PLAATSELIJK NIEUWS. RECHTZAKEN. INGEZONDEN STUKKEN. VISSCHERIJ. POSTERIJEN. VERKOOPINGEN. GEMENGD NIEUWS. BOEKAANKONDIGING. BURGERLIJKE STAND. KERK EN SCHOOL. weinig kans laat om het kanaal te beveiligen. Dat moeten we echter afwachten. Dat kan alleen de uitkomst leeren. Intusschen hebben de Turken, naar Duit- sche en Italiaansche bladen melden, in het Suez-kanaal twee oude stoombooten van on bekende nationaliteit buitgemaakt, om ze in geval van forceering der vaart door Engel- sche oorlogsschepen, te doen zinken en daar mede de geheele vaart door het kanaal te versperren. Voorloopig is te Kantara eqn con trolestation voor alle koopvaardijschepen, die door het kanaal varen ingericht, om vanwege Turkije controle over de vaart der Engelschen door het Suez-kanaal te oefenen. Het heet, dat Turksche troepen oprukken tegen Suez. De draadlooze verbinding met Port-Said is sedert Zaterdagavond verstoord. Zoo is 't daar dus begonnen. Al weten wellicht de Engelschen voorloo pig den door- en overtocht aan de Turksche troepen te beletten, toch kunnen dezen de vaart door 't Kanaal zeer bemoeilijken. En dht is al een strop. Men kan er op rekenen, dat Engeland het uiterste beproeven zal, om zich dien strop van den hals te schuiven 1 Van 't Westelijk front. Een Belgisch oorlogscorrespondent van de Tijd meldt, dat de Duitschers den laatsten tijd ontzaglijke troepenmassa's aan het Wes telijk front hebben onttrokken en door Luxem burg naar het oostelijk oorlogsterrein ge voerd. Vele dagen en naehten is het spoor- wegniateriaal in werking geweest voor deze troepenverplaatsingen. Misschien moet daaruit ook het feit ver klaard worden, dat sedert een paar weken de Duitschers op het Westelijk front slechts een hevige kanonnade onderhouden en hun infanterie zich bepaald tot betrekkelijk zwakke aanvallen op de vijandelijke verschansingen, aanvallen, die, evenals het gedonder van het geschut, wellicht moeten meehelpen, om de bewegingen ver achter de loopgraven te maskeeren. Daarentegen kan de correspon dent uit de meest stellige bron berichten, dat de jongste dagen en nachten door genie en marinepersoneel onverpoosd is gewerkt aan het herstel der havenwerken van Zee- brugge, welke door de jongste beschieting der Engelsche vloot deerlijk geleden hadden. Het aangevoerde Duitsche duikboot-materiaal is veel grooter dan men denkt, en men kan den laatsten tijd herhaalde aanvallen ver wachten op Engelsche en Fransche schepen, die zich wagen in de Noordzee, hetzij langs de Fransche, hetzij langs de Engelsche kust. En steeds duidelijker zal het worden, dat Zeebrugge, bij grooter schaal dan men ver moed had, is ingericht tot een operatiebasis voor de Duitsche onderzeevloot, welke het tot dusver vrij gemakkelijk operatieveld van de Engelsche kruisers en stoombooten voor goed onveilig moet maken I VERSPREIDE BERICHTEN. Daar heeft nu Lord Charles Beresford Donderdag in het Lagerhuis, sprekende over het spionnengevaar en het geval ophalende van de Engelsche kanonneerboot Niger, die op de reede van Duins door een Duitsche duikboot is opgeblazen, waarlijk nog gewag gemaakt van „een schipemet de Nederlandsche vlag dat op de reede had gelegen en den volgenden dag in een storm wegvoer", alsof dat iets met het bedrijf van de Duitsche duikboot had te maken! Het diende nu toch ook in Engeland alge meen bekend te zijn alle Engelsche bla den hebben het bericht gehad dat dat schip met de Nederlandsche vlag niets ge heimzinnigs had, maar het Nederlandsche oorlogsschip Kortenaer was. De Engelsche minister van binnenlandsche zaken, die op verschillende opmerkingen van Lord Charles Beresford breedvoerig antwoordde, vond het blijkbaar niet de moeite waard over het ge val met dat schip iets te zeggen. Een correspondent van de Times in Noord- Frankrijk meldt, dat de Engelschen bij Yperen een nieuwe soort van schans hebben gegra ven, die spoedig navolging heeft gevonden, daar zij grootere veiligheid tegen 't Duitsche artillerie-vuur verschaft. Yperen moet sedert het einde van October viermaal gebombardeerd zijn en nu niet meer dan een rookende puinhoop zijn. Het Noorsche stoomschip Sorfareren, van Nieuw-Caledonië op weg naar Rotterdam, met een lading nikkelerts, is ten Noorden van Schotland door de Engelschen aange houden en naar Stromness opgebracht. Het schip zal naar Glasgow worden gebracht voor het lossen van zijn lading. In verband met nieuwe geruchten dat keizer Frans Jozef ziek zou zijn, deelt het Weensche Correspondentie-bureau nog eens uitdrukkelijk mee, dat de keizer zich in uit- nemenden welstand bevindt, er zeer goed uitziet en een bewonderenswaardige werk kracht aan den dag legt. Von Hindenburg, tot nog toe General- Oberst, is door den Keizer tot veldmaarschalk benoemd. Het postverkeer tusschen Duitschland eh Oostenrijk-Hongarije, dat van het uitbreken van den oorlog af was opgeheven, is weder hersteld. De consul van Portugal voor Düsseldorf, Karl Borop, heeft zijn ambt neergelegd. SOMMELSD1JK. De door den heer Burge meester uitgekeerde vergoedingen over Oc tober ter uitvoering van de Militie- en Land- weerwet, zijnde f 793.20, zijn door den heer Min. van Oorlog goedgekeurd. Het totaal-bedrag gedurende de maanden Aug., Sept. en Oct. uitgegeven bedraagt f 2141.05. M1DDELHARNIS. Aan den heer J. Bouman is door 't gemeentebestuur eene gratificatie geschonken als blijk van waardeering voor zijn 25-jarige trouwe dienst als Sasknecht. Alhier is de aanvoer van suikerbieten aan de kaai geeindigt, er zijn 10,000,000 kilo's aangebracht. De vrouw van A. v. Wezel had 't on geluk te vallen waardoor zij zich zoo ernstig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzake lijk was. Vrijdag zal alhier de officieele straat schuring gehouden worden en zullen dan alle straten, sloppen en heiningen schoon gemaakt moeten worden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Vrijdag werd het huis der overledene Wed.vanRos- sum verkocht voor f 1300 aan den heer L. van Rossum. Zaterdagmiddag geraakte het paard van den heer J. v. Splunter dat voor een wagen gespannen was op hol met het gevolg, dat de wagen omsloeg en de inhoud, meestal uit porselein en glaswerk bestaande, op de straat terecht kwam. De schade is aanzien lijk. Voor de lichting 1915, die 15 Dec. a.s. on der de wapenen moet komen zijn alhier 3 personen, n.l. M. v. Biert. A. L. Soldaat en J. L. Timmer. Donderdag had J. G. het ongeluk te vallen van een plank, die van den schuit'op den wal lag. Hij had een baal suiker op den rug, die in de kaai kwam, terwijl de persoon naar zijp ouderlijk huis werd gebracht waar geneeskundige hulp kwam, die hersenschud ding constateerde. OUDE TONGE. Zondagmorgen omstreeks 10 uur had bij deze gemeente een ernstig ongeluk plaats, wat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Bij het oversteken van den weg over de rails door de knecht van J. Polleman met een karos, waarin een elfjarig dochtertje en de dienstbode gezeten waren, werd plotseling paard en wagen gegrepen door de locomotief van de van Nieuwe Tonge komende tram. De burrie en de strengen werden met het paard een 40 meter medegesleept, terwijl de karos tuimelde en met de inzittenden in een sloot terecht kwam. Het paard werden de beide achterpooten afgereden. De knecht liep eenige kneuzingen op en de overige kwamen met de schrik er af. Volgens de knecht heeft de machinist niet bij den overweg gefloten. Bij het afbreken van de zuivelfabriek zijn enkele oude tegels gevonden, voorstel lende Wilhelmina van Pruisen, getrouwd te Berlijn, Willem de vijfde, Prins van Oranje enz., anno 1667, den 4 October. NIEUWE TONGE. De aanvoer der suiker peen is alhier afgeloopen, zoowel op Batten- oord als op de tramhalte. Te zamen zijn er ongeveer 12 millioen K.G. aangevoerd. Van hier zijn eenige aardappelen ver voerd tot steun van het ondersteunings comité. DIRSKLAND. Met een boodschap voor moe der te doen geraakte het dochtertje van G. Smit Zaterdagavond door het onstuimige weer m de kerkgracht, de Gemeente-veld wachter B. hielp de kleine op het droge. De Burgemeester heeft bij publicatie de ingezetenen gewaarschuwd dat zij geen verbruiksmiddelen zullen koopen, waarvan de prijzen niet voor de winkel-ramen staan, en dat verzocht wordt onmiddelijk aangifte bij hem te doen, wanneer prijzen worden ge vraagd hooger dan die voor de winkelramen staan. Door B. en W. dezer gemeente zijn bij publicatie sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van tijdelijk helpster bij het on derwijs in de nuttige handwerken. Belang hebbenden moeten hun sollicitatiën welke op zegel van f 0,221/2 gesteld moeten zijn daar toe voor 12 Dec. a.s. inleveren op de Ge meente-secretarie, HERKINGEN. Door duisternis geraakte een zoontje van J. B. alhier bij het uit de kerk gaan van de voor de woning van S. v. d. V. gelegen muur. Bewusteloos opgenomen bleek hij vrij ernstige kneuzingen te hebben bekomen. In deze gemeente is men begonnen te collecteeren om de militairen van buikgor dels ter verwarming voor dezen winter te voorzien. Voor belanghebbenden zij ook nog ge meld dat de Chr. Bibliotheek wederom is geopend en kunnen boeken op de gebruike lijke voorwaarden verkregen worden op Za terdagavond van half acht tot half negen uur. De eerste maar ook de laatste. Bracht de heer L. Wannaer alhier de eerste bieten aan de haven, ook werden gisteren door hem de laatste aangevoerd. Door den koopmam D. de B. werd Maandag 1.1., een paard voor de kar gespan nen zonder voerman aangetroffen. Bij de poging hem tot staan te brengen slaagde hij niet. Daarna wilde de landbouwer T. hem stilhouden, waarbij hij van den dijk in de sloot geraakte. Het bleek toe te behooren aan C. Warnaer Jnz. uit Dirksland. De commissie tot steun aan de alhier vertoeft hebbende Belgische vluchtelingen heeft de rekening en verantwoording, gedu rende een week vanaf 26 Nov. 1.1. voor het publiek op de gemeentesecretarie ter inzage neergelegd. B. en W. dezer gemeente waarschuwen de ingezetenen niet te koopen bij winkeliers alwaar geen prijslijst voor de raam is aan gebracht en wanneer hoewel aan het vorige voldaan, hoogere prijzen worden bedongen dan daarop voorkomen daarvan bij den Bur gemeester aangifte te doen. STELLENDAM. Van een blazer, bevaren door schipper F. v. Es, brak Vrijdag 1.1. de mast. IPersoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar 't is in ieder geval een leelijk schadepostje Een openbare Gemeenteraadsvergadering is belegd tegen Woensdag 2 December a.s., 's middags 3 ure. GOEDEREEDE. Vrijdag waren eenige jon gens op het veld aan het spelen met een horlogeketting. Al spelende stak del4jarige P. v. S. het in zijn mond en slikte het door. Doch gelukkig is hij het Zondagochtend op natuurlijke wijze kwijt geraakt. Ten huize van C. v. E., komt een ge val van Typhus voor. Tegen 15 Dec. a.s. zijn A. den Eerza- men, D. Melissant, C. Soeteman en K.Tanis opgeroepen om te 's-Gravenhage bij de Nat. Mil. te worden ingelijfd. Voor de juin werd de vorige week f 5.50 per 60 Kilo, aardappelen f2.40 per 70 Kilo en voor de meekrap f40.— per 100 ponden geboden. Kantongerecht te Sommelsdljk. Strafzitting op 27 November 1914. Het openbaar Ministerie eischte heden te gen: Jb. v. d. G., niet verschenen, T. W., twintig jaar, arbeider wonende te Dirksland, Adr. P., 22 jaar, visscher en M. H. W., 17 jaar, smid, beiden wonende te Middelharnis. Het te sa men en in vereeniging op 4 October 1914, des n.m. ten IOV2 ure te Sommelsdijk plegen van baldigheid door bij onderscheidene ei genaren vernielen van hekken en uit den grond halen van palen, zoowel aan den Mo lenweg als bij het petroleumpakhuis aan den Achterweg enz. Ieder tot eene boete van f 15 subs. 3 dagen hechtenis. G. de R., te Ooltgensplaat de vorige maal aangehouden om door een deskundige te la ten verklaren, of het inbeslag genomen net al of niet een ankerkuil is, f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. L. T., J. SI., en J. N„ niet verschenen, het op een stuk land aardappelen rapen, wat hen tot tweemaal toe verboden was, aangezien de werkzaamheden daarop nog niet verricht waren. Op getuigenverklaring veroordeeld ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. C. Z., te Stellendam, niet verschenen, als schipper niet op de aangewezen plaats gaan liggen. Opgetuigenverklaring veroordeeld tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. P. v. d. W., 40 jaar, arbeider wonende te Goedereede op den 3 October 1914 des n.tn. 83/t uur in zijn woning verkoopen van ster ken drank in 't klein en in voorraad daar van te hebben. 2 geldboeten van f 15 subs. 2 X 15 dagen hechtenis, met verbeurdver klaring van den inbeslag genomen sterken drank. J. T., 64 jaar, landbouwer te Goedereede. Het op den 5 October 1914 des 's middags 12 uur laten loopen van een hem toebehoo- rende os op een andermans weide, f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. L. M., te Stellendam niet verschenen, op 5 October 1914 v.m. IO'/j uur met een jacht geweer in jagende houding met twee hon den bij zich aangetroffen op een andermans jachtveld, zonder daarvoor toestemming of een schriftelijke vergunning te hebben, op- getuigenverklaring veroordeeld tot f 10 boete subs. 4 dagen hechtenis. Antli. v. D., te Ooltgensplaat niet versche nen. Zonder bekomen vergunning bouwen van een varkenshok, opgetuigenverklaring veroordeeld tot f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. Joh. B., te Ouddorp, uit een boomgaard met een zakje appelen te komen en verklaart deze aldaar te hebben ontvreemd. Opgetui genverklaring veroordeeld tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis met bevel tot vernietiging van het inbeslag genomen zakje. J. M., 36 jaar, landbouwer en Joh. H., 21 jaar landbouwer, beiden wonende te Oud dorp. Op den 10 October 1914 het te samen en in vereeniging, loopen in jagende houding met een schietgeweer en het schieten op een haas op een stuk grond, waarvoor zij geen vergunning of schriftelijke verklaring hadden gekregen. Joh. H., tot eene boete van f3 subs. 3 da gen hechtenis. J. M., tot eene boete van f2 subs. 2 da gen hechtenis. L. K., 49 jaar, wonende te Melissant. Leer plichtwet f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. C. G., 42 jaar, schoenmaker te Melissant. Alsvoren f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Th. Tr., 39 jaar arbeider te Melissant. Als- voren f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Jb. M., 50 jaar, landbouwer te Ouddorp. Het op verboden jachtgrond jagen op konij nen zonder vergunning en aangetroffen met strikken f 10 boete subs. 4 dagen hechtenis, met bevel tot inlevering der strikken en wan neer hier niet aan wordt voldaan tot f 4 boete subs. 4 dagen hechtenis met bepaling tevens bij inlevering der strikken deze te vernieti gen. J. M., te Dirksland niet verschenen. Op 26 October 1914 vuil zeepsopwater gooien over den Secretarieweg (Achterweg) te Dirksland. Opgetuigenverklaring veroordeeld tot f 5 boe te subs. 5 dagen hechtenis. J. v. P., 45 jaar, arbeider te Ooltgensplaat. Leerplichtwet f2 boete snbs. 2 dagen hech tenis. Jb. du Pr., 38 jaar, bouwknecht te Melis sant. Alsvoren f 5 boete subs. 3 dagen hech tenis. Joh. Gr., 41 jaar, koopman te Dirksland. Alsvoren f3 boete subs 3 dagen hechtenis. Ph. R., 44 jaar, bouwknecht te Sommels dijk. Overtreding der politieverordening te Middelharnis door het als bestuurder van een wagen bespannen met paarden rijden over het Vingerling aldaar, zonder daartoe vergunning te hebben bekomen, f0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. H. Kr.St. R.M. K.L. V.W. T.K. de J.KL de J.W. W.Jb. v. d. Gr.T. W.Adr. P.M. H. W.Adr. R.H. Kr. KI. v. P.; Jb. B. B.; P. v. d. M.Joh. Vr. L. L.T. H.C. P. T H. v. P.A. v. d. H. A. M.; J. v. Br.; H. O.; J. W.Chr. T. en Jb. V. allen verstek, De copie van Ingezonden Stukken, die niet ge plaatst zijn, wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redactie! Mogen wij u nogmaals beleefd een^plaats- je verzoeken in Uw blad voor onder staande regels Bij voorbaat onzen vriende lijken dank. Chr. Militairen Tehuis te Nieuwenhoorn. Het Chr. Mil. Tehuis te Nieuwenhoorn is eren wij mogen het met trots zeggenhet mag er zijnWie de ruime, goed verwarm de en gezellig ingerichte zaal des avonds binnentreedt, moet dit volkomen beamen. Dit is in werkelijkheid voor velen een „Te huis", nu eigen huis en haard helaas zoo ver vèrwijderd is en slechts bij wijlen kan bereikt worden 1 Wij Chr. Militairen, zijn vervuld van grooten dank aan God voor dit Tehuis, waar wij ook Zijn Naam mogen bé- lijden, waar de geestelijke atmosfeer mag heerschen, ons van huis uit geliefd. Ook den gevers brengen wij hierbij onzen hartelijken dank. Hunnen offervaardigheid heeft gemaakt, dat het „Tehuis" er thans geheel schuldvrij staat. De volgende giften hebben de laatste gaatjes gevuld Geref. Kerk Katendrecht f 25.—Herv. Kerk ljselmonde f 10.—, Geref. Kerk Kralingen f 10.Herv. Kerk Hellevoetsluis f 13.25. Ge ref. Kerk Dirksland f 25.— Geref. Kerk Nieuw- Helvoet f 12.30, Herv. Kerk Ridderkerk f 20,06, Geref. K. IJsselmonde f 17,56, Geref. Kerk Maasland f5,—Herv. Kerk Mijnsheerenland f2.50 j. V. O.-B. f5.—, J. V. Rzb. f2,25, C. G. J. V. Rtd. f2.10, J. V. Pernis f4.-, Lijst Comité Rozenburg f70,52, lijst Per nis f2.—. Giften: N. N. f2.50, S. te IJ f5.- H. A. P. f5.- N. N. f3.- N. N. f 1.50, N. N. f2.50 N. N. f 1,-, N. N. f 1.-, N. N. f 1.- Mej. B. S. te R. f 1.-. Chr. Militairen Tehuis te Vlerpolders Juist toen het Tehuis in Nieuwenhoorn ge reed kwam, vertrok een deel der bezetting van vak Nieuwenhoorn naar vakVierpolders en zag zijn oude plaats ingenomen dooreen compagnie uit de duinen. Teleurstelling eenerzijds, vreugde ander zijds. Vooral de teleurstelling in den beginne was groot! In Vierpolders, de naam zegt het U reeds is het nog al erg polderachtig bestrating is haar nog ten eenenmale vreemd, en juist hier werd direct gevoeld de groote behoefte aan een Tehuis en onzerzijds natuurlijk het meest, aan Chr. Tehuis. En nu zijn wij na eenig aarzelen maar weer met nieuwen moed begonnen, daaraan en daarvoor te werken, want, met welwillende medewerking der militaire autoriteiten, is reeds aan den bouw begonnen, de gure herfst dagen dragen er toe bij 1 Daarvoor want onze Penningm., de Heer J. Timmermans, is be gonnen opnieuw gelden in te zamelen en wij mogen het dankbaar erkennen, ook nu heeft onze goede God dit werk gezegend en zijn de volgende giften met dank aan de gevers te vermelden Van een onzer officieren, den Heer D. J. f25.—, diverse giften van de bewoners van het dorp f 60.—, en giften uit den Briel f 24.—. Het begin is er dus reeds en wij kregen ook toezegging van kerkeraden, die collec ten zullen houden. Toch er ontbreekt nog zóóveel, dat, al is het met schroom, wij nogmaals de bede moe ten laten hooren: helpt ons! Laten Uwe eigen broeders in den lande niet achterstaan bij zoovelen wien reeds de helpende hand werd toegestokenHet geldt hier een schoone zaak den militair zooveel mogelijk te vergoeden het gemis van Chr. gezinsleven Wij zijn in de Vierpolders, in de klei ook om Uwentwil Namens de Vereeniging vanProtst. Chr. Militairen P. Mak Vaandrig, Voorzitter. H. v. Dongen. M. C. Siezen Secretaris. J. de Bruin. C. v. Boven. L. v. d. Pols. J. Timmermans Penningnteester. Vierpolders (Z.-H.). MIDDELHARNIS. De vischsloep Theodora Emmerentia welke dezen zomer van Vlaardingen heeft gevaren is in de kaai gearriveerd en zal weder klaar gemaakt worden voor de beugvisscherij. STELLENDAM. Van 23 tot 28 Nov. zijn door 32 vaartuigen 13.5Ü0 K.G. garnalen aangevoerd welke we derom tegen 10 ent. per K.G. aan de pelle rijen werden geleverd. GOEDEREEDE. De vorige week werd door eenige Noord zee visschers nogmaals gewaagd de Noord zee te bevisschen, doch de uitslag was we derom, geen vangst. De garnalen visschers vingen per dag plm. 100 kilo, wat voor dezen tijd veel mag worden genoemd. Aan het Hulptelegraaf en Telefoonkantoor alhier werden over de maand November be handeld: Telegrammen binnenland, 208, telegrammen buitenland, 22, gesprekken, 266, telefoonop- roep berichten, 29. Op Vrijdag 4 December 1914 te Herkingen, ter herberge van Johs. van Putten, veiling, en op Vrijdag 11 December 1914, aldaar, ter herberge van Van der Velde, afslag telkens, 'savonds half 7 uur van: Twee huizen met tuin, erf en grond te Herkingen op het dorp kad. nommers 443-444-445-1069-1160 en 1161 tez. groot 4 aren 81 centiaren, benevens het eeuwigdurende recht van erfpacht van 54 centiaren grond aldaar, kad. nommer 1158 in 2 perceelen. Notaris VAN DER SLUYS. Aanvaring. Op de Zuiderzee, op ongeveer een uur afstand van De Lemmer, is in den nacht van Woensdag op Donderdag de ou de Leinmernachtboot met de salonboot van de Holland-Fricsland-lijn in aanvaring geko men. De salonboot, waarop 45 passagiers, kreeg een groot gat in de zijde, boven den water spiegel. Doordat de zee kalm was kon de boot, met een uur vertraging. De Lemmer bereiken. De vrachtboot bekwam geen averij. (Tel.) Een verstoorde nachtrust. De familie S., wonende Marnixkade 25, te Amsterdam, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag op een niet zeer aangename wijze wakker ge worden. Als midden in den nacht de ruiten van uw voorkamer, onder helsch lawaai, met straatsteenen worden gebombardeerd en door de openingen wordt, met een dikken straal van de Vechtwaterleiding, zóó krachtig naar binnen gespoten, dat het behangen de schil derijen van den wand vliegen, dan wordt ge daar wel wakker van en minder aangenaam is 't ook. Dat is de bovenvermelde familie overkomen. Toen men kijken ging, 't was onge veer 3 uur bleek dat vlak vóór het huis een buis van de Vechtleiding was gespron gen. Zoo geweldig was de druk op het wa ter en precies in de richting van het ven sterraam, dat er geen houden aan was ge weest en straatsteenen, water en zand, als een milde regen naar binnen ruischten. Tot in de achterkamer kabbelde het zeetje voort. Het heeft wel een uur geduurd voor het lek gestopt was. Zoo groot was de aangerichte schade, dat de gemeente heeft aangeboden schadever goeding te geven. (N. v. d. D.) Aanhouding verzocht. De le-luitenant der Kon. Marechaussee van het hoofdkwartier der stelling van A'dam verzoekt opsporing en aanhouding van den landweerplichtigen sergeant Adriaan Beukenkamp, geb. te Noord- Scharwoude 20 Febr. '82, gedeserteerd van het Fort bij Vijfhuizen, vermoedelijk naar Graz in Stiermarken, waar hij sekretarisder Friedrich Wilhelm Lebensversicherung. Hij is voorzien van een buitenl. paspoort, afgegeven te Haarlem, geviseerd door den Duitschen enOostenrljkschen consul te A'dam op 11 Nov. 1914. Een vet gezelschap. Te Nijkerk, aan den Barneveldschen straatweg, wonen te zamen in een huis drie personen, de heeren Ham Worst en Spek. Geknipt. Door de ijverige nasporingen der Haagsche recherche is het Donderdag gelukt de hand te leggen op de 2 bekende veestroo- pers H. en T. uit5Utrecht, waarvan wij eenige dagen geleden mededeelden dat zij te Berkel een paar landbouwers hadden opge licht voor een paar runderen en vette kal veren. Hun wijze van zaken doen was uiterst voorzichtig, zoodat de justitie bijna nimmer vat op hun had. Intusschen werden de hec- ren met den dag brutaler. Door den Hoofdcommissaris van politie te Amsterdam werd dan ook in de bladen voor deze heeren gewaarschuwd. In een zeer kor ten tijd hebben zij in Noord- en Zuid-Hol land, Noord-Brabant, Zeeland en Gelderland verschillende boeren opgelicht, zoodat het aantal, wat de dupe werd van de praktijken, bij benadering niet is vast te stellen. Zij gaven voor, voor rekening van het Rijk te koopen en lieten een gedeelte van den koop afleveren zonder te betalen, die volgde bij aflevering van de rest van den koop. De run deren werden aan bekende slagers in den Haag verkocht? Intusschen leefden zij van de opbrengst op grooten voet met twee jonge dames waar van een minderjarig was. Nauwelijks was bekend dat zij hun intrek in den Haag had den genomen of de politie deed een inval in de door hun betrokken gemeubileerde ka mers en rekende de heeren in. Onderstaande nieuwe uitgaven zijn geregeld voorhanden in den Boekhandel van W. Boekhoven te Sommelsdljk. Van de firma La Rivière Voorhoeve kwamen weer oude bekenden ons tegen. De Scheurkalender „Neerlandia" in Luxe Uitgave f 1.50 of gewone Uitgave 90 Cent. De kalender blijft altijd mooi om zijn twee ledig doel, prima natuurlijk als kalender en als zoodanig behoeft deze kalender voor de beste niet onder te doen maar bovendien heeft ze dit voor dat er 365 keurige kiekjes uit Nederland in voorkomen, die wedijveren wie het mooiste is. Neerlandia is dit jaar zeldzaam mooi. 2o. De Elf Provinciën van dezelfde uit gever prijs f 1.— is een weekkalender voor elk blad ook een kijkje, die zeer mooi uit gevoerd zijn en de prijs dubbel waard. 3o. De Kinderkalender, mede van deze firma prijs f 0.90. Vol met verhaaltjes, spel- lesjes, muziekstukjes, raadsels, vertellingen enz. enz. Een mooie combinatie, voor eiken dag wat nieuws en bovendien met 200 platen op- gevroolijkt. 1 We bevelen ze gaarne aan omdat ze bij denzelfden inhoud, streelendvoor het oog zijn en laag in prijs. SOMMELSDIJK. Geboren: Dina Cornelia Jannetje, d. v. W. v. d. Velde en M. Verolme. Mattheus, z. v. P. v. d. Doel en J. v. d. Velde. Jacobus, z. v. C. Hoogzand en F. Vijfhuize. Emanuel Louis, z. v. J. Leuw en C. W. Homemann. SOMMELSDIJK. Aanstaande Donderdag avond ten 6.30 uur hoopt in de Zondagsschool alhier op te treden Ds. Kieviet van Dirks land. MIDDELHARNIS. Op Donderdag des avonds te half zeven hoopt Ds.J.J. van der Pol, Herv. Pred. te Bergschenhoek, een biduur te houden voor den nood der tijden, in het gebouw der Evangelisatie, bij welke gelegenheid een collecte zal worden gehouden ten bate van het Militaire Tehuis te Vierpolders, Dinsdagavond 8 Dec. hoopt in het Zon dagschoolgebouw op te treden Ds. Paauwe van 's Hage. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij de j.l. gehouden stemming der Notabelen in de Ned. Herv. Kerk zijn de aftredende heeren: N. Braber en L. Braber JLz. herkozen. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht f 98.55. NIEUWE TONGE. Woensdagavond 6 uur hoopt hier in het Kerkgebouw op te treden Ds. Hogendijk van Stellendam. DIRKSLAND. In de Gereformeerde Ker heeft de Oogstcollecte opgebracht de som van Duizend Gulden en 20 cent. Dat vele Gemeenten dit voorbeeld volgen. HERKINGEN. Êij de op Maandagavond 1.1. gehouden stemming voor een ouderling en diaken der N. H. Kerk is als ouderling her benoemd de Heer J. A. Witvliet en als di aken benoemd de Heer J. W. de Geus. Bei den hebben tijd van beraad tot aanneming aangenomen. Woensdagavond e.k. des avonds ten 6 ure hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente op te treden de Wel. Eerw. Heer Ds. F ,*eGids van Goedereede. Zij die op a.s. Zondagmiddag den H. Doop aan hun kind in de Ned. Herv. Kerk willen zien toegediend gelieve daartoe aan gifte te doen in de consistorie alhier op Donderdagavond te half acht uur. GOEDEREEDE. De collecte gehouden, tijdens een rede gehouden door den heer Heckelaar van Breda, heeft f 5.40 opgebracht. Dit be drag is ten bate voor de Bijbel verspreiding in N. Brabant en Limburg. NED. HÉRV. KERK. Beroepen: Te Hoogeveen (vac.-K. J. van den Berg), Dr. J. D. de Lind van Wijn gaarden te Feijenoord (Rotterdam). TeUtrecht (vac.-L. W. Bakhuizen van den Brink), Dr. J. F. Beerens te Doesburg. Te Kolderveen, Dr. K. Sonies te Ruinen. Te Noordgouwe (Z.), S. van Doorn te Sluipwijk. Te Zeist (3de pred.pl.), J. de Bruin te Rijssen. Bedankt: Voor St. Jansga en Delfstra- huizen. H, K. Wolfensberger te Noordeloos. GEREF. KERKEN. Zestal: Te Amsterdam (Overtoom2de pred.), Dr. J. G. Geelkerken te Epe, W. H. Gispen te Zwolle, J. E. Goudappel te Utrecht, A. Hoeneveld te NijkeVk (G.), W. W. Meij- nen te Dordrecht en J. L. Schouten te Arn hem. Tweetal: Te Amsterdam (Overtoom: 2de pred.), Dr. J. G. Geelkerken te Epe en A. Hoeneveld te Nijkerk (G.). Te 't Zandt, H. H. Binnema te Munnekezijl en J. E. Reij- enga te Siddeburen. Te Opeinde-Nijega, K. Minnema te Garijp en J. S. Schaatsmate Emmercompascuum. Te Veenwoudsterwal, H. Broek Roelafs te Schildwolde en J. Y. iemersma te Drogeham (B). Te Pieterburen Dr. O. N. Oosterhof te Hijlaard en IJ. van der Zee, cand, te Wirdum. Te Tzum, H. Z. de Mildt, cand. te De Bilt (U.), en IJ. van der Zee, cand. te Wirdum (Fr.).

Maas- en Scheldebode | 1914 | | pagina 2