog sterker, zij werd verafgood. Zij was de verwende lieveling van het schouwburgbezoekende publiek. Met haar prachtige sopraan-stem maakte zij op ieder indruk. En dan „Faust". Dal maakte dubbel effect. Dc directie deed goede zaken. Avond op avond werd gespeeld voor stampvolle zalen. Ook nu weer. Vol spanning keek men naar het scherm. Hier klonk een onderdrukt ge lach, daar was het een schuifelen van de kapstoelen. Uit het orkest klonken die schrillige tonen, die onvermijdelijk iedere uitvoering vooraf moeten gaan. Een schelletje weerklinkt. Het scherm gaat op. Wat een liefdelijke verschijning is die „Gretchen"Allen houden den adem in, als zij begint, zacht en langzaam, om op te zwellen tot een enorme breedte, alle hoeken der ademloos-luisterende zaal vullend. Inter vallen en trillers, alles werd met een ge makkelijkheid gezongen, den kunstenaar ei gen. Het scherm daalt, om spoedig weer te rij zen voor de tweede acte. Uit den kerker klinkt een angstige stem, de stem van „Gretchen": „Wee, weeZij komen i O, bittere dood Wat 'n spotternij! Hoe lichtvaardig! En men luistert er naar. Men geniet. Men denkt dat het werkelijkheid is. Men wacht vol span ning op den uitslag, op de ontwarring van den knoop, van het raadsel. Hoor zij bidt „Ik ben de Uwe, o VaderRed mij Bidden op het tooneel En de duivel houdt de menschen vast. lacht, spot, hoont. Alle stemmen lachen. En „Gretchen" speelt voortreffelijk. Een daverend applaus weerklinkt. Het scherm daalt, maar moeten worden opgehaald. Zij verschijnt nogmaals op het tooneel, neemt met een lief lachje de huldebewijzen in onvangst, buigt en verdwijnt achter de coulissen, waar zij vermoeid in haar fauteuil neerzinkt. Onaangediend treedt een heer in haar ka mer. Even tevoren heeft zij een bloemkrans ontvangen met zijn naamkaartje. Zij kent hem wel. Hij wil haar naderen, omvatten. Uit zijn oogen blinkt passie. Maar zij ont wijkt hem en roept, schreeuwt bijna: „O, daarom was het te doen. Ga weg." En zij slingert het bloemstuk van zich af, vol afschuw. „Ga weg!" En gesuggereerd door haar donkere oogen, vertrekt hij, mompelend„Wat scheelt haar toch, tegenwoordig? Ze is zoo heel anders dan vroeger" En zij Zij verkleedt zich en gaat heen, vol onrust. Zij weet niet, wat haar scheelt. Onrustig is zij van binnen. Haast onwillig oefent zij de laatste dagen haar beroep uit. Zij weet het niet, zij kan het niet verklaren. Zij „speeld", omdat zij tooneelspeelster is. Zij speelt voor de menschen, maar haar gaat een gevoel bekruipen, dat ze met zich-zelf speelt. Op haar appartementen gekomen, duuit de onrust voort en de arme wees weent zich dien avond in slaap. „Vrouwtje, mag ik een oogenblik bij U schuilen voor den regen Een vriendelijke vrouwenstem vraagt het voor de deur van een eenzaam huisje in het bosch. „Zeker, kom binnen," is het evenvriende lijke antwoord. Om haar onrust te verdrijven, is de ope razangeres een wandeling gaan doen, en: overvallen door den regen, is zij blij een schuilplaats gevonden te hebben. Weldra ontspon zich een gesprek. Eerst over het weer, terwijl de vrouw bedrijvig ronddren- teld en thee zet. Intusschen bekijkt de zam geres met een critisch oog het vertrek, 't Is er zindelijk, maar armoedig. Plots maakt zij de opmerking: „Hoe kunt gij het leven zoo volhouden „Waarom niet?" klinkt de verwonderde wedervraag. „Als de vrede er maar heerscht En het vragend oog van haar bezoekster be speurend, zegt zij, met meewarigheid in haar stem: „Kent u den Vrede niet, die alle ver stand te boven gaat? Het gesprek wordt voortgezet. Een eigen aardig gevoel bekruipt de zangeres. Een in wendige stem zegt haar: „Hier moet gij wezen, om iets goeds te hooren." Een uur later vertrekt zij met de verzeke ring dat zij terug zal keeren. Dien avond bemerkten de schouwburgbe zoekers het. „Zij is niet op haar dreef," luidt de pu blieke opinie. „Zij moet rust nemen, 'tls te Inspannend, iederen avond op te treden." En zij neemt rust. Meermalen bezoekt zij de hut in het bosch, vindt den vrede en leert er bidden, niet zooals op het tooneel. maar in waarheid, met een smachtend hart. Weken verloopen. Zij slaat standvastig alle aanbiedingen af, verzekerende, dat zij niet meer zal optreden. Men houdt het eerst voor een gril, maar langzamerhand gaan vage geruchten de ronde doen. Maar eindelijk zal zij weer optreden. Weer is de zaal stampend vol. Het scherm gaat op. En „Gretchen" ver schijnt in haar gewone kleeren, wat verba zing wekt. De dirigent van het orkest beweegt den stok. Maar één handbeweging van haar is voldoende, om hem te doen dalen. En, zon der begeleiding, klinkt haar volle stem, nog éénmaal oplaaiend tot volle hoogte, triom fantelijk, zonder loopers, zonder trillers, maar roerend in zijn eenvoud, te kennen gevend de verandering, bij haar plaats gegrepen en getuigende van haar geloof: „Jezus, Uw verzoenend sterven Is het rustpunt van mijn hart En voordat de zaal van haar verbazing, haar ontsteltenis bekomen is, is zij achter de coulissen verdwenen en heeft zij het tooneel, dat oord van zonde en ongerechtigheid, vaar wel gezegd, voor eeuwig. Zeeuwsche Crt. Onderstaande nieuwe uitgaven zijn geregeld voorhanden in den Boekhandel van W. Boekhoven te Sommelsdijk. Twee prachtige Scheurkalenders, Uitg. OOSTERBAAN en LE COINTRE. De eene kalender heet De Olijftak, onzë kleine Vertrooster. Wat aangrijpende gravure, dat schild. De rots in 't midden der baren, waaraan een jong meisje zich vastklemt, ,,'t Kruis is mijn roem, bij u schuil ik", aldus is haar roemtaal. De tweede is een Kalender met Wandtekst- schild met los blok. Is het jaar om dan kan men het schild nog ophangen zonder blok en dan als wandschild met een tekst, kan 't nog jaren dienst doen. Dc tekst luidtUw Vader weet, wat gij van noode hebt. In één woord: 't zijn twee keurige stukken èn de Olijftak èn die met liet losse blok. Daarbij goedkoop nl. 45 a 50 ets. Ook is er nog een premieboek bijVan der Zeeuwen Volharding, verlicht met tal van illustraties; prijs afzonderlijk 45 cents. Het komt ons voor, dat deze uitgevers geen moeite sparen om voor een beetje cen ten prachtwerk te leveren. Zij er een rijke verkoop. 12-tal Predikatiën door A. Makkenze, pred. te Bruinisse. Uitg. J. v. d. wal, Bruinisse. No. 2 en 3a liggen voor ons. Josafats be destond en Een goede Oogst, doch niet rijk in God. Waar we over de eerste aflev. ons oordeel reeds hebben gezegd, behoeven we slechts te herhalen, dat onze wensch is, dat ook deze woorden ruimen zegen ontvangen, 't Is nu wintertijd, tijd om te lezen en 't is de tijd, dat ernstige stukken gezocht moeten worden. Der tijden nood vraagt niet om al lerlei paperassen, maar om houvast in de lectuur. En zulk houvast levert 't werk van Bruinisse's predikant der Geref. Tïemeente. MIDDELHARNIS. Jl. Zondag was het voor de Geref. Kerk alhier een blijde dag. Nadat des morgens haar leeraar, Ds. G. van Vel- zen van Zuilichem tot haar overgekomen, door Ds. C. Dekker van Ooltgensplaat was bevestigd met de tekstwoorden uit 1 Petr. 4 vers 10 en 11, deed haar leeraar vooreen stamp volle kerk des middags zijn intrede met de tekstwoorden uit 1 Cör. 3 vers 7. In zijn rede hield Ds. Van Velzen toespraken tot den Kerkeraad, Burgemeesters, Weeshuis Consulent enz., waarna laatstgenoemde nog eenige woorden van verwelkoming tot hen richtte en de Gemeente verzocht te zingen de bekende wensch uit Ps. 134:3. DEN BOMMEL. Aan de gemeente wordt bekend gemaakt dat bij de gehouden verkie zing van 4 Notabelen der Ned. Herv. Kerk op den 26 November j.l. zijn uitgebracht 252 stemmen en hiervan hebben verkregen f. Kreeft 1 stem, J. Bakker 43 stemmen, J. Mooij- aart 44 stemmen, J. v. Prooijen 41 stemmen A. Zuijdijk 26 stemmen, W. Goemaat, 22 stemmen, C. v. Vliet 17 stemmen, W. J. Ros molen 21 stemmen, B. Jongeling 2 stemmen' D. Mijs 10 stemmen, D. Wolfert 14 steijn- men, M. A. v. d. Sluijs 2 stemmen, P. v. d. Stad 1 stem, zoodat tot notabelen zijiï be noemd, de heeren J. Bakker, J. Mooijaairt en J. v. Prooijen en een herstemming zal pLaatH hebben tusschen A. Zuijdijk en W. Goetwaat. Aan de Gemeente wordt bekend gemaakt dat de Kerk-Ontvanger ten ontvangst vjan huur der zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zitting zal hebben in de consistoriekamer, 0n 12 December a.s. des v.m. van 9 12 üur Zij die hunne zitplaatsen niet wenschen té behouden worden verzocht den Kerk-Ont vanger zoo spoedig mogelijk daarmede jn kennis te stellen. Woensdagavond 9 December 6 uur zal 1*11 de Ned. Herv. Kerk een bidstond worden gehouden, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden. NIEUWE TONGE. Donderdagavond 6 ure hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Steenbeek uit Dirksland. DIRKSLAND. Woensdagavond a.s. hoopt in de Herv. kerk op te treden den Heer Hoe kendijk van Heemstede, ten dienste voor het gesticht van lijders aan vallende ziekte al daar, waarbij daarvoor eene collecte zal ge houden worden. Aanvang 6 ure. De Oogst-collecte in de Herv. kerk heeft opgebracht, f563.— HERKINGEN. Donderdagavond e.k. des avonds ten 6 ure hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de Wel.Eerw. Heer Ds. Verkerk uit Oude Tonge. De Heer J. A. Witvliet herbenoemd tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier, heeft zich die benoeming laten welgevallen en diensvolgens aangenomen. In de vergadering van stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier ge houden op Maandag 1.1. is tot diaken gekozen den Heer E. Slis. Niet ter vergadering aan wezig zou hij van die benoeming kennis worden gegeven. GOEDEREEDE. Dinsdag 15 Dec. a.s., zal het Kiescollege vergaderen, des avonds ten 7.30 ure, tot het verkiezen van 1 Ouderling en 1 Diaken, wegens de periodieke aftreding van de H. H. J. Roos en L. Knape. HELLEVOETSLUIS. Donderdagavond ten half acht hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. K. van Anken, van Pernis. Voor het examen Wiskunde. Li O. is Vrijdag II. geslftagd de heer A. F. Sanders hoofd der Chr. School voor L. en M. U. L. O. De 24ste lijst van de 36ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den bijbel heeft opgebracht in totaal van 600 Locale Comité's f91.322.38. Uit het overzicht van de 600 gepubliceerde Locale Comité's blijkt, dat het totaal bedrag slechts 2 procent lager is dan bij diezelfde Locale Comité's in 1913, terwijl er 255 Locale Comité's onder zijn, waar de opbrengst der Unie-collecte 5 procent hooger is dan in 1913. De liefde voor de School met den Bijbel vermindert, Gode zij dank! niet. Op de volgende lijst vermelden we ook de nagiften. Nog 6 lijsten kunnen gewacht worden. Waarom worden de opgaven niet vlugger gezonden We zijn al in December en hopen vóór 31 December de laatste lijst te kunnen publiceeren. Als de correspondenten ons wil len helpen, dan kan het best. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Ouderkerk a. d. IJsel, B. van der Wal te Hoevelaken. Te Wijkcel, K. Eekhof te Asten. Te St. Jansga en Delfstrahuizen, W. Th. Boissevain te Wil- helminadorp. Te Wamel, Dr. P. Smit te Heumen. Te Stavoren, J. Vermeulen, cand. te Hoogeveen. Aangenomen: Naar Voorburg, K. H. E. Gravemeijer te Giessen-Oudekerk c.a. Bedankt: Voor Staphorst, J. M. Ph. Schippers te Ede (G.). GEREF. KERKEN. Drietal: Te Serooskerke, F. W. H. Bra- mer te Heinkenszand, Chr. Bruins te Axel en J. H. Lammersma te Axel. Beroepen: Te Amsterdam (Overtoom 2de pred.), Dr. J. G. Geelkerken te Epe. Te Serooskerke, F. W. H. Bramer te Hein kenszand. -A I Bedankt: Voor Nieuw-Lekkerland, G.sv'l Verrij te Waarder (bij Woerden). CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Vlaardingen, J. van der Vegt te Rijnsburg. Te Kampen, L. H. van der Meiden te Enschedé. Te Sneek,J. W. Geels te Haarlem. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Grand Rapids (Michi gan, Noord-Amerilca), A. Janse te Barneveld. Voor Amsterdam, W. den Hengst te Vee- nendaal. WEENEN, 7 December. Officieel wordt medegedeeld dat de strijd om de beslissing op het Russische oorlogstooneel voortduurt. De Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen hebben in de streek ten zuidwesten van Petrokof (Piotrkof) -de over Nówo Ra- domsk noordwaarts opdringende |Russische strijdkrachten teruggeslagen. In West-Galicië zijn evenseeus belangrijke gevechten gaande. Een beslissing is daar nog niet gevallen. Onze en de Duitsche troepen hebben daar gisteren weer 1500 Russen ge vangen genomen. In de Karpathen duren de gevechten voort. Op verscheidene punten hebben de Russen sterke strijdkrachten weer over de bergkam men teruggetrokken. BERLIJN, 7 December. Een correspondent van den Lokal-Anzeiger meldt uit het Oos tenrijksch-Hongaarsche oorlogsperskwartier De toestand op het Noordoostelijke oorlogs terrein wordt mij van bevoegde zijde op de volgende wijze geschilderdIn Russisch- Polen zal vermoedelijk het lot van den veld tocht, zoo niet van den geheelen oorlog worden beslist. De groote slag in Kongres- Polen is tot stilstand gekomen, zoodat de geweldige slag, welken Rusland aan de bondgenooten dacht toe te brengen door hun stellingen te doorbreken, als mislukt kan worden beschouwd. De operaties van de Russen wijzen er zelfs op, dat zij van hun voornemens om door te breken hebben af gezien. Hoe de operaties zich verder zullen ont wikkelen hangt van de wederzijdsche kracht verhoudingen af en daarover is van te voren geen oordeel te vellen. De Oostenrijksch-Hongaarsche strijdkrach ten in West-Galicië hebben eenige operaties ondernomen, die tot een gunstig gevolg heb ben geleid en daardoor zijn de Russen 00- daar tot het defensief genoodzaakt. 4n dk Karpatfn ten gele val der voeren wordt i Men ko digende Voor BERL tung ve van de te drinj wits aff den zij ëindigd ming d( KONS nin veri viërs de van de verklaar het dee af te Bulgarij het dat Verde Servië veroorz; ingeval mocht ingeslot KONS streek 11 wapenei wij de ons be: bommen nomen, van he zijn mi Rewand 70 K.M. Dit was in de p. ROTI voerd. 1129 sc Koeie kalverei tot 25 c tot 36 c 26 c., v c., per GROEN ROTI 1 e n. B sche bh eigenhei a 2.70, k 3.- Met v AMS1 1 e n. A f2.20 a borgens Zeeuwsi k 3.10, mer po heimers f2.75. Aanvc ROTT land we lende p Heden a blaauw geel Ho steen, zen verl| taald. L ij n 2 prijzen Uien per Hec Aangei Vee. 1( gere Run .veren, 34 fiSchapen Bokken Koeien Stieren Kalven Melkkoei Stieren Graskalv Paarden Fok ni Slacht Biggen Vel vli Boter. Prijzen Voor stul Eieren. Kippeneie

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2